Teraz jest czwartek, 28 marca 2024, 21:45

Strefa czasowa: UTC + 2




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Autor Wiadomość
 Tytuł: ES 9mm 100
PostNapisane: wtorek, 3 marca 2015, 19:12 
Offline
Nowy użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 29 marca 2014, 02:20
Posty: 37
Lokalizacja: Gród Kraka
Jupi ! :D Przepraszam, nie mogę się powstrzymać przed pochwaleniem się. Dzisiaj odebrałem nową zabawkę. Wielgachne, piękne pudełko. Co ciekawe do tej pory na zdjęciach widziałem wersje z azotem, a ta moja jest z argonem. Chyba nowa produkcja idzie z takim wypełnieniem. Nie mogę się doczekać, kiedy będzie okazja zamontować go w wyciągu. Kolejny mały kroczek w kierunku kompletowania sprzętu :)

_________________
"Lubię wierzyć, że Księżyc jest na swoim miejscu nawet, gdy na niego nie patrzę" - A.E.

Sprzęt: GSO 12", ES 4,7, ES 9, GSO Super View 15, GSO Super View 30, GSO Barlow 2X.


Góra
 Zobacz profil  
 

 Tytuł: Re: ES 9mm 100
PostNapisane: poniedziałek, 9 marca 2015, 12:33 
Offline
Nowy użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 29 marca 2014, 02:20
Posty: 37
Lokalizacja: Gród Kraka
Pierwsze obserwacje dosyć pobieżne. Miałem tylko ok. godziny w miarę ciemnego nieba między zachodem Słońca a wschodem Księżyca dwa dni po pełni. Po wschodzie Księżyca tylko Jowisz do obserwacji. Warunki nie były więc najlepsze. Duże pole okularu pomaga "łapać" księżyce. Nie zauważyłem w tym przypadku efektu trójwymiarowości (którą opisywała jedna osoba w recenzji na Astromaniaku), ale... wcześniejsze obserwacje Wielkiej Mgławicy w Orionie uwidoczniły ten efekt. Pierwszy raz zamiast płaskiego obrazu mgiełki widziałem podświetloną od tyłu przez gwiazdy materię mgławicy. Całość M42 nie mieściła się w polu widzenia. W mojej marnej praktyce obserwacyjnej to zdecydowanie najpiękniejszy widok jaki widziałem. Obserwacje były prowadzone bez filtrów na 12" Newtonie, powiększenie ok. 167x.

_________________
"Lubię wierzyć, że Księżyc jest na swoim miejscu nawet, gdy na niego nie patrzę" - A.E.

Sprzęt: GSO 12", ES 4,7, ES 9, GSO Super View 15, GSO Super View 30, GSO Barlow 2X.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: ES 9mm 100
PostNapisane: poniedziałek, 9 marca 2015, 17:50 
Witaj w gronie użytkowników okularów 100 st :)
Ja mogę tylko dodać, że widoki dawane przez tego typu okulary są nie do opisania (wiem, nie każdy lubi tak duże pole i nie widzieć całej diafragmy). Prawdopodobnie jak już przyzwyczaisz się do obrazu dawanego przez tego typu konstrukcje, to pewnie poszukasz kolejnych ogniskowych tych okularów.
Jestem ciekaw porównania ESów 100 st z Ethosami. Czy rzeczywiście warto dopłacić do TV czy też lepiej nie przepłacać i wybrać ES :)


Góra
  
 
 Tytuł: Re: ES 9mm 100
PostNapisane: wtorek, 10 marca 2015, 21:12 
Offline
Nowy użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 29 marca 2014, 02:20
Posty: 37
Lokalizacja: Gród Kraka
Sądząc po opiniach (między innymi na tym forum) dotyczących optyki Ethosy są lepsze, ale wiele osób równocześnie stwierdza, że stosunek jakości do ceny przemawia na korzyść ES-ów. Może ktoś narzekać na nadmiar pola, ale myślę, że ułatwia ono wyszukiwanie obiektów (zwłaszcza dla takiego początkującego jak ja). Ten okular na razie znakomicie wypełnia mi lukę w sprzęcie. Następny, który kupię to będzie chyba 14mm. Ja jestem ciekaw, czy cała ta seria jest parafokalna. Robiłem przymiarkę (z czystej ciekawości) "dziewiątki" z Barlowem GSO. Zestaw wygląda jak jakiś szukacz wetknięty nie tam gdzie trzeba :D. Po łykendzie podeślę porównanie z kitowym 9mm Plosll,a :D To jest widok. Niestety to wszystko uwidacznia główną wadę tego okularu, a mianowicie wielkość (no i wagę), ale coś za coś. Tutaj podsyłam skradziony z innego forum link z porównaniem "czternastek".

_________________
"Lubię wierzyć, że Księżyc jest na swoim miejscu nawet, gdy na niego nie patrzę" - A.E.

Sprzęt: GSO 12", ES 4,7, ES 9, GSO Super View 15, GSO Super View 30, GSO Barlow 2X.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: ES 9mm 100
PostNapisane: środa, 11 marca 2015, 01:30 
Offline
Ranga: [4]
Ranga: [4]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 19 listopada 2012, 22:37
Posty: 632
Irek Misiak napisał(a):
Sądząc po opiniach (między innymi na tym forum) dotyczących optyki Ethosy są lepsze, ale wiele osób równocześnie stwierdza, że stosunek jakości do ceny przemawia na korzyść ES-ów. Może ktoś narzekać na nadmiar pola, ale myślę, że ułatwia ono wyszukiwanie obiektów (zwłaszcza dla takiego początkującego jak ja). Ten okular na razie znakomicie wypełnia mi lukę w sprzęcie. Następny, który kupię to będzie chyba 14mm. Ja jestem ciekaw, czy cała ta seria jest parafokalna. Robiłem przymiarkę (z czystej ciekawości) "dziewiątki" z Barlowem GSO. Zestaw wygląda jak jakiś szukacz wetknięty nie tam gdzie trzeba :D. Po łykendzie podeślę porównanie z kitowym 9mm Plosll,a :D To jest widok. Niestety to wszystko uwidacznia główną wadę tego okularu, a mianowicie wielkość (no i wagę), ale coś za coś. Tutaj podsyłam skradziony z innego forum link z porównaniem "czternastek".

Cześć,

Używam aktualnie 14mm i 5,5mm z serii ES 100st. Niczego mi nie brakuje. Faktycznie waga trochę przeszkadza ale za to... ;)
Z tą wyższością TV to sprawa dyskusyjna. Nie miałem okazji sprawdzić ale słyszałem opinie, że TV wymagają osiowego patrzenia w odróżnieniu od tańszego ES.
Jak spotkamy się na zlocie możesz sprawdzić parafokalność. Używam swoich okularów wyłącznie w wyciągach z clamping ringiem!
Przy okazji, porównywałem swojego ES14 z wkręconą soczewką GSO 1,5x barlowa 2x 2" ED do ES8,8/82st. Zaskoczyło mnie, że obrazy pod względem transmisji były identyczne mimo tak wielu soczewek w powyższym zestawie z barlowem.

_________________
Pozdrawiam, Amadeusz

Columbus 13"; TSAPO906; PST; HEQ5mod; SAM; ASI533; ASI290; EOS6D


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: ES 9mm 100
PostNapisane: środa, 11 marca 2015, 10:49 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 13:05
Posty: 4756
Lokalizacja: Tarnowskie Góry zaroski przy farze.
Amadeusz Jędrzejczyk napisał(a):
Faktycznie waga trochę przeszkadza ale za to...

Amadeo, waga mówisz :?: :roll:
Ja używam Naglera 31 z Powermate 2X. :o :D
To jest hardcore. ;)

_________________
http://www.cro.pl/forum
6 0 5 8 4 9 4 9 3
Karlik 20", GSO 12", Powermate 2",ES 20 - 100*,ES 14, ES 8.8, ES 6.7, OIII, Ultrablock, UHC-S, Pomarańczowy, 10X50
Piwo ma wartości odżywcze, podczas gdy żywność nie ma wartości piwnych


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: ES 9mm 100
PostNapisane: środa, 11 marca 2015, 19:36 
Amadeusz Jędrzejczyk napisał(a):
Nie miałem okazji sprawdzić ale słyszałem opinie, że TV wymagają osiowego patrzenia w odróżnieniu od tańszego ES.
Jak spotkamy się na zlocie możesz sprawdzić parafokalność. Używam swoich okularów wyłącznie w wyciągach z clamping ringiem!


Ja używam do okularów czego takiego https://deltaoptical.pl/blizej_nieba/extender-47mm-do-baader-clicklock-2-2956247,d3218.html
Trzyma mocno i pewnie. No i łatwo się w rękawiczkach obsługuje.

W porównaniu do Meade S5000 UWA, to Ethosy są dużo mniej wrażliwe na osiowość, ale może w ES jest jeszcze lepiej.
Parafokalność jest. Niewielkie doregulowanie mikroregulacją jest wymagane.


Góra
  
 
 Tytuł: Re: ES 9mm 100
PostNapisane: wtorek, 17 marca 2015, 18:16 
Offline
Nowy użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 29 marca 2014, 02:20
Posty: 37
Lokalizacja: Gród Kraka
Jeszcze porównanie dwóch "dziewiątek" - jak obiecywałem.


Załączniki:
1.jpg
1.jpg [ 204.56 KiB | Przeglądane 9151 razy ]

_________________
"Lubię wierzyć, że Księżyc jest na swoim miejscu nawet, gdy na niego nie patrzę" - A.E.

Sprzęt: GSO 12", ES 4,7, ES 9, GSO Super View 15, GSO Super View 30, GSO Barlow 2X.
Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: ES 9mm 100
PostNapisane: piątek, 20 marca 2015, 09:07 
Offline
Nowy użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 12 lutego 2014, 15:29
Posty: 12
Lokalizacja: Wrocław
Gratuluję i przyznam szczerze że sam rozważam zakup.
Od niedawna też posiadam Newtona 12 i planuje wymianę Nlv 10 na coś z szerszym polem.
Na początku brałem pod uwagę Delosa 10, ale kusilo pole Ethosa. Cena jednak zaporowa
więc jeżeli Es niewiele ustępuje jakością to wybór wydaje się prosty.
Gdyby był jeszcze parafokalny do Es 30 którego posiadam byłoby genialnie.
Pytanie czy ktoś porównywal do Es 82 (aspekt jakości użytkowania, mój Es 14 ma tendencję do zaparowania,
no i aspekt jakości obrazu -czy 82 i 100 różnią się tylko polem)?

_________________
Teleskopy; Sky-Watcher BK1025, Synta 8"
Okulary ; NLV 10, ES 82 st - 14 mm, LVW 17, LVW 22, ES 82 st - 30 mm, Powermate.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: ES 9mm 100
PostNapisane: poniedziałek, 20 kwietnia 2015, 20:43 
Offline
Ranga: [2]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 6 września 2009, 14:22
Posty: 184
Nie ,jakość powłok w Es ach 100* to inna liga.Nie generują miękkiego obrazu co jest przypadłością ES ów 82*.Warte ceny nie tylko za pole ale też za transmisję.Miałem 9mm i 20mm ,kolega miał 14mm.Chyba 14mm najlepiej skorygowany.Został nam tylko 20mm ,pozostałe wyparły Pentaxy.

_________________
Taurus 16",ED 120,Lornetka Canon 15x50 stabilizacja obrazu.Pentax XO-2,5,XW-3,5,XW-5,XL-7,XW10,XW-20.ES-30.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: ES 9mm 100
PostNapisane: wtorek, 21 kwietnia 2015, 10:04 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 30 sierpnia 2009, 20:50
Posty: 2803
Lokalizacja: Ruda Śląska
Ja zabieram swoje Ethosy do Zwardonia będę w piątek wieczorem 24.04.2015. Do sprawdzenia: 3,7mm 110* i 6mm, 8mm, 10mm, 13mm i 17mm 100*.

Potem pogadacie czy warto. :D

_________________
------------------------------------------------------------
Wielka wyprawa Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii na całkowite zaćmienie Słońca. USA 2017.



Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku

Strefa czasowa: UTC + 2


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL