Na górę strony

Zwardoń ("U Wilczka") – Informator praktyczny

Ogólne
● Zlot astronomiczny (w niektórych przypadkach AstroWczasy) jest imprezą zamkniętą. Prawo przebywania na jej terenie mają wyłącznie osoby posiadające identyfikatory (o ile są wykonywane) - karty uczestnika. Obecność osób postronnych możliwa jest za zgodą organizatora.
● Głównym celem zlotu są obserwacje astronomiczne oraz spotkanie z innymi osobami o podobnych zainteresowaniach. W przypadku AstroWczasów stawiamy głównie na odpoczynek w przepięknym miejscu z możliwością obserwacji astronomicznych w nocy.
● Nie pobieramy opłat od osób, które przyjadą wyłącznie na nocne obserwacje. Przyjazd należy jednak zgłosić telefonicznie lub mailowo.

Dojazd
● Bazą noclegową i organizacyjną jest ośrodek "Pokoje gościnne u Wilczka”, Zwardoń 175A, 34-373 Zwardoń.
● Dojazd i powrót należy dokonać we własnym zakresie i na własny koszt. Nie organizujemy przejazdu zbiorowego.
● Dojazd wg. Google - mapa - Współrzędne geograficzne miejsca: 49°30'18"N, 18°59'36"E.
● Droga prowadząca do ośrodka jest w dobrym stanie z każdej strony. Do ośrodka z Milówki można dostać się na aż pięć sposobów. Nie polecamy przejazdu na skróty przez Orawcową. Droga jest przejezdna, ale ma mocne nachylenie w górę. Różnica wzniesień wynosi 120 metrów.
● Zalecamy dojazd kierując się za tunelem w Lalikach w kierunku Zwardonia. Następnie zawracamy przed samym przejściem granicznym, kierujemy się do centrum i dalej, przy samej granicy, w kierunku ośrodka (jak na poniższym filmie).


Zakwaterowanie i pokoje
● Każdy pokój posiada swój numer. Należy kwaterować się w pokoju wskazanym w wiadomości SMS lub e-mailu.
● Pokój numer 14 jest prywatnym pokojem organizatora. Nie należy go używać jako miejsca spotkań. :-)
● Klucze do pokoju znajdują się w drzwiach. Prosimy, aby osoby indywidualne nie zabierały ze sobą kluczy. Należy to ustalić z pozostałymi lokatorami.
● W ostatnim dniu pobytu, po wykwaterowaniu, klucze zostawiamy w drzwiach.
● Pokój w dniu wyjazdu zostawiamy w miarę uprzątnięty.
● W godzinach nocnych należy zamykać wewnętrzne drzwi z korytarza do pokojów znajdujących się na parterze. W dzień mogą być otwarte.
● Nie ma możliwości samodzielnej rezerwacji miejsca w ośrodku w terminie zlotu. Istnieje jednak możliwość rozszerzenia pobytu przed i po zlocie. Gospodarz nie przyjmuje żadnych rezerwacji ani wpłat za pobyt.

Parkowanie
● Przy ośrodku znajduje się kilka miejsc parkingowych. Samochody parkujemy na parkingu, na trawie przed ośrodkiem i przy wejściu na boisko, czyli przy naszym miejscu obserwacyjnym.



Wyżywienie, sklep, restrauracje
● Posiłki wydawane są na sali na poziomie –1. Śniadania i ewentualne kolacje serwowane są w formie szwedzkiego stołu, obiado-kolacje (zupa w wazach), drugie danie bezpośrednio na talerzach. Do każdego posiłku serwowany jest napój (kompot).
● Nie ma możliwości rezygnacji z jakichkolwiek posiłków. Na życzenie można sobie wybrać wyżywienie wegańskie lub wegetariańskie. Należy to jednak zgłosić w formularzu rezerwacyjnym.
● Warto zabrać ze sobą lodówkę turystyczną. W ośrodku znajduje się ogólnodostępna lodówka na pierwszym piętrze na korytarzu, ale może być ona przepełniona przy dużej ilości osób.
● Do dyspozycji uczestników jest grill. Opłata za drewno wnoszona jest u właściciela ośrodka. Gill może być palony do momentu rozpoczęcia się nocy.
● Na terenie ośrodka nie jest prowadzona jakakolwiek sprzedaż, napojów czy jedzenia.

Inne ważne sprawy
● Właściciel nie akceptuje przebywania prywatnych zwierząt uczestników na terenie ośrodka.
● Identyfikatory wykonywane są wyłącznie w przypadku, gdy na zlocie pojawia się dużo nowych osób. W innych przypadkach nie są potrzebne.
● Basen znajduje na terenie ośrodka i jest dla nas miejscem astrofotograficznym. Sprzęt należy ustawić w taki sposób, aby uniemożliwiał korzystanie z basenu.
● W pokojach nie ma telewizorów. Jest natomiast wspólna mała sala telewizyjna na 1 piętrze w pokoju nr 5.
● Piłkarzyki dostępne w sali na poziomie –1 (za drzwiami do narciarni).
● Warto zabrać ze sobą rowery, piłki, można bez problemu latać małymi dronami.
● Zapas papieru toaletowego i worków na śmieci znajduje się na kaloryferze na poziomie -1.
● Płatności (dopłaty do pobytu, dodatkowe posiłki w ośrdoku, zakupy z oferty sklepu AstroCD) można dokonywać za pomocą gotówki lub karty płatniczej u organizatora.
● Śmieci wyrzucamy do pojemników z segregacją odpadów przed budynkiem (patrz plan ośrodka, powyżej).
● W pokojach, na balkonie nie wolno palić papierosów, również w wersji elektronicznej. Palimy na zewnątrz, z dala od domu. Nie palimy również przy sprzęcie astronomicznym. Prosimy o nie palenie przed wejściem do budynku.
● Na terenie ośrodka obowiązuje cisza nocna. Ze względu na charakter imprezy zostanie ona przesunięta do godz. od 0:00 do 8:00. Szanujmy się nawzajem.
● Istnieje możliwość rezerwacji miejsca (w własnym zakresie) w "Swojskich Klimatach", odległość 400 metrów w linii prostej. Kontakt: Monika Szczotka, Laliki 364 (adres pensjonatu "Pokoje u Moniki"), 34-373 Zwardoń, tel. 698-250-700, tel. 33-862-61-30, biuro@swojskie-klimaty.com

Skrócony regulamin zlotu
● Uczestnik zlotu zobowiązuje się do przestrzegania regulaminu ośrodka. Zastrzegamy sobie prawo do odrzucenia zgłoszeń od osób, które na poprzednich zlotach nie przestrzegały regulaminu. Decyzję o odrzuceniu zgłoszenia podejmuje organizator i przekazuje ją uczestnikowi wraz ze zwrotem opłaty, jeśli zdążył już ją przekazać.
● Zlot będzie odbywał się zgodnie z programem, który zostanie udostępniony w formie wydruku i online. Wstępne wersje programu mogą być udostępnione wcześniej. Organizator dołoży należytej staranności, aby program zlotu został zrealizowany w całości, jednakże nie ponosi odpowiedzialności za zmiany w programie spowodowane czynnikami niezależnymi od organizatora, takimi jak: warunki pogodowe, niewywiązanie się prelegenta (lub wykonawcy innych świadczeń programowych) ze zobowiązania do wykonania usługi.
● Każdy uczestnik zlotu bierze udział na własną odpowiedzialność i na własny koszt, oświadczając jednocześnie, że jest osobą pełnoletnią. Osoba niepełnoletnia może udać się na zlot pod warunkiem, że znajdzie się pełnoletnia osoba, która zaręczy opiekę nad osobą niepełnoletnią.
● Kategorycznie zabrania się działań komercyjnych, takich jak np. słowne oferty sprzedaży lub poprawy np. optyki, montaży. Podczas każdego ze zlotów jedna lub więcej nocy obserwacyjnych mogą być imprezami otwartymi dla wszystkich zainteresowanych. Datę dnia otwartego podaje organizator na stronie AstroCD przed wyjazdem lub ze względu na warunki atmosferyczne nawet podczas jego trwania.
● W przypadku zauważenia braków w wyposażeniu pokojów, awarii technicznych, elektrycznych czy wodno-kanalizacyjnych, o zajściu należy powiadomić właściciela ośrodka, który dokona odpowiednich napraw. Zabrania się dokonywania napraw w własnym zakresie.
● Uczestnicząc w zlocie wyrażasz zgodę na fotografowanie i filmowanie siebie oraz osób towarzyszących. Materiał zdjęciowy i filmowy będzie publikowany wyłącznie na stronach związanych z AstroCD i PTMA.

Plan miejsc obserwacyjnych



Sprzęt astronomiczny i astrofotograficzny, obserwacje
● Odległość między montażami powinna wynosić minimum 3 metry. W szczególności dotyczy to miejsc astrofotograficznych.
● Miejsca astrofotograficzne są numerowane i przydzielane zainteresowanym na cały pobyt. Każdy rezerwuje miejsce zgodnie z kolejnością przyjazdu.
● Sprzęt do obserwacji wizualnych można również rozstawiać na boisku do siatkówki, na trawie i przy samochodach.
● Po zachodzie Słońca gasimy zbędne światła. W szczególności te, które są skierowane na miejsce astrofotograficzne lub obserwacyjne. Nie oświetlamy miejsca obserwacji, nie świecimy białą latarką.
● Zabrania się przeszkadzania innym uczestnikom zlotu w obserwacjach. Nie wolno podjeżdżać samochodami na światłach mijania, a tym bardziej na światłach drogowych. Uprasza się, aby uczestnicy zawczasu wyłączali oświetlenie wnętrza swoich samochodów, świateł bagażnika, alarmów itp. Również światła w pokojach, które każdy zajmuje, powinny zostać wyłączone podczas obserwacji. Zabrania się używania zielonych/niebieskich laserów, z wyjątkiem sytuacji, w których nikt nie fotografuje nieba. Najlepiej przed włączeniem spytać głośno, czy można go włączyć i w który rejon nieba będzie skierowany, a dopiero w przypadku zgody ogółu lub braku sprzeciwu, używać tych wskaźników.
● Miejsce obserwacyjne będzie oddzielone od miejsca astrofotograficznego. Na miejsce astrofotograficzne nie wchodzimy, jeśli nie mamy tam swojego sprzętu.
● Nie rozłączamy jakichkolwiek kabli plątających się z domków do miejsc astrofotograficznych.
● Na terenie ośrodka jest sygnał Wi-Fi. Łącze wolne ale stabilne.
● Nie używamy sprzętu sportowego w pobliżu postawionych teleskopów.

Sklepy
● Lewiatan w Zwardoniu - - 3 km - https://www.lewiatan.pl - podstawowy sklep w Zwardoniu. Możliwość płatności kartą.
● Biedronka w Milówce - - 18 km - http://www.biedronka.pl

Restrauracje i bary
● Karczma Swojskie Klimaty - - 0,8 km - http://www.swojskie-klimaty.com/
● Pensjonat na Beskidku - - 1,5 km - https://www.facebook.com/Pensjonat-Na-Beskidku-557734340909699 - nie zawsze z dobrym jedzeniem

Pogoda
● Meteogram wg. Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego, model UM, siatka: 4km., długość prognozy 60/72h.



● Meteoblue - https://www.meteoblue.com/en/weather/forecast/multimodel/zwardo%C5%84_poland_3079931
● Yr.no - https://www.yr.no/sted/Polen/Schlesien/Rajcza/
● Sat24 - zdjęcie satelitarne - https://en.sat24.com/en/pl/visual