Teraz jest czwartek, 28 marca 2024, 20:08

Strefa czasowa: UTC + 2




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Autor Wiadomość
 Tytuł: Urania 5/2014 – sensacja historyczna i polskie satelity
PostNapisane: piątek, 21 listopada 2014, 13:01 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 24 sierpnia 2009, 14:27
Posty: 9555
Lokalizacja: Chorzów
Ukazała się Urania nr 5/2014 – zachęcamy do lektury! A w niej o polskich satelitach BRITE, sensacyjne odkrycie numerów Uranii z 1920 roku, porady na temat astrofotografii, szkoła astropejzażu i jak wyznaczyć orbitę komety amatorskim teleskopem.

„Urania – Postępy Astronomii” nr 5/2014 już powinna trafiać do skrzynek pocztowych prenumeratorów, a od jutra będzie dostępna w salonach EMPiK, Relay, Inmedio i w wybranych kioskach Ruchu.

Numer rozpoczynają dwa artykuły historyczne. Pierwszy dotyczy sensacyjnego odkrycia dwóch z legendarnych numerów Uranii z 1920 roku. Oznacza to, że tradycja Uranii jest o dwa lata starsza niż oficjalny pierwszy numer z 1922 roku. W artykule Jarosław Włodarczyk opisuje jak natrafił na najstarsze Uranie i co one zawierają (skany numerów z 1920 roku można znaleźć w naszym cyfrowym archiwum). Drugi z artykułów historycznych to wspomnienia prof. Adama Strzałkowskiego, który był redaktorem naczelnym Uranii w latach 1956-57. Artykuł przedstawia odradzanie się Uranii w latach powojennych.

Artykułom historycznym towarzyszy kolejne wzbogacenie zasobów Cyfrowego Archiwum Uranii. Dodaliśmy zeskanowane numery z lat 1960-1979. Są to pełne skany w formie plików PDF, dostępne nieodpłatnie. W drukowanej Uranii jest także krótki tekst wyłuskujący co ciekawego a tych latach Urania opisywała.

Oczywiście nie o samej historii astronomii piszemy. W numerze znajdziemy bardzo obszerny artykuł na temat polskich satelitów BRITE, które nazwano Lem i Heweliusz. W tekście opisane są kulisy powstawania projektu, polskiego udziału i obecny stan konstelacji satelitów BRITE.

W stałym dziale „Przeczytane w Nature i Science” dowiemy się z kolei czym astronomów zaskoczyły niedawno małe galaktyki. W dalszej treści przedstawiamy program komputerowy Periapsis stworzony przez Bartosza Wojczyńskiego, członka Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. Zachęcamy też do lektury tekstu „Astrometria na podwórku”, w którym dowiemy się jak za pomocą amatorskiego teleskopu wyznaczać orbity komet. W numerze 5/2014 mamy aż dwa teksty dla amatorów astrofotografii, w tym początek cyklu „szkoła astropejzażu”.

W numerze oczywiście nie zabrakło obszernego kalendarza astronomicznego, porad obserwacyjnych i różnych innych stałych działów.

Szczegóły na: http://www.urania.edu.pl/urania/urania-nr-5-2014.html


Załączniki:
urania_2014_5.jpg
urania_2014_5.jpg [ 161.19 KiB | Przeglądane 4881 razy ]

_________________
Pozdrawiam, Marek Substyk
Portal AstroCD, http://www.astrocd.pl, Forum AstroCD, http://www.forum.astrocd.pl
Sklep Allegro AstroCD - literatura i pomoce naukowe dla miłośników astronomiiObrazek facebook.com/Wydawnictwo.AstroCD
Obrazek Mój profil na Facebooku
tel. 880-184-000 (prywatny), e-mail: astrocd@astrocd.pl (prywatne), m.substyk@urania.edu.pl (Urania-PA), marek.substyk@ptma.pl, zarzad@ptma.pl (PTMA);
tel. 575-572-330 (praca), e-mail: katowice@deltaoptical.pl
------------------------------------------------------------

Wielkie Wyprawy Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. USA 2020/Islandia 2020

Góra
 Zobacz profil  
 

Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku

Strefa czasowa: UTC + 2


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 15 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL