Teraz jest czwartek, 28 marca 2024, 11:53

Strefa czasowa: UTC + 2




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Okular do MTO
PostNapisane: poniedziałek, 8 kwietnia 2013, 21:21 
Offline
Ranga: [2]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 11 lipca 2011, 19:35
Posty: 169
Lokalizacja: lubelskie
Nabyłem drogą kupna MTO-11CA który ma mi służyć do zabaw foto. W zestawie dostałem również komplet filtrów włącznie ze słonecznym Astrokrak'a, kątówke 90st i zastanawiam się czy warto dokupować coś poza tym co mam w Syncie? Nie mam jakichś wymyślnych okularów (kitowce) więc one i do tego MTO zapewne będą dobre. Zastanawiam się tylko na jakie maksymalne powiększenie użyteczne mogę liczyć? Czy 200x w takim MTO można uznać również za użyteczne tak jak w przypadku np. MAK102? Wychodzi że okular 5mm będzie tym co mogę uznać za maksimum. Na pewno zaletą tego MTO w porównaniu do 10" synty jest mobilność :D

Czy może warto spróbować się porwać na 2mm jakiś tani? W sumie f/10 więc wybacza wiele wad optyki :)

Wyniosłem go na balkon, trochę mgła ale na Jowiszu udało się dostrzec pasy no i księżyce. Na pewno z Sytny obraz jaśniejszy ale przy planetach akurat jasność nie potrzebna aż taka, a może i jakieś mgławice uda się tym "MAKiem" dostrzec :)

_________________
Synta 10", Plössl 10mm, Plössl 25mm, Barlow Vixen 2x T2, UHC-S


Góra
 Zobacz profil  
 

 Tytuł: Re: Okular do MTO
PostNapisane: środa, 10 kwietnia 2013, 11:31 
Offline
Ranga: [3]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:03
Posty: 265
Lokalizacja: Katowice
Hej

2mm :shock: Nie coś ty nie ma sensu. powyżej 150x bym nie wchodził, zreszta jak miałem Maka 127 to max używałem od biedy 166x. Mam Synte 10, tak jak i ty. Uwierz mi będzie wzrokowa porazka, ja w synci używam okularku 8 mm typowo. Czasem redukuje ogniskowa do 6 moze 5( Mam Hyperiona 8 i fine tuning rings). Ale zawiedziesz się na 200x w maczku 100. Poprostu bez sensu bo masz teleskop do takich powerków :D

Pozdrawiam
Piotrek

_________________
Teleskopy :Achromat 80/400, Synta 10" Dobson, Statyw foto
Okulary: Explore Scientific 24mm, Hyperion 13 , Hyperion 8 + FTR 28 i 14
Lornetka: Tento 12x40, DO Forest II 8x42
Szukacz: Red dot Finder, Telrad, 9x50
Filtry: Celestron Polaryzacyjny 1.25"


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Okular do MTO
PostNapisane: środa, 10 kwietnia 2013, 17:14 
Offline
Ranga: [5]
Ranga: [5]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 24 stycznia 2012, 16:27
Posty: 1485
Lokalizacja: Katowice
Sebastian, miałem dwa MTO (jeden miał słabszą korekcję, drugi lepszą) i uważam, że powiększenie 100x już degraduje w nich obraz. Nie przesądza to jednak o Twojej sytuacji - może masz obiektyw dużo lepiej skorygowany? Trzeba sprawdzić w praktyce i w dobrych warunkach. Stawiam jednak na maksymalne powiększenie w okolicy 100x.

_________________
MAK 150, ED80, refraktor TS 152/900, EQ3-2
ASI 120 MM CMOS (mono), Lumix G3
Celestron Outland LX 10x42, Bresser 8x56


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Okular do MTO
PostNapisane: środa, 10 kwietnia 2013, 17:46 
Offline
Ranga: [2]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 11 lipca 2011, 19:35
Posty: 169
Lokalizacja: lubelskie
Dziękuję za odpowiedzi. Może nie będzie tak źle, widzę obiektyw przerabiany pod astro (możliwość uzyskania nieskonczonosci), filtr słoneczny z Astrokraka, kątówka.. może nie będzie tak źle bo możliwe że był korygowany przy okazji. Chyba używał tego jakiś miłośnik astro :)

Czyli wychodzi że powinny mi kitowce z Synty starczyć. Może kupie jakiś okularek ok. 5-6mm i przy okazji nada się do Synty. Fajnie że on przynajmniej mały i lekki :) Spróbuje kiedyś pod ciemne niebo go zabrać i zobaczyc co potrafi. Myślę że jaśniejsze obiekty bez problemu zobaczę w nim.

_________________
Synta 10", Plössl 10mm, Plössl 25mm, Barlow Vixen 2x T2, UHC-S


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Okular do MTO
PostNapisane: środa, 10 kwietnia 2013, 19:53 
Offline
Ranga: [8]
Ranga: [8]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 6 września 2009, 19:02
Posty: 2845
A jak z obserwacjami w dzień ? Próbowałeś już coś ?

_________________
Equinox 100/900 , TS90/500


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Okular do MTO
PostNapisane: czwartek, 11 kwietnia 2013, 08:47 
Offline
Ranga: [2]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 11 lipca 2011, 19:35
Posty: 169
Lokalizacja: lubelskie
Tak, słońce pooglądałem. Pierwszy raz w sumie z normalnym filtrem a nie przez klisze jakieś. Bardzo fajnie widać choć jak dałem barlowa to już spadła jakość dość znacznie nawet z okularem 25mm.

Wydaje mi się że ten filtr słoneczny to bardziej foto niż wizualny więc chyba ciemniejszy niż do wizuala? Przynajmniej po opisie koloru słońca na stronach astrokraka tak wnioskuje. Przydałby się trochę jaśniejszy a sprzedający nie pamiętał co to za filtr. Generalnie trudno na razie o lepsze warunki do obserwacji bo a to mgła nocą a to chmury lekkie jak słońce szczególnie jak wrócę z pracy. Jednak pierwsze wrażenie pozytywne. Nie ma porównania z Syntą (pewnie z MAK'iem też) co do jakości obrazów, ale jestem nawet zadowolony. Jako traveler pewnie zda egzamin. Na wakacje pakować Synte nie bardzo mam jak a takie MTO będzie w sam raz.

Myślę że zaletą też będzie krótsza ogniskowa niż w przypadku MAK'a o tej samej średnicy.

_________________
Synta 10", Plössl 10mm, Plössl 25mm, Barlow Vixen 2x T2, UHC-S


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Okular do MTO
PostNapisane: czwartek, 11 kwietnia 2013, 09:14 
Offline
Ranga: [3]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 9 lipca 2012, 22:33
Posty: 458
Lokalizacja: Görny Ślönsk
Co do filtra słonecznego, to trzeba uważać bo ND 3,8 ( do fotografowania) nie nadaje się do obserwacji wizualnych, ponieważ przepuszcza 16 razy więcej niż ND 5.

_________________
GSO 10", FASTRON-5S LED, Platforma Paralaktyczna L.J., Synta 150/750, ATM 80/400, Celestron 15 x 70 , Canon 5D,Canon 5D mkIII, Canon D60, ES: 4,7 6,7 14 24, Lumicon: OIII , UHC

Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Okular do MTO
PostNapisane: czwartek, 11 kwietnia 2013, 09:40 
Offline
Ranga: [2]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 11 lipca 2011, 19:35
Posty: 169
Lokalizacja: lubelskie
tzn. to jest chyba ten filtr:

http://www.astrokrak.pl/sloneczne/791-filtr-sloneczny-do-mto-fotograficzny.html

więc to nie jest raczej coś takiego jak ND chyba.

Czyli skoro foto jest jaśniejszy to może nie ma co kupować wizualnego bo będzie gorzej?

[url]Wizualny: http://www.astrokrak.pl/319-filtr-sonec ... czny-.html[/url]

_________________
Synta 10", Plössl 10mm, Plössl 25mm, Barlow Vixen 2x T2, UHC-S


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Okular do MTO
PostNapisane: czwartek, 11 kwietnia 2013, 09:47 
Offline
Ranga: [3]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 9 lipca 2012, 22:33
Posty: 458
Lokalizacja: Görny Ślönsk
Mimo wszystko podchodził bym do tematu ostrożnie, filtr fotograficzny do fotografowania i wizualny do obserwacji ;)

_________________
GSO 10", FASTRON-5S LED, Platforma Paralaktyczna L.J., Synta 150/750, ATM 80/400, Celestron 15 x 70 , Canon 5D,Canon 5D mkIII, Canon D60, ES: 4,7 6,7 14 24, Lumicon: OIII , UHC

Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Okular do MTO
PostNapisane: czwartek, 11 kwietnia 2013, 12:02 
Offline
Ranga: [4]
Ranga: [4]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 10 marca 2011, 19:16
Posty: 595
Sebastian Pańczyk napisał(a):
Czyli skoro foto jest jaśniejszy to może nie ma co kupować wizualnego bo będzie gorzej?

[url]Wizualny: http://www.astrokrak.pl/319-filtr-sonec ... czny-.html[/url]


Nie bardzo Cię rozumiem. Skoro fotograficzny jest jaśniejszy bo mniej szkodzi matrycy a pozwala na krótsze ujęcia za to może zaszkodzić twoim gałkom ocznym to w/g ciebie nie ma sensu kupowania filtru dostosowanego i dającego pełne bezpieczeństwo w obserwacjach wizualnych ?? . Oj oj w ten sposób podchodząc to najjaśniej będzie bez filtra tylko nastaw się na szybkie doznania bo po sekundach nie zobaczysz już nigdy nic więcej.

_________________
Wielka wyprawa obserwacyjna Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. Islandia 2016.



Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Okular do MTO
PostNapisane: czwartek, 11 kwietnia 2013, 13:57 
Offline
Ranga: [3]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:03
Posty: 265
Lokalizacja: Katowice
Hej

Nie wygłupiaj się. Folia jest tania więc spokojnie możesz ją nabyć. Tutaj akurat typ filtra jest krytyczny. Jak sobie kupisz UHC-S zamiast O-III i będzie za jasny to wzroku nie stracisz ale tutaj jet inaczej. Nawet nie kombinuj tylko kup co trzeba.


Pozdrawiam
Piotrek

_________________
Teleskopy :Achromat 80/400, Synta 10" Dobson, Statyw foto
Okulary: Explore Scientific 24mm, Hyperion 13 , Hyperion 8 + FTR 28 i 14
Lornetka: Tento 12x40, DO Forest II 8x42
Szukacz: Red dot Finder, Telrad, 9x50
Filtry: Celestron Polaryzacyjny 1.25"


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Okular do MTO
PostNapisane: czwartek, 11 kwietnia 2013, 14:07 
Offline
Ranga: [2]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 11 lipca 2011, 19:35
Posty: 169
Lokalizacja: lubelskie
No najjaśniej bez filtra, szczególnie w projekcji na kartkę papieru :)

Chyba faktycznie nabędę folię, taniej niż ten filtr z astrokraka i zobaczę z którym filtrem jaśniej szczególnie że folia kosztuje grosze. Przyznam że liczyłem na trochę jaśniejszy obraz słońca :) Na zdjęciu wychodzi ładnie natomiast wizualnie nie do końca jak dla mnie. Obraz nie musi palić oczu ale mogłoby być jaśniej ze 2 razy. Ładniej by plamy wyglądały :)

_________________
Synta 10", Plössl 10mm, Plössl 25mm, Barlow Vixen 2x T2, UHC-S


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Okular do MTO
PostNapisane: czwartek, 11 kwietnia 2013, 15:43 
Offline
Ranga: [5]
Ranga: [5]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 24 stycznia 2012, 16:27
Posty: 1485
Lokalizacja: Katowice
Sebastianie, w obserwacjach Słońca mamy zazwyczaj dwa podejścia. Stosuje się stosunkowo małe powiększenia, np 40x (czyli z okularem 25mm) do obserwacji całej tarczy Słońca, uzyskując najlepszy kontrast i ostrość. I drugi trend: powiększenia w okolicy powiększenia rozdzielczego dla danego typu teleskopu w celu obserwacji szczegółów plam. Stosunek powiększeń w obu przypadkach podniesiony do kwadratu mówi o stopniu spadku jasności obrazu. W pierwszym przypadku stosuje się filtr Mylarowy ND 5.0, w drugim utrata jasności obrazu jest kompensowana jaśniejszym filtrem ND 3.8. Musisz wybrać co będzie dominowało w Twoich obserwacjach - powiększenie, czy jakość obrazu i jego rozmiar i dostosować filtr do swoich potrzeb. Czasem zbyt jasny obraz można jeszcze wygasić filtrami neutralnymi stosowanymi przy okularze.
Ponieważ własne doświadczenie jest dość istotne przy doradzaniu, podkreślę, że zazwyczaj stosowałem powiększenia 30-50x, ponieważ klarowność obrazu przedkładałem nad rozmiar i folia ND5.0 wystarczała w zupełności. Jeśli będziesz chciał stosować większe powiększenie - doradzam filtr ND3.8 i dodatkowo filtr Baader Solar continuum na okularze, który uspokoi i wyostrzy obraz.

_________________
MAK 150, ED80, refraktor TS 152/900, EQ3-2
ASI 120 MM CMOS (mono), Lumix G3
Celestron Outland LX 10x42, Bresser 8x56


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Okular do MTO
PostNapisane: czwartek, 11 kwietnia 2013, 19:42 
Offline
Ranga: [5]
Ranga: [5]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 24 stycznia 2012, 16:27
Posty: 1485
Lokalizacja: Katowice
Warto Sebastian przy okazji Twojego wątku, zwrócić uwagę na dwie ważne kwestie.
Po pierwsze: w praktyce każdy obserwator Słońca modyfikuje "swoje własne powiększenie" w ten sposób, aby uzyskać satysfakcjonujący efekt w postaci obrazu o akceptowanej jasności. Oznacza to, raczej wymianę okularów niż filtra. Bez znaczenia jest więc tu wartość liczbowa określająca powiększenie (może to być 10x, jak również 100x), a liczy się subiektywna ocena jasności obrazu.
Po drugie: ważny aspekt bezpieczeństwa obserwacji Słońca. Poszukując własnych "ustawień sprzętowych" dokonujemy zmiany filtrów obiektywowych, okularów, dodatkowych filtrów okularowych, w czasie obserwacji. Najłatwiej wtedy popełnić błąd, lub narazić na niebezpieczeństwo osoby, które nam w obserwacjach towarzyszą. Modyfikacje nie są zakazane, ale powinny być prowadzone rozważnie. Dlatego uważam, że każdy powinien skomponować własne instrumentarium i trzymać się tego jako standardu. Kombinowanie z filtrami w czasie późniejszych rutynowych obserwacji uważam za nieprofesjonalne. Decyzję należy podjąć raz i stale konfigurować sprzęt obserwacyjny w ten sam sposób, lub mieć dwie opcje, ale w czasie obserwacji stosować tylko jedną z nich, wcześniej wybraną. Oczywiście nie dotyczy to filtrów okularowych, bo nie one decydują o naszym bezpieczeństwie. Zdecydowałem się o tym napisać, bo mogłoby to ujść uwadze osób, które chciałyby zacząć dopiero obserwować Słońce.
Nie zmieniajcie filtrów obiektywowych w czasie obserwacji, a jeśli szukacie odpowiednich konfiguracji, odwracajcie teleskop w inną stronę na czas wymiany filtrów i upewnijcie się przed jego nakierowaniem na Słońce, że filtr jest na swoim miejscu.
Stosujcie jedną konfigurację filtrów, aby uniknąć pomyłki. Największą uwagę powinni zachować Ci, którzy chcą obserwować Słońce wizualnie i fotografować je, zwłaszcza wtedy, gdy wiąże się to ze stosowaniem różnych filtrów. Powinna tu obowiązywać zasada dająca pierwszeństwo obserwacjom wizualnym, a później fotograficznym - utrata sprzętu foto, choć niemiła, nie ma konsekwencji zdrowotnych.

Sebastianie, myślę, że dopracujesz się własnych ustawień i będziesz miał satysfakcję z patrzenia na Słońce. Doradzam, nie idź w duże powiększenia. Najlepszy obraz uzyskasz przy powiększeniu 40x (cała tarcza Słońca w polu widzenia). W dobrych warunkach i w czasie tranzytu okazałych plam, można zwiększyć powiększenie do 60-75x. Duże powiększenia przynależne są dużym teleskopom, lub optyce APO.
Powodzenia.

_________________
MAK 150, ED80, refraktor TS 152/900, EQ3-2
ASI 120 MM CMOS (mono), Lumix G3
Celestron Outland LX 10x42, Bresser 8x56


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Okular do MTO
PostNapisane: czwartek, 11 kwietnia 2013, 20:33 
Offline
Ranga: [2]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 11 lipca 2011, 19:35
Posty: 169
Lokalizacja: lubelskie
Dziękuje za odpowiedź Jerzy. Niemniej żeby coś ustalić co wygląda lepiej a co gorzej trzeba sprawdzić kilka filtrów, okularów itp i na coś się zdecydować. Nie miałem nigdy folii baddera więc trudno mi oceniać. Dostałem też z teleskopem jedno mocowanie filtrowe bez filtra i w nim zamontuje folię Baddera do obserwacji i zobaczę. Trudno oceniać coś jak się nie ma pojęcia czy lepiej czy gorzej będzie. Co do powiększeń fakt że słońce mieści się w okularze ale spojrzeć na powiększoną plamę też by się chciało :)

Pozostane przy okularach które mam chyba jednak. Do MTO dostałem jeszcze zielony filtr więc może w połączeniu ze słonecznym da ładniejszy obraz - muszę to zbadać przy najbliższej okazji. W końcu po coś te filtry są ;)

Co do kierowania teleskopu na słońce to owszem, unikam tego bez filtra, szkoda sprzętu który się będzie grzał i przypadkowo stracić wzrok :)

A zdjęcie wyszło nawet ciekawe, choć z ostrością nie trafiłem.

Obrazek

Trudno jednak na Live View nawet ostrzyć jak się nie ma wprawy z takim sprzętem na dość chwiejnym statywie

_________________
Synta 10", Plössl 10mm, Plössl 25mm, Barlow Vixen 2x T2, UHC-S


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Okular do MTO
PostNapisane: czwartek, 11 kwietnia 2013, 21:08 
Offline
Ranga: [5]
Ranga: [5]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 24 stycznia 2012, 16:27
Posty: 1485
Lokalizacja: Katowice
Wiesz, mój ostrożnościowy ton raczej miał ostudzić zapał niedoświadczonych adeptów astronomii. Jak wiesz we wszystkich informacjach o obserwowaniu Słońca, uwagi o zachowaniu ostrożności są powszechne. Wizja ciągłej zmiany filtrów może niektórych zmotywować do własnych prób. Wolałem uwzględnić to, czyniąc to nawet nadgorliwie. Przecież nie da się porównać coś, nie eksperymentując. Mając niestandardowe wyposażenie i tak dojdziesz do ostatecznych konkluzji - co dobre, a co złe. Próbowałem raczej nadać kierunek Twoim poszukiwaniom.
Sam używam ED 80 jako teleskopu słonecznego i pomimo rewelacyjnego obrazu powierzchni Słońca stosuję tylko powiększenie 36x. Zmiana tego powiększenia na większe byłaby możliwa po zmianie filtra obiektywowego (na jaśniejszy), ale nie robię tego właśnie z zasady! Uważam takie podejście za standard obserwacyjny. Filtr zmieniam przechodząc do fotografowania, bo tu korzystniejsze jest stosowanie krótkich czasów. Sebastianie, podkreślam, że może mógłbym skonfigurować sprzęt do trochę większych powiększeń (np.45x), ale cały czas uważam, że optymalnie małe powiększenia są najbardziej korzystne dla oglądu tarczy Słońca. Może widziałem już trochę więcej w życiu i moja selekcja powiększeń jest bardziej restrykcyjna. Sam musisz trochę poeksperymentować.

_________________
MAK 150, ED80, refraktor TS 152/900, EQ3-2
ASI 120 MM CMOS (mono), Lumix G3
Celestron Outland LX 10x42, Bresser 8x56


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Okular do MTO
PostNapisane: czwartek, 11 kwietnia 2013, 21:40 
Offline
Ranga: [4]
Ranga: [4]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 10 marca 2011, 19:16
Posty: 595
Jerzy Łągiewka napisał(a):
... Stosunek powiększeń w obu przypadkach podniesiony do kwadratu mówi o stopniu spadku jasności obrazu. W pierwszym przypadku stosuje się filtr Mylarowy ND 5.0, w drugim utrata jasności obrazu jest kompensowana jaśniejszym filtrem ND 3.8. Musisz wybrać co będzie dominowało w Twoich obserwacjach - powiększenie, czy jakość obrazu i jego rozmiar i dostosować filtr do swoich potrzeb. ...
Ponieważ własne doświadczenie jest dość istotne przy doradzaniu, podkreślę, że zazwyczaj stosowałem powiększenia 30-50x, ponieważ klarowność obrazu przedkładałem nad rozmiar i folia ND5.0 wystarczała w zupełności. Jeśli będziesz chciał stosować większe powiększenie - doradzam filtr ND3.8 i dodatkowo filtr Baader Solar continuum na okularze, który uspokoi i wyostrzy obraz.


Jurku to jak to jest z tym ND 3.8 ostatecznie ?? Bo w każdym sklepie wisi wielkimi literami żeby go nie używać do wizuala ?? W czym tkwi kruczek ??

_________________
Wielka wyprawa obserwacyjna Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. Islandia 2016.



Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Okular do MTO
PostNapisane: czwartek, 11 kwietnia 2013, 21:47 
Offline
Ranga: [5]
Ranga: [5]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 24 stycznia 2012, 16:27
Posty: 1485
Lokalizacja: Katowice
A próbowałeś ND5.0 z powiększeniem np. 120x przy aperturze 4 cale? W tym tkwi kruczek.

_________________
MAK 150, ED80, refraktor TS 152/900, EQ3-2
ASI 120 MM CMOS (mono), Lumix G3
Celestron Outland LX 10x42, Bresser 8x56


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Okular do MTO
PostNapisane: piątek, 12 kwietnia 2013, 00:31 
Offline
Ranga: [4]
Ranga: [4]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 10 marca 2011, 19:16
Posty: 595
Jerzy Łągiewka napisał(a):
A próbowałeś ND5.0 z powiększeniem np. 120x przy aperturze 4 cale? W tym tkwi kruczek.


No ok. wiem co masz na myśli tylko zawsze wydawało mi się że filtry słoneczne mają wycinać nie tylko światło widzialne czyli mówiąc potocznie przyciemniać obraz ale też conieco więcej i bardziej szkodliwego np UV. Czy pod tym względem ND 5 i 3,8 się nie różnią ??

_________________
Wielka wyprawa obserwacyjna Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. Islandia 2016.



Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Okular do MTO
PostNapisane: piątek, 12 kwietnia 2013, 17:03 
Offline
Ranga: [5]
Ranga: [5]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 24 stycznia 2012, 16:27
Posty: 1485
Lokalizacja: Katowice
Po pierwsze - jeśli się z czymś nie zgadzasz, to wystarczy to sformułować, ewentualnie umotywować. Doradź coś konkretnego Sebastianowi i nie skupiaj się na moich wypowiedziach, wygłaszając na wstepie kontrtezę zaczynającą się słowami: cytuję: "zawsze mi się wydawało...", bo to jest iluzja wiedzy.
Po drugie - moja wypowiedź bazująca na pewnym poziomie uogólnienia, pozbawiona kontekstu całości wypowiedzi, a więc pewnego ciągu logicznego, rzeczywiście może budzić obiekcje, ale to nie mój problem.
Po trzecie - na Twoje pytanie o różnice między filtrami ND5.0 i ND3.8 mogę odpowiedzieć: tak i nie. Bo filtry rozproszeniowe, a takimi są filtry mylarowe, wygaszają z odpowiednią mocą całe spektrum światła (w tym UV i IR). Niczego to nie zmienia w naszych rozważaniach, bo zauważ kontekst wypowiedzi był taki, że to powiększenie decydowało o jasności obrazu i odpowiednio więcej ultrafioletu z filtrem ND3.8 rozkładało się na odpowiednio więszy obraz, w tym samym stopniu osłabiając ewentualny udział UV. Jeśli nie ma się zaufania do matematycznej logiki to dla pewności można stosować okularowy filtr filtrujący UV. Nikt nie namawia nikogo do patrzenia na jasny obraz Słońca przez filtr ND3.8. Ten sam obraz Słońca nie będzie jasny, gdy użyjemy dużych powiększeń, dodając np. filtr Baadera Solar continuum (była o tym mowa).
Po czwarte - jeśli mowa o filtrach słonecznych z filtrowaniem ultrafioletu, to nie są nimi filtry foliowe Baadera.
Po piąte - producent i dystrybutorzy folii Baadera, słusznie określają obie odmiany: wizualna i fotograficzna wychodząc od ich cech użytecznych i domyślnie dedykują ND5.0 do wizualnych obserwacji ale, co tu jest istotne, przy małych powiększeniach (domyślnie zakłada się D/2). Jeśli ktoś zechce użyć folii ND3.8 (dedykowanej do fotografii tylko ze względu na uzyskiwane krótkie czasy) do obserwacji wizualnych ale, podkreślam, z dużymi powiększeniami zapewniającymi akceptowalną jasność obrazu, to może to zrobić bez konsekwencji zdrowotnych, tak samo jak może bezpiecznie patrzyć na zachodzące Słońce, przygaszone przez rozproszeniowy efekt atmosfery ziemskiej (można nawet użyć lornetki lub lunety bez filtra! ).
I na końcu - ja też się czegoś mogę nauczyć od innych pod warunkiem, że informacja nie będzie sformułowana w postaci pytań retorycznych, ale w formie zdań oznajmujących, najlepiej w rozszerzonej wypowiedzi. Jeśli wypowiedź taka opierać się będzie na bazie własnych doświadczeń, to miło będzie czerpać z tych doświadczeń.

_________________
MAK 150, ED80, refraktor TS 152/900, EQ3-2
ASI 120 MM CMOS (mono), Lumix G3
Celestron Outland LX 10x42, Bresser 8x56


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 2


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL