Na górę strony

Teneryfa – Informator praktyczny



Informacje podstawowe
Archipelag Wysp Kanaryjskich wchodzący, wraz z Azorami, Maderą, Wyspami Zielonego Przylądka oraz Wyspami Dzikimi w skład Makaronezji(z gr. Wyspy Szczęśliwe), leży na północny zachód od wybrzeży Afryki (w najbliższym punkcie dzieli je jedyne 100, a w najodleglejszym 500 km). Natomiast od Półwyspu Iberyjskiego oddalony jest o trochę ponad 1000 km, a jednak należy do terytorium Hiszpanii. Wyspy archipelagu położone są pomiędzy 27°37’ i 29°25’N oraz 13°20’ i 18°10’Z (z tego położenia wynika godzinna różnica czasowa między wyspami a Hiszpanią, a także Polską) i należą do nich El Hierro, La Gomera, La Palma i Teneryfa (wchodzące w skład prowincji Santa Cruz de Tenerife) oraz Fuerteventura, Lanzarote i Gran Canaria (prowincja Las Palmas de Gran Canaria). Do archipelagu należą również mniejsze wysepki: La Graciosa, Alegranza, Montaña Clara, Roque del Este, Roque del Oeste i Lobos (niektóre z nich niezamieszkałe, bądź zamieszkałe okresowo).
Teneryfa jest największą (powierzchnia 2034,38 km²) i najwyższą z tych wysp, ze szczytem wulkanu Teide (3718 m.n.p.m.), który jednocześnie jest najwyższym punktem Hiszpanii. Wyspę zamieszkuje około 900 tys. mieszkańców, a jej stolicą jest Santa Cruz de Tenerife (gdzie odbywa się drugi co do wielkości karnawał na świecie).
Na Teneryfie możemy podziwiać dwa obiekty uznane przez UNESCO Światowym Dziedzictwem: kulturalnym – miejscowość San Cristobal de La Laguna (uznawana za stolicę kulturową) oraz naturalnym – Park Narodowy Las Cañadas del Teide.

Wyjazd/pobyt
Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej/Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Dokumentem podróży uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu (niezależnie od jego celu) do 90 dni na terytorium Królestwa Hiszpanii jest paszport bądź dowód osobisty.
Istnieje obowiązek meldunkowy, niemniej nie jest on restrykcyjnie przestrzegany. W przypadku turystów, pobyt zgłaszają na policji służby hotelowe. Przy dłuższym pobycie należy samemu zarejestrować miejsce zamieszkania w urzędzie miasta.

Zdrowie
Publiczna opieka zdrowotna jest bezpłatna w podstawowym zakresie. Mają do niej dostęp wszystkie osoby opłacające składki ubezpieczenia zdrowotnego oraz turyści legitymujący się Europejską Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Szczegółowe informacje o EKUZ zamieszczone są na stronach internetowych NFZ: www.nfz.gov.pl
Dokument ten nie jest honorowany w prywatnych klinikach i gabinetach lekarskich w Hiszpanii. Koszt standardowej wizyty lekarskiej wynosi ok. 100 EUR, doba pobytu w szpitalu (bez badań) to koszt ok. 180 EUR.

Informacje dla kierowców
Kierowca może legitymować się polskim prawem jazdy. br> Hiszpańska policja drogowa (Guardia Civil de Tráfico) jest bardzo surowa - wszelkie wykroczenia karze wysokimi mandatami. Za każde wykroczenie wystawiany jest mandat. W przypadku kilku mandatów, są one sumowane.
Do najczęściej karanych wykroczeń należą:
● przekroczenie prędkości,
● jazda pod wpływem alkoholu (oprócz mandatu, areszt tymczasowy),
● korzystanie z telefonów komórkowych (nawet przy użyciu słuchawek) lub urządzeń nawigacyjnych podczas jazdy.
Możliwe naruszenia przepisów ruch drogowego podzielone są na trzy kategorie: lekkie, poważne i ciężkie.
Mandaty wystawiane w ramach tych trzech kategorii w następujących wysokościach:
● Lekkie naruszenie - od 100 euro;
● Poważne naruszenie - od 200 euro;
● Ciężkie naruszenie - od 5.000 euro.
Za korzystanie z aparatów zakłócających prace radarów i innych urządzeń kontrolujących ruch drogowy, mandat wynosi 6.000 euro.
Po wypisaniu mandatu policja unieruchamia pojazd i zatrzymuje jego dokumentację. Nie ma możliwości uzyskania „mandatu kredytowego”. Kierowca może kontynuować jazdę pojazdem dopiero po opłaceniu mandatu.
W Hiszpanii są trzy sposoby opłacenia mandatu:
● gotówką przez kierowcę,
● poprzez kaucję gwarantowaną przez hiszpańską firmę upoważnioną do tego przez hiszpańskie Ministerstwo Transportu (jeżeli polski przewoźnik posiada takiego partnera i podpisaną z nim uprzednio umowę),
● przelewem na konto bankowe Wydziału Transportu (Jefatura de Tráfico), właściwego dla regionu, gdzie miało miejsce zatrzymanie, pod warunkiem, że dopuszczony jest ten sposób płatności. Po wpływie przelewu na konto Wydział Komunikacji przekazuje policji informacje o uiszczeniu mandatu. Dopiero po uzyskaniu tych danych policja zwolni samochód i zwróci kierowcy dokumenty.

Cło
Zgodne z normą unijną dozwolony jest przywóz towarów przeznaczonych do osobistego użytku (nie podlegających sprzedaży). Za taki uznaje się przywóz wyrobów alkoholowych i tytoniowych, jeżeli nie przekraczają one następujących ilości: 10 l alkoholu mocnego (powyżej 22%), 20 l napojów z mniejszą zawartością alkoholu (np. porto, sherry), 90 l wina stołowego (w tym maksymalnie 60 l wina musującego), 110 litrów piwa, 800 szt. papierosów, 200 szt. cygar, 1 kg tytoniu. Wyroby alkoholowe oraz tytoniowe nie mogą być przewożone przez osoby poniżej 16 roku życia. Wwóz lub wywóz środków płatniczych o wartości przekraczającej 10.000 EUR lub więcej należy zgłosić w Urzędzie Celnym i Podatkowym.
Należy pamiętać, że Ceuta i Melilla dwa miasta hiszpańskie leżące na marokańskim wybrzeżu nie należą do Unii Celnej i mają odrębne, korzystne dla turysty, przepisy celne: przy zakupie towarów nie płaci się podatku VAT. Wyspy Kanaryjskie, choć należą do Unii Celnej, nie podlegają unijnemu ustawodawstwu o ujednoliceniu podatków, toteż tam również nie ma zastosowania podatek VAT. Oznacza to, że wjazd z nich na terytorium Półwyspu Iberyjskiego zawsze wiąże się z kontrolą dokumentów oraz ewentualna kontrolą celną.

Ewentualna kradzież
Kradzież dokumentów należy zgłosić na najbliższym posterunku policji i zabrać ze sobą wydane tam zaświadczenie o dokonaniu zgłoszenia.
W przypadku kradzieży pieniędzy i braku środków finansowych na pobyt czy na powrót do kraju można zadzwonić na telefon do rodziny lub lub znajomych za pomocą linii Poland Direct (rozmowa na koszt abonenta i wyłącznie na numer telefonu stacjonarnego) - nr 900990481. Firmy przekazujące pieniądze, np. Western Union, umożliwiają błyskawiczny przelew pieniędzy, które można pobrać w Hiszpanii w wielu punktach usługowych Western Union, biurach podróży, na poczcie i w bankach na podstawie dokumentu tożsamości i numeru-hasła ustalonego z nadawcą.
Wyspy Kanaryjskie, choć należą do Unii Celnej, nie podlegają unijnemu ustawodawstwu o ujednoliceniu podatków, toteż tam również nie ma zastosowania podatek VAT. Inne przepisy, np. dotyczące pobytu czy opieki zdrowotnej, są takie same jak na pozostałym obszarze Hiszpanii.

Co zabrać ze sobą?
Wyprawa astrofotograficzna więc....
1. Teleskopy, montaże, kamery, aparaty, obiektywy, wężyki, piloty, kamery, laptopy, tabletye, drony, statywy, myszki, latarki i wszystko to co może Ci się przydać w trakcie Wyprawy.
2. Telefon - jeśli chcesz po drodze mieć internet sprawdź u swojego operatora swoją taryfę.
3. Dokumenty - dowód, prawo jazdy, certyfikat szczepienia przeciw CoVid-19, karty kredytowe - sprawdź czy bank nie pobiera prowizji za przewalutowanie, karty debetowe. Warto pomyśleć o koncie walutowym. Niektóre banki umożliwiają podpięcie konta do karty i bezprowizyjne korzystanie z niej za granicą. Pod warunkiem, że waluta konta i waluta danego kraju zgadzają się. Najlepszym sposobem płatnoiści są wielowalutowe karty płatnicze. Uwaga. Karty Revolt nie działają w samolotach i często odrzucane są przez bankomaty.
Nie zabieramy zbędnych dokumentów!
4. Baterie i ładowarki do swoich urządzeń czyli zapasowe źródła zasilania, PowerBank, solarny lub inne podobne. Nigdy tego nie za wiele. Warto zabrać ze swojego samochodu ładowarkę samochodową! - najlepiej podwójną! Uwaga na duże PowerBanki - mogą skonfiskować na kontroli bezpieczeństwa na lotnisku. W miejscu opserwacvyjnym nie ma zasilania i trzeba być na to przygotowany. W Obserwatorium mamy dostęp do zasilania.
5. Czyste i sformatowane karty pamięci i jej zapasowe wersje, czytniki kart pamięci (jeśli nie masz w laptopie), adaptery SD/Micro, kabelki USB, różnej długości do ładowania i transmisji danych.
6. Dysk twardy przenośny (oprogramowanie systemowe - wersje instalacyjne na dysku, na wypadek awarii).
7. Kosmetyki (w bagaż rejestrowanym - szampon, żel, szczoteczka do zębów z pastą, maszynka do golenia, 1-2 ręczników i inne). Chusteczki do dezynfekcji, mokre chusteczki, jeśli ktoś potrzebuje i używa. Chusteczki i płyn np. Baadera do czyszczenia optyki.
8. Lekarstwa, jeśli ktoś bierze - w dwóch miejscach w bagażu podręcznym i rejestrowanym na wypadek zagubienia jednego z nich. Zabrać należy swoją własną apteczkę z lekami, jakie przyjmujemy! Wszelkiego rodzaju plastry (wystarczy, że ma 1 osoba). Triobiotic - maść antybakteryjna zapobiegająca rozwojowi zakażeń bakteryjnych w przypadku drobnych ran, zadrapań i oparzeń. Stoperan - doustny lek przeciwbiegunkowy, dodatkowo Stoperan Elektrolity - uzupełnia elektrolity utracone podczas biegunki. Lek przeciwbólowy etc....
9. Zabierz ze sobą kartę Europejskiego Ubezpieczenia Zdrowotnego. Należy wyrobić ją w miejscowej siedzibie NFZ - szczegóły oraz wniosek - www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/zalatw-sprawe-krok-po-kroku/jak-wyrobic-karte-ekuz/ - wyrabia się ją na miejscu w lokalnym NFZ.
10. Ubrania - kurtka, spodnie, spodnie dresowe, klapki, bluzy, czapka, rękawiczki, koszulki, bielizna - jakby ktoś zapomniał :-), buty jedne zwykłe na podróż, drugie na gorsze warunki (lód, woda, kamienie).
Ubrania poprasowane, bo na miejscu może nie być żelazka. Strój kąpielowy, kąpielówki (jacuzzi).
Uwaga: Teneryfa na wybrzeżu jest ciepła. U góry powyżej 1.700 metrów możew być bardzo zimno. Specjalnie nic nie trzeba kupować!
11. Jeśli ktoś ma np. ulubioną kawę/herbatę, zabiera ze sobą. Nie zawsze na miejscu znajdziemy lokalne odpowiedniki.

Pogoda
Linki do stron z prognozami i informacjami o pogodzie

Aktualny stan zachmurzenia w Obserwatorium





Zachmurzenie nad Teneryfą - https://en.sat24.com/en/ce
Meteoblue dla punktu obserwacyjnego - https://www.meteoblue.com/en/weather/forecast/multimodel/28.238N-16.698E
Meteoblue dla Obserwatorium - https://www.meteoblue.com/en/weather/forecast/multimodel/28.301N-16.511E
Yr.no dla Adeje - https://www.yr.no/sted/Spania/Kanari%C3%B8yene/Adeje/

Stan zapylenia atmosfery piaskiem z Afryki (NMMB/MONARCH model) - https://dust.aemet.es/forecast