Wiele osób zadaje mi pytanie „Co się dzieje z kometą ISON”?
Odpowiedź jednoznaczna nie jest możliwa. Kometa od kilku dni jest bardzo trudna do obserwacji, ze względu na małą odległość kątową pomiędzy nią a Słońcem. Jasność komety nie jest taka, jak się spodziewaliśmy i nie jest widoczna nawet gdybyśmy cudownie przedmuchali notoryczne zachmurzenie. Od już dwóch dni w sieci aż wrze na temat możliwego rozpadu komety. Dopiero dziś po otrzymaniu zdjęć ze Stereo-A, można wywnioskować, że kometa rzeczywiście spokojnie kończy swój żywot i ostudza nasze nadzieje, podziwiania komety stulecia. Jak widzimy na zdjęciach w ciągu tych dwóch dni kometa zmniejszyła swoją jasność (mimo, że ciągle powinna dość szybko rosnąć) i straciła w większości swój ogon.
Astronomowie za pomocą radioteleskopu badają widmo cząsteczek cyjanowodoru, których produkcja jest wyznacznikiem żywotności komety. Jeszcze 5 dni temu ISON produkowała dwudziestokrotnie więcej cząsteczek cyjanowodoru niż dziś. Może oznaczać to jedno. To koniec komety ISON.
Oczywiście istnieje mała szansa, na to, że . to tylko małe uśpienie przed burzą, jednak jest ona mała. Dziś wieczorem kometa wchodzi w pole widzenia koronografu na SOHO.
Załącznik:
Komentarz: grafika wg. "Z głową w gwiazdach"
isoff.jpg [ 135.81 KiB | Przeglądane 10735 razy ]
Kometę C/2012 S1 ISON lub jak kto już woli ISOFF widać już na zdjęciach z koronografu Lasco C3 z sondy SOHO. Jest dużo ciemniejsza niż było to w naszych założeniach, nie mniej dobrze widoczna. Jasna gwiazda w lewym dolnym rogu to Antares, najjaśniejsza gwiazda gwiazdozbioru Skorpiona. Można pokusić się o stwierdzenie, że ich jasności są podobne.
Załącznik:
c3.jpg [ 63.02 KiB | Przeglądane 10735 razy ]
_________________
Pozdrawiam,
Marek SubstykPortal AstroCD,
http://www.astrocd.pl, Forum AstroCD,
http://www.forum.astrocd.plSklep Allegro AstroCD - literatura i pomoce naukowe dla miłośników astronomii –
facebook.com/Wydawnictwo.AstroCD Mój profil na Facebookutel. 880-184-000 (prywatny), e-mail:
astrocd@astrocd.pl (prywatne),
m.substyk@urania.edu.pl (Urania-PA),
marek.substyk@ptma.pl,
zarzad@ptma.pl (PTMA);
tel. 575-572-330 (praca), e-mail:
katowice@deltaoptical.pl------------------------------------------------------------
Wielkie Wyprawy Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. USA 2020/Islandia 2020