Teraz jest pi─ůtek, 14 sierpnia 2020, 12:11

Strefa czasowa: UTC + 2

Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku
Przejd┼║ na stron─Ö 1, 2, 3  Nast─Öpna strona
Autor Wiadomo┼Ť─ç
 Tytu┼é: Jak umy─ç zwierciad┼éo teleskopu Newtona - dyskusje
PostNapisane: pi─ůtek, 31 sierpnia 2012, 22:26 
Moderator globalny
Moderator globalny

Do┼é─ůczy┼é(a): niedziela, 30 sierpnia 2009, 20:50
ADMINISTRATOR:

W─ůtek podzielony na cz─Ö┼Ť─ç dyskusyjn─ů z: viewtopic.php?f=132&t=3485

=================================================================

Mnie to czeka jeszcze przed Zwardoniem,. :|

G├│ra

Tytu┼é: Re: Jak umy─ç domowym sposobem zwierciad┼éo teleskopu Newtona?
PostNapisane: sobota, 1 wrze┼Ťnia 2012, 07:50 
Ranga: [4]

Do┼é─ůczy┼é(a): sobota, 7 sierpnia 2010, 20:14
Świetny materiał, zawsze takiego kompleksowego i prostego opisu bezskutecznie szukałem wszędzie.
A co je┼Ťli w mojej celi od spodu s─ů trzy wentylatory? Rozumiem ze musz─Ö chyba wyj─ů─ç lustro z celi.

G├│ra

PostNapisane: sobota, 1 wrze┼Ťnia 2012, 09:10 
Administrator
Administrator

Do┼é─ůczy┼é(a): poniedzia┼éek, 24 sierpnia 2009, 14:27
O wentylatorach zapomianiałem (zaraz dopisze), ale chyba łatwiej będzie je wymontować.

Obrazek M├│j profil na Facebooku
tel. 880-184-000 (prywatny), e-mail: astrocd@astrocd.pl (prywatne), m.substyk@urania.edu.pl (Urania-PA), marek.substyk@ptma.pl, zarzad@ptma.pl (PTMA);
tel. 575-572-330 (praca), e-mail: katowice@deltaoptical.pl
------------------------------------------------------------

Wielkie Wyprawy Polskiego Towarzystwa Mi┼éo┼Ťnik├│w Astronomii. USA 2020/Islandia 2020

G├│ra

PostNapisane: sobota, 1 wrze┼Ťnia 2012, 10:57 
Moderator globalny
Moderator globalny

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 13:05
Pami─Ötajcie o tym k├│┼éku na ┼Ťrodku zwierciad┼éa, ┼╝eby go nie zmy─ç inaczej b─Ödzie problem przy kolimacji. Ja tak ju┼╝ mia┼éem.

Piwo ma warto┼Ťci od┼╝ywcze, podczas gdy ┼╝ywno┼Ť─ç nie ma warto┼Ťci piwnych

G├│ra

PostNapisane: sobota, 1 wrze┼Ťnia 2012, 12:27 
Administrator
Administrator

Adam Krawczyk napisał(a):
Pami─Ötajcie o tym k├│┼éku na ┼Ťrodku zwierciad┼éa, ┼╝eby go nie zmy─ç inaczej b─Ödzie problem przy kolimacji. Ja tak ju┼╝ mia┼éem.

Dopisane!

tel. 880-184-000 (prywatny), e-mail: astrocd@astrocd.pl (prywatne), m.substyk@urania.edu.pl (Urania-PA), marek.substyk@ptma.pl, zarzad@ptma.pl (PTMA);

Wielkie Wyprawy Polskiego Towarzystwa Mi┼éo┼Ťnik├│w Astronomii. USA 2020/Islandia 2020

G├│ra

Tytu┼é: Jak umy─ç domowym sposobem zwierciad┼éo teleskopu Newtona?
PostNapisane: sobota, 1 wrze┼Ťnia 2012, 16:34 
Ranga: [3]

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 21:31
Marek Substyk napisał(a):
Za┼é─ůcznik:
23.jpg

11. Uk┼éadamy delikatnie kilka chusteczek na powierzchni, tak aby nasi─ůk┼éy woda i sta┼éy si─Ö ca┼ékiem mokre;
(-----)
12. Ruchem od┼Ťrodkowym myjemy delikatnie powierzchnie zwierciad┼éa. Pami─Ötajmy aby nie zmy─ç k├│┼éka kolimacyjnego jakie znajduje si─Ö na ┼Ťrodku zwierciad┼éa;

Musze si─Ö wtr─ůci─ç! bo mog─ů to przeczyta─ç niczego nie┼Ťwiadomi m┼éodzi userzy i zharata─ç sobie lustro!
Chusteczka do nosa jest tym dla naparowanej warstwy aluminium tym co papier ┼Ťcierny dla deski! Nawet namoczona jest nieprzyjazna. Nawet mega mi─Ökka mikrofaza rysuje lustro a co dopiero chusteczka ze swoj─ů faktur─ů.

G├│ra

PostNapisane: sobota, 1 wrze┼Ťnia 2012, 17:08 
Ranga: [5]

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 24 stycznia 2012, 16:27
Robercie, nie przesadzajmy. My┼éem swoje lustro ju┼╝ par─Ö razy, u┼╝ywaj─ůc husteczek, a ostatnio bawe┼énianych gazik├│w opatrunk├│w jednorazowych kupinych w aptece (polecam jako zamiennik chusteczek) i nic niepokoj─ůcego si─Ö nie dzieje z warstw─ů aluminium. Pozwoli┼éem sobie nawet na delikatne wysysanie chusteczk─ů kropel wody, kt├│re pozosta┼éy po myciu.
Marek przedstawi┼ée┼Ť ┼Ťwietny materia┼é instrukta┼╝owy. Ka┼╝dy b─Ödzie musia┼é kiedy┼Ť skorzysta─ç z Twoich podpowiedzi tu zawartych. I tylko ten pierwszy raz wydaje si─Ö by─ç "operacj─ů na otwartym sercu" - wymagaj─ůcym wiedzy, praktyki, zespo┼éu fachowc├│w, oprzyrz─ůdowania itp. Tymczasem, przy zachowaniu uwagi i delikatno┼Ťci, jest przyjemn─ů czynno┼Ťci─ů, jak nie powiem co...
Instrukta┼╝ podoba mi si─Ö. Czynno┼Ť─ç t─ů przeprowadzono na powietrzu przez przypadek, co przecie┼╝ nie jest zamierzon─ů sugesti─ů i wszystko mo┼╝na z powodzeniem przeprowadzi─ç o ka┼╝dej porze roku w pomieszczeniu, r├│wnie┼╝ wyjmuj─ůc samo lustro z celi (jest to nawet bardziej praktyczne, zw┼éaszcza, ┼╝e konstrukcje amatorskie mog─ů mie─ç w tym zakresie pewne ograniczenia materia┼éowe) ale jest to decyzja indywidualna.

G├│ra

PostNapisane: sobota, 1 wrze┼Ťnia 2012, 17:12 

Jerzy ┼ü─ůgiewka napisa┼é(a):
Robercie, nie przesadzajmy. My┼éem swoje lustro ju┼╝ par─Ö razy, u┼╝ywaj─ůc husteczek, a ostatnio bawe┼énianych gazik├│w opatrunk├│w jednorazowych kupinych w aptece (polecam jako zamiennik chusteczek) i nic niepokoj─ůcego si─Ö nie dzieje z warstw─ů aluminium. Pozwoli┼éem sobie nawet na delikatne wysysanie chusteczk─ů kropel wody, kt├│re pozosta┼éy po myciu.

Ok ja tylko ostrzegłem a konsekwencje ocenicie sami niekoniecznie na forum!
Jednym słowem umywam ręce!

G├│ra

PostNapisane: sobota, 1 wrze┼Ťnia 2012, 17:19 

Robert Twarogal napisał(a):
Jednym słowem umywam ręce!

OK, Robert, to powiedz co stosowa─ç, ┼╝eby, cytuj─Ö: "nie zharata─ç" sobie lustra, bo podda┼ée┼Ť w─ůtpliwo┼Ť─ç w stosowaniu cytowanych tu materia┼é├│w?

G├│ra

PostNapisane: sobota, 1 wrze┼Ťnia 2012, 17:41 

S─ů osoby kt├│re pisz─ů, ┼╝e lustra nie wolno nawet dotyka─ç tylko gruszka...Mi starczy delikatna (dobrej jako┼Ťci) wr─Öcz puchowa mikrofaza, nie wolno jej nawet przydusza─ç i stosowa─ç wi─Ökszego nacisku (a kategorycznie nie wolno dotyka─ç ni─ů suchego lustra) po zwil┼╝eniu wod─ů destylowan─ů z lustra nale┼╝y delikatnie zmy─ç brud. Nie nale┼╝y stosowa─ç te┼╝ mikrofaz o ma┼éych powierzchniach a raczej wi─Öksze by nacisk by┼é roz┼éo┼╝ony na ca┼é─ů powierzchnie szmatki!
Czym najlepiej my─ç : Ludzie stosuj─ů np. do mycia wody demineralizowanej bo nie pozostawia smug. Jest droga ale to chyba najlepszy pomys┼é.

G├│ra

PostNapisane: sobota, 1 wrze┼Ťnia 2012, 18:03 

I tak to jest z tymi ostrze┼╝eniami, w jednym miejscu piszesz:
Nawet mega mi─Ökka mikrofaza rysuje lustro
, a w drugim:
Mi starczy delikatna (dobrej jako┼Ťci) wr─Öcz puchowa mikrofaza
. St─ůd moje pytanie by┼éo zasadne, bo przecie┼╝ co┼Ť trzeba u┼╝ywa─ç. Inna rzecz, ┼╝e nadal nie wiem co chcia┼ée┼Ť nam podpowiedzie─ç? - u┼╝ywa─ç, czy nie u┼╝ywa─ç tej mikrofazy?

G├│ra

PostNapisane: sobota, 1 wrze┼Ťnia 2012, 18:21 

Nie wiem do czego d─ů┼╝ysz, czuje ┼╝e czepiasz si─Ö s┼é├│wek by na sil─Ö udowodni─ç racj─Ö....przecie┼╝ napisa┼éem czego u┼╝ywam? Nie ma metody bezdotykowej ka┼╝de mycie lustra (jak kto┼Ť kiedy┼Ť trafnie uj─ů┼é) skraca jego ┼╝ycie. Czy u┼╝yjemy waszych chusteczek czy mojej delikatnej miktofazy b─Öd─ů rysy. Wa┼╝ne by zminimalizowa─ç szkody tego drastycznego zabiegu. Jak pisa┼éem chusteczka z swoj─ů faktura jest zab├│jcza dla lustra. To wie ka┼╝dy kt├│ry czyta fora internetowe. Ludzie je kategorycznie odradzaj─ů. Do zbierania kropel wody owszem ale nie do mycia.
Potrzeba mi─Ökkiej, wr─Öcz puchowej mikrofazy dobrej jakosci z du┼╝─ů powierzchni─ů i nie nale┼╝y przyciska─ç i stosowa─ç na such─ů powierzchni─Ö.....Nie ka┼╝ mi tego jeszcze raz pisa─ç Please!

G├│ra

PostNapisane: niedziela, 2 wrze┼Ťnia 2012, 11:43 
Moderator globalny
Moderator globalny

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 13:05
I jeszcze jedna ma┼éa rada. Je┼Ťli zwierciad┼éo ju┼╝ wyschnie z wierzchu, to w celi i tak jeszcze b─Ödzie woda, kt├│r─ů lepiej delikatnie stara─ç si─Ö wyla─ç przekr─Öcaj─ůc lustro tak, by woda nie wla┼éa si─Ö z powrotem na nie i pozostawi─ç jeszcze do wyschni─Öcia. Inaczej mog─ů pozosta─ç zacieki. Og├│lnie mycie lustra, to piku┼Ť. Gorzej jest je samemu w┼éo┼╝y─ç, bo np. m├│j tubus po wyj─Öciu zwierciad┼éa robi si─Ö owalny.

Piwo ma warto┼Ťci od┼╝ywcze, podczas gdy ┼╝ywno┼Ť─ç nie ma warto┼Ťci piwnych

G├│ra

PostNapisane: niedziela, 2 wrze┼Ťnia 2012, 12:00 

Do┼é─ůczy┼é(a): sobota, 7 sierpnia 2010, 20:14
Marek, czy ten przepis na mycie nadaje si─Ö wg Ciebie do wszystkich rodzaj├│w luster?
Czy wg. Ciebie z powodzenim t─ů metode mo┼╝na zastosowa─ç do mycia luster np. astrograf├│w z dok┼éadnymi pow┼éokami?
Wypowiedz si─Ö osobi┼Ťcie prosz─Ö w sprawie kontrowersji jakie budzi na innych forach mycie chusteczkami czy gazikami nawet namokni─Ötymi.

G├│ra

PostNapisane: niedziela, 2 wrze┼Ťnia 2012, 17:06 

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 21:18
My┼Ťl─Ö, ┼╝e przy myciu najwa┼╝niejsza jest obfita k─ůpiel zar├│wno lustra jak i materia┼éu u┼╝ytego do mycia (chusteczka, gazik, wata) i jak podano w opisie nasi─ůkni─Ötego do postaci "papki" w roztworze czyszcz─ůcym. Mycie powinno polega─ç na przeci─ůganiu tej "papki" ruchem okr─Ö┼╝nym od┼Ťrodkowo tj. od ┼Ťrodka na zewn─ůtrz lustra.
Nigdy poprzez naciskanie i pocieranie - jak przy myciu brudnego talerza.
Warunki suszenia powinny być takie jak w opisie tj. w suchej i osłoniętej od wiatru oraz działania słońca przestrzeni.
W├│wczas powierzchnia lustra wysycha na tyle wolno aby r─ůbkiem suchej chusteczki higienicznej mo┼╝na by┼éo delikatnie ods─ůczy─ç pozostaj─ůce miejscami kropelki wody. Reszta powinna wyschn─ů─ç sama.

Generalnie lustro "pracuje" w bardzo trudnych warunkach - kurz, zmienna temperatura, zmienna wilgotno┼Ť─ç i to w ich skrajnych warto┼Ťciach. Nie ma wi─Öc powodu zawraca─ç sobie g┼éowy skrajnie laboratoryjnymi warunkami i materia┼éami do czyszczenia.
Warto natomiast zadbać aby lustro użytkowane i przechowywane było bez dostępu kurzu.

teleskop: Synta 12"

G├│ra

PostNapisane: niedziela, 2 wrze┼Ťnia 2012, 18:54 
Administrator
Administrator

Adam Krawczyk napisał(a):
I jeszcze jedna ma┼éa rada. Je┼Ťli zwierciad┼éo ju┼╝ wyschnie z wierzchu, to w celi i tak jeszcze b─Ödzie woda, kt├│r─ů lepiej delikatnie stara─ç si─Ö wyla─ç przekr─Öcaj─ůc lustro tak, by woda nie wla┼éa si─Ö z powrotem na nie i pozostawi─ç jeszcze do wyschni─Öcia. Inaczej mog─ů pozosta─ç zacieki. Og├│lnie mycie lustra, to piku┼Ť. Gorzej jest je samemu w┼éo┼╝y─ç, bo np. m├│j tubus po wyj─Öciu zwierciad┼éa robi si─Ö owalny.

Masz racj─Ö. Poprawi┼éem 14 pkt. Robili┼Ťmy dok┼éadnie w ten spos├│b. Przy pisaniu jednak cz┼éowiek zapomnia┼é tego dopisa─ç :-)

Jacek Bobowik napisał(a):
Marek, czy ten przepis na mycie nadaje si─Ö wg Ciebie do wszystkich rodzaj├│w luster?
Czy wg. Ciebie z powodzenim t─ů metode mo┼╝na zastosowa─ç do mycia luster np. astrograf├│w z dok┼éadnymi pow┼éokami?
Wypowiedz si─Ö osobi┼Ťcie prosz─Ö w sprawie kontrowersji jakie budzi na innych forach mycie chusteczkami czy gazikami nawet namokni─Ötymi.

Jacku. Na pewno nadaje si─Ö do tanich Newton├│w. Astrografa za du┼╝o wi─Öksz─ů kas─Ö bym raczej nie dotyka┼é, z drugiej strony nie przychodzi mi inny spos├│b mycia, nie licz─ůc ekstremalnych metod bezdotykowych jak ciek┼éy azot, czy co┼Ť w tym rodzaju.

Co do kontrowersji, wniosek nasuwa si─Ö mi jeden. Jak zwykle w tym ┼Ťwiecie ma┼éego astro, wiele gadania, ma┼éo robienia.
Umycie jest bardzo proste i na pewno nadaj─ů si─Ö do tego gaziki, czy chusteczki (rozmokni─Öte). Zawsze znajdzie si─Ö jaka┼Ť osoba, kt├│rej taka metoda nie b─Ödzie pasowa─ç. Wczoraj Ignis stwierdzi┼é, ┼╝e tylko mikrofaza, potem sam sobie zaprzeczy┼é.
Jak bym mikrofazy u┼╝y┼é, ale tylko raz jako nowej. Ten materia┼é z mikrow┼é├│kien ma jedn─ů ma┼é─ů wad─Ö. Dobry jest tylko za pierwszym razem, potem jak ju┼╝ chywci brud, to go nie odda. :mrgreen:

Zapraszam do Zwardonia, je┼Ťli chce kto┼Ť si─Ö przekona─ç jak wygl─ůda zwiercia┼édo Zbyszka Siedleckiego po 2 tygodniach po myciu (po 2-3 obserwacjach).

Jak kto woli mo┼╝e top zrobi─ç nawet w zlewie jak tutaj.

Tak się myje "Palomarckie "zwierciało

Jan Polak napisał(a):
My┼Ťl─Ö, ┼╝e przy myciu najwa┼╝niejsza jest obfita k─ůpiel zar├│wno lustra jak i materia┼éu u┼╝ytego do mycia (chusteczka, gazik, wata) i jak podano w opisie nasi─ůkni─Ötego do postaci "papki" w roztworze czyszcz─ůcym. Mycie powinno polega─ç na przeci─ůganiu tej "papki" ruchem okr─Ö┼╝nym od┼Ťrodkowo tj. od ┼Ťrodka na zewn─ůtrz lustra.
Nigdy poprzez naciskanie i pocieranie - jak przy myciu brudnego talerza.
Warunki suszenia powinny być takie jak w opisie tj. w suchej i osłoniętej od wiatru oraz działania słońca przestrzeni.
W├│wczas powierzchnia lustra wysycha na tyle wolno aby r─ůbkiem suchej chusteczki higienicznej mo┼╝na by┼éo delikatnie ods─ůczy─ç pozostaj─ůce miejscami kropelki wody. Reszta powinna wyschn─ů─ç sama.
Generalnie lustro "pracuje" w bardzo trudnych warunkach - kurz, zmienna temperatura, zmienna wilgotno┼Ť─ç i to w ich skrajnych warto┼Ťciach. Nie ma wi─Öc powodu zawraca─ç sobie g┼éowy skrajnie laboratoryjnymi warunkami i materia┼éami do czyszczenia.
Warto natomiast zadbać aby lustro użytkowane i przechowywane było bez dostępu kurzu.

Zgadzam sie z Jankiem.
Nie przesadzajmy z idealnym czyszczeniem. Jak nawet co┼Ť zostanie to w niczym to nam nie b─Ödzie przeszkadza─ç. Zwiercia┼éo przed myciem, a po, to jednak du┼╝a r├│┼╝nica... dla naszego komfortu obserwacji i dobrego samopoczucia.
Bardziej od czystego zwiercia┼éa Zbyszka, cieszy┼é mnie widok jego szcz─Ö┼Ťciwej miny. Co┼Ť takiego jak tak -> :P

G├│ra

PostNapisane: niedziela, 2 wrze┼Ťnia 2012, 20:08 

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 2 sierpnia 2011, 18:25
Od czasu mycia lustra w lipcu moja Synta, gdy jest w stanie spoczynku mieszka w┼Ťr├│d ba┼éaganu w gara┼╝u w takiej os┼éonce;) Dzisiaj lustro jest jeszcze czyste ;)

Za┼é─ůczniki:
synta.jpg
synta.jpg [ 561.34 KiB | Przegl─ůdane 4830 razy ]

Variatio delectat;)
G├│ra

PostNapisane: niedziela, 2 wrze┼Ťnia 2012, 20:32 
Moderator globalny
Moderator globalny

Do┼é─ůczy┼é(a): niedziela, 30 sierpnia 2009, 20:50
TAK zadowolenie klienta jest najwa┼╝niejsze.

G├│ra

PostNapisane: niedziela, 2 wrze┼Ťnia 2012, 21:00 

Marek Substyk napisał(a):
Wczoraj Ignis stwierdził, że tylko mikrofibia, potem sam sobie zaprzeczył.
Jak bym mikrofibii u┼╝y┼é, ale tylko raz jako nowej. Ten materia┼é z mikrow┼é├│kien ma jedn─ů ma┼é─ů wad─Ö. Dobry jest tylko za pierwszym razem, potem jak ju┼╝ chywci brud, to go nie odda. :mrgreen:

W czym ja niby sobie zaprzeczy┼éem! Moje wnioski by┼éy klarowne i zrozumia┼ée! Zreszt─ů samo ich skasowanie ┼Ťwiadczy o Tobie! Reszta astro-spo┼éeczno┼Ťci na innych forach podziela szkodliwo┼Ť─ç Twojego tutorialu!!!
BTW to ┼╝enuj─ůce jak wypaczane i przekr─Öcane s─ů tu sformu┼éowania wcze┼Ťniej skasowanych post├│w, kt├│re ┼Ťmi─ů kwestionowa─ç Tw├│j spos├│b rozumowania! Bo przecie┼╝ nie by┼éo w nich nic poza krytyk─ů merytoryczn─ů!!! Jakim prawem je skasowa┼ée┼Ť!!! To skandal!
Szczerze! mam do┼Ť─ç uczestnictwa w spo┼éeczno┼Ťci tego forum i oficjalnie i nieodwo┼éalnie prosz─Ö o usuni─Öcie mojego konta z zasob├│w AstroCD!!!
MACIE MNIE Z GŁOWY KOLEDZY!

G├│ra

Tytu┼é: Jak umy─ç domowym sposobem zwierciad┼éo teleskopu Newtona?
PostNapisane: niedziela, 2 wrze┼Ťnia 2012, 21:13 
Moderator globalny
Moderator globalny

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 15:33
Robert, z t─ů szkodliwo┼Ťci─ů lekko przesadzasz bo myj─Ö w ten spos├│b lustra od kiedy mia┼éem pierwszy teleskop i jak dot─ůd ┼╝adnych zarysowa┼ä czy ubytku warstw nie zauwa┼╝y┼éem.

TS APO 65Q, SW 12"Dobson, HEQ5 Pro SynScan(modyfikowany), SBIG ST2000XCM, ZWO ASI 071 MC PRO, Canon EOS 550D, SONY DSC H7, IDAS LPS P2 2", UHCs 2".
<iframe width="300" height="419" src="https://zrzutka.pl/44s9ha/widget/13" frameborder="0" scrolling="no"></iframe>
https://drive.google.com/file/d/18pMRcxQoFbOvi1dYEZwy3l8hyanneo3k/view?usp=sharing

G├│ra

Wy┼Ťwietl posty nie starsze ni┼╝:  Sortuj wg  
Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku
Przejd┼║ na stron─Ö 1, 2, 3  Nast─Öpna strona

Strefa czasowa: UTC + 2

Kto przegl─ůda forum

U┼╝ytkownicy przegl─ůdaj─ůcy ten dzia┼é: Brak zidentyfikowanych u┼╝ytkownik├│w i 3 go┼Ťci

Nie mo┼╝esz rozpoczyna─ç nowych w─ůtk├│w
Nie mo┼╝esz odpowiada─ç w w─ůtkach
Nie mo┼╝esz edytowa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz usuwa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz dodawa─ç za┼é─ůcznik├│w

Szukaj:
Skocz do: