Teraz jest czwartek, 28 marca 2024, 15:05

Strefa czasowa: UTC + 2




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Marzec 2011
PostNapisane: czwartek, 10 marca 2011, 09:14 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
200 tys. dolarów za cztery minuty w stanie nieważkości
Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, w ciągu kilku najbliższych lat turyści będą mogli latać w kosmos na pokładzie Virgin Galactic, płacąc 200 tys. dolarów za jakieś cztery minuty doświadczenia nieważkości.
Nauka, być może w większym stopniu niż turystyka, może się okazać dobrym biznesem dla Virgin i innych firm, których celem jest udostępnienie krótkich wypraw na wysokość 62 mil.
- Cena biletu jest dla większości zainteresowanych zaporowa - za wyjątkiem niewielkiej liczby zamożnych, ale porównując do milionów dolarów, które rządowe agencje takie jak NASA zazwyczaj wydają na eksperymenty w kosmosie, jest "rewolucyjna" - uważa S. Alan Stern z Southwest Research Institute.
Jest pełnym zapału "ewangelistą" lotów suborbitalnych, które, z punktu widzenia naukowego, nie tylko obniżą koszty, ale także umożliwią przeprowadzanie eksperymentów z większą częstotoliwością. - Stoimy u progu wielkich zmian - dodaje Stern.
Instytut Sterna ogłosił, że podpisał już kontrakt i zapłacił depozyt za wysłanie dwóch swoich naukowców statkiem Virgin's SpaceShipTwo. Southwest Research Institute ma zamiar wykupić jeszcze sześć miejsc. Całkowity koszt inwestycji wyniesie więc 1,6 mln dolarów.
(...)
Nie zostało jeszcze ustalone, kiedy eksperymenty "wylecą w kosmos". Firma nie ogłosiła również, kiedy wystartują loty komercyjne, ale ostatecznie SpaceShipTwo będzie mógł latać raz lub dwa razy dziennie. Virgin już wykonał testy 6-osobowego SpaceShipTwo w Nowym Meksyku i wkrótce rozpocznie loty. XCOR może zacząć testy jeszcze w tym roku.
Pozostałe dwie firmy - Blue Origin stworzona przez Jeffa Bezosa, założyciela Amazon.com, i Armadillo Aerospace - także opracowują statki, których będą mogły użyć w swoim turystycznym biznesie. Inna firma Masten Space Systems Inc. przygotowuje suborbitalny statek. Nie będzie on jednak transportował ludzi.
Nawet jeśli uda się tylko niektórym z tych firm, perspektywa jest taka, że w ciągu kilku najbliższych lat każdego roku będą organizowane setki lotów suborbitalnych. Stern przewidywał, że nawet jeśli jeden lot będzie oferował jedynie kilka minut nieważkości, łączny czas suborbitalnych eksperymentów szybko prześcignie ten oferowany przez Międzynarodową Stację Kosmiczną.
(...)
- Obecnie jest prawie niemożliwe przeprowadzanie badań w stacji kosmicznej - mówi Mark Shelhamer, profesor z Johns Hopkins University, który chciałby zbadać równowagę i inne odruchy przed suborbitalnym lotem i po jego zakończeniu.
Na Ziemi grawitacja jest siłą dominującą i wiele zwyczajnych procesów - np. sposób, w jaki gotuje się woda i płonie ogień - zachowuje się całkiem inaczej bez jej oddziaływania. Ale wiele z tych teorii opisujących, jak fizyka powinna działać w stanie nieważkości, nie zostało jeszcze szczegółowo zbadanych.
Naukowcy mają obecnie kilka możliwości badania nieważkości. Mogą np. wysłać eksperyment na pokładzie samolotu, który odbywa lot paraboliczny - to dostarcza około pół minuty nieważkości - lub mogą przeprowadzać eksperyment w warunkach mikrograwitacji na Międzynarodową Stacji Kosmicznej. Loty suborbitalne dają możliwość, która plasuje się gdzieś między lotami parabolicznymi a lotami na MSK.
Nowe komercyjne pojazdy są w gruncie rzeczy napędzanymi rakietowo pociskami, które wylatują w górę, a następnie wracają, nigdy nie zbliżając się do prędkości 15,5 tys. mili na godzinę - szybkości niezbędnej do wejścia na orbitę. Pasażerowie unoszą się bezwładnie zaledwie przez kilka minut.
Loty suborbitalne pozwolą również badaczom atmosfery zbadać szczegółowo środkową jej warstwę, znajdującą się na wysokości od 45-50 km do 80-85 km. Biolodzy także mają nadzieję na zbadanie, w jaki sposób ludzie, którzy zwykle polegają na grawitacji, będą w stanie określić, w którą stronę lecą jedynie na podstawie nagłego poczucia bezwładności podczas suborbitalnego lotu.
(...)
Southwest Research Institute jest pierwszym klientem naukowym dla Virgin. - Uważamy, że wiele nowych badań rozkwitnie wraz z takim dostępem - dostępem, którego dzisiaj brakuje - powiedział George Whitesides.
Dodał, że eksperymenty naukowe będą generalnie przeprowadzane podczas lotów, w których nie będą uczestniczyć turyści. Jeśli jednak będą to badania nie rzucające się w oczy, to naukowcy będą je mogli przeprowadzać podczas lotów turystycznych. - Nie chcielibyśmy oczywiście mieszać tych dwóch kategorii podczas jednej wyprawy, jeśli będzie wątpliwość, że jedno mogłoby źle wpłynąć na drugie - powiedział.
Nie wszystkie eksperymenty wymagają obecności naukowca. Część będzie przeprowadzana podczas bezzałogowych lotów testowych.
Jednym z naukowców Blue Origin jest Joshua Colwell, profesor fizyki z University of Central Florida(...). W 1995 roku Colwell zgłosił się do NASA, by przeprowadzić w kosmosie, na pokładzie wahadłowca, eksperyment. Poleciał dwa razy - w 1998 i 2001 roku, ale nie był później w stanie kontynuować badań.
Dla eksperymentów Colwella, które wymagają jedynie kilku minut nieważkości, loty suborbitalne sprawdzą się tak samo, jak o wiele droższe loty wahadłowcami. I ma nadzieję, że będzie mógł latać kilka razy w roku zamiast raz w roku na przestrzeni kilku lat.
Steven Collicott z Purdue University, jeden z badaczy Blue Origin, który współpracuje przy eksperymentach przeprowadzanych na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej powiedział, że loty suborbitalne będą dla tych przeprowadzanych na stacji komplementarne, ale ich w całości nie zastąpią.
- Myślę, że są to dwa zdecydowanie różniące się między sobą sposoby - powiedział. Na stacji "możliwość prowadzenia eksperymentu godzina po godzinie jest najważniejsza. W nowych suborbitalnych rakietach będziemy mieli na to trzy minuty, ale i tak będzie to tańsze i o wiele szybsze - dodał.
Kenneth Chang/New York Times News Service
Tłum. Ewelina Karpińska-Morek
http://fakty.interia.pl/nauka/news/200- ... 1607622,14
Konkurs "Moje okno na Wszechświat"
http://www.scopedome.com/pl/konkurs-media.aspx

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 

 Tytuł: Re: Marzec 2011
PostNapisane: czwartek, 10 marca 2011, 09:15 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Słońce się przebudziło. Ostrzeżenie przed burzą
Amerykański satelita GOES-15 zarejestrował wybuchy na Słońcu - podaje serwis kp.ru. Naukowcy z laboratorium rentgenowskiej astronomii Słońca spodziewają się burzy magnetycznej.
Seria wybuchów średniej mocy i wyrzutów plazmy na Słońcu miała miejsce w nocy z poniedziałku na wtorek. Ich efektem mogą być zakłócenia magnetyczne na Ziemi. Ich szczyt, według badaczy, ma nastąpić 10 marca.
Burza magnetyczna zagraża przede wszystkim pracy aparatury elektronicznej, transportu i łączności. Może ona też odbić się na zdrowiu ludzi.
W 1972 roku burza geomagnetyczna wywołana rozbłyskiem słonecznym zakłóciła łączność telefoniczną w amerykańskim stanie Illinois. W 1989 roku kolejna burza słoneczna pozbawiła energii elektrycznej sześć milionów mieszkańców kanadyjskiej prowincji Quebec.
Specjaliści uważają, że małe burze magnetyczne oddziałują na organizm człowieka bardziej negatywnie, niż silne burze. Lekarze ostrzegają, że zakłócenia snu i zdolności do pracy, rozdrażnienie i nerwowość mogą odczuwać całkowicie zdrowi ludzie. Zapewniają przy tym, że takim niedomaganiom można zapobiec, przeznaczając więcej czasu na odpoczynek i sen.
(PG)
http://wiadomosci.onet.pl/nauka/slonce- ... omosc.html
Konkurs "Moje okno na Wszechświat"
http://www.scopedome.com/pl/konkurs-media.aspx

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Marzec 2011
PostNapisane: piątek, 11 marca 2011, 11:03 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Amerykański astronauta polskiego pochodzenia przyleci w przyszłym tygodniu do Warszawy

W poniedziałek, 14 marca do Polski przyleci pułkownik George Zamka - amerykański astronauta polskiego pochodzenia, który dwukrotnie brał udział w misjach NASA do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Podczas blisko tygodniowego pobytu Zamka weźmie udział w spotkaniach z dziećmi i młodzieżą oraz zostanie odznaczony przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego Orderem Zasługi RP.

To już trzecia oficjalna wizyta astronauty w Polsce. W 2008 roku Zamka odwiedził między innymi Beskidzki Klub Astronomiczny "Polaris" w Sopotni Wielkiej oraz spotkał się z uczestnikami programów lokalnych Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, która była organizatorem zarówno tamtej wizyty, jak i dwóch kolejnych.

Podczas wizyty w maju 2010 roku astronaucie towarzyszyła załoga promu kosmicznego Endeavour z misji STS-130, którą Zamka dowodził. Uczestnicy wyprawy do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej wzięli udział w spotkaniach z dziećmi i młodzieżą, przede wszystkim ze wsi i małych miejscowości.

Pułkownik George Zamka także podczas najbliższego pobytu w Polsce spotka się z młodymi entuzjastami astronautyki i astronomii - w poniedziałek, 14 marca odwiedzi szkołę w Babicach (województwo małopolskie), a dwa dni później spotka się z uczniami szkoły w Zielonce (województwo mazowieckie). 18 marca astronauta weźmie również udział w spotkaniu z członkami Klubów Młodego Odkrywcy, w warszawskim Centrum Nauki Kopernik.

Właśnie za zaangażowanie na rzecz edukacji polskiej młodzieży, którego wizyty w szkołach, ośrodkach kultury i innych placówkach są najlepszym przykładem, Prezydent Bronisław Komorowski nadał pułkownikowi Zamce Order Zasługi RP. Astronauta podczas sowich dotychczasowych pobytów w Polsce spotkał się z kilkoma tysiącami młodych osób.

Odznaczenie zostało przyznane również za promowanie Polski w świecie. Zamka odbierze order najprawdopodobniej w czwartek, 17 marca.

[ Astronomia.pl - Jan Pomierny ]
http://www.astronomia.pl/wiadomosci/index.php?id=2766

Konkurs "Moje okno na Wszechświat"
http://www.scopedome.com/pl/konkurs-media.aspx

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Marzec 2011
PostNapisane: piątek, 11 marca 2011, 11:03 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Mars Reconnaissance Orbiter jest już 5 lat na orbicie wokół Marsa
Amerykańska sonda kosmiczna Mars Reconnaissance Orbiter krąży wokół Marsa już od pięciu lat. Znalazła się na orbicie 10 marca 2006 roku.

Sonda obserwuje powierzchnię planety, strefę pod powierzchnią gruntu, a także atmosferę. Naukowcy przy jej pomocy badają dawne i obecne cykle klimatyczne występujące na Marsie. Do tej pory sonda przesłała na Ziemię 131 terabajtów danych, w tym 70 tysięcy zdjęć. Przykładowo przez ponad cztery lata wykonywała codziennie globalne mapy pogody na Marsie, wykonała też mapę rozmieszczenia minerałów na ponad 3/4 powierzchni planety

Misja była początkowo przewidziana na dwa lata badań naukowych. Okres ten dwukrotnie przedłużano, ostatnio na początku 2010 roku. Sonda nadal jest w bardzo dobrym stanie i kontynuuje wykonywanie swoich zadań.

Poza obserwacjami naukowymi Mars Reconnaissance Orbiter pełni pomocniczą rolę dla innych sond marsjańskich, które wylądowały na powierzchni planety. Kamery sondy śledziły lądowanie Phoenix Mars Lander w 2008 roku oraz monitorowały burze pyłowe zagrażające łazikom Spilit i Opportunity. Mars Reconnaissance Orbiter pełniła też wspólnie z sondą Mars Odyssey rolę przekaźnika w komunikacji z Ziemią dla tych misji. Zbadała też potencjalne miejsca lądowania dla misji Mars Science Laboratory, w ramach której w 2010 roku na Marsie wyląduje kolejny automatyczny łazik.

Więcej informacji:
• Prolific NASA Orbiter Reaches Five-Year Mark

[ Astronomia.pl - Krzysztof Czart ]

Źródło: NASA
http://www.astronomia.pl/wiadomosci/index.php?id=2768

Konkurs "Moje okno na Wszechświat"
http://www.scopedome.com/pl/konkurs-media.aspx

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Marzec 2011
PostNapisane: piątek, 11 marca 2011, 11:04 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Marsjański łazik sfotografowany z orbity
Amerykański automatyczny łazik Opportunity, badający powierzchnię Marsa, został sfotografowany przez inną sondę, znajdującą się na orbicie wokół Czerwonej Planety.

Opportunity od trzech miesięcy bada krater nazwany nieformalnie "Santa Maria". Krater ten ma około 90 metrów średnicy. W trakcie tych badań łazik sfotografowała sonda orbitalna Mars Reconnaissance Orbiter. Amerykańska agencja kosmiczna NASA zaprezentowała kolorowe zdjęcie wykonane 9 marca. Na fotografii zaznaczono strzałką miejsce, w którym znajduje się Opportunity.

Łazik Opportunity znajduje się na powierzchni Marsa od 2004 roku. Z kolei sonda Mars Reconnaissance Orbiter krąży wokół planety od 2006 roku. Obie misje były wielokrotnie przedłużane w stosunku do początkowych założeń okresu eksploatacji sond.

Zdjęcie Opportunity na obrzeżach krateru "Santa Maria" w pełnej rozdzielczości dostępne jest na witrynie NASA pod adresem www.nasa.gov/mission_pages/MRO/multimed ... 13803.html.

Więcej informacji:
• Color View from Orbit Shows Mars Rover Beside Crater
[ Astronomia.pl - Krzysztof Czart ]

Źródło: NASA
http://www.astronomia.pl/wiadomosci/index.php?id=2769

Konkurs "Moje okno na Wszechświat"
http://www.scopedome.com/pl/konkurs-media.aspx

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Marzec 2011
PostNapisane: piątek, 11 marca 2011, 11:04 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
NASA udostępnia kolejne mobilne aplikacje

Od udostępnienia w 2009 roku przez amerykańską Narodową Agencję Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej pierwszej aplikacji dla systemu iOS działającego na urządzeniach firmy Apple - iPhonie i iPodzie - wybór mobilnych programów NASA stał się znacznie bogatszy.

Agencja przygotowała wersję swojej podstawowej aplikacji - NASA App - na tablet iPad. Ten program jest dostępny w HD, czyli w "wysokiej rozdzielczości", dzięki czemu bezpośrednio na tym mobilnym urządzeniu można oglądać telewizję NASA. W ten sposób wiele osób śledziło na przykład wczorajsze lądowanie promu kosmicznego Discovery, podczas jego ostatniej w historii misji.

Wersja na iPada, podobnie jak ta na iPhona i iPoda pozwala również na otrzymywanie zdjęć i najnowszych informacji o misjach kosmicznych oraz aktualnych pozycjach wybranych satelitów.

NASA w katalogu swoich aplikacji ma także zupełnie nowe propozycje. Jedną z nich jest "Space Weather" pozwalająca na śledzenie kosmicznej pogody - dzięki danym zbieranym przez kilka satelitów agencji monitorujących aktywność słoneczną i warunki panujące w przestrzeni kosmicznej, które mogą mieć wpływ na Ziemię, ludzi i działanie urządzeń elektronicznych. Podobne funkcje ma polecana przez NASA aplikacja "Space Weather Viewer".

Dostępne są również dwie aplikacje ułatwiające dostęp do bogatego archiwum kosmicznych fotografii NASA - "Space Images" oraz dedykowana zdjęciom z Kosmicznego Teleskopu Hubble'a "Hubblesite App".

Agencja przygotowała również symulator księżycowego łazika - "Lunar Electric Rover Simulator", a wśród polecanych aplikacja znajduje się także "3D Sun" pozwalająca oglądać trójwymiarowe modele dziennej gwiazdy Ziemi.

Pełna lista aplikacji jest dostępna pod adresem http://www.nasa.gov/connect/apps.html.

[ Astronomia.pl - Jan Pomierny ]

Źródło: NASA
http://www.astronomia.pl/wiadomosci/index.php?id=2771
Konkurs "Moje okno na Wszechświat"
http://www.scopedome.com/pl/konkurs-media.aspx

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Marzec 2011
PostNapisane: piątek, 11 marca 2011, 11:05 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Wahadłowiec Discovery trafi do Narodowego Muzeum Lotnictwa i Przestrzeni Kosmicznej w Waszyngtonie

Prom kosmiczny Discovery, który po misji STS-133 w środę wylądował w Centrum Kosmiczne im. Johna F. Kennedy'ego na Florydzie, kończąc tym samym służbę, ma już nowego właściciela. Orbiter trafi do Narodowego Muzeum Lotnictwa i Przestrzeni Kosmicznej w Waszyngtonie, gdzie zostanie udostępniony zwiedzającym.

Discovery swój dziewiczy lot odbył w 1984 roku. Od tamtego czasu 39 razy był wysyłany w kosmos. Wśród najważniejszych jego misji wymienia się umieszczenie na orbicie Kosmicznego Teleskopu Hubble'a i loty serwisowe do tego instrumentu oraz misje do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Prom podczas 27 lat służby okrążył Ziemię 5830 razy i przebył blisko 240 milionów kilometrów. W przestrzeni kosmicznej spędził łącznie dokładnie rok. Taki wynik czyni go liderem całej floty wahadłowców NASA. Discovery był również tym promem, który za każdym razem odbywał pierwszy lot po tragicznych katastrofach innych orbiterów - promu Challenger w 1986 roku i promu Columbia w 2003 roku.

Pozostałe dwa wahadłowce, które jeszcze znajdują się we flocie NASA - Atlantis i Endeavour - również mają trafić do podmiotów mogących udostępnić je publicznie. Na początku ubiegłego roku w amerykańskim magazynie "Wired", który zajmuje się wpływem nauki i technologii na kulturę, ekonomię i politykę, pojawiły się w związku z tym spekulacje, że z grona nabywców wykluczeni zostaną znani z zamiłowania do astronomii i astronautyki amerykańscy miliarderzy, założycieli informatycznych gigantów - Bill Gates (Microsoft) czy Siergiej Brin (Google).

Wahadłowiec Endeavour swój ostatni lot ma odbyć w kwietniu (misja STS-134), a Atlantis w najprawdopodobniej na przełomie czerwca i lipca (misja STS-135).

Poza promami kosmicznymi NASA planuje przekazać muzeom i placówkom edukacyjnym również większości urządzeń, instrumentów i elementów wyposażenia, które były wykorzystywane podczas przygotowań do misji orbiterów i w trakcie samych lotów kosmicznych - od skafandrów astronautów do symulatorów, w których załogi ćwiczyły między innymi starty, lądowania i spacery kosmiczne.

Niestety, ze względu na prawo federalne oraz regulacje dotyczące eksportu technologii wojskowych i obronnych poza granice Stanów Zjednoczonych, elementy takie jak płytki z osłon termicznych promów nie mogą trafić do placówek w Polsce.

[ Astronomia.pl - Jan Pomierny ]

Źródło: NASA
http://www.astronomia.pl/wiadomosci/index.php?id=2772
Konkurs "Moje okno na Wszechświat"
http://www.scopedome.com/pl/konkurs-media.aspx

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Marzec 2011
PostNapisane: piątek, 11 marca 2011, 11:48 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
STS Timer zegar, który odlicza do startu promów w Twojej przeglądarce uwaga tylko trzeba instalować w dodatkach Mozilla Firefox
https://addons.mozilla.org/pl/firefox/addon/sts-timer/
Konkurs "Moje okno na Wszechświat"
http://www.scopedome.com/pl/konkurs-media.aspx


Ja sobie zainstalowałem i działa polecam jest fajny. ;)

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Marzec 2011
PostNapisane: piątek, 11 marca 2011, 17:25 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Masz czas nudzisz się mamy coś dla ciebie puzzle NASA, które można samemu pobawić się a wcale nie jest to łatwe, bo przy puzzlach znajdziemy napisy takie jak.
Easy Puzzle … Spróbować
Puzzle Medium … Możesz to zrobić
Hard Puzzle … To zajmie trochę czasu
Insane Puzzle …Nie próbuj tego
Życzę udanej w pochmurne wieczory i nocne zabawy.
http://solarsystem.nasa.gov/kids/puzzles.cfm
Konkurs "Moje okno na Wszechświat"
http://www.scopedome.com/pl/konkurs-media.aspx

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Marzec 2011
PostNapisane: piątek, 11 marca 2011, 17:27 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
STS-Timer oraz puzzle z NASA to tak dla odmiany dodałem oczywiście są inne gry zabawy na stronie NASA, ale cóż przecież to temat Astronomiczne Wiadomości z Internetu a nie z grami, niech to będzie taka mała rozrywka dla nas, jak będziecie się nudzić, takie urozmaicenie, oderwanie się od wszystkiego.
Konkurs "Moje okno na Wszechświat"
http://www.scopedome.com/pl/konkurs-media.aspx

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Marzec 2011
PostNapisane: sobota, 12 marca 2011, 10:34 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Uczniowie z Polski nawiążą łączność z kosmosem
Na 17 marca 2011 r. zaplanowano nawiązanie łączności radiowej między Szkołą Wyższą im. Pawła Włodkowica w Płocku (Mazowieckie) a Międzynarodową Stacją Kosmiczną ISS (International Space Station), orbitującą wokół Ziemi.

Jak poinformowała Kamila Bielińska z płockiego "Włodkowica", w trakcie kilkunastominutowej łączności uczestnicy przedsięwzięcia będą mogli porozmawiać z jednym z członków załogi ISS.

Jest to część międzynarodowego programu edukacyjnego ARISS (Amateur Radio on The International Space Stasion), który powstał dzięki współpracy krótkofalowców z krajów uczestniczących w budowie ISS. Jego celem jest popularyzacja astronautyki wśród młodzieży szkolnej i akademickiej. Realizacji programu patronują m.in. amerykańska agencja kosmiczna NASA, Międzynarodowa Unia Radioamatorska oraz krajowe agencje kosmiczne Francji, Japonii, Kanady i Rosji.
Nawiązanie łączności z ISS planowane jest na godz. 10.21 czasu polskiego 17 marca. 20 pytań do astronauty w języku angielskim przygotowali uczniowie płockiej II Prywatnej Szkoły Podstawowej "Profesor". Uczniowie pytają m.in. o to, co jedzą i jak śpią członkowie załogi, jakie planety widzieli, czy widzieli UFO i jak duża jest stacja kosmiczna. Gotowa jest już specjalna antena i studio radiowe.

Przygotowania do nawiązania łączności z ISS trwały od 2009 r. W projekt, oprócz Szkoły Wyższej im. Pawła Włodkowica i II Prywatnej Szkoły Podstawowej "Profesor", zaangażowali się m.in.: Harcerski Klub Łączności SP5ZBA, Towarzystwo Naukowe Płockie oraz Zespół Szkół Zawodowych nr 2 i Szkoła Podstawowa w Liszynie.

ISS jest budowana od 1999 r. na orbicie okołoziemskiej przez naukowców z USA, Rosji, Kanady, Japonii i Brazylii oraz Europejskiej Agencji Kosmicznej ESA. W ramach przedsięwzięcia realizowane są projekty dotyczące rozszerzenia wiedzy na temat Ziemi i przestrzeni kosmicznej.
http://wiadomosci.wp.pl/kat,18032,title ... omosc.html
Konkurs "Moje okno na Wszechświat"
http://www.scopedome.com/pl/konkurs-media.aspx

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Marzec 2011
PostNapisane: niedziela, 13 marca 2011, 10:31 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Trzęsienie ziemi w Japonii zmieniło oś Ziemi
Najsilniejsze od 140 lat trzęsienie ziemi w Japonii przesunęło oś Ziemi o co najmniej 10 cm – twierdzą włoscy naukowcy z Narodowego Instytutu Geofizyki i Wulkanologii. Specjaliści z NASA dodają, że skróciło także dzień o 1,6 mikrosekundy - informuje newsru.com.
Trzęsienie ziemi prawdopodobnie przesunęło też największą wyspę Japonii o 2,4 m. Objęło ono obszar o długości 400 km i szerokości 160 km, a płyty tektoniczne obniżyły się o ponad 18 metrów.
Japonia znajduje się na tzw. pacyficznym pierścieniu ognia, czyli obszarze o dużej aktywności sejsmicznej i wulkanicznej. Pierścień ten rozciąga się od Nowej Zelandii po Japonię, obejmuje też Alaskę i zachodnie wybrzeże Ameryki Północnej i Południowej.
Tsunami wywołało alarm w 50 krajach, nawet tak odległych jak Kanada, USA i Chile. - Trzęsienie było setki razy silniejsze niż to, które w 2010 r. nawiedziło Haiti - powiedział Jim Gaherty z Lamont-Doherty Earth Observatory na Uniwersytecie Columbia. Miało ono siłę podobną do siły trzęsienia ziemi w 2004 r. w Indonezji.
Wczorajsze trzęsienie nastąpiło zaledwie kilka tygodni po tym, które miało miejsce w Nowej Zelandii 22 lutego. W jego wyniku śmierć poniosło ponad 150 osób. Bliskość w czasie obu wydarzeń spowodowała pytania czy oba zjawiska mają ze sobą coś wspólnego. - Myślę, że jest to mało prawdopodobne - powiedział profesor Stephan Grilli, oceanograf z Uniwersytetu Rhode Island.
- Wpływ japońskiego trzęsienia ziemi może być porównywalny w tym względzie z tym, które miało miejsce 26 grudnia 2004 roku na Sumatrze, kiedy oś Ziemi przesunięta została o 6 cm. Chociaż trzęsienie w Japonii było słabsze, jego konsekwencje mogą być bardziej znaczące – powiedział dyrektor Centrum geodezji Bianco Giuseppe. Według specjalistów japońskie trzęsienie ziemi porównywalne jest tylko z tym z Chile z 1960 roku.
Dla ostatecznej oceny zmian w nachyleniu osi Ziemi konieczne jest przeprowadzenie dodatkowych badań i analiz, a także obserwowanie zachowania się skorupy ziemskiej.
Z kolei naukowcy z NASA twierdzą, że trzęsienie ziemi w Japonii skróciło dzień o 1,6 mikrosekundę i przesunęło oś Ziemi o 15 cm. Przesunięcie osi Ziemi prowadzi do zachwiania równowagi między ziemskim a gwiezdnym rokiem oraz do zmiany współrzędnych astronomicznych. Zjawisko to z jednej strony zostało spowodowane przez trzęsienie ziemi, ale z drugiej może prowadzić do częstszych kataklizmów naturalnych.
Ogromne trzęsienie ziemi o sile 8,9 w skali Richtera miało miejsce w Japonii o godzinie 14.46 miejscowego czasu. Największe szkody spowodowała jednak wielka fala tsunami wywołana trzęsieniem, która wdarła się w głąb lądu, czyniąc wiele szkód. Fala w początkowej fazie osiągnęła około 10 metrów wysokości. Po pierwszej fali pojawiły się kolejne. To największe trzęsienie w Japonii od 140 lat.
(TSz)
http://wiadomosci.onet.pl/nauka/trzesie ... omosc.html

Konkurs "Moje okno na Wszechświat"
http://www.scopedome.com/pl/konkurs-media.aspx

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Marzec 2011
PostNapisane: niedziela, 13 marca 2011, 10:32 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Rozpoczyna się projekt "Radiowe obserwacje Drogi Mlecznej"

Jedenaście europejskich instytucji naukowych i edukacyjnych zainaugurowało wspólny projekt "Radiowe obserwacje Drogi Mlecznej". Jego celem jest zbudowanie sieci radioteleskopów i wykorzystanie jej do prowadzenia obserwacji astronomicznych wprost ze "szkolnej ławy".

W Polsce projekt koordynuje Uniwersytet Jagielloński, a całe przedsięwzięcie jest dofinansowane z europejskiego programu Comenius Multilateral. Jeden z takich niewielkich radioteleskopów - w pełni sterowalna przez internet, trzymetrowa antena, stanie właśnie w Krakowie, na terenie Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Poza uczniami z Polski, własne obserwacje Galaktyki na falach radiowych będą mogli przeprowadzać uczniowie z Francji, Rumunii, Hiszpanii, Grecji, Cypru, Belgii, Portugalii, Wielkiej Brytanii, Szwecji i Niemiec. Ich pierwszymi zadaniami będzie badanie rotacji Drogi Mlecznej i promieniowania wodoru.

Projekt jest kierowany również do miłośników astronomii, którzy obserwacje Drogi Mlecznej mogą prowadzić w ramach działalności obserwatoriów miłośniczych czy planetariów lub samodzielnie.

W ramach projektu z Obserwatorium Astronomicznym UJ współpracuje już Centrum Fizyki Teoretycznej PAN - polski koordynator programu Hands-On Universe, Europe oraz Polski Portal Astronomiczny - Astronomia.pl. Podobnie jak w innych projektach inicjowanych przez HOU, także w "Radiowych obserwacjach Drogi Mlecznej" kluczową rolę odegrać mają nauczyciele - na co dzień to dzięki ich inicjatywie uczniowie będą uzyskiwali dostęp do sieci radioteleskopów.

Już w kwietniu grupa kilku polskich nauczycieli-trenerów, uda się do Portugalii na szkolenie związane z projektem. Następnie przeprowadzą oni ćwiczenia obserwacyjne na lekcjach lub kółkach zainteresowań w swoich szkołach oraz pomogą koordynatorom projektu zachęcić innych nauczycieli do wzięcia udziału w projekcie.

Szczegóły dotyczące projektu można znaleźć w serwisie internetowym dostępnym pod adresem http://www.oa.uj.edu.pl/hou/.

[ Astronomia.pl - Jan Pomierny ]
http://www.astronomia.pl/wiadomosci/index.php?id=2773
Konkurs "Moje okno na Wszechświat"
http://www.scopedome.com/pl/konkurs-media.aspx

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Marzec 2011
PostNapisane: niedziela, 13 marca 2011, 10:32 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
III Częstochowska Konferencja Młodych "Astrophisica Nova"

10 i 11 maja w Planetarium Instytutu Fizyki Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie odbędzie się III Konferencja Młodych "Astrophisica Nova". Podczas spotkania magistranci i doktoranci astronomii i kierunków pokrewnych będą mieli okazję przedstawić swoje pierwsze osiągnięcia naukowe.

Podczas konferencji odbędą się również wykłady oraz prezentacje w cyfrowym planetarium. Do wzięcia udziału w spotkaniu są zaproszeni studenci z zarówno polskich, jak i zagranicznych ośrodków.

Organizatorami i partnerami konferencji są: Akademia im. Jana Długosza w Częstochowie, Uniwersytet Jagielloński, Polskie Towarzystwo Astronomiczne, Stowarzyszenie "Astronomia Nova" oraz Częstochowski Oddział Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. W komitecie spotkania zasiadają: dr Bogdan Wszołek i Agnieszka Kuźmicz.

Zgłoszenie uczestnictwa wraz z tematem i formą (referat, plakat) prezentacji z zakresu astronomii, astrofizyki lub astronautyki należy przesłać do 20 kwietnia na jeden z dwóch adresów: bogdan@ajd.czest.pl (Bogdan Wszołek) lub cygnus@byk.oa.uj.edu.pl (Agnieszka Kuźmicz). Materiały pokonferencyjne zostaną opublikowane w Częstochowskim Kalendarzu Astronomicznym.

Udział w spotkaniu jest bezpłatny (brak opłaty konferencyjnej).

[ Astronomia.pl - Jan Pomierny ]
http://www.astronomia.pl/wiadomosci/index.php?id=2770

Konkurs "Moje okno na Wszechświat"
http://www.scopedome.com/pl/konkurs-media.aspx

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Marzec 2011
PostNapisane: niedziela, 13 marca 2011, 10:33 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Wahadłowiec Endeavour dotarł na platformę startową
Prom kosmiczny Endeavour, który w kwietniu ma odbyć swój ostatni lot, właśnie dotarł na platformę startową. Obecnie technicy NASA przygotowują orbiter do lotu.

Endeavour ma się udać w misję STS-134 19 kwietnia, o godzinie 19:48 EDT. Będzie to ostatnia kosmiczna wyprawa tego wahadłowca - podobnie, jak dwa pozostałe promy NASA - Discovery i Atlantis - Endeavour jest obecnie wycofywany ze służby.

Podczas kwietniowego startu zostanie wykorzystana platforma 39A znajdująca się w Centrum Kosmicznym im. Johna F. Kennedy'ego na Florydzie. Sześciu astronautów ma spędzić w kosmosie dwa tygodnie i odwiedzić Międzynarodową Stację Kosmiczną.

[ Astronomia.pl - Jan Pomierny ]

Źródło: NASA
http://www.astronomia.pl/wiadomosci/index.php?id=2775
Konkurs "Moje okno na Wszechświat"
http://www.scopedome.com/pl/konkurs-media.aspx

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Marzec 2011
PostNapisane: niedziela, 13 marca 2011, 10:34 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Po piątkowym trzęsieniu ziemi NASA publikuje zdjęcia satelitarne Japonii
Amerykańska Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA) opublikowała zestaw zdjęć satelitarnych ukazujących tereny dotknięte trzęsieniem ziemi w Japonii. Są to topograficzne obrazy okolic miasta Sendai - stolicy prefektury Miyagi, która ucierpiała po przyjściu tsunami.

Obrazy zostały uzyskane w ramach misji Shuttle Radar Topography Mission, jeszcze w 2000 roku. Ich zestawienie ukazuje obszar o powierzchni blisko 28 tysięcy km kwadratowych (174 na 160 km).

Dane z satelitów są często wykorzystywane podczas akcji ratunkowych po kataklizmach. W ostatnim czasie zdjęcia uzyskane przez znajdujące się na orbicie instrumenty okazały się kluczowe podczas działań na Haiti, po trzęsieniu Ziemi w styczniu 2010 roku.

Wykonane w wysokiej rozdzielczości zdjęcia Port-au-Prince, stolicy Haiti trafiły wtedy do oenzetowskiej komórki wykorzystującej informacje uzyskane przez satelity w zwalczaniu klęsk żywiołowych i innych sytuacji kryzysowych. Dzięki porównaniu obrazów satelitarnych z tymi, które zostały zrobione jeszcze przed trzęsieniem możliwa była dokładna ocena zniszczeń, a także planowanie akcji ratunkowej oraz odgruzowywania i innych prac porządkowych.

W opanowywaniu sytuacji po piątkowym trzęsieniu w Japonii bierze udział agencja kosmiczna tego kraju - JAXA (ang. Japan Aerospace Exploration Agency). W jej strukturze znajdują się dwa ośrodki - Earth Observation Research Center i Earth Observation Center - dysponujące zdjęciami satelitarnymi wszystkich japońskich wysp.

JAXA wykorzystuje technologie kosmiczne również do badania dynamiki atmosfery - Japończycy, jako naród wyspiarzy, co roku musi stawiać czoła tajfunom. Badaniom tym służy realizowana we współpracy z NASA misja TRMM.

Większość krajów, które zdecydowały się powołać narodowe agencje kosmiczne, uczyniły to właśnie ze względu na możliwość realizowania celów cywilnych - w sytuacjach kryzysowych lub w ramach działalności badawczo-rozwojowej i komercyjnej.

W Polsce, nie posiadającej jeszcze własnej instytucji koordynującej eksplorację i wykorzystanie przestrzeni kosmicznej i ciągle nie będącej członkiem Europejskiej Agencji Kosmicznej, technologie satelitarne są wykorzystywane rzadko. Ostatnio dane z instrumentów znajdujących się na orbicie wspomagały walkę z powodzą w 2010 roku.

[ Astronomia.pl - Jan Pomierny ]

http://www.astronomia.pl/wiadomosci/index.php?id=2774

Konkurs "Moje okno na Wszechświat"
http://www.scopedome.com/pl/konkurs-media.aspx

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Marzec 2011
PostNapisane: niedziela, 13 marca 2011, 10:34 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Polscy miłośnicy astronomii zbierają pieniądze na teleskop dla chorej Pauliny

Na forach internetowych skupiających polskich astronomów-amatorów rozpoczęła się zbiórka środków na zakup teleskopu dla piętnastoletniej, poważniej chorej mieszkanki Lubina - Pauliny. Akcja została zainicjowana przez fundację "Mam marzenie".

Paulina interesuje się oceanografią oraz poezją - ma za sobą sukcesy w konkursach recytatorskich. Jej niespełnionym marzeniem pozostaje jednak obserwacja nocnego nieba przez własny teleskop.

Wolontariusze krakowskiej fundacji "Mam marzenie" posiadającej oddziały w całej Polsce, w tym we Wrocławiu, postanowili pomóc w realizacji tego pragnienia. Razem ze studentami astronomii wybrali kilka modeli teleskopów spośród których do Pauliny trafi jeden oraz rozpoczęli zbiórkę pieniędzy.

"Potrzebujemy funduszy na to marzenie. Wierzymy, że wśród czytelników Państwa strony oraz forumowiczów znajdą się osoby, które zechcą wesprzeć nas finansowo, żeby to marzenie można było spełnić. (...) Liczymy na to, że znajdą się osoby, które będą chciały wnieść coś niesamowitego w życie Pauliny" - napisali wolontariusze w liście skierowanym do redakcji naszego portalu.

Pomóc można dokonując przelewu na rachunek bankowy o numerze 26 1050 1445 1000 0022 7647 0461, na rzecz fundacji "Mam Marzenie" (ul. Św. Krzyża 7, 31-028 Kraków). W tytule przelewu należy podać: "wpłata na marzenie Pauliny - teleskop (oddział Wrocław)".

To nie pierwsze astronomiczne marzenie, w którego spełnieniu pomogła fundacja - w 2009 roku siedmioletni Dominik z Bolesławca odwiedził Planetarium Śląski w Chorzowie.

[ Astronomia.pl - Jan Pomierny ]
http://www.astronomia.pl/wiadomosci/index.php?id=2776
Konkurs "Moje okno na Wszechświat"
http://www.scopedome.com/pl/konkurs-media.aspx

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Marzec 2011
PostNapisane: poniedziałek, 14 marca 2011, 16:57 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Ta asteroida miała zniszczyć Ziemię (foto)
Astronomowie z Uniwersytetu Hawajskiego sfotografowali asteroidę 99942 Apophis, która stała się słynna po tym, jak w 2004 roku ogłoszono, że jej szansa za zderzenie z Ziemią w 2029 roku wynosi aż 1 do 37. Dziś właściwie wyklucza się takie zagrożenie w tym terminie.
Apophis w 2029 roku minie jednak Ziemię w niedużej odległości (około 36 tysięcy kilometrów), co oznacza, że będzie widoczna nawet gołym okiem, jako szybko poruszający się po niebie obiekt.
Negatywną konsekwencją tak bliskiego przelotu koło Ziemi może być zmiana orbity asteroidy, co w przyszłości, już po 2029 roku może ostatecznie doprowadzić do zderzenia z Ziemią.
Właśnie dlatego astronomowie starają się regularnie obserwować Apophis i dzięki temu coraz dokładniej wyznaczać jej tor w przestrzeni kosmicznej. Ta wiedza można się w przyszłości okazać bezcenna, gdy będą podejmowane próby zapobiegnięcia zderzeniu.
Najnowsze fotografie, z 31 stycznia, zostały wykonane 2,2-metrowym teleskopem znajdującym się na szczycie hawajskiego wulkanu Mauna Kea.
http://wiadomosci.onet.pl/nauka/ta-aste ... omosc.html
Konkurs "Moje okno na Wszechświat"
http://www.scopedome.com/pl/konkurs-media.aspx


Załączniki:
Asteroida Apophis.jpg
Asteroida Apophis.jpg [ 18.85 KiB | Przeglądane 4554 razy ]

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.
Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Marzec 2011
PostNapisane: wtorek, 15 marca 2011, 08:45 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Ostrzeżenie przed burzami na Słońcu
Pogoda często trafia na czołówki serwisów informacyjnych. Jednak w zeszłym miesiącu niezauważona przeszła aura, która zmusiła do zmiany kursu samoloty latające normalnie trasą polarną między USA i Azją. Wszystko przez tzw. kosmiczną pogodę, a dokładniej potężny wyrzut zjonizowanego gazu z powierzchni Słońca, zdolny zakłócić działanie ziemskich urządzeń elektronicznych.

Do burzy na Słońcu może dojść w każdej chwili, jednak przybierają one na sile i częstotliwości w 11-letnich cyklach. Szczyt obecnego cyklu przypada na lata 2011-2012. To co w nim szczególnego, to fakt, że zależność współczesnego świata od technologii - a przez to wrażliwość na zmiany kosmicznej pogody - znacząco wzrosła od ostatniego szczytu sprzed dekady.
Obecnie zła kosmiczna pogoda może katastrofalnie wpłynąć na integralność światowych sieci elektroenergetycznych, dokładność i dostępność GPS, niezawodność łączności satelitarnej oraz użyteczność radarów radiowych i pozahoryzontalnych.
Niedawna zmiana kursu samolotów była spowodowana możliwością utraty w pobliżu Bieguna Północnego odczytów z urządzeń radiowych niezbędnych z punktu widzenia kontroli ruchu lotniczego. Przekierowanie było kosztowne i niewygodne - niektóre linie lotnicze musiały zmniejszyć liczbę pasażerów, by zrobić na pokładzie miejsce dla dodatkowego paliwa.
Kosmiczna pogoda oddziałuje na bezpieczeństwo ludzi i gospodarek krajów w każdym miejscu naszego gęsto oplecionego siecią przewodów globu. A wyrzucony przez Słońce strumień naładowanych cząstek, przemieszczający się z prędkością ośmiu milionów kilometrów na godzinę, może uderzyć bez specjalnego ostrzeżenia. Skutki mogą być ogromne. Ich potencjalny koszt w pierwszym roku to dwa biliony dolarów - tylko w Stanach Zjednoczonych. Okres rekonwalescencji może natomiast trwać od czterech do dziesięciu lat.
Historia jest pełna ostrzeżeń przed tego typu wydarzeniami. W 1859 roku brytyjski astronom Richard Carrington zaobserwował, że problemy z kompasami i telegrafami oraz zorza polarna widoczna aż na Kubie były poprzedzone intensywnym rozbłyskiem białego światła na powierzchni Słońca.
W 1921 roku kosmiczna pogoda uniemożliwiła działanie systemom komunikacyjnym i wywołała pożary na północnym wschodzie Stanów Zjednoczonych. W marcu 1989 roku burza geomagnetyczna w 90 sekund całkowicie wyłączyła kanadyjskiego dostawcę elektryczności Hydro-Québec. W efekcie miliony ludzi nie miały prądu przez dziewięć godzin. W 2003 roku efekty dwóch intensywnych burz na Słońcu dotarły do Ziemi w ciągu 19 godzin - powodując blackout w Szwecji, zakłócając satelity, uniemożliwiając komunikację, kontrolę lotów i nawigację.
Badanie, przeprowadzone w 2008 roku przez Metatech Corporation, dowiodło, że powtórka burzy na Słońcu z 1921 roku dotknęłaby dziś ponad 130 milionów ludzi w USA. W listopadzie raport Lloyd's ostrzegał: "Utrata zasilania może prowadzić do reakcji łańcuchowej - szeregu błędów i usterek, które mogą pozostawić społeczeństwa i globalną ekonomię poważnie uszkodzone".
Dzięki pracy naukowców z całego świata znacznie lepiej rozumiemy dziś przyczyny i znamy częstotliwość podobnych wydarzeń. Wiemy, że zakłócenia kosmicznej pogody są kontrolowane przez pole magnetyczne w atmosferze Słońca. Potrafimy przewidzieć, że prawdopodobieństwo burzy jest znacznie wyższe, gdy Słońce osiąga szczyt swojego cyklu magnetycznego i możemy określić, gdzie na powierzchni gwiazdy wystąpi zwiększona aktywność, prowadząca do powstania burzy.
Astronomowie wskazują, że gwałtowność przyszłych burz może być znacznie większa niż tych, które obserwowaliśmy w ostatnich dekadach. Dlatego - podkreślają - absolutnie konieczne jest monitorowanie aktywności Słońca i jej wpływu na Ziemię.
Pierwsze działania, by wprowadzić te słowa w czyn, zostały już podjęte. W styczniu podpisano porozumienie między brytyjskim Met Office i amerykańskim Space Weather Prediction Center przy Narodowej Służbie Oceanicznej i Meteorologicznej w sprawie współpracy i dzielenia się danymi.
W zeszłym miesiącu, na corocznym spotkaniu Amerykańskiego Stowarzyszenia Rozwoju Nauki, w którym braliśmy udział, naukowcy, planiści i specjaliści ds. zarządzania kryzysowego z całego świata dyskutowali na temat rosnących obaw wobec wpływu, jaki kosmiczna pogoda może wywrzeć na międzynarodową gospodarkę i bezpieczeństwo narodowe. Wszyscy zgodzili się co do tego, że należy ochronić podstawową infrastrukturę i opracować nowe strategie łagodzenia skutków.
By zmniejszyć ryzyko związane z kosmiczną pogodą można zrobić wiele. Na przykład opracować wsparcie dla kluczowych systemów (m.in. dla GPS), silniejsze osłony dla satelitów, urządzenia blokujące do ochrony sieci energetycznej. Dodatkowo należy wymienić starzejące się już satelity badawcze, by unowocześnić system ostrzegania.
Niektóre z tych środków zwrócą się bardzo szybko, inne wykażą swoją przydatność w dłuższym okresie. Dziś kluczowe jest wybranie, sprawdzenie i wdrożenie najskuteczniejszego szeregu środków ochronnych przed zawirowaniami w kosmicznej pogodzie, z jednoczesnym dotarciem do opinii publicznej z informacjami o zagrożeniach i możliwych środkach zaradczych. Po obu stronach Atlantyku jest wola, by zrobić dokładnie to.
John P. Holdren, John Beddington
John P. Holdren jest doradcą ds. nauki i technologii prezydenta Baracka Obamy. John Beddington jest głównym doradcą ds. nauki premiera Davida Camerona
International Herald Tribune
tłum. AWT
http://fakty.interia.pl/new-york-times/ ... 09079,6806
Konkurs "Moje okno na Wszechświat"
http://www.scopedome.com/pl/konkurs-media.aspx

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Marzec 2011
PostNapisane: wtorek, 15 marca 2011, 09:16 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Rea i Helena na fotografiach z sondy Cassini
Amerykańska Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA) opublikowała kolejne fotografii wykonane przez sondę Cassini, która bada system Saturna. Zdjęcia ukazują księżyce gazowego olbrzyma.

Najnowsza fotografia przedstawia Helenę, niewielki księżycy Saturna (ok. 30 km średnicy) zaliczany do grupy satelitów trojańskich - obiektów poruszający się wokół planety po tej samej lub bardzo zbliżonej orbicie co inny, dużo masywniejszy księżyc. Zdjęcie zostało uzyskane 31 stycznia bieżącego roku.

Na fotografii z 11 stycznia widać kilka satelitów Saturna, jednak na pierwszym planie znajduje się tylko Rea - drugi co do wielkości, lodowy księżyc gazowego olbrzyma. Na zdjęciu obecne są także widoczne z boku pierścienie Saturna, gdyż sonda podczas wykonywania fotografii znajdowała się dokładnie w ich płaszczyźnie. Obraz został uzyskany z odległości 60 tysięcy kilometrów od Rei.

Program Cassini-Huygens jest efektem współpracy NASA, ESA i Włoskiej Agencji Kosmicznej ASI. Celem trwające od 1997 roku misji jest badanie całego układu Saturna, w tym księżyców planety. W budowie lądownika Huygens, którego zadaniem było lądowanie na największym satelicie gazowego olbrzyma, Tytanie brali również udział polscy naukowcy z Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.

[ Astronomia.pl - Jan Pomierny ]

Źródło: NASA
http://www.astronomia.pl/wiadomosci/index.php?id=2777
Konkurs "Moje okno na Wszechświat"
http://www.scopedome.com/pl/konkurs-media.aspx


Załączniki:
satrea.jpg
satrea.jpg [ 94.93 KiB | Przeglądane 4539 razy ]

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.
Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 2


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 52 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL