Teraz jest czwartek, 28 marca 2024, 18:18

Strefa czasowa: UTC + 2




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Marzec 2011
PostNapisane: wtorek, 1 marca 2011, 08:54 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Księżyc Saturna jak gąbka. Co leży na jego dnie?
Sonda Cassini wykonała niezwykłe zdjęcia jednego z księżyców Saturna - Hyperiona. Jego powierzchnia gęsto pokryta jest kraterami co sprawia, że wygląda on jak wielka gąbka - czytamy w serwisie dailymail.co.uk.
Podstawowe pytanie, jakie zadają sobie teraz naukowcy jest proste: co leży na dnie ogromnych kraterów Hyperiona.
- Nikt nie jest tego pewny - mówi przedstawiciel NASA. Na powierzchni każdego z kraterów leży bliżej nieznana ciemna materia. Z analiz zdjęć wynika, że w niektórych miejscach czarny materiał może mieć tylko kilkadziesiąt metrów grubości.
Hyperion jest niewielkim ciałem niebieskim o długości ok. 250 kilometrów. Obraca się chaotycznie i ma gęstość tak niską, że wewnątrz może występować rozległy system jaskiń.
Naukowcy potwierdzili, że wokół Saturna krążą 62 księżyce - czytamy na stronach dailymail.co.uk.
http://wiadomosci.onet.pl/nauka/ksiezyc ... omosc.html

Konkurs "Moje okno na Wszechświat"
http://www.scopedome.com/pl/konkurs-media.aspx

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 

 Tytuł: Re: Marzec 2011
PostNapisane: wtorek, 1 marca 2011, 08:59 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Trwa ogólnoświatowa akcja GLOBE at Night
Trwa międzynarodowa akcja obserwacyjna skierowana do uczniów i miłośników astronomii. Jej uczestnicy tworzą wspólnie ogólnoświatową bazę z danymi na temat zanieczyszczenia nieba sztucznym światłem. Wyniki można zgłaszać do 6 marca.

Aby przyłączyć się do tej inicjatywy wystarczy w pogodny wieczór wyjść na dwór, odnaleźć gwiazdozbiór Oriona i policzyć ile gwiazd w nim widać. Dla ułatwienia można porównać rzeczywisty widok Oriona na niebie z rysunkami na mapkach opracowanych przez organizatorów i w ten sposób określić tzw. graniczną wielkość gwiazdową, czyli to jakie najsłabsze gwiazdy widać z danej okolicy.

Następnie uzyskany wynik przesyła się do bazy organizatorów za pomocą witryny internetowej. Aby miał on wartość naukową trzeba podać też czas obserwacji i współrzędne geograficzne miejsca w którym dokonano obserwacji. Współrzędne można odczytać z dokładnej mapy, odbiornika GPS, albo odnaleźć na przykład w darmowych programach komputerowych Google Earth lub NASA World Wind.

Akcja skierowana jest szczególnie do uczniów. Pozwala na naukę orientacji na nocnym niebie i poznanie wpływu człowieka na środowisko naturalne. Dodatkowym aspektem jest udział ucznia w zorganizowanej akcji przeprowadzanej w wielu krajach, której wyniki można śledzić w Internecie.

Projekt GLOBE at Night jest prowadzony co roku od kilku lat. Uzyskane wyniki są publikowane w postaci map, które można pobrać z Internetu. Tegoroczna kampania obserwacyjna trwa od 21 lutego do 6 marca. W ubiegłym roku zarejestrowano 17805 obserwacji z całego świata, w tym wiele z Polski.

Instrukcje, mapki i inne materiały na temat akcji GLOBE At Night znajdują się na witrynie internetowej www.globeatnight.org, dostępne są w kilku językach, również po polsku.

GLOBE at Night to jedna z inicjatyw edukacyjnego projektu GLOBE prowadzonego w celu promocji nauki i skupiającego się na środowisku naturalnym. W różnych inicjatywach GLOBE uczniowie i nauczyciele współpracują z naukowcami. GLOBE to inicjatywa amerykańska, ale współpracuje z nią 111 krajów, m.in. Polska.

Więcej informacji:
• GLOBE at Night
• Instrukcja i mapki po polsku

[ Astronomia.pl - Krzysztof Czart ]
http://www.astronomia.pl/wiadomosci/index.php?id=2760

Konkurs "Moje okno na Wszechświat"
http://www.scopedome.com/pl/konkurs-media.aspx

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Marzec 2011
PostNapisane: wtorek, 1 marca 2011, 10:39 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Paulina Wojciechowska i Krzysztof Bolejko

Znany południowoafrykański kosmolog George Ellis podobno powiedział kiedyś, że jeżeli w kosmosie istnieją inne cywilizacje, to prawdopodobnie rejon, który zajmuje Ziemia, oznaczają na swoich mapach wielkim czerwonym krzyżykiem z dopiskiem no go zone, czyli „omijać z daleka".

Pomimo że stwierdzenie to odnosiło się oryginalnie do nieprzyjemnej natury człowieka, znajdującej odbicie w wojnach, wyzysku i przemocy, które wciąż dotykają większość ludzkości, może także stanowić komentarz do tego, jak być może w przyszłości będziemy prezentować się z kosmosu: niebieska planeta otoczona przez orbitujące, nieużywane już statki kosmiczne - czyli przez tzw. kosmiczne śmieci.

Historia wyrzucania w przestrzeń kosmiczną albo w jej okolice przeróżnych wytworów rąk ludzkich ma grubo ponad pół wieku - już podczas drugiej wojny światowej niemieckie rakiety balistyczne A4/V2 osiągały wysokość 80 km, a późniejsze rakiety amerykańskie potrafiły wznosić się jeszcze wyżej, przekraczając tym samym linię Kármána, czyli znajdującą się na wysokości ok. 100 km nad powierzchnią Ziemi umowną granicę kosmosu. Jednak pierwszym obiektem, pozostającym w przestrzeni dłużej niż tylko parę minut, stał się wystrzelony 4 października 1957 roku sowiecki sputnik. Udało mu się orbitować przez całe trzy miesiące, zanim spadł i spalił się w atmosferze.

Potem wystrzelono w przestrzeń kosmiczną kolejne sputniki i całe mnóstwo innych statków kosmicznych w ramach amerykańskich i sowieckich programów, jak np. Mercury, Gemini czy Apollo. Od 1957 roku program Space Surveillance Network skatalogował ponad 20 tys. stworzonych przez człowieka obiektów, które wkroczyły w przestrzeń kosmiczną. O tym, jak wiele jest ich obecnie na orbicie, można się przekonać, obserwując w pogodną noc niebo (wolno przemieszczające się obiekty to właśnie satelity; jeśli obserwowany obiekt przemieszcza się szybko i zaraz znika, to najprawdopodobniej jest meteor, jeśli natomiast miga, jest to najpewniej samolot).
Co więcej, wydaje się, że wkraczamy obecnie w następny etap podboju kosmosu, a dokładnie w epokę komercjalizacji lotów kosmicznych. 8 grudnia 2010 roku z kosmodromu na Florydzie został wystrzelony SpaceX Dragon, pierwszy będący własnością prywatnej firmy statek kosmiczny, któremu udało się wznieść na orbitę Ziemi i potem w całości wylądować na powierzchni Ziemi, a konkretnie na powierzchni Oceanu Spokojnego. Z kolei firma Richarda Bransona, Virgin Galactic, deklaruje, że być może już od przyszłego roku rozpocznie regularne komercyjne loty kosmiczne, które będą osiągać wysokość ok. 110 km. Cena „wycieczki" to ok. 200 tys. dolarów, co jest kwotą całkiem przystępną w porównaniu z 20 mln, które płacili za kilka dni w kosmosie klienci rosyjskiego Mira. Mówi się też o planach wprowadzenia szybkich przelotów pomiędzy kontynentami - dzięki wyrzuceniu samolotu na orbitę, wyczerpująca dwudziestoparogodzinna podróż Londyn-Sydney trwałaby ok. dwóch godzin.

Jeden satelita dziennie

Wszystko to, pobudzając wyobraźnię drzemiącego w każdym z nas odkrywcy, brzmi dla ludzkiego ucha bardzo przyjemnie, ale zastanówmy się przez chwilę, co dzieje się z tymi wystrzelonymi w kosmos satelitami, które wyszły już z użytku, lub też z tymi częściami statków kosmicznych, które podczas lotu w kosmosie są „gubione", jak to się dzieje z pustymi zbiornikami po paliwie.

Jak wiadomo, aby utrzymać się na orbicie, satelita musi cały czas pozostawać w ruchu. Gdyby go nagle zupełnie zatrzymać, spadłby prosto na Ziemię. Im mniejsza zatem prędkość orbitalna satelity, tym szybciej on spada, obniżając się kolejno na niższe i niższe orbity. Satelity krążą bowiem na różnych orbitach, ale zawsze na wysokościach, gdzie występuje jeszcze szczątkowa atmosfera ziemska; przykładowo amerykańskie wahadłowce latają na wysokości 150-450 km nad Ziemią, satelity wojskowe na wysokości 500-1000 km, a satelity komunikacyjne są wynoszone na wysokość 36 tys. km. Owa szczątkowa atmosfera ziemska wchodzi zatem z satelitami w kontakt, powodując tarcie, a tym samym i hamowanie, na skutek którego satelity zaczynają tracić swoją wysokość. To tracenie wysokości nieuchronnie musiałoby doprowadzać do przedwczesnego upadku takiego satelity na Ziemię i żeby temu zapobiec, raz na jakiś czas uruchamia się ich silniki, aby wznieść je z powrotem na pożądaną orbitę.

Oczywiście, gdy satelita przestaje funkcjonować, nie koryguje się już jego trajektorii i powoli spada on, aż wreszcie, wkroczywszy w gęstsze warstwy atmosfery, ulega spaleniu - obecnie taki los spotyka średnio jednego satelitę dziennie. Jednak Arrun Saunders i Hugh Lewis z University of Southampton w Wielkiej Brytanii, przestudiowawszy orbity ponad 30 satelitów na przestrzeni ok. 40 lat, zauważyli, że czas, jaki zajmuje satelitom spadek z orbity, coraz bardziej się wydłuża. Tłumaczy się to oziębianiem się i rozrzedzaniem górnych warstw atmosfery na skutek wzrastających poziomów dwutlenku węgla. (...)
Rozważając kwestię spadających statków kosmicznych, nie sposób nie wspomnieć, że czasem satelita w atmosferze nie spali się całkowicie - wtedy niektóre jego fragmenty docierają do powierzchni Ziemi. Jeden z bardziej znanych takich przypadków miał miejsce w 1962 roku, kiedy to kawałek metalu o masie 9,5 kg, zidentyfikowany potem jako część wystrzelonego dwa lata wcześniej sowieckiego Sputnika IV, spadł na skrzyżowanie ulic w Manitowoc w Wisconsin, USA. Z kolei w 1997 roku lekki fragment o wymiarach 10 na 13 cm uderzył w kobietę w Turley, w Oklahomie, na szczęście nie powodując żadnych obrażeń. Później został on zidentyfikowany jako fragment drugiego członu wystrzelonej niemal rok wcześniej rakiety Delta II.


Więcej w miesięczniku „Wiedza i Życie" nr 3/2011.
http://www.wiz.pl/main.php?go=1&op=2&id=298

Konkurs "Moje okno na Wszechświat"
http://www.scopedome.com/pl/konkurs-media.aspx

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Marzec 2011
PostNapisane: środa, 2 marca 2011, 08:59 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Dziwne zachowanie Słońca. "To jest anomalia"
Amerykańscy naukowcy przekonują, że wyjątkowa niska aktywność Słońca może doprowadzić do poważnego ochłodzenia na Ziemi, wbrew popularnej teorii o globalnym ociepleniu - podaje kp.ru. Wskazując na anomalne zachowanie Słońca twierdzą, że grożą nam niebywałe mrozy.
Słońce zachowuje się nienormalnie. Z dużym opóźnieniem zakończył się okres jego minimalnej aktywności, który trwał ponad 26 miesięcy zamiast zwyczajowych 16. Osłabł również słoneczny wiatr (strumień cząstek wypływających ze Słońca, składający się przede wszystkim z protonów i elektronów o dużej energii - red.).
Ponadto mniej jest słonecznych plam, dzięki którym w ostatecznym rozrachunku Słońce jest jaśniejsze. Zdaniem naukowców w przyszłości plamy mogą w ogóle zniknąć.
Według prognoz badaczy z amerykańskiego Narodowego Obserwatorium Słonecznego (NOS), w rozpoczętym niedawno 24. cyklu aktywności słonecznej będzie ich dwa razy mniej, a w 25. znikną zupełnie i okres minimalnej aktywności przeciągnie się na dziesięciolecia.
Od 1990 roku do dzisiaj dwaj amerykańscy naukowcy, Matthew Penny i William Livingston z NOS, zbadali kilka tysięcy plam. Ustalili, że siła ich pól magnetycznych znacznie się zmniejszyła i wciąż się zmniejsza.
Przyczyna "osłabienia" Słońca nie jest na razie jasna. Penny i Livingston sugerują, że być może doszło do naruszenia cyrkulacji plazmy wewnątrz i na powierzchni Słońca.
Naukowcy są przekonani, że ich prognozy się sprawdzą, a Słońce na dłuższy czas będzie wykazywać minimalną aktywność. Podkreślają, że z czymś podobnym mieliśmy już do czynienia w historii ludzkości, na przykład w latach 1310-1370 i 1645-1715. W tym okresie liczba plam słonecznych zmniejszyła się kilka tysięcy razy w porównaniu z "normalnymi latami". Jakie były tego efekty? W Europie, według świadków epoki, zamarzała Tamiza i Sekwana, a śnieg padał nawet na południu Włoch.
Uczeni twierdzą, że czekają nas wielkie mrozy. Kiedy ten zimny okres się zacznie? Tu nie ma zgody. Jedni wskazują na 2020 rok, inni – na 2014. W każdym razie Penny i Livingston oraz ich stronnicy obawiają się nie globalnego ocieplenia, jak głosi popularna teoria, lecz globalnego ochłodzenia wywołanego anomalnym zachowaniem Słońca.
http://wiadomosci.onet.pl/nauka/dziwne- ... omosc.html

Konkurs "Moje okno na Wszechświat"
http://www.scopedome.com/pl/konkurs-media.aspx

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Marzec 2011
PostNapisane: środa, 2 marca 2011, 17:47 
Offline
Ranga: [4]
Ranga: [4]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 7 stycznia 2011, 21:47
Posty: 729
Lokalizacja: Malden, Holandia
Ja bym nie straszył. Tego nie potrafili przewidzieć, więc niech się nie wymądrzają z plamami. Niedawno jeszcze mówiono jak to słońce stało się aktywne, i że grożą nam uszkodzeniami satelit, brakiem prądu itp... Ich wiedza jest guzik warta w tym momencie odnoszę takie wrażenie. Co o tym myślicie?

_________________
Celestron SkyMaster 25x70
Pink Floyd - "There's no sensation to compare with this..."


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Marzec 2011
PostNapisane: piątek, 4 marca 2011, 10:04 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Misja promu Discovery przedłuży się
Czwartek był dniem pełnym wydarzeń dla załogi promu kosmicznego Discovery. Najpierw astronauci dowiedzieli się, że ich misja potrwa dwa dni dłużej, a potem rozmawiał z nimi prezydent Barack Obama.

Telefoniczna rozmowa trwała sześć minut. Barack Obama pogratulował znajdującym się 350 km nad Ziemią astronautom udziału w tej historycznej, bo ostatniej misji promu Discovery. - To ogromny zaszczyt być ostatnim dowódcą tego wahadłowca - usłyszał od prezydenta USA emerytowany pułkownik lotnictwa Steve Lindsey.

Wcześniej NASA poinformowała załogę wahadłowca, że pozostanie na orbicie dwa dni dłużej niż wcześniej planowano, bo do dziewiątego marca.
Ostatni lot Discovery jest także początkiem końca trzydziestoletniego programu lotów amerykańskich wahadłowców. Po nim na orbitę będzie wyniesiony w kwietniu prom Endeavour, a w czerwcu ostatni z nich - Atlantis.

Discovery wystartował 25 lutego i dostarczył na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS), sprzęt i potężne zapasy żywności dla jej załogi. Astronauci pomagają także w pracach naprawczych na ISS, co jest jednym z powodów przedłużenia ich misji.
http://wiadomosci.wp.pl/kat,1515,title, ... omosc.html


Konkurs "Moje okno na Wszechświat"
http://www.scopedome.com/pl/konkurs-media.aspx

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Marzec 2011
PostNapisane: piątek, 4 marca 2011, 10:05 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Tajne dokumenty związane z UFO zostały opublikowane
Tysiące tajnych dokumentów związanych z UFO ujrzało światło dzienne. Dokumenty opublikowało brytyjskie Ministerstwo Obrony.

W 1967 roku Brytyjczykom wydawało się, że wybuchła wojna światów. Na południu Anglii znaleziono sześć latających talerzy położonych w jednej linii. Wojsko otrzymało wiele alarmistycznych telefonów, na miejsce wysłano saperów. Z czasem okazało się - czego dowodzą przedstawione właśnie archiwa - że cała sprawa to dowcip studentów.

O UFO dyskutowano kiedyś poważnie, nawet na forum ONZ. Dziś sceptycy mówią, że przybyszów z kosmosu nigdy na Ziemi nie było. - Białe plamy na chmurach to odbijające się promienie światła wysyłane przez meteorologów. Nie zapominajmy też o balonach pogodowych - mówi Richard Angwin z brytyjskiego Biura Meteorologicznego.
Wielu ludzi uważa jednak, że widziało UFO na własne oczy. Brytyjskie dokumenty zawierają wiele amatorskich rysunków zarówno prymitywnych, jak i bardzo skomplikowanych latających talerzy. W archiwach są też zeznania osób, które zapewniają, że kiedyś uprowadziły je ufoludki.
http://wiadomosci.wp.pl/kat,1515,title, ... omosc.html


Konkurs "Moje okno na Wszechświat"
http://www.scopedome.com/pl/konkurs-media.aspx

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Marzec 2011
PostNapisane: piątek, 4 marca 2011, 10:05 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Ustalono przyczynę dziwnego zachowania Słońca
Uczeni znaleźli wytłumaczenie dla niezwykle niskiej aktywności Słońca, którą można było zauważyć w ostatnim czasie. Z badań opublikowanych w piśmie "Nature" wynika, że ta anomalia może być spowodowana plamami, które pojawiają się na jego powierzchni - podaje serwis lenta.ru
Im większe są takie plamy, tym większa jest aktywność ciała niebieskiego.
Wahania między minimalną a maksymalną aktywnością Słońca ulegają zmianom co 11 lat, jednak obecny cykl zatrzymał się i od 15 miesięcy nie ulega zmianom. Planowo zmiany miały nastąpić z końcem lata w 2008 roku.
Badacze spekulują, że długotrwały spadek aktywności może być związany z szybkością ruchu plazmy we wnętrzu gwiazdy. Plazma - to substancja jonizowana, dlatego jej ruchom towarzyszą zmiany w elektrycznym i magnetycznym polu Słońca. Naukowcy twierdzą, że maksymalna prędkość ruchu plazmy wynosi około 22 metrów na sekundę.
Autorzy badań opracowali matematyczny model przemieszczania się plazmy we wnętrzu gwiazdy, który obrazuje prędkość ruchu na początku i na końcu cykli. Wzór ten został wykorzystany do obliczeń, które rozpoczęto od 15 a zakończono na 30 metrach na sekundę. Pozwoliło to na obliczenie aktywności Słońca w 210 cyklach. Dzięki temu ustalono, że kiedy cykl się rozpoczyna, to plazma porusza się z wysoką prędkością, a z upływem czasu ta prędkość maleje.
Kiedy prędkość jest niska, pole magnetyczne Słońca jest osłabione i wtedy na jego powierzchni pojawia się mniej plam. Kiedy plazma porusza się szybko, plamy pojawiają się szybciej i pojawia się ich więcej. Bieżące dane z obserwacji na razie nie potwierdzają tej hipotezy.
Informacja przekazana przez obserwatorium SOHO, które zajmuje się obserwacją Słońca od 1996 roku, mówi, że tak jak w pierwszej połowie poprzedniego cyklu, szybkość plazmy jest obecnie dość niska.
(TSz)
http://wiadomosci.onet.pl/nauka/ustalon ... omosc.html

Konkurs "Moje okno na Wszechświat"
http://www.scopedome.com/pl/konkurs-media.aspx

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Marzec 2011
PostNapisane: piątek, 4 marca 2011, 10:38 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Młodzież mówi o kosmosie

W środę, 2 marca w Zespole Szkół nr 5 w Warszawie odbył się wojewódzki etap 37. Ogólnopolskiego Młodzieżowego Seminarium Astronomiczno-Astronautycznego im. prof. Roberta Głębockiego (OMSAA). Trzynaścioro uczniów szkół ponadgimnazjalnych wygłosiło referaty, m.in. o życiu i dorobku naukowym Jana Heweliusza, mierzeniu odległości we Wszechświecie, narodzinach i życiu gwiazd, chemii gwiazdowej, Słońcu czy sposobach na zostanie astronautą.

Po zapoznaniu się z piętnastominutowymi prezentacjami jury ustaliło listę laureatów, którzy 24 marca pojadą do Grudziądza na finał OMSAA. Rywalizować w nim będą: Kamil Jasiński (prezentacja "SETI@home - odkrywamy życie pozaziemskie") i Andrzej Jackowski ("Cefeidy"). Wykładom swoich rówieśników będą przysłuchiwać się: Olga Cholewa ("Narodziny i śmierć Wszechświata") oraz Tomasz Kuciński ("Słońce - tajemnicze ciało niebieskie").

"Celem konkursu jest zainteresowanie młodzieży się kosmosem i jego eksploracją, ale dzięki finałom uczniowie nabierają również doświadczenia w wygłaszaniu" - podkreśla Kamil Złoczewski, członek jury i astronom z planetarium Niebo Kopernika działającego przy warszawskim Centrum Nauki Kopernik. "Niezwykle ważna jest tutaj rola nauczycieli przygotowujących ucznia - im także należą się laury i podziękowania" - dodaje Złoczewski.

Nagrody rzeczowe dla uczestników konkursu w postaci teleskopów, książek astronomicznych i podręczników fizyki zostały ufundowane przez Mazowieckie Kuratorium Oświaty oraz sklep teleskopy.pl. W skład jury wchodzili metodycy z Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli, przedstawiciel Centrum Fizyki Teoretycznej PAN oraz astronomowie z planetarium Niebo Kopernika.

Współpraca: Kamil Złoczewski.

[ Astronomia.pl - Jan Pomierny ]
http://www.astronomia.pl/wiadomosci/index.php?id=2762

Konkurs "Moje okno na Wszechświat"
http://www.scopedome.com/pl/konkurs-media.aspx

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Marzec 2011
PostNapisane: sobota, 5 marca 2011, 09:03 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Tusk: to ambitny i bardzo odważny projekt
Ambitnym i bardzo odważnym projektem, który wyraża się wiarą w potęgę nauki nazwał premier Donald Tusk otwarte w Krakowie Narodowe Centrum Nauki.

- Kiedy z panią prof. Barbarą Kudrycką zastanawialiśmy się czy jest takie miejsce w Polsce, które może być naturalną siedzibą dla Narodowego Centrum Nauki, to nie mieliśmy wątpliwości, że Kraków jest oczywistym wskazaniem. (...) Nauka jest dla Polski tak ważna jak Kraków był i jest ważny dla Polski, dlatego ma to dla nas wymiar także symboliczny - mówił premier podczas gali inaugurującej działalność Narodowe Centrum Nauki.

Jak ocenił premier, Narodowe Centrum Nauki jest "ambitnym bardzo odważnym projektem, który wyraża się nie tylko wiarą w potęgę nauki, ale także wiarą (...) w to, że nauka ma szanse, kiedy sfera autonomii, wolności i samodzielności jest nieustannie poszerzana, kiedy zwalnia się gorset nadzoru administracji centralnej".
Narodowe Centrum Nauki, organizujące konkursy na granty badawcze otwarto w Krakowie. Dyrektorem NCN zostanie prof. Andrzej Jajszczyk.
http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title, ... omosc.html

Konkurs "Moje okno na Wszechświat"
http://www.scopedome.com/pl/konkurs-media.aspx

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Marzec 2011
PostNapisane: sobota, 5 marca 2011, 13:55 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Najnowsza misja NASA, wystrzelenie wartego 424 mln USD satelity o nazwie "Glory", czyli "Chwała", zakończyła się totalnym fiaskiem!

Zaplanowane na 4 marca 2011 roku wystrzelenie satelity badawczego na orbitę okołoziemską zakończyło się kompletną klapą. "Satelita nie zdołał wejść w atmosferę"- poinformowała NASA podczas konferencji prasowej.
15 minut po wystrzeleniu rakiety, obiekt zaczął spadać, a swój żywot zakończył gdzieś w wodach południowego Pacyfiku. W oficjalnym oświadczeniu NASA czytamy, że "prawdopodobną przyczyną awarii było przekonstruowanie owiewki, elementu odpowiedzialnego za ochronę satelity podczas startu i wznoszenia, która nie odłączyła się w oczekiwanym momencie. Trwają prace nad rozstrzygnięciem, co poszło nie tak."

"Glory" miał przebywać na orbicie okołoziemskiej trzy lata i gromadzić przez ten czas dane dotyczące wpływu Słońca oraz kosmicznych cząsteczek na Ziemię - m.in. badać promieniowanie słoneczne. Głównym celem tej misji było monitorowanie bilansu energetycznego Ziemi i określenie wpływu oddziaływania kosmicznego na zmiany klimatu na naszej planecie.
Jednak czy w przypadku planowanej od miesięcy i wartej setki milionów dolarów misji można powiedzieć, że zakończyła się "niepowodzeniem"? Czy zatonięcie tuż po starcie satelity, który miał być "Chwałą" Stanów Zjednoczonych, mieści się w kryteriach "nieoczekiwanego błędu"? NASA wydaje niebotyczne pieniądze, pochodzące głównie z budżetu państwa. Wielokrotnie zarzucano agencji niegospodarność, brak profesjonalizmu i nieumiejętność wyciągania wniosków i konsekwencji ze swoich porażek. NASA dopuściła się kolejnego spektakularnego fiaska i rozsierdziła Biały Dom do czerwoności.

Nie dalej jak dwa lata temu, przygotowano podobną misję, na orbitę miał być wyniesiony satelita monitorujący potencjalne przyczynny zmian klimatycznych. Umieszczono go na identycznej rakiecie co i tym razem. Tamten satelita również spadł, jego szczątki znaleziono na Antarktydzie.
Czy NASA zacznie się w końcu uczyć na własnych błędach i przestanie trwonić pieniądze Amerykanów?
http://odkrywcy.pl/kat,111402,title,Chw ... omosc.html

Konkurs "Moje okno na Wszechświat"
http://www.scopedome.com/pl/konkurs-media.aspx

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Marzec 2011
PostNapisane: niedziela, 6 marca 2011, 10:45 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Wykład "Heweliusz – inaczej..." w Bibliotece Gdańskiej PAN

W najbliższą środę, 9 grudnia w Bibliotece Gdańskiej Polskiej Akademii Nauk prof. Andrzej Januszajtis wygłosi wykład "Heweliusz - inaczej...". Będzie to kolejna z dziesięciu comiesięcznych prezentacji składających się na cykl pt. "Jan Heweliusz - chluba Gdańska i nauki polskiej", przygotowanego w ramach Roku Heweliusza.

Cykl wykładów jest częścią programu związanego z przypadającymi na ten rok obchodami czterechsetlecia urodzin słynnego gdańskiego astronoma.

Prof. Andrzej Januszajtis jest dawnym pracownikiem Politechniki Gdańskiej, pasjonatem i znawcą historii Gdańska. Aktywnie wspiera ratowanie gdańskich zabytków (m. in. odbudowę zegara astronomicznego z 1470 roku na Kościele Mariackim). W latach 1990-1994 był przewodniczącym Rady Miasta. Od roku 2002 jest Honorowym Obywatelem Miasta Gdańska. Autor książek: "Z uśmiechem przez Gdańsk", "Gdańsk dawniej i dziś", "Gdańskie zegary, dzwony i karyliony", "Opowieści Starego Gdańska" czy "Zegar astronomiczny w Kościele Mariackim w Gdańsku".

Odczytu będzie można wysłuchać w Sali Wystawowej BG PAN, przy ulicy Wałowej 15 o godzinie 16:00. Plan całego cyklu wykładów można znaleźć w dziale "Aktualności" na stronie internetowej biblioteki, pod adresem http://www.bgpan.gda.pl.

[ Astronomia.pl - Jan Pomierny ]
http://www.astronomia.pl/wiadomosci/index.php?id=2763

Konkurs "Moje okno na Wszechświat"
http://www.scopedome.com/pl/konkurs-media.aspx

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Marzec 2011
PostNapisane: niedziela, 6 marca 2011, 18:07 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Centrum Astronomiczne im. M Kopernika PAN oraz PTMA zapraszają na wiosenne spotkania z Astronomią.
7 Marca Arkadiusz Olech Profesjonalna Astronomia podwórkowa
14 Marca Piotr Życki Wszechświat oglądany w promieniach rentgenowskich i gamma
21 Marca Jarosław Włodarczyk Księżyc Jana Heweliusza
28 Marca Agata Różańska Astronomia rentgenowska
04 Kwietnia Wojciech Pych Teleskopy duże i małe
11 Kwietnia Kamil Złoczewski Wostok 1-50 lat człowieka w kosmosie
18 Kwietnia Stanisław Bajtlik Jeszcze bardziej paradoksalni bliźniacy
09 Maja mateusz Janiak Termodynamika czarnych dziur
16 Maja Mirosław Giersz Kosmiczny taniec
23 Maja Alexei Pamayatnykh teleskop kosmiczny Kupler
30 Maja Andrzej Sułtan kosmiczny spis powszechny
Wykłady odbywają się w budynku Centrum Astronomicznego PAN, ul. Bartycka 18. Dojazd autobusami: 108 z Placu Trzech Krzyży i 167 z Woli i Ochoty.
Wszystkie wykłady odbędą się w poniedziałki o godzinie 17:00
Po wykładach pogodne wieczory pokaz nieba – wstęp wolny
http://www.ptma-warszawa.astronomia.pl/ ... t_w_11.pdf

Konkurs "Moje okno na Wszechświat"
http://www.scopedome.com/pl/konkurs-media.aspx

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Marzec 2011
PostNapisane: poniedziałek, 7 marca 2011, 09:48 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
NASA znalazło dowody na istnienie życia w kosmosie
Naukowiec z agencji NASA natrafił w trzech meteorytach na skamieniałe mikroorganizmy i twierdzi, że nie mogą one pochodzić z Ziemi.

- Wszystko to oznacza, że życie nie jest ograniczone do planety Ziemia - powiedział Hoover w wywiadzie telefonicznym. Gdyby odkrycie potwierdziło się mogłoby sugerować, że życie we Wszechświecie występuje stosunkowo często a na Ziemię mogło zostać przyniesione przez komety, meteoryty lub inne obiekty pochodzenia kosmicznego.

Artykuł astrobiologa Richarda Hoovera, opublikowany w ub. piątek w internetowym wydaniu naukowego pisma "The Journal of Cosmology", został uznany za tak kontrowersyjny, że redakcja postanowiła zwrócić się o opinie do innych naukowców, które mają być sukcesywnie publikowane poczynając od poniedziałku.
Hoover twierdzi, że odnalazł dowody obecności w trzech meteorytach skamieniałych jednokomórkowych mikroorganizmów podobnych do cyjanobakterii, które w warunkach ziemskich tworzą w wodzie rodzaj niebiesko-zielonych alg. Mikroorganizmy te zwierają wiele związków węgla, który jest podstawowym budulcem życia na Ziemi oraz śladowe ilości azotu.

Zdaniem Hoovera, niska zawartość związków azotu, który występuje również w ziemskich organizmach, może być wytłumaczona tym, że uległy one rozkładowi a azot jako gaz ulotnił się.

Naukowiec pracuje w należącym do agencji NASA Marshall Space Flight Center w Alabamie i specjalizuje się w badaniach mikroorganizmów zdolnych do przetrwania w ekstremalnych warunkach, takich jak gejzery, lodowce i wieczna zmarzlina.

Nie jest to pierwsze tego rodzaju odkrycie. W 1996 r. naukowcy zaprezentowali liczący 4 mld lat znaleziony na Antarktydzie meteoryt, który miał pochodzić z Marsa i zawierać skamieniałe mikroorganizmy. Meteoryt, zaprezentowany na konferencji prasowej w w Waszyngtonie, wywołał duża sensację. Jednak później narastały wątpliwości i okazało się, że zaprezentowane dowody istnienia pozaziemskich mikroorganizmów nie są przekonujące.
http://wiadomosci.wp.pl/kat,18032,title ... omosc.html

Konkurs "Moje okno na Wszechświat"
http://www.scopedome.com/pl/konkurs-media.aspx

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Marzec 2011
PostNapisane: poniedziałek, 7 marca 2011, 21:35 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Po 27 latach Discovery na stałe powróci na Ziemię
Amerykański wahadłowiec Discovery z sześcioosobową załogą odłączył się od Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), podejmując swój ostatni lot powrotny na Ziemię. Po wylądowaniu w środę na przylądku Canaveral na Florydzie Discovery zostanie przekazany do muzeum po trwającej blisko 27 lat służbie w NASA.

Przewidziane są jeszcze orbitalne loty bliźniaczych statków Atlantis i Endeavour, zanim w lipcu ostatecznie dobiegnie końca rozpoczęta w kwietniu 1981 roku historia eksploatacji amerykańskich promów kosmicznych.

Po trwającym ponad tydzień wspólnym locie Discovery odcumował od ISS około godziny 13 czasu polskiego. Zanim włączono główny silnik napędowy wahadłowca, wykonał on rundę honorową wokół stacji orbitalnej.

W trakcie zaplanowanego na dwa dni lotu powrotnego astronauci muszą sprawdzić wszystkie systemy i elementy, od których zależy bezpieczne wejście w gęste warstwy atmosfery. Po licznych testach NASA jest przekonana, iż nie doszło do naruszenia osłony termicznej wahadłowca, choć w trakcie startu w powłokę zewnętrzną uderzyło kilka oderwanych fragmentów piankowej izolacji zbiorników paliwa. Uszkodzenie osłony termicznej było przyczyną katastrofy promu kosmicznego Columbia w 2003 roku.

Celem ostatniej misji orbitalnej Discovery było dokonanie prac konserwacyjnych i naprawczych na ISS. By je przeprowadzić, astronauci dwukrotnie wychodzili w otwartą przestrzeń kosmiczną. Pomagali również w reperacji zepsutego generatora tlenu w dostarczonym przez Rosję module stacji. Powrót wahadłowca na Ziemię miał pierwotnie nastąpić w poniedziałek, ale NASA przedłużyła lot o dwa dni, by załoga miała więcej czasu na wykonanie przewidzianych dla niej zadań.

Według aktualnych ustaleń, Discovery wyląduje na Przylądku Canaveral w środę o godzinie 17.58 czasu polskiego.

http://wiadomosci.wp.pl/kat,18032,title ... omosc.html
http://www.scopedome.com/pl/konkurs-media.aspx

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Marzec 2011
PostNapisane: wtorek, 8 marca 2011, 09:44 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Wykład "Heweliusz – inaczej..." w Bibliotece Gdańskiej PAN

W najbliższą środę, 9 grudnia w Bibliotece Gdańskiej Polskiej Akademii Nauk prof. Andrzej Januszajtis wygłosi wykład "Heweliusz - inaczej...". Będzie to kolejna z dziesięciu comiesięcznych prezentacji składających się na cykl pt. "Jan Heweliusz - chluba Gdańska i nauki polskiej", przygotowanego w ramach Roku Heweliusza.

Cykl wykładów jest częścią programu związanego z przypadającymi na ten rok obchodami czterechsetlecia urodzin słynnego gdańskiego astronoma.

Prof. Andrzej Januszajtis jest dawnym pracownikiem Politechniki Gdańskiej, pasjonatem i znawcą historii Gdańska. Aktywnie wspiera ratowanie gdańskich zabytków (m. in. odbudowę zegara astronomicznego z 1470 roku na Kościele Mariackim). W latach 1990-1994 był przewodniczącym Rady Miasta. Od roku 2002 jest Honorowym Obywatelem Miasta Gdańska. Autor książek: "Z uśmiechem przez Gdańsk", "Gdańsk dawniej i dziś", "Gdańskie zegary, dzwony i karyliony", "Opowieści Starego Gdańska" czy "Zegar astronomiczny w Kościele Mariackim w Gdańsku".

Odczytu będzie można wysłuchać w Sali Wystawowej BG PAN, przy ulicy Wałowej 15 o godzinie 16:00. Plan całego cyklu wykładów można znaleźć w dziale "Aktualności" na stronie internetowej biblioteki, pod adresem http://www.bgpan.gda.pl.

[ Astronomia.pl - Jan Pomierny ]
http://www.astronomia.pl/wiadomosci/index.php?id=2763


[color=#00FF00]http://www.scopedome.com/pl/konkurs-media.aspx
[/color]

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Marzec 2011
PostNapisane: wtorek, 8 marca 2011, 09:45 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Piękne zdjęcie galaktyki z pyłowym dyskiem
Europejskie Obserwatorium Południowe ESO zaprezentowało zdjęcie galaktyki spiralnej o bardzo dużym nachyleniu dysku w stosunku do obserwatora na Ziemi. Podano też nowe wyznaczenia odległości do tej galaktyki, które przybliżają ją o milion lat świetlnych.

NGC 247 to jedna z najbliższych galaktyk spiralnych widocznych na niebie południowym. Należy do zbiorowiska galaktyk zwanego grupą Rzeźbiarza, która jest najbliższą grupą galaktyk w stosunku do Grupy Lokalnej, w której skład wchodzi Droga Mleczna.

Mimo tej bliskości, dokładne ustalenie odległości do galaktyki NGC 247 nie jest sprawą prostą. Aby oszacować ten dystans astronomowie polegają na pewnym szczególnym typie gwiazd zmiennych - cefeidach. Cefeidy są bardzo jasne, więc stosunkowo łatwo je dostrzec, a na dodatek ich jasność zmienia się w bardzo regularny sposób. Czas mijający od pojaśnienia do pociemnienia gwiazdy można opisać prostą regułą matematyczną, na podstawie której można ustalić jasność absolutną gwiazdy. Porównując jasność absolutną cefeidy z jej jasnością obserwowaną na niebie można wyznaczyć odległość do obiektu.

Niestety nie wszystko jest tak idealne jak by wynikało z powyższego opisu. Naukowcy sądzą bowiem, że relacja okres-jasność zależy od składu chemicznego cefeidy. Kolejnym problemem jest to, że część światła od gwiazdy może być absorbowana przez pył znajdujący się na drodze do Ziemi. Jest to szczególnie istotne w przypadku galaktyki NGC 247, której duży kąt nachylenia powoduje że na linii widzenia znajduje się dużo pyłu z jej dysku.

Międzynarodowy zespół naukowców bada obecnie te czynniki wpływające na użyteczność cefeid jako wyznaczników odległości w kosmosie. Projekt nosi nazwę Araukaria i jest efektem współpracy astronomów z Chile, Stanów Zjednoczonych i Europy. Danych obserwacyjnych dostarcza Bardzo Duży Teleskop (VLT) należący do Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO).

Najnowsze wyznaczenia odległości do galaktyki NGC 247 wskazują, że leży ona nieco ponad 11 milionów lat świetlnych od nas. To o milion lat świetlnych bliżej niż sądzono do tej pory.

Na zaprezentowanym zdjęciu NGC 247 widać bardzo dobrze pyłowy dysk galaktyki. Poza nią widać też inne, dalsze galaktyki. Na przykład w prawym górnym rogu trzy galaktyki spiralne ustawione są w jednej linii.

Więcej informacji:
• Pyłowy dysk NGC 247

[ Astronomia.pl - Krzysztof Czart ]

Źródło: Europejskie Obserwatorium Południowe ESO
http://www.astronomia.pl/wiadomosci/index.php?id=2764

http://www.scopedome.com/pl/konkurs-media.aspx

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Marzec 2011
PostNapisane: wtorek, 8 marca 2011, 17:50 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Zmarł twórca planetarium w Potarzycy
W poniedziałek 7 marca w wieku 62 lat zmarł Andrzej Owczarek, twórca planetarium w Potarzycy koło Jarocina. Stworzona przez niego w 1993 roku placówka była pierwszym w Polsce planetarium działającym przy szkole podstawowej.

Andrzej Owczarek ukończył Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Częstochowie i z zawodu był nauczycielem plastyki. Był jednak także miłośnikiem astronomii, a jego praca magisterska dotyczyła fotografii astronomicznej. Pasji tej poświęcił się także zawodowo - uczył astronomii na lekcjach fizyki i prowadził zajęcia pozalekcyjne z tej dziedziny.

Podczas zajęć Szkolnego Koła Miłośników Astronomii zaczął budować pierwsze przyrządy do obserwacji nieba. W 1993 roku działalność rozpoczęła amatorskie planetarium stworzone przez Owczarka. Prace nad nim trwały kilka lat. Planetarium w Potarzycy zostało oficjalnie wpisane na listę placówek astronomicznych. Było to pierwsze w Polsce planetarium w szkole podstawowej. Później placówkę szkolną przekształcono i w 1999 roku w jej miejsce powstało gimnazjum, które w 2004 roku otrzymało imię Jana Heweliusza.

Planetarium odwiedzali uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich, a także osoby dorosłe. Kopuła planetarium ma średnicę 5 metrów i mieści 40 widzów. Witryna planetarium ma adres planetarium.astrowww.pl.

Andrzej Owczarek otrzymał nagrody za swoją działalność, m.in. Nagrodę Fizyków Polskich, nagrodę Ministra Edukacji oraz tytuł Jarocianina Roku.

Więcej informacji:
• Zmarł Andrzej Owczarek, twórca Planetarium w Potarzycy
• Witryna Planetarium w Potarzycy

[ Astronomia.pl - Krzysztof Czart ]
http://www.astronomia.pl/wiadomosci/index.php?id=2765

http://planpota.republika.pl/start.htm


http://www.scopedome.com/pl/konkurs-media.aspx


Załączniki:
galeria08.GIF
galeria08.GIF [ 48.36 KiB | Przeglądane 6166 razy ]

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.
Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Marzec 2011
PostNapisane: środa, 9 marca 2011, 12:46 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Za kilka dni Księżyc doprowadzi do chaosu na Ziemi?
Nawet już w przyszłym tygodniu księżyc może spowodować chaos na ziemi - straszy "Daily Mail". 19 marca będziemy mogli podziwiać SuperKsiężyc. Tego dnia księżyc będzie najbliżej ziemi niż kiedykolwiek wcześniej.

Odległość ziemi do księżyca będzie wówczas wynosiła 384,4 tyś. km. W nocy będzie to pole popisu dla fotografów, gdyż księżyc będzie wyjątkowo jasny i duży. Zbiega się to jeszcze z pełnią księżyca, co dodatkowo potęguje to niezwykłe wrażenie.

Nie wiadomo do końca, jakie będą skutki tego wydarzenia. Z jednej strony mówi się, że nie będzie ono miało większego wpływu na życie na ziemi. Zwraca się jednak uwagę, że we wszystkich poprzednich perygeum księżycowych - bo tak nazywa się to zjawisko - ostatnich stu lat okoliczność ta skutkowała silną aktywnością wulkaniczną matki Ziemi i huraganami.
Poprzednie takie zjawiska były w latach: 1955, 1974, 1992 i 2005. Wszystkie wiązały się z ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi.
http://wiadomosci.wp.pl/kat,18032,title ... omosc.html

Konkurs "Moje okno na Wszechświat"
http://www.scopedome.com/pl/konkurs-media.aspx

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Marzec 2011
PostNapisane: środa, 9 marca 2011, 20:29 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Wylądował. I już nigdy nie wystartuje
Amerykański wahadłowiec Discovery wylądował na Florydzie po locie na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Była to ostatnia podróż tego promu kosmicznego.

Celem ostatniej misji orbitalnej Discovery było dokonanie prac konserwacyjnych i naprawczych na ISS. By je przeprowadzić, astronauci dwukrotnie wychodzili w otwartą przestrzeń kosmiczną. Pomagali również w reperacji zepsutego generatora tlenu w dostarczonym przez Rosję module stacji. Powrót wahadłowca na Ziemię miał pierwotnie nastąpić w poniedziałek, ale NASA przedłużyła lot o dwa dni, by załoga miała więcej czasu na wykonanie przewidzianych dla niej zadań.

Discovery był trzecim promem NASA, który odbył lot w przestrzeń kosmiczną i jednocześnie najstarszym. Jego pierwsza podróż kosmiczna odbyła się 30 sierpnia 1984. Jego zadaniem był transport załogi i wymiana zaopatrzenia Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Discovery wyniósł na orbitę teleskop Hubble'a, a także uczestniczył w dwóch misjach serwisowych tego satelity. To właśnie Discovery wznowił amerykańskie podróże kosmiczne po katastrofie Challengera w 1986 i Columbii w 2003.
Wahadłowiec Discovery ma zostać eksponatem w Muzeum Lotnictwa i Astronautyki w Waszyngtonie. Pozostałe dwa jeszcze odbędą loty orbitalne. 20 kwietnia ma wystartować w swój ostatni lot wahadłowiec "Endeavour". Program lotów wahadłowców zakończy "Atlantis".
http://wiadomosci.wp.pl/kat,1356,title, ... caid=1beac
Konkurs "Moje okno na Wszechświat"
http://www.scopedome.com/pl/konkurs-media.aspx

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 2


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 57 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL