Teraz jest czwartek, 28 marca 2024, 13:24

Strefa czasowa: UTC + 2




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Autor Wiadomość
 Tytuł: Jazz, blues, blues rock...
PostNapisane: niedziela, 17 lutego 2013, 19:59 
Offline
Nowy użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 8 lutego 2012, 19:59
Posty: 17
Lokalizacja: Skomlin
Hej, witam wszystkich !

Zacząłem czytać poprzednie wątki, wiele z nich było związane z tematyką muzyki elektronicznej :D
Natomiast, myślę że równie atrakcyjnymi gatunkami muzycznymi jest jazz, blues czy blues rock. Nie ukrywam że naprawdę niezastąpionym podkładem do nocnych obserwacji jest jazz. Wielu ludzi myśli że pod tą nazwą kryje się muzyka raczej smętna i nudna, albo może ciężka do zrozumienie i przyswojenia. W pewnym sensie to prawda. Jeśli człowiek słucha takich wykonawców jak np Chris Botti który jest typowym trębaczem smooth jazzowym może sobie pomyśleć: "Kurdę, co Oni widzą w tym syfie?". Otóż tak naprawdę, żeby poczuć co kryje się w jazzie trzeba osłuchać się z tym samemu. Na początek polecam wykonawców bardziej light'owych takich jak Marcus Miller, dla fanów instrumentów klawiszowych (bo widzę że są tutaj tacy :D ) takimi muzykami mogą być z kolei Leszek Możdżer czy Herbie Hancock. Z czasem oczywiście można przechodzić dalej i zacząć słuchać np Miles'a Davis'a czy Tomasza Stańko. Apropos tego pierwszego, osobiście uwielbiam słuchać jego kawałków podczas obserwacji :D
Jeśli chodzi o bluesa, blues rocka czy inne gatunki rockowe jest tych wykonawców ciut więcej. Moimi ulubionymi są np: BB King, Tadeusz Nalepa, Eric Clapton ( na którego koncert mam zamiar jechać ), Pink Floyd, Dżem etc etc... Można wyliczać bez końca! :) ale ja się troszkę nagadałem. A jacy są wasi ulubieni wykonawcy ? Prawdopodobnie o wielu wykonawcach nie wiem a jestem na etapie kształtowania swojego "stylu" gitarowego więc każda propozycja się przyda :)

_________________
Newton 150/900+ kilka standardowych okularów+ Canon 350d+Kit+75-300+ Helios 58mm

Forum na którym się wychowałem www.astro-zone.pl
Pozdrawiam, Piotrek Lipieta :)


Góra
 Zobacz profil  
 

 Tytuł: Re: Jazz, blues, blues rock...
PostNapisane: niedziela, 17 lutego 2013, 20:14 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 10:12
Posty: 3375
Lokalizacja: SiemCe
Oj widzę, że Kolega ma podobne upodobania muzyczne jak ja :) Oczywiście wszystkie zacne osobistości muzyczne już wymieniłeś. Trąbka Miles'a Davis'a nie raz towarzyszyła mi podczas "okiennych" obserwacji nieba. O Floydach to się lepiej nie wypowiadam, bo jak zacznę to nie umiem skończyć (to moja ulubiona kapela :mrgreen: )
Nawiązując do tego pięknego i niestety trzeba przyznać że niedocenianego w naszym kraju gatunku jakim jest jazz, wspomnę o takiej zacnej osobie jaką jest Pat Metheny. Gość po prostu ma tak perfekcyjnie opanowaną technikę gry, że szok... Do dziś żałuję, że nie udało mi się załapać na koncert Pata w Zabrzu, ale może jeszcze kiedyś się uda. Herbie to już klasa sama w sobie. Gdy zasiada za fortepianem i zaczyna grać te swoje "połamane" akordy to aż mam ciary na plecach...
Jeśli chodzi o blues i rock, to zdecydowanie należało by wspomnieć nieżyjącego już od ponad roku Gary'ego More'a.
Jest też taki gostek jak Peter Green (blues), John Scofield (jazz), Joey DeFrancesco (jazz)... oj jest czego słuchać...

Przy okazji: melomanom polecam audycje jakie można usłyszeć na falach radiowej "Trójki"
-pn, 22:00 - Manniak po ciemku
-pn, 23:15 - Trzy kwadranse jazzu
-czw, 22:00 - Bielszy odcień bluesa

W końcu nie samą elektroniką żyje człowiek ;)

_________________
refraktor SW 150/750, Orion EON 72/430, MAK 90/1250, FirstScope 76/300
AZ4, Vixen Porta, AllView, FASTRON-5s
Canon EOS 600D, Canon EOS 300D, Canon 50 mm f/1.8 II, Canon 17-85 mm f/4-5.6
ToupTek Camera GPCMOS1200KMB

Zapraszam serdecznie na mojego bloga: https://modeler4884.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Jazz, blues, blues rock...
PostNapisane: niedziela, 17 lutego 2013, 20:43 
Offline
Ranga: [1]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 4 lutego 2013, 15:52
Posty: 91
Lokalizacja: Wodzisław Śląski
Jako że upodobałem sobie raczej instrumenty strunowe, a w szczególności gitarę lubię czasami z blues rocka posłuchać stevie ray vaughan'a. Ostatnio dokonałem zakupu gitary basowej no i przymierzam się do wejścia w arkana jazzu, gdyż ciekawa jest tam linia basu. Ogólnie ciężko mi się słucha jazzu...jedyny jazz który zawsze "łykam" to podkład dźwiękowy z kreskówki Tom&Jerry :)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Jazz, blues, blues rock...
PostNapisane: niedziela, 17 lutego 2013, 22:45 
Offline
Nowy użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 8 lutego 2012, 19:59
Posty: 17
Lokalizacja: Skomlin
o tak! Kuba faktycznie, zapomniałem wspomnieć o tym gościu. Pat Metheny jest niesamowity!
Hmmm oprócz tych gatunków które wymieniłem słucham też dużo ciężkich brzmień. Przede wszystkim Metallica z Kirkiem na gitarze prowadzącej, ale też i dużo wirtuozerii gitarowej jak Yngwiee Malmsteen, John Petrucci, Joe Satriani, Eddie Van Halen itd... Ale jak zobaczyłem Pat'a grającego w tym utworze (od 5:11)

właśnie z Herbie'm to po prostu szczena mi opadła do podłogi! :)
i dziękuje za te nazwiska bo chyba z dwóch nie kojarzyłem. Postaram się przesłuchać.

jeśli chodzi o sprzęt to ja również, po ponad roku treningów "technicznych" na akustycznej gitarze przeniosłem się na wiosło elektryczne, Epiphone Les Paul Pro. I powiem szczerze że daje rade wyśmienicie! :D
ja słucham audycji radiowych rzadko, tym bardziej w okolicach 23:00 ponieważ codziennie wypadało by wstawać o 6 do szkoły :) ale będę pamiętał i przy okazji postaram się posłuchać "trójeczki" ;)

_________________
Newton 150/900+ kilka standardowych okularów+ Canon 350d+Kit+75-300+ Helios 58mm

Forum na którym się wychowałem www.astro-zone.pl
Pozdrawiam, Piotrek Lipieta :)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Jazz, blues, blues rock...
PostNapisane: niedziela, 17 lutego 2013, 22:53 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 10:12
Posty: 3375
Lokalizacja: SiemCe
Polecam Scofield'a :shock:

Sqmajcie ścieżkę basową... mistrzostwo świata...

Co do muzykowania, to gdyby była jakaś okazja to ja chętnie się dołączę na jakiś jam-session :P

Ja też wcześniej wstaję, ale co tam... dla tak dobrej muzyki warto zarwać nie jedną nockę. Z resztą pod osłoną nocy muzyka zupełnie "inaczej" brzmi... Oczywiście in plus ;)

_________________
refraktor SW 150/750, Orion EON 72/430, MAK 90/1250, FirstScope 76/300
AZ4, Vixen Porta, AllView, FASTRON-5s
Canon EOS 600D, Canon EOS 300D, Canon 50 mm f/1.8 II, Canon 17-85 mm f/4-5.6
ToupTek Camera GPCMOS1200KMB

Zapraszam serdecznie na mojego bloga: https://modeler4884.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Jazz, blues, blues rock...
PostNapisane: niedziela, 17 lutego 2013, 23:00 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 10:12
Posty: 3375
Lokalizacja: SiemCe
Jeszcze w kwestii bluesa... jedna z najlepszych solówek na organach Hammond'a w wykonaniu Billy'ego Preston'a...
Jak on to zrobił - nie mam zielonego pojęcia...

_________________
refraktor SW 150/750, Orion EON 72/430, MAK 90/1250, FirstScope 76/300
AZ4, Vixen Porta, AllView, FASTRON-5s
Canon EOS 600D, Canon EOS 300D, Canon 50 mm f/1.8 II, Canon 17-85 mm f/4-5.6
ToupTek Camera GPCMOS1200KMB

Zapraszam serdecznie na mojego bloga: https://modeler4884.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Jazz, blues, blues rock...
PostNapisane: niedziela, 17 lutego 2013, 23:03 
Offline
Nowy użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 8 lutego 2012, 19:59
Posty: 17
Lokalizacja: Skomlin
co do muzykowania to wiesz narazie nie wychodzę z gitarą nigdzie poza dom. Uważam że 1,5 roku czasu to niesamowicie mało by nabrać jakiejś super techniki, przynajmniej nie w moim przypadku. Ale za jakieś 3, 4 latka można się gdzieś zgadać :D

skoro mówisz że warto to zdam się na Ciebie i kiedyś spróbuję, ot co ! :)

_________________
Newton 150/900+ kilka standardowych okularów+ Canon 350d+Kit+75-300+ Helios 58mm

Forum na którym się wychowałem www.astro-zone.pl
Pozdrawiam, Piotrek Lipieta :)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Jazz, blues, blues rock...
PostNapisane: niedziela, 17 lutego 2013, 23:19 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 10:12
Posty: 3375
Lokalizacja: SiemCe
Wiesz... w muzyce, jak i w każdej sztuce potrzeba czasu. Ale z autopsji wiem, że granie z innymi to zupełnie inne doświadczenie niż brzdękanie w czterech ścianach. Czasami wystarczy jakaś spontaniczna próba; nie trzeba mieć jakiś super umiejętności. To tak jak ze zlotami astronomicznymi - wymiana poglądów, rozmowy i wspólne dzielenie się pasją są po prostu bezcenne :)
Ja też nie uważam siebie za wirtuoza klawiszy, ale staram się wkładać w muzykę jak najwięcej serducha. Ale trzeba muszę jednocześnie przyznać, że samo serducho tu nie wystarczy... Trzeba ćwiczyć, ćwiczyć, ćwiczyć :) No ale to już zupełnie inny temat...

Wracając do Scofield'a...


Jeszcze jeden muzyk mi się przypomniał... niejaki Miller Anderson...

Solo na klawiszach od 1:57... matko jedynaaaa :o

_________________
refraktor SW 150/750, Orion EON 72/430, MAK 90/1250, FirstScope 76/300
AZ4, Vixen Porta, AllView, FASTRON-5s
Canon EOS 600D, Canon EOS 300D, Canon 50 mm f/1.8 II, Canon 17-85 mm f/4-5.6
ToupTek Camera GPCMOS1200KMB

Zapraszam serdecznie na mojego bloga: https://modeler4884.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Jazz, blues, blues rock...
PostNapisane: wtorek, 19 lutego 2013, 11:24 
Offline
Nowy użytkownik

Dołączył(a): poniedziałek, 16 kwietnia 2012, 15:07
Posty: 17
Mainstream wspomniany powyżej znam, ale ostatnio odkrywam nowe i o dziwo im mniej dźwięków, tym niekiedy lepiej. Taki np. Marcus Miller zupełnie mi się przejadł, wręcz odrzuca. Chyba, że np. w Music from Siesta, tam daje popis wrażliwości
Z moich ostatnich odkryć to niejaki Theo Travis, dęciarz (zakupiłem 2 płyty prosto z jego strony), z gitar do połuchania Terje Rypdal, pianista Bobo Stenson (grał m.in. ze Stańką na Litanii), cała twórczość EST (Esbjorn Svenson Trio)
Z rockowych odkryć to staroć Devil's Doll, Mandragora Scream
Nieśmiertelnie Dream Theater, ale dla ich wielbicieli też np. Sun Caged czy SymphonyX
Ostatnio nabyłem rewelacyjny BD Cellebration Day Led Zeppelin

_________________
pozdrowienia
Piotr
_________________________________________________________________________________________
Synta 8", kitowce 25 mm i 10 mm (w zasadzie leżą odłogiem), ES 30 mm, TV Nagler 22 mm, ES 14 mm, ES 6,7 mm, filtry DGM Optics NPB 2", Lumicon OIII i Orion polar 1,25"


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku

Strefa czasowa: UTC + 2


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL