Teraz jest czwartek, 28 marca 2024, 21:38

Strefa czasowa: UTC + 2




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Mój pierwszy teleskop
PostNapisane: wtorek, 21 maja 2013, 22:02 
Offline
Ranga: [3]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 27 marca 2013, 11:11
Posty: 349
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Hej!

Jak się zapowiedziałem tak też czynię - proszę o pomoc w wyborze teleskopu.

Mieszkam w centrum miasta, ale już mam wytypowaną miejscówkę poza miastem - Pniowiec w TG i las między Tarnowskimi Górami, Kaletami i Lublińcem. Z transportem nie będzie problemu, jakoś się dokulam na miejsce samochodem.

Najbardziej przemawia do mnie duże lustro na dobsonie. początkowo myślałem o nowej 8", ale powoli zaczynam myśleć nad używaną 10" lub 12". Podobają mi się meade - nie wiem czemu :P

Zamieszczam kilka linków, ostatnio oglądanych sztuk. Może podpowiecie czy warto, któremuś się przyjrzeć bliżej?

8"
http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=31&t=25923
http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=31&t=25844

10"
http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=31&t=25653
http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=31&t=25624

12"
http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=31&t=25768

przedział cenowy to 1000-1800 - zależy co się trafi, jestem dość elastyczny i wychodzę z założenia, że lepiej raz a porządnie.

_________________
e-mail: rob.urbanek@gmail.com


Góra
 Zobacz profil  
 

 Tytuł: Re: Mój pierwszy teleskop
PostNapisane: środa, 22 maja 2013, 07:20 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 13:05
Posty: 4756
Lokalizacja: Tarnowskie Góry zaroski przy farze.
Ja mam 10", więc jeśli chcesz kiedyś przelookać, to zapraszam na obserwacje. Jeśli po pełni będzie pogoda, to wybieramy się z Adamem S. w pole.
Zasada jest prosta. Brać to co największe jeśli nie ograniczają Cię fundusze jak i logistyka. 12" daje piękne obrazy, ale cholera jest wielka jak Berlin.

_________________
http://www.cro.pl/forum
6 0 5 8 4 9 4 9 3
Karlik 20", GSO 12", Powermate 2",ES 20 - 100*,ES 14, ES 8.8, ES 6.7, OIII, Ultrablock, UHC-S, Pomarańczowy, 10X50
Piwo ma wartości odżywcze, podczas gdy żywność nie ma wartości piwnych


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Mój pierwszy teleskop
PostNapisane: środa, 22 maja 2013, 10:35 
Offline
Ranga: [3]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 27 marca 2013, 11:11
Posty: 349
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Adam Krawczyk napisał(a):
Ja mam 10", więc jeśli chcesz kiedyś przelookać, to zapraszam na obserwacje. Jeśli po pełni będzie pogoda, to wybieramy się z Adamem S. w pole.
Zasada jest prosta. Brać to co największe jeśli nie ograniczają Cię fundusze jak i logistyka. 12" daje piękne obrazy, ale cholera jest wielka jak Berlin.


Jak najbardziej! W takim razie, jak tylko skończy się pełnia - piszę się na to i proszę o sms czy jakikolwiek znak :D

Adam Krawczyk napisał(a):
Zasada jest prosta. Brać to co największe jeśli nie ograniczają Cię fundusze jak i logistyka. 12" daje piękne obrazy, ale cholera jest wielka jak Berlin.


mhm. a teraz widzę, że w DO cena za nową Syntę 10" nie jest wysoka w porównianiu z używką... to już bym wolał przy tej 10" się pochylić. 8" odstawiam w takim razie i zastanawiam się nad nową 10" lub używaną 12". Ale to jeszcze po spotkaniu z Wami po pełni się okaże :)

_________________
e-mail: rob.urbanek@gmail.com


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Mój pierwszy teleskop
PostNapisane: sobota, 25 maja 2013, 00:09 
Offline
Ranga: [3]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 27 marca 2013, 11:11
Posty: 349
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
synta czy gso? (10")

_________________
e-mail: rob.urbanek@gmail.com


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Mój pierwszy teleskop
PostNapisane: sobota, 25 maja 2013, 02:16 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 10:12
Posty: 3375
Lokalizacja: SiemCe
Widziałem na straganie u Marka GSO i wyglądała ta tubka na naprawdę solidną. Dobson chodził płynnie zarówno w pionie jak i w poziomie. Poza tym GSO ma już w standardzie wyciąg z mikroruchami a Synty z tego co mi wiadomo nie.
Nie wiem jak z optyką, bo nie dane było mi jeszcze lookać przez "błękitne tubki". Ale podejrzewam, że to wszystko składają do kupy te same "chińskie łapki" :mrgreen:
Generalnie rzecz biorąc - jestem za GSO. Ale to tylko moja skromna, subiektywna ocena ;) Najlepiej tak jak napisał Adaś - podjedź na jakieś lokalne lookanie i zobacz na własne oczy, który sprzęt Tobie najbardziej odpowiada :)

_________________
refraktor SW 150/750, Orion EON 72/430, MAK 90/1250, FirstScope 76/300
AZ4, Vixen Porta, AllView, FASTRON-5s
Canon EOS 600D, Canon EOS 300D, Canon 50 mm f/1.8 II, Canon 17-85 mm f/4-5.6
ToupTek Camera GPCMOS1200KMB

Zapraszam serdecznie na mojego bloga: https://modeler4884.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Mój pierwszy teleskop
PostNapisane: sobota, 25 maja 2013, 10:07 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 13:05
Posty: 4756
Lokalizacja: Tarnowskie Góry zaroski przy farze.
Optycznie nie zauważysz różnicy, ale jak napisał Kuba GSO mam mikroruchy, ale Syntę się łatwiej przenosi (za rączki do skręcania dobsona choć producent nie zaleca).
Ja bym wybrał Syntę i dokupił mikroruchy. Jeśli uda nam sie wyjechać za miasto, to zobaczysz na przykładzie mojego telepa.
PS
GSO nowe jest nie do dostania.

_________________
http://www.cro.pl/forum
6 0 5 8 4 9 4 9 3
Karlik 20", GSO 12", Powermate 2",ES 20 - 100*,ES 14, ES 8.8, ES 6.7, OIII, Ultrablock, UHC-S, Pomarańczowy, 10X50
Piwo ma wartości odżywcze, podczas gdy żywność nie ma wartości piwnych


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Mój pierwszy teleskop
PostNapisane: sobota, 25 maja 2013, 11:35 
Offline
Ranga: [4]
Ranga: [4]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 19 listopada 2012, 22:37
Posty: 632
Każdy chwali swoje ale obiektywnie trzeba przyznać, że każdy z wymienionych powyżej newtonów ma swoje poważne zalety jak i wady:

Ogólnie to bardzo dobre, wydajne i mobilne teleskopy.

GSO (DeLuxe) 10":
+ dobrej jakości LG (przynajmniej tak podają precyzję wykonania)
+ wyciąg Crayforda z mikrofocuserem (M-CRF) - bardzo dobrej jakości jak na fabryczny sprzęt, nieoceniony przy wyostrzaniu obiektów - dla mnie zaleta nr 1 GSO DeLuxe
+ dobre wyczernienie tubusa i wszystkich elementów wewnątrz
+ łożyskowanie dobsona - bardzo wygodne
+ wymiary umożliwiające transport małym samochodem a zarazem dość duży power
+ niewielka waga umożliwiająca prowadzenie na platformie paralaktycznej
+ "dobry" okular kitowy jak na początek - GSO 30mm typu Erfle (z tego co słyszałem od kolegów nie ustępuje Scoposowi chociaż od ESa 30mm pod względem korekcji dzieli go przepaść - sprawdzone)
- kłopotliwe mocowanie tuby do statywu. Wygląda porządnie ale jest daremne. Słabo się skręca i wymaga stosowania odważników np. do okularów 1kg czy nasadki bino kiedy tubus opada.
- konieczność podniesienia lustra do astrofoto lub stosowania barlowa minimum 1,5x (niby to nie sprzęt do astrofoto ale przydałoby się do zabawy).

Synta 10":
+ dobrej jakości LG (przynajmniej tak podają)
+ świetnie można go poskręcać - tuba na montażu jest sztywna bez względu na ciężar w wyciągu - z pewnością to zaleta nr 1 Synciatego i wielka wygoda w użytkowaniu
+ ogniskowa - z tego co pamiętam nie wymaga podnoszenia lustra do astrofoto (ale to tylko dla zabawy)
+ wymiary umożliwiające transport małym samochodem a zarazem dość duży power
+ niewielka waga umożliwiająca prowadzenie na platformie paralaktycznej
- brak wyciągu Crayforda z mikrofocuserem 1:10 (dla mnie dyskwalifikacja ale można dokupić za duże pieniądze)
- redukcja do okularów 2" - to jakiś absurd, że do okularów 2 cale trzeba używać specjalnej redukcji
- słabe wyczernienie - niektóre elementy w ogóle nie lakierowane (można sobie z czasem wyczernić)
- brak łożyskowania (z czasem też podobno problem)
- słabe okulary kitowe (dla myślących poważnie o astro a nie na chwilę nie powinno to mieć znaczenia)

Moje plusy i minusy posortowałem wg ważności. Starałem się oceniać obiektywnie chociaż z powyższego zestawienia wybrałem w ubiegłym roku GSO i nie żałuję.
Zalety pt. wentylatorki itp. to raczej marketing.

Zwracam uwagę kolegów jeszcze na Columbusa 13". Obiektywnie muszę przyznać, że to najbardziej optymalny sprzęt jeśli chodzi o kryterium power/mobilność :idea:
+ ogromne lustro 13" przy 20kg łącznej wagi i wymiarach dużej miski łazienkowej po złożeniu - moim zdaniem bije wszystkie inne sprzęty tą jedną zaletą!
+ niewielka waga umożliwia prowadzenie na platformie paralaktycznej
+ symboliczne jak na to lustro wymiary umożliwiające dowolny, wygodny transport
- konieczność kolimacji i każdorazowego skręcania/rozkręcania (wydaje mi się, że niewielka to wada choć ja nie mam doświadczenia)
Jakościowo też wydaje się w porządku. Co do innych zalet, ew. wad niech się wypowie Alfred gdyż pewno więcej zna tajników ode mnie :roll:

Uważam, że powyższa trójka newtonów to najlepszy obecnie wybór do wizuala pod względem możliwości, ergonomii i ceny.

_________________
Pozdrawiam, Amadeusz

Columbus 13"; TSAPO906; PST; HEQ5mod; SAM; ASI533; ASI290; EOS6D


Ostatnio edytowano sobota, 25 maja 2013, 11:48 przez Amadeusz Jędrzejczyk, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Mój pierwszy teleskop
PostNapisane: sobota, 25 maja 2013, 11:47 
Offline
Ranga: [3]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 27 marca 2013, 11:11
Posty: 349
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Wszędzie piszą, że na zamówienie, albo "zapytaj o dostępność" - jeśli chodzi o GSO.

Właśnie przez te mikroruchy i okulary (ponoć lepsze) myślałem żeby do GSO dołożyć. W tą 94% sprawność lustra to nie wiem czy wierzyć... zgadzam się z Kubą, że to składały do kupe te same chińskie rączki :P także... jedynie okulary i mikroruchy. które wygenerowały 200zł dopłaty, stanowią jakąś tam zagwózdkę do przemyślenia.

Jutro wylatuję w podróż poślubną, na tydzień. Liczę więc, że przywiozę super pogodę i będziemy mogli wyskoczyć przelookać te Twoje 10" Adamie :)
Podejrzewam, że będę miał nie lada radochę :D i to raczej na dowolnym teleskopie, a co dopiero na 10" !!!

_________________
e-mail: rob.urbanek@gmail.com


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Mój pierwszy teleskop
PostNapisane: sobota, 25 maja 2013, 11:50 
Offline
Ranga: [4]
Ranga: [4]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 19 listopada 2012, 22:37
Posty: 632
GSO to tajwańska firma. Tajwańskie "rączki" zwykle są trochę lepsze od chińskich i wydaje mi się, że dostawca zadbał o te kilka detali aby podnieść jakość całego zestawu...

_________________
Pozdrawiam, Amadeusz

Columbus 13"; TSAPO906; PST; HEQ5mod; SAM; ASI533; ASI290; EOS6D


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Mój pierwszy teleskop
PostNapisane: sobota, 25 maja 2013, 12:28 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 13:05
Posty: 4756
Lokalizacja: Tarnowskie Góry zaroski przy farze.
+ łożyskowanie dobsona - bardzo wygodne
AD
IMHO to wada nie zaleta. Np. Synia 12" chodzi tak lekko, że można ja prowadzić okiem. Popchnięcie ręką skutkuje obrotem o 360 a może i więcej stopni.

+ "dobry" okular kitowy jak na początek - GSO 30mm typu Erfle (z tego co słyszałem od kolegów nie ustępuje Scoposowi chociaż od ESa 30mm pod względem korekcji dzieli go przepaść - sprawdzone)
AD
IMHO nie ma dobrych okularów kitowych.

- konieczność podniesienia lustra do astrofoto lub stosowania barlowa minimum 1,5x (niby to nie sprzęt do astrofoto ale przydałoby się do zabawy).
AD
Tak jak piszesz, tylko dla zabawy. Z dobsonem nie ma astrofoto.

- brak wyciągu Crayforda z mikrofocuserem 1:10 (dla mnie dyskwalifikacja ale można dokupić za duże pieniądze)
AD
O ile pamiętam zmieściłem się z mikroruchami w kwocie niecałych 200 zł. Jeśli się mylę proszę mnie poprawić (piszę tu do Adama).

- redukcja do okularów 2" - to jakiś absurd, że do okularów 2 cale trzeba używać specjalnej redukcji
AD
Nie kumam o co biega. U mnie 2" wchodzą normalnie w wyciąg.

- brak łożyskowania (z czasem też podobno problem)
AD
Pisałem wyżej.

Zwracam uwagę kolegów jeszcze na Columbusa 13".
AD
Nie znam. Nie wypowiadam się. Jak jeszcze jeździłem z Alfredem na obserwacje, to posiadał bodajże 8".

_________________
http://www.cro.pl/forum
6 0 5 8 4 9 4 9 3
Karlik 20", GSO 12", Powermate 2",ES 20 - 100*,ES 14, ES 8.8, ES 6.7, OIII, Ultrablock, UHC-S, Pomarańczowy, 10X50
Piwo ma wartości odżywcze, podczas gdy żywność nie ma wartości piwnych


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Mój pierwszy teleskop
PostNapisane: sobota, 25 maja 2013, 12:33 
Offline
Ranga: [2]

Dołączył(a): niedziela, 22 lipca 2012, 21:09
Posty: 209
Lokalizacja: Toszek
Witam! Juz na poczatku przepraszam za brak polskich znakow ;).

Roznice pomiedzy Synta, a GSO DeLuxe moim zdaniem sa niewielkie. Wyciag GSO jest gorszy pod wzgledem nosnosci. Synaciany wyciag nie opadal pod ciezarem N31 + Powermate 2" (razem wazy z 1.5 kg), natomiast wyciag GSO opadal juz pod ciezarem niecalego kilograma. Plusem jest mikrofokuser, ktory jest duzym ulatwieniem w ostrzeniu szczegolnie planet w duzych powerach. Czyli wychodzi na remis, moze z minimalna przewaga Synty. Kolejna sprawa to lustra, ktore wedlug SW sa pyrexowe, a GSO BK-7. Pyrex slynie z tego, ze szybciej sie chlodzi (dla mnie to mit), oraz jest mniej podatny na znieksztalcenia pod wplywem temperatur, ale roznice nie sa zauwazalne. Znowu remis. Lozyskowanie dobsa GSO to jest to. Caly teleskop chodzi plynnie i delitanie, a co wazne, to mozna jeszcze regulowac plynnosc. Tu zdecydowanie wygrywa GSO. Jesli mialbym kupowac 10" SW lub GSO, to kupilbym Synte 10" w wersji Flex (rozkladana). Kosztuje tyle co GSO, a zaoszczedzi sporo miejsca (pelna tuba zajmuje cale tylne siedzenia).

Co do Columbusa 13" to nie wymienilbym go (narazie ;)) na nic innego. Mobilne to bardzo, przy tej srednicy lustra. Chlodzi sie w 10-15 minut. Kolimowac trzeba co obserwacje, ale to zwykle 2 obroty sruba i juz mozna zaczynac.

EDIT: Adam, mialem wtdey 6" na EQ3-2 i tez teleskop jak dla mnie byl super. Swoja droga zapraszmy do Wisnicz :D

Pozdrawiam!

_________________
Columbus 325/1500 i graty do niego
Messier: 72/110


tel. 889366423


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Mój pierwszy teleskop
PostNapisane: sobota, 25 maja 2013, 12:35 
Offline
Ranga: [4]
Ranga: [4]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 19 listopada 2012, 22:37
Posty: 632
Amadeusz Jędrzejczyk napisał(a):
Uważam, że powyższa trójka newtonów to najlepszy obecnie wybór do wizuala pod względem możliwości, ergonomii i ceny.

Adam, nie chcę przegadywać się na argumenty - mój konta Twój ;) Na pewno wygrywasz pod względem własnego doświadczenia obserwacyjnego.

Prawda jest taka, że to bardzo podobne sprzęty i mniej więcej tyle samo można nimi zobaczyć głębokiego nieba :D

_________________
Pozdrawiam, Amadeusz

Columbus 13"; TSAPO906; PST; HEQ5mod; SAM; ASI533; ASI290; EOS6D


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Mój pierwszy teleskop
PostNapisane: sobota, 25 maja 2013, 12:46 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 13:05
Posty: 4756
Lokalizacja: Tarnowskie Góry zaroski przy farze.
Jestem tego samego zdania Amadeusz. Moim zdaniem obrazy przez jeden jak i drugi będą wręcz takie same. Nie chodzi mi o przegadywanie mój czy Twój, a raczej o konstruktywne wnioski. ;)
Alfred, przy najbliższej okazji na pewno przyjadę do Wiśniczy.

_________________
http://www.cro.pl/forum
6 0 5 8 4 9 4 9 3
Karlik 20", GSO 12", Powermate 2",ES 20 - 100*,ES 14, ES 8.8, ES 6.7, OIII, Ultrablock, UHC-S, Pomarańczowy, 10X50
Piwo ma wartości odżywcze, podczas gdy żywność nie ma wartości piwnych


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Mój pierwszy teleskop
PostNapisane: sobota, 25 maja 2013, 13:40 
Offline
Ranga: [3]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 27 marca 2013, 11:11
Posty: 349
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
To okularami mam się nie przejmować? I tak pewnie bedę dokupywał, jak już połknę bakcyla :P
Hmmm... może jednak wybiorę Syntę i ewentualnie dokupię za jakiś tam czas rzeczy, których będę potrzebował. Bo na chwilę obecną nie mogę stwierdzić co mi będzie przeszkadzać, czego mi będzie brakować...
Na początku kitowe okulary pewnie i tak mnie w zupełności zadowolą. Tak samo jak nie będę specjalnie narzekał na brak mikrofokusera. Nie mam o tym bladego pojęcia także może nie ma co przesadzać :)

Najpierw nauka a potem usprawnianie i uprzyjemnianie sobie obserwacji :)
W każdym razie, bardzo dziękuję za komentarze, tj. wszystko pomocne i do rozważenia :)

_________________
e-mail: rob.urbanek@gmail.com


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Mój pierwszy teleskop
PostNapisane: sobota, 25 maja 2013, 13:42 
Offline
Ranga: [4]
Ranga: [4]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 19 listopada 2012, 22:37
Posty: 632
Alfred Błażytko napisał(a):
Jesli mialbym kupowac 10" SW lub GSO, to kupilbym Synte 10" w wersji Flex (rozkladana). Kosztuje tyle co GSO, a zaoszczedzi sporo miejsca (pelna tuba zajmuje cale tylne siedzenia)

Decydując się na flexa wziąłbym min. 12 cali. Żal decydować się na mniejszy.
To, że dziesiątka zajmuje kanape w niczym nie przeszkadza.
Jest za to czysta i od pół roku nie zgubiła kolimacji, mimo że mocno eksploatuje (na miarę pogody).
Najważniejsze w tych rozważaniach są chęci do obserwacji i możliwości pogodowe.
Adam, mam nadzieję, że większą ekipą spotkamy się w odkrytej przez Alfredo Dąbrówce :)

edit: Alfredo, właśnie wczoraj uzbroiliśmy z Dawidem GSO w komplet grzewczy ;) Czas na kolejne testy. Dobrze, ze nasz sprzęt jest tak różnorodny, wszyscy bogacimy na tym doświadczenie :D

_________________
Pozdrawiam, Amadeusz

Columbus 13"; TSAPO906; PST; HEQ5mod; SAM; ASI533; ASI290; EOS6D


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Mój pierwszy teleskop
PostNapisane: sobota, 25 maja 2013, 15:14 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 13:05
Posty: 4756
Lokalizacja: Tarnowskie Góry zaroski przy farze.
Robert - najważniejsza na sam początek jest nauka nieba, żeby wiedzieć +- gdzie co jest. Reszta wyjdzie "w praniu".
Amadeusz - na pewno się spotkamy w polu, bo już naprawdę długo nie obserwowałem a jest "chcica" :lol: Jakoś nie było okazji, a muszę powiedzieć, że często bywam na łonie natury.
Amadeusz Jędrzejczyk napisał(a):
Decydując się na flexa wziąłbym min. 12 cali. Żal decydować się na mniejszy.

Adam Krawczyk napisał(a):
Zasada jest prosta. Brać to co największe

To właśnie pisałem w drugim poście. Gdybym teraz kupował, wziąłbym 12".

_________________
http://www.cro.pl/forum
6 0 5 8 4 9 4 9 3
Karlik 20", GSO 12", Powermate 2",ES 20 - 100*,ES 14, ES 8.8, ES 6.7, OIII, Ultrablock, UHC-S, Pomarańczowy, 10X50
Piwo ma wartości odżywcze, podczas gdy żywność nie ma wartości piwnych


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Mój pierwszy teleskop
PostNapisane: sobota, 25 maja 2013, 16:26 
Offline
Ranga: [1]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 23 lipca 2012, 22:09
Posty: 144
Lokalizacja: Pszów
Adam Krawczyk napisał(a):
Gdybym teraz kupował, wziąłbym 12".


Takie myśli też dość często chodzą mi po głowie. Co do różnic miedzy GSO a Syntą, pod względem obserwacyjnym nie widzę żadnej. Obiekty w obu lustrach z tymi samymi okularami wyglądają dla mnie identycznie. Tak jak już ktoś pisał, najważniejsza jest chęć obserwacji, braki w sprzęcie zawsze można uzupełnić jeżeli będzie komuś coś przeszkadzać.

_________________
"...miłość niezmierzona mieszka pod namiotem z gwiazd." - F. Schiller

Synta 10", Lunt LS35T B400 H-alpha, Celestron SkyMaster 15x70, Vixen NLV 6mm, ES 14 mm, Sky Watcher UWA 20mm, Baader Scopos 30 mm, Lumicon H-Beta 1.25", Lumicon OIII 1,25, Baader UHC-S 1.25",


Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Mój pierwszy teleskop
PostNapisane: sobota, 25 maja 2013, 18:22 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 30 sierpnia 2009, 20:50
Posty: 2803
Lokalizacja: Ruda Śląska
Ja mam rozsuwaną 12" Syntę i jest w dechę. Masz techniczne warunki do przewożenia i kasę to wierz mi warto 12".
Okulary dokupisz potem. Ja kupiłem *" Syntę i po roku zamieniłem na 12" :mrgreen: i dokupiłem kilka szkiełek.

_________________
------------------------------------------------------------
Wielka wyprawa Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii na całkowite zaćmienie Słońca. USA 2017.



Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Mój pierwszy teleskop
PostNapisane: sobota, 25 maja 2013, 19:32 
Offline
Ranga: [3]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 27 marca 2013, 11:11
Posty: 349
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
hehe :) transportem się nie martwię, ale 3k na pierwszy telep nie dam :P celuję w 10" bo dużo już może, nie pozostawi niedosytu a być może zaszczepi jeszcze większe aspiracje :) też rozważałem 12", ale po prostu wykracza to już poza mój budżet.

_________________
e-mail: rob.urbanek@gmail.com


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Mój pierwszy teleskop
PostNapisane: sobota, 25 maja 2013, 21:01 
Offline
Ranga: [4]
Ranga: [4]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 19 listopada 2012, 22:37
Posty: 632
Bardzo rozsądne myślenie! A trzeba jeszcze mieć na uwadze, że będą inwestycje w okulary i najpotrzebniejsze filtry...
Po okresie pierwszej nauki kitowce przestaną cieszyć, wzrośnie apetyt!
10 cali pozwoli zrealizować długą listę słabych DSów ale dobry okular pokaże jeszcze więcej.
Warto też brać udział w minizlotach bo szybko zdobywa się doświadczenie - z pomocą życzliwych ludzi :D No i wrażenia z takich spotkań bezcenne! Polecam :)

_________________
Pozdrawiam, Amadeusz

Columbus 13"; TSAPO906; PST; HEQ5mod; SAM; ASI533; ASI290; EOS6D


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 2


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 16 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL