Teraz jest czwartek, 28 marca 2024, 20:20

Strefa czasowa: UTC + 2




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Autor Wiadomość
 Tytuł: Dziwne odblaski w Maku
PostNapisane: czwartek, 29 grudnia 2016, 23:57 
Offline
Nowy użytkownik

Dołączył(a): piątek, 25 listopada 2016, 07:21
Posty: 12
Witam, mam mała zagwozdkę, w zasadzie wczoraj podczas obserwacji zauważyłem dziwne refleksy od gwiazd, czy planet które sa tuz za polem widzenia, dawają dziwne kołowe spajki wchodzące w pole widzenia im bliżej dana gwiazda wchodziła w to pole, tym ten pierścień sie zmniejszał. Dodam że wcześniej tego nie było. Porównywałem z różnymi okularami: Swanem, Maxvisionem, GSO i tylko na planeciaku TMB 7 mm jakby nie było widoczne. Przekładałem kątówki i bez nich to samo. Kolimacja Maka idealna. na zdjęciu odblask od wenus tuż za polem widzenia. Już zgłupiałem co może być winne. Na bliskich obiektach typu lampy itd efekt podobny. Wcześniej porównywałem z Makiem 102 i tam było ok. Nie mam pojęcia czego to jest wina,


Załączniki:
Mak wada 2.jpg
Mak wada 2.jpg [ 795.8 KiB | Przeglądane 6234 razy ]
mak wada.jpg
mak wada.jpg [ 200.07 KiB | Przeglądane 6234 razy ]

_________________
GSO 8" deLux, MED80/AZ4
Góra
 Zobacz profil  
 

 Tytuł: Re: Dziwne odblaski w Maku
PostNapisane: piątek, 30 grudnia 2016, 12:59 
Offline
Nowy użytkownik

Dołączył(a): piątek, 25 listopada 2016, 07:21
Posty: 12
w ciagu dnia tak sie objawiają, nie mam pojęcia co jest przyczyną wcześniej nie było.


Załączniki:
Mak wada 4.jpg
Mak wada 4.jpg [ 837.7 KiB | Przeglądane 6230 razy ]
Mak wada 3.jpg
Mak wada 3.jpg [ 745.32 KiB | Przeglądane 6230 razy ]

_________________
GSO 8" deLux, MED80/AZ4
Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dziwne odblaski w Maku
PostNapisane: piątek, 30 grudnia 2016, 14:37 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 24 sierpnia 2009, 14:27
Posty: 9555
Lokalizacja: Chorzów
A nie świeci Ci jaka lampa, to dość mocne światło!

_________________
Pozdrawiam, Marek Substyk
Portal AstroCD, http://www.astrocd.pl, Forum AstroCD, http://www.forum.astrocd.pl
Sklep Allegro AstroCD - literatura i pomoce naukowe dla miłośników astronomiiObrazek facebook.com/Wydawnictwo.AstroCD
Obrazek Mój profil na Facebooku
tel. 880-184-000 (prywatny), e-mail: astrocd@astrocd.pl (prywatne), m.substyk@urania.edu.pl (Urania-PA), marek.substyk@ptma.pl, zarzad@ptma.pl (PTMA);
tel. 575-572-330 (praca), e-mail: katowice@deltaoptical.pl
------------------------------------------------------------

Wielkie Wyprawy Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. USA 2020/Islandia 2020



Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dziwne odblaski w Maku
PostNapisane: piątek, 30 grudnia 2016, 15:56 
Offline
Nowy użytkownik

Dołączył(a): piątek, 25 listopada 2016, 07:21
Posty: 12
to odbicie od słońca w listwie aluminiowej blok obok, chciałem złapac coś jasnego żeby uwydatnić problem. W nocy robia się pierścienie od jasnych gwiazd lub planet jak wenus. w środku pola sama planetka czy gwiazda jest czysta ale kolejne które sa obok tuz za polem widzenia dają takie pierścienie w okularze. Gdzies musi bokiem łapać światło. Co dziwne, w okularze 7 mm tego nie było lub nie było tak widoczne. Musze dziś sprawdzić jeszcze . Tak czy owak samych pierścieni nie powinno być. Wcześniej nie było mam Maka od kilku miesięcy.

_________________
GSO 8" deLux, MED80/AZ4


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dziwne odblaski w Maku
PostNapisane: sobota, 31 grudnia 2016, 19:16 
Offline
Nowy użytkownik

Dołączył(a): piątek, 25 listopada 2016, 07:21
Posty: 12
nocne obserwacje masakra każde źródło światła tworzy bąbel w postaci spajka. Ni w ząb nie wiem co jest grane, skoro Mak zadbany cały czas w torbie itd. Wcześniej obraz brzytwa. Czy mógł się rozkolimować? Rozogniskowane gwiazdy dają idealne ogragły pączek. Ostrość po wystudzenie tez w miarę więc nie mam pojęcia. Nigdzie nie spotkałem się z takim przypadkiem, przeczesałem wszystkie fora dr Google i nic. Szkoda było by sie go pozbywać bo to strasznie mobilna tubka mimo wąskiego pola. Może znacie kogoś kto byłby w stanie ustalić przyczynę pewnie jakaś błahostka, przestawienie lustra nic nie widać by było uszkodzone czy wyświecone tak aby mogło powodować odblaski. Patrząc w wyciąg te tuleję co prowadzi do wtórnego widać jak patrze pod kątem że na tej tulei robi się koliste odbicie światła i światło po ściance kieruje się do gniazda wyciągu. Nie wiem czy tak ma być. Tak czy owak mam problem. Z racji że dzis mamy ostatni dzień 2016 roku, Wszystkim forumowiczom Wszystkiego najlepszego w Nowym Roku, wielu gwieździstych nocy, zdrowia i tego co najlepsze. Piotr J.

_________________
GSO 8" deLux, MED80/AZ4


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dziwne odblaski w Maku
PostNapisane: poniedziałek, 2 stycznia 2017, 13:43 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 15:33
Posty: 5189
Lokalizacja: Katowice-Janów
Hmmmmm, ciekawe, a nie odeszło w , którymś miejscu wyczernienie ?

_________________
Moje Fotki
tel.512174124 , 511960672
gg: 11790876 e-mail: grzegorzczerneckiastro@interia.pl
TS APO 102/520 f5.1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI 290 MM Mini, Canon EOS 550D.

------------------------------------------------------------
https://drive.google.com/file/d/18pMRcxQoFbOvi1dYEZwy3l8hyanneo3k/view?usp=sharing


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dziwne odblaski w Maku
PostNapisane: poniedziałek, 2 stycznia 2017, 15:16 
Offline
Nowy użytkownik

Dołączył(a): piątek, 25 listopada 2016, 07:21
Posty: 12
No własnie nic nie widać tubka jak ze sklepu,żadnych odprysków itd było super po prostu pewnego dnia podczas obserwacji M42 zacząłem widzieć bąble w postaci spajków w dolnej części okularu, zaczałem przeglądac niebo i zauważyłem że tworzy je dosłownie każdy jasny punkt w postaci np gwiazdy będącej tuz za polem widzenia. nie mam pojęcia skąd się to bierze, rozogniskowywałem okular na gwiazdach i pokazywało idealnie okrągłe pączki więc to chyba nie wina kolimacji. W sieci ine ma nic na temat tego typu spajków.

_________________
GSO 8" deLux, MED80/AZ4


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dziwne odblaski w Maku
PostNapisane: poniedziałek, 2 stycznia 2017, 15:40 
Offline
Nowy użytkownik

Dołączył(a): piątek, 25 listopada 2016, 07:21
Posty: 12
Załącznik:
Mak wada 5.jpg
Mak wada 5.jpg [ 683.56 KiB | Przeglądane 6195 razy ]
Czy to normalne że gwint nie jest anodowany i świeci się jak choinka?. po wysunięciu lustra max do góry na brzegu gwintu zbiera się czarny smar.

_________________
GSO 8" deLux, MED80/AZ4


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dziwne odblaski w Maku
PostNapisane: poniedziałek, 2 stycznia 2017, 17:43 
Offline
Ranga: [5]
Ranga: [5]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 24 stycznia 2012, 16:27
Posty: 1485
Lokalizacja: Katowice
Jeśli te spajki czy okręgi widać w okularze to winien jest właśnie okular. Można tam wstawić samemu jakieś przesłony. Jeśli przez obiektyw wpada fałszywe światło z boku, to powinno być widać duże zaświetlenie lub pojaśnienie obrazu. Tu pomaga dłuższa osłona a'la odrośnik na obiektywie. Nie da się całkowicie wyeliminować bocznych refleksów bo każde praktycznie wyczernienie trochę światła odbija.

Proponuje w okularze zamontować nawet prowizorycznie na próbę jakąś przesłonę i eksperymentalnie dobrać jej otwór wewnętrzny. Dobre okulary mają takie diafragmy fabryczne, przy tańszych trzeba czasem pokombinować. Ja sam wykonałem diafragmy w nosku kamerki bo używany Barlow zaświetlał niemiłosiernie całe pole widzenia. Nie doszukiwałem się jego uszkodzenia, tylko szukałem prostego rozwiązania i prosta przysłona okazała się być dobrym panaceum.

Nie sądzę żeby twój MAK był wadliwy. Nie trzeba od razu doszukiwać się usterek. Wystarczy czasem trochę inwencji. Pozdrawiam.

_________________
MAK 150, ED80, refraktor TS 152/900, EQ3-2
ASI 120 MM CMOS (mono), Lumix G3
Celestron Outland LX 10x42, Bresser 8x56


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dziwne odblaski w Maku
PostNapisane: poniedziałek, 2 stycznia 2017, 18:00 
Offline
Nowy użytkownik

Dołączył(a): piątek, 25 listopada 2016, 07:21
Posty: 12
Witam to troche dziwne bo Mak był testowany na ESach, moim Swanie, Maxvisonie i kilku innych okularach, za każdym razem to samo, zastanawia mnie to że gwint nie jest wyczerniony w tym miejscu i czy czasem on nie daje odblasków

_________________
GSO 8" deLux, MED80/AZ4


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dziwne odblaski w Maku
PostNapisane: poniedziałek, 2 stycznia 2017, 18:17 
Offline
Ranga: [5]
Ranga: [5]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 24 stycznia 2012, 16:27
Posty: 1485
Lokalizacja: Katowice
Moim zdaniem przyczyna leży na wyjściu, czyli wyciąg, kątówka, okular. Jeśli z wieloma okularami ta wada się ujawnia to trzeba przyjrzeć się wnętrzu wylotu z tuby. Prowizoryczne diafragmy wstawione tam pozwolą Ci ocenić sytuację.

_________________
MAK 150, ED80, refraktor TS 152/900, EQ3-2
ASI 120 MM CMOS (mono), Lumix G3
Celestron Outland LX 10x42, Bresser 8x56


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dziwne odblaski w Maku
PostNapisane: poniedziałek, 2 stycznia 2017, 20:36 
Offline
Nowy użytkownik

Dołączył(a): piątek, 25 listopada 2016, 07:21
Posty: 12
zmniejszyłem przelot optyczny kawałkiem czarnej pianki, akurat miałem pod reką i na lampach odblasków nie widać, niestety warunki nie pozwalają na skorygowanie tego na jasnej gwieździe czy planecie więc pozostaje uzbroić się w cierpliwość.


Załączniki:
Mak wada 6.jpg
Mak wada 6.jpg [ 910.08 KiB | Przeglądane 6181 razy ]

_________________
GSO 8" deLux, MED80/AZ4
Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku

Strefa czasowa: UTC + 2


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 23 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL