Teraz jest czwartek, 28 marca 2024, 17:38

Strefa czasowa: UTC + 2




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Autor Wiadomość
 Tytuł: Krater Eratostenes
PostNapisane: piątek, 2 sierpnia 2013, 13:07 
Offline
Nowy użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 27 maja 2013, 02:54
Posty: 29
W nocy z wtorku na środę, mniej-więcej od 3:00 byłem już w łóżku ale przyszła natrętna myśl: "przecież dzisiaj nic nie lukałeś, nie wstyd Ci?"... i otworzyłem oczy, i wykręciłem się z koca, i wstałem, i wyszedłem... i musiałem wrócić po ubranie bo czułem się tak jakby wróciła zima, albo nawet jesień, tak cholernie zimno! Wytaszczyłem telep, nie było nawet czasu na wychładzanie sprzętu, od razu Lantanowa 13stka wylądowała w wyciągu, badawczo by zorientować się co dziś Księżyc smacznego ma w menu, wybór okazał się oczywisty: leżący idealnie na granicy terminatora, zadziwiająco regularny Krater po same krawędzie wypełniony cieniem- usytuowany w pobliżu południowego skraju księżycowych Apeninów Krater Eratostenes. Mierzący niemal 60km. średnicy, o głębokości w przybliżeniu 3.5km. Twór jak na warunki księżycowe stosunkowo młody, zawdzięczający swój kształt niemal idealnie pionowemu spadkowi Impaktora- ciała niebieskiego które zrobiło Księżycowi w tym miejscu małe "kuku"... Przy samym rysowaniu wspierałem się Orciakiem Antaresa o ogniskowej 6mm. Szkicowałem dla odmiany samymi pastelami, dają bardziej zadowalającą głębię bieli niż kredki akwarelowe dające jedynie efekt szarości. Poświęcony czas to 35minut- mało, sam widzę, że za mało, dość niechlujnie wyszło... Bełchatów, 31.07.2013, 4:05-4:40. Seeing nieocenialny z racji nieprzygotowanego sprzętu.


Załączniki:
1078976_663477100346846_1577656269_o.jpg
1078976_663477100346846_1577656269_o.jpg [ 84.53 KiB | Przeglądane 5686 razy ]
Góra
 Zobacz profil  
 

 Tytuł: Re: Krater Eratostenes
PostNapisane: piątek, 2 sierpnia 2013, 17:14 
Offline
Ranga: [5]
Ranga: [5]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 24 stycznia 2012, 16:27
Posty: 1485
Lokalizacja: Katowice
Damian - masz chłopie talent! Obraz jest świetny. :)

_________________
MAK 150, ED80, refraktor TS 152/900, EQ3-2
ASI 120 MM CMOS (mono), Lumix G3
Celestron Outland LX 10x42, Bresser 8x56


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Krater Eratostenes
PostNapisane: sobota, 3 sierpnia 2013, 02:56 
Offline
Nowy użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 27 maja 2013, 02:54
Posty: 29
Dziękuję! To ważne, że się podoba, tym bardziej Tobie Jerzy. Bardzo zainspirowałeś mnie Swoimi lunarnymi prelekcjami do obcowania z Księżycem, do studiowania go. Wcześniej "jedynie" patrzyłem na księżycowe obiekty, teraz je WIDZĘ i systematycznie poznaję, szukam regularności, lunaryzmów, w każdej sesji trafiam na coś co przyprawia o szybsze bicie serducha. Spoglądam całkiem innym wzrokiem na Księżyc aniżeli wcześniej, teraz zdecydowanie bardziej analitycznym.
Eratostenes to klasyk, nie raz atakowany przez rysowników, kolejnym razem zapoluję na coś mniej oczekiwanego, na coś z serii "Lunarne Exclusive'y".


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Krater Eratostenes
PostNapisane: sobota, 3 sierpnia 2013, 08:29 
Offline
Ranga: [5]
Ranga: [5]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 24 stycznia 2012, 16:27
Posty: 1485
Lokalizacja: Katowice
Damian Kępiński napisał(a):
Bardzo zainspirowałeś mnie Swoimi lunarnymi prelekcjami do obcowania z Księżycem, do studiowania go.


Ilość czasu jaki poświęcasz jednemu detalowi tworząc swój obraz stawia Cię zdecydowanie wyżej ode mnie w dziedzinie analizowania topografi Księżyca. Ty Damianie też inspirujesz mnie do fotograficznego sięgnięcia po szczegóły - czasem zdarzały mi się już takie epizody, a teraz jeśli technologicznie sprostam wyzwaniu może uda mi się poszerzyć swoje archiwum. Cieszę się, że obaj możemy tworzyć pozytywny PR naszemu satelicie, jednak estetyka jest zdecydowanie Twoją domeną. Doceniam, że w poście zamieszczasz garść informacji o "modelu" i swoje refleksje towarzyszące tworzeniu obrazu, bo to znacznie podnosi wagę prezentacji. Czekam na kolejne prace. Powodzenia i pozdrawiam.

_________________
MAK 150, ED80, refraktor TS 152/900, EQ3-2
ASI 120 MM CMOS (mono), Lumix G3
Celestron Outland LX 10x42, Bresser 8x56


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku

Strefa czasowa: UTC + 2


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 24 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL