Na górę strony

Wielka Wyprawa PTMA
Islandia 2020Informacje ogólne
Chcesz zobaczyć na własne oczy wspaniałe zjawisko jakim jest zorza polarna? A może po prostu chcesz zobaczyć wspaniałą krainę pokrytą delikatnym mchem, z milionem wodospadów, tysiącami rzek. Kraj w którym trzeci obowiązujący nieoficjalnie język to... polski. Chcesz poczuć "zapach" siarkowodoru nie tylko w powietrzu ale nawet w gorącej wodzie! Może chcesz zobaczyć gejzery? Może chcesz spróbować wody prosto z lodowca?
Nic prostszego. Udaj się z Polskim Towarzystwem Miłośników Astronomii na kolejną Wielką Wyprawę Astronomiczną na Islandię. Tym razem Wyprawa będzie miała charakter pobytu stacjonarnego w północnej lub środkowo-zachodniej części wyspy. Z punktu tego będziemy codziennie zwiedzać inne miejsca, wracają na nocleg do głównego domku.
Grupę będzie stanowiło 16 osób z dwóch grupach po 8 osób, którzy zostaną zakwaterowani blisko siebie. Każda z grup będzie miała do dyspozycji swój domek z częścią kuchenną, sypialniami, pokojem dziennym, łazienką lub łazienkami. Ponieważ każda grupa to 8 osób, a więc też 2 samochody.

Dla kogo ten wyjazd?
Poszukujemy ludzi zwariowanych i szalonych, chcących przeżyć przygodę życia. Nie bierzemy ze sobą maruderów, nudziarzy, którzy by mogli innym zepsuć taki wyjazd.
Organizator ma na swoim koncie już wiele wyjazdów na Islandię, więc nie będzie przypadków i błędów logistycznych.
Jedyne czego nie możemy zapewnić to pogody. Z drugiej strony jak to się mówi na Islandii "Ef þér líkar ekki íslensku veðri skaltu bíða í fimm mínútur og það mun breytast", tłumacząc "Jeśli nie podoba Ci się Islandzka aura, poczekaj pięć minut i na pewno się zmieni".
A więc jeśli uda się nam pogoda.... zorza gwarantowana!

Termin
Wielka Wyprawa PTMA będzie miała miejsce w dniach 12-19 września 2020 roku.
Startujemy z Katowic w sobotę 12 września o godz. 17:55 (CEST), lądujemy w tym samym dniu o 20:10 (UT) lub z Gdańska start w tym samym dniu o godz. 18:40 (CEST) i lądowanie o 20:30 (UT). Lot powrotny do Katowic w sobotę 19 września o godz. 20:55 (UT) i 21:10 (UT do Gdańska), a lądowanie w Gdańsku o 2:45 (CEST) i w Katowicach o 2:55 (CEST).

Lot
Jako nasz główny traktujemy kierunek Katowice - Keflavik - Katowice. Z tego lotu zapewne skorzysta większość uczestników.
Alternatywna trasa z Gdańska
Po przyjęciu przez nas rezerwacji i po zakupie biletu należy wysłać na adres wyprawy@ptma.pl swój numer rezerwacji.

Koszty wyjazdu
Koszt wyjazdu wynosi 2.500 zł. / osobę.
Niestety Islandia to bardzo drogi kraj i trzeba być na to przygotowanym. Średnia cena wycieczki z biura podróży na Islandię wynosi 8.000 zł. / osobę / tydzień - z przelotem, bez samochodu, ale z autokarem.
Dokładny koszt zostanie ustalony w momencie dokonania rezerwacji noclegów. Nie zmienia on wielkości zadatku, który wynosi 500 zł.
w cenie tej zawarto:
■ zakwaterowanie w domku (7 nocy);
■ wynajem samochodu osobowego (minimum Hyundai i30);
■ zabezpieczenie medyczne (w pełni wyposażona apteczka);
■ opracowany szczegółowy program pobytu;
■ ubezpieczenie kosztów leczenia (KL) - 50 000 zł. koszty ratownictwa - 25 000 zł.;
■ ubezpieczenie od nieszczęśliwych wypadków (NW) na kwotę 15 000 zł., bagażu 2 000 zł. oraz pomoc prawną ze strony ubezpieczyciela;
Uwaga. Każdy uczestnik powinien posiadać przy sobie kartę EKUZ wydawaną przez NFZ. Dokładna informacja na temat zakresu ubezpieczenia zostanie przestawiona na 3 miesiące przed wylotem.

Cena nie zawiera:
■ biletu lotniczego na trasie Katowice-Keflavik-Katowice lub Gdańsk-Keflavik-Gdańsk. (Istnieje możliwość zorganizowania wylotu z dowolnego miejsca na świecie. Warunkiem jest jednak dopasowanie się do dat i godzin przylotu i odlotu głównej grupy);
■ ubezpieczenie samochodu (płatne na miejscu przy wynajmie) - ok. 200 zł./osoba;
■ wyżywienia (proponujemy zebranie środków na konto jednego i dokonywanie ich wspólnie);
■ paliwa do samochodu (rozliczane indywidualnie dla każdego samochodu).

Zadatek:
Aby dokonać rezerwacji miejsca należy wypełnić formularz dostępny na niniejszej stronie, a następnie dokonać wpłaty zadatku w wysokości 500 zł./osobę na konto:
Marek Substyk
Revolut: 48 2360 0018 0107 0000 0022 0878
w tytule pisząc “Islandia 2020”, w terminie 14 dni od momentu dokonania zgłoszenia.
Osoby korzystające z Revoluta mogą wysłać zaliczkę oraz wpłatę na osobę "Marek Substyk, tel. +48880184000"
Pozostałą opłatę należy wpłacić na to samo konto do 30 czerwca 2020 roku.
W przypadku rezygnacji kwota zadatku nie podlega zwrotowi, chyba, że uczestnik sam znajdzie za siebie zastępstwo. Przepisanie rezerwacji lotniczej w WizzAir na inną osobę związane jest zawsze z poniesieniem opłaty w wysokości 2 x 200 zł.
W przypadku odmowy rezerwacji ze strony organizatora, wpłacony zadatek zostaje zwrócony na konto, z jakiego otrzymaliśmy przelew, w ciągu 7 dni.

W Wyprawie mogą brać udział wyłącznie osoby dorosłe (urodzone przed 12 września 2002) oraz dzieci w przypadku wyjazdu z pełnoletnim opiekunem.

W programieSeljalandsfoss i Gljúfrabúi (Gljúfrafoss). Malowniczy Seljalandsfoss jest widoczny już z daleka dla kierowcy jadącego drogą nr 1, biegnącą dookoła Islandii. Gdy skręcimy w lewo w kierunku doliny Thorsmork, już po przejechaniu kilkuset metrów dotrzemy do wodospadu. Warto zatrzymać się tu na dłuższą chwilę.
Seljalandsfoss ma 60 metrów wysokości. Woda spada tu z wysokiego klifu, będącego fragmentem dawnej linii brzegowej. Obecnie morze oddalone jest od tego miejsca o spory kawałek. Woda płynie więc dalej pod postacią wartkiej rzeczki, a po chwili wpada do całkiem dużej rzeki, rozlanej szeroko i przechodzącej bliżej morza w lagunę.
Spacer przy wodospadzie Seljalandsfoss to bardzo dobry pomysł. Tym bardziej, że specjalną ścieżką można zajść go od tyłu i oglądać świat zza wodnej ściany. Trzeba tylko chronić aparat, aby wszechobecne kropelki wody nie dokonały dzieła zniszczenia.
Seljalandsfoss jest jednym z najbardziej znanych wodospadów Islandii. Jego cechą charakterystyczną jest to, że można wejść za ścianę spadającej wody i schować się w małej grocie. Niestety zimą ta ścieżka jest całkowicie skuta lodem i zamknięta dla turystów.
Gljúfrabúi, to wodospad znajdujący się kilkaset metrów na północ od Seljalandsfoss. Aby zobaczyć wodospad należy wejść do jaskini. Uwaga: W obydwóch przypadkach należy posiadać pelerynę przeciwdeszczową i nieprzemakalne buty! Najlepszy godzina zwiedzania: po południu, ze względu na zacienienie w pierwszej części dnia.
Video: https://www.youtube.com/watch?v=NyLw7II5El8Skógafoss jest najpopularniejszym wśród turystów wodospadem Islandii. Jego maksymalna szerokość wynosi 25 metrów, woda spada aż z 60 m wysokości. W słoneczne dni, w rozpylonych kroplach wody tworzą się wielobarwne tęcze.
Jest to jeden z niewielu wodospadów na który można wejść schodami i podziwiać jego widok z góry. Można się przy tym trochę zmęczyć, bo to odpowiednik 18 piętrowego budynku. Warto to zrobić przy dobrej pogodzie, bowiem widoki na całą południową część Islandii są przepiękne. Zobaczyć też to można z innej perspektywy.
Najlepszy godzina zwiedzania: południe, nie za późno!
Video: https://www.youtube.com/watch?v=LlTV0gCHCvoZnajdująca się, po północnej stronie Półwyspu Snæfellsnes góra Kirkjufell, została uznana za jedną z najpiękniejszych na całym świecie. W bliskim sąsiedztwie góry znajduje się bardzo malownicze, małe miasteczko Grundarfjörður.
Kirkjufell wznosi się na wysokości 463 metrów i jest bardzo charakterystyczna, za co znalazła się na liście 17 najpiękniejszych gór na świecie, którą opublikowała strona Mashable.
Islandzka góra znalazła się wśród takich cudów natury jak Mont Blanc we Francji, Phuket w Tajlandii czy lodowce np. lodowiec Fox w Nowej Zelandii.
Tuż obok leży wodospad Kirkjufellfoss (na zdjęciu wodospad i w tle góra).Geysir – islandzki gejzer położony w dolinie Haukadalur. Od jego nazwy pochodzi miano nadane tego typu źródłom geotermalnym na całym świecie - gejzer. Nazwa ta odnosi się również do całego pola geotermalnego, na terenie którego znajduje się również gejzer Strokkur, a także mniejsze źródła geotermalne - Smiður i Litli-Strokkur.
Geysir wyrzucał wodę na wysokość 80 metrów od XIV wieku do lat 60. XX wieku. Obecnie wyrzuca wodę na kilka metrów co ok 48 godzin (niezbyt regularnie). Strokkur (isl. maselnica) jest gejzerem czynnym.
Wyrzuca wodę regularnie co około 10 min na wysokość 35 metrów.
Najlepszy godzina zwiedzania: cały dzień, piękne fotografie wychodzą o zachodzie Słońca.
Video: https://www.youtube.com/watch?v=o32pzwCl7kAUrridafoss jest największym i najbardziej spektakularnym z wszystkich wodospadów rzeki Thjorsa. Thjorsa jest najdłuższą rzeką kraju 230 km. Wodospad Urriðafoss jest największym na Islandii pod względem przepływu wody 360 m3/na sek. o szerokości ok 40 metrów i głębokości 6 metrów.
Znajduje się na małej obwodnicy, w południowej Islandii, 16 km od miasta Selfoss. Nazywany jest także wodospadem łososia. Mówi się, że populacja łososia z Thjorsa jest wyjątkowo duża.
Również występuje tam pstrąg i węgorz. Jest to tętniące życiem miejsce, choć wydaje się na pierwszy rzut oka, że nie z powodu panujących tam warunków.Þingvellir (Hálsanefshellir) - połączenie płyt tektonicznych Þingvellir, obszar w południowo-zachodniej Islandii, położony kilkadziesiąt kilometrów na wschód od stolicy kraju Reykjaviku, na północnym brzegu największego islandzkiego jeziora Þingvallavatn.
Miejsce to jest bardzo ważne dla historii Islandii, jako że w tym miejscu w 930 po raz pierwszy zebrał się islandzki parlament Althing, który jest jedną z najstarszych instytucji parlamentarnych świata, która funkcjonuje do dziś. Althing obradował tutaj aż do końca XVIII wieku. W tym samym miejscu ogłoszono pełną niepodległość Republiki Islandii w dniu 17 czerwca 1944. Obszar ten jest również bardzo interesujący ze względu na budowę geologiczną. Znajduje się on bowiem w miejscu, gdzie stykają się płyty tektoniczne eurazjatycka i północnoamerykańska. Stąd też obserwuje się tu znaczącą aktywność sejsmiczną i wulkaniczną. Powierzchnia ziemi poprzecinana jest licznymi szczelinami, wśród których największa tworzy głęboki wąwóz Almannagjá. W 1928 utworzono na tym obszarze park narodowy, który w 2004 został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Na miejscu przepiekny i niewielki wodospad Öxarárfoss. Ten malowniczy wodospad, położony na rzece Öxará. Utworzony został w skutek ocieplenia się klimatu, które zaowocowało gwałtownym topnieniem okolicznych śniegów. Woda spada tu z wysokości około 20 metrów.Kerið to jezioro wulkaniczne oraz krater wulkaniczny Grímsnes.
Jest to jedno z kilku jezior kraterowych w okolicy, zwane Zachodnią Strefą Wulkaniczną Islandii, obejmującą półwysep Reykjanes i lodowiec Langjökull. Kaldera, podobnie jak inne skały wulkaniczne w okolicy składają się z czerwonej (zamiast czarnej) skały wulkanicznej. Sama kaldera ma około 55 m głębokości, 170 m szerokości i 270 m szerokości. Kaldera Keriða jest jednym z trzech najbardziej rozpoznawalnych kraterów wulkanicznych. Wiek oceniany jest na 3000 lat. Pozostałe dwa podobne na Islandii to Seyðishólar i Kerhóll. Podczas gdy większość krateru jest stroma, z niewielką roślinnością, jedna ściana jest nachylona łagodniej i pokryta głębokim mchem, i można ją dość łatwo zejść. Samo jezioro jest dość płytkie (7–14 metrów).
Chociaż wulkanolodzy początkowo wierzyli, że Kerið powstało w wyniku ogromnej eksplozji wulkanicznej, podobnie jak przyjęta norma z kraterami wulkanicznymi, dokładniejsze badania regionu Grímsnes nie wykazały żadnych dowodów na taką eksplozję w Kerið. Obecnie uważa się, że Kerið był wulkanem stożkowym, który wybuchł i opróżnił swój rezerwat magmy. Po wyczerpaniu magmy ciężar stożka runął w pustą komorę magmy.
Właściciele gruntów pobierają opłatę za wstęp, aby zobaczyć krater w wysokości 400 ISK (od marca 2019 r ).Jeden z wielu wodospadów w południowej Islandii.
Znajduje się na polach lawy na północ od stratowulkanu Hekla w pobliżu zbiegu rzek Fossa i Þjórsá około 30 km na wschód od wsi Flúðir, dotrzeć do niego można drogą szutrową nr 32 przez pola lawy Vikrar.
Hjálparfoss oznacza po islandzku "Wodospad Pomocy". Nazwa pochodzi od nazwy regionu Hjálp co po islandzku oznacza pomoc.
W dawnych czasach po pokonaniu niebezpiecznej trasy przez pustynną wyżynę Sprengisandur właśnie tu wędrowcy zaopatrywali się w wodę i żywność dla koni.
W okolicy znajduje się wiele innych interesujących wodospadów, ok. 5 km na południe znajduje się Þjófafoss; na wschodzie znajdują się Háifoss na rzece Fossa i Tangafoss na rzece Þjórsá.
Wzdłuż rzeki prowadzi oznakowany szlak turystyczny, drogą szutrową numer 864 można również dojechać samochodem do punktu widokowego. W dół rzeki za wodospadem Hjálparfoss znajduje się Búrfellsstöð – druga co do wielkości elektrownia wodna Islandii.

Zobacz filmy zrealizowane podczas naszych ostatnich Wypraw w 2017, 2016 i 2014 roku

Islandia 2017 (video) Islandia 2016 (video) Islandia 2014 (video)

Rezerwacja miejsca odbywa się poprzez wypisanie formularza. Formularz nalezy wypełniać indywidualnie. Przy wiekszej ilości osób, nalezy wypisać go dla każdej osoby osobno.

Rezerwacja miejsca

7
Liczba dni
16
Liczba osób
6700
Kilometrów
100%
Zadowolenie