Teraz jest czwartek, 28 marca 2024, 12:01

Strefa czasowa: UTC + 2




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Grudzień 2010
PostNapisane: czwartek, 9 grudnia 2010, 10:33 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Pierwsza komercyjna rakieta nośna na orbicie
Po raz pierwszy prywatna firma wyniosła na orbitę okołoziemską statek kosmiczny i następnie sprowadziła go na ziemię. Kapsuła Dragon osiadła w środę wieczorem na Oceanie Spokojnym, po tym gdy dwukrotnie okrążyła tego dnia ziemię. Poinformowała o tym amerykańska agencja kosmiczna NASA.
Kapsuła, wyniesiona na orbitę przez rakietę Falcon 9 z Przylądka Canaveral na Florydzie w środę po południu czasu polskiego, została sprowadzona na ziemię i wodowała na Pacyfiku około godziny 20 czasu polskiego.
Rakieta firmy Space Exploration Technologies (SpaceX) ma przewozić na orbitę okołoziemską ładunki, a w przyszłości również ludzi.
Misja wspierana przez NASA ma na celu przetestowanie nowego systemu dostarczania towarów i docelowo także załóg ISS. Zaplanowano jeszcze dwa loty próbne.
Problem transportu ludzi i towarów na stację ISS wymaga szybkiego rozwiązania, gdyż już w przyszłym roku wycofane zostaną z eksploatacji wszystkie amerykańskie wahadłowce. Przesądzają o tym względy bezpieczeństwa i koszty, które okazały się bardzo wysokie.
W okresie przejściowym jedynym środkiem transportu na stację pozostaną rosyjskie pojazdy Sojuz. Jednak korzystanie z nich jest również bardzo drogie. Rosjanie żądają za przetransportowanie jednego astronauty na stację ok. 51 mln dolarów.
Firma SpaceX, której właścicielem jest internetowy biznesmen Elon Musk, zawarła już kontrakty z NASA warte prawie 1,9 mld dolarów. Przewidują one skonstruowanie i przetestowanie rakiety Falcon 9 oraz kapsuły Dragon z przeznaczeniem dla potrzeb stacji ISS.
SpaceX jest jedną z dwóch firm, które zawarły z NASA kontrakty - na łączną sumę 3,5 mld dolarów - na dostarczanie towarów na ISS po wycofaniu amerykańskich wahadłowców.
Według Elona Muska, Falcon 9 powinien być gotowy do transportu ludzi i towarów za trzy lata, po przeprowadzeniu co najmniej trzech lotów próbnych.
http://wiadomosci.onet.pl/nauka/pierwsz ... omosc.html
Konkurs "Moje okno na Wszechświat"
http://www.scopedome.com/pl/konkurs-media.aspx

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 

 Tytuł: Re: Grudzień 2010
PostNapisane: sobota, 11 grudnia 2010, 10:55 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Amerykańska sonda marsjańska zbliża się do rekordu
W przyszłym tygodniu sonda Mars Odyssey pobije rekord - będzie działać na orbicie marsjańskiej dłużej niż jakakolwiek inna sonda w historii. Do 15 grudnia rekordzistką jest ciągle Mars Globar Surveyor.

Sonda Mars Odyssey wystartowała z Ziemi 7 kwietnia 2001 r. i weszła na orbitę wokół Marsa w dniu 24 października 2001 r. Niedługo, bo 15 grudnia, licznik dni na orbicie osiągnie 3340. W tym momencie Mars Odyssey pobije rekord ustanowiony przez inną amerykańską sondę Mars Globar Surveyor, która działała na orbicie marsjańskiej od 11 września 1997 r. do 2 listopada 2006 r.

W ramach wykonywanych badań sonda dostarczyła dowodów na występowanie lodu wodnego pod powierzchnią marsjańskiego gruntu. Jako element przygotowań do przyszłej załogowej wyprawy na Marsa sprawdziła też poziom niebezpiecznego dla zdrowia promieniowania.

W ciągu wielu lat misji udało się wykonać mapę całej Czerwonej Planety w bardzo dużej rozdzielczości. Długi okres działania sondy pozwolił także naukowcom na śledzie zmian pór roku na Marsie w kolejnych latach, takich jak cykl zamarzania dwutlenku węgla podczas zimy w rejonach podbiegunowych.

Sonda okazała się również przydatna dla innych misji badających Marsa. Stała się przekaźnikiem sygnałów dla łazików Spirit i Opportunity znajdujących się na powierzchni planety, a także dla lądownika Mars Phoenix Lander. Większość danych naukowych zebranych przez te sondy została przesłana na ziemię właśnie za pośrednictwem Mars Odyssey.

NASA planuje dalszą eksploatację sondy, zarówno do jej własnych badań naukowych, jak i w roli przekaźnika telekomunikacyjnego. Sonda ma wspomóc lądowanie nowego marsjańskiego łazika Curiosity w sierpniu 2012 r.

[ Astronomia.pl - Krzysztof Czart ]

Źródło: NASA
http://www.astronomia.pl/wiadomosci/index.php?id=2679
Konkurs "Moje okno na Wszechświat"
http://www.scopedome.com/pl/konkurs-media.aspx

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Grudzień 2010
PostNapisane: niedziela, 12 grudnia 2010, 10:19 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Bezpośrednie zdjęcie układu czterech planet pozasłonecznych
Astronomowie uzyskali zdjęcie układu planetarnego złożonego z czterech planet. To efekt najnowszych obserwacji dokonanych za pomocą 10-metrowego teleskopu Keck II. Zaobserwowany system wykazuje podobieństwa do Układu Słonecznego.

Zdjęcie zostało wykonane w bliskiej podczerwieni za pomocą teleskopu Keck II o średnicy 10 metrów z systemem optyki adaptywnej. Zespół badawczy obejmował naukowców ze Stanów Zjednoczonych i Kanady.

Badany układ planetarny to HR 8799. Jest on odległy o 129 lat świetlnych od Ziemi. Do tej pory wiadomo było, że wokół gwiazdy HR 8799A krążyły trzy planety oznaczone HR 8799b, HR 8799c oraz HR 8799d. Najnowsze zdjęcie ujawniło obecność jeszcze czwartej planety, która otrzymała oznaczenie HR 8799e. Jest ona duża, ma masę siedem razy większą niż Jowisz, ale pozostałe planety w układzie również należą do planetarnych olbrzymów.

Naukowcy dokonali symulacji komputerowych milionów lat ewolucji zaobserwowanego układu planetarnego i odkryli, że warunkiem jego stabilności jest odpowiednia synchronizacji orbit między planetami. Nowa planeta musi dokonać czterech okrążeń wokół gwiazdy, podczas gdy druga z planet wykona w tym samym czasie dwa okrążenia, a kolejna z planet tylko jedno. Tego typu właściwość była po raz pierwszy zaobserwowana w przypadku księżyców Jowisza, ale do tej pory astronomowie nie napotkali na jego obecność w tak dużej skali.

Dodatkowo, symulacje komputerowe wykluczają możliwość, że obserwowane obiekty to brązowe karły, gdyż układ nie przetrwałby. Brązowe karły to obiekty większe od planet, ale o masie zbyt małej, aby stały się gwiazdami.

Pozasłoneczny układ planetarny HR 8799 ma 30 milionów lat, czyli jest bardzo młody w porównaniu z Układem Słonecznym liczącym sobie około 4,6 miliarda lat. System ten ma jednak inną cechę, która czyni go podobnym do naszego układu planetarnego: wielkie planety znajdują się daleko od gwiazdy.

"Myślę, że istnieje duże prawdopodobieństwo, że w tym układzie planetarnym jest więcej planet niż możemy obecnie wykryć. Cechą wyróżniającą ten system od wielu innych znanych planet pozasłonecznych jest to, że HR 8799 olbrzymie planety znajdują się w zewnętrznych częściach układu - tak jak to ma miejsce w Układzie Słonecznym - a więc pozostaje przestrzeń dla mniejszych planet typu ziemskiego" powiedział Bruce Macintosh z Lawrence Livermore National Laboratory.

Co więcej, wokół gwiazdy HR 8799 znajdują się dwa dyski zbudowane z pyłu i małych skał, co przypomina sytuację w Układzie Słonecznym: pas planetoid między orbitami Marsa i Jowisza oraz pas Kuipera poza orbitą Neptuna.

Więcej informacji:
• Keck Observatory Pictures Show Fourth Planet in Giant Solar System

[ Astronomia.pl - Krzysztof Czart ]

Źródło: W. M. Keck Observatory
http://www.astronomia.pl/wiadomosci/index.php?id=2681
Konkurs "Moje okno na Wszechświat"
http://www.scopedome.com/pl/konkurs-media.aspx

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Grudzień 2010
PostNapisane: poniedziałek, 13 grudnia 2010, 13:00 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Tej nocy na niebie maksimum Geminidów
Dużą aktywność Geminidów, jednego z najaktywniejszych rojów meteorów naszego nieba, możemy obserwować w nocy z poniedziałku na wtorek - poinformował dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego w Warszawie.

Geminidy to jeden z najbardziej aktywnych i regularnych rojów meteorów na naszym niebie, a jednocześnie jeden z najbardziej niedocenianych. O sierpniowych Perseidach i listopadowych Leonidach słyszał prawie każdy, a o Geminidach mało kto. Tymczasem każdego roku w nocy z 13 na 14 grudnia daje on nawet ponad 100 "spadających gwiazd" na godzinę, przebijając tym samym Perseidy.

Geminidy to zjawiska o średniej szybkości wchodzą, bowiem w naszą atmosferę z prędkością 35 km/s. Miejsce, z którego zdają się wybiegać te meteory (tzw. radiant) znajdujemy w konstelacji Bliźniąt i leży ono w bezpośrednim sąsiedztwie najjaśniejszych gwiazd tej konstelacji: Kastora i Polluksa. Wschodzi około godziny 16.30 naszego czasu, najwyżej nad horyzontem jest około godziny 2.00, będąc wówczas aż 70 stopni nad południowym horyzontem.
Tegorocznego maksimum aktywności spodziewamy się w południe 14 grudnia. Z oczywistych względów jest to czas niekorzystny dla obserwatorów w Polsce. Na pewno warto jednak wyjść na obserwacje w nocy z 13 na 14 i z 14 na 15 grudnia. Geminidy są na tyle dużym i aktywnym rojem, że nawet kilkanaście godzin przed lub po samym maksimum mogą pokazywać nawet kilkadziesiąt meteorów na godzinę.

W okolicach maksimum Księżyc zachodzi około północy, więc w drugiej połowie nocy, kiedy najlepiej obserwować Geminidy, nie będzie przeszkadzał w obserwacjach.

Wykres aktywności roju oparty o nadsyłane raporty obserwacyjne jest na bieżąco aktualizowany na stronie International Meteor Organization (IMO). Wynika z niego, że już w nocy z 12 na 13 grudnia, nad ranem i w dobrych warunkach, można było obserwować około 30-40 "spadających gwiazd" na godzinę.

Prognozy na dzisiejszą noc nie są dobre, choć jest trochę szansy na bezchmurne niebo w Polsce centralnej i północnej. Problemem, przy dłuższych obserwacjach, będzie na pewno niska temperatura, bo przewiduje się, że spadnie ona do minus kilkunastu stopni C.

(kab)
TAGI: niebo, meteor
http://wiadomosci.wp.pl/kat,18032,title ... omosc.html
Konkurs "Moje okno na Wszechświat"
http://www.scopedome.com/pl/konkurs-media.aspx

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Grudzień 2010
PostNapisane: wtorek, 14 grudnia 2010, 22:52 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Voyager 1 opuścił Układ Słoneczny po 33-letniej podróży
Sonda kosmiczna Voyager 1 wystrzelona w 1977 roku opuściła Układ Słoneczny - poinformowała NASA. Wejście w przestrzeń międzygwiezdną zajmie Voyagerowi jeszcze kolejne cztery lata.
Voyager został wystrzelony z przylądka Canaveral na Florydzie 5 września 1977 roku. Przez ostatnie 33 lata podróżował przez Układ Słoneczny - minął Jowisza i Saturna, fotografował Ziemię i inne planety oraz dostarczał NASA kluczowych informacji o kosmosie.

Obecnie Voyager jest 17,4 miliardów kilometrów od słońca, "w miejscu gdzie prędkość gorących, zjonizowanych gazów emitowanych przez słońce zwolniła niemal do zera" - podała agencja NASA. Naukowcy przypuszczają, że wiatr słoneczny obraca się pod wpływem wiatru międzygwiezdnego w rejonie pomiędzy gwiazdami. Według ekspertów wejście w przestrzeń międzygwiezdną zajmie Voyagerowi kolejne cztery lata.
NASA zauważyła, że prędkość wiatru słonecznego zwolniła do zera już w czerwcu, ale chciano zebrać dane z Voyagera przez kolejnych kilka miesięcy by być pewnym. Dane zostały zaprezentowane na konferencji w San Francisco. NASA opisała odkrycie jako "kamień milowy w misji Voyagera 1".
http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/ ... drozy.html
Konkurs "Moje okno na Wszechświat"
http://www.scopedome.com/pl/konkurs-media.aspx

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Grudzień 2010
PostNapisane: sobota, 18 grudnia 2010, 16:42 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Każdy internauta może odkryć nową planetę
Dzięki nowemu międzynarodowemu projektowi internetowemu The Planet Hunters (Polowanie na Planety) każdy może odkryć planetę, a nawet dedykować ją komuś bliskiemu. Naukowo-społecznościowy program zainaugurowali naukowcy z należącego do NASA kosmicznego Teleskopu Keplera.
Każdy, kto wejdzie na stronę http://www.planethunters.org będzie mógł przeanalizować zmiany blasku obserwowanych gwiazd - poinformował dr Marek Pawłowski z Instytutu Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.
Jak można odkryć nową planetę? Promujący projekt w Polsce prof. Lech Mankiewicz - dyrektor Centrum Fizyki Teoretycznej PAN radzi, by poszukiwać subtelnych pociemnień, które mogą być związane z przejściem planety pozasłonecznej na tle tarczy gwiazdy.
Zdaniem naukowca, szanse na odkrycie "własnej" planety są spore. - Przypadków jest dużo - ocenia. Nie od razu będzie wiadomo, który ze znalezionych okaże się potwierdzonym przypadkiem pozasłonecznej planety. Kandydaci na odkrywców muszą uzbroić się w cierpliwość.
- Chyba jeszcze nie było projektu, który udostępniałby tak "gorące" naukowe obserwacje po prostu wszystkim internautom - zauważa dr Józefina Turło z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, która wspólnie z prof. Mankiewiczem prowadzi polską edycję adresowanego do uczniów i nauczycieli europejskiego programu Hands on Universe.
Projekt Polowanie na Planety jest na razie dostępny jedynie w wersji angielskiej, ale planowane jest jego spolszczenie - informuje dr Pawłowski.
Przypomina przy tym, że w niedawno rozpoczętym Projekcie Droga Mleczna (http://www.milkywayproject.org/) internauci mogą badać zdjęcia z innego kosmicznego teleskopu, Orbitalnego Teleskopu Spitzera. Tym razem chodzi o poszukiwanie obszarów związanych z narodzinami nowych gwiazd na zdjęciach naszej Galaktyki, wykonanych w podczerwonym zakresie widma. Stąd wzięła się inna nazwa projektu - "Tam, gdzie rodzą się gwiazdy" albo "Kosmiczne Żłobki".
Zarówno Polowanie na Planety, jak i Projekt Droga Mleczna są umiejscowione na platformie Zooniverse.org, zorganizowanej przez stowarzyszenie Citizen Science Alliance (CSA). Polscy partnerzy CSA to Centrum Fizyki Teoretycznej PAN i portal Astronomia.pl.
Jak dodaje dr Pawłowski, na platformie działają też wcześniejsze, już dostępne w polskiej wersji językowej projekty: "Galaktyczne ZOO - Hubble", w którym internauci mogą pomagać naukowcom klasyfikować galaktyki, oraz "Polowanie na supernowe" i "Zrozumieć kosmiczne zderzenia". W dwóch ostatnich projektach internauci wspomagają uczonych w poszukiwaniu
http://wiadomosci.onet.pl/nauka/kazdy-i ... omosc.html
Konkurs "Moje okno na Wszechświat"
http://www.scopedome.com/pl/konkurs-media.aspx

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Grudzień 2010
PostNapisane: poniedziałek, 20 grudnia 2010, 20:02 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Niezwykłe wydarzenie na niebie. Zaćmienie i meteory
Pierwsze takie zjawisko od 327 lat.
W dniu dla wielu kultur pieczętującym początek odradzania się Słońca dojdzie do zaćmienia Księżyca.
Ziemia znajdzie się pomiędzy Słońcem i Księżycem, a jej cień przysłoni tarczę naszego naturalnego satelity.
W nocy z 20 na 21 grudnia, po raz pierwszy od 327 lat, zaćmienie księżyca przypadło na moment przesilenia zimowego - donosi livescience.com.
Dzięki zaciemnieniu nieba lepiej widoczne będą ursydy, rój meteorów który obserwować można od 17 do 26 grudnia.
Choć najlepiej widoczne zaćmienie księżyca będzie dla mieszkańców Ameryki Północnej, to Europejczycy mogli przyglądać się jego początkowemu etapowi - dodaje serwis.
W Polsce oglądać to zjawisko można będzie od 6:30 rano. Maksymalne zaćmienie przypada na 9:17 polskiego czasu.
JS
http://www.livescience.com/space/etc/lu ... meteor-sho
http://www.space.com/spacewatch/lunar-e ... 01217.html
http://www.space.com/spacewatch/total-l ... tips-10121
http://www.youtube.com/watch?v=iCrxeJOPPxo
http://www.sfora.pl/Niezwykle-wydarzeni ... ory-a27391
Konkurs "Moje okno na Wszechświat"
http://www.scopedome.com/pl/konkurs-media.aspx

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Grudzień 2010
PostNapisane: poniedziałek, 20 grudnia 2010, 23:05 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
We wtorek całkowite zaćmienie Księżyca
We wtorek rano nadarzy się okazja do obserwacji całkowitego zaćmienia Księżyca. W Polsce będzie widoczny początek tego zjawiska - poinformował dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

Do zaćmienia Księżyca dochodzi, gdy w jednej linii ustawi się Słońce, Ziemia i Księżyc. Cień rzucany przez naszą planetę jest wtedy na tyle duży, że Srebrny Glob jest w stanie w nim się schować. A ponieważ nasz naturalny satelita świeci światłem odbitym od Słońca, jego zablokowanie powoduje, że tarcza Księżyca przestaje świecić.

Do najbliższego całkowitego zaćmienia Księżyca dojdzie już we wtorek w godzinach porannych. Zjawisko w całości będą mogli obejrzeć obserwatorzy w Ameryce Północnej i Środkowej, na Grenlandii oraz na wschodnim Pacyfiku.
Przebieg zaćmienia będzie wyglądał następująco: początek zaćmienia półcieniowego - 6:29, początek zaćmienia częściowego - 7:33, początek zaćmienia całkowitego - 8:41, maksimum zaćmienia - 9:17, koniec zaćmienia całkowitego - 9:53, koniec zaćmienia częściowego - 11:01 i koniec zaćmienia półcieniowego - 12:05.

W Polsce zaćmienie będzie widoczne rankiem, tuż przed zachodem Księżyca. W południowo-wschodniej części naszego kraju pojawi się szansa zobaczenia tylko mało efektownej fazy półcieniowej, w której cała tarcza Księżyca wciąż jest oświetlona, tyle że świeci słabszym niż zwykle blaskiem. W zachodniej Polsce będzie można obejrzeć fazę częściową zaćmienia, ale Srebrny Glob zajdzie przed rozpoczęciem fazy całkowitej.

W Warszawie faza częściowa zacznie się w momencie, gdy Księżyc będzie tylko trochę ponad 1 stopień nad północno-zachodnim horyzontem. Kwadrans później nasz naturalny satelita zajdzie. Dla odmiany, w Poznaniu faza częściowa zaćmienia zacznie się ponad 3 stopnie nad horyzontem, a Księżyc zajdzie o 8:07. W lepszej sytuacji znajda się mieszkańcy północno-zachodniej Polski. Przykładowo w Szczecinie faza częściowa zacznie się prawie 5 stopni nad horyzontem, a Księżyc zajdzie o 8:23.

Chcąc dojrzeć to zjawisko musimy więc wybrać do obserwacji miejsce, z którego będziemy mieli dobry i nie osłonięty niczym widok na północno-zachodni horyzont. Trzeba też liczyć na pogodę. Prognozy są korzystne dla obserwatorów znajdujących się w Polsce centralnej i północnej. Tam niebo ma być bezchmurne. Trzeba jednak pamiętać o zabezpieczeniu się przed zimnem, bo temperatura ma spaść do -10 stopni C, a odczuwalna ma być jeszcze o kilka stopni niższa.

(kab)
TAGI: księżyc, zaćmienie
http://wiadomosci.wp.pl/kat,18032,title ... omosc.html
Konkurs "Moje okno na Wszechświat"
http://www.scopedome.com/pl/konkurs-media.aspx

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Grudzień 2010
PostNapisane: poniedziałek, 20 grudnia 2010, 23:13 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Pierścienie Saturna mogły powstać ze zniszczenia wielkiego księżyca
Wyniki najnowszych symulacji komputerowych przeprowadzonych przez amerykańską astronomkę wskazują, że pierścienie Saturna mogły powstać ze zniszczenia dużego księżyca poprzez siły pływowe. Wyniki badań ukazały się w internetowym wydaniu czasopisma "Nature".

Saturn jest często uznawany za najpiękniejszą planetę, a powodem zachwytu wielu osób są jego olbrzymie pierścienie. Pierścienie są bardzo szerokie, rozciągają się na setki tysięcy kilometrów, ale jednocześnie są cienkie, ich średnią grubość ocenia się na 10 metrów.

Pierścienie Saturna składają się w 90-95 proc. z lodu wodnego, co jest nietypowe, gdyż według naukowców powinny być mieszanką lodu i skał w proporcjach mniej więcej równych. Również wewnętrzne księżyce Saturna mają małe gęstości, co sugeruje duży udział lodu w ich budowie. Dotychczas sądzono, że pierścienie powstały z rozbicia małego księżyca podczas zderzenia z kometą. Ale w takiej sytuacji pierścienie powinny mieć większą domieszkę skał. Nowa hipoteza wiąże uformowanie się pierścieni z procesem powstawania księżyców Saturna.

Spośród swoich kilkudziesięciu księżyców Jowisz ma aż cztery duże księżyce, podczas gdy wśród kilkudziesięciu satelitów Saturna jest tylko jeden ogromny - Tytan. Według dr Robin M. Canup, pracującej w Southwest Research Institute w Boulder w Kolorado (USA), tak niewielka liczba wielkich księżyców Saturna jest dziwna.

Canup przeprowadziła symulacje komputerowe, które pokazują że podczas przechodzenia dużego satelity przez obszar obecnego pierścienia B, siły pływowe planety pozbawiały go zewnętrznej lodowej warstwy, a skalne jądro być może ostatecznie zderzyło się z Saturnem.

Materiał z "rozbieranego" przez planetę księżyca był źródłem z którego powstały pierścienie. Z czasem zderzenia w pierścieniach doprowadziły do ich poszerzenia oraz do zmniejszenia początkowej masy. Materia przemieszczająca się w stronę Saturna była tracona, natomiast oddalająca się od Saturna utworzyła lodowe księżyce o masach podobnych do obserwowanych obecnie wewnętrznych księżyców Saturna.

Więcej informacji:
• Demise of large satellite may have led to the formation of Saturn's rings and inner moons
• Huge Collision May Have Formed Saturn's Rings And Inner Moons

[ Astronomia.pl - Krzysztof Czart ]

Źródło: Nature
http://www.astronomia.pl/wiadomosci/index.php?id=2683
Konkurs "Moje okno na Wszechświat"
http://www.scopedome.com/pl/konkurs-media.aspx

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Grudzień 2010
PostNapisane: poniedziałek, 20 grudnia 2010, 23:13 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Sejm ogłosił rok 2011 Rokiem Jana Heweliusz

Wieczorem 16 grudnia sejm zdecydował, że patronem roku 2011 będzie Jan Heweliusz, gdański astronom i piwowar. W przyszłym roku wypada 400. rocznica urodzin słynnego astronoma.

Gdańsk szykuje 400 wydarzeń na 400 urodziny astronoma. Na przykład 30 stycznia w Filharmonii Bałtyckiej wystąpi gwiazda jazzu Cassandra Wilson. W ramach obchodów Roku Heweliusza otwarto portal internetowy JanHeweliusz.pl, przygotowano też kalendarze, książki i inne materiały. Ogłoszono konkurs na film o Heweliuszu, z kolei na konkurs na komiks o astronomie napłynęło 16 prac. Jan Heweliusz będzie też patronował w Gdańsku "Nocy Muzeów" i Jarmarkowi Św. Dominika.

Treść ustawy, którą przyjęli posłowie:

Jan Heweliusz - astronom, ławnik i miejski rajca, piwowar i drukarz, malarz, podróżnik, "Gdańszczanin Tysiąclecia", "polski Leonardo da Vinci".

Twórca prototypu zegara wahadłowego i wybitny badacz ciał niebieskich. Uważany za twórcę nowoczesnej selenografii. Na dachach swych trzech domów zbudował obserwatorium astronomiczne, które wyposażył we własnoręcznie skonstruowane znakomitej jakości teleskopy i przyrządy pomiarowe, czyniąc je ówcześnie najlepiej wyposażonym tego typu obiektem na świecie.

Heweliusz był jednym z najwybitniejszych przedstawicieli świata nauki XVII wieku. Jako pierwszy z obywateli Rzeczypospolitej został przyjęty w poczet członków słynnego Królewskiego Towarzystwa Naukowego w Londynie. Gdańskie Obserwatorium odwiedzali monarchowie: Jan Kazimierz, Maria Ludwika i Jan III Sobieski, zaś wsparcia finansowego, oprócz królów Polski, udzielał mu także Ludwik XIV.

Był autorem ponad 20 wielkich dzieł, a wyniki swych studiów i obserwacji drukował w swojej własnej drukarni.

Stworzył podwaliny współczesnej astronomii i na stałe wpisał się w historię światowej nauki.

W 2011 roku przypada czterechsetna rocznica Jego urodzin. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłasza rok 2011 Rokiem Jana Heweliusza."

Więcej informacji:
• Portal JanHeweliusz.pl

[ Astronomia.pl - Krzysztof Czart ]
http://www.astronomia.pl/wiadomosci/index.php?id=2684
Konkurs "Moje okno na Wszechświat"
http://www.scopedome.com/pl/konkurs-media.aspx

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Grudzień 2010
PostNapisane: wtorek, 21 grudnia 2010, 19:18 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Tej nocy o 00:38 naprawdę zacznie się zima
W nocy z wtorku na środę Słońce przejdzie ze znaku Strzelca w znak Koziorożca, rozpocznie się więc astronomiczna zima. Moment przesilenia zimowego, czyli początek zimy wypada w tym roku 22 grudnia o godzinie 00:38 naszego czasu.

Zima przychodzi między 21 a 23 grudnia. Na półkuli północnej jest to najkrótszy dzień w roku, a na półkuli południowej najdłuższy. 22 grudnia dzień będzie trwał tylko 7 godzin i 42 minuty. Zima potrwa do momentu "równonocy wiosennej".

Zima astronomiczna nie zawsze pokrywa się z zimą klimatyczną. W naszej szerokości geograficznej zimowa pogoda wyprzedza zazwyczaj kalendarz. Często już na przełomie listopada i grudnia pojawia się mróz i śnieg. Za zimę klimatyczną przyjmuje się miesiące, w których średnie dobowe temperatury powietrza spadają poniżej 0 stopni Celsjusza. Zima klimatyczna trwa w Polsce od 60 do 130 dni. Najchłodniej jest na Podhalu, w Karkonoszach i na Pojezierzu Mazurskim, najcieplej w Trójmieście i w Szczecinie.
Zima klimatyczna rozpoczyna się u nas w górach, a następnie przesuwa w kierunku północno-wschodnim. Wysoko w Tatrach i na Śnieżce w Karkonoszach pojawia się nawet w końcu października. W Zakopanem mniej więcej dwa tygodnie później, na Pojezierzu Mazurskim w końcu listopada, a w Polsce środkowej przeciętnie w pierwszej dekadzie grudnia. Najpóźniej przychodzi na wybrzeże Bałtyku, zwykle w porze początku zimy astronomicznej.

Początek zimy astronomicznej bywa różny. W 1962 roku rozpoczęła się pod znakiem sporego mrozu - termometry w Warszawie wskazywały minus 19,1 stopnia Celsjusza. Ciepłe powitanie zimy było w 1971 roku, kiedy w stolicy notowano plus 10,2 stopnia. Od 1890 roku najniższą temperaturą w Polsce było minus 41 stopni, odnotowane 11 stycznia 1940 roku na Suwalszczyźnie. W Warszawie rekord padł 10 lutego 1929 roku - było wówczas minus 32,6 stopnia.

Najjaśniejszą gwiazdą mroźnych nocy jest Syriusz wschodzący na południu około godziny 22.00, a planetami Wenus - gwiazda wieczorna, Jowisz i Saturn. Zimowe niebo przecina także wstęga Mlecznej Drogi.
http://wiadomosci.wp.pl/kat,73914,title ... omosc.html

Konkurs "Moje okno na Wszechświat"
http://www.scopedome.com/pl/konkurs-media.aspx

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Grudzień 2010
PostNapisane: wtorek, 21 grudnia 2010, 20:05 
Offline
Ranga: [1]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 12 grudnia 2010, 23:06
Posty: 123
Lokalizacja: Łańcut
Wenus w grudniu jest gwiazdą poranna, nie wieczorną! Pozdrawiam kolegę:)

_________________
Syncia 10 na Dobsonie
SP 10 i 25 mm
Scopos 30 mm, ES 14mm 82*, LVW 8mm
filtr Księżycowy
Vanguard 7x50, Bresser 10x50


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Grudzień 2010
PostNapisane: wtorek, 21 grudnia 2010, 20:52 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Ciemne błyski gamma są słabsze z powodu kosmicznego pyłu
Błyski gamma należą do najbardziej energetycznych zdarzeń we Wszechświecie. Jednak część z nich wydaje się nietypowo słaba w świetle widzialnym. Wyniki najnowszych obserwacji przeprowadzonych w Europejskim Obserwatorium Południowym ESO pokazują, że nie potrzeba egzotycznych wyjaśnień, aby wytłumaczyć ten efekt - przyczyną jest po prostu duża ilość przesłaniającego pyłu.

Błyski gamma, inaczej GRBs, od angielskiego terminu gamma-ray bursts, to gwałtowne zdarzenia trwające od ułamka sekundy do kilku minut. Można je obserwować z orbity okołoziemskiej za pomocą teleskopów czułych na wysokoenergetyczne promieniowanie. Rozbłyski te dzielą się na dwie kategorie: błyski długie, trwające ponad dwie sekundy oraz błyski krótkie. Te pierwsze są związane z wybuchami masywnych gwiazd jako supernowe. Natomiast błyski krótkie nie są jeszcze wystarczająco dobrze poznane, przypuszcza się jedynie, że mogą następować w wyniku połączenia się dwóch bardzo zwartych obiektów, na przykład gwiazd neutronowych.

U połowy błysków gamma występuje poświata w świetle widzialnym, natomiast druga połowa jest tajemniczo ciemna w tym zakresie długości fali. Proponowano różne wyjaśnienia dla tego faktu: albo są to dwie osobne kategorie błysków, albo też ciemne błyski znajdują się w ekstremalnie dalekich odległościach.

Zespół astronomów kierowany przez Jochena Greinera z Max-Planck Institute for Extraterrestrial Physics w Garching koło Monachium (Niemcy) połączył dane obserwacyjne z amerykańskiego satelity Swift z dany zebranymi na Ziemi przez 2,2-metrowy teleskop MPG/ESO w Obserwatorium La Silla w Chile należącym do Europejskiego Obserwatorium Południowego ESO.

Na teleskopie tym pracuje instrument o nazwie GROND, który jest przeznaczony do śledzenia błysków gamma. Jest w stanie zaobserwować miejsce, w którym na niebie nastąpił rozbłysk gamma w ciągu kilku minut od alertu przesłanego przez satelitę Swift, który tego typu rozbłyski odkrywa. Dzięki kombinacji dwóch instrumentów można obserwować poświatę po błysku gamma w szerokim zakresie widmowym - od promieniowania rentgenowskiego aż do bliskiej podczerwieni.

Tak szczegółowe dane pozwoliły astronomom na określenie ilości pyłu przez który musiało przebyć światło na drodze między rozbłyskiem gamma, a Ziemią. Poza tym do ustalenia odległości do błysków gamma naukowcy korzystali z obserwacji wykonanych teleskopem VLT i innymi wielkimi teleskopami.

Wyniki badań opublikowane w czasopiśmie naukowym "Astronomy & Astrophysics" wskazują, że wraz z odległością coraz większa część światła błysku gamma jest osłabiana przez był. Większa część błysków jest osłabiona o 20-40 proc. w stosunku do swojej oryginalnej jasności, ale u tych najbardziej odległych dostrzegamy aż o 50-70 proc. mniej światła. Wniosek naukowców jest taki, że ciemne błyski gamma to po prostu zwyczajne tego typu zdarzenia, jedynie dodatkowo przesłonięte przez większą ilość kosmicznego pyłu.

Więcej informacji:
• Promień światła na ciemne błyski gamma

[ Astronomia.pl - Krzysztof Czart ]

Źródło: Europejskie Obserwatorium Południowe ESO
http://www.astronomia.pl/wiadomosci/index.php?id=2685
Konkurs "Moje okno na Wszechświat"
http://www.scopedome.com/pl/konkurs-media.aspx

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Grudzień 2010
PostNapisane: wtorek, 21 grudnia 2010, 20:52 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Wyniki konkursu "Popularyzator Nauki 2010"

17 grudnia odbyła się uroczystość rozstrzygnięcia konkursu "Popularyzator Nauki 2010". Wśród nagrodzonych znalazł się miłośnik astronomii i astronautyki Marcin Mazur z Podkarpackiego Amatorskiego Stowarzyszenia Astronomiczno-Astronautycznego.

W kategorii "Naukowiec lub instytucja naukowa" przyznano trzy równorzędne nagrody. Laureatami zostali: dr Jan Grabski z Politechniki Warszawskiej, dr Anna Hajdusianek z Politechniki Wrocławskiej (działa na rzecz DOlnośląskiego Festiwalu Nauki) oraz dr inż. Tomasz Malczyk z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie (stworzył Nyski Festiwal Nauki). Przyznano teżspecjalną nagrodę dla dr. hab. Macieja Gellera, współtwórcy i dyrektora Warszawskiego Festiwalu Nauki.

Kolejną kategorią była "Dziennikarz/Redakcja/Instytucja nienaukowa" równorzedne nagrody otrzymali: Wojciech Pastuszka (blog "Archeowieści"), Cezary Łasiczka i Anna Zielińska (nagroda wspólna, radio TOK FM, audycje: "Radiowa Akademia Nauk", "OFF Czarek", "Magazyn Naukowy", "Pętla Czasu") oraz Marcin Mazur (Podkarpackie Amatorskie Stowarzyszenie Astronomiczno-Astronautyczne).

W kategorii "Prezentacje festiwalu nauki" nagrody przyznano Andrzejowi Gołębiewskiemu z Uniwersytetu Warszawskiego (za cykl pokazów "Fizyka dla wszystkich), Elizie Szulińskiej wraz z zespołem Stowarzyszenia Euforis (za imprezę "Dziecięcy Świat Muzyki") oraz Irenie Cieślińskiej z Centrum Nauki Kopernik (za wykład "Zabójstwo w Hotelu Hilberta").

Wyróżniono także rzeczników prasowych. W tej kategorii nagrody otrzymali: Magdalena Ochwat (Uniwersytet Śląski), Natalia Osica (Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej) i Marek Pawłowski (Instytut Problemów Jądrowych w Świerku).

Do konkursu zgłoszono łącznie we wszystkich kategoriach 38 osób. W jury konkursu zasiedli: prof. Michał Kleiber (prezes Polskiej Akademii Nauk) prof. dr hab. Magdalena Fikus, red. Dorota Truszczak, Agnieszka Stefaniak-Hrycko (Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego) oraz red. Tomasz Trzciński (kierownik serwisu Nauka w Polsce PAP).

Organizatorzy konkursy tak przedstawiają sylwetkę miłośnika astronomii i astronautyki Marcina Mazura: Marcin Mazur z Podkarpackiego Amatorskiego Stowarzyszenia Astronomiczno-Astronautycznego od pięciu lat organizuje w Jaśle i okolicach happeningi pod hasłem "Dogonić Kosmos". Jego wielokierunkowe działania popiera m.in. generał Mirosław Hermaszewski, który przyjmuje kolejne zaproszenia na organizowane na Podkarpaciu spotkania. Młody pasjonat astronomii i astronautyki pokazuje szerokiej publiczności, jak wiele radości daje obcowanie z nauką, uczy jak właściwie prowadzić obserwacje astronomiczne i pokazuje zastosowania tej dyscypliny w życiu codziennym. Działa na rzecz integracji środowisk lokalnych, a jego głos jest istotny nawet na szczeblu kształtowania polityki kosmicznej państwa.

Więcej informacji:
• Konkurs "Popularyzator Nauki 2010" rozstrzygnięty!

[ Astronomia.pl - Krzysztof Czart ]

Źródło: PAP / Nauka w Polsce
http://www.astronomia.pl/wiadomosci/index.php?id=2686
Konkurs "Moje okno na Wszechświat"
http://www.scopedome.com/pl/konkurs-media.aspx

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Grudzień 2010
PostNapisane: czwartek, 23 grudnia 2010, 15:18 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Wigilijna gwiazdka najwcześniej w Gołdapi
W Polsce pierwsza gwiazdka zaświeci najwcześniej w Gołdapi na Suwalszczyźnie. W tym roku będzie to Jowisz, największa planeta Układu Słonecznego - zapowiada Jerzy Rafalski, astronom z Planetarium im. Władysława Dziewulskiego w Toruniu.

Gołdap jest miastem najbardziej wysuniętym na północny-wschód. Dlatego jego mieszkańcy będą mogli najwcześniej zobaczyć pierwszą gwiazdkę i - zgodnie z tradycją - zasiąść do stołu wigilijnego.

W Gołdapi w wigilię słońce zajdzie już o godzinie 15.10. Mniej więcej pół godziny później na niebie pojawi się pierwsza gwiazda - powiedział Rafalski.
W tym roku pierwszą gwiazdą będzie Jowisz, piąta w kolejności oddalenia od Słońca i największa planeta Układu Słonecznego. Jego masa jest ponad dwa razy większa niż łączna masa wszystkich innych planet w Układzie Słonecznym.

Jowisza znali astronomowie w czasach starożytnych. Rzymianie nazwali planetę na cześć najważniejszego bóstwa swojej mitologii. Jest to trzeci najjaśniejszy obiekt na nocnym niebie po Księżycu i Wenus.

(bart)

http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title, ... omosc.html
Konkurs "Moje okno na Wszechświat"
http://www.scopedome.com/pl/konkurs-media.aspx

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Grudzień 2010
PostNapisane: wtorek, 28 grudnia 2010, 09:38 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Pierwsze Kwadrantydy na naszym niebie
Jutro na naszym niebie pojawią się pierwsze meteory z ciekawego i bardzo aktywnego roju Kwadrantydów - poinformował dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.
Od około 28 grudnia możemy obserwować meteory z aktywnego roju Kwadrantydów. Z rojem tym wiąże się ciekawostka. Wszystkie roje meteorów uzyskują swoją nazwę od łacińskiej nazwy gwiazdozbioru, z którego zdają się wylatywać. I tak np. Perseidy "promieniują" z konstelacji Perseusza, a Leonidy z Lwa. Na próżno będziemy jednak szukać na mapach nieba gwiazdozbioru Kwadrantu. Na początku XX wieku Międzynarodowa Unia Astronomiczna ustalając nowe, dokładne granice gwiazdozbiorów, usunęła z map konstelację Kwadrantu, rozdzielając ją pomiędzy gwiazdozbiory Wolarza, Herkulesa i Smoka.
Jedyną pozostałością po Kwadrancie jest więc aktywny rój meteorów, który możemy obserwować na przełomie każdego roku, a dokładnie w dniach 28 grudnia - 12 stycznia. Maksimum aktywności roju, w którym zwykle widać ponad 100 "spadających gwiazd" na godzinę, pojawia się w nocy z 3 na 4 stycznia.
W tym roku mamy naprawdę idealne warunki do podziwiania Kwadrantydów. Przede wszystkim w obserwacjach nie będzie przeszkadzał nam Księżyc, którego nów pokrywa się w zasadzie z maksimum aktywności roju.
Choć radiant Kwadrantydów jest w Polsce obiektem okołobiegunowym, więc nigdy nie zachodzi pod horyzont, to jego wysokość zmienia się dość znacznie - od 10 stopni w godzinach wieczornych do ponad 70 nad ranem. Najlepsze warunki do obserwacji występują więc w drugiej połowie nocy.
Standardowe maksimum oczekiwane jest około godziny 2 w nocy z 3 na 4 stycznia, a więc w czasie bardzo korzystnym dla obserwatorów w Polsce.
http://fakty.interia.pl/nauka/news/pier ... 1575949,14
Konkurs "Moje okno na Wszechświat"
http://www.scopedome.com/pl/konkurs-media.aspx

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Grudzień 2010
PostNapisane: środa, 29 grudnia 2010, 10:27 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Niezwykłe, "papierosowe" zjawisko w kosmosie
Sonda kosmiczna Cassini sfotografowała sztorm na Saturnie, który z zewnątrz przypomina papierosowy dym - czytamy w serwisie space.com.
Gigantyczna burza miała miejsce na południowej półkuli planety. Jako pierwsi to niezwykłe zjawisko pogodowe zauważyli astronomowie-amatorzy, a potem zdjęcie zrobiła sonda kosmiczna Cassini.
Cassini jest częścią wspólnej bezzałogowej misji kosmicznej NASA, ESA i Włoskiej Agencji Kosmicznej ASI - Cassini-Huygens, która zajmuje się badaniem Saturna oraz wykonywaniem dobrej jakości zdjęć.
Orbiter Cassini został wystrzelony w kosmos w 1997 roku.
http://wiadomosci.onet.pl/nauka/niezwyk ... omosc.html

Konkurs "Moje okno na Wszechświat"
http://www.scopedome.com/pl/konkurs-media.aspx

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Grudzień 2010
PostNapisane: środa, 29 grudnia 2010, 10:37 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Nowe dokładne zdjęcia księżyca Rea
Amerykańska agencja kosmiczna NASA opublikowała nowe zdjęcia drugiego pod względem wielkości księżyca Saturna. Uzyskane za pomocą sondy Cassini zdjęcia uwidaczniają różnice w kolorach i zdolności odbijania światła przez powierzchnię księżyca Rea.

Zdjęcia zostały wykonane podczas dwóch przelotów sondy w pobliżu księżyca Rea, które nastąpiły w dniach 21 listopada 2009 r. oraz 2 marca 2010 r. Podczas drugiego z przelotów sonda Cassini dokonała na największego swojego zbliżenia do Rei na odległość 100 kilometrów od powierzchni księżyca. W trakcie przelotów naukowcy chcieli sprawdzić czy Rea posiada pierścień na wysokości swojego równika. Zebrane wyniki obserwacji zaprzeczają tej hipotezie.

Zaprezentowane zdjęcie pokazuje różnice w albedo, czyli zdolności odbijania światła przez powierzchnię Rei, a także różnice w kolorach pomiędzy poszczególnymi obszarami księżyca. Astronomom udało się też opracować trójwymiarowe mapy niektórych fragmentów terenu.

Najnowsze obserwacje pozwoliły uzupełnić mapy Rei, w tym atlas kartograficzny przedstawiający struktury nazwane oficjalnie przez Międzynarodową Unię Astronomiczną. Wykonywanie coraz bardziej szczegółowych map księżyca Rea będzie elementem misji Cassini aż do 2017 roku.

Sonda Cassini ma po raz kolejny przelecieć w pobliżu Rei w dniu 11 stycznia 2011 r. Minie księżyc w odległości zaledwie 76 kilometrów od powierzchni.

Rea ma 1528 kilometrów średnicy i jest drugim pod względem wielkości księżycem Saturna (na pierwszym miejscu jest Tytan). Księżyc ten został odkryty w XVII wieku przez włoskiego astronoma Giovanni Cassiniego.

Więcej informacji:
• Cassini Marks Holidays With Dramatic Views of Rhea

[ Astronomia.pl - Krzysztof Czart ]

Źródło: NASA
http://www.astronomia.pl/wiadomosci/index.php?id=2688
Konkurs "Moje okno na Wszechświat"
http://www.scopedome.com/pl/konkurs-media.aspx

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Grudzień 2010
PostNapisane: środa, 29 grudnia 2010, 10:37 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
500 dni kosmicznego obserwatorium Planck
27 grudnia minęło 500 dni obserwacji przez europejską misję Planck wczesnego etapu ewolucji Wszechświata, który ujawnia się w postaci mikrofalowego promieniowania tła wypełniającego cały kosmos.

Obserwatorium Planck rozpoczęło regularne badania kosmosu 14 sierpnia 2009 r. Głównym celem misji jest wykonanie mapy kosmicznego mikrofalowego promieniowania tła w dziewięciu różnych pasmach, rozciągających się na długościach fali od 0,3 mm do 1 cm. Promieniowanie tła powstało około 400 tysięcy lat po Wielkim Wybuchu.

Pierwszą pełną mapę kosmosu opartą na danych z Plancka w zakresie mikrofalowym opublikowano w lipcu 2010 r., a obecnie obserwatorium wykonuje swój trzeci przegląd nieba. Mikrofalowe promieniowanie tła to nie jedyny cel obserwacji Plancka. Za pomocą tego umieszczonego w kosmosie instrumentu naukowcy badają też gaz i pył w Drodze Mlecznej oraz obszary formowania się gwiazd. Na styczeń 2011 r. zapowiadane jest z kolei opublikowanie katalogu odległych galaktyk.

Planck to pierwsza misja Europejskiej Agencji Kosmicznej ESA przeznaczona do badania mikrofalowego promieniowanie tła. Wcześniej podobny cel badań miały amerykańskie misje COBE (satelita wystrzelony w 1989 r.) oraz WMAP (start w 2001 r.). Obserwatorium Planck zostało wystrzelone 14 maja 2009 r. z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej. Znajduje się na orbicie wokół punktu libracyjnego L2 układu Ziemia-Słońce, odległego od Ziemi o 1,5 miliona kilometrów.

Więcej informacji:
• Planck clocks up 500 days of scanning the sky

[ Astronomia.pl - Krzysztof Czart ]

Źródło: UK Space Agency
http://www.astronomia.pl/wiadomosci/index.php?id=2689
Konkurs "Moje okno na Wszechświat"
http://www.scopedome.com/pl/konkurs-media.aspx

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Grudzień 2010
PostNapisane: środa, 29 grudnia 2010, 10:38 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Europejskie biuro Teleskopu Hubble'a zostanie zamknięte
31 grudnia zamknięte zostanie biuro koordynujące współpracę między dwoma wielkimi europejskimi instytucjami do badań kosmosu w zakresie projektu Kosmicznego Teleskopu Hubble'a.

W ramach Space Telescope European Coordination Facility (ST-ECF) współpracowały Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) oraz Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO). Współpraca ta trwała 26 lat, od 1984 roku, a więc rozpoczęła się sześć lat przed umieszczeniem Kosmicznego Teleskopu Hubble'a na orbicie okołoziemskiej.

Zamknięcie biura związane jest ze zmianami administracyjnymi w ESA, która koncentruje swoje operacje dotyczące astronomii, archiwizowania i obróbki danych w ośrodku w Hiszpanii (ESAC - European Space Astronomy Center). Europejscy astronomowie nadal będę mogli ubiegać się o czas na Kosmicznym Teleskopie Hubble'a, gdyż współpraca ESA z amerykańską NASA nie kończy się.

Centrum ST-ECF miało duży wpływ na sposoby obróbki zdjęć astronomicznych, opracowując m.in. metody na ominięcie niedokładności w wypolerowaniu zwierciadła Teleskopu Hubble'a, zanim astronauci zamontowali na orbicie odpowiednią aparaturę korygującą. Opracowywało też skomplikowane komputerowe modele symulujące pracę różnych instrumentów astronomicznych, pozwalające na ich dokładną kalibrację.

Europejskie centrum było pionierem w udostępnianiu naukowych danych obserwacyjnych przez Internet, w roku 1993 opracowując jedną z pierwszych tego typu witryn internetowych na świecie. ST-ECF było odpowiedzialne także za popularyzację w Europie efektów obserwacji kosmosu za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble'a

Kosmiczny Teleskop Hubble'a (HST) to projekt amerykańskiej agencji kosmicznej NASA, realizowany we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną ESA. Obejmuje teleskop astronomiczny znajdujący się od 1990 roku na orbicie okołoziemskiej. W najbliższych latach planowane jest zakończenie użytkowania HST, jego następcą ma być Teleskop Jamesa Webba (JWST).

Więcej informacji:
• Space Telescope European Coordinating Facility to Close After 26 Successful Years

[ Astronomia.pl - Krzysztof Czart ]

Źródło: Europejskie Obserwatorium Południowe ESO
http://www.astronomia.pl/wiadomosci/index.php?id=2691
Konkurs "Moje okno na Wszechświat"
http://www.scopedome.com/pl/konkurs-media.aspx

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 2


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 55 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL