Teraz jest czwartek, 28 marca 2024, 19:09

Strefa czasowa: UTC + 2




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Grudzień 2010
PostNapisane: czwartek, 30 grudnia 2010, 19:57 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Brazylia przystępuje do Europejskiego Obserwatorium Południowego ESO

W środę Brazylia podpisała porozumienie o przystąpieniu do Europejskiego Obserwatorium Południowego ESO. Po ratyfikowaniu porozumienia przez brazylijski parlament kraj ten stanie się pierwszy pozaeuropejskim państwem należącym do tej organizacji przeznaczonej do badań astronomicznych.

29 grudnia podczas uroczystości w Brasilii (stolicy Brazylii) Sergio Machado Rezende, brazylijski Minister Nauki i Technologii oraz Tim de Zeeuw, dyrektor generalny ESO, podpisali formalne porozumienie o przyjęciu Brazylii jako kraju członkowskiego Europejskiego Obserwatorium Południowego.

ESO to organizacja, która powstała w 1962 roku dzięki porozumieniu między Belgią, Francją, Holandią, Niemcami i Szwecją. W ostatnich latach przystąpiły do niej Hiszpania (2006), Czechy (2007), Austria (2008). Aktualnie zrzesza 14 krajów europejskich: Austria, Belgia, Czechy, Dania, Finlandia, Francja, Hiszpania, Holandia, Niemcy, Portugalia, Szwajcaria, Szwecja, Wielka Brytania oraz Włochy.

Celem działalności ESO jest prowadzenie obserwacji astronomicznych na półkuli południowej. ESO posiada wielkie, nowoczesne obserwatoria w Chile oraz jest na etapie projektowania budowy olbrzymiego 42-metrowego teleskopu optycznego E-ELT. Jest także europejskim partnerem budowanej właśnie wielkiej sieci radioteleskopów ALMA.

Jak na razie Polska nie skorzystała z okazji na przystąpienie do Europejskiego Obserwatorium Południowego. Mimo braku członkostwa naszego kraju, powstała polska wersja witryny internetowej ESO, dostępna pod adresem www.eso.org/public/poland/.

Więcej informacji:
• Brazylia przystąpi do Europejskiego Obserwatorium Południowego

[ Astronomia.pl - Krzysztof Czart ]

Źródło: Europejskie Obserwatorium Południowe ESO
http://www.astronomia.pl/wiadomosci/index.php?id=2693

Konkurs "Moje okno na Wszechświat"
http://www.scopedome.com/pl/konkurs-media.aspx

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 

 Tytuł: Re: Grudzień 2010
PostNapisane: czwartek, 30 grudnia 2010, 19:58 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Astronomiczne top 10 roku 2010



Przedstawiamy zestawienie dziesięciu astronomicznych wydarzeń roku 2010. Od badań planet pozasłonecznych, poprzez najdalsze i najmasywniejsze obiekty w kosmosie, aż po bliskie sąsiedztwo Ziemi w Układzie Słonecznym.

Astronomia i badania kosmosu to dziedziny notujące bardzo gwałtowny rozwój. W ciągu roku pojawiają się tysiące publikacji naukowych i setki odkryć o różnym znaczeniu i stopniu sensacyjności. Wskazanie wśród nich najważniejszych lub najciekawszych nie jest łatwym zadaniem - przykładowo można byłoby całą listę top 10 zapełnić odkryciami z zakresu badań planet pozasłonecznych. Przestawiamy listę tych najważniejszych i tych może mniej ważnych naukowo, ale z innych względów ciekawych.

Astronomiczne top 10 roku 2010:

1. Wyznaczenie masy cefeid z dokładnością do 1 proc. Udało się to dzięki obserwacjom cefeidy znajdującej się w układzie podwójnym gwiazd. Cefeidy to niezwykle ważne gwiazdy, według których ustala się odległości w kosmosie, dzięki zależności między okresem pulsacji a jasnością absolutną tych obiektów. Do tej pory istniały dwa modele odnośnie mas cefeid, różniące się w wyznaczeniach o 20-30 proc. Odkrycie międzynarodowego zespołu prowadzonego przez polskiego astronoma Grzegorza Pietrzyńskiego wskazuje, że poprawny jest "model gwiazd pulsujących", a nie wyznaczenia z teorii ewolucji gwiazd.

2. Odkrycie pozasłonecznego układu planetarnego, który liczy co najmniej pięć, a być może nawet siedem planet (dla porównania nasz Układ Słoneczny ma osiem planet). Układ planetarny HD 10180 znajduje się w odległości 127 lat świetlnych od nas. Poszczególne planety mają minimalne masy odpowiednio 1,35 masy Ziemi, 13 mas Ziemi, 12 mas Ziemi, 25 mas Ziemi, 24 masy Ziemi, 21 mas Ziemi oraz 64 masy Ziemi (0,2 masy Jowisza).

3. Znalezienie gwiazdy o rekordowej masie, dwukrotnie przewyższającej górną granice przewidywaną przez teorię. Rekordzistka ma obecnie masę 265 razy większą niż Słońce, a w momencie narodzin miała aż 320 mas Słońca. Gwiazda ta nosi oznaczenie R136a1.

4. Zaobserwowanie najdalszego obiektu w kosmosie, galaktyki dla której przesunięcie ku czerwieni wynosi z = 8,55, co oznacza, że widzimy ją taką, jak była 600 milionów lat po Wielkim Wybuchu (czyli jest w odległości 13,1 miliarda lat świetlnych od nas). Galaktyka ma oznaczenie UDFy-38135539.

5. Przelot sondy Deep Impact w odległości 700 kilometrów od jądra komety 103/P Hartley-2. Był to jeden z etapów misji amerykańskiej EPOXI, będącej przedłużeniej projektu Deep Impact (wcześniej w 2005 r. sonda przeleciała koło innej komety i po zakończeniu misji NASA zdecydowała o jej powtórnym wykorzystaniu). Z kolei europejska sonda Rosetta minęła w odległości 3000 kilometrów planetoidę Lutetia.

6. Odkrycie kationów antracenu w materii międzygwiazdowej. Antracen to złożona cząsteczka organiczna zawierającą w sobie pierścienie benzenowe i mająca w sumie czternaście atomów węgla i 10 atomów wodoru. Odkrycie to napotkało krytykę i zarzuty na niestaranna analizę danych, ale hiszpańscy odkrywcy zdecydowanie bronią swoich wyników.

7. Ilość znanych planet pozasłonecznych przekroczyła w roku 2010 liczbę 500. Takie dane przedstawia Encyklopedia Planet Pozasłonecznych prowadzona przez Obserwatorium Paryskie Według stanu na 30 grudnia wymienia ona 515 planet pozasłonecznych.

8. Zaobserwowanie superszybkiej gwiazdy wyrzuconej z Drogi Mlecznej. Gwiazda porusza się z prędkością 2,5 miliona kilometrów na godzinę, trzykrotnie szybciej niż Słońce i dwukrotnie szybciej niż prędkości ucieczki z Galaktyki. HE 0437-5439 znajduje się obecnie około 200 tysięcy lat świetlnych od centrum Galaktyki. Pomiary kierunku jej ruchu wskazują centrum Drogi Mlecznej jako punkt początkowy.

9. Wiadomo już ile kraterów jest na Księżycu. Naukowcy policzyli wszystkie kratery większe niż 20 km i ustalili, że jest ich 5185. Analizy dokonano na podstawie pomiarów z sondy Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO).

10. Na zakończenie coś z zakresu popularyzacji astronomii. Było to co prawda wydarzenie z roku 2009, ale dopiero w roku 2010 przedstawiono raport podsumowujący. Organizatorzy szacują, w wydarzeniach Międzynarodowego Roku Astronomii 2009 wzięło udział co najmniej 815 milionów ludzi na całym świecie. Była to więc największa zorganizowana globalnie akcja z zakresu popularyzacji nauki.

[ Astronomia.pl - Krzysztof Czart ]
http://www.astronomia.pl/wiadomosci/index.php?id=2694
Konkurs "Moje okno na Wszechświat"
http://www.scopedome.com/pl/konkurs-media.aspx

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Grudzień 2010
PostNapisane: czwartek, 30 grudnia 2010, 21:13 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 15:33
Posty: 5189
Lokalizacja: Katowice-Janów
http://niewiarygodne.pl/kat,1017181,tit ... caid=6b835 :shock:

_________________
Moje Fotki
tel.512174124 , 511960672
gg: 11790876 e-mail: grzegorzczerneckiastro@interia.pl
TS APO 102/520 f5.1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI 290 MM Mini, Canon EOS 550D.

------------------------------------------------------------
https://drive.google.com/file/d/18pMRcxQoFbOvi1dYEZwy3l8hyanneo3k/view?usp=sharing


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Grudzień 2010
PostNapisane: sobota, 1 stycznia 2011, 10:20 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
NASA chwali się swoimi sukcesami
10 lat działalności stacji kosmicznej ISS, bakterie potrafiące żyć dzięki trującemu arsenowi, przelot w pobliżu komety Hartley 2 - to według amerykańskiej agencji kosmicznej NASA najważniejsze osiągnięcia w roku 2010.
Jako jeden z pierwszych sukcesów NASA wymienia 10 lat działalności Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS. Agencja dumna jest też z sondy kosmicznej Deep Impact, która w ramach misji EPOXI przeleciała w pobliżu komety Hartley 2, przesyłając zdjęcia jej jądra. Obserwacje rozpoczęło też nowe kosmiczne obserwatorium Słońca wysłane przez NASA, noszące nazwę Solar Dynamics Observatory.
Za swój olbrzymi sukces agencja uważa odkrycie bakterii potrafiących funkcjonować w środowisku wypełnionym trującym arsenem, a nawet zastąpić nim fosfor w swojej strukturze DNA. Kolejnym sukcesem badawczym NASA jest zaobserwowanie planety pozasłonecznej znajdującej się w takiej odległości od swojej gwiazdy, że na powierzchni planety może występować woda w postaci ciekłej.
Najnowsze wyniki analizy danych z księżycowych sond LCROSS i LRO pozwoliły naukowcom ustalić, że grunt w stale zacienionych kraterach zawiera wodę w postaci kryształków lodu. Okazało się też, że Księżyc jest chemicznie aktywny i ma cykl wodny.
NASA otworzyła biuro do spraw nowych technologii, które mogą być użyte w przyszłych misjach kosmicznych i opublikowała "mapę drogową" 14 obszarów na których będzie się skupiać. Z kolei sekcja aeronautyki skupiała się w roku 2010 na zredukowaniu hałasu powodowanego przez samoloty oraz emisji i zużycia paliwa. Przygotowane opracowania koncepcyjne dla samolotów mogą zostać zrealizowane w praktyce za 20-25 lat.
Przez cały rok agencja poszerzała swoje zaangażowanie w internet. Obecnie można znaleźć informacje o NASA w 200 miejscach w sieci, w tym w serwisach takich jak Twitter, Facebook, Flickr, YouTube i UStream.
Agencja podkreśla też sukces współpracujących z nią komercyjnych firm, którym było wystrzelenie przez SpaceX rakiety Falcon 9 z kapsułą Dragon. Po raz pierwszy komercyjnej firmie udało się wynieść ładunek na niską orbitę okołoziemską i sprowadzić go z powrotem na Ziemię. Po zakończeniu eksploatacji przez NASA wahadłowców, firma SpaceX ma przeprowadzić co najmniej 12 misji dostawczych do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS.
NASA chwali się też pomocą techniczną udzieloną chilijskim górnikom (wysłanie specjalistów doświadczonych w pracy z ludźmi przebywającymi w ekstremalnych warunkach), pomocą w usuwaniu plamy ropy w Zatoce Meksykańskiej (obserwacje satelitarne) oraz wizytą prezydenta Stanów Zjednoczonych Baracka Obamy w Kennedy Space Center na Florydzie.
http://wiadomosci.onet.pl/nauka/nasa-ch ... omosc.html

Konkurs "Moje okno na Wszechświat"
http://www.scopedome.com/pl/konkurs-media.aspx

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Grudzień 2010
PostNapisane: sobota, 1 stycznia 2011, 10:32 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Polski łowca komet mocnym akcentem kończy rok 2010
Michał Kusiak, student astronomii Uniwersytetu Jagiellońskiego, w ostatnich dniach roku znowu odkrył komety i ma ich na swoim koniec ponad setkę. Na dodatek odkrył kometę SOHO numer 2000, co spowodowało artykuł na stronie internetowej NASA.

Michał Kusiak zaczynał poszukiwać komet w projekcie SOHO jako miłośnik astronomii, a obecnie studiuje tę dziedzinę na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją pierwszą kometę znalazł w listopadzie 2007 r., później odkrywał kolejne. W listopadzie 2010 r. odkrył swoją setną kometę. Wraz z odkryciem komety SOHO numer 2000 ma na swoim koncie odkrycie łącznie 113 komet, w tym 112 z SOHO i jednej ze STEREO. Listę swoich odkryć prezentuje na stronie internetowej www.cometman.tk.

Najnowszych dwóch odkryć Kusiak dokonał w drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia 26 grudnia 2010 r. Odkryte przez niego komety otrzymały oznaczenia C/2010 SOHO-1999 i C/2010 SOHO-2000.

Kometa SOHO-2000 jest niewielka, przypuszczalny jej rozmiar to średniej wielkości dom. Nie posiada też cech charakterystycznych dla komet, takich jak warkocz. SOHO-2000 należy do komet z rodziny Kreutza, bardzo dużej populacji tych obiektów posiadających wspólne cechy orbity. Przypuszcza się, że wszystkie komety z rodziny Kreutza pochodzą od jednego przodka - komety, która rozpadła się na kawałki w pobliżu Słońca setki lub tysiące lat temu. Około 85 proc. komet odkrywanych przez SOHO to właśnie takie niewielkie fragmenty.

Kusiak bierze udział w projekcie SOHO Sungrazing Comets, w ramach którego internauci poszukują komet na zdjęciach wykonanych przez sondę kosmiczną SOHO obserwującą Słońce. SOHO to projekt prowadzony przez Europejską Agencję Kosmiczna ESA oraz amerykańską NASA, w Europie zbudowano sondę, a jej instrumenty w Europie i w Ameryce.

Kusiak tak opisuje swoje początki z projektem: "Do projektu przystąpiłem we wrześniu 2004 r. Temat zainteresował mnie w 2003 r. po przeczytaniu notki o odkryciu przez Rainera Krachta komety SOHO 500. Początkowo było jednak bardzo trudno, projekt nie był popularny w Polsce i trzeba było pytać o rady kogoś z zagranicy. Jak sie okazało, doświadczeni łowcy komet nie szczędzili pomocy za co jestem im bardzo wdzięczny. Właśnie łowcom komet dedykuję to odkrycie".

Udziela też wskazówek miłośnikom astronomii chętnym spróbować swoich sił na polu odkryć komet: "Kometa SOHO 2000 to ogromna niespodzianka, ale odkryta w taki sam sposób jak wcześniejsze. Myślę, że każdy, kto interesuje się tym tematem, ma szanse odkryć własne obiekty. Jest to kwestia zdeterminowania, cierpliwości i doświadczenia. Życzę wszystkim polskim uczestnikom równie dobrych rezultatów."

Więcej informacji:
• SOHO Spots 2000th Comet
• SOHO and STEREO Sungrazing Comets
http://www.astronomia.pl/wiadomosci/index.php?id=2697


Konkurs "Moje okno na Wszechświat"
http://www.scopedome.com/pl/konkurs-media.aspx

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Grudzień 2010
PostNapisane: sobota, 1 stycznia 2011, 10:33 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
SOHO ma 2000 komet na liczniku
Projekt poszukiwania komet muskających Słońce prowadzony przez obserwatorium słoneczne SOHO dotarł do kolejnego kroku milowego - w jego ramach odkryto kometę numer 2000. Na dodatek dokonał tego polski student astronomii.

Obserwatorium SOHO rozpoczęło badania pod koniec 1995 r. Celem jego obserwacji wcale nie były komety, a Słońce. Dopiero nieco później zaczęto na masową skalę poszukiwać komet na zdjęciach z koronografów zainstalowanych na SOHO, zachęcając do tego internautów, wśród których wykształciła się grupa zapalonych miłośników astronomii - łowców komet.

Kometę numer 1000 odkrył włoski miłośnik astronomii Toni Sarmato, dostrzegając ją na zdjęciach 5 sierpnia 2005 r. Na drugi tysiąc trzeba było czekać pięć lat, do 26 grudnia 2010 r., kiedy to polski student astronomii Michał Kusiak wypatrzył ją na zdjęciach SOHO. Projekt SOHO ma na swoim koncie odkrycie zdecydowanie ponad połowy wszystkich znanych komet.

Większość komet odkrywanych przez SOHO należy do rodziny Kreutza, czyli komet zbliżających się na bardzo niewielkie odległości do Słońca (rzędu 50 tysięcy kilometrów). Do tej rodziny należały dwie widoczne w dzień komety z XIX wieku (z lat 1843 i 1882) oraz kometa Ikeya-Seki z 1965 r. Jednak komety obserwowane na zdjęciach SOHO to zwykle niewielkie obiekty.

Uważa się, że komety z rodziny Kreutza pochodzą od jednego obiektu, który rozpadł się na kawałki. Podobieństwo orbit poszczególnych komet muskających Słońce zauważył Heinrich Kreutz na przełomie lat 1880/1890 i to właśnie jemu rodzina komet zawdzięcza swoją nazwę. Do roku 1979 znano jedynie 9 komet muskających Słońce (plus kilka przypuszczalnych), później kosmiczne obserwatoria rozpoczęły obserwowanie Słońca za pomocą koronografów, co pozwoliło na odkrycie kilkunastu kolejnych obiektów tego typu. Dopiero wraz z rozpoczęciem obserwacji przez kosmiczne obserwatorium SOHO liczba odkrywanych komet z rodziny Kreutza zaczęła gwałtownie rosnąć.

W projekcie SOHO Sungrazing Comets sukcesy odniosło do tej pory kilku Polaków. Na miano łowcy komet zasługuje Michał Kusiak z Krakowa, który ma ich na swoim koncie już ponad 100 i ciągle odkrywa kolejne. Jednak pierwszym Polakiem, który odkrył komety SOHO został Arkadiusz Kubczak z Piotrkowa Trybunalskiego, znajdując swój pierwszy obiekt 1 sierpnia 2006 r. Wśród polskich odkrywców komet znaleźli się też: Eryk Banach (Krapkowice koło Opola), Marek Kałużny (Łódź), Rafał Reszelewski (Świdwin).

SOHO to projekt prowadzony przez Europejską Agencję Kosmiczna ESA oraz amerykańską NASA, w Europie zbudowano sondę, a jej instrumenty w Europie i w Ameryce.

Więcej informacji:
• SOHO Spots 2000th Comet
• SOHO and STEREO Sungrazing Comets

[ Astronomia.pl - Krzysztof Czart ]

Źródło: SOHO Sungrazing Comets / NASA
http://www.astronomia.pl/wiadomosci/index.php?id=2698
Konkurs "Moje okno na Wszechświat"
http://www.scopedome.com/pl/konkurs-media.aspx

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3

Strefa czasowa: UTC + 2


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 66 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL