Atlas Nieba 2000.0Spoglądając w nasze niebo, często zastanawiamy się, co tak naprawdę na nim widzimy. Przepiękne dla miłośników nieba konstelacje, to dla wielu tylko przypadkowe, niezrozumiałe układy gwiazd. Nawet nie wszyscy potrafią wskazać na niebie Wielką Niedźwiedzicę, rozpoznając co najwyżej charakterystyczny kształt najbardziej znanej jej części – Wielkiego Wozu.
Dla prawidłowej orientacji na niebie, by zidentyfikować poszczególne gwiazdy i gwiazdozbiory, niezbędna jest pewna wiedza i odpowiednie doświadczenie. Jeśli ich nie mamy, możemy dziś skorzystać ze specjalnych urządzeń elektronicznych i oprogramowania, ale też z tradycyjnej obrotowej mapy nieba lub właśnie z atlasu nieba. To i tak zadanie niełatwe, jeśli po raz pierwszy próbujemy rozpoznać niebo, a nasza wiedza na ten temat jest w powijakach.
Atlas Nieba 2000.0 powstał głównie z myślą o początkujących miłośnikach nieba, którzy dopiero rozpoczynają przygodę z astronomią, a ich pierwszym celem jest poznanie otaczającego nas kosmosu. Do tego celu została odpowiednio dobrana zarówno skala Atlasu, jak i ilość gwiazd ukazanych na poszczególnych jego mapach. Odpowiada ona liczbie gwiazd widocznych gołym okiem w idealnych warunkach atmosferycznych i z dala od ziemskich świateł rozjaśniających nocne niebo. W praktyce zazwyczaj nie jesteśmy w stanie dostrzec gołym okiem najsłabszych spośród gwiazd zamieszczonych w Atlasie. Jednak już za pomocą prostej lornetki lub teleskopu wykroczymy znacznie poza zakres zaznaczonych w Atlasie gwiazd.
Już w zamierzchłych czasach gwiazdy grupowano w charakterystyczne układy – gwiazdozbiory (konstelacje), co zdecydowanie ułatwia orientację na niebie i odszukiwanie interesujących nas gwiazd i innych obiektów pośród tysięcy innych. Dzięki Atlasowi Nieba 2000.0 możemy poznać poszczególne gwiazdozbiory, nauczymy się nazw i oznaczeń gwiazd, a także zidentyfikujemy wiele obiektów niegwiazdowych.
Z pewnością Atlas docenią również bardziej doświadczeni miłośnicy astronomii, którzy z jego pomocą zaczną szukać na niebie słabiej świecących obiektów astronomicznych czy też np. asteryzmów – ciekawych układów gwiazd niebędących gwiazdozbiorami.
Tytuł oryginalny: „Atlas Nieba 2000.0”
Korekta i konsultacja: Jan Desselberger, Janusz Wiland, Kamil Gomulski
Współpraca: Grzegorz Czernecki, Bogdan Dembiński, Marcin Jaromin, Jakub Kowarczyk, Adam Krawczyk, Piotr Lech, Piotr Nowak, Jan Polak, Zbyszko Rum, Aleksander Knapik, Zbigniew Siedlecki, Adam Skrzypek, Patrycja Sobik, Bartosz Wojczyński i Tomasz Zaraś (autor dziękuje wszystkim za wszelkie komentarze i porady)
ISBN: 978-83-932019-3-8
Wydawnictwo: AstroCD - Sylwia Substyk
Format: 236x340 mm
Oprawa: utwardzana, kolor
Łączenie stron: spiralowanie
Papier: 350 g - kreda mat, foliowane
Liczba stron: 32
Jak się bawić, to na całego.
Od kilkunastu dni bawię się nad nowym Atlasem Nieba, z którym nie wiem co jeszcze zrobię i jak będe udostępniał. Może będzie w formie kolejnej książki, np. podoba mi się pomysł małego atlasu do 6 mag, na bardzo grubym papierze, foliowanym z jeszcze grubszą okładką. Całość zabezpieczona przed wilgocią, bindowana lub jakoś składana tak aby można było odwracać karty o 360°. Mam fajny 20 stronicowy schemat i bardzo mi sie on podoba.
Co Wy na to? Bawić się z tym dalej? Może macie jakieś pomysły, co powinno się w takim atlasie znaleźć?