Na górę strony

Wielka Wyprawa PTMA
Norwegia (Tromsø), październik 2023Informacje ogólne
Zapraszmy na niesamowity wyjazdy (astro)fotograficzny, który pozwoli nam utrwalać i podziwiać piękno zorzy polarnej.
Tym razem postanowiliśmy po 10 latach wrócić do Norwegii, gdzie widzialiśmy chyba najpiękniejszą zorzę polarną, która mieniła się wszelkimi kolorami od zielonego po czerwony i żółty.
Tromsø to urocze miasto położone w północnej Norwegii, znane ze swojego niesamowitego krajobrazu i przede wszystkim zorzy polarnej. Położone jest powyżej 66,5° szerokości geograficznej, więc znajduje się już za kołem podbiegunowym.
Podczas wyjazdu zobaczymy również inne ciekawe miejsca, takie jak same miasto, udamy się do Narviku, gdzie zwiedzimy muzeum wojny oraz pojedziemy do Skibotn, gdzie zobaczymy wspaniałe krajobrazy i piękne wodospady. Przy okazji wpadniemy również na chwilę do Finlandii na obiad.
Nie musisz być zawodowym fotografem, aby wziąć udział w wyjeździe. Nauczymy Cię na miejscu jak fotografować zorzę polarną. Mamy wieloletnie doświadczenie w fotografowaniu zorzy polarnej.

Cel wyprawy
Głównym celem wypraw jest obserwacja i fotografowanie zorzy polarnej.
Jest to najważniejszy punkt programu, a całość wyjazdu i program uzależniony jest wyłącznie od zorzy, jej występowania.
Jeżeli będzie taka potrzeba będziemy ustawać się wieczorami na polowanie w okolicy. Przygotowane są tutaj specjalne punkty widokowe.

Tromsø dzisiaj
Tromsø znajduje się aż 350 km za kołem podbiegunowym. W wyobrażeniach wielu osób to miejsce z wieczną zimę i gigantycznymi mrozami. Rzeczywistość jest jednak inna. Średnia temperatura w ciągu roku to co prawda tylko 2°C, ale zimowe temperatury są bardzo zbliżone do tych, jakie panują np. w Oslo. Najzimniej jest tutaj w styczniu, średnio -4,7°C. Najniższa odnotowana kiedykolwiek temperatura to -18,4 °C, a najwyższa to 30,2°C (zarejestrowana w lipcu 1972). Skąd takie nietypowe dla tego położenia geograficznego temperatury? To zasługa prądu zatokowego.
W Tromsø występuje noc i dzień polarny. Ciemności w przybliżeniu zaczynają się pod koniec listopada i trwają do połowy stycznia. Cały czas jasno jest natomiast od połowy maja do końca lipca. Obecnie Tromsø jest największym miastem na północy. Cały region zamieszkuje około 80 000 osób.

Dla kogo ten wyjazd?
Poszukujemy ludzi zwariowanych i szalonych, chcących przeżyć przygodę życia. Nie bierzemy ze sobą maruderów, nudziarzy, którzy by mogli innym zepsuć taki wyjazd. Organizator ma na swoim koncie już wiele wyjazdów, więc nie będzie przypadków i błędów logistycznych.

Terminy
Wielkie Wyprawy PTMA będą miały miejsce w dniach:
● 1-5 października 2023 roku.

Lot
Jako nasz główny traktujemy kierunek Gdańsk – Tromsø – Gdańsk.
Po rezerwacji w naszym systemie otrzymasz link do zakupu biletu lotnicznego.
Wylot z innego lotniska jest możliwy TYLKO pod warunkiem dopasowania się do reszty grupy.

w cenie tej zawarto:
● zakwaterowanie w 4 domach (4 noclegi) - dom z prywatnym wejściem zawierający 2 sypialnie 2 osobowe z pościelą (4 łóżka pojedyńcze), Wi-Fi, część wspólną, kuchnię z aneksem kuchennym i płytą grzewczą, ekspresem do kawy, tosterem, lodówką, kuchenką mikrofalową, łazienką z wanną i prysznicem wraz z ręcznikami. Na zewnątrz prywatny parking;
● śniadania w restauracji ośrodka, śniadanie kontynentalne;
● samochodód osobowy (4 osoby w jednym samochodzie);
● zabezpieczenie medyczne (w pełni wyposażona apteczka / polski lekarz na telefon z ubezpieczenia);
● opiekę doświadczonego przedownika;
● opracowany szczegółowy program pobytu;
● ubezpieczenie kosztów leczenia, asisstance oraz ochrona prawna - 20.000 EUR;
● ubezpieczenie od nieszczęśliwych wypadków (NW) na kwotę 15 000 zł., bagażu 1 000 zł. oraz pomoc prawną ze strony ubezpieczyciela;
● koszty ratownictwa - 7.000 EUR;
● transport do kraju zamieszkania - bez limitu kosztów;
Uwaga. Każdy uczestnik powinien posiadać przy sobie kartę EKUZ wydawaną przez NFZ. Dokładna informacja na temat zakresu ubezpieczenia zostanie przestawiona na 3 miesiące przed wylotem.

cena nie zawiera:
● biletu lotnicznego;
● ubezpieczenia samochodu (płatne na miejscu przy wynajmie);
● paliwa do samochodu (rozliczane indywidualnie dla każdego samochodu);
● obiadów (obiadokolacji), część zabieramy z Polski, reszta w własnym zakresie.

W Wyprawie mogą brać udział wyłącznie osoby dorosłe (urodzone przed 1 października 2004) oraz dzieci w przypadku wyjazdu z pełnoletnim opiekunem.

Program pobytu
Wiele punktów programu będziemy uzależniać od aktualnych warunków pogodowych.
Planujemy
● warsztaty fotografowania zorzy polarnej;
● zwiedzanie Tromsø w tym:
Storgata, czyli miejski deptak, który mieści się niedaleko portu. Znajdziemy tam wiele restauracji i sklepów. Warto zajrzeć do Rakettkiosken, czyli kiosku z hot dogami, gdzie skosztujemy hot dogów z mięsem z renifera, Katedra w Tromso. Drewniana świątynia zbudowana w stylu neogotyckim w połowie XIX wieku, Polaria to akwarium oraz muzeum mieszczące się w budynku przypominającym opadające bloki lodowe. Jest najdalej na północ wysuniętym akwarium. Wstęp do środka kosztuje 145 NOK (63zł), port morski, most Tromsø Bridge. Tromso w większości położone jest na wyspie Tromsoya, a ze stałym lądem od strony południowo zachodniej łączy je okazały most długi na ponad kilometr z prześwitem 38 m, Magic Ice Bar; Muzeum Tromsø, Arktyczno-Alpejski Ogród Botaniczny, Muzeum Sztuki Północnej (Nordnorsk Kunstmuseum), Muzeum Perspektywy (Perspektivet Museum)
● arktyczna katedra, która mieści się nieopodal Tromso Bridge. Jest dobrze widoczna z drugiego brzegu, a w nocy uroku dodają jej kolory podświetlenia;
● kolejka linowa Fjellheisen;
● wycieczka samochodowa do Skibotn i przejazd do Finlandii do Kilpisjärvi;
Polecamy opis na stronie https://kieruneknorwegia.pl/co-zobaczyc-w-tromso.

Prognoza pogody
Tego punktu nie jesteśmy w stanie przewidzieć i tutaj nie możemy zagwarantować pogody umożliwiającej obserwacje i fotografowanie zorzy polarnej.
Oczywiście nie przyjmujemy reklamacji z tego powodu. Każdy ryzukuje w własnym zakresie.

Dane astronomiczne
W ponizszej tabeli przedstawiamy informacje o momentach wschodów, górowań, zachodów i dołowań Słońca oraz jeśli jest to istotne, również Księżyca.
W ostatnim wierszu podano godziny występowania nocy astronomicznej. Noc astronomiczna określa okres, w którym Słońce jest poniżej horyzontu o więcej niż 18 stopni. Jest to najlepszy czas do obserwacji nocnego nieba.
Podane dane zaokrąglone są do dnia w środku pobytu.

październik wschód górowanie/dołowanie zachód
Słońce 7:10 12:35 (+16,5°) / 0:35 (–24°) 17:55
Księżyc nie wschodzi 4:35 (+45°) / 16:00 (+3,5°) nie zachodzi
noc astronomiczna 21:40 3:30

Tromsø, Norway in winter, by Petit Merle5
Liczba dni
16
Liczba osób
5000
Kilometrów
100%
Zadowolenie