Teraz jest niedziela, 10 listopada 2024, 21:47

Strefa czasowa: UTC + 2




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: październik 2009
PostNapisane: czwartek, 29 października 2009, 21:16 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Naukowcy: niepojęta liczba wszechświatów

"Kosmolodzy Andrei Lindle i Vitaly Vanchurin z Uniwersytetu Stanforda twierdzą, że liczba istniejących wszechświatów jest zależna od zdolności ludzkiego umysłu - donosi Polskie Radio. Nie jest istotne, ile powstało równoległych kosmosów, ważniejsze, ile sami umiemy ich zaobserwować.
Naukowcy - podaje Polskie Radio - policzyli liczbę wszechświatów równoległych kalkulując, ile mogło być tak zwanych kwantowych fluktuacji, które pojawiły się tuż po wielkim wybuchu.

W trakcie procesu zwanego inflacją, gdy świeżo narodzony wszechświat rozszerzał się w ogromnym tempie, owe fluktuacje, jak piszą naukowcy, "zamroziły się". Dziś każda z tych zamrożonych fluktuacji może być osobnych, równoległym wszechświatem.

Ile więc może być równoległych wszechświatów? Nie chodzi tu o liczbę kwantowych fluktuacji, ale liczbę informacji, które gromadzą się przez życie w naszym umyśle. Nie może istnieć więcej kosmosów niż informacji, które może zgromadzić ludzki umysł. 10 do potęgi 10 do potęgi 16 - taką informacyjną pojemność ma nasza głowa.

Są na tym świecie rzeczy, które nie śniły się filozofom. Ta fraza doskonale pasuje do niektórych odkryć fizyki teoretycznej."
http://wiadomosci.onet.pl/2068734,16,na ... ,item.html

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 

 Tytuł: Re: październik 2009
PostNapisane: czwartek, 29 października 2009, 21:30 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Polscy uczniowie wracają z Teheranu z kompletem medali
W Teheranie zakończyła się właśnie Trzecia Międzynarodowa Olimpiada Astronomiczna i Astrofizyczna. Polacy odnieśli na niej duże sukcesy - z trzema medalami (złoto, srebro i brąz) oraz wyróżnieniem wraca z Iranu czterech polskich uczniów: Przemysław Mróz, Patryk Pjanka, Grzegorz Gajda i Rafał Sikora.

W zawodach wzięły udział cztero- lub pięcioosobowe drużyny z 20 krajów świata. Opiekunami polskiej reprezentacji byli astronomowie z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie oraz Planetarium Śląskiego - dr Grzegorz Stachowski i Jacek Szczepanik. Ich zadaniem, podobnie jak prowadzących z innym krajów, było nie tylko sprawowanie opieki nad licealistami, ale także opiniowanie treści zadań i tłumaczenie ich na język polski, sprawdzanie rozwiązań oraz praca w komisji podejmującej decyzje o nagrodach.

Olimpiada została rozegrana w trzech częściach - teoretycznej, praktycznej i obserwacyjnej. Podczas pierwszej, teoretycznej części uczestnicy mieli w czasie 5 godzin rozwiązać 15 krótkich oraz dwa dłuższe zadania. Zagadnienia, którymi zajmowali się uczniowie dotyczyły m.in. szacowania odległości między planetą a Słońcem przy użyciu metod i danych, jakimi dysponowano w czasach, gdy żył Kopernik czy próby przybliżenia liczby i jasności gwiazd znajdujących się w dysku Drogi Mlecznej.

Zadanie praktyczne dotyczyło analizy danych obserwacyjnych przy wykorzystaniu zaawansowanych narzędzi informatycznych, a część obserwacyjna polegała na poprawnym skierowaniu teleskopu na jedną z gwiazd i podaniu jej deklinacji oraz kąta godzinnego.

Najlepszy wynik z polskiej reprezentacji i trzeci wynik spośród wszystkich uczestników olimpiady (lepsi okazali się tylko Hindus i Tajlandczyk) oraz złoty medal przyznawany wszystkim uczniom, którzy przekroczyli 91% punktów, uzyskał Przemysław Mróz z VII LO im. Juliusza Słowackiego w Warszawie.

Srebrny medal otrzymał Patryk Pjanka z VIII LO im. Marii Skłodowskiej-Curie w Katowicach, brąz przypadł Grzegorzowi Gajdzie z I LO im. Mikołaja Kopernika w Łodzi, a z wyróżnieniem wrócił do Polski Rafał Sikora z II LO im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Rybniku.

Międzynarodowa Olimpiada Astronomiczna i Astrofizyczna (ang. International Olympiad on Astronomy and Astrophysics, IOAA) to inicjatywa mająca zachęcić uczniów z całego świata do zdobywania wiedzy z astronomii oraz dziedzin pokrewnych - matematyki i fizyki.

Pomysł na organizację tego typu zawodów pojawił się podczas przygotowań do obchodów Międzynarodowego Roku Astronomii 2009 i był rozwijany przez nauczycieli i pracowników akademickich, którzy organizują olimpiady narodowego w poszczególnych krajach (w Polsce Olimpiada Astronomiczna jest odbywa się od ponad 50 lat).

Dotychczas miały miejsce dwie edycje IOAA - w 2007 roku w Tajlandii, a rok później w Indonezji. W roku 2011 zawody mają zostać zorganizowane w Polsce. Więcej informacji na temat olimpiady można znaleźć pod adresami http://www.ioaa2009.ir oraz http://ioaa.info.

[ Astronomia.pl - Jan Pomierny ]
http://www.astronomia.pl/wiadomosci/index.php?id=2336

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: październik 2009
PostNapisane: czwartek, 29 października 2009, 21:49 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Trwają rozbłyski" na Słońcu. Pojawiły się plamy
Wątpliwe jest, aby obserwowany obecnie wzrost aktywności Słońca spowodował bardzo silną burzę magnetyczną na Ziemi, jak prognozują to niektóre media. - Żadnego szczególnego niebezpieczeństwa na razie nie ma - powiedziała Natalia Połuchina, sekretarz naukowy Instytutu Fizyki Rosyjskiej Akademii Nauk. Poinformowała, że Instytut rejestruje tylko mikrowybuchy na Słońcu.
Dołącz do miłośników ciał niebieskich

Spektakularne zdjęcia - zobacz kosmicznego smoka!

Z kolei szef laboratorium rentgenowskiej astronomii Słońca Instytutu Fizyki Siergiej Kuzin oświadczył, że "aktywność słoneczna bezwarunkowo wzrosła". - Występuje ona na tle tego, że generalnie Słońce zachowuje się niezwykle pasywnie. Rzecz w tym, że do chwili obecnej powinno występować maksimum 11-letniego cyklu, jednakże dotychczas obserwowaliśmy opóźnienie. Z czym jest ono związane, nie wiadomo. I oto teraz pojawiła się w końcu grupa plam, która rozwija się dość burzliwie - powiedział naukowiec.

Plamy słoneczne - wyjaśnił Kuzin - są wskaźnikami aktywności naszej gwiazdy. Sama aktywność uzewnętrznia się w zwiększonych wytryskach materii, które przyjęto nazywać wybuchami. Kiedy takie wytryski mają miejsce materia porusza się po liniach pola magnetycznego Słońca. Linie, które wychodzą od naszej gwiazdy na tak zwanym zachodnim limbusie, przecinają orbitę Ziemi. W takim wypadku materia słoneczna jak gdyby po torach dociera do naszej planety. Właśnie w chwili obecnej następuje przesuwanie plam do tego limbusu.

Saturn zaskoczył! Zobacz najnowsze zdjęcia NASA.

Zobacz niezwykłe zdjęcia z kosmosu - gigantyczny pierścień Saturna!

Jednakże na razie jest zbyt wcześnie, aby się niepokoić. - Obecnie trwają rozbłyski - zaznaczył Kuzin. - Dość nieduże, ale jest ich wiele - dodał.

A co czeka mieszkańców Ziemi, jeśli aktywność Słońca będzie się nadal nasilać? Czy będzie to niebezpieczne dla astronautów przebywających na Międzynarodowej Stacji kosmicznej (MSK)? Odpowiadając na te pytania Siergiej Kuzin zażartował: - Jeśli idzie o kosmonautów, to kiedy wyjdą oni w kosmos bez skafandra, promieniowanie rentgenowskie może im zaszkodzić. Jednak na stacji znajdują się oni pod podwójną osłoną - pola magnetycznego Ziemi i własnych powłok ochronnych MSK
http://wiadomosci.onet.pl/2068625,16,tr ... ,item.html

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4

Strefa czasowa: UTC + 2


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL