Teraz jest czwartek, 28 marca 2024, 19:01

Strefa czasowa: UTC + 2




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Maj 2011
PostNapisane: piątek, 27 maja 2011, 18:36 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Ostatni spacer kosmiczny załogi Endeavoura
Dwaj astronauci z amerykańskiego promu Endeavour w piątek po raz czwarty opuścili w trakcie obecnej misji Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) i wyszli w otwartą przestrzeń, by zainstalować 15-metrowy wysięgnik.
To ostatni spacer kosmiczny podczas obecnego lotu, który jest także ostatnią misją Endeavoura. Mike Fincke i Gregory Chamitoff są równocześnie ostatnimi astronautami z załóg promów kosmicznych, którzy wyszli w otwartą przestrzeń. Jak pisze agencja Associated Pesss w przyszłości poza stację będą wychodzili już tylko jej stali mieszkańcy.
Ostatni spacer załogi Endeavoura ma zakończyć się około godz. 13 czasu polskiego.
Prom Endeavour z sześcioosobową załogą przybył na ISS 18 maja. Ma powrócić na Ziemię 1 czerwca - lądowanie zaplanowano w Centrum Kosmicznym im. Kennedy'ego na Florydzie. Na ISS ma jeszcze polecieć 8 lipca wahadłowiec Atlantis i będzie to ostatni lot w ramach amerykańskiego programu lotów promów kosmicznych.
Astronauci Endeavoura sprawdzili już czy ich statek nie ma mikroskopijnych uszkodzeń poszycia, które mogły powstać przez uderzenia mikrometeorytów, a co mogłoby stanowić niebezpieczeństwo podczas powrotu na Ziemię. Eksperci z NASA skończą analizowanie danych na ten temat jeszcze w piątek.
http://fakty.interia.pl/nauka/news/osta ... 1645200,14
Konkurs "Moje okno na Wszechświat"
http://www.scopedome.com/pl/konkurs-media.aspx

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 

 Tytuł: Re: Maj 2011
PostNapisane: niedziela, 29 maja 2011, 09:50 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
VI Ogólnopolskie Seminarium Studentów Astronomii

Koło Naukowe Astronomów Uniwersytetu Warszawskiego rozpoczęło zbieranie zgłoszeń na VI Ogólnopolskie Seminarium Studentów Astronomii. Konferencja, która w ostatniej dekadzie września odbędzie się w Warszawie będzie pierwszym po blisko dwuletniej przerwie tak dużym spotkaniem adeptów astronomii z całej Polski.

Pierwsze Ogólnopolskie Seminarium Studentów Astronomii odbyło się na Uniwersytecie Warszawskim w 2004 roku. Już od samego początku konferencja, organizowana przez studentów astronomii dla studentów astronomii, była pomyślana jako wydarzenie cykliczne, odbywające się co roku, na tych spośród polskich uniwersytetów, na których można studiować astronomię.

Z roku na rok OSSA stawało się coraz popularniejsze. W 2005 roku seminarium odbyło się ponownie w Warszawie, a w kolejnych latach w Toruniu, Krakowie i Poznaniu.

Studenci, którzy przed rozpoczęciem każdego roku akademickiego spotykali się, aby wymienić doświadczenia i podyskutować o wspólnych, często pierwszych w ich astronomicznej karierze projektach badawczych, organizowali także mniejsze seminaria poświęcone wąskim dziedzinom astronomii. Przykładem takiego spotkania mogą być Studenckie Ogólnopolskie Warsztaty Astrobiologiczne "SOWA", które z udziałem dwóch najsłynniejszych polskich odkrywców planet pozasłonecznych - prof. Andrzeja Udalskiego i prof. Aleksandra Wolszczana - odbyły się na Wydziel Fizyki UW w maju 2007 roku.

W 2009 roku środowisko studentów astronomii, które co roku spotykało się na kolejnych edycjach OSSA postanowiło poszerzyć formułę dorocznych spotkań młodych badaczy kosmosu i zorganizować Międzynarodową Konferencję Młodych Astronomów (ang. International Conference of Young Astronomers, ICYA). Na spotkanie będące jednym z globalnych wydarzeń przypadającego na rok 2009 Międzynarodowego Roku Astronomii przybyło do Krakowa blisko 200 studentów, doktorantów i młodych pracowników instytutów i wydziałów astronomicznych z 30 krajów świata.

"Dzięki kolejnym edycjom OSSA udało się zintegrować polskich studentów astronomii - mogliśmy lepiej poznać nasze koleżanki i kolegów z innych miast, dowiedzieć się jak przebiegają ich studia i czym chcą się zajmować w ramach pracy naukowej. W ten sposób udało się nawiązać współpracę między studentami i doktorantami z różnych polskich ośrodków akademickich" - mówiła w sierpniu 2009 roku Milena Ratajczak, która uczestniczyła w kolejnych edycjach OSSA i współorganizowała ICYA, a dzisiaj jest doktorantką w Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika PAN i w projekcie SOLARIS kierowanym przez prof. Macieja Konackiego poszukuje planet pozasłonecznych obiegających gwiazdy podwójne.

"W tym roku nasze cele są takie same. Chcemy wrócić do najlepszych tradycji studenckich seminariów astronomicznych i zorganizować spotkanie podobne do tego, które nasi starsi koledzy - teraz już doktoranci i doktorzy pracujący w ośrodkach na całym świecie - wymyślili sami dla siebie kilka lat temu" - wyjaśnia Anna Jacyszyn, studentka astronomii na Uniwersytecie Warszawskim, która kosmosem zainteresowała się jeszcze jako uczennica XIII Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie (co zaowocowało odkryciem asteroidy w ramach międzynarodowej kampanii IASC), a obecnie współorganizuje tegoroczne OSSA.

"Podczas seminarium wykłady wygłoszą zawodowi astronomowie, a studenci wystąpią ze swoimi prezentacjami i plakatami. Większość sesji będzie poświęconych tematom stricte astronomicznym, ale na naszą konferencję chcielibyśmy zaprosić także tych studentów, którzy na przykład na politechnikach zajmują się astronautyką. Dlatego postaramy się, aby w programie seminarium znalazło się wystąpienie podsumowujące trwające właśnie konsultacje społeczne dotyczące rozwoju technologii kosmicznych w naszym kraju. Dzięki temu moglibyśmy podyskutować o szansach Polski na przystąpienie do Europejskiej Agencji Kosmicznej, która w przyszłości mogłaby się przecież dla niektórych z nas stać miejscem pracy" - mówi Jacyszyn.

"Choć VI OSSA będzie konferencją krajową, to chcemy także skorzystać z międzynarodowego dziedzictwa ICYA. Formuła będzie inna niż w 2009 roku, ale o szczegółach nie chcę jeszcze mówić - nie możemy zdradzić za wiele, żeby nie zapeszyć" - żartuje studentka astronomii.

Seminarium odbędzie się między 22 i 25 września. Studenci i pracownicy naukowi zainteresowani wzięciem udziału w spotkaniu powinni się zarejestrować na stronie http://www.astrouw.edu.pl/knastr/ossa/ do 31 lipca. Pod tym samym adresem można znaleźć szczegóły dotyczące dojazdu, zakwaterowania i opłaty konferencyjnej. Propozycje wykładów, wraz z abstraktami można przesyłać na adres ossa@astrouw.edu.pl.

[ Astronomia.pl - Jan Pomierny ]
http://www.astronomia.pl/wiadomosci/index.php?id=2837

Konkurs "Moje okno na Wszechświat"
http://www.scopedome.com/pl/konkurs-media.aspx

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Maj 2011
PostNapisane: niedziela, 29 maja 2011, 09:51 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Astronomia i astronautyka na XV Pikniku Naukowym w Warszawie

Podczas jubileuszowej, piętnastej edycji warszawskiego Pikniku Naukowego odbędzie się kilkadziesiąt astronomicznych i astronautycznych pokazów, prezentacji i zabaw, w ponad dziesięciu namiotach przygotowanych przez intytucje i organizacje z całej Polski.

Namiot numer 28 zajmie Centrum Badań Kosmicznych PAN. Ośrodek przygotował prezentację pierwszego polskiego satelity naukowego BRITE-PL, kosmiczną prognozę pogody oraz możliwość porównania obserwacji Słońca wykonanych przez kosmiczną sondę SOHO, z tymi które uczestnicy pikniku będą mogli wykonać w Warszawie.

Zaraz obok stanowiska CBK PAN, w namiocie numer 29 wystawi się rosyjski odpowiednik polskiej intytucji - Instytut Badań Kosmicznych Rosyjskiej Akademii Nauk. Prezentacja będzie dotyczyła wiatru słonecznego i heliosfery.

W namiocie numer 70 zaprezentuje się Pracownika Komet i Meteorów. Przedstawiona zostanie Polska Sieć Bolidowa oraz metody radiowej obserwacji meteorów, a dzięki symulacjom komputerowym będzie można modyfikować aktywność rożnych rojów i stowrzyć własny krater uderzeniowy.

Podczas pikniku będzie można rownież spróbować swoich jako operator pojazdów kosmicznych - księżycowego, w namiocie numer 107 Studenckiego Koła Inżynierii Kosmicznej Instytutu Radioelektroniki Politechniki Warszawskiej oraz marsjańskiego w namiocie numer 114 Studenckiego Koła Astronautycznego Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej.

W tym ostatnim stanowisku, przygotowanym rownież przez serwis internetowy Kosmonauta.net, odbędzie się także prezentacja projektu SCOPE 2.0 oraz pokazy "jak zbudować własnego satelitę?" i "jak zbudować własną rakietę?".

Klub Astronomiczny ALMUKANTARAT zajmie namiot numer 160, w którym zorganizowane zostaną zabawy i odbędą się wykłady - od Układu Słonecznego widzianego z lotu ptaka i układania puzzli z nieba do konkursu z rozpoznawania gwiazdozbiorów.

O kosmicznych drogowskazach i metodach budowy teleskopów będzie można posłuchać w namiocie numer 161 Siedleckiego Towarzystwa Miłośników Astronomii, a w namiocie warszawskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii (numer 162) będzie można spróbować astronomicznego origami oraz sprawdzić II i III prawo Keplera.

Między innymi z wystawą meteorów (na której kamienie z nieba będzie można obejrzeć również pod mikroskopem) wystawi się w namiotach numer 163 i 164 Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne. Z astronomicznymi i fizycznymi zabawami wystąpią również pracownicy Centrum Fizyki Teoretycznej PAN w Warszawie (namiot numer 205).

XV Piknik Naukowy odbędzie się w sobotę, 28 maja, między godziną 11 i 20 w warszawskim Parku Marszałka Rydza-Smigłego przy ul. Rozbrat. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

[ Astronomia.pl - Jan Pomierny ]
http://www.astronomia.pl/wiadomosci/index.php?id=2838
Konkurs "Moje okno na Wszechświat"
http://www.scopedome.com/pl/konkurs-media.aspx

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Maj 2011
PostNapisane: poniedziałek, 30 maja 2011, 18:39 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Andromeda to kosmiczny kanibal
Galaktyka Andromedy, która często określana jest jako siostra naszej galaktyki, okazała się być kosmicznym kanibalem. Teraz czai się na Drogę Mleczną. Ile zostało nam czasu?
Naukowcy od jakiegoś czasu ją o to podejrzewali, ale dopiero teraz uzyskali żelazne dowody.
Z obserwacji przeprowadzonych za pomocą teleskopów wynika, że Andromeda ściągała mniejsze galaktyki karłowate z gwiazdozbioru Trójkąta, które zbliżyły się do niej.
Dzięki badaniom naukowców z Instytutu Astrofizyki Herzberga w Victorii w kanadyjskiej prowincji Kolumbia Brytyjska, w ten sposób odkryto około sześciu obiektów, które nie należą do Andromedy, a niegdyś stanowiły osobne "światy".
Proces ten trwa od milionów lat i jego skutki są widoczne gołym okiem. Teoria dotycząca zderzania się i łączenia galaktyk jest bardzo stara.
Naukowcy znajdują na jej potwierdzenie coraz więcej dowodów. Większe galaktyki pochłaniają mniejsze w ten sposób wciąż się rozbudowując i uzyskując miano mega-galaktyk.
Kolejną galaktyką, która zostanie "zjedzona" przez Andromedę może być nasza Droga Mleczna. Obie galaktyki zbliżają się do siebie w ciągu każdej sekundy o 120 kilometrów.
Jednak ich odległość wynosząca prawie 2 miliony lat świetlnych jest na tyle duża, że do zderzenia dojdzie dopiero za 5 miliardów lat. www.twojapogoda.pl
http://www.twojapogoda.pl/astronomia/10 ... ny-kanibal

Konkurs "Moje okno na Wszechświat"
http://www.scopedome.com/pl/konkurs-media.aspx

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Maj 2011
PostNapisane: poniedziałek, 30 maja 2011, 18:40 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Czarne dziury po kolizji galaktyk?
Po przeanalizowaniu jąder 19 galaktyk za pomocą sondy Swift dokonującej pomiarów w promieniowaniu rentgenowskim, naukowcy doszli do wniosku, że masywne czarne dziury uaktywniają się, gdy dochodzi do kolizji galaktyk.
Wówczas czarne dziury dysponują ogromnymi ilościami swojego pożywienia, którym jest czarna materia.
Jak wynika z obserwacji czarne dziury zasilane aktywnymi jądrami galaktyk miały co najmniej 30 milionów mas Słońca, a przy tym były 75 razy większe od czarnej dziury znajdującej się w jądrze naszej Drogi Mlecznej.
Obiekty te były w stanie czerpać energię przez 70 milionów lat po zderzeniu się dwóch galaktyk, a po kolejnych 20-50 milionach lat zaczęły tracić na aktywności na skutek braku materiału do pochłaniania.
Dzisiaj można je nazwać olbrzymami, ponieważ posiadają do nawet miliarda mas Słońca. Czarne dziury posiadają tak olbrzymią grawitację, że prędkość ucieczki z nich przekracza prędkość światła.
Zakładając, że nie ma nic szybszego od światła, czarne dziury pochłaniają dosłownie wszystko, materię i energię. Dzięki temu czarne dziury są niewidoczne gołym okiem.
Naukowcy określili punkt po przekroczeniu którego nie jest możliwe wydostanie się spod oddziaływania tego obiektu. Granicę tą nazwano horyzontem zdarzeń.
Sądzi się, że mają tam miejsce zjawiska, których pojęcie będzie możliwe dopiero w przyszłości. Początkiem powstawania czarnej dziury jest ostatni etap życia gwiazdy, która jest od kilkudziesięciu do kilkuset razy masywniejsza od Słońca.
Następnie dochodzi do eksplozji, którą nazywamy supernową. Po niej gwiazda otrzymuje nazwę neutronowej i ma niewielkie rozmiary, chociaż jej gęstość jest znaczna.
Jeśli masa jest dostatecznie wielka dochodzi do zapadania się obiektu pod wpływem własnego ciężaru, aż wreszcie tworzy się czarna dziura.
Kolejne etapy jej powstawania od czasu gwiazdy neutronowej są skąpo opisane, ponieważ wiedza na ten temat obecnie nie jest duża, ale wciąż się rozszerza. Według niektórych teorii czarna dziura to drzwi do innych wymiarów lub Wszechświatów, może też powodować spowolnienie czasu. www.twojapogoda.pl
http://www.twojapogoda.pl/astronomia/10 ... i-galaktyk

Konkurs "Moje okno na Wszechświat"
http://www.scopedome.com/pl/konkurs-media.aspx

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Maj 2011
PostNapisane: poniedziałek, 30 maja 2011, 18:40 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Chilijskie teleskopy na tle gwiazd
Dzięki technologii poklatkowej mieliśmy już okazję ujrzeć niesamowite krajobrazy naszej planety. Tym razem pokażemy Wam, jak wygląda chilijskie obserwatorium na tle miliardów gwiazd.
Bardzo Duży Teleskop (VLT, Very Large Telescope) to tak właściwie zestaw 4 teleskopów optycznych należących do Europejskiego Obserwatorium Południowego.
Okazuje się, że samo oglądanie tego urządzenia podczas pracy może być niesamowitym doświadczeniem.
VLT umieszczony jest na pustyni Atakama w Chile, na wzgórzu Cerro Paranal, w miejscu gdzie praktycznie nie ma zanieczyszczenia światłem.
Dlatego niebo wygląda tak, jak na filmach. Aby zobaczyć obraz w najwyższej jakości, należy wybrać opcję 720p.
Drugi film to przeróbka pierwszego. Gwiazdy niemal stoją w miejscu, zaś wiruje budynek obserwatorium wraz z teleskopami.
Technologia poklatkowa umożliwia zobaczenie wszystkiego w bardzo dużym przyśpieszeniu. www.twojapogoda.pl
Sprawdź prognozę dla astronomów na dzisiejszy wieczór >>
http://www.twojapogoda.pl/astronomia/10 ... tle-gwiazd

Konkurs "Moje okno na Wszechświat"
http://www.scopedome.com/pl/konkurs-media.aspx

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Maj 2011
PostNapisane: poniedziałek, 30 maja 2011, 18:41 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Gwiazda sprzed 13 miliardów lat
Kolekcja najbardziej odległych i jednocześnie najstarszych obiektów we Wszechświecie, które udało się odkryć naukowcom, systematycznie wzrasta. Teraz przyszedł czas na najodleglejszą nam gwiazdę.
Teleskop Swift zarejestrował błysk pochodzący z najodleglejszej gwiazdy, jaką kiedykolwiek udało się nam zaobserwować.
Gwiazda eksplodowała około 13,14 miliarda lat temu, czyli zaledwie 520 milionów lat po Wielkim Wybuchu.
Abyśmy mogli ujrzeć docierające z niej promieniowanie potrzebowaliśmy ponad 13 miliardów lat. Naukowcy nie potrafią jeszcze powiedzieć, czy owa gwiazda należy do tzw. gwiazd III populacji.
Gwiazdy tego typu zbudowane są tylko i wyłącznie z wodoru i helu, z niewielką domieszką litu. Gwiazdy te były bardzo masywne, błyskawicznie ewoluowały i skończyły swój żywot po milionach lat.
To oznacza, że gwiazda, której blask do nas dotarł, tak naprawdę już nie istnieje. Jej obraz jednak nadal będzie przemierzał Wszechświat.
Naukowcy mają nadzieję, że najstarsze i najodleglejsze obiekty uda się poznać dzięki misji Kosmicznego Teleskopu Webba, który zostanie wyniesiony na orbitę około 2014 roku.
Dodajmy, że w ostatnim czasie astronomowie odkryli także najstarszą i najbardziej odległą nam galaktykę o kryptonimie UDFj-39546824. Światło podróżowało z niej 13,2 miliarda lat, co oznacza, że powstała ona zaledwie 500 milionów lat po Wielkim Wybuchu.
Odkrycia są o tyle istotne, że wgląd w dalsze obiekty pozwala także dotrzeć do tego jak i kiedy formowały się pierwsze gwiazdy. Na razie naukowcy domyślają się, że miało to miejsce około 200-300 milionów lat po powstaniu Wszechświata.
Są oni także ciekawi zjawisk występujących w okolicach pomiędzy 480 a 650 milionowym rokiem po Wielkim Wybuchu, ze względu na to, że w tym okresie tworzenie się gwiazd przyspieszyło aż 10-krotnie. www.twojapogoda.pl
http://www.twojapogoda.pl/astronomia/10 ... iardow-lat
Konkurs "Moje okno na Wszechświat"
http://www.scopedome.com/pl/konkurs-media.aspx

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Maj 2011
PostNapisane: wtorek, 31 maja 2011, 08:46 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
We wtorek rano niezwykłe, efektowne zjawisko na niebie
Bliskie spotkanie Wenus i Księżyca, dwóch najjaśniejszych po Słońcu ciał na naszym niebie, będzie można obserwować we wtorkowy poranek - informuje dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

Spotkania różnych ciał na niebie są tym bardziej efektowne im bliżej przejdą obok siebie oba obiekty i im są one jaśniejsze. Spotkanie, do którego dojdzie wczesnym rankiem w nocy z 30 na 31 maja należy do najefektowniejszych. W odległości 3 stopni od siebie spotkają się obiekty bardzo jasne czyli Wenus oraz wąski sierp zbliżającego się do nowiu Księżyca - tłumaczy naukowiec.

Obserwacje tego zjawiska będą jednak bardzo trudne, bo do spotkania dojdzie na jasnym porannym niebie, tuż nad północno-wschodnim horyzontem - dodaje.

Na obserwacje najlepiej wyjść około pół godziny przed wschodem Słońca, czyli, w centralnej Polsce, około godziny 3.50 naszego czasu. Trzeba mieć dobry widok na wschodni i północno-wschodni horyzont - najlepiej obserwować z jakiegoś wysokiego budynku lub wzniesienia. Można wspomóc się lornetką o dużym polu widzenia.

Patrząc dokładnie na wschód, na wysokości 8 stopni, zobaczymy jasnego Jowisza. Przesuwając się 20 stopni na północ dotrzemy do Wenus z Księżycem, świecących niespełna 5 stopni nad horyzontem. Ponadto niespełna 10 stopni na północ, w zasadzie na horyzoncie będzie się znajdował Merkury. - Na jego dojrzenie nie mamy jednak szans - będzie za nisko. Na szczęście Wenus i Księżyc są dużo jaśniejsze, przez co mają znacznie większe szanse aby wyróżniać się na tle łuny wschodzącego Słońca - zapewnia Olech.
http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title, ... omosc.html

Konkurs "Moje okno na Wszechświat"
http://www.scopedome.com/pl/konkurs-media.aspx

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Maj 2011
PostNapisane: wtorek, 31 maja 2011, 08:46 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Możesz zostać gwiazdą - tą na niebie
Każdy, kto znajdzie się w środowy wieczór w Warszawie, będzie miał okazję zostać gwiazdą. Wystarczy przyjść na Plac Zamkowy i wziąć udział w akcji tworzenia żywej mapy nieba, organizowanej przez Centrum Nauki Kopernik (CNK).
Po zajęciu odpowiednich pozycji, wszyscy ochotnicy zapalą latarki. Obserwowani z góry utworzą obraz rozgwieżdżonego nieba - identyczny z tym, jaki towarzyszyć nam będzie nadchodzącej nocy - zapowiada Katarzyna Nowicka z "Kopernika".
Dodaje, że na stworzonej w ten sposób mapie znajdzie się 140 gwiazd, takich jak Altair, Denebola czy Spika. Stworzą one konstelacje charakterystyczne dla obrazu wiosennego nieba - odnajdziemy wśród nich Lwa, Pannę oraz wschodzący Trójkąt Letni. Inna grupa osób utworzy gwiezdne tło w postaci Drogi Mlecznej. Znajdzie się również miejsce dla jednej z planet widocznych na naszym niebie - Saturna.

Osoby, które chcą wziąć udział w akcji powinny przyjść na Plac Zamkowy (między Kolumną Zygmunta a kościołem św. Anny). o godzinie 20.30. Nie trzeba mieć własnej latarki (organizatorzy będą je rozdawać), ale warto mieć telefon komórkowy - to właśnie świecące komórki utworzą Drogę Mleczną.

Środowe przedsięwzięcie jest częścią kampanii przed otwarciem planetarium "Niebo Kopernika" w CNK, które odbędzie się 19 czerwca. Pięć osób ze wszystkich biorących udział w akcji otrzyma podwójne zaproszenia na to otwarcie.

W planetarium znajdzie się m.in. nowoczesny projektor gwiazdowy, dzięki któremu będzie można oglądać nawet 20 milionów gwiazd. Sporą atrakcją będą także projekcje filmów popularnonaukowych, bo dzięki zainstalowanemu wewnątrz kopuły ekranowi sferycznemu widzowie odniosą wrażenie zanurzenia w obserwowanym świecie. CNK chce też organizować w planetarium koncerty muzyki klasycznej i popularnej.

Z badań przeprowadzonych przed i po otwarciu CNK, wynika, że planetarium jest najbardziej oczekiwaną atrakcją Centrum. 70-75% badanych właśnie planetarium wskazało jako główną atrakcję placówki.
http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title, ... omosc.html


Konkurs "Moje okno na Wszechświat"
http://www.scopedome.com/pl/konkurs-media.aspx

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Maj 2011
PostNapisane: wtorek, 31 maja 2011, 08:47 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Endeavour odcumował od ISS i wraca na Ziemię
Amerykański wahadłowiec Endeavour odcumował od Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) i wraz z sześcioosobową załogą wraca na Ziemię, kończąc przedostatnią misję w ramach programu lotów promów kosmicznych NASA.
Endeavour odcumował w poniedziałek o godz. 5.55 czasu polskiego, kiedy razem z ISS znajdował się około 322 km nad Boliwią. Prom ma wylądować w Centrum Kosmicznym im. Kennedy'ego na Florydzie w środę o godz. 8.35 czasu polskiego. Po ostatniej misji wahadłowiec zostanie przekazany do muzeum w Kalifornii.
Endeavour dostarczył na orbitę wart 2 mld dolarów spektrometr do wykrywania promieniowania kosmicznego oraz cały kontener części zapasowych i wysięgnik, którego zainstalowanie w piątek podczas czwartego spaceru kosmicznego oznacza ukończenie rozbudowy amerykańskiej części ISS.
Na ISS ma jeszcze polecieć 8 czerwca z misją zaopatrzeniową ostatni amerykański wahadłowiec Atlantis, kończąc trwający 30 lat program lotów promów kosmicznych. Będzie to 135. i ostatni lot promu NASA.
http://fakty.interia.pl/nauka/news/ende ... 1646124,14
Konkurs "Moje okno na Wszechświat"
http://www.scopedome.com/pl/konkurs-media.aspx

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Maj 2011
PostNapisane: wtorek, 31 maja 2011, 08:47 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
NASA już wie, czym zastąpi legendarne pojazdy
NASA chce wrócić do podboju kosmosu. Wczoraj ogłoszono, że rozwijany jest projekt czteroosobowej kapsuły, która mogłaby zabrać astronautów w odległą przestrzeń kosmiczną. – Jesteśmy zobowiązani do badań poza orbitą Ziemi i czekamy z niecierpliwością na rozwój systemów, które nas tam – powiedział administrator NASA Charles Bolden – informuje CNN.
Nazwa pojazdu, który zbuduje firma Lockheed Martin, to Wielozadaniowy Pojazd Załogowy (ang. skrót MPCV). Projekt powstał na podstawie projektów związanych ze statkiem kosmicznym Orion. Rozwój Oriona został anulowany przez Baracka Obamę.
Z kolei jak informuje serwis bbc.co.uk MPCV będzie mógł zabrać cztery osoby w podróż trwającą 21 dni. Jeśli lot będzie miał trwać dłużej to nowa kapsuła będzie podłączona do innych modułów. Przed startem kapsuła będzie umieszczana na specjalnej – jeszcze nie zaprojektowanej rakiecie – która wyniesie ją na orbitę, a lot powrotny będzie się kończył lądowaniem w Pacyfiku u wybrzeży Kalifornii.
BBC zwraca również uwagę, że do czasu wprowadzenia MPCV do normalnego użytku NASA będzie skazana na usługi Rosjan. To rosyjskie statki Sojuz będą transportować personel i zaopatrzenie na Międzynarodową Stację Kosmiczną, ponieważ Amerykanie wkrótce zakończą loty promami kosmicznymi.
Zdaniem przedstawicieli NASA, nowa kapsuła będzie większa od poprzednich. Ma być również dziesięć razy bezpieczniejsza w czasie startu i lądowania niż promy kosmiczne. MPCV ma pozwolić na podróż na Księżyc lub Marsa, a dalekie loty będą mogły się odbywać z wykorzystaniem specjalnie zwiększonego przedziału dla załogi. Loty testowe mają się odbyć jeszcze w tej dekadzie – podsumowuje CNN.
(tsz)
http://wiadomosci.onet.pl/nauka/nasa-ju ... omosc.html
Konkurs "Moje okno na Wszechświat"
http://www.scopedome.com/pl/konkurs-media.aspx

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Maj 2011
PostNapisane: wtorek, 31 maja 2011, 22:12 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Japończycy zamienią Księżyc w wielką kulę disco?
Nie ma prawie nic piękniejszego nocą, niż dobrze widoczny łysy pośród gwiazd lub upiornie chowający się za płynącymi po niebie chmurami. Jest niestety równie piękny, co bezużyteczny dla ludzi. To się może jednak zmienić.

Gigantyczna korporacja Shimizu wpadła na genialny pomysł, którego nieco zmienioną wersję mogliśmy poznać w genialnym filmie z zeszłego roku pod tytułem "Moon". Japończycy wpadli na pomysł zagospodarowania powierzchni naszego satelity i zrobienia z niego użytku poprzez wyłożenie go panelami słonecznymi.
Powstała w ten sposób gigantyczna kula disko dostarczałaby "13 tysięcy terawatów energii słonecznej przesyłanej na Ziemię za pomocą lasera lub mikrofal". Wstrzymałbym się jednak z otwieraniem szampana przez fanów "zielonej energii" i kosmicznych technologii: autorem tego niusa jest słynący z historii nie z tej ziemi (nomen omen) dziennik Daily Mail.
http://tech.wp.pl/kat,1009779,title,Jap ... omosc.html
Konkurs "Moje okno na Wszechświat"
http://www.scopedome.com/pl/konkurs-media.aspx

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4

Strefa czasowa: UTC + 2


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 66 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL