Na górę strony
Blog informacyjny
Relacje na żywo
Informacje astrturystyczne
Zloty astronomiczne w Polsce
Ciekawostki astronomiczne
Nowości w ofercie wydawnictwa

Informacje astroturystyczne (zloty, wyprawy zagraniczne, wycieczki po słynnych astromiejscach w Polsce).
Relacje na żywo z wyjadów, ciekawotski astronomiczne. Nowości w świecie wydawniczym, ogłoszenia.

poniedziałek, 22 kwietnia 2024 r.

Było nam dane amerykańskie zaćmienie

W dniach 5-21 kwietnia odbyła się kolejna Wielka Wyprawa do Stanów Zjednoczonych na drugie nasze całkowite zaćmienie Słońca.W dniach od 5 do 21 kwietnia 2024 roku, we współpracy z wspaniałymi podróżnikami, udaliśmy się w niezapomnianą wyprawę przez urokliwe tereny Ameryki Północnej, aby być świadkiem jednego z najbardziej ekscytujących zjawisk natury - zaćmienia słońca. Ta fascynująca podróż przemierzyła około 7000 kilometrów, obejmując łącznie czternaście różnorodnych miejsc noclegowych i kilka stanów, co umożliwiło nam pełne skupienie na tej wyjątkowej przygodzie.
Nasza wyprawa rozpoczęła się od ekscytującej przygody w Centrum Lotów Kosmicznych i Big Bend National Park, gdzie malownicze góry i dzika przyroda zaczarowały nas od pierwszego wejrzenia. Następnie skierowaliśmy się ku obserwatorium McDonalds.
Kulminacyjnym punktem naszej podróży było przeżycie fenomenalnego zaćmienia słońca 8 kwietnia. To magiczne zdarzenie, kiedy księżyc zakrył promienie słońca, było dla nas niezapomnianym przeżyciem, które na zawsze pozostanie w naszej pamięci.
W drodze do miejsca przeznaczenia, gdzie mieliśmy być świadkami spektakularnego zaćmienia, odwiedziliśmy także Very Large Array oraz tajemniczy Roswell, które zainspirowały nas refleksją nad kosmicznymi tajemnicami i możliwościami eksploracji kosmosu.
Po tym emocjonującym doświadczeniu kontynuowaliśmy naszą podróż, odwiedzając kolejne niezwykłe miejsca, takie jak krater meteorytowy Canyon Diablo, Wielki Kanion Kolorado oraz malowniczy Bryce Canyon. Każde z tych miejsc wzbudziło w nas zachwyt nad wielkością i pięknem przyrody.
Podczas naszej wyprawy mieliśmy także okazję delektować się lokalną kuchnią, a wyjątkowe steki w Almagadoro były jednym z kulinarnych szczytów naszej podróży.
Podsumowując, wyprawa do USA na zaćmienie słońca była niezapomnianym doświadczeniem pełnym pięknych krajobrazów, fascynujących odkryć i magicznych chwil. To podróż, która na zawsze pozostanie w naszej pamięci jako jeden z najbardziej wyjątkowych momentów naszego życia.
Kolejna wyprawa do USA już w marcu 2025!


poniedziałek, 1 stycznia 2024 r.

AstroWczasy 2024

Rozpoczynamy zapisy na kolejne AstroWczasy. Tym razem wracamy do uroczego Zwardonia.Nadszedł czas na kolejne, już trzynaste AstroWczasy. Tym razem ponownie udajemy się do Zwardonia, gdzie spędzimy cały tydzień. Zwardoń to malownicza miejscowość położona w województwie śląskim, w powiecie żywieckim, w gminie Rajcza. Znajduje się pomiędzy trzema urokliwymi przełęczami – Przysłop, Zwardońską i Graniczną, w zachodniej części Beskidu Żywieckiego, tuż przy granicy ze Słowacją.
Zwardoń stanowi doskonałe miejsce do relaksu oraz uprawiania turystyki pieszej. Co istotne, cechuje się wyjątkowo czystym niebem. Nasz ośrodek, w którym będziemy zakwaterowani, znajduje się na obrzeżach, przy granicy z Lalikami, u stóp Rachowca – miejscowości doskonale znanej każdemu miłośnikowi zimowych sportów.
Będziemy mieszkać w wolnostojącym domu z basenem i boiskiem. Noclegi zapewnimy w pokojach 3-4 osobowych z łazienkami (głównie 3-osobowe). Oferujemy pościel, wyżywienie w stołówce ośrodka (śniadania i obiadokolacje), dostęp do gorących napojów podczas prelekcji (kawa, herbata), a także bezpłatny dostęp do internetu poprzez Wi-Fi. W programie znajdują się zlotowe atrakcje, identyfikator, bezpłatny dostęp do zasilania na zewnątrz, bezpłatny parking, oraz możliwość korzystania z basenu w przypadku sprzyjającej pogody.
Podróżujące rodzinnie osoby zakwaterujemy w jednym pokoju, niezależnie od ilości miejsc. Osoby podróżujące indywidualnie skorzystają z większych pokoi.
Podczas AstroWczasów zapewniamy możliwość spotkania się w grupie pasjonatów astronomii, uczestnictwo w fascynujących prelekcjach oraz obserwacjach astronomicznych pod okiem doświadczonych miłośników tej dziedziny. W ośrodku przebywać będziemy wyłącznie my – nie ma możliwości, aby w tym czasie na terenie ośrodka przebywali inni "obcy" goście czy grupy. Sprzęt astronomiczny można bezpiecznie pozostawiać na stanowisku obserwacyjnym lub przenosić do korytarza.

Rezerwacja: https://forms.gle/uYJP1SFxgEbZh8qTA
Zobacz miejsce: http://www.astrocd.pl/zwardon.html
Informator: http://www.astrocd.pl/zwardon_info.html
Program pobytu: http://www.astrocd.pl/program_astrowczasow.html
Atrakcje w pobliżu: http://www.astrocd.pl/zwardon_atrakcje.html


sobota, 7 października 2023 r.

Tromsø. 5 dni w bramie do Arktyki

Nasza podróż do Tromsø, często określanego mianem bramy do Arktyki, mogła wydawać się wyzwaniem z uwagi na kapryśne warunki pogodowe. Niemniej, pięciodniowy pobyt w tym norweskim mieście okazał się niezwykle bogaty w doświadczenia, które przekształciły trudności w niezapomniane przygody.Przybywając do Tromsø, zostaliśmy powitani gęstą mgłą i deszczem, co od razu dało nam do zrozumienia, że pogoda będzie stałym towarzyszem naszej wyprawy. Pierwszy dzień poświęciliśmy na aklimatyzację, zwiedzając miasto i jego najbliższe okolice. Odwiedziliśmy słynny Polaria Aquarium oraz Arctic Cathedral, które zrobiły na nas ogromne wrażenie swoją unikalną architekturą i połączeniem z otaczającym środowiskiem.
Mimo nieustannego deszczu, drugi dzień był czasem poznawania bogatej kultury i historii regionu. Muzeum Perspektivet oferowało fascynujące wystawy na temat życia w tej arktycznej strefie, podczas gdy wizyta w starej dzielnicy, z jej tradycyjnymi drewnianymi domami, przeniosła nas w czasie, pozwalając poczuć ducha dawnych epok.
Następnego dnia, pomimo niskich chmur i przelotnych opadów, odbyliśmy zaplanowaną wycieczkę samochodową do Finlandii. Przejazd przez zmieniający się krajobraz, od górskich terenów po niekończące się fińskie lasy, był nie mniej niż spektakularny. Krótka wizyta w jednej z małych, uroczych fińskich wiosek pozwoliła nam na krótkie, ale intensywne doświadczenie fińskiej gościnności i kultury.
Czwarty dzień, choć nadal pochmurny, dał nam szansę na bliższy kontakt z dziką przyrodą Norwegii. Wybraliśmy się na pieszą wycieczkę po okolicznych terenach, podziwiając faunę i florę, a także niesamowite widoki, które Tromsø oferuje nawet w mniej sprzyjających warunkach pogodowych. Dzień zakończył się tradycyjnym norweskim posiłkiem, który dostarczył nam energii i ciepła.
Ostatni dzień naszego pobytu był dniem refleksji i relaksu. Odwiedziliśmy lokalne sklepy z pamiątkami, gdzie zakupiliśmy... sami nie wiemy co :-) .
Podsumowując, nasza podróż do Tromsø pokazała, że nawet gdy pogoda nie sprzyja, determinacja i otwartość na nowe doświadczenia mogą przekształcić każdą wyprawę w fascynującą przygodę. Tromsø, mimo swoich kapryśnych warunków pogodowych, pozostanie miejscem, które z radością będziemy wspominać, dzięki jego bogatej kulturze, przyrodzie i nieskończonym możliwościom odkryć.niedziela, 24 września 2023 r.

Wielka Wyprawa objazdowa po Islandii

Podróż przez dziewicze krajobrazy Islandii, od majestatycznych fiordów zachodnich po taniec zorzy polarnej na nocnym niebie, jest doświadczeniem, które na zawsze pozostaje w pamięci. Niedawna 10-dniowa objazdówka po tej krainie ognia i lodu odsłoniła przed uczestnikami nieskończoną paletę naturalnych cudów.Nasza wyprawa rozpoczęła się w Reykjaviku, gdzie zespół podróżników spotkał się po raz pierwszy. Opuszczając stolicę, skierowaliśmy się ku dzikim fiordom zachodnim. Ta mniej uczęszczana część Islandii oferuje widoki zapierające dech w piersiach, z dramatycznymi klifami wyrastającymi z oceanu niczym wielkie szczyty.
Kierując się w głąb lądu, odkryliśmy obszary geotermalne z fumarolami i gorącymi źródłami. Niesamowity był widok na obszary, gdzie gorące źródła spotykają się ze śniegiem, co było niezwykłym doświadczeniem dla zmysłów. Kąpiel w naturalnych gorących źródłach dodała energii do dalszej podróży.
Kolejne dni naszej wyprawy były poświęcone jednemu z najbardziej magicznych zjawisk naturalnych - zorzy polarnej. Po dniach pełnych wędrówek i odkrywania naturalnych cudów, noce spędzaliśmy pod gołym niebem, w oczekiwaniu, aż niebo rozświetli się tęczowymi kolorami. Widok tańczących świateł był wręcz hipnotyzujący i niejeden z nas czuł, jakby czas na chwilę zatrzymał się.
Następnie udaliśmy się w region Vatnajökull, gdzie ośnieżone szczyty, lodowce i czynne wulkany tworzą krajobraz surowy, lecz niezmiernie piękny. Wspinaczka na lodowiec była wyzwaniem, ale widoki i poczucie osiągnięcia były tego warte. Wizyta w Jökulsárlón, słynnej lagunie lodowcowej, gdzie góry lodu dryfują wprost do morza, okazała się kolejnym niezapomnianym doświadczeniem.
Przedostatni dzień był czasem refleksji i pożegnań. Grupa wróciła do Reykjaviku, gdzie spędziliśmy czas na ostatnich zakupach pamiątkowych i wspólnym posiłku, celebrowaniu naszej podróży.
10-dniowa objazdówka po Islandii to nie tylko podróż po spektakularnych miejscach naturalnych. To przede wszystkim podróż wewnętrzna, pełna momentów zadumy, zachwytu i głębokiego połączenia z naturą. Islandia, z jej dzikimi krajobrazami, przyjaznymi mieszkańcami i tajemniczą aurą, na zawsze pozostanie w sercach uczestników tej niezwykłej wyprawy.niedziela, 4 sierpnia 2023 r.

Dwa ostatnie miejsca na wyjazd na Islandię

Mamy ostatnie 2 wolne miejsca na listopadowym tripie na Islandii. Jest to ostatni organizowany przez nas wyjazd w tym roku. Kolejny dopiero jesienią 2024!Dołącz do naszej Wielkiej Wyprawy PTMA na Islandię, która odbędzie się w dniach 15-19 listopada 2023 roku. Wyprawa jest skrojona specjalnie pod obserwację zorzy polarnej, a jej kameralna grupa składająca się jedynie z 8 osób gwarantuje indywidualne podejście i komfort obserwacji.
Krótkie, listopadowe dni na Islandii, które trwają zaledwie około 6 godzin, mogą ograniczyć tradycyjne zwiedzanie, ale to właśnie one dodają czarującej tajemniczości naszej wyprawie w poszukiwaniu zorzy polarnej. Pozostałe godziny dnia wykorzystamy na odkrywanie Islandii w unikalnym świetle tzw. "Złotej godziny" – chwili po wschodzie i przed zachodem Słońca, kiedy to świat dociera do nas w specyficznym, złotym odcieniu. Złota godzina, według wielu fotografów, jest najlepszą porą na robienie zdjęć krajobrazowych, właśnie ze względu na jej wyjątkowe oświetlenie i miękki blask padający od strony nisko położonego Słońca.
Zwróćmy również uwagę na El Niño, które o tej porze roku może wpłynąć na pogodę, sprawiając, że zima na Islandii będzie raczej łagodna. El Niño to fenomen, kiedy to na powierzchni wód strefy równikowej Pacyfiku utrzymują się ponadprzeciętnie wysokie temperatury.


piątek, 21 lipca 2023 r.

Zaproszenie na ostatni w 2023 roku zlot astronomiczny

Miłośnicy gwiazd, planet i kosmicznych krajobrazów, macie już plany na październik? Jeśli nie, mamy dla Was niesamowitą propozycję!To już nasz 54. zlot! Z nami odkryjesz tajniki astronomii i astrofotografii. Czekają na Was fascynujące prelekcje i obserwacje astronomiczne pod okiem ekspertów. Będziemy dysponować 20-calowym teleskopem Newtona. Komfortowe noclegi, pełne wyżywienie, dostęp do internetu, a także czas na relaks przy basenie. Dodatkowo: bezpłatny parking, trochę rozrywki i niezliczone atrakcje!
Organizacja pod egidą AstroCD oraz Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii O/Katowice.
Dołącz do nas i zanurz się w kosmiczną przygodę! Zaproście znajomych, podzielcie się informacją i do zobaczenia wśród gwiazd! 💫🔭


wtorek, 4 lipca 2023 r.

Teneryfa, czerwiec 2024

Tak jak można było się spodziewać, czas pojawić się na Teneryfie. Tym razem na początku czerwca 2024. Nów Księżyca jest 6-go więc zapowiada się kilka przepięknych nocek na wysokości ponad 2000 metrów. Odkryj Kosmos i Rajskie Wyspy Kanaryjskie z Polskim Towarzystwem Miłośników Astronomii!Jeżeli fascynuje Cię kosmos, a do tego pragniesz odkrywać nieznane zakątki naszej planety, mamy dla Ciebie propozycję nie do odrzucenia. Zanurz się w niepowtarzalny świat Wysp Kanaryjskich, gdzie nie tylko zobaczysz niesamowite krajobrazy, ale także będziesz miał niepowtarzalną szansę sfotografować niebo na innej szerokości geograficznej!
Nasza wyprawa ma charakter pobytu stacjonarnego na pięknej Teneryfie, położonej w południowej części archipelagu. Stamtąd, codziennie, będziemy podróżować do wybranych miejsc obserwacyjnych w kalderze wulkanu Teide, jednym z najważniejszych punktów obserwacyjnych na świecie. Będziesz miał okazję doświadczyć niewiarygodnego spektaklu gwiazd oraz obserwować zjawiska astronomiczne, o których do tej pory tylko czytałeś.
Zapewniamy ekskluzywne zakwaterowanie dla 16 osób w malowniczej miejscowości Los Gigantes. Wszyscy uczestnicy wyprawy będą zakwaterowani w luksusowym hotelu, oferującym wiele udogodnień. Do Twojej dyspozycji będą komfortowe sypialnie, przestronne pokoje dziennego użytku oraz prywatne łazienki. Hotel posiada także basen, idealny do relaksu po dniu pełnym obserwacji i odkryć.
Ponadto, zapewniamy dostęp do dobrze wyposażonej kuchni, gdzie będziesz mógł przyrządzić posiłki z lokalnych produktów, poznając smaki i aromaty Teneryfy. Oczywiście, nie zapominamy o miłośnikach lokalnej kuchni - w bliskim sąsiedztwie znajdują się liczne restauracje i bary, które zaskoczą Cię swoją różnorodnością.
Taka wyprawa to doskonała okazja do połączenia pasji do astronomii z odpoczynkiem i eksploracją nowych miejsc. Dołącz do nas i przeżyj niesamowitą przygodę, którą będziesz wspominał przez długie lata. Czekamy na Ciebie na Wielkiej Wyprawie na Teneryfę!

Rezerwacja: https://forms.gle/GQYWr6Y2QjboPtFw6
Zobacz miejsce: http://www.astrocd.pl/teneryfa_2024.html
Informator praktyczny: http://www.astrocd.pl/teneryfa.html


niedziela, 18 czerwca 2023 r.

A jednak jeszcze jeden wyjazd na zorzę na Islandię

Ze względu na olbrzymie zainteresowanie wyprawą na Islandię uruchomiłem dodatkowy termin wyprawy, która odbędzie się w dniach 15-19 listopada. Dzień na Islandii ma tylko 6 godzin, a Słońce wznosi się na zaledwie 7° nad horyzont. Dzięki temu przez cały dzień mamy dla fotografów "złotą godzinę". A zorza, co cóż... jak zawsze.Dołącz do naszej zaplanowanej z wielką starannością kolejnej Wielkiej Wyprawy PTMA, skrojonej specjalnie, aby podziwiać ten niezwykły fenomen w magicznej atmosferze islandzkiego późnej jesieni.
Wiedz, że krótkie, listopadowe dni na Islandii, które trwają zaledwie około 6 godzin, mogą ograniczyć tradycyjne zwiedzanie, ale to właśnie one dodają czarującej tajemniczości naszej wyprawie w poszukiwaniu zorzy polarnej.
Pozostałe godziny dnia wykorzystamy na odkrywanie Islandii w unikalnym świetle tzw. "Złotej godziny" – chwili po wschodzie i przed zachodem Słońca, kiedy to świato dociera do nas w specyficznym, złotym odcieniu. Złota godzina, według wielu fotografów, jest najlepszą porą na robienie zdjęć krajobrazowych, właśnie ze względu na jej wyjątkowe oświetlenie i miękki blask padający od strony nisko położonego słońca.
Zwróćmy również uwagę na El Niño, które o tej porze roku może wpłynąć na pogodę, sprawiając, że zima na Islandii będzie raczej łagodna. El Niño to fenomen, kiedy to na powierzchni wód strefy równikowej Pacyfiku utrzymują się ponadprzeciętnie wysokie temperatury.
Podróż odbędzie się w kameralnej grupie składającej się jedynie z 8-12 osób. Tak niewielki zespół gwarantuje indywidualne podejście, maksymalne zaangażowanie w fotografowanie zorzy i komfort obserwacji. Nasi organizatorzy posiadają bogate doświadczenie w planowaniu takich wypraw, co pozwala Ci cieszyć się niezapomnianym doświadczeniem bez zmartwień związanych z logistyką.
Już od pierwszego dnia będziemy odkrywać Islandię, odwiedzając kilka atrakcyjnych miejsc w drodze do naszego wynajętego domu. Nasza wyprawa to prawdziwe zanurzenie w niezwykłe krajobrazy, fascynujące zjawiska naturalne oraz bogatą kulturę i tradycje Islandii.
Nie przegapcie tej niepowtarzalnej okazji! Doświadcz majestatu zorzy polarnej, poczuj niezwykły zapach siarkowodoru unoszący się nad gorącymi źródłami i spróbuj świeżej wody prosto z lodowca. Pamiętajcie jednak, że jedynym elementem, który nie jest w naszej mocy, to pogoda. Ale, jak mówią na Islandii: "Jeśli nie podoba Ci się islandzka pogoda, poczekaj pięć minut, a na pewno się zmieni".
Jeżeli tylko pogoda nam dopisze... gwarantujemy Wam widok zorzy polarnej! Dołączcie do nas w tej wyjątkowej wyprawie i przeżyjcie astronomiczne przygody swojego życia!


sobota, 17 czerwca 2023 r.

Jak fotografować zorzę polarną?

Fotografia to sztuka, która pozwala nam uchwycić i uwiecznić ulotne momenty piękna, jakie oferuje nam natura. Wśród nich zorza polarna, znana również jako Aurora Borealis, wyróżnia się jako jedno z najbardziej zachwycających widowisk. W niniejszym wstępie zagłębimy się w fascynujący świat fotografowania tych eterycznych świateł tańczących na niebie w okolicach biegunów.
Uchwycenie zorzy polarnej na zdjęciu to nie lada wyzwanie. Wymaga to połączenia wiedzy technicznej, odpowiedniego sprzętu i odrobiny szczęścia. W tym artykule przewodnik po różnych technikach, sprzęcie i ustawieniach niezbędnych do osiągnięcia oszałamiających fotografii tego naturalnego zjawiska.Link do artykułu: http://www.astrocd.pl/fotografowanie_zorzy.html


środa, 14 czerwca 2023 r.

Islandia - listopad 2023

Zapraszamy do zanurzenia się w fascynujący świat zorzy polarnej z Polskim Towarzystwem Miłośników Astronomii. Ten pięciodniowy wyjazd nie jest zwyczajnym wypoczynkiem, zwyczajną wyprawą na Islandię. Tym razem skupiamy się głównie na zorzy polarnej. Masz więc okazję szansę na doświadczenie jednego z najbardziej niezwykłych zjawisk natury w jednym z najbardziej malowniczych zakątków świata.Nasza Wyprawa jest specjalnie zaplanowana, aby skupić się na zorzy polarnej, uwzględniając specyfikę pory roku. Krótkie dni listopada na Islandii, trwające około 8 godzin, mogą utrudnić tradycyjne zwiedzanie, ale dodają magicznego czaru naszemu poszukiwaniu zjawiska zorzy. Księżyc, który będzie w okolicach ostatniej kwadry, dodatkowo rozświetli nam teren.
Zespół, który weźmie udział w tej wyprawie, będzie składał się tylko z 12 osób. Taka niewielka grupa zapewnia indywidualne podejście, możliwość pełnego zaangażowania oraz komfort obserwacji i fotografowania zorzy. Organizator ma bogate doświadczenie w organizowaniu tego rodzaju wyjazdów, co oznacza, że możemy cieszyć się niezapomnianą przygodą, nie martwiąc się o logistykę.
Oczywiście samą Islandię też zobaczymy i to od pierwszego dnia, zwiedzając kilka punktów w drodze do wynajętego domu.
Nasza wyprawa obejmuje prawdziwe zanurzenie w niesamowite krajobrazy, fascynujące fenomeny naturalne oraz bogatą kulturę i tradycje Islandii.
Nie przegap okazji, aby podziwiać zorzę polarną, poczuć charakterystyczny zapach siarkowodoru unoszący się nad gorącymi źródłami czy spróbować świeżej wody prosto z lodowca.
Pamiętaj jednak, że jedynym elementem, który nie jest w naszej mocy, to pogoda. Ale, jak mawiają na Islandii: "Ef þér líkar ekki íslensku veðri skaltu bíða í fimm mínútur og það mun breytast" - "Jeśli nie podoba Ci się islandzka pogoda, poczekaj pięć minut, a na pewno się zmieni".
Dlatego, jeżeli pogoda nam dopisze... zorza jest gwarantowana!"
Przyłącz się do nas w tej niepowtarzalnej podróży i przeżyj astronomiczne przygody swojego życia!


wtorek, 13 czerwca 2023 r.

300 dni do całkowitego zaćmienia Słońca w USA

Słońce, Księżyc i Ziemia – trzy niezależne byty w naszym kosmicznym podwórku – łączą się co jakiś czas w niezwykle harmonijnym spektaklu, zwanym zaćmieniem słońca. W dniu 8 kwietnia 2024 roku, te trzy ciała niebieskie połączą się w jedno, dając nam szansę na obserwację całkowitego zaćmienia słońca. Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii (PTMA) zaprasza na wyjątkową wyprawę, by stać się częścią tego niesamowitego zjawiska.Zaćmienie słońca to zjawisko astronomiczne, które występuje, gdy Księżyc przemieszcza się pomiędzy Ziemią a Słońcem, blokując tymczasowo nasz widok na Słońce. Jest to zjawisko niezwykle interesujące, zarówno dla profesjonalnych astronomów, jak i dla miłośników astronomii. Zjawisko to może być częściowe, gdy Księżyc zakrywa tylko część Słońca, lub całkowite, kiedy Księżyc całkowicie blokuje Słońce, powodując krótkotrwałą "najciemniejszą porę dnia". I właśnie na takie całkowite udamy się za 297 dni do Stanów Zjednoczonych.
Zaćmienie Słońca 8 Kwietnia 2024 jest szczególne, ponieważ będzie można je obserwować z wielu miejsc na Ziemi, co daje możliwość doświadczenia niepowtarzalnego i pamiętnego zjawiska. Ścieżka całkowitego zaćmienia będzie przebiegać przez 15 stanów w USA, Meksyk, a także część Kanady, co czyni go jednym z najbardziej dostępnych zaćmień dla obserwatorów na północnej półkuli. Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii planuje wyprawę, aby obserwować to niesamowite zjawisko. Ta wyprawa będzie nie tylko okazją do zobaczenia zaćmienia, ale także szansą na naukę i zdobycie wiedzy o astronomii, obserwacjach nieba i wielu innych aspektach nauki o wszechświecie.


poniedziałek, 5 czerwca 2023 r.

Ostatnie wolne miejsca na AstroWczasach 2023

Informujemy, że dobiegają do końca rezerwacje pobytu na AstroWczasach w Zwardoniu.
Zostało ostatnie 5 miejsc lub 2 wolne pokoje.Pragniemy przypomnieć o naszcyh corocznych AstroWczasach, które tym razem odbędą się w malowniczej miejscowości Zwardoń. Zwardoń, położone w zachodniej części Beskidu Żywieckiego, tuż przy granicy ze Słowacją, to miejscowość znana z pięknych krajobrazów i idealnych warunków do uprawiania turystyki pieszej. Ale przede wszystkim, to tutaj możemy cieszyć się wyjątkowo dobrej jakości niebem, co stanowi istotny atut dla nas, miłośników astronomii.
Przez cały tydzień będziecie mogli odpocząć i zrelaksować się w naszym ośrodku, zlokalizowanym na obrzeżach Zwardonia, u stóp Rachowca. Obiekt ten, wolnostojący dom z basenem i boiskiem, oferuje zakwaterowanie w komfortowych pokojach 3-4-osobowych z łazienkami, głównie 3-osobowych. Dla podróżujących rodziną gwarantujemy zakwaterowanie w jednym pokoju, natomiast osoby podróżujące indywidualnie zagoszczą w większych pokojach.
Pobyt obejmuje pełne wyżywienie (śniadania i obiadokolacje lub kolajce - patrz program), dostęp do gorących napojów podczas trwania prelekcji (kawa, herbata), bezpłatny dostęp do internetu Wi-Fi, program zlotowy, identyfikator, bezpłatny dostęp do zasilania na zewnątrz, bezpłatny parking, a także możliwość korzystania z basenu, jeżeli pozwoli na to pogoda.
Będzie to wyjątkowa okazja, aby spędzić czas w gronie innych pasjonatów astronomii, uczestniczyć w ciekawych prelekcjach i obserwacjach astronomicznych pod okiem doświadczonych miłośników tej dziedziny. W naszym ośrodku zapewniamy prywatność – nie będzie możliwości, aby w tym czasie przebywały na terenie ośrodka inne osoby czy grupy.
W związku z planowaną w roku 2024 Wyprawą do USA na zaćmienie, chcielibyśmy również zaznaczyć, że w kolejnym roku nie odbędą się AstroWczasy. Mimo to, serdecznie zapraszamy do udziału w naszym tegorocznym zlocie. Mamy nadzieję, że będzie to dla was niezapomniane doświadczenie.
Do zobaczenia na 12. AstroWczasach!


poniedziałek, 29 maja 2023 r.

Wolne miejsce na wrześniowej Wyprawie na Islandię

Mamy jedno wolne miejsce na naszej niesamowitej i ekstremalnej Wyprawie wokół Islandii!
Prawdopodobieństwo będzie to najlepsza Wyprawa na Islandię, ponieważ obejmuje po raz pierwszy fiordy zachodnie.Wyprawa odbędzie się w dniach 10-20 września 2023. Jest to aż 10 pełnych emocji dni, podczas których odkryjemy wszystkie zakątki Islandii, w tym rzadko odwiedzane przez turystów zachodnie fiordy.
W planie: 3100 km wokół wyspy, 137 wodospadów, 85 rzek, 34 punkty widokowe, 16 osób, 12 km tunelu pod oceanem, 10 nocy z szansą na zorzę polarną, 9 miejsc związanych ze znanymi filmami, 9 dni z jacuzzi, 7 kraterów, 6 wąwozów, 4 jaskinie, 4 samochody 4x4, 3 lodowce, 3 sklepy z pamiątkami, 2 miejsca kultu, 2 wulkany, 2 statki na mieliźnie oraz lód na plaży, lód w wodzie, czarny zamek, gejzer, pola geotermalne, elektrownie geotermalne, piaszczysta plaża, zabójcza plaża, wieloryby, foki, konie islandzkie, mnóstwo ptaków, czerwone krzesło, wioska wikingów, polsko-iskandzka restauracja, poczucie wiatru, smród siarkowodoru. Uffffff...
Wylot z Krakowa.
Gwarantujemy Ci niezapomniane wrażenia i mnóstwo niezwykłych wspomnień!
Pamiętaj, mamy tylko jedno wolne miejsce! Skorzystaj z tej okazji i dołącz do naszej wyprawy marzeń!
Nie zwlekaj, to może być Twoja wyprawa życia!


poniedziałek, 22 maja 2023 r.

Czy Zwardoń to dobre miejsce do obserwacji gwiazd?

Przed Wami trzeci odcinek nowego kanału "Faza na końcu świata". Tym razem pokaże jak łatwo z Fazolandii dostać się do głównego przejścia granicznego na Słowację. Dodatkowo będziecie mogli też usłyszeć kilka słów od doświadczonych miłośników astronomii dlaczego do obserwacji gwiazd wybierają właśnie Zwardoń.W kwietniu mieliśmy przyjemność gościć na naszym zlocie osobę, która jest twórcą popularnego kanału na YouTube o nazwie "Faza na końcu świata". Ten kanał jest znany z dokumentowania podróży autora po Polsce, z naciskiem na odwiedzanie miejsc, które są ciekawe, a czasami nawet są to miejsca rzadko odwiedzane przez turystów.
Nasz gość miał okazję bliżej przyjrzeć się sprzętowi, który posiadamy i wykorzystujemy nie tylko do obserwacji kosmosu, ale również - a coraz częściej - do fotografowania nieba. To doświadczenie było niewątpliwie ciekawe i pouczające zarówno dla nas, jak i dla naszego gościa z "Fazy na końcu świata".
Krótka, ale intensywna wizyta, stała się dla nas okazją do odkrycia, że Zwardoń, miejsce naszego zlotu, nadal jest niezwykle ciemne. Przez to, Zwardoń nadaje się idealnie do obserwacji nieba, co jest cechą coraz rzadziej spotykaną w dzisiejszych czasach. Ten fakt z pewnością zainteresował naszego gościa, a dla nas było to potwierdzenie, że wybraliśmy doskonałe miejsce do naszych obserwacji astronomicznych.


poniedziałek, 8 maja 2023 r.

Brak miejsc na Wyprawę do USA

Zapisy na kolejną Wielką Wyprawę do Stanów Zjedoczonych na całkowite zaćmienie Słońca zakończoneZ ogromnym zainteresowaniem obserwujemy skalę zainteresowania, jakie budzi astronomia w Polsce, co potwierdza liczba zgłoszeń na najnowszą wyprawę Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. Z żalem informujemy, że wszystkie miejsca na wyprawę obserwacyjną na całkowite zaćmienie Słońca, która odbędzie się w Stanach Zjednoczonych w kwietniu 2024 roku, zostały już zarezerwowane.
Wydarzenie to, bez wątpienia jedno z najbardziej emocjonujących w kalendarzu astronomicznym przyszłego roku, przyciągnęło wielu pasjonatów z całej Polski. Liczba miejsc była ograniczona ze względu na specyfikę wyprawy i zapewnienie wszystkim uczestnikom komfortu oraz bezpieczeństwa podczas podróży i obserwacji.
Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii jest głęboko poruszone ogromnym zainteresowaniem, jakie wykazała społeczność miłośników astronomii w Polsce. Pragniemy podziękować wszystkim, którzy wyrazili chęć uczestnictwa. Mimo że na tę wyprawę miejsca są już niestety wyczerpane, nie zapominamy o tych, którzy nie zdążyli się zapisać.
Chcielibyśmy zapewnić, że planujemy kolejne wyprawy, które będą równie ekscytujące i inspirujące. Szczegóły tych wypraw zostaną ogłoszone w najbliższych miesiącach. Zachęcamy do śledzenia naszej strony internetowej oraz mediów społecznościowych, gdzie będziemy na bieżąco informować o naszych planach.
Dziękujemy za Wasze entuzjastyczne wsparcie i zrozumienie. Jesteśmy pewni, że nasze kolejne wyprawy przyniosą wiele niezapomnianych wrażeń wszystkim miłośnikom astronomii.
Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii jest zdecydowane na dalsze propagowanie fascynującej nauki o wszechświecie, i cieszymy się, że możemy liczyć na tak liczne i zaangażowane grono miłośników astronomii.


poniedziałek, 30 kwietnia 2023 r.

Rozpoczynamy zapisy na Wyprawę do USA

1 maja bieżącego roku rozpoczynamy zapisy na kolejną, unikalną wyprawę organizowaną przez Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii. Tym razem naszym celem będzie obserwacja niesamowitego zjawiska - zaćmienia Słońca.
Zapraszamy do wzięcia udziału w tej niepowtarzalnej przygodzie. Wszystkich miłośników astronomii, zarówno doświadczonych, jak i tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z tą fascynującą dziedziną, zachęcamy do zapisania się na naszą wyprawę.Całkowite zaćmienie Słońca, które nastąpi 8 kwietnia 2024 roku, będzie widoczne w Ameryce Północnej. Zjawisko to występuje, gdy Księżyc przechodzi pomiędzy Ziemią a Słońcem, zasłaniając obraz Słońca dla obserwatora na Ziemi. Całkowite zaćmienie Słońca występuje, gdy średnica Księżyca jest większa od Słońca, blokując wszelkie bezpośrednie światło słoneczne, zamieniając dzień w ciemność. Całość występuje tylko na wąskiej ścieżce na powierzchni Ziemi, a zaćmienie częściowe jest widoczne na otaczającym obszarze o szerokości tysięcy kilometrów.
Zaćmienie to będzie pierwszym całkowitym zaćmieniem Słońca widocznym w Kanadzie od 26 lutego 1979 roku, pierwszym w Meksyku od 11 lipca 1991 roku, a pierwszym w USA od 21 sierpnia 2017 roku. Będzie to jedno z niewielu całkowitych zaćmień Słońca w XXI wieku, które będą widoczne w Meksyku, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Będzie to także ostatnie całkowite zaćmienie Słońca widoczne w kontynentalnych Stanach Zjednoczonych do 12 sierpnia 2045 roku.
Całkowite zaćmienie będzie widoczne w wąskim pasie w Ameryce Północnej, zaczynając od wybrzeża Pacyfiku, a następnie rosnąc w kierunku północno-wschodnim przez Meksyk, Stany Zjednoczone i Kanadę, zanim skończy się na Oceanie Atlantyckim. W Meksyku całkowitość przejdzie przez stany Sinaloa, Durango i Coahuila. W Stanach Zjednoczonych, całkowitość będzie widoczna w stanach Texas, Oklahoma, Arkansas, Missouri, Illinois, Kentucky, Indiana, Ohio, Michigan, Pensylwania, Nowy Jork, Vermont, New Hampshire i Maine.
Najdłuższa faza całkowitości zaćmienia, trwająca 4 minuty i 28,13 sekundy, nastąpi w pobliżu miasta Nazas, Durango, Meksyk, oraz pobliskiego miasta Torreón, Coahuila. Księżyc, będący tylko jeden dzień po perygeum (7 kwietnia 2024), będzie miał średnicę o 5,5% większą niż przeciętnie, co przyczyni się do dłuższego czasu trwania zaćmienia całkowitego. Maksymalna szerokość strefy całkowitości zaćmienia wyniesie 198 km.
W astronomicznym programie również: obserwacja całkowitego zaćmienia Słońca, wizyta w Centrum Kosmicznym NASA w Houston, University of Texas McDonald Observatory w Teksasie, Meteor Crater w Arizonie oraz obserwatorium Very Large Array w Socorro w Nowym Meksyku.
Zwiedzimy następujące Parki Narodowe: Big Bend National Park, Guadelupe Mountains National Park, Carlsbad Caverns National Park, White Sands National Park, Petrified Forest National Park, Grand Canyon National Park, Bryce Canyon National Park oraz Mesa Verde National Park.
Nie przegapcie okazji do podziwiania niezwykłego zaćmienia Słońca, które będzie nie tylko naukowym, ale również życiowym przeżyciem. Wszystkie szczegóły dotyczące zapisów, programu wyprawy oraz wymagań dotyczących uczestnictwa zostaną wkrótce ogłoszone. Serdecznie zapraszamy do dołączenia do nas w tej wyjątkowej podróży!