Na górę strony

Wetlina (Grzechowisko) (Bieszczady) – Informator praktyczny

Ośrodek wypoczynkowy "Grzechowisko"Główne informacje
● Bazą noclegową i organizacyjną jest ośrodek "Grzechowisko”, - Lucyna, Marcin Grzech, 38-608 Wetlina 130.
Widok horyzontu
● AstroWczasy są imprezą zamkniętą i prawo przebywania na jej terenie mają wyłącznie osoby posiadające identyfikatory (o ile są wykonywane) - karty uczestnika. Obecność osób postronnych możliwa za zgodą organizatora.
● Dojazd wg. Google - mapa - Współrzędne geograficzne miejsca: 49°09'14"N, 22°27'17"E., 698 m n.p.m.
● Obowiązuje całkowity zakaz palenia w budynku, na balkonach i na tarasach.
● Każdy pokój posiada swój numer. Należy kwaterować się w pokoju wskazanym w wiadomości e-mail lub SMS.
● Klucze do pokoju znajdują się w drzwiach lub u organizatora. Osoby indywidualne proszone są o nie zabieranie ze sobą kluczy. Należy to ustalić z pozostałymi lokatorami. Tak samo na końcu pobytu, klucze zostawiamy w drzwiach.
● Przy ośrodku znajduje się kilka miejsc parkingowych. Miejsce parkowania zostanie ustalone w dniu przyjazdu.
● Dojazd i powrót we własnym zakresie i na własny koszt. Nie organizujemy przejazdu zbiorowego.
● Istnieje dodatkowa opłata za uczestnictwo w wyjeździe psa. Wynosi ona 10 zł./dobę. Opłata dotyczy wyłącznie jednego pokoju nr 10.
● Płatności (dopłaty do pobytu, zakupy z oferty sklepu AstroCD) można dokonywać za pomocą karty płatniczej.
● Ośrodek posiada zadaszoną wiatę grillową, więc nawet w niepogodę istnieje możliwość rozpalenia ogniska.
● Na terenie ośrodka znajduje się również mały plac zabaw: tyrolka, piaskownica i trampolina.
● Wi-Fi jest dostępne jednakże z typowo Bieszczadzką prędkością.
● Najbliższy nadajnik sieci komórkowej 3 km, Smerek, wieża Emitel - TSR Kalnica / Góra Wideta, Play, Aero 2 / GPS: (49.163333, 22.415278).
● Najlepiej działaja następujące sieci telefonii komórkowej: Play, T-Mobile.
● Każdy pokój wyposażony jest w małą lodówkę i czajnik oraz kosz z naczyniami.
● Każdy pokój ma własną łazienkę z toaletą i prysznicem (+ręczniki).
● W jadalni, na poziomie tarasu, znajduje się w pełni wyposażony, aneks kuchenny dostępny dla wszystkich Gości (kawa i herbata gratis).
● W skład aneksu wchodzi kuchenka, toster, mikrofalówka, czajnik, garnki, patelnie. Sztućce i wszystkie potrzebne naczynia są w koszach pokojach. Ośrodek nie prowadzi wyżywienia. Nie ma możliwości wykupienia śniadań, obiadów, czy obiadokolacji.
● Dojście do głównej drogi [897] (pieszo) ma 1 km, ok. 13 minut drogi.

Prosimy o zapoznanie się poniższymi wskazówkami/regulaminem
● Na terenie ośrodka po zamknięciu bramy mogą przebywać wyłącznie zgłoszone osoby. Odwiedziny zewnętrzne możliwe tylko w dzień.
● Nie ma programu pobytu. Wszystkie wycieczki we własnym zakresie w dowolnym dla siebie czasie.
● Zwierzęta nie mogą poruszać się same po ośrodku bez właściciela. Ze zwierzętami nie wolno przebywać na terenie miejsca obserwacyjnego i astrofotograficznego. Oczywiście nie muszę przypominać, że sprzątamy za swoim pupilem.
● Nie urządzaj sztucznej pobudki uczestnikom wyjazdu. Pamiętaj, że niektórzy chodzą bardzo późno spać lub wręcz nad ranem.
● W ośrodku nie wolno palić papierosów, również w wersji elektronicznej. Palimy na zewnątrz. Nie palimy również przy sprzęcie astronomicznym.
● Prosimy zgłaszać ogółowi wyjazdy do sklepów. Zawsze można komuś w tym pomóc i coś komuś kupić. Ta sama sytuacja dotyczy wyjazdów na wycieczki czy na obiady.
● Na terenie ośrodka obowiązuje cisza nocna. Ze względu na charakter imprezy zostanie ona przesunięta do godz. od 0:00 do 8:00. Szanujmy się nawzajem.
● Jeśli jesteś bez samochodu, ustalaj w własnym zakresie możliwość zabrania się z kimś na ewentualny wyjazdy na obiad czy wycieczki.
● Warto zabrać ze sobą rowery, można bez problemu latać dronami.

Sprzęt astronomiczny i astrofotograficzny
● Odległość między montażami powinna wynosić minimum 5 metrów! W szczególności dotyczy to miejsc astrofotograficznych.
● Sprzęt do obserwacji wizualnych można również rozstawiać na polance znajdującej się pomiędzy domkami.
● Można zaznaczać na miejscu swoje miejsce, poprzez oznakowanie.
● Po po zachodzie Słońca gasimy zbędne światła. W szczególności te, skierowane na miejsce astrofotograficzne lub obserwacyjne. Nie oświetlamy miejsca obserwacji, nie świecimy białą latarką.
● Kategorycznie zabrania się używania wskaźników laserowych (zielonych, niebieskich). Zasada ta obowiązuje, jeśli nawet tylko jedna osoba wykonuje zdjęcia nieba. Nie dotyczy pokazu nieba.
● Po po zachodzie Słońca na terenie ośrodka samochodami poruszamy się na światłach postojowych.
● W miejscu przeznaczonym do astrofotografii nie przebywamy z dziećmi, również w dzień. Dla dzieci przeznaczony jest specjalny plac zabaw. Wieczorami zapraszamy na miejsce do obserwacji wizualnych.
● Miejsce obserwacyjne będzie oddzielone od miejsca astrofotograficznego. Na miejsce astrofotograficzne nie wchodzimy, jeśli nie mamy tam swojego sprzętu.
● Nie rozłączamy jakichkolwiek kabli plątających się do miejsc astrofotograficznych.
● Na terenie ośrodka jest wyjątkowo słaby zasięg komórkowy. Proponujemy zabrać ze sobą routery GSM z antenami zewnętrznymi.
● Nie używamy sprzętu sportowego w pobliżu postawionych teleskopów.

Ciekawe miejsca i atrakcje turystyczne w pobliżu. Czynne w zależności od pory roku.

● Zapora Wodna w Solinie - - 52 km - To największa betonowa zapora w Polsce o wysokości 82 m i długości 664 m. To bardzo imponujący obiekt, który słynie ze spektakularnej panoramy i widoku na jezioro Solińskie.● Wycieczki górskie w Połoniny - temat wykracza poza ten skromny informator. Polecamy zapoznanie się ze stroną https://gorydlaciebie.pl/wyprawy/bieszczady-atrakcje-ciekawostki-i-miejsca-ktore-musisz-zobaczyc● Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe - - 57 km - Posiadają dwie stacje odjazdowe: 1. Uherce Mineralne Stacja Główna - dawna stacja PKP znajdująca się przy drodze nr 84. W stacji znajduje się sklepik z pamiątkami. 2. Ustrzyki Dolne - odjazdy z dawnej stacji PKP znajdującej się przy dworcu PKS (tylko sezon letni) - http://drezynyrowerowe.pl/pl● Bieszczadzka Kolejka Leśna - - 20 km - Każdy, kto wybiera się w Bieszczady i trafi w okolice miejscowości Cisna, na pewno usłyszy o słynnej „bieszczadzkiej ciuchci” czy też o „bieszczadzkiej kolejce”. Aby zaspokoić swoją ciekawość i przekonać się o tym, co w niej jest takiego wyjątkowego, najlepiej udać się z Cisnej drogą prowadzącą na Komańczę do m. Majdan, gdzie znajduje się główna stacja bieszczadzkiej kolei wąskotorowej i wybrać się na przejażdżkę jedną z proponowanych tras przejazdu.
Wiele osób kupujących bilety zaskoczy klimatyczny, zabytkowy już budynek stacji kolejowej, małe, przesympatyczne wagoniki, a przede wszystkim przejazd lasem poprzez miejsca wyglądające jakby znajdowały się na końcu świata, gdzie jedynym znakiem bliskości cywilizacji są tory, po których porusza się kolejka - http://kolejka.bieszczady.pl● Ruiny Zamku Sobień w Manasterzecu - - 61 km - Zamek Sobień leżący na trasie w Bieszczady warto odwiedzić nie tylko dla samych zrujnowanych murów, ale dla dalekiej panoramy na dolinę Sanu i (przy dobrej pogodzie) Bieszczad.Sklepy
● ABC w Wetlinie - - 1,7 km
● Tesco w Lesku - - 55 km - https://tesco.pl
● Biedronka w Lesku - - 56 km - http://www.biedronka.pl

Bankomaty
● PKO Bank Polski - - 2,1 km

Po drodze zatrzymujemy się tradycyjnie na obiedzie w Sanoku w barze Petro-San (ul. Lipińskiego 248). Bar nie jest już tak smaczny i taki jak kiedyś, ale coś jeszcze tam zostało. Znajduje się przy stracji BP na trasie wyjazdowej na Lesko w tym miejscu:

Restrauracje i bary (polecane - sprawdzone)
Czynne w zależności od pory roku. Wiele z restauracji działa tylko sezonowo.
● Dom nad Rozlewiskiem w Wołkowyji - - 32 km - https://www.facebook.com/domnadrozlewiskiemwolkowyja - pizza, placek po bieszczadzku.
● Chata Wędrowca w Wetlinie - - 1,5 km - https://chatawedrowca.pl - dobre regionalne jedzenie, najwieksze w Polsce naleśniki.
● Siekierezada w Cisnej - - 17,5 km - http://www.siekierezada.pl/pod/str.gl.html - najbardziej znana knajpa w Bieszczadach.
● Karczma Brzeziniak w Przysłupie - - 9 km - http://www.brzeziniak.pl/karczma.html - wyjątkowo dobra zupa borowikowa wg. przepisu regionalnego z 1650 roku.
● Smażalnia Dom Pstrąga w Przysłupie - - 9 km - http://dompstraga.pl - rybkę możesz sam złowić, a gospodarze Ci ją usmażą.
● Bar "Pod Sobieniem" w Manasterzecu - - 61 km - obok ruin Zamku Sobień - niby budka, a jakie dobre pierogi.
● "Słodki Domek" Kawiarnia Cukiernia w Lesku - - 56 km https://www.facebook.com/pages/Lesko-Slodki-Domek/818758344801628 - wyjątkowo dobre lody i desery.
● Karczma Pod Batem w Polańczyku - - 41 km - https://www.facebook.com/pages/Karczma-Pod-Batem/197644920359250 - smaczne, domowe jedzenie.
● Zapiekanki Bar w Solnie - - 52 km (za zaporą) - zapiekanki prosto z pieca.

Pogoda
● Meteogram wg. Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego, model UM, siatka: 4km., długość prognozy 60/72h.● Meteoblue - https://www.meteoblue.com/en/weather/forecast/multimodel/49.154N22.455E
● Yr.no - https://www.yr.no/nb/v%C3%A6rvarsel/daglig-tabell/2-755991/Polen/Podkarpackie/Powiat%20leski/Wetlina
● Sat24 - zdjęcie satelitarne - https://en.sat24.com/en/pl/visual