Teraz jest czwartek, 28 marca 2024, 23:46

Strefa czasowa: UTC + 2




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Październik 2015
PostNapisane: sobota, 24 października 2015, 09:23 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Pięć lat pracy teleskopu połączone w największe ujęcie drogi mlecznej – 46 miliardów pikseli
Największe zdjęcie, jakie zostało kiedykolwiek zmontowane, składa się z 268 mniejszych zdjęć wykonanych przez obserwatorium w północnym Chile od września 2010 do maja 2015.
Niektóre z obszarów (takich jak ten powyżej) sfotografowano aż 272 razy, ponieważ astronomowie przeszukiwali niebo w poszukiwaniu gwiazd i innych obiektów, których jasność zmienia się w czasie.
Można powiedzieć, że łowy były udane – zespół zidentyfikował ponad 64 000 gwiazd zmiennych, z czego prawie 90% nie było wcześniej znane.
194-gigabajtowy obraz obejmuje obszar 1 323 stopni kwadratowych na niebie, o powierzchni ponad 6500 razy większej od Księżyca w pełni.
Kliknij tutaj, aby zobaczyć całą wstęgę Drogi Mlecznej lub powiększyć obraz ulubionej gwiazdy lub mgławicy, aby zobaczyć go w kilku różnych długościach fali.
http://losyziemi.pl/piec-lat-pracy-tele ... ow-pikseli


Załączniki:
Największe zdjęcie, jakie zostało kiedykolwiek zmontowane.jpg
Największe zdjęcie, jakie zostało kiedykolwiek zmontowane.jpg [ 55.92 KiB | Przeglądane 36097 razy ]

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.
Góra
 Zobacz profil  
 

 Tytuł: Re: Październik 2015
PostNapisane: niedziela, 25 października 2015, 11:21 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Aż 500 butelek wina na sekundę. Tyle alkoholu paruje z komety Lovejoy
Kometa C/2011 W3, zwana Lovejoy, uwalnia ogromne ilości alkoholu etylowego. Ponadto wypuszcza ona z siebie wiele innych substancji organicznych. Odkrycie daje dowody na to, że to komety mogły być źródłem złożonych cząstek organicznych, które przyczyniły się do powstania życia na Ziemi.
- Okazało się, że kometa Lovejoy wypuszcza tyle alkoholu na sekundę, ile znajduje się w co najmniej 500 butelkach wina - powiedział Nicolas Biver z Obserwatorium Astronomicznego w Paryżu, główny autor pracy na temat odkrycia.
Komety zapoczątkowały życie na Ziemi
Zespół naukowców odkrył w sumie 21 różnych cząstek organicznych w ogonie komety, w tym alkohol etylowy oraz aldehyd glikolowy (prosty cukier). Potwierdza to hipotezę wyznawaną przez część środowiska naukowego, która mówi o tym, że to komety "przyniosły" na Ziemię cząstki organiczne, z których mogło powstać życie.
- Odkrycie może świadczyć o tym, że na kometach znajduje się wiele złożonych cząstek organicznych - powiedziała Stefanie Milam z NASA, współautorka badania. - Podczas wielkiego bombardowania, około 3,8 mld lat temu, wiele komet i planetoid uderzyło w Ziemię. Mogło to zapoczątkować życie - dodaje.
Lovejoy krąży wokół Słońca. Okresami zbliża się do naszej gwiazdy na tyle, że z powierzchni komety parują gazy, pozostawiając po sobie charakterystyczny ogon. Parujące ciało niebieskie przelatuje w pobliżu Ziemi i naukowcy badają wtedy skład chemiczny komety.
Materiał do badań
Lovejoy najbliżej Słońca przeszła 30 stycznia 2015 roku. Zespół naukowców obserwował kometę w momencie, kiedy była najjaśniejsza i najbardziej aktywna. Promieniowanie słoneczne pobudziło cząsteczki komety, powodując blask obserwowany w określonych częstotliwościach mikrofalowych. Każdy rodzaj związków chemicznych przybierał konkretny kolor w odpowiedniej długości fali. Zespół naukowców za pomocą teleskopu mógł więc zidentyfikować cząsteczki znajdujące się w ogonie komety. Zaawansowany technologicznie sprzęt analizował szeroki zakres częstotliwości. Dzięki temu naukowcy mogli znaleźć wiele substancji w krótkim czasie obserwacji.
Komety a początki Układu Słonecznego
Komety są zamrożonymi szczątkami pamiętającymi powstanie Układu Słonecznego. Ponieważ są stosunkowo niezmienne, naukowcy są nimi wyjątkowo zainteresowani.
http://tvnmeteo.tvn24.pl/informacje-pog ... 4,1,0.html


Załączniki:
Aż 500 butelek wina na sekundę.jpg
Aż 500 butelek wina na sekundę.jpg [ 51.89 KiB | Przeglądane 36071 razy ]

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.
Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Październik 2015
PostNapisane: niedziela, 25 października 2015, 11:28 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Wielkopolskie „Spotkania z astronomią” – wrzesień 2015
„Spotkania z astronomią” są organizowane przez mgr inż. Łukasza Wojtyniaka, który jest wiceprezesem poznańskiego oddziału PTMA oraz założyciela Przeźmierowskiego Obserwatorium Astronomicznego POA. Dodatkowo prowadzi serwis „Astronomia dla dzieci”.
„Spotkania z astronomią” to cykliczne spotkania popularyzacyjne dla dzieci i młodzieży w przedszkolach, szkołach i innych ośrodkach oświatowych z Poznania i okolic. W czasie „Spotkań” prezentowane są wykłady, prelekcje o tematyce astronomicznej i fizycznej, pokazy planetarium oraz ważnych zjawisk na niebie np. zaćmienia Słońca. Ponadto przeprowadzane są również ciekawe eksperymenty naukowe np. powstawanie kraterów na Księżycu, lądowanie na nim pierwszego człowieka, załamanie światła, zjawisko dyfrakcji na przykładzie różnych jego źródeł i wiele innych. Spotkania te mają na celu popularyzację astronomii wśród dzieci oraz ich edukację astronomiczną.
14 września 2015
„Astronomia dla dzieci” gościła z prelekcjami w Przedszkolu nr 175 w Poznaniu. Kilka grup dzieci w różnym wieku – w tym również najmłodsze w wieku trzech lat(!) – miały okazję zobaczyć i posłuchać wielu ciekawych rzeczy związanych z astronomią. Głównymi tematami był Księżyc, z naciskiem na jego całkowite zaćmienie w dniu 28 września br. oraz jego poranne październikowe spotkania z planetami. Omówione zostały również księżyce w Układzie Słonecznym, w tym nie tylko planet, ale również planetoid. Dla najmłodszych słuchaczy przygotowany był program o planetach w Układzie Słoencznym oraz różne eksperymenty, m.in. o powstawaniu kraterów, o fazach Księżyca itp. Dzieci dowiedziały się także, dlaczego z Ziemi widzimy tylko jedną stronę Księżyca i jak do szło do jego powstania.
18 września 2015
W Przedszkolu „Pod Muchomorkiem” w Przeźmierowie tematami były: spotkanie Księżyca z Saturnem, całkowite zaćmienie Księżyca, poranne planety i gwiazdozbiór Łabędzia. Dzieci otrzymały mapę tej konstelacji oraz kolorowanki z nią do pomalowania. A na koniec dzieci obejrzały niebo na suficie w domowym planetarium.
21 września 2015
„Astronomia dla dzieci” odwiedziła Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niesłyszących w Poznaniu. Spotkanie było bardzo ciekawe, a dzieci - co nie często się zdarza – były bardzo zadowolone i zaciekawione. Tematem przewodnim był Księżyc. Każde słowo tłumaczone było na język migowy. Na początku była prezentacja porannych koniunkcji Księżyca z planetami (Wenus, Marsem, Jowiszem i Merkurym) oraz całkowitego zaćmienia Księżyca. Dzieci i młodzież poznały wiele ciekawostek o naszym naturalnym satelicie, zobaczył jak powstały kratery, czym są morza księżycowe, dlaczego pewien krater na Księżycu z uwagi na jego nazwę jest dla Polaków najważniejszy. Przy pomocy modelu lądownika Orzeł z misji Apollo 11, dzieciom został zaprezentowany proces lądowania pierwszego człowieka na Księżycu. Młodzi astronauci dowiedzieli się, dlaczego ten manewr był bardzo niebezpieczny. Ponadto została omówiona kwestia niezbędności Księżyca dla utrzymania życia na Ziemi.
Na sam koniec spotkania dzieci uzyskały odpowiedź na pytania dotyczące wielu różnych kwestii np. o rozmiar Wszechświata, odległości kosmicznych i prędkości min. z jaką porusza się po orbicie Ziemia oraz inne.
Niestety z uwagi na złe warunki atmosferyczne zaplanowany pokaz Księżyca przez teleskop nie odbył się.

Linki do ważnych stron:
Astronomia dla dzieci
Astronomia dla dzieci na Facebooku
Przeźmierowskie Obserwatorium Astronomiczne POA
Źródło: Łukasz Wojtyniak

http://orion.pta.edu.pl/wielkopolskie-s ... esien-2015
Przedszkole "Pod muchomorkiem"
Źródło: Łukasz Wojtyniak


Załączniki:
2015-10-25_10h15_56.jpg
2015-10-25_10h15_56.jpg [ 40.23 KiB | Przeglądane 36071 razy ]
Wielkopolskie2.jpg
Wielkopolskie2.jpg [ 158.05 KiB | Przeglądane 36071 razy ]

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.
Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Październik 2015
PostNapisane: poniedziałek, 26 października 2015, 08:46 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Niebo w ostatnim tygodniu października 2015 roku
Mapka pokazuje położenie Księżyca w ostatnim tygodniu października 2015 roku
Mapkę wykonano w GIMP-ie (http://www.gimp.org) na podstawie mapek z programu Starry Night (http://www.starrynighteducation.com).

Dodał: Ariel Majcher

Źródło: StarryNight
Koniec października upłynie w silnym blasku Księżyca, który we wtorek 27 października przejdzie przez pełnię, tym razem mijając cień Ziemi. Na początku tygodnia Księżyc, będąc już daleko od Neptuna, minie Urana, a następnie m.in. zakryje kilka dość jasnych gwiazd konstelacji Byka, w tym Aldebarana. Z wieczornego widnokręgu zniknęła już planeta Saturn, która za miesiąc spotka się ze Słońcem, a za kolejny miesiąc powróci na niebo poranne, na którym obecnie wciąż można obserwować cztery planety Układu Słonecznego. Trzy z nich: Wenus, Jowisz i Mars nadal będą tworzyć ciasny układ i będą widoczne bardzo dobrze, natomiast świecący nisko nad linią widnokręgu Merkury przed końcem tygodnia zniknie w zorzy porannej.

Opis nocnego nieba w końcu października nie będzie chronologiczny. Zacznę od wędrówki Księżyca na nocnym niebie, ale od drugiej części tygodnia, w której Srebrny Glob odwiedzi gwiazdozbiory Byka i Bliźniąt, zakrywając i mijając kilka jasnych gwiazd, w tym najjaśniejszą gwiazdę Byka, czyli Aldebarana.

W środowy wieczór 28 października Księżyc będzie już po pełni, która będzie miała miejsce prawie półtorej doby wcześniej i o godzinie podanej na mapce jego tarcza będzie oświetlona w 97%. Około 11° na północ od niego znajdowały się będą Plejady, zaś 15° na wschód - Hiady z Aldebaranem. W trakcie nocy Księżyc będzie przesuwał się na północny wschód i nad ranem dystans między nim a Plejadami zmniejszy się o ponad 1°, zaś Aldebaran będzie bliżej niego o ponad 3°.

Kolejna noc będzie bardzo atrakcyjna dla obserwatorów zakryć gwiazd przez Księżyc. Tej nocy naturalny satelita Ziemi będzie miał fazę 92% i przejdzie przez południową część znanej gromady otwartej gwiazd Hiady, zakrywając składające się na nią jasne gwiazdy. Niestety tym razem γ Tauri (jasność +3,6 magnitudo) będzie zakryta, zanim pojawi się ona na polskim nieboskłonie, ale zaraz po swoim wschodzie (ok. godz. 18) naturalny satelita Ziemi zakryje gwiazdę 70 Tauri (jasność +6,3 magnitudo), która jest o tyle ciekawa, że jest układem wielokrotnym i można zaobserwować, że Księżyc nie zakrywa jej momentalnie, tylko przez wyraźnie skończony czas. Niestety tym razem w momencie zakrycia Księżyc ze wspomnianą gwiazdą będą tuż po wschodzie (we wschodniej części kraju i centralnej) lub jeszcze przed (w zachodniej). W kolejnych godzinach z terenu Polski będzie można obserwować zakrycia kolejno: 75 Tauri (jasność +4,9 mag, tutaj w północnej Polsce brzegówka), θ1 Tauri (+3,8 mag), θ2 Tauri (jasność +3,4 mag, w południowo-wschodniej Polsce blisko brzegówki), HIP 21029 i Aldebarana (jasność +0,9 mag). Przed świtem 30 października Księżyc od najjaśniejszej gwiazdy Byka będzie dzieliło już 3°.

W nocy z piątku 30 października na sobotę 31 października tarcza Srebrnego Globu będzie oświetlona w 85% i wciąż będzie się ona znajdowała na tle gwiazdozbioru Byka, około 3,5 stopnia od gwiazdy ζ Tauri, czyli świecącego z jasnością obserwowaną +3 magnitudo południowego rogu Byka. Tego wieczoru Księżyc będzie dzieliło od Aldebarana już ponad 13°, ale tuż po swoim wschodzie (przed godziną 19) zakryje on gwiazdę 5 wielkości 111 Tauri. Niestety tym razem Polska znajdzie się na zachodniej granicy zjawiska i zakrycie będzie widoczne tuż po lub w trakcie wschodu Księżyca.

Dwie ostatnie noce tego tygodnia Księżyc spędzi w gwiazdozbiorze Byka. W nocy z soboty 31 października na niedzielę 1 listopada Srebrny Glob będzie miał fazę 75% i będzie gościł w zachodniej części tego gwiazdozbioru. Już po północy Księżyc przejdzie niecałe 1,5 stopnia na północ od Alheny, czyli trzeciej co do jasności gwiazdy tej konstelacji (jasność obserwowana +1,9 magnitudo). Natomiast kolejnej nocy faza Księżyca spadnie już do 66% i w trakcie nocy będzie się ona oddalała od gwiazdy λ Geminorum (jasność +3,6 wielkości gwiazdowej). Początkowo oba ciała niebiańskie będą oddalone od siebie o 1°, ale ponieważ noce są już długie - trwają już ponad 14 godzin - nad ranem dystans ten urośnie do ponad 4°.
Mapka pokazuje położenie Księżyca, Urana i Neptuna w ostatnim tygodniu października 2015 roku
Mapkę wykonano w GIMP-ie (http://www.gimp.org) na podstawie mapek z programu Starry Night (http://www.starrynighteducation.com).

Dodał: Ariel Majcher

Źródło: StarryNight
Z wieczornego nieba zniknął już na dobre Saturn, ale można na nim dostrzec dwie ostatnie planety Układu Słonecznego, czyli Urana z Neptunem, choć do ich odnalezienia trzeba dysponować pomocą w postaci przynajmniej lornetek, zwłaszcza w przypadku Neptuna. Urana na ciemnym i bezksiężycowym niebie można odszukać gołym okiem.

Tak niestety nie będzie w pierwszych dwóch dniach tego tygodnia, ponieważ wtedy bardzo blisko Urana będzie się znajdował Księżyc, znajdujący się w okolicach pełni. W nocy z poniedziałku na wtorek tarcza Księżyca będzie oświetlona w 99% (pełnia będzie miała miejsce około 15 godzin po momencie pokazanym na mapce) i początkowo będzie się znajdowała mniej więcej 7° na wschód od Urana. Dobę później faza Srebrnego Globu będzie wynosiła 100% i będzie oddalona od Urana o ponad 20°. Uran góruje po godzinie 22 i świeci obecnie z jasnością +5,7 wielkości gwiazdowej, a można go odnaleźć niecałe 2° na południowy wschód od gwiazdy ε Piscium, świecącej z jasnością obserwowaną +4,3 wielkości gwiazdowej.

Ostatnia planeta Układu Słonecznego, czyli Neptun, najwyżej nad horyzontem znajduje się po 19:30 i nadal porusza się ruchem wstecznym, świecąc z jasnością +7,9 wielkości gwiazdowej. Pod koniec tygodnia Neptun zbliży się do gwiazdy σ Aquarii (jasność +4,8 mag) na odległość 1,5 stopnia, ale mniej niż 0,5 stopnia na zachód od niego znajdowała się będzie gwiazda HIP 111398, której jasność obserwowana, to +6,5 magnitudo. Niestety pełnia Księżyca oznacza, że Neptun będzie ginął w jego blasku, stąd wyłuskiwanie tej planety z okolicznych gwiazd lepiej odłożyć na następny tydzień, gdy Księżyc będzie już daleko od niej i w dużo mniejszej fazie.
Animacja pokazuje położenie Wenus, Jowisza, Marsa i Merkurego w ostatnim tygodniu października 2015 r.
Animację wykonano w GIMP-ie (http://www.gimp.org) na podstawie mapek z programu Starry Night (http://www.starrynighteducation.com).

Dodał: Ariel Majcher

Źródło: StarryNight
Na koniec zostawiłem opis nieba porannego, na którym już od dłuższego czasu dzieje się sporo. W tym tygodniu nadal będzie można obserwować cztery jasne planety Układu Słonecznego, czyli Wenus, Jowisza, Marsa i Merkurego, z których pierwsze trzy są daleko od Słońca i wschodzą sporo przed nim, natomiast ostatnia z planet szybko zbliża się do naszej Gwiazdy Dziennej (koniunkcja górna 17 listopada) i przed weekendem przestanie być widoczna na porannym niebie. W poniedziałek 26 października Wenus osiągnie maksymalną elongację zachodnią, a więc najdalszy punkt od Słońca na swojej drodze po niebie i w kolejnych tygodniach zacznie się do Słońca zbliżać. Jednak ze względu na to, że planeta oddala się od nas i dąży do koniunkcji górnej ze Słońcem, początkowo elongacja Wenus będzie malała bardzo wolno.

Merkury najlepszy okres widoczności ma już niestety za sobą. Za trzy tygodnie przejdzie on za Słońcem, a potem będzie się znajdował na niebie wieczornym, na którym będzie go można dostrzec jeszcze w tym roku. Na początku tygodnia, na godzinę przed wschodem Słońca (na tę porę wykonane są mapki animacji) Merkury będzie się znajdował na wysokości około 3° nad wschodnim widnokręgiem, świecąc z jasnością -0,9 magnitudo. Tego ranka jego tarcza będzie miała średnicę 5" - czyli porównywalną z tarczą Marsa - i fazę 86%. W kolejnych dniach jasność i średnica Merkurego utrzymają się na podobnym poziomie, natomiast będzie rosła faza, zbliżając się coraz bardziej do pełni.

Wenus z Jowiszem i Marsem nadal będą blisko siebie. Na początku tygodnia Jowisza i Wenus będzie dzielił jedynie 1°, lecz w kolejnych dniach druga z planet zbliży się do Marsa, również na odległość niewiele przekraczającą dwie średnice kątowe Księżyca (a na początku przyszłego tygodnia będzie to jeszcze mniej. Czerwona Planeta od Jowisza jest obecnie oddalona o mniej więcej 5°, zatem również w tym tygodniu wszystkie trzy planety zmieszczą się w jednym polu widzenia lornetki.

Najjaśniejsza z trójki planet jest oczywiście Wenus, która świeci obecnie z jasnością -4,5 magnitudo, przez teleskopy można obserwować jej tarczę o średnicy 23" i fazie 54%. Drugą pod względem jasności planetą jest Jowisz, który świeci z jasnością obserwowaną -1,8 wielkości gwiazdowej, a jego tarcza urosła już do 33", natomiast jasność Marsa to +1,7 magnitudo, zaś jego tarcza ma średnicę 4".

W układzie księżyców galileuszowych z Polski będzie można zaobserwować następujące zjawiska (na podstawie strony Sky and Telescope):
• 26 października, godz. 5:02 - minięcie się Io (S) i Ganimedesa (N) w odległości 6", 71" na zachód od brzegu tarczy planety.
• 27 października, godz. 4:16 - minięcie się Europy (S) i Io (N) w odległości 5", 57" na wschód od brzegu tarczy planety,
• 28 października, godz. 5:12 - wejście Io w cień Jowisza, 13" na zachód od tarczy planety (początek zaćmienia),
• 29 października, godz. 2:32 - wejście cienia Io na tarczę Jowisza,
• 29 października, godz. 3:30 - wejście Io na tarczę Jowisza,
• 29 października, godz. 3:36 - wejście Ganimedesa w cień Jowisza, 34" na zachód od tarczy planety (początek zaćmienia),
• 29 października, godz. 4:50 - zejście cienia Io z tarczy Jowisza,
• 29 października, godz. 5:48 - zejście Io z tarczy Jowisza,
• 30 października, godz. 2:56 - wyjście Io zza tarczy Jowisza,
• 1 listopada, godz. 1:36 - wejście cienia Europy na tarczę Jowisza,
• 1 listopada, godz. 3:34 - wejście Europy na tarczę Jowisza,
• 1 listopada, godz. 4:28 - zejście cienia Europy z tarczy Jowisza,
• 1 listopada, godz. 6:24 - zejście Europy z tarczy Jowisza.


Dodał: Ariel Majcher
http://news.astronet.pl/7715


Załączniki:
Mapka pokazuje położenie Księżyca w ostatnim tygodniu października 2015 roku.jpg
Mapka pokazuje położenie Księżyca w ostatnim tygodniu października 2015 roku.jpg [ 72.81 KiB | Przeglądane 36046 razy ]
Mapka pokazuje położenie Księżyca, Urana i Neptuna w ostatnim tygodniu października 2015 roku.jpg
Mapka pokazuje położenie Księżyca, Urana i Neptuna w ostatnim tygodniu października 2015 roku.jpg [ 83.13 KiB | Przeglądane 36046 razy ]
redir.cgi.gif
redir.cgi.gif [ 174.47 KiB | Przeglądane 36046 razy ]

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.
Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Październik 2015
PostNapisane: poniedziałek, 26 października 2015, 08:56 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Zdjęcia bieguna północnego Enceladusa już są
Sonda Cassini przesłała już pierwsze zdjęcia północnych szerokości geograficznych naturalnego satelity Saturna – Enceladusa. Ujęcia pochodzą z przelotu sondy nad księżycem z 14 października bieżącego roku.
Naukowcy oczekiwali, że obszar bieguna północnego będzie pokryty dużą ilością kraterów, co wydawało się prawdopodobne na podstawie zdjęć o niskiej jakości z misji Voyager. Nowe obrazy pokazują pełen kontrastów krajobraz. „Północne regiony pokryte są gęstą pajęczyną pęknięć, które przecinają kratery” powiedział Paul Helfenstein, członek zespołu obrazującego z Uniwersytetu Cornell. „Te pęknięcia są wszechobecne na Enceladusie, również na terenach północnych.”
Następny przelot blisko Enceladusa zaplanowany jest na 28 października, kiedy to sonda zbliży się na 49 km. Podczas tego spotkania Cassini wykona najgłębsze w historii nurkowanie w strumień wyrzucany przez gejzery. Celem sondy jest zebranie próbek, które dostarczą informacji o składzie chemicznym oceanu znajdującego się pod powierzchnią księżyca. Naukowcy chcą otrzymać dane, na podstawie których będą mogli wnioskować czy na Enceladusie może rozwinąć się życie.
Ostatni przelot blisko tego księżyca odbędzie się 19 grudnia, kiedy to sonda zbada ile ciepła wydziela się z wnętrza Enceladusa.
Dodała: Anna Wizerkaniuk
Uaktualniła: Anna Wizerkaniuk

Źródło: NASA - Amerykańska Agencja Kosmiczna
http://news.astronet.pl/7714
Zdjęcie bieguna północnego wykonane szerokokątną kamerą sondy Cassini.
Dodała: Anna Wizerkaniuk
Źródło: NASA
Na zdjęciu widoczne są tereny wokół północnego bieguna pokryte nakładającymi się na siebie kraterami.

Dodała: Anna Wizerkaniuk

Źródło: NASA
„Cassini” wypatrzył podczas przelotu trójkę kraterów położonych blisko siebie. Pęknięcia, które je pokrywają stanowią jedynie część ogromnej sieci okrywającej biegun północny Enceladusa.

Dodała: Anna Wizerkaniuk

Źródło: NASA


Załączniki:
Zdjęcia bieguna północnego Enceladusa już są.jpg
Zdjęcia bieguna północnego Enceladusa już są.jpg [ 134.48 KiB | Przeglądane 36046 razy ]
Zdjęcia bieguna północnego Enceladusa już są2.jpg
Zdjęcia bieguna północnego Enceladusa już są2.jpg [ 151.39 KiB | Przeglądane 36046 razy ]
Zdjęcia bieguna północnego Enceladusa już są3.jpg
Zdjęcia bieguna północnego Enceladusa już są3.jpg [ 172.07 KiB | Przeglądane 36046 razy ]

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.
Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Październik 2015
PostNapisane: wtorek, 27 października 2015, 09:55 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Na Księżycu odkryto gigantyczne jaskinie
Filip Geekowski
Księżyc skrywa przed nami takie tajemnice, że nawet nam się to jeszcze nie śniło. Na konferencji Lunar and Planetary Science zaprezentowano badania, które wskazują na to, że na Księżycu istnieją jaskinie tak wielkie, że mogłyby zmieścić się w nich całe miasta.
Według danych zebranych z sond kosmicznych, które badały w ostatnim czasie Srebrny Glob, wynika, że mogą mieć one nawet 10 kilometrów szerokości.
Naukowcy z Purdue University ogłosili te rewelacyjne po dokonaniu skrupulatnych obliczeń, z których dowiadujemy się, że jaskinia o szerokości ponad 1 kilometra byłaby bardzo stabilna. Tak więc muszą one być tam bardzo powszechne.
Natomiast jeśli tunele wyrzeźbione przez lawę mają sklepienie łukowe, podobne do tego, jakie obserwujemy w ziemskich jaskiniach, to mogą one być stabilne do szerokości 5 kilometrów. Oczywiście mogą pojawić się o takie o szerokości nawet 10 kilometrów, gdyż są tam ku temu warunki.
Co ciekawe, to nie byłoby możliwe na Ziemi, jednak na Księżycu mamy znacznie słabszą grawitację, a księżycowe skały nie podlegają tak dużym wpływom pogody i erozji jak ziemskie.
Naukowcy sądzą, że jaskinie powstały w dolinach, które były wypełnione lawą, gdy na Srebrnym Globie występowała ogromna aktywność wulkaniczna. A jej skalę może uświadomić fakt, iż doliny pokrywały aż 17 procent powierzchni Księżyca.
Na przykład lawa wypełniająca dzisiejsze Morze Burz zawiera dużo pierwiastków radioaktywnych (uran, tor i potas), które rozgrzewały i rozciągały powierzchnię globu, a następnie, gdy doszło do schłodzenia, skurczyła się ona, doprowadzając do licznych pęknięć tworzących doliny.
Ten proces przebiega identycznie również na Ziemi, gdyż kształt obu ciał niebieskich jest zbliżony do kuli. Naukowcy sądzą, że we wczesnych etapach swej historii, Księżyc był w całości pokryty stopioną lawą, która stygnąc utworzyła jego skorupę, a następnie doliny i jaskinie.
Pomimo tego, że Srebrny Glob jest najbliższym nam obiektem, który badamy od ponad półwiecza, wciąż jest dla nas wielką i fascynującą zagadką.
Przypomnijmy, że w ubiegłym roku naukowcy z Planetary Science Institute na China University of Geosciences ogłosili, że Księżyc, na którego powierzchni średnia temperatura wynosi minus 23 stopnie Celsjusza (a minimalna minus 233), we wnętrzu jest nadal gorący.
To oznacza, że jest on wciąż aktywny wulkanicznie. Do tej pory sądzono, że proces ten zakończył się na przestrzeni ostatnich 4,5 miliarda lat. Za tę aktywność odpowiadają siły, takie jak przyciąganie naszej planety, które powodują, że Księżyc się "spłaszcza".
Dzięki temu znajduje się tam warstwa gorącego, miękkiego materiału, który cały czas jest nagrzewany przez siły pływowe, co sprawia, że pozostaje on aktywny.
Teoretycznie mogłyby więc jeszcze powstać tam wulkany, jednak jest to mało prawdopodobne, chyba, że w powierzchnię Księżyca uderzy spora planetoida, która ten proces aktywuje.
http://www.geekweek.pl/aktualnosci/2451 ... e-jaskinie


Załączniki:
Na Księżycu odkryto gigantyczne jaskinie.jpg
Na Księżycu odkryto gigantyczne jaskinie.jpg [ 60.75 KiB | Przeglądane 36032 razy ]
Na Księżycu odkryto gigantyczne jaskinie2.jpg
Na Księżycu odkryto gigantyczne jaskinie2.jpg [ 60.27 KiB | Przeglądane 36032 razy ]
Na Księżycu odkryto gigantyczne jaskinie3.jpg
Na Księżycu odkryto gigantyczne jaskinie3.jpg [ 38.19 KiB | Przeglądane 36032 razy ]

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.
Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Październik 2015
PostNapisane: środa, 28 października 2015, 09:30 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Rosjanie chcą wylądować na Księżycu. Termin - do 2029 roku
"Pierwsza rosyjska załogowa wyprawa na Księżyc odbędzie się nie później niż w 2029 roku" - zapowiedział dyrektor najważniejszego przedsiębiorstwa przemysłu kosmicznego w Rosji RKK Energia Władimir Sołncew. Wcześniej mają zostać przeprowadzone loty eksperymentalne. "Zostaną one zapoczątkowane już w 2021 roku" - zaznaczył Sołncew.
Przewidziane są m.in. rejsy do znajdującej się na orbicie okołoziemskiej Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, która składa się obecnie z 15 głównych modułów i umożliwia jednoczesne przebywanie sześciu członków załogi.
W 2025 roku rosyjski statek kosmiczny zostanie ostatecznie wysłany na Księżyc. W rejsie tym nie będzie uczestniczyć załoga. Chodzi o stworzenie infrastruktury dla późniejszego lądowania z udziałem kosmonautów.
Jak podkreślił dyrektor RKK Energia, rosyjskie plany "podboju" Księżyca są ściśle powiązane z programem Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), która ujawniła przed tygodniem zamiar budowy "międzynarodowego miasteczka badawczego na Księżycu". Przy konstrukcji bazy będą użyte roboty.

Współpraca Europejskiej Agencji Kosmicznej z Rosją odbywa się w ramach tzw. wspólnej przestrzeni gospodarczej między Rosją a UE. Obecnie koncentruje się ona wokół rosyjskiego projektu "Łuna 2027" (Księżyc 2027) - przypomina agencja AFP.

Projekt ten będzie realizowany od 2020 roku. Chodzi o wysłanie na Księżyc bezzałogowego, sterowanego z Ziemi pojazdu, tzw. łunochodu, do przeprowadzenia badań skał i gruntu w podbiegunowych częściach Księżyca. Z danych uzyskanych w 2012 roku dzięki sondzie Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO) wynikało, że znajduje się tam zamarznięta woda.
(MRod)

http://www.rmf24.pl/nauka/news-rosjanie ... Id,1911344


Załączniki:
Rosjanie chcą wylądować na Księżycu.jpg
Rosjanie chcą wylądować na Księżycu.jpg [ 22.79 KiB | Przeglądane 36023 razy ]

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.
Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Październik 2015
PostNapisane: środa, 28 października 2015, 09:32 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Asteroida zbliża się do Ziemi. Astronomowie mówią o niej "Great Pumpkin"
Prawie 500 metrów średnicy ma ogromna asteroida, która zbliża się do Ziemi. Naszą planetę minie 31 października w Halloween.

Asteroida 2015 TB145 przez astronomów nazwana "Great Pumpkin", czyli "Wielka dynia", Ziemię minie 31 października w Halloween. Ma prawie pół kilometra średnicy i pędzi z prędkością 125 tysięcy kilometrów na godzinę.
To duża asteroida i dosyć dziwne, że odkryto ją zaledwie dwa tygodnie temu. Asteroida przelatuje tylko nieco dalej, niż sięga orbita Księżyca. Na szczęście nam nie zagraża. W naszym przypadku będzie widoczna wieczorem pod Wielkim Wozem. Do tego trzeba będzie jednak użyć chociaż najprostszych lunet - powiedział naszemu reporterowi Leszek Błaszkiewicz, astronom z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, pracownik Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego w Olsztynie.
15 lutego 2013 roku asteroida, która wybuchła nad Czelabińskiem w Rosji miała 19 metrów średnicy, a miasto było dosyć poważnie uszkodzone. Energia, która wyzwoliła się podczas eksplozji spowodowanej napięciami wewnętrznymi przy przechodzeniu przez atmosferę była szacowana na kilka bomb hiroszimskich. Sto lat wcześniej w atmosferze wybuchł 40-metrowy obiekt, który zniszczył Tajgę na powierzchni porównywalnej z obecnym Londynie.
Gdyby nasza halloweenowa asteroida uderzyła w Ziemię na pewno zniszczenia byłyby duże, ale nie globalne. Tak późne wykrycie niemal półkilometrowego obiektu pokazuje, że sieć radarów, które skupiają się tylko na wykrywaniu drobnych ciał w układzie słonecznym jest nieszczelna. Wykrycie takiego obiektu niestety nie gwarantuje nam bezpieczeństwa. Możemy jedynie odpowiednio wcześniej obliczyć, gdzie spadnie i ewakuować tam mieszkańców - mówi Błaszkiewicz.
Asteroidę wypatrzono dokładnie 12 października z Krymskiego Obserwatorium Astronomicznym.
(j.)
Piotr Bułakowski

http://www.rmf24.pl/nauka/news-asteroid ... Id,1910952


Załączniki:
Asteroida.jpg
Asteroida.jpg [ 73.17 KiB | Przeglądane 36023 razy ]

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.
Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Październik 2015
PostNapisane: środa, 28 października 2015, 09:34 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Rosjanie wieszczą armagedon! W Ziemię uderzy asteroida

26 sierpnia 2032 roku w Ziemię może uderzyć asteroida odkryta przez obserwatorium na Krymie - podają rosyjskie media. Ma ona 410 metrów długości i już zbliża się do naszej planety.

Odkrycie obserwatorium na Krymie potwierdziły rosyjskie ośrodki badawcze, a także amerykańska NASA. Teoretycznie, siła wybuchu po zderzeniu asteroidy z Ziemią byłaby wprost niewyobrażalna. Oceniana jest na 2 i pół tysiąca megaton, czyli 150 tysięcy razy silniejsze niż to, kiedy bomba atomowa spadła na Hiroszimę.
Nowe ciało kosmiczne, któremu nadano nazwę 2013 TV135 określane jest jako stanowiące potencjalne zagrożenie. Badając trajektorię asteroidy odkrytej 12 października, specjaliści doszli do wniosku, że prawdopodobieństwo zderzenia z Ziemią wynosi 1 do 63000. To dlatego asteroidzie przyznano pierwszy, najniższy stopień w turyńskiej skali potencjalnego zagrożenia.
Wydaje się, że można więc spać spokojnie, ale rosyjskie media straszą. "Asteroida zabójca zbliża się do ziemi" - to tytuł z jednego z portali internetowych. Rządowa Rosyjskaja Gazieta alarmuje: "Z Ziemią może zderzyć się gigantyczna asteroida". Także agencja Rosbałt nie pozostawia wątpliwości: "Ukraińscy astronomowie odkryli asteroidę, która zderzy się z ziemią w 2032 roku."
Wcześniej specjaliści NASA za najbardziej niebezpieczną uznali asteroidę 1999 RQ36, która może zderzyć się z Ziemią w 2182 roku. Dlatego w 2018 roku Amerykanie chcą wystrzelić sondę kosmiczną, której zadaniem będzie zbadanie trajektorii lotu asteroidy. Naukowcy mają nadzieję, że dzięki tym badaniom uda się opracować metodę zmiany trajektorii lotu ciał kosmicznych potencjalnie niebezpiecznych dla Ziemi.
(mal)
Przemysław Marzec

http://www.rmf24.pl/nauka/news-rosjanie ... Id,1043611


Załączniki:
2032.jpg
2032.jpg [ 33.43 KiB | Przeglądane 36023 razy ]

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.
Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Październik 2015
PostNapisane: środa, 28 października 2015, 09:36 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Wszystko, co widzimy na niebie, jest już przeszłością
To niezwykłe, ale prawdziwe. Gdy patrzymy na Słońce, to widzimy jego obraz sprzed 8 minut, Księżyca sprzed 1 sekundy, odległych gwiazd sprzed dziesiątek lat, a sąsiednich galaktyk sprzed milionów lat. Jak to możliwe?
Chociaż wydaje się, że prędkość z jaką przemieszcza się światło jest naprawdę olbrzymia, to jednak w skali Wszechświata można śmiało powiedzieć, że światło po prostu się wlecze.
Wszystko dlatego, że światło wędruje z prędkością 300 tysięcy kilometrów na sekundę. Oznacza to, że w ciągu jednej sekundy jest w stanie otoczyć naszą planetę aż 7,5 razy. Jednak, aby promień światła mógł ze Słońca dotrzeć do Ziemi, potrzebuje już znacznie więcej czasu.
Odległość od nas do naszej dziennej gwiazdy wynosi prawie 150 milionów kilometrów, a więc światło potrzebuje do przebycia tej drogi 8 minut. Efekt tego jest taki, że gdyby Słońce nagle zgasło, to my zobaczymy to dopiero po upływie 8 minut.
Nieco lepiej jest w przypadku Księżyca, którego obraz widzimy sprzed 1 sekundy. Dokładnie tyle czasu potrzebuje dotarcie promieni świetlnych z naturalnego satelity do naszego oka.
Szczególnie dobrze widoczne jest to na bardzo dużych dystansach. Na przykład promienie świetlne wędrujące do nas z gwiazdy Syriusz potrzebują na przebycie tej drogi ponad 8 lat. Znaczy to tyle, że, gdy spojrzymy na nocne niebo i zobaczymy tę gwiazdę, to nie będzie jej bieżący wygląd, ale ten sprzed właśnie 8 lat.
W przypadku odległych galaktyk ich obraz jest jeszcze starszy. Na przykład Andromeda, którą zobaczymy na niebie, taką formę miała aż 2,5 miliona lat temu. Natomiast najdalsza zaobserwowana galaktyka przez teleskop Hubble'a tak wyglądała aż 13 miliardów lat temu.
Przez ten czas mogła zderzyć się z inną galaktyką, o procesach zachodzących w jej głębi nawet nie wspominając. To właśnie dzięki prędkości światła możemy sięgać w przeszłość kosmicznych obiektów, zgodnie z zasadą, że im dalej patrzymy, tym wcześniejszy Wszechświat widzimy.
Gdybyśmy znajdowali się ponad 4,5 miliarda lat świetlnych stąd, moglibyśmy zaobserwować jak formowała się nasza planeta u swojego początku. Niestety, światło porusza się z największą znaną ludzkości prędkością i w żaden sposób człowiek nie może się przemieszczać szybciej, aby móc zobaczyć najdalszą przeszłość Ziemi.
Nawet, jeśli byłoby to możliwe, to pojawiłyby się ograniczenia dotyczące jakości sprzętu obserwacyjnego, ponieważ z tak dużych odległości nie sposób dojrzeć Ziemi w lepszej postaci aniżeli mocno rozmazanej plamki światła, nie wspominając już o dostrzeżeniu szczegółów na jej powierzchni.
Źródło:

http://www.twojapogoda.pl/wiadomosci/11 ... zeszloscia


Załączniki:
Wszystko.jpg
Wszystko.jpg [ 56.89 KiB | Przeglądane 36023 razy ]

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.
Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Październik 2015
PostNapisane: środa, 28 października 2015, 09:41 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Orion: Media o kosmosie 20-25.10.2015
Temat specjalny: Warszawa nocą widziana z ISS

1. Warszawa widziana z kosmosu
http://www.rdc.pl/informacje/warszawa-w ... z-zdjecia/
2. Warszawa widziana z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej
http://www.crazynauka.pl/warszawa-widzi ... cji-kosm...
3. Tak wygląda Warszawa z kosmosu. Widać stadion, mosty, obwodnicę
http://tvnwarszawa.tvn24.pl/informacje, ... -z-kosmo...
4. Wow! Piękne zdjęcia Warszawy wykonane z kosmosu. Są tak dokładne, że można dojrzeć małe, osiedlowe uliczki
http://natemat.pl/158931,piekne-zdjecia ... osu-sa-t...
5. Warszawa widziana z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej
http://ogarniety.pl/warszawa-widziana-z ... osmicznej/
6. Międzynarodowa Stacja Kosmiczna fotografuje Warszawę nocą. Piękne! [DUŻA ROZDZIELCZOŚĆ]
http://warszawawpigulce.pl/miedzynarodo ... rafuje-w...
7. Warszawa nocą z kosmosu
http://www.sprawynauki.edu.pl/index.php ... article&...
8. Warszawa z Kosmosu. Astronauci z ISS wysłali polskim naukowcom zdjęcia stolicy
http://tvnmeteo.tvn24.pl/informacje-pog ... wa-z-kos...
9. Tak wygląda Warszawa z kosmosu. Widać stadion, mosty, obwodnicę
http://tvnwarszawa.tvn24.pl/informacje, ... -z-kosmo...
10. Polska – Warszawa w nocy widziana z kosmosu
http://losyziemi.pl/polska-warszawa-w-n ... -z-kosmosu
11. Jak wygląda Warszawa nocą widziana z kosmosu? Zobacz niesamowite zdjęcia Międzynarodowej Stacji Kosmicznej
http://metrowarszawa.gazeta.pl/metrowar ... ak-wygla...
12. Warszawa nocą okiem astronautów
http://samorzad.pb.pl/4330860,85945,war ... stronautow
13. Takiej sesji zdjęciowej Warszawa jeszcze nie miała!
http://metrocafe.pl/metrocafe/1,145523, ... eciowej-...
14. Warszawa nocą. Astronauci zrobili piękne zdjęcia stolicy z kosmosu
http://www.radiozet.pl/Rozrywka/O-tym-s ... u.-Astro...
15. Zdjęcia nocnej Warszawy z pokładu ISS
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/ ... j-warsza...
16. Niezwykłe zdjęcie Warszawy z kosmosu. "Widać nawet uliczki"
http://wiadomosci.wp.pl/kat,1019393,tit ... zawy-z-k...
17. Warszawa nocą. Zobacz fantastyczne zdjęcie wykonane przez załogę ISS
http://wyborcza.pl/1,75400,19054375,war ... yczne-zd...
18. Zobacz Warszawę z perspektywy Międzynarodowej Stacji Kosmicznej!
http://www.focus.pl/kosmos/zobacz-warsz ... arodowej...
Polska:

19. Sekcja Astronomiczna „Gwiezdne Wrota” w Żaganiu
http://orion.pta.edu.pl/sekcja-astronom ... -w-zaganiu
20. Wielkopolskie „Spotkania z astronomią” – wrzesień 2015
http://orion.pta.edu.pl/wielkopolskie-s ... esien-2015
21. Potyczki naukowców. Nowy program w telewizji PLANETE+
http://orion.pta.edu.pl/potyczki-naukow ... zji-plan...
22. Konferencja "Pan Stanisław w Słupsku"
http://orion.pta.edu.pl/konferencja-pan ... -w-slupsku
23. Z soboty na niedzielę nastąpiła zmiana czasu z letniego na zimowy
http://www.urania.edu.pl/wiadomosci/sob ... zasu-let...
24. Pięcioro polskich uczniów pojedzie do Włoch na obóz ESO Astronomy Camp 2015
http://www.urania.edu.pl/wiadomosci/pie ... jedzie-w...
25. 1000 polubień Polskiego Towarzystwa Astronomicznego na Facebooku
http://www.urania.edu.pl/wiadomosci/100 ... ku-1876....
26. Laureaci konkursu „Odkrywamy planety” ruszają na kosmiczną Odyseję!
http://astrobaza.kujawsko-pomorskie.pl/ ... ci_konku...
27. Wenus i Jowisz będą blisko siebie
http://wiadomosci.onet.pl/wroclaw/wenus ... bie/c52tem
28. Zaproszenie do udziału w konferencji “Polska w kosmosie”
http://www.kosmonauta.net/2015/10/zapro ... rencji-p...
29. Finały konkursów Copernicus Masters i Galileo Masters 2015
http://www.kosmonauta.net/2015/10/final ... sters-i-...
30. Polacy lecą na Marsa
https://www.facebook.com/CreotechInstru ... 5487294....
31. Nowoczesne technologie kosmiczne wkroczą do przemysłu?
https://www.polskieradio.pl/42/273/Arty ... chnologi...
32. Stacja LOFAR w Centrum Badań Kosmicznych PAN w Borowcu już działa
http://www.mg.gov.pl/node/25296
33. Zaproszenie do udziału w konferencji “Polska w kosmosie”
http://www.kosmonauta.net/2015/10/zapro ... rencji-p...
34. III edycja konferencji „Polska w kosmosie”
http://dlapilota.pl/wiadomosci/instytut ... ferencji...
35. Konferencja "Polska w kosmosie". Trzecia edycja największej konferencji poświęconej sektorowi kosmicznemu w Polsce
Dylemat dotyczący najbliższego galaktycznego otoczenia Słońca rozwiązany!
36. https://www.facebook.com/CentrumBadanKo ... 68789116...
http://www.polskawkosmosie.org/
37. Polski wkład w misję marsjańską
http://evertiq.pl/news/15551
38. Pan Stanisław w Słupsku
http://slupsk.panstanislaw.edu.pl/index ... swiecie-...
39. Zdjęcia z konferencji "Pan Stanisław w Słupsku"
https://www.facebook.com/media/set/?set ... 41832.76...
40. Polska Agencja Kosmiczna chce wspierać transfer nowoczesnych technologii z nauki do przemysłu
http://www.forbes.pl/polska-agencja-kos ... sfer-now...
41. Polska Agencja Kosmiczna ma 10 mln zł budżetu. Chce wspierać transfer nowoczesnych technologii z nauki do przemysłu
http://www.wirtualnemedia.pl/artykul/po ... -10-mln-...
42. Polska Agencja Kosmiczna: Przydałby nam się większy budżet
http://www.wprost.pl/ar/523348/Polska-A ... y-nam-si...
43. Gratka dla miłośników astronomii. Cztery planety wyjątkowo dobrze widoczne
http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/ ... ikow-ast...
44. Spadają Orionidy
http://www.polskieradio.pl/23/266/Artyk ... a-Orionidy
45. Seminarium "Gwiazdy zmienne" - zdjęcie grupowe
https://www.facebook.com/zgptma/photos/ ... 1830.138...
46. POLSA chce pośredniczyć między nauką a przemysłem
http://www.defence24.pl/268807,polsa-ch ... uka-a-pr...
47. Spółka z Piaseczna dokłada cegiełkę do poszukiwań śladów życia na Marsie. To szansa dla polskiego sektora kosmicznego?
http://technowinki.onet.pl/biznes-i-fin ... oklada-c...
48. Fotorelacja z seminarium "Gwiazdy Zmienne" w Malborku
https://www.facebook.com/permalink.php? ... 2&id=253...
49. It's your life, just take it - Sławomir Matz - finalista 2015 [wideo]
https://www.youtube.com/watch?v=JxUXGuWnxLM
50. Creotech: kończymy inwestycje, zaczynamy zarobki
http://evertiq.pl/news/15524
51. Co dzieje się z bazą marsjańską w Toruniu?
http://ntorun.pl/artykul/co-dzieje-sie- ... uniu/29091
52. 400 projektów logo Agencji Kosmicznej POLSA
http://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/400 ... osmiczne...
53. Lubuszanie dotkną gwiazd. Powstaje Planetarium Wenus
http://wiadomosci.onet.pl/lubuskie/otwa ... dacym-cz...
54. Z Keplerem dotknij gwiazd
http://radioem.pl/doc/2775035.Z-Keplerem-dotknij-gwiazd
55. Lubuskie: Planetarium Wenus – bliżej gwiazd
http://lubuskie.pl/news/17885/16/Planet ... a-wyciag...
56. Kosmos na wyciągnięcie ręki. W Zielonej Górze otwarto Planetarium "Wenus"
https://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul ... niecie-r...
57. Centrum Nauki Keplera - Planetarium Wenus już otwarte [zdjęcia]
http://zielonagora.naszemiasto.pl/artyk ... planetar...
58. Planetarium Wenus – wszechświat na wyciągnięcie ręki
http://zwrp.pl/pl/informacje/item/18312 ... %93-wsze...
59. Weekend specjalnych seansów w Centrum Nauki Keplera – Planetarium Wenus
http://rzg.pl/radio-zielona-gora/wiadom ... -specjal...
60. Mieszkańcy o Planetarium Wenus
http://rzg.pl/radio-zielona-gora/mieszk ... ium-wenus/
61. W Zielonej Górze otwarto Planetarium "Wenus"
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/ ... rze-otwa...
62. Centrum Badań Kosmicznych PAN byłó obecne na otwarciu Centrum Nauki Keplera - Planetarium Wenus w Zielonej Górze
https://www.facebook.com/hertzsystems/p ... 7479787356
63. Taurydy znów sypną bolidami?
https://www.facebook.com/47083621967736 ... 8.107374...
64. Wysłać Polaków na Księżyc - pomysł Marcina Stolarskiego z konferencji w Słupsku
https://www.facebook.com/marcinradio/po ... 9215335688
65. Stacja kosmiczna w salonie, czyli jak wychować astronautę
http://malywielkidzien.wyborcza.pl/maly ... 6299,sta...
66. Projekt FREDE: Canal + Discovery z nami w Esrange Space Center
http://www.frede.pwr.edu.pl/2015/10/22/ ... esrange-...
67. Jeden z naszych autorów – Sławomir Matz, finalistą kampanii „It’s your life, just take it!”
http://www.nauklove.pl/jeden-z-naszych- ... alista-k...
68. Dzień Otwarty CKiS 7.09.2015 r.
https://www.youtube.com/watch?v=O9uc1_8t5AQ
69. Program "Obserwatorium" w poniedziałek, 26.10.2015
https://www.facebook.com/permalink.php? ... 04&id=17...
70. Wenus i Jowisz będą blisko siebie
http://wiadomosci.onet.pl/wroclaw/wenus ... bie/c52tem
71. Polska rakieta "Bursztyn" poleci w kosmos
http://technowinki.onet.pl/kosmos/polsk ... -w-kosmo...
72. Polska rakieta poleci w kosmos. Oto "Bursztyn"
http://tvn24bis.pl/tech-moto,80/polska- ... -kosmos,...
73. Polscy naukowcy skonstruowali rakietę. Wkrótce rozpoczną się testy rakiety "Bursztyn" (wideo)
http://www.wiadomosci24.pl/artykul/pols ... _rakiete...
74. Program rakiet A i H Sekcji Rakietowej SKA walczy o nagrodę w plebiscycie ProJuvenes 2015 w kategorii Naukowy Projekt Roku
https://www.facebook.com/events/739672069472718/
75. Studenci Naukowego Koła Studentów Astronomii UJ opublikowali zdjęcia z Ogólnopolskiego Seminarium Studentów Astronomii OSSA 2015 w Poznaniu
https://www.facebook.com/media/set/?set ... 41839.13...
76. W nocy spójrzmy w niebo. W godzinę spadnie nawet 30 Orionidów
http://tvnmeteo.tvn24.pl/informacje-pog ... -spojrzm...
77. Instytut i Wydział Fizyki PW świętuje pół wieku działalności
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/ ... dzial-fi...
78. Dylatacja czasu – film o fizyce, którego nie zdołasz zapomnieć. Opowiada Andrzej Dragan
http://audycje.tokfm.pl/odcinek/Dylatac ... orego-ni...
79. Orionidy nadlatują !!!
http://naukatolubie.pl/orionidy-nadlatuja/
80. Polska wydała na badania i rozwój najwięcej w historii! Aż 16 mld zł. Najhojniej zainwestowały firmy prywatne
http://innpoland.pl/122007,polskie-wyda ... jwiecej-...
81. „Co to jest nauka - od alchemii do chemii na przykładzie Michała Sędziwoja i Michała Faradaya" - wykład prof. Zbigniewa Szydły w Planetarium Łódzkim
http://www.planetarium.org.pl/
82. Aktualne niebo nad Łodzią
http://www.planetarium.org.pl/index.php/niebo-na-lodzia
83. KOŁO ZAINTERESOWAŃ INŻYNIERII KOSMICZNEJ w Planetarium Łódzkim
http://planetarium.org.pl/index.php/ofe ... ol-ponad...
Świat:

84. Kosmiczny worek węgla
http://orion.pta.edu.pl/kosmiczny-worek-wegla
85. Ostatni pocałunek dwóch gwiazd zmierzających do katastrofy
http://orion.pta.edu.pl/ostatni-pocalun ... cych-do-...
86. Minimalna masa dysku protoplanetarnego
http://www.urania.edu.pl/wiadomosci/min ... anetarne...
87. Większość planet typu ziemskiego we Wszechświecie dopiero powstanie
http://www.urania.edu.pl/wiadomosci/wie ... iego-we-...
88. Bardzo masywny i gorący układ podwójny kontaktowy
http://www.urania.edu.pl/wiadomosci/bar ... podwojny...
89. Jeden z księżyców Plutona (Kerberos) okazał się dużo mniejszy niż sądzono
http://www.urania.edu.pl/wiadomosci/jed ... eros-oka...
90. New Horizons przygotowuje się do kolejnego przelotu
http://www.urania.edu.pl/wiadomosci/new ... e-kolejn...
91. Oxia Planum - prawdopodobny cel łazika ExoMars 2018
http://www.urania.edu.pl/wiadomosci/oxi ... l-lazika...
92. Przyszłość obserwacji astronomicznych jeszcze mocniej związana z poszukiwaniem życia
http://www.kosmonauta.net/2015/10/poten ... tach-a-w...
93. Na ISS trwają przygotowania do spacerów kosmicznych
http://www.kosmonauta.net/2015/10/na-is ... -spacero...
94. Szczegóły nowego chińskiego statku załogowego
http://www.kosmonauta.net/2015/10/szcze ... atku-zal...
95. Zbliżający się przelot 2015 TB145 (31.10.2015)
http://www.kosmonauta.net/2015/10/zbliz ... 145-31-1...
96. Czwarty Cygnus w trakcie przygotowań do lotu
http://www.kosmonauta.net/2015/10/czwar ... otowan-d...
97. Nowe spojrzenie na małe księżyce Plutona
http://www.kosmonauta.net/2015/10/nowe- ... e-plutona/
98. Alfa Centauri Bb nie istnieje?
http://www.kosmonauta.net/2015/10/alfa- ... -istnieje/
99. Łucz zbliżył się do kolejnego Intelsata
http://www.kosmonauta.net/2015/10/lucz- ... intelsata/
100. Thales zbuduje radiowysokościomierz dla SWOT-a
http://www.kosmonauta.net/2015/10/thale ... mierz-dl...
101. Virgin Galactic prezentuje nowy wygląd Launcher One
http://www.kosmonauta.net/2015/10/virgi ... y-wyglad...
102. Astronomiczna cena za kosmiczny zegarek
http://www4.rp.pl/Kosmos/310259955-Astr ... ny-zegar...
103. Żyć i przeżyć na orbicie
http://www4.rp.pl/Plus-Minus/310239979- ... bicie.html
104. Życie (prawie) tak stare jak Ziemia
http://www4.rp.pl/Nauka/310209878-Zycie ... iemia.html
105. "Czegoś takiego jeszcze nie widziano". Tajemnicze struktury wokół gwiazdy
http://www.polskieradio.pl/23/266/Artyk ... -jeszcze...
106. Czy wokół gwiazdy KIC 8462852 krążą budowle obcych - Astrofon
https://www.youtube.com/watch?v=C3zKgQ-8cuc
107. Tak wygląda gwiazda pochłaniana przez czarną dziurę
http://www.komputerswiat.pl/nowosci/wyd ... da-gwiaz...
108. Naukowcy mogą niedługo odkryć alternatywną wersję wszechświata
http://www.komputerswiat.pl/nowosci/wyd ... moga-nie...
109. Zdjęcia z Marsa ujawniły tajemniczy "posąg"
http://technowinki.onet.pl/kosmos/zdjec ... niczy-po...
110. Spadnie na nas deszcz komet. Będzie jak ostrzał
http://o2.pl/hot/spadnie-na-nas-deszcz- ... 59214489...
111. Żyliśmy tym, jak spotkała się z Plutonem. Teraz New Horizons leci do planetoidy
http://tvnmeteo.tvn24.pl/informacje-pog ... y-tym-ja...
112. Ziemia kusi swoimi walorami. Nie oprą się jej nawet kosmici
http://tvnmeteo.tvn24.pl/informacje-pog ... -kusi-sw...
113. Witamina B3 - eliksir zdrowia z głębi kosmosu
http://www.geekweek.pl/aktualnosci/2454 ... drowia-z...
114. Francuz Luc Jamet pokonał ponad tysiąc amatorów i profesjonalistów z całego świata i zgarnął tytuł Insight Astronomy Photographer of the Year 2015
https://www.facebook.com/media/set/?set ... 1861.411...
115. Zobacz, jak czarna dziura rozrywa gwiazdę
http://tvnmeteo.tvn24.pl/informacje-pog ... -jak-cza...
116. Aż 500 butelek wina na sekundę. Tyle alkoholu paruje z komety Lovejoy
http://tvnmeteo.tvn24.pl/informacje-pog ... -butelek...
117. Astronomowie znaleźli "Gwiazdę Śmierci"
http://www.rmf24.pl/nauka/news-astronom ... erci,nId...
118. Pocałunek gwiazd tuż przed katastrofą
http://www.rmf24.pl/nauka/news-pocalune ... rofa,nId...
119. "20 lat temu byłaby to herezja". Życie na Ziemi pojawiło się wcześniej niż sądzono
http://tvnmeteo.tvn24.pl/informacje-pog ... -temu-by...
120. Jeżeli obcy istnieją, to czy uprawiają seks?
http://tvnmeteo.tvn24.pl/informacje-pog ... -obcy-is...
121. Zdjęcie Ziemi z perspektywy Marsa. Dla Curiosity wyglądaliśmy jak gwiazda
http://tvnmeteo.tvn24.pl/informacje-pog ... e-ziemi-...
122. Lodowe "serce" Plutona jest trujące
http://tvnmeteo.tvn24.pl/informacje-pog ... -serce-p...
123. Romantyczna schadzka dwóch gwiazd. Ich miłość może skończyć się różnie
http://tvnmeteo.tvn24.pl/informacje-pog ... a-schadz...
124. "Pierwiastek przyszłości" uwalniany przez Słońce. Nasza gwiazda emituje hel-3
http://tvnmeteo.tvn24.pl/informacje-pog ... astek-pr...
125. Niezwykle gorący i masywny układ dwóch gwiazd współdzielących otoczkę
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/ ... acy-i-ma...
126. Załogowy lot na Marsa z obowiązkowym tankowaniem na Księżycu?
http://nt.interia.pl/raporty/raport-kos ... ot-na-ma...
127. Dron zbada lodowy świat wielkiego Tytana
http://www.geekweek.pl/aktualnosci/2452 ... -wielkie...
128. 3 kroki abyśmy zostali gatunkiem międzyplanetarnym
http://www.geekweek.pl/aktualnosci/2441 ... gatunkie...
129. NASA chce zniszczyć planetoidę bronią jądrową
http://www.geekweek.pl/aktualnosci/2453 ... netoide-...
130. Tak wygląda "tańcząca" plazma słoneczna
http://www.geekweek.pl/aktualnosci/2453 ... azma-slo...
131. ESA i Roskosmos razem na Srebrnym Globie
http://www.geekweek.pl/aktualnosci/2451 ... a-srebrn...
132. Ciekawostki na temat Marsa
http://www.geekweek.pl/galerie/4362/cie ... emat-marsa
133. Dziwne zachowanie czarnej dziury w centrum naszej galaktyki
http://www.geekweek.pl/aktualnosci/2451 ... ej-dziur...
134. Gigantyczna dziura koronalna na Słońcu
http://www.geekweek.pl/aktualnosci/2451 ... nalna-na...
135. Naukowcy sprawdzą, ile waży kilogram
http://www.geekweek.pl/aktualnosci/2454 ... azy-kilo...
136. Zjawiska na Ziemi okiem satelity DSCOVR
http://www.geekweek.pl/aktualnosci/2453 ... -satelit...
137. Szukamy obcych obok "megastruktury"
http://www.geekweek.pl/aktualnosci/2450 ... astruktury
138. Na Księżycu odkryto gigantyczne jaskinie
http://www.geekweek.pl/aktualnosci/2451 ... antyczne...
139. Tajemnicza planetoida przeleci blisko Ziemi
http://www.geekweek.pl/aktualnosci/2450 ... rzeleci-...
140. Witamina B3 - eliksir zdrowia z głębi kosmosu
http://www.geekweek.pl/aktualnosci/2454 ... drowia-z...
141. NASA buduje największą rakietę świata - Space Launch System (wideo)
http://www.komputerswiat.pl/nowosci/wyd ... je-najwi...
142. W Halloween Ziemię minie asteroida o wielkości 300-600 metrów
http://www.komputerswiat.pl/nowosci/wyd ... en-ziemi...
143. Zdjęcia bieguna północnego Enceladusa już są
http://news.astronet.pl/7714
144. SETI poszuka kosmitów wokół gwiazdy WTF (KIC 8462852)
http://whatnext.pl/seti-poszuka-kosmito ... c-8462852/
145. Ile waży światło?
http://wiedzoholik.pl/ile-wazy-swiatlo/
146. Zdjęcia z Marsa ujawniły tajemniczy "posąg"
http://technowinki.onet.pl/kosmos/zdjec ... niczy-po...
147. SkinSuit pomoże astronautom zachować zdrowie
http://technowinki.onet.pl/kosmos/skins ... chowac-z...
148. Kosmiczne stacje benzynowe ułatwią podróż na Marsa
http://technowinki.onet.pl/kosmos/kosmi ... twia-pod...
149. Odkryto nowy rodzaj wyrzutu słonecznego, zaobserwowano potężne fale, którym towarzyszą emisje bogate w hel-3, który w połączeniu z deuterem wyzwala energię w ilości podobnej do reakcji termojądrowej
http://losyziemi.pl/odkryto-nowy-rodzaj ... serwowan...
150. W przeciągu kilku najbliższych dni naukowcy z CERN planują nawiązać kontakt z równoległym wszechświatem!
http://ciekawe.org/2015/10/20/w-przecia ... -naukowc...
151. Wszystko czego nie wiecie o NASA
http://ciekawe.org/2015/10/19/wszystko- ... ie-o-nasa/
152. Kiedy nasza cywilizacja osiągnie kolejny stopień rozwoju?
http://ciekawe.org/2015/05/26/kiedy-nas ... olejny-s...
153. Terraformowanie – czyli jak stworzyć drugą Ziemię
http://ciekawe.org/2015/10/17/terraform ... -druga-z...
154. Czy Teleskop Keplera wykrył Obcych?
http://ciekawe.org/2015/10/18/czy-teles ... yl-obcych/
155. 10 faktów na temat gwiazd, o których pewnie nie masz pojęcia
http://ciekawe.org/2015/10/25/10-faktow ... h-pewnie...
156. W przeciągu kilku najbliższych dni naukowcy z CERN planują nawiązać kontakt z równoległym wszechświatem!
http://ciekawe.org/2015/10/20/w-przecia ... -naukowc...
157. Pojawiły się nowe dane na temat dynamicznego pierścienia Saturna, który ciągle zmienia swoją strukturę
http://tylkoastronomia.pl/wiadomosc/poj ... -dynamic...
158. Planetoida przeleci wyjątkowo blisko Ziemi. Co nam grozi?
http://www.twojapogoda.pl/wiadomosci/11 ... wyjatkow...
159. ESA rekomenduje miejsce lądowania misji marsjańskiej
http://www.defence24.pl/269454,esa-reko ... -misji-m...
160. Drugi satelita telekomunikacyjny dla Azerbejdżanu
http://www.defence24.pl/269424,drugi-sa ... dla-azer...
161. Rząd USA wyda miliardy dolarów na monitorowanie przestrzeni kosmicznej
http://www.defence24.pl/269029,rzad-usa ... -monitor...
162. Rosja nadal szpieguje satelity Intelsat
http://www.defence24.pl/268647,rosja-na ... y-intelsat
163. Turecki satelita telekomunikacyjny na orbicie
http://www.defence24.pl/268794,turecki- ... y-na-orb...
164. Biały karzeł wchłania asteroidę
http://kopalniawiedzy.pl/bialy-karzel-a ... lera,23347
165. Ogromna asteroida przeleci w pobliżu Ziemi. W Halloween
http://whatnext.pl/ogromna-asteroida-pr ... halloween/
166. Największa panorama Drogi Mlecznej – 46 gigapikseli
http://whatnext.pl/najwieksza-panorama- ... gapikseli/
167. Już za kilka tygodni SpaceX wróci do podboju Kosmosu
http://whatnext.pl/spacex-wroci-podboju ... z-tygodni/
168. ESA i Roskosmos razem zbudują bazę na Księżycu?
http://whatnext.pl/esa-roskosmos-razem- ... -ksiezycu/
169. Oto najlepsze zdjęcia astronomiczne tego roku [GALERIA]
http://www.national-geographic.pl/aktua ... cia-kosm...
170. Sukces misji STREATOS II - amatorska rakieta studentów z DARE osiągnęła wysokość 21,5 km
https://www.youtube.com/watch?v=IcXskiv1iyg
171. EASM 2015 - The first european students' experimental rocketry meeting
https://www.youtube.com/watch?v=_B7hDVASuC0
172. Search For Intelligent Aliens Near Bizarre Dimming Star Has Begun
http://www.space.com/30855-alien-life-s ... cture.html
173. Cosmic "Death Star" is Destroying a Planet
https://www.cfa.harvard.edu/news/2015-21
174. IBEX Sheds New Light on Solar System Boundary
http://www.nasa.gov/feature/goddard/ibe ... r-system...
175. IBEX's Eyes on Our Local Interstellar Neighborhood
https://www.youtube.com/watch?v=XKCDuO67k-0
176. New solar phenomenon discovered: large-scale waves accompanied by particles emissions rich in helium-3
http://thewatchers.adorraeli.com/2015/1 ... -discove...
177. The beautiful design of Nexo I. A photoserie by Carsten Olsen
https://www.facebook.com/CopenhagenSubo ... 6086292924
178. Final Kiss of Two Stars Heading for Catastrophe
http://www.eso.org/public/unitedkingdom/news/eso1540/
179. Black hole caught feasting on a star
http://sci.esa.int/xmm-newton/56681-bla ... on-a-star/
180. Hubble spies Big Bang frontiers [heic1523]
http://sci.esa.int/hubble/56688-hubble- ... -heic1523/
181. Member States welcome Estonia
http://www.esa.int/About_Us/Welcome_to_ ... me_Estonia
182. Landing site recommended for ExoMars 2018
http://www.esa.int/Our_Activities/Space ... ommended...
183. Reentry data will help improve prediction models
http://www.esa.int/Our_Activities/Opera ... wareness...
184. 20 Intriguing Exoplanets
http://www.nasa.gov/feature/jpl/20-intr ... exoplanets
185. Researchers Catch Comet Lovejoy Giving Away Alcohol
http://www.nasa.gov/feature/goddard/res ... joy-givi...
186. 5 Fun Things To Do Without Gravity
http://www.nasa.gov/feature/5-fun-thing ... ut-gravity
187. NASA Takes Lasercom a Step Forward
http://www.nasa.gov/feature/goddard/nas ... ep-forward
188. Last of Pluto’s Moons – Mysterious Kerberos – Revealed by New Horizons
http://www.nasa.gov/feature/last-of-plu ... beros-re...
189. Pluto in 3-D
http://www.nasa.gov/image-feature/pluto-in-3-d
190. NASA Teleconference to Preview Historic Flyby of Icy Saturn Moon
http://www.nasa.gov/press-release/nasa- ... -histori...
191. NASA Completes Critical Design Review for Space Launch System
http://www.nasa.gov/press-release/nasa- ... -review-...
192. NASA Study Shows That Common Coolants Contribute to Ozone Depletion
http://www.nasa.gov/press-release/godda ... common-c...
193. Hubble Spies Big Bang Frontiers
http://www.nasa.gov/feature/goddard/hub ... -frontiers
194. NASA Spots the ‘Great Pumpkin’: Halloween Asteroid a Treat for Radar Astronomers
http://www.nasa.gov/feature/nasa-spots- ... en-aster...
195. Destroyed Star Rains Onto Black Hole, Winds Blow It Back
http://www.nasa.gov/mission_pages/chand ... nto-blac...

Seminaria, konkursy, imprezy, wystawy, warsztaty:

196. Odysseus II Contest PL, 1 września - 31 grudnia 2015
https://www.facebook.com/events/1016484268385843/
197. XLII Ogólnopolskie Młodzieżowe Seminarium Astronomiczne im. Prof. Roberta Głębockiego - termin nadsyłania prac 30 października 2015
http://planetarium.olsztyn.pl/fileadmin ... -2015-Re...
198. Konkurs "Fotografia Malowana Światłem" - nadsyłanie prac do 15 listopada 2015
http://orion.pta.edu.pl/konkurs-fotogra ... a-swiatlem
199. W środku nauki, czyli Max Planck w Krakowie czyli popularnonaukowa wystawa „Science Tunnel 3.0” - 03.10 - 06.12.2015
http://www.naukaonline.pl/news/item/214 ... x-planck...
200. Kosmiczne śmieci na Politechnice Warszawskiej - wykłady otwarte, 10-29 października 2015, Politechnika Warszawska
https://www.facebook.com/CentrumBadanKo ... 68789116...
201. Teoria względności - prelekcja - 29 października 2015, Szczecin
http://astronomia.szczecin.pl/spotkania ... -wzgledn...
202. I Ogólnopolski Festiwal Amatorskich Filmów Astronomicznych, Niepołomice, 6-8 listopada 2015
http://ptma.pl/ofafa-2015/
203. 3rd Conference on Aerospace Robotics, 17-18 November 2015 | Warsaw | Poland
http://caro3.mechatronics.cbk.waw.pl/
204. Konferencja "Polska w Kosmosie" po raz trzeci, 26-27 listopada 2015, Warszawa
http://orion.pta.edu.pl/konferencja-pol ... raz-trzeci
205. KOnferencja „Meet The Space”, 28-29 listopada 2015 w Krakowie
http://orion.pta.edu.pl/meet-space-konf ... -biznesowa
206. Słoneczny konkurs - konkurs dla obserwatorów Gwiazdy Dziennej, 0d 1 lutego do 31 grudnia 2015
http://www.forumastronomiczne.pl/index. ... -konkurs...
207. Konkurs „Kosmiczne inspiracje” - do 15 kwietnia 2016 r.
http://www.wmodn.olsztyn.pl/ocee-konkur ... osmiczne...

Fotografie nieba na fb:

208. Venus, Jupiter And Mars Conjunction
https://www.facebook.com/SingaporeSky/p ... 9279.189...
209. Loch More - to tylko zorza polarna :)
https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... 30942619...
210. Chmury jak statki obcych
https://www.facebook.com/KING5Weather/p ... 4516.147...
211. Nagroda główna oraz pierwsze miejsce w kategorii "Widoki nieba". © Luc Jamet / Royal Observatory Greenwich
https://www.facebook.com/media/set/?set ... 1861.411...
212. Najnowsze zdjęcie Słońca
https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... 75516557...

Ciekawostki:

213. Na Ukrainie Darth Vader zastąpił Lenina. Pierwszy taki pomnik na świecie
http://wyborcza.pl/1,75477,19079768,dar ... ierwszy-...
214. 5 klasycznych polskich komiksów, które trzeba znać
http://www.fpiec.pl/post/2015/10/22/5kl ... sowzpolski
215. Tytus, Romek i A’Tomek to seria komiksowa autorstwa Henryka Jerzego Chmielewskiego wydawana od roku 1957 do dziś
https://www.facebook.com/histmag.org/ph ... 1.818854...
216. Biohakerzy opracowali noktowizyjny płyn do oczu
http://ciekawe.org/2015/10/15/biohakerz ... -plyn-do...
217. „Powrót do przyszłości”: Co przewidziano?
http://www4.rp.pl/Nowe-technologie/1510 ... ci-Co-pr...
218. 21 października 2015 r. w filmie "Powrót do przyszłości II". Jak teraz wygląda Marty? [WIDEO+ZDJĘCIA]
http://www.telemagazyn.pl/artykuly/21-p ... ie-powro...
219. Spektakularne i niezwykle rzadkie zjawiska pogodowe
http://ciekawe.org/2015/10/23/spektakul ... zjawiska...
220. Jak wyobrażano sobie rok 2000 na początku XX wieku
http://ciekawe.org/2015/10/22/jak-wyobr ... oczatku-...
221. Powszechny spis dronów
http://www4.rp.pl/Nowe-technologie/3102 ... ronow.html
222. Nowy samochodowy autopilot firmy Tesla nie jest bezpieczny
http://www.polskieradio.pl/23/267/Artyk ... wy-autop...
223. Technologie z "Powrotu do przyszłości" już tu są
http://www.polskieradio.pl/23/267/Artyk ... Powrotu-...
224. W Australii trwa wyścig aut solarnych
http://www.polskieradio.pl/23/267/Artyk ... wa-wysci...
225. Ten robot to nadzieja dla małych pacjentów, którzy nie mogą chodzić
http://www.rmf24.pl/nauka/news-ten-robo ... pacjento...
226. "Droga Steve'a Jobsa", czyli jak zarozumiały dupek stał się mądrym przywódcą - recenzja
http://technologie.gazeta.pl/internet/1 ... eve-a-jo...
227. Samojeżdżący robot kolejowy
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/ ... robot-ko...
228. Polscy specjaliści opracowali osłony kompozytowe zwiększające ochronę marynarzy na okrętach
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/ ... lisci-op...
229. Polacy odkryli nową metodę obrazowania molekularnego
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/ ... i-nowa-m...
230. Dwie polskie uczelnie w dziesiątce międzynarodowego rankingu
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/ ... uczelnie...
231. Koniec prac nad nowym systemem oceniania jednostek naukowych
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/ ... ad-nowym...
232. Nadchodzą zęby z drukarki 3D
http://www.geekweek.pl/aktualnosci/2450 ... rukarki-3d
233. Prognoza pogody rodem z "Powrotu do przyszłości"
http://www.geekweek.pl/aktualnosci/2452 ... -powrotu...
234. Metamateriał zdolny do manipulowania światłem
http://www.geekweek.pl/aktualnosci/2454 ... manipulo...
235. Naukowcy z UMCS z rekordem świata i nowym odkryciem
http://www.dziennikwschodni.pl/lublin/n ... cs-z-rek...
236. Ruszają polskie eliminacje do Imagine Cup 2016 - technologicznego konkursu Microsoftu
http://www.komputerswiat.pl/nowosci/wyd ... rtuje-lu...
237. Budowa Hyperloop ruszy za kilka tygodni
http://nt.interia.pl/technauka/news-bud ... lka-tygo...
238. Polacy mają pomysły, ale potem jest kłopot z realizacją. Tak kuleje polski rynek wynalazków
http://www.tvp.info/22258296/polacy-maj ... klopot-z...
239. Możemy być dumni z naszych studentów. Oto z czym pojadą do Australii
http://innpoland.pl/121893,polscy-stude ... tazja-ic...
240. Polka tworzy aplikację ułatwiająca życie osób z zaburzeniami mowy. "Chcę pomóc im w codziennym życiu"
http://innpoland.pl/122189,naukowiec-z- ... cje-ulat...
241. Polski e-papier robi karierę na świecie
http://innpoland.pl/121603,polski-e-pap ... na-swiecie
242. Harvard tworzy materiał, w którym światło osiąga maksymalną prędkość
http://whatnext.pl/harvard-tworzy-mater ... -maksyma...
243. Google patentuje elektroniczne soczewki kontaktowe
http://whatnext.pl/google-patentuje-ele ... ontaktowe/
244. Robotyzacja? Nie w Polsce
http://nauka.newsweek.pl/robotyzacja-w- ... -ciagle-...
Wybrał i zestawił: Paweł Z. Grochowalski
http://orion.pta.edu.pl/orion-media-o-k ... 0-25102015


Załączniki:
Orion.jpg
Orion.jpg [ 11.55 KiB | Przeglądane 36023 razy ]

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.
Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Październik 2015
PostNapisane: środa, 28 października 2015, 09:56 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Sonda Cassini przeleci jutro przez gejzery Enceladusa
W środę, 28 października 2015 roku sonda Cassini zbada ocean znajdujący się pod lodową skorupą Enceladusa przelatując przez gejzer lodowych cząstek w południowej części księżyca.

Sonda Cassini została wystrzelona w przestrzeń kosmiczną w 1997 roku i weszła na orbitę Saturna w 2004 roku. Od tego momentu bezustannie bada gazowego olbrzyma, jego pierścienie i pole magnetyczne. Poniżej znajduje się siedem najważniejszych faktów o planowanym na środę przelocie sondy w pobliżu Enceladusa:
• Enceladus to lodowy księżyc Saturna. Na samym początku misji sonda Cassini odkryła, że na Enceladusie widoczne są ślady intensywnej aktywności geologicznej, włącznie z potężnymi gejzerami lodu, pary wodnej oraz cząsteczek organicznych wyrzucanych z południowego regionu okołobiegunowego. Nieco później dane z sondy Cassini doprowadziły naukowców do wniosku, że pod lodową skorupą księżyca znajduje się globalny ocean, w którym ma miejsce aktywność hydrotermalna. To oznacza, że wewnątrz Enceladusa mogą istnieć warunki niezbędne do powstania i utrzymania życia.
• Środowy przelot w pobliżu Enceladusa będzie najgłębszym przelotem przez gejzery Enceladusa, w których najprawdopodobniej znajduje się materia bezpośrednio pochodząca z podpowierzchniowego oceanu. Sonda przelatywała już bliżej powierzchni księżyca, ale nigdy bezpośrednio przez materię z aktywnego gejzeru.
• Przelot nie ma na celu poszukiwania śladów życia, choć z pewnością pomoże ustalić czy i w jakim stopniu podpowierzchniowy ocean sprzyja powstawaniu życia wewnątrz Enceladusa.
• Naukowcy z zespołu Cassini mają nadzieję, że przelot pozwoli także określić jak dużo aktywności hydrotermalnej - czyli oddziaływania skał i gorącej wody - zachodzi wewnątrz Enceladusa. Taka aktywność może nieść za sobą bardzo istotne przesłanki co do istnienia życia wewnątrz księżyca. Najistotniejszym czynnikiem będzie odkrycie przez sondę wodoru cząsteczkowego.
• Naukowcy mają także nadzieję lepiej poznać skład chemiczny materii w gejzerach. Niska wysokość przelotu ma na celu (przynajmniej w części) zwiększenie czułości sondy na cięższe, bardziej masywne cząsteczki, w tym cząsteczki organiczne, które sonda wykryła podczas wcześniejszych, wyższych przelotów przez gejzery.
• Przelot pozwoli także uściślić czy gejzery występują jako pojedyncze, kolumnowe dżety czy raczej jako kurtyny lodowych erupcji. Odpowiedź na to pytanie pozwoli na określenie w jaki sposób materia oceaniczna przedostaje się na powierzchnię.
• Naukowcy nie są pewni ile lodowej materii tak naprawdę wyrzucanej jest z wnętrza Enceladusa. Intensywność tej aktywności to kluczowa kwestia w określaniu od jak dawna księżyc jest tak aktywny.
Misja Cassini-Huygens to efekt współpracy NASA, ESA oraz Włoskiej Agencji Kosmicznej. JPL zarządza misją w imieniu Dyrektoratu Misji Naukowych NASA w Waszyngtonie.

Więcej informacji:
• Strona misji Cassini
• Seven Key Facts About Cassini's Oct. 28 'Plume Dive'

Źródło: NASA
http://www.urania.edu.pl/wiadomosci/son ... -1883.html


Załączniki:
Sonda Cassini.jpg
Sonda Cassini.jpg [ 12.79 KiB | Przeglądane 36022 razy ]

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.
Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Październik 2015
PostNapisane: czwartek, 29 października 2015, 08:21 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
W piątek trzynastego pewien kosmiczny obiekt trafi w Ziemię. Jest się czego bać?
W piątek 13 listopada czeka na Ziemi wyląduje "coś" z Kosmosu. Astronomowie zacierają ręce na spotkanie z obiektem.
Obiekt nazwano WT1190F. Pierwszy raz został wykryty w 2013 r. przez Catalina Sky Survey, amerykański program badawczy, w ramach którego poszukiwane są komety i planetoidy bliskie Ziemi, stanowiące dla niej zagrożenie. Od tamtej pory widziano go jeszcze kilka razy, ale od pewnego czasu pojawia się na orbicie Ziemi bardzo regularnie, co trzy tygodnie.
Według ekspertów WT1190F uderzy w Ziemię 13 listopada o godzinie 7.20 naszego czasu i spadnie 100 km od południowego krańca Sri Lanki. Przez kilka sekund obiekt będzie bardzo jasny na niebie.
Co to jest?
WT1190F to bardzo mały obiekt, ma co najwyżej kilka metrów średnicy, twierdzą astronomowie. To fragment rakiety. Rakiety, którą kiedyś stworzyli prawdopodobnie Amerykanie. Może pochodzić z ostatniej misji na Księżyc, ale może mieć też kilkadziesiąt lat i pochodzić z misji Apollo.
- To utracony kawałek kosmicznej historii, który wraca by nas, prześladować - mówi astrofizyk Jonathan McDowell z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics (CfA).
Czy jest się czego bać?
Astronomowie twierdzą, że masa obiektu nie jest wystarczająca, aby spowodować ryzyko dla obszaru, nad którym będzie przelatywać. Tym bardziej nie zagrozi komukolwiek na Ziemi.
- Znaczna jego część, o ile nie wszystkie, spalą się w atmosferze - mówi Tim Flohrer z Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA)
Okazja do badań
WT1190F daje astronomom rzadką możliwość przestudiowania, w jaki sposób kosmiczneobiekty wchodzą w interakcję z atmosferą ziemską. Śledząc WT1190F, będą testować międzynarodową sieć obserwacji, ostrzegania i reagowania na podobne sytuacje.
http://tvnmeteo.tvn24.pl/informacje-pog ... 8,1,0.html

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Październik 2015
PostNapisane: czwartek, 29 października 2015, 08:38 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Napisz do nas!
Serwis edukacyjny PTA Orion otwiera swoje podwoje dla pozytywnie zakręconych!
Interesujecie się astronomią, prowadzicie pikniki lub festiwale o tematyce astro-kosmicznej, budujecie rakiety i roboty, planujecie budowę obserwatorium, organizujecie konkursy lub bierzecie w nich udział, chcecie się pochwalić Waszą działalnością w szkole, przedszkolu, w miejscu zamieszkania?
Jeśli na którejś z tych pytań odpowiedź brzmi tak, to możecie napisać do Serwisu edukacyjnego PTA Orion. Opublikujemy waszą notatkę, zrobimy z Wami wywiad lub napiszemy artykuł na podstawie przesłanych przez Was materiałów.
Napisz do nas, polub nasz profil na facebooku, zaproś znajomych!
Dzięki Orionowi wszyscy mogą dowiedzieć się, co ciekawego dzieje się w Twojej szkole, miejscowości lub w grupie osób, z którymi dzielisz hobby.
Piszcie do nas na mail: media@pta.edu.pl
Zobacz: Orion: Media o Kosmosie
http://orion.pta.edu.pl/napisz-do-nas

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Październik 2015
PostNapisane: czwartek, 29 października 2015, 08:43 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
ODYSSEUS II – Europejski Konkurs Kosmiczny
Kosmos zawsze fascynował. Ślady tej fascynacji widoczne są nie tylko w architekturze, literaturze i nauce antyku, ale także w ostańcach kultur prehistorycznych. Wszechświat zawsze wydawał się być odległy, nieznany i tajemniczy. Ale nieustannie też znajdowali się śmiałkowie, którzy starali się lepiej zrozumieć obserwowane zjawiska przesuwając granice naszej wiedzy o otaczającym świecie.

Ty też możesz zostać śmiałkiem! Jeśli interesujesz się Kosmosem, pasjonują Cię zagadnienia naukowe niekoniecznie tylko dotyczące nauk ścisłych, albo problemy techniczne, chcesz sprawdzić siebie i swoje pomysły, weź udział w Europejskim Konkursie Kosmicznym Odysseus II. Tematem przewodnim Odysseusa jest badanie i wykorzystanie przestrzeni kosmicznej. Konkurs prowadzony jest w 3 kategoriach wiekowych:


• Skywalkers (uczestnicy w wieku 7 – 13 lat)

• Pioneers (uczestnicy w wieku 14 – 18 lat)
• Explorers (studenci e wieku 17 – 22 lata)
Tematyka konkursowa jest określona osobno dla każdej z kategorii, ale jest też niezwykle pojemna. I tak, w kategorii Skywalkers uczestnicy muszą stworzyć pracę artystyczną, oryginalne dzieło nawiązujące do tematów sformułowanych dla kolejnych kategorii. Termin dzieło w tym przypadku oznacza albo pracę wykonaną manualnie (np. rysunek, malunek, mozaikę, kolaż, itp.) albo pracę wykonaną elektronicznie (np. fotografię, rysunek utworzony za pomocą dowolnego oprogramowania pozwalającego na tworzenie grafiki). Jeśli dzieło jest stworzenie tradycyjnymi metodami, najpierw musi zostać zdigitalizowane, czyli np.:, sfotografowane, zeskanowane, etc. Ostateczny termin złożenia pracy to 31 marca 2016 roku poprzez portal internetowy konkursu.
Starsi uczestnicy konkursu, w kategorii Pioneers będą już mieć szansę na naukowe spojrzenie na otaczającą nas przestrzeń, w tym także poznanie metod eksperymentalnych. Uczestnicy powinni pracować w zespołach 2 – 3 osobowych nad projektem badawczym dotyczącym jednej z zaproponowanych kategorii tematycznej:

• Układ Słoneczny i badania Kosmosu
• Europa w Kosmosie

• Człowiek na Marsie

• Astrobiologia – poszukiwania życia we Wszechświecie

Szczegółowe informacje dotyczące tematów i tworzenia projektów znajdziesz na stronie: http://www.odysseus-contest.eu/pl/pioneers/instrukcja/

Studentów z UE i całego świata zachęcamy do wykazania się swą kreatywnością i wiedzą akademicką w szerokim zakresie naukowych i technologicznych wyzwań, jakie tworzy Kosmos. Uczestnicy konkursu w kategorii Explorers samodzielnie lub w zespołach dwuosobowych mogą pracować nad projektem badawczym nawiązującym do Europejskich programów kosmicznych:
• Galileo - korzyści płynące z wykorzystania przestrzeni kosmicznej
• Copernicus – obserwacje Ziemi
• Misja Rosetta – eksploracja Kosmosu
• Misja Gaia – obserwacje gwiazd

• Obraz satelitarny a dane terenowe
Szczegółowe informacje dotyczące tematów i tworzenia projektów dla tej kategorii wiekowej
znajdziesz na stronie: http://www.odysseus-contest.eu/pl/explorers/instrukcja/

Tematyka konkursowa zdefiniowana została bardzo szeroko. Jednym z powodów jest próba przełamania stereotypu, według którego badania kosmiczne postrzegane są często jako jedna z dziedzin fizyki. Tymczasem dziedzina ta jest interdyscyplinarna, łączy ze sobą nie tylko większość nauk ścisłych, ale także inne nauki przyrodnicze, humanistyczne, a nawet ekonomiczne. Dlatego zachęcamy wszystkich uczniów i studentów, aby próbowali badać problemy, które ich fascynują w obszarze badań kosmicznych. Na przykład uczniowie zainteresowani ekonomią mogą przeanalizować wpływ sprowadzenia surowców mineralnych z planetoidy na gospodarki krajów. Młodzi psychologowie mogą opisać jaki wpływ na zachowanie człowieka może mieć długotrwały lot na Marsa, etc.
Uczestnicy konkursu mogą liczyć na pomoc mentorów: profesjonalistów (naukowców, inżynierów, doświadczonych nauczycieli), których zadaniem jest doradzanie młodym ludziom w kwestiach technicznych i naukowych. Mentorzy mogą również pomóc w zdefiniowaniu generalnego zrębu projektu lub problemu, którego badaniem zajmą się uczestnicy konkursu.

Pierwszy etap konkursu odbywa się na szczeblu narodowym i wymaga od uczestników złożenia projektu/dzieła przez Internet. Praca zostanie poddana ocenie jury, które składać się będzie ze specjalistów – naukowców i inżynierów – z dziedzin konkursowych. W kategorii Pioneers i Explorers oceniana będzie wiedza, umiejętności praktyczne i kreatywność. W przypadku kategorii Skywalkers najlepsza praca zostanie wybrana w głosowaniu online przez pozostałych uczestników. Pozostałe dwa etapy to etap regionalny oraz międzynarodowy, które odbywać się będą w instytutach będących regionalnymi liderami (w przypadku Polski, Litwy, Łotwy i Estonii będzie to Centrum Badań Kosmicznych PAN w Warszawie) oraz w Brukseli. Zwycięzcy szczebla narodowego w kategoriach Pioneers i Explorers zostaną zaproszeni na koszt organizatorów, gdzie będą przedstawiać swoje prace przed międzynarodową komisją. Najlepsi uczestnicy w każdej z kategorii otrzymają dodatkowo cenne nagrody rzeczowe! Są to m.in.:

• pięć stażów w ESA lub w europejskim przemyśle lotniczo – kosmicznym,
• skomputeryzowany, profesjonalny teleskop,
• zestaw pamiątek projektu Odysseus II.
• iPad Air 2 oraz zestaw książek cyfrowych i aplikacji związanych ze Wszechświatem,
• modele rakiet.
Nagrodą główną jest wyjazd do Centrum Kosmicznego w Gujanie Francuskiej (kosmodrom Kourou)

Pełne informacje – zawierające szczegółowe instrukcje, regulamin, kryteria ocen i terminarz
składania prac – można znaleźć na stronie http://www.odysseus-contest.eu/pl . Z podanego adresu można również pobrać logo projektu w wysokiej rozdzielczości oraz 30 sekundowe wideo promujące konkurs.


Projekt „ODYSSEUS II – The Youth for Space Challenge” ma na celu inspirowanie i angażowanie młodych ludzi z całej Europy w badania kosmiczne poprzez serię aktywności edukacyjnych łączących teoretyczne badania naukowe z eksperymentowaniem. Kilkuetapowy konkurs sprzyja rozwojowi wykwalifikowanej kadry naukowej i technicznej w dziedzinach związanych z priorytetami europejskiej polityki kosmicznej.
Projekt edukacyjny Odysseus II finansowany jest przez Unię Europejską w ramach programu Horizon 2020 Research and Innovation, numer grantu 640218. Jest to rozszerzona wersja projektu pilotażowego prowadzonego w latach 2011 – 2013. Konsorcjum projektu składa się z 14 partnerów i 4 instytucji wspomagających z 11 europejskich krajów. Koordynatorem projektu na terenie Polski oraz Litwy, Łotwy i Estonii jest Centrum Badań Kosmicznych PAN. Konkurs w Polsce odbywa się pod patronatem MEN oraz MNiSW.

Kontakt dla mediów i prasy:
Marcin Nasiłowski, Centrum Badań Kosmicznych PAN
E-mail: m.nasilowski@cbk.waw.pl

Zobacz wideo:
http://www.odysseus-contest.eu/wp-conte ... s_720p.mp4

Profil fb konkursu Odysseus (ang.)
https://www.facebook.com/OdysseusContest/
Źródło: CBK PAN
http://orion.pta.edu.pl/odysseus-ii-eur ... -kosmiczny
Grafika ze strony konkursu Odysseus II
Logo konkursu Odysseus II


Załączniki:
ODYSSEUS II.jpg
ODYSSEUS II.jpg [ 38.77 KiB | Przeglądane 36005 razy ]
ODYSSEUS II 2.jpg
ODYSSEUS II 2.jpg [ 140.46 KiB | Przeglądane 36005 razy ]
ODYSSEUS II 3.jpg
ODYSSEUS II 3.jpg [ 35.63 KiB | Przeglądane 36005 razy ]

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.
Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Październik 2015
PostNapisane: czwartek, 29 października 2015, 08:46 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Co by się stało, gdyby
Księżyc zderzył się z Ziemią?
Wyobraźmy sobie, że Księżyc zderza się z Ziemią. Jaki byłby skutek? Takie pytanie zadaje sobie wielu naukowców. Powstała symulacja, która pokazuje prawdopodobny scenariusz spotkania tych dwóch wielkich ciał niebieskich.
Symulację tego, co spotkałoby Ziemię, na którą wpadłby Księżyc, stworzył Max Mayer dla Universe Sandbox 2.
Wizualizacja przeraża. Widać na niej, że nasza planeta - dosłownie topniejąca - szybko stałaby się śmiertelnie niebezpiecznym środowiskiem dla człowieka. Każda sekunda w filmie odpowiada 60 minutom czasu rzeczywistego. Życie na Ziemi zniknęłoby na skutek takiego zderzenia w zaledwie kilka godzin.
Teoria wielkiego zderzenia
Co ciekawe, jedna z teorii powstania Księżyca, tak zwana teoria wielkiego zderzenia, mówi, że nasz satelita powstał w wyniku kolizji między młodą Ziemią a planetą wielkości Marsa. Te twierdzenie zawiera wiele naukowych luk, których naukowcy nie są w stanie wyjaśnić.
Źródło: IFL Sciennce
Autor: mab/map
http://tvnmeteo.tvn24.pl/informacje-pog ... 5,1,0.html


Załączniki:
2015-10-29_07h34_49.jpg
2015-10-29_07h34_49.jpg [ 30.66 KiB | Przeglądane 36005 razy ]

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.
Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Październik 2015
PostNapisane: czwartek, 29 października 2015, 10:26 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Zakrycie Aldebarana przez Księżyc
Niemal w środku nocy z 29 na 30 października 2015 będziemy świadkami ciekawego zjawiska z udziałem Księżyca. Otóż na swojej drodze po sferze niebieskiej nasz satelita przejdzie przez gromadę otwartą o nazwie Hiady, zakrywając wiele „lornetkowych” gwiazd, a następnie zakryje Aldebarana – najjaśniejszą gwiazdę w gwiazdozbiorze Byka i jedną z jaśniejszych na niebie. Zobaczymy również jego odkrycie po ciemnej stronie Księżyca.
Co prawda nie będzie to zjawisko bardzo łatwe w obserwacji, ponieważ Księżyc będzie wtedy 2 dni po pełni, świecąc bardzo jasno i zaślepiając blask pobliskich gwiazd. Dlatego też mocno wskazane jest posiadanie lornetki lub silniejszego sprzętu. Chcąc zobaczyć, jak nasz satelita zakrywa słabsze gwiazy gromady Hiad, obserwacje zaczynamy już po zapadnięciu zmroku. Księżyc przesuwa się względem gwiazd na wschód (czyli w przeciwnym kierunku, niż jego ruch po nieboskłonie), dlatego będzie zakrywał gwiazdy znajdujące się właśnie na wschód od niego. Odkrycia nastąpią oczywiście po przeciwnej stronie Księżyca.
Kulminacyjny moment, czyli zakrycie Aldebarana, nastąpi około godziny 23:00 i będzie ściśle zależny od naszego miejsca obserwacji. Najlepiej zatem rozpocząć kilka(naście) minut wcześniej. Obserwując przez lornetkę, nie będziemy mieli problemu z identyfikacją Aldebarana. Będzie to najjaśniejsza gwiazda w okolicy Księżyca, tuż przy jego tarczy. W momencie zakrycia, Aldebaran zniknie nagle za górami i kraterami księżycowymi i wyłoni się po przeciwnej stronie naszego satelity około godzinę później.
Odkrycie gwiazdy nastąpi około północy. Tu również moment pojawienia się go ponownie zależy od lokalizacji i może nastąpić kilka minut przed lub po godzine 00:00. Cierpliwe oczekiwanie pozwoli nam zauważyć chwilę, w której światło Aldebarana przedostaje się znów zza gór księżycowych i gwiazda ponownie staje się widoczna.
Powodzenia!
http://niebozaoknem.pl/2015/10/29/zakry ... z-ksiezyc/


Załączniki:
2015-10-29_09h25_59.jpg
2015-10-29_09h25_59.jpg [ 41.09 KiB | Przeglądane 36000 razy ]

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.
Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Październik 2015
PostNapisane: czwartek, 29 października 2015, 11:14 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Dżety z supermasywnej czarnej dziury
Dzięki nowym wynikom badań uzyskiwanym podczas obserwacji z misji NASA: SWIFT i NuSTAR dziwne i zaskakujące zachowania czarnych dziur są coraz mniejszą tajemnicą dla astronomów. Te dwa teleskopy uchwyciły supermasywną czarną dziurę w samym środku ogromnego wybuchu w promieniach rentgenowskich.
Wyniki obserwacji sugerują, że supermasywne czarne dziury wysyłają wiązki promieni rentgenowskich, gdy otaczające je korony – źródło niezwykle energetycznych cząstek – strzelają, bądź wylatują z dala od czarnych dziur. Po raz pierwszy w historii naukowcom udało się połączyć zjawisko wystrzelenia korony z takim rozbłyskiem. Pomoże to zrozumieć, co zasila te supermasywne czarne dziury jako jedne z najjaśniejszych obiektów we Wszechświecie.
Supermasywne czarne dziury nie wypromieniowują żadnego światła, jednak często są otoczone dyskiem gorącej, świecącej materii. Grawitacja czarnej dziury wciąga gaz do siebie ogrzewając materię, co powoduje jej świecenie w różnych typach światła. Innym źródłem promieniowania w pobliżu czarnej dziury jest korona, która powstała z wysokoenergetycznych cząsteczek generujących światło rentgenowskie, jednak szczegóły dotyczące jej wyglądu i tego, jak powstała, nie są jasne.
Astronomowie uważają, że korony mogą mieć jedną z dwóch możliwych konfiguracji. Pierwszą z nich jest model “latarni”, który zakłada że są to kompaktowe źródła światła podobne do żarówki umiejscowione pod i nad czarną dziurą, wzdłuż jej osi obrotu. Drugi model proponuje, że rozkład korony jest rozproszony, bardziej jak ogromna chmura wokół czarnej dziury lub jako warstwy spowijające dysk otaczający materię. W rzeczywistości jest możliwe również to, że korony przełączają się pomiędzy tymi dwiema konfiguracjami latarni i warstw.
Nowe dane obserwacyjne potwierdzają model “latarni” i wykazują w jaki sposób tego rodzaju korony się poruszają. Obserwacje rozpoczęły się gdy Swift monitorując niebo w poszukiwaniu kosmicznych wybuchów promieniowania X i gamma uchwycił duży rozbłysk pochodzący z czarnej dziury zwanej Markarian 335 (Mrk 335), zlokalizowanej 324 miliony lat świetlnych od Ziemi w kierunku gwiazdozbioru Pegaza. Owa supermasywna czarna dziura znajdująca się w jądrze galaktyki była jednym z najjaśniejszych źródeł promieniowania X na niebie.
We wrześniu 2014 roku Swift uchwycił Mrk 335 podczas ogromnego błysku. Zespół badaczy Switf zwrócił się do zespołu NuSTAR aby ten skierował teleskop na obiekt, jako część programu “potencjalny obiekt”. Osiem dni później gdy NuSTAR spogląda na obiekt, był świadkiem zjawiska słabszej o połowę jasności flary. Po dokładnej analizie danych astronomowie zdali sobie sprawę, że są świadkami wyrzutu i ostatecznego zapadnięcia się korony czarnej dziury. Korona, początkowo wewnątrz, następnie zaczyna startować jako dżet z czarnej dziury. Naukowcy nadal nie wiedzą, w jaki sposób dżety formują się w czarnych dziurach, ale możliwym jest że korona tworzy podstawę strumienia, zanim ten opadnie.
W jaki sposób badacze mogą stwierdzić ruch korony? Otóż emituje ona światło w promieniach X, które różnią się od światła pochodzącego z dysku wokół czarnej dziury. Analizując widmo światła promieniowania rentgenowskiego pochodzącego od Mrk 335 poprzez zakres długości fal, naukowcy mogliby potwierdzić, że rozjaśnienie korony było spowodowane jej ruchem. Korony mogą poruszać się bardzo szybko. Ruch tej związanej z Mrk 335, według naukowców, stanowi ok. 20% prędkości światła. Gdy tak się dzieje, a korona wylatuje w naszym kierunku, jej światło jest rozjaśniane w efekcie zwanym relatywistycznym przyspieszeniem Dopplera. Podsumowując wszystkie te wyniki astronomowie wnioskują, że rozbłyski promieniowania X są efektem wyrzutu korony.
Opracowanie: Agnieszka Nowak
Źródło: NuSTAR
http://krakow.ptma.pl/dzety-z-supermasy ... ej-dziury/


Załączniki:
Dżety z supermasywnej czarnej dziury.jpg
Dżety z supermasywnej czarnej dziury.jpg [ 11.73 KiB | Przeglądane 35997 razy ]

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.
Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Październik 2015
PostNapisane: piątek, 30 października 2015, 08:49 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Najnowsze obserwacje komety Lovejoy, która na początku tego roku minęła Słońce bliżej niż kiedykolwiek wcześniej, wykazały, że w jej składzie znajdują się duże ilości alkoholu etylowego i cukru. To kolejny argument za tym, że życie mogło przybyć na Ziemię z kosmosu.

Wyniki obserwacji Obserwatorium Paryskiego, odpowiedzialnego za odkrycie, opublikowano w magazynie naukowym "Science Advances". Jego zespół mógł dokładnie zbadać skład komety dzięki temu, że zbliżając się do Słońca tego typu obiekty zaczynają się "topić", uwalniając swój skład w postaci gazu (to właśnie obserwujemy jako "ogon" komety). Każda ze składowych cząsteczek gazu "świeci" w innej częstotliwości mikrofalowej. Obserwując je za pomocą teleskopu można zidentyfikować poszczególne związki, obecne w komecie.
stparam=mpojqplipm

W ten sposób francuscy naukowcy zidentyfikowali w składzie Lovejoy 21 różnych związków organicznych, w tym glikoaldehyd – cukier prosty oraz alkohol etylowy. Ten ostatni zaobserwowano w składzie komety po raz pierwszy w historii.

- Odkryliśmy, że w czasie swojej szczytowej aktywności kometa Lovejoy wyrzucała z siebie ilość alkoholu równoważną 500 butelkom wina na sekundę – w niepodważalnie francuski sposób komentuje Nicolas Biver, główny autor pracy w "Science Advances".

Jest to o tyle istotne, że według jednej z teorii na temat pojawienia się życia na Ziemi, miało w tym pomóc uderzenie w naszą planetę komety. Znajdowanie związków organicznych w ich składzie potwierdza, że faktycznie mogło tak być.

- Te wyniki z pewnością są argumentem za tym, że w kometach znaleźć można bardzo skomplikowaną chemię. Podczas Wielkiego Bombardowania około 3,8 miliarda lat temu, kiedy wiele komet i asteroid uderzało w Ziemię i pojawiały się pierwsze oceany, życie wcale nie musiało zacząć się od prostych cząsteczek, takich jak woda, tlenek węgla czy azot. Zamiast tego życie mogło dostać coś znacznie bardziej złożonego na poziomie molekularnym. Znajdujemy cząsteczki z wieloma atomami węgla. I teraz widać, jak zaczęły formować się cukry jak również bardziej skomplikowane związki organiczne, takie jak aminokwasy – składowe protein – oraz nukleazy – budulce DNA. One mogły zacząć znacznie łatwiej niż zaczynając od molekuł z zaledwie dwoma lub trzema atomami – komentuje w pracy Stefanie Milam z należącego do NASA Centrum Lotów Kosmicznych Goddarda w Maryland.

Podczas swojego przelotu najbliżej słońca 30 stycznia 2015 roku kometa Lovejoy uwalniała z siebie materiał z szybkością 20 ton na sekundę. To właśnie w tamtym czasie możliwe było tak dokładne zanalizowanie jej składu. Umożliwił to olbrzymi radioteleskop, umieszczony na górze Veleta w hiszpańskich górach Sierra Nevada. Jego średnica to aż 30 metrów.

Istotny argument za tym, że faktycznie życie na Ziemi mogło "przylecieć z kosmosu" przedstawili w sierpniu tego roku japońscy naukowcy. Postanowili oni w miarę możliwości odtworzyć warunki, jakie panowały na Ziemi ok. 4 miliardów lat temu, kiedy po raz pierwszy pojawiło się na niej życie i sprawdzić, czy mógł na to wpłynąć obiekt z kosmosu. Aby to osiągnąć przygotowali mieszankę aminokwasów, lodu i krzemianów w temperaturze -196 stopni Celsjusza. Później użyli pistoletu miotającego, by po wystrzeleniu w miksturę pocisku zasymulować uderzenie komety.

Gdy naukowcy zbadali mieszankę po uderzeniu metodą chromatografii gazowej, okazało się, że zaszły w niej istotne zmiany. Niektóre aminokwasy połączyły się w peptydy o długości do trzech cząsteczek. Takiego rodzaju łańcuchy są kluczowymi budulcami życia. Po przekroczeniu w wyniku dalszej ewolucji długości 10 reszt aminokwasowych stają się one polipeptydami lub białkami.

- Nasz eksperyment zademonstrował, że zimno komety w trakcie uderzenia było kluczowe dla tej syntezy, ponieważ uformowane w ten sposób peptydy mają większe prawdopodobieństwo wyewoluowania w dłuższe łańcuchy – mówił Dr Sugahara. Wyjaśnił również, że powstałe w wyniku uderzenia proste, krótkie łańcuchy mają ułatwioną drogę do dalszego rozwoju – nie potrzebują już takiej energii i mogą rozwijać się same, pod warunkiem, że w ich środowisku nie brakuje wody.
http://tech.wp.pl/kat,130036,title,Nauk ... aid=115d89


Załączniki:
2015-10-30_07h50_40.jpg
2015-10-30_07h50_40.jpg [ 35.52 KiB | Przeglądane 35982 razy ]

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.
Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Październik 2015
PostNapisane: piątek, 30 października 2015, 08:51 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Konkurs na nazwy planet, tylko do końca października !!!
http://nameexoworlds.iau.org/exoworldsvote


Załączniki:
2015-10-30_07h52_14.jpg
2015-10-30_07h52_14.jpg [ 82.67 KiB | Przeglądane 35982 razy ]

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.
Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 2


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 52 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL