Teraz jest wtorek, 19 marca 2024, 11:22

Strefa czasowa: UTC + 2




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Autor Wiadomość
 Tytuł: Baader OIII vs UHC-S
PostNapisane: piątek, 16 września 2011, 00:17 
Offline
Nowy użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 15 września 2011, 07:41
Posty: 14
Lokalizacja: Rossoszyca (Sieradz)
Kiedy podczas spotkania na wiejskiej łące z kilkoma kolegami po raz pierwszy spojrzałem na Veila przez filtr OIII Badera postanowiłem, że Ja też muszę taki mieć i mimo odwodzenia mnie od takowego zakupu (do Synty 8" jest za ciemny) po tyg. filtr był u mnie w domu. Dodatkowo obok OIII znalazł się w moich zbiorach UHC-S również Baader. Zacząłem wtedy testować możliwości tych filtrów mgławicowych i kiedy tylko pogoda na to pozwalała w różnych warunkach spoglądałem na Veila, M27, M57, M97, NGC 291 NGC 7000 zmieniając te filtry.
Co zaobserwowałem?
OIII
Veil i NGC 291 widoczne dobrze lub bardzo dobrze w zależności od warunków (stan atmosfery oraz zaświetlenie) przy czym w bdb warunkach mogłem bez problemów dostrzec środkową część Veila (welony).NGC291 rozpoznawalna w swoim kształcie. NGC 7000 to dla mnie mieszanina ciemnych i jaśniejszych mgławic.
Śmiało mogę powiedzieć "do tych mgławic bez filtru nie podchodź"
M27, M57, M97 (he he trzy siódemki) można dostrzec bez filtrów, ale to dopiero zastosowanie wygaszacza gwiazd w postaci OIII daje możliwość pełnego studiowania ich kształtów.
Twierdzenie, że nie nadaje się (jest za ciemny) do teleskopów 8" moim zdaniem jest chybione.
UHC-S
Jest filtrem jaśniejszym przez co przepuszcza więcej światła i z powodzeniem można by stosować go w teleskopach nawet 6" (Tylko tak przypuszczam bowiem nie sprawdzałem), ale jest też druga strona czyli teleskopy o większych aperturach. Kontrast pomiędzy tłem a obiektem jest zbyt mały przy zastosowaniu UHC-S w silnych teleskopach. O ile dobrze sprawuje się przy jaśniejszych mgłach o tyle NGC291 sprawia mu kłopot. Veil zdecydowanie odcina się od tła jednak nie tak jak w OIII. Planetarki wyglądają ładnie dzięki temu, że nie wygasza takiej ilości gwiazd jak ciemny OIII, ale i kontrast jest mniejszy.
Sprawdziłem też możliwości tych filtrów w wygaszaniu światła sodowego spoglądając na pobliską lampę i tutaj OIII również góruje nad UHC-S.
Kiedyś przeczytałem na jakimś forum pytanie "Jakie filtry do galaktyk" Nasunął mi się pomysł sprawdzenia którejś nocy możliwości obu filtrów. PORAŻKA Za to kontrast lekko poprawia się po zastosowaniu Neodymium. Do galaktyczek to apertura i smolne niebo i nic tego nie zmieni
Wniosek jaki mi się nasunął jest taki: Jeśli posiadam OIII to UHC-S jest tylko ozdobą kolekcji. (lepiej wygląda kiedy w walizce są dwa filtry) Po kilkudniowym namyśle sprzedałem UHC-S.
Teleskop jakiego używałem to Synta 8" wraz z okularami Meade Plossl 5000 26mm i SWAN 15mm.
Kiedy tylko warunki pozwolą postaram się sprawdzić możliwości OIII w 10"

_________________
N13" własna konstrukcja. ES Max 34mm i 24mm 68*
ES11mm i 6,7 mm 82* Lumicon UHC 2"


Góra
 Zobacz profil  
 

 Tytuł: Re: Baader OIII vs UHC-S
PostNapisane: piątek, 16 września 2011, 08:40 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 13:05
Posty: 4756
Lokalizacja: Tarnowskie Góry zaroski przy farze.
Mam oba te filtry i śmiało powiem, że oba się wzajemnie nie wykluczają. Wszystko zależy od warunków. Niekiedy lepiej poszczególne obiekty widać w jednym, a niekiedy w drugim.
I jeszcze jedno. W dobrych warunkach Veila z powodzeniem widać bez żadnych filtrów. Sprawdzałem niejednokrotnie.

_________________
http://www.cro.pl/forum
6 0 5 8 4 9 4 9 3
Karlik 20", GSO 12", Powermate 2",ES 20 - 100*,ES 14, ES 8.8, ES 6.7, OIII, Ultrablock, UHC-S, Pomarańczowy, 10X50
Piwo ma wartości odżywcze, podczas gdy żywność nie ma wartości piwnych


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Baader OIII vs UHC-S
PostNapisane: piątek, 16 września 2011, 09:08 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:04
Posty: 3866
Lokalizacja: Chorzów
Tak sobie myślę że do pełni szczęścia powinieneś kiedyś luknąć przy okazji (zlot czy jakieś wspólne obserwy) przez Ultrablocka Oriona. Moim zdaniem do Synty 8" pasuje jak ulał. Przy czym nie chodzi o porównanie do OIII, to są jednak inne filtry (choć cel mają podobny).

PS. W 10" OIII powala.

_________________
Adam Skrzypek

GSO 10", SW ED80, SW 90/900, AZ4, Nikon Action VII 10x50
Star Adventurer, Canon 1100D mod


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Baader OIII vs UHC-S
PostNapisane: piątek, 16 września 2011, 10:13 
Offline
Nowy użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 15 września 2011, 07:41
Posty: 14
Lokalizacja: Rossoszyca (Sieradz)
Adam Krawczyk napisał(a):
W dobrych warunkach Veila z powodzeniem widać bez żadnych filtrów. Sprawdzałem niejednokrotnie.

Owszem Ja też to sprawdziłem jednak dopiero filtry i fotografia pozwala wnikliwie przyglądać się takim mgławicom.
Adam Krawczyk napisał(a):
Mam oba te filtry i śmiało powiem, że oba się wzajemnie nie wykluczają. Wszystko zależy od warunków. Niekiedy lepiej poszczególne obiekty widać w jednym, a niekiedy w drugim.

Każdy ma swoje preferencje. Wolę OIII ;)
Adam Skrzypek napisał(a):
Tak sobie myślę że do pełni szczęścia powinieneś kiedyś luknąć przy okazji (zlot czy jakieś wspólne obserwy) przez Ultrablocka Oriona. Moim zdaniem do Synty 8" pasuje jak ulał. Przy czym nie chodzi o porównanie do OIII, to są jednak inne filtry (choć cel mają podobny).

PS. W 10" OIII powala.

Zamierzałem sprawdzić jego możliwości i jeden z kolegów obiecał mi go pożyczyć, jednak sprawa troszkę ucichła.

_________________
N13" własna konstrukcja. ES Max 34mm i 24mm 68*
ES11mm i 6,7 mm 82* Lumicon UHC 2"


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku

Strefa czasowa: UTC + 2


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL