Teraz jest czwartek, 28 marca 2024, 16:06

Strefa czasowa: UTC + 2




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Listopad 2010
PostNapisane: poniedziałek, 1 listopada 2010, 12:22 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Indie planują misję na Marsa
Indie podejmą badania Marsa - zapowiedział dr K. Radhakrishnan, dyrektor indyjskiej agencji kosmicznej ISRO (Indian Space Research Organisation). Do tej pory Indiom udało się wysłać sondę księżycową, a teraz przygotowują się do misji planetarnych.

Z kilku powodów misja na Marsa jest dla nas priorytetem. Postaramy się zrealizować ten pomysł tak szybko, jak to możliwe. Misje w daleką przestrzeń kosmiczną niosą ze sobą wyzwania - siły grawitacyjne od planet, rentgenowskie promieniowanie od Słońca i inne niebezpieczne czynniki muszą być uważnie przeanalizowane przed startem misji - powiedział dyrektor indyjskiej agencji kosmicznej ISRO (Indian Space Research Organisation).

Zapowiedzi te padły z okazji uroczystych obchodów 25-lecia Narodowego Otwartego Uniwersytetu Gandhiego (IGNOU - Gandhi National Open University). Indyjska agencja kosmiczna ISRO ukończyła do tej pory 31 misji kosmicznych, zbudowała 55 indyjskich satelitów oraz dwa satelity dla innych krajów.

Indie planują wystrzelenie satelity ASTROSAT, który ma być satelitą do badań astronomicznych w wielu zakresach długości fali, a także sondy Chandrayaan 2, będącej następcą misji księżycowej Chandrayaan 1. Pierwsza misja do badań Srebrnego Globu obejmowała jedynie sztucznego satelitę Księżyca, w ramach drugiej ma zostać wysłany lądownik. Indie zapowiadają też wystrzelenie w kosmos astronauty.

źródło informacji: INTERIA.PL/PAP

http://fakty.interia.pl/nauka/news/indi ... 1551917,14

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 

 Tytuł: Re: Listopad 2010
PostNapisane: środa, 3 listopada 2010, 08:41 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Start Discovery odroczony
Planowany na środę start wahadłowca Discovery do lotu na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) został odroczony ze względu na problem z zapasowym komputerem kontrolującym pracę głównych silników - poinformowała we wtorek agencja NASA.

Nowego terminu startu jeszcze nie wyznaczono. Być może nastąpi on w czwartek, ale prognozy meteorologiczne na ten dzień nie są dobre.

Szanse na pomyślny start są o wiele lepsze w piątek. Mówi się też o niedzieli lub najdalej poniedziałku. W przeciwnym razie misję trzeba będzie odroczyć do grudnia.
Wahadłowiec ma dostarczyć na stację m. in. części zamienne i prototyp przypominającego człowieka robota, nazwanego Robonaut 2, który ma pomagać załodze w pracach przy obsłudze i konserwacji urządzeń stacji.

Będzie to 39 i ostatnia misja Discovery. Pozostałe dwa wahadłowce wykonają jeszcze jeden lub dwa loty przed ostatecznym wycofaniem całej floty z eksploatacji, co ma nastąpić w roku 2011.

Agencja NASA ma przyspieszyć prace nad pojazdem kosmicznym, który będzie mógł odbywać loty załogowe w dalsze rejony przestrzeni kosmicznej.

http://wiadomosci.wp.pl/kat,1356,title, ... omosc.html

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Listopad 2010
PostNapisane: środa, 3 listopada 2010, 08:42 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Odliczanie dni do spotkania z kometą
dzisiaj, 06:00
W czwartek 4 listopada amerykańska sonda kosmiczna Deep Impact minie w bliskiej odległości kometę Hartleya 2. Będzie to piąte w historii zbliżenie do komety, a po raz pierwszy jedna sonda odwiedzi dwie komety.

Sonda obecnie zbliża się do komety z prędkością 12,5 km/s. Ostateczna faza zbliżania rozpocznie się 3 listopada, na 18 godzin przed minięciem jądra komety. Zostanie wtedy wyłączona transmisja danych na Ziemię, a sonda zmieni swoją orientację tak, aby instrumenty naukowe miały jak najlepszy widok na jądro komety. W tym czasie wszystkie zarejestrowane zdjęcia będą zapisywane na dwóch komputerach sondy.

Deep Impact minie kometę o godzinie 15.01 polskiego czasu w odległości zaledwie około 700 kilometrów. Po tym manewrze sonda będzie mogła ponownie skierować swoją antenę do transmisji danych w kierunku Ziemi, nie tracąc jednocześnie komety z pola widzenia swoich głównych instrumentów naukowych.

Kampania obserwacyjna komety zaczęła się już na dwa miesiące przed zbliżeniem do obiektu. 5 września sonda wykonała zdjęcia 103P/Hartley 2, będąc wtedy w odległości 60 milionów kilometrów od komety. Misję wspierają teleskopy naziemne i krążące na orbicie okołoziemskiej. Na podstawie obserwacji wykonanych przez Kosmiczny Teleskop Hubble'a naukowcy szacują rozmiar jądra kometarnego na około 1,5 km. Z kolei radarowe obrazy z radioteleskopu w Arecibo wskazują, że jądro ma wydłużony kształt i mierzy 2,2 km długości.

Projekt EPOXI to rozszerzona faza misji Deep Impact, której pierwotnym celem była kometa 9P/Tempel-1. Po dokonaniu przelotu w pobliżu jądra komety sonda nadal była w na tyle dobrym stanie, że NASA rozpisała konkurs na jej powtórne użycie do badań obiektów w przestrzeni kosmicznej. Konkurs wygrał projekt EPOXI złożony z dwóch elementów - zbadania kolejnej komety oraz poszukiwań planet pozasłonecznych. Mimo zmiany nazwy misji na EPOXI, sama sonda pozostała przy starej nazwie Deep Impact.

Dzięki powtórnemu użyciu sondy już znajdującej się w kosmosie zaoszczędzono 90 proc. środków, które pochłonęłoby przygotowanie, przetestowanie i wystrzelenie z Ziemi nowej sondy mającej takie samo zadanie do wykonania.
Autor: tb Źródła: PAP
http://wiadomosci.onet.pl/nauka/odlicza ... omosc.html

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Listopad 2010
PostNapisane: środa, 3 listopada 2010, 12:22 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Sześć okazów galaktyk spiralnych
Europejskie Obserwatorium Południowe ESO zaprezentowało zdjęcia sześciu spektakularnych galaktyk spiralnych. Jest to prezentacja możliwości najnowszej podczerwonej kamery HAWK-I pracującej na teleskopie VLT.

Zdjęcia galaktyk zostały uzyskane w ramach projektu badania sposobów w jaki formują się spiralne struktury w galaktykach prowadzonego przez Prebena Grosbola z ESO. Wykonano je w podczerwieni, gdyż w tym zakresie długości fali elektromagnetycznej można "przebić się" przez pył zgromadzony w ramionach spiralnych, jest on zdecydowanie bardziej przezroczysty dla światła podczerwonego niż widzialnego.

Pierwsze zdjęcie ukazuje galaktykę NGC 5247, w której widać dwa olbrzymie ramiona spiralne. Jest ona odległa od Ziemi o 60-70 milionów lat świetlnych i widać ją w konstelacji Panny. Drugim obiektem jest galaktyka M 100 (inne oznaczenie: NGC 4321), położona 55 milionów lat świetlnych od Ziemi. Na niebie widać ją w gwiazdozbiorze Warkocza Bereniki, a została odkryta w XVIII wieku.

Trzecie zdjęcie prezentuje galaktykę NGC 1300, w której oprócz ramion spiralnych widać w centrum tzw. poprzeczkę. Dystans do tej galaktyki z gwiazdozbioru Erydanu to 65 milionów lat świetlnych. Czwarta fotografia to obraz leżącej 75 milionów lat świetlnych od nas galaktyki NGC 4030 (gwiazdozbiór Panny). W 2007 r. japoński astronauta Takao Doi odkrył w niej supernową.

Piąty obiekt to NGC 2997, galaktyka spiralna odległa o 30 milionów lat świetlnych, widoczna w gwiazdozbiorze Pompy. Ostatnia z galaktyk nosi oznaczenie NGC 1232 i świeci na niebie w konstelacji Erydanu. Światło tej galaktyki potrzebuje 65 milionów lat na dotarcie do Ziemi.

Więcej informacji:

* Galaktyki spiralne obnażone


[ Astronomia.pl - Krzysztof Czart ]

Źródło: Europejskie Obserwatorium Południowe ESO
http://www.astronomia.pl/wiadomosci/index.php?id=2635

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Listopad 2010
PostNapisane: środa, 3 listopada 2010, 12:23 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Misja marsjańska zaczęła stosować chmury obliczeniowe
Amerykańska misja marsjańska obejmująca łaziki Spirit i Opportunity została pierwszym projektem kosmicznym NASA, który stosuje chmury obliczeniowe do codziennych operacji w ramach misji.

Termin "chmury obliczeniowe", albo "przetwarzanie w chmurze", to polskie określenie dla angielskiego terminu informatycznego "cloud computing". Oznacza przetwarzanie danych przez zewnętrzne organizacje. U zewnętrznego dostawcy zamawia się moc obliczeniową w momencie gdy jest ona potrzebna i płaci się jedynie za wykorzystaną usługę. Oznacza to oszczędności na instalacji nowych serwerów i w zużyciu prądu elektrycznego potrzebnego do ich funkcjonowania, nie potrzeba też zatrudniać dużej liczby techników i administratorów.

"To zmiana myślenia o mocach obliczeniowych komputerów i wielkościach przestrzeni dyskowej, podobna do myślenia o elektryczności, a nawet o pieniędzach na koncie bankowym. Nie trzyma się wszystkich pieniędzy w portfelu, gdy potrzeba gotówki, idzie się do najbliższego bankomatu." porównuje John Callas z NASA JPL, kierujący projektem marsjańskich łazików.

"Z danymi można postępować w podobny sposób. Nie musimy mieć ich wszystkich przez cały czas. Mogą być bezpiecznie przechowywane gdzie indziej, a my uzyskamy do nich dostęp poprzez Internet w momencie gdy będą potrzebne." kontynuuje Callas.

Khawaja Shams, inżynier oprogramowania z JPL, uważa, że projekt marsjańskich łazików bardzo dobrze pasuje do modelu chmury obliczeniowej. "Ma szeroką społeczność użytkowników działających wspólnie. Chmura pozwala nam dostarczyć dane do każdego z użytkowników z pobliskich lokalizacji, aby zwiększyć czas reakcji", mówi Shams.

Jedną z przyczyn poszukiwania przez NASA nowych metod przetwarzania danych jest długość trwania misji Mars Exploration Rover. Roboty Spirit i Opportunity wylądowały na Marsie w 2004 roku i miały działać przez trzy miesiące. Funkcjonują do tej pory, czyli misja trwa już ponad sześć lat. Ilość zgromadzonych danych przekroczyła możliwości ich obsługi przez system informatyczny oryginalnie zaprojektowany dla misji.

Poza tworzeniem własnej chmury obliczeniowej, od roku 2007 roku JPL podejmowało współpracę z podobnymi zespołami innych firm. Z Amazon.com współpracowano w celu przygotowania projektu do stosowania tej metody przetwarzania danych. Dzięki tym doświadczeniom w JPL opracowano specjalne oprogramowanie do planowania aktywności łazików (nazwano je Maestro).

W 2009 r. zrealizowano wspólny projekt z firmą Microsoft, aby uruchomić witrynę internetową "Zostań Marsjaninem" ("Be a Martian" - beamartian.jpl.nasa.gov), która pozwala na włączenie się internautów w ulepszanie map Marsa i badania naukowe planety. Inną wielką firmą, z którą NASA współpracowała w zakresie przetwarzania w chmurze, była Google. Kontaktowano się również z innymi dostawcami chmur obliczeniowych.

Jedną z przyczyn poszukiwania przez NASA nowych metod przetwarzania danych jest długość trwania misji Mars Exploration Rover. Roboty Spirit i Opportunity wylądowały na Marsie w 2004 roku i miały działać przez trzy miesiące. Funkcjonują dużo dłużej i nawet jeśli Spirit już nie wznowi działania po okresie zimowej hibernacji, to misja ma już ponad sześć lat. Ilość zgromadzonych danych przekroczyła możliwości ich obsługi przez system informatyczny oryginalnie zaprojektowany dla misji.

Więcej informacji:

* Mars Rovers Mission Using Cloud Computing


[ Astronomia.pl - Krzysztof Czart ]

Źródło: NASA / JPL
http://www.astronomia.pl/wiadomosci/index.php?id=2642

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Listopad 2010
PostNapisane: piątek, 5 listopada 2010, 10:28 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Sukces NASA, sonda przeleciała koło komety
Amerykańska sonda kosmiczna Deep Impact przeleciała w pobliżu komety 103P/Hartley 2, w odległości zaledwie 700 kilometrów od jądra. NASA poinformowała o sukcesie tej operacji i zaprezentowała pierwsze zdjęcia.

Sonda kosmiczna minęła kometę w czwartek o godzinie 15.01 polskiego czasu. Najmniejsza odległość między sondą, a jądrem komety wyniosła około 700 kilometrów. Obiekty minęły się z prędkością 12,5 km/s. Naukowcy szacują, że w trakcie przelotu instrumenty sondy zarejestrowały 1,5 gigabajta danych. Aktualnie trwa ich przesyłanie na Ziemię.

W trakcie przelotu sonda planowo wstrzymała przekazywanie danych na Ziemię, gdyż musiała się odwrócić tak, aby jej instrumenty pomiarowe miały jak najlepsze pole widzenia na kometę, a to kolidowało z utrzymywaniem głównej anteny nadawczej, skierowanej w stronę Ziemi.

O godz. 15.10 centrum kontroli lotów wznowiło komunikację z sondą poprzez jej główną antenę. Podczas mijania, sondę śledziły stacje naziemne, dzięki sygnałom nadawanym przez antenę pomocniczą.

Kometa Hartleya 2 jest piątą w historii, w pobliżu, której przeleciała sonda kosmiczna. Pozostałe to komety: Tempela 1, Wilda 2, Borrelly'ego oraz najbardziej znana kometa Halley'a.

Sonda Deep Impact przeleciała w 2005 roku w pobliżu jądra komety Tempela 1. Po wykonaniu tego zdania była ona w na tyle dobrym stanie, że NASA rozpisała konkurs na jej powtórne użycie do badań obiektów w przestrzeni kosmicznej. Konkurs wygrał projekt EPOXI złożony z dwóch elementów - zbadania kolejnej komety oraz poszukiwań planet pozasłonecznych. Mimo zmiany nazwy misji na EPOXI, sama sonda pozostała przy starej - Deep Impact.

103P/Hartley to niewielka kometa okresowa, która obiega Słońce po eliptycznej orbicie o okresie 6.46 roku. Została ona odkryta w 1986 roku przez Macolma Hartley'a w Siding Spring w Australii. W październiku kometa przeszła najbliżej Słońca i Ziemi, stając się efektownym obiektem dostępnym do obserwacji przez lornetkę.
http://wiadomosci.onet.pl/nauka/sukces- ... omosc.html

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Listopad 2010
PostNapisane: piątek, 5 listopada 2010, 10:29 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
NASA naprawiła swój radioteleskop do komunikacji z sondami kosmicznymi
Zakończył się remont 70-metrowego radioteleskopu należącego do sieci Deep Space Network, której NASA używa do kontaktu z sondami kosmicznymi. Dzięki niemu antena będzie służyć badaniom kosmicznym przez kolejne dziesięciolecie.

Prace przy antenie w Goldstone trwały przez siedem miesięcy. Pierwsze testy komunikacji z sondą kosmiczną przeprowadzono 28 września, kiedy to antena skomunikowała się z sondą Deep Impact, która w czwartek 4 listopada przeleci koło komety Hartleya 2. Potem przez cały październik dokonywano kolejnych dokładnych testów anteny.

W trakcie remontu antena ważąca 3,2 miliona kilogramów została podniesiona na wysokość 5 milimetrów nad swoją podstawę. Pozwoliło to na wymianę elementów służących do ruchu anteny. NASA zapowiada, że po remoncie radioteleskop będzie pracować co najmniej do 2025 roku.

W ramach sieci Deep Space Network amerykańska agencja kosmiczna NASA posiada trzy ośrodki rozmieszczone co około 120 stopni długości geograficznej. Poza ośrodkiem w Goldstone w USA, są to okolice Madrytu w Hiszpanii oraz Canberry w Australii. Każde z takich centrów komunikacyjnych posiada 70-metrowy radioteleskop.

Radioteleskop w Goldstone znany jest jako Deep Space Station 14, ale w 1966 roku uzyskał też przezwisko "antena marsjańska", gdyż otrzymał pierwsze sygnały od marsjańskiej sondy Mariner 4. Aktualnie antena używana jest do komunikacji z sondami w ramach misji Cassini (badania Saturna), łazików Spirit i Opportunity (badania Marsa), czy sond Voyager 1 i Voyager 2 (na krańcach Układu Słonecznego).

Więcej informacji:

* Major Surgery Complete for Deep Space Network Antenna


[ Astronomia.pl - Krzysztof Czart ]

Źródło: NASA / JPL
http://www.astronomia.pl/wiadomosci/index.php?id=2643

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Listopad 2010
PostNapisane: niedziela, 7 listopada 2010, 09:39 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
O ekspansji Wszechświata podczas warszawskich "Spotkań z astronomią"



W najbliższy poniedziałek, 8 listopada w Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika PAN w Warszawie wykład o ekspansji Wszechświata wygłosi doktorant Aleksander Sądowski. Będzie to pierwsza w listopadzie prezentacja jesiennego cyklu "Spotkania z astronomią".

Od Wielkiego Wybuchu aż po dzisiaj Wszechświat rozszerza się i wiele wskazuje na to, że ten proces będzie trwał wiecznie. Podczas prezentacji zostaną przedstawiony obserwacyjne przesłanki wskazujące na oddalanie się galaktyk, fizyczne konsekwencje ekspansji i możliwe scenariusze na przyszłość.

"Spotkania..." rozpoczęły się 4 października wykładem dr hab. Leszka Zdunika zatytułowanym "O obrotach gwiazd". Tydzień później o polskim programie związanym z budową i wystrzeleniem rakiety Meteor2 mówił Wiktor Kobyliński, a 18 października o miejscu astronomii w kulturze mówił dr hab. Jarosław Włodarczyk. Czwartym wykładem jesiennego cyklu było "Królestwo gwiazd" prof. Joanny Mikołajewskiej.

W mającej potrwać do końca stycznia przyszłego roku serii seminariów i prezentacji naukowcy z warszawskich instytucji astronomicznych oraz zaproszeni goście będą mówili jeszcze tysiącach planet pozasłonecznych (Michał Różyczka, 15 listopada), (g)astronomicznym nazewnictwie (Michał Bejger, 22 listopada), nowościach z Marsa (Alosza Pamiatnych, 29 listopada), sposobach na zobaczenie tego, czego nie widać (Janusz Kałużny, 8 grudnia), pierwszym polskim satelicie BRITE (Aleksander Schwarzenberg-Czerny, 13 grudnia), fizyce iluzji optycznych (Stanisław Bajtlik, 20 grudnia), czarnych dziurach (Janusz Ziółkowski, 10 stycznia), kwazarach (Marek Sikora, 17 stycznia) i odległościach w Drodze Mlecznej (Paweł Pietrukowicz, 24 stycznia).

Wykłady cyklu "Spotkania z astronomią" odbywają się w poniedziałki, o godzinie 17:00, w Sali Seminaryjnej CAMK. Współorganizatorem spotkań jest warszawski oddział Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. W pogodne dni po wykładach organizowane są pokazy nieba.

Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika PAN znajduje się na ul. Bartyckiej 18. Do CAMK dojechać można autobusem 108 z Pl. Trzech Krzyży lub 167 z Ochoty, Mokotowa i Woli. Należy wysiąść na przystanku "Figowa".

[ Astronomia.pl - Jan Pomierny ]

Źródło: CAMK PAN
http://www.astronomia.pl/wiadomosci/index.php?id=2615

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Listopad 2010
PostNapisane: niedziela, 7 listopada 2010, 09:40 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Mapa rozmieszczenia wody w komecie Hartleya
Szwedzki satelita okołoziemski Odin zbadał ile wody znajduje się wokół jądra komety Hartleya 2. Satelita wziął udział w międzynarodowej kampanii obserwacyjnej komety, związanej z jej zbliżeniem się do Słońca i do Ziemi oraz z przelotem amerykańskiej sondy koło jej jądra.

Satelita Odin obserwował kometę prawie bez przerwy od 29 października do 1 listopada. Zaobserwowano linie widmowe charakterystyczne dla wody i wykonano mapę jej rozmieszczenia wokół komety. Produkcja wody szacowana jest na od 180 do 300 kg na sekundę, ale jest bardzo zmienna w czasie, co może być związane z rotacją jądra komety. Woda to jeden ze składników kometarnych lodów. Współczesne modele komet przedstawiają te ciała jako "brudne kule śniegowe", czyli mieszankę odłamków skał, pyłów i lodów.

Kometa 103P/Hartley 2 należy do komet z rodziny Jowisza. Okrąża Słońce z okresem 6,5 lat po orbicie znajdującej się blisko płaszczyzny ekliptyki. 28 października minęła peryhelium (punkt orbity najbliższy Słońcu) w odległości 1,059 AU od Słońca (około 158 milionów kilometrów), natomiast 20 października była najbliżej Ziemi, w odległości 0,121 AU (18 milionów kilometrów).

4 listopada koło jądra komety przeleciała amerykańska sonda Deep Impact. 103P/Hartley 2 jest celem intensywnej międzynarodowej kampanii obserwacyjnej, kometę obserwowały liczne obserwatoria naziemne i kosmiczne, m.in. Kosmiczny Teleskop Hubble'a i największy naziemny radioteleskop w Arecibo.

Satelita Odin został zbudowany przez Szwecję we współpracy z Kanadą, Finlandią i Francją. Wystrzelono go na orbitę okołoziemską w lutym 2003 r. Umożliwia obserwacje linii molekularnych w zakresie submilimetrowych fal radiowych. Dzięki niemu można badać linie niedostępne obserwacjom z powierzchni Ziemi, na przykład linię wody na częstotliwości 556,9 Ghz.

W trakcie swojej misji Odin obserwował około 15 komet. Obecnie nie prowadzi już obserwacji obiektów astronomicznych, poza wyjątkowymi sytuacjami, takimi jak kampania obserwacyjna komety Hartleya, a za to używany jest do badań górnych warstw ziemskiej atmosfery.
Diagram ilustruje zmianę tempa produkcji wody w komecie Hartleya 2. Dane na podstawie obserwacji satelity Odin. Źródło: Swedish Space Corporation/Centre national d'études spatiales/Observatoire de Paris.

Więcej informacji:

* The Odin satellite observes water in comet 103P/Hartley 2


[ Astronomia.pl - Krzysztof Czart ]

Źródło: Obserwatorium Paryskie
http://www.astronomia.pl/wiadomosci/index.php?id=2645

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Listopad 2010
PostNapisane: niedziela, 7 listopada 2010, 09:41 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Szybkie łącze internetowe do europejskich obserwatoriów astronomicznych na półkuli południowej
Obserwatoria astronomiczne w Ameryce Południowej, z których korzystają europejscy naukowcy, zostały podłączone do szybkiego łącza internetowego. Kabel ciągnie się przez 100 kilometrów pustyni Atakama w Chile i dociera do obserwatoriów ESO Paranal i Cerro Armazones

Nowy kabel sieciowy jest częścią projektu EVALSO (Enabling Virtual Access to Latin American Southern Observatories), którego celem jest umożliwienie szybkiego dostępu internetowego do obserwatoriów w Ameryce Południowej. Projekt jest współfinansowany przez Komisję Europejską w ramach 7. Programu Ramowego.

Paranal i Armazones to idealne miejsca do prowadzenia obserwacji astronomicznych, gdyż znajdują się wysoko nad poziomem morza, mają czyste niebo i są bardzo oddalone od sztucznych świateł. Ale takie położenie ma też wadę, brak infrastruktury komunikacyjnej. Do tej pory obserwatoria musiały korzystać z połączeń mikrofalowych, aby przesyłać dane naukowe do stacji bazowej w okolicach Antofagasty.

Przepustowość łącza radiowego była jednak ograniczona do zaledwie 16 megabitów na sekundę, co jest szybkością zbliżoną do szerokopasmowego łącza ADSL. Tymczasem teleskopy w Obserwatorium Paranal wytwarzają każdej nocy po 100 gigabajtów danych. Łącze osiągnęło swój limit po rozpoczęciu pracy przez teleskop VISTA. Europejskie Obserwatorium Południowe ESO w najbliższych latach planuje instalację na teleskopie VLT instrumentów kolejnej generacji, które będą wytwarzać jeszcze większe ilości danych. Z kolei góra Cerro Armazones zostało wybrana jako miejsce konstrukcji wielkiego 42-metrowego teleskopu E-ELT, nad zbudowaniem którego obecnie pracuje ESO.

Nowo zbudowane łącze EVALSO ma przepustowość 10 gigabitów na sekundę, co pozwala na przesłanie całego filmu DVD w ciągu sekund. Nowy kabel internetowy został połączony z południowoamerykańską naukową siecią szkieletową (a przez nią z siecią światową), dzięki czemu można przesyłać dane na odległość tysięcy kilometrów dzielących Chile i Europę z prędkością teoretycznie nawet do 1 gigabita na sekundę.

Mario Campolargo, dyrektor nowych technologii i infrastruktur w Komisji Europejskiej, powiedział: "Jest strategiczne ważne, aby społeczność astronomów w Europie miała najlepszy możliwy dostęp do obserwatoriów ESO: to jeden z powodów, dla których Unia Europejska wspiera rozwój regionalnej, naukowej infrastruktury informatycznej w Ameryce Łacińskiej i łączy ją z siecią GÉANT i z innym strukturami informatycznymi Unii Europejskiej."

Projekt EVALSO to efekt współpracy następujących instytucji naukowych: Universita degli Studi di Trieste (Włochy), Europejskie Obserwatorium Południowe ESO, Ruhr-Universität Bochum (Niemcy), Consortium GARR (Gestione Ampliamento Rete Ricerca) (Włochy), Universiteit Leiden (Holandia), Istituto Nazionale di Astrofisica (Włochy), Queen Mary, University of London (Wielka Brytania), Cooperacion LatinoAmericana de Redes Avanzasas (CLARA) (Urugwaj) oraz Red Universitaria Nacional (REUNA) (Chile).

Więcej informacji:

* EVALSO: Nowe, szybkie łącze do chilijskich obserwatoriów


[ Astronomia.pl - Krzysztof Czart ]

Źródło: Europejskie Obserwatorium Południowe ESO
http://www.astronomia.pl/wiadomosci/index.php?id=2646

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Listopad 2010
PostNapisane: poniedziałek, 8 listopada 2010, 09:14 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
LIV Olimpiada Astronomiczna 2010/2011

Pierwsza seria zadań zawodów I stopnia

1. Gwiazda Fomalhaut (alfa PsA), wokół której dostrzeżono planety, należy do najjaśniejszych gwiazd południowej półkuli nieba. Określ dla Twojej miejscowości:
1) na jakiej maksymalnej wysokości może być obserwowana ta gwiazda;
2) kiedy są najkorzystniejsze terminy obserwacji tej gwiazdy w bieżącym roku.
Niezbędne dane wyszukaj samodzielnie.

2. Meteoroid o masie 100 kg spada na Ziemię z odległości 5 promieni Ziemi. Sporządź wykres zależności siły grawitacyjnej działającej na ten obiekt od jego odległości od środka Ziemi. Korzystając z wykresu, oceń wzrost energii kinetycznej meteoroidu podczas tej zmiany wysokości. Przyjmij masę Ziemi M = 6,0 * 1024 kg i promień Ziemi R = 6,4 * 106 m.

3. Przemiana wodoru w hel, będąca przyczyną świecenia gwiazd, stanowi bardzo wydajne źródło energii. Wydajność tego źródła jest tak duża, że czasem powoduje pojawianie się różnych przesadnych porównań. Na przykład w jednym z popularnonaukowych czasopism znajdujemy zdanie: "Z litra bogatej w deuter wody można uzyskać tyle samo energii, co z supertankowca wypełnionego ropą". Sprawdź zasadność tego zdania. Potrzebne dane wyszukaj samodzielnie. 4. Tabelka podaje odległości od Słońca (w AU) oraz długości ekliptyczne lambda pięciu planet i Słońca w chwili, gdy odległość Ziemi od Słońca wynosiła 1 AU. Oblicz jakie są w tym momencie elongacje Ziemi z pozycji obserwatora znajdującego się na każdej z tych planet i określ z tych pozycji położenie Ziemi względem charakterystycznych konfiguracji ze Słońcem (koniunkcji, opozycji itp.).

obiekt odległość lambda obiekt odległość lambda
Merkury 0,4 329o Jowisz 5,0 78o
Wenus 0,7 30o Saturn 9,5 168o
Mars 1,5 o Słońce - 348o

Uwaga. Dla uproszczenia zakładamy, że orbity planet leżą w płaszczyźnie ekliptyki.

ZADANIA OBSERWACYJNE

Rozwiązanie zadania obserwacyjnego powinno zawierać: dane dotyczące przyrządów użytych do obserwacji i pomiarów, opis metody i programu obserwacji, standardowe dane dotyczące przeprowadzonej obserwacji (m.in. datę, czas, współrzędne geograficzne, warunki atmosferyczne), wyniki obserwacji i ich opracowanie oraz ocenę dokładności uzyskanych rezultatów. W przypadku zastosowania metody fotograficznej można dołączyć negatyw, fotografię, wydruk komputerowy zdjęcia lub plik na CD, DVD itp.

1. Korzystając z publikowanych efemeryd widoczności ISS - Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (np. www.heavens-above.com) zaznacz na odpowiednich fragmentach mapy nieba dowolne dwa zaobserwowane tory przelotu stacji widoczne w Twojej miejscowości. Oszacuj współrzędne horyzontalne początku i końca obserwowanych przelotów. Podaj współrzędne miejsca obserwacji.

2. W dowolny sposób dokonaj pomiaru kątowej średnicy tarczy Księżyca i oblicz odległość Księżyca od miejsca obserwacji. Drugiego takiego pomiaru dokonaj w odstępie około tygodnia i porównaj otrzymane wyniki. Przyjmij, że średnica Księżyca wynosi 3476 km. Opisz metodę pomiaru.

3. Jako rozwiązanie zadania obserwacyjnego można również nadesłać opracowane wyniki innych własnych obserwacji prowadzonych w ostatnim roku.

Rozwiązanie jednego zadania obserwacyjnego należy nadesłać wraz z rozwiązaniami drugiej serii zadań zawodów I stopnia - do dnia 15 listopada 2010 r.


Uwaga: w niniejszej wersji HTML niektóre symbole zastąpiono słowami. Poniżej zadania w oryginalnym brzmieniu:

* Tekst zadań w pliku PDF



Kamil Złoczewski
10.09.2010


Źródło: Planetarium Śląskie w Chorzowie

Przeczytaj także:
- 51. Olimpiada Astronomiczna - zadania I stopnia
- 50. Olimpiada Astronomiczna - zadania pierwszej serii
- Olimpiada astronomiczna
- 49. Olimpiada Astronomiczna - zadania
- Pierwsza seria zadań XLVIII Olimpiady Astronomicznej 2004/2005
- 54. Olimpiada Astronomiczna
- Polscy uczniowie wracają z Teheranu z kompletem medali
- 53. Olimpiada Astronomiczna
- Ruszyła 52. Olimpiada Astronomiczna
- Sukces Polaków w międzynarodowej olimpiadzie astronomicznej

http://www.astronomia.pl/astronomia_w_s ... php?id=946

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Listopad 2010
PostNapisane: wtorek, 9 listopada 2010, 08:53 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Tak wyglądał Wielki Wybuch - sukces Zderzacza Hadronów
Europejscy naukowcy odtworzyli warunki podobne do tych, jakie panowały tuż po Wielkim Wybuchu, czyli po narodzinach naszego wszechświata prawie 14 miliardów lat temu. Zdaniem ekspertów, to gigantyczny sukces Wielkiego Zderzacza Hadronów - europejskiego akceleratora cząstek.

- Był to "mini Wielki Wybuch" - mówią naukowcy. Udało się go odtworzyć dzięki zderzeniom jonów ołowiu. Kolizje były tak potężne, że temperatura wewnątrz była milion razy większa niż w centrum słońca. To rekord w historii badań naukowych. Jednocześnie padł ziemski rekord gęstości materii - tłumaczy fizyk Barbara Jacak z amerykańskiego Uniwersytetu Stony Brook. - Wtedy była tylko plazma, nie było ani cząsteczek, ani atomów, ani nawet jąder atomów.

Wielki Zderzacz Hadronów to najpotężniejszy akcelerator cząstek elementarnych na świecie. Umieszczony jest pod ziemią niedaleko ośrodka CERN na granicy francusko-szwajcarskiej. W jego 27-kilometrowym kolistym tunelu zderzane są jony albo protony. Dzięki tym eksperymentom naukowcy chcą dowiedzieć się, jak powstał wszechświat, co to jest ciemna energia oraz dlaczego materia ma masę.

http://wiadomosci.wp.pl/kat,18032,title ... omosc.html

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Listopad 2010
PostNapisane: wtorek, 9 listopada 2010, 09:49 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
350. start rakiety z rodziny Delta



W piątek nastąpił 350. start amerykańskiej rakiety nośnej z rodziny Delta. Rakieta Delta II wyniosła włoskiego satelitę SkyMed.

Rodzina rakiet Delta rozwijana jest od 50 lat, a 5 listopada nastąpił start numer 350. Wersję Delta II wprowadzono w 1989 r. i od tamtej pory startowała 148 razy. Misje objęły 57 startów dla celów wojskowych, 46 w celu wyniesienia komercyjnych satelitów i 45 na potrzeby NASA. Delta II może pochwalić się 98,6 procentem udanych startów. Od roku 1997 rakiety Delta II odbyły 93 udane starty pod rząd.

Listopadowy start Delta II był jedynym w tym roku. Wyniesienie włoskiego satelity jest ostatnim komercyjnym startem zamówionym na Delta II. W przyszłym roku rakiety mają być wykorzystane jeszcze trzykrotnie przez NASA, ale dalsza ich przyszłość jest niepewna. Przedstawiciele firmy obsługującej rakiety nie tracą jednak nadziei na kontynuację programu Delta II. "Aktywnie staramy się sprzedać ten produkt. Mamy wielu klientów zainteresowanych Delta II.", mówi Hieu Lam z Boeing Launch Services' Delta.

Nawet jeśli Delta II przestanie być użytkowana, to istniejąca od 1960 r. rodzina rakiet (wtedy wystrzelono pierwszą rakietę Delta) nie zniknie, gdyż obecnie używana jest także Delta IV.

Rakieta wyniosła włoskiego satelitę SkyMed opracowanego w ramach projektu COSMO. Satelita dołączył jako czwarty do konstelacji małych satelitów, których zadaniem jest wykonywanie zdjęć Ziemi na potrzeby Włoskiej Agencji Kosmicznej i włoskiego Ministerstwa Obrony.

Więcej informacji:

* 350 launches and counting for family of Delta rockets
* Boeing Launches Fourth Earth-Observation Satellite For Italy


[ Astronomia.pl - Krzysztof Czart ]

Źródło: Spaceflightnow.com / Spacedaily.com
http://www.astronomia.pl/wiadomosci/index.php?id=2647

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Listopad 2010
PostNapisane: środa, 10 listopada 2010, 21:16 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
NASA po raz czwarty przedłużyła misję TIMED
Prawie dziewięć lat po starcie misji TIMED do badania ziemskiej atmosfery NASA po raz kolejny zdecydowała o przedłużeniu projektu. TIMED bada mezosferę, termosferę i jonosferę.

Satelita TIMED (Thermosphere Ionosphere Mesosphere Energetics and Dynamics) będzie kontynuować misję aż do 2014 r. Misja rozpoczęła się w 2002 r. i początkowo miała trwać tylko 2 lata. Zagadnieniem do zbadania w ciągu kilku najbliższych lat będzie rozróżnienie zmian w górnych warstwach atmosfery na te, które pochodzą od czynników naturalnych i te spowodowane działalnością człowieka.

Dzięki przedłużeniu misji zbieranie danych będzie dłuższe niż 11-letni cykl słoneczny. John Sigwarth z NASA's Goddard Space Flight Center w Greenbelt tłumaczy dlaczego jest to istotne: "Słońce jest gwiazdą zmienną z okresem 11 lat. Zatem jeśli coś zmienia się w mezosferze, nie wiemy czy przyczyną są zmiany na Słońcu, czy też działalność człowieka. Dzięki powrotowi do tego samego punktu cyklu będziemy mogli porównać jak sytuacja wyglądała wcześniej, a jak wygląda teraz i będziemy w stanie określić czy istnieje długoterminowy trend nie związany ze Słońcem".

Poza badaniem wpływu człowieka na atmosferę naukowcy misji TIMED będą też starali zrozumieć się w jaki sposób spadek temperatury w środkowej części atmosfery powoduje zmiany gęstości składu w termosferze.

Mezosfera to warstwa atmosfery położona na wysokości około 55-80 km. Nad nią znajduje się jest termosfera, która rozciąga się od 80-90 do 500-600 km. W termosferze wyróżnia się kilka warstw, w tym jonosferę.

Więcej informacji:

* NASA Extends TIMED Mission for Fourth Time


[ Astronomia.pl - Krzysztof Czart ]

Źródło: NASA


http://www.astronomia.pl/wiadomosci/index.php?id=2649

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Listopad 2010
PostNapisane: środa, 10 listopada 2010, 21:17 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Satelitarne badania pokrywy śnieżnej
Gdy spadnie śnieg, zbadają go satelity. Informacje na temat pokrywy śnieżnej będą dostarczane przez projekt GlobSnow prowadzony przez Europejską Agencję Kosmiczną ESA.

Sezonowe zmiany w pokrywie śnieżnej są największe na półkuli północnej. Obejmują 20-40 milionów kilometrów kwadratowych i odpowiadają 2000-3000 kilometrom sześciennym wody.

Rozmieszczenie stacji meteorologicznych na powierzchni Ziemi nie jest wystarczająco gęste, aby wykonywać dokładne mapy ilości zaśnieżenia i jakości śniegu. W zadaniu tym pomoże projekt GlobSnow, którym koordynuje Fiński Instytut Meteorologiczny. System będzie korzystał z danych dostarczanych przez europejskie i amerykańskie satelity.

Przez rok dane będą dostępne publicznie prawie w czasie rzeczywistym na stronie internetowej GlobSnow. W serwisie dostępne będą dzienne i tygodniowe mapy zaśnieżenia. Pozwoli to wielu ośrodkom na ich wykorzystanie w modelach hydrologicznych, przewidywaniu powodzi i zarządzania zasobami wodnymi. Witryna internetowa ma adres http://litdb.fmi.fi/globsnow/index.php?page=Data.

Projekt GlobSnow został utworzony przez Europejską Agencję Kosmiczną ESA w listopadzie 2008 r. W fazie pierwszej w roku 2009 pracowano nad opracowaniem jak najlepszych algorytmów, w fazie drugiej w roku 2010 trwały prace nad danymi długoterminowymi, a obecnie startuje serwis demonstrujący możliwości systemu w wykonywaniu map pokrywy śnieżnej w czasie rzeczywistym.

Więcej informacji:

* Use satellites to know your snow
* Witryna internetowa projektu GlobSnow


[ Astronomia.pl - Krzysztof Czart ]

Źródło: Europejska Agencja Kosmiczna ESA

http://www.astronomia.pl/wiadomosci/index.php?id=2650

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Listopad 2010
PostNapisane: środa, 10 listopada 2010, 21:18 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Coś się dzieje z sondą Cassini
Inżynierowie NASA próbują dociec dlaczego sonda Cassini przełączyła się w "tryb bezpieczny", co nastąpiło w dniu 2 listopada. Sonda bada Saturna i jego księżyce.

Po niespodziewanym wejściu w tryb bezpieczny sonda zachowuje się już zgodnie z oczekiwaniami, czyli wstrzymała wysyłanie danych naukowych na Ziemię, a przesyła jedynie dane na temat swojego stanu. Sonda Cassini została zaprojektowana tak, aby automatycznie przechodziła w tryb bezpieczny w sytuacji gdy na jej pokładzie wystąpią warunki, które wymają reakcji z centrum kontroli misji.

Pracownicy NASA przypuszczają, że nie uda się przywrócić pełnego działania sondy przed 11 listopada. W tym dniu ma nastąpić przelot sondy koło Tytana, największego księżyca Saturna. Na szczęście nie będzie to ostatnia okazja do dokładnego zbadania tego ciała niebieskiego, gdyż w rozszerzonej fazie misji zaplanowane są jeszcze 53 przeloty koło Tytana.

Sonda Cassini wystartowała z Ziemi w 1997 roku, a do Saturna dotarła w 2004 roku. Początkowo miała działać do 2008 roku, ale przedłużono termin jej eksploatacji do września 2010 roku. W lutym 2010 roku misja została ponownie przedłużona i ma potrwać do 2017 roku. Projekt Cassini-Huygens jest prowadzony przez NASA we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną ESA oraz Włoską Agencją Kosmiczną.

Więcej informacji:

* Engineers Assessing Cassini Spacecraft


[ Astronomia.pl - Krzysztof Czart ]

Źródło: NASA / JPL
http://www.astronomia.pl/wiadomosci/index.php?id=2651

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Listopad 2010
PostNapisane: czwartek, 11 listopada 2010, 10:44 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
NASA: Nowy teleskop będzie kosztował 6,5 mld USD
Koszt zbudowania Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba, który na orbicie dokoła Słońca ma zamienić teleskop Hubble'a, po raz kolejny przekroczył przewidywania - zamiast początkowych 3,5 mld USD szacowany jest obecnie na co najmniej 6,5 mld - podała w środę NASA.

Z wewnętrznego raportu NASA - powstałego na prośbę senator Barbary Mikulski - wynika, że podczas przeglądu budżetu przeznaczonego na projekt w 2008 roku pominięto niektóre istotne koszta związane z jego realizacją lub je zbagatelizowano.

W najlepszym wypadku budowa nowego teleskopu i umieszczenie go na orbicie będą kosztowały 6,5 mld dolarów - ale tylko pod warunkiem, że NASA już w ciągu najbliższych dwóch lat wyasygnuje 500 mln dolarów ponad zaplanowany budżet. W przeciwnym razie cały projekt pochłonie jeszcze większe nakłady, a jego realizacja się przeciągnie - wskazują autorzy raportu.
Przedstawiciele NASA z rozbrajającą szczerością tłumaczą, że najwyraźniej są lepszymi astronautami niż księgowymi. - Umykała nam pewna część tego, co się działo - tłumaczył przedstawiciel Agencji Chris Scolese.

Scolese dodał, że Agencja dokonuje obecnie przeglądu swoich pozostałych przedsięwzięć. Chce w ten sposób znaleźć pieniądze na załatanie dziury w budowie teleskopu Webba, a także sprawdzić, czy bez swojej wiedzy sponsoruje podobnie kosztowne projekty.

Według pierwotnych zamierzeń teleskop Webba miał powędrować na orbitę już w 2007 roku, który potem zamieniono na rok 2014. Teraz mówi się, że najwcześniejszym możliwym terminem jest wrzesień 2015 roku.

Mimo tych przeszkód, teleskop Webba będzie co najmniej 100 razy potężniejszy od Hubble'a, "wart włożonych weń pieniędzy" - przypomniał astronauta i profesor na University of California, Garth Illingworth.

http://wiadomosci.wp.pl/kat,18032,title ... omosc.html

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Listopad 2010
PostNapisane: czwartek, 11 listopada 2010, 10:45 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Niezwykłe odkrycie w centrum Drogi Mlecznej
Amerykańscy naukowcy ujawnili, że dzięki teleskopowi Fermi zaobserwowano nieznane wcześniej struktury znajdujące się w centrum Drogi Mlecznej. Badacze sądzą, że struktura może mieć miliony lat – informuje serwis physorg.com.

- Widzimy dwa promienie gamma emitujące pęcherzyki, które rozciągają się na 25 tysięcy lat świetlnych na północ i południe od centrum galaktyki - powiedział Doug Finkbeiner, astronom z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics w Cambridge w Massachusetts (USA), który jako pierwszy to zauważył. – Nie do końca rozumiemy ich naturę i pochodzenie – dodaje.

Pęcherzyki nie zostały odkryte wcześniej, przypuszczalnie z powodu mgły wytwarzającej się w pobliżu promieni gamma. Mgła powstaje, kiedy cząsteczki poruszające się z prędkością bliską prędkości światła wchodzą w interakcję ze światłem i gazem międzygwiezdnym na Drodze Mlecznej.
Naukowcy przeprowadzają coraz więcej analiz, by zrozumieć jak powstała nieznana wcześniej struktura. Jej kształt wskazuje na to, że zaistniała na skutek dużego i stosunkowo szybkiego wyzwolenia energii, której źródło pozostaje niewiadome.

- Pytanie o źródła energii wytwarzanej w pobliżu tych wielkich pęcherzyków łączy się z wieloma głębokimi pytaniami z dziedziny astrofizyki, na które jeszcze nie znamy odpowiedzi – mówi David Spergel, naukowiec z Princeton University w New Jersey.
http://wiadomosci.onet.pl/nauka/niezwyk ... omosc.html

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Listopad 2010
PostNapisane: czwartek, 11 listopada 2010, 10:46 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Najzimniejsza gwiazda "nie pachnie najlepiej"
Sonda WISE wystrzelona przez NASA zrobiła zdjęcie brązowego karła – ultra zimnej gwiazdy dryfującej samotnie w przestrzeni kosmicznej. Na zdjęciu obiekt wygląda jak zielony szmaragd. Naukowcy twierdzą także, że zapach gwiazdy jest wyjątkowo nieprzyjemny – czytamy na stronie physorg.com.

Nowa gwiazda jest pierwszym tego typu obiektem sfotografowanym przez sondę. WISE robi zdjęcia całego nieba w podczerwieni. Do tej pory przesłała na ziemię miliony fotografii asteroid, gwiazd i galaktyk. Przy transmisji danych konkretnym długościom fal komputer przypisuje określone kolory.

- Brązowy karzeł wygląda jak duży, zielony szmaragd – mówi Amy Mainzer, naukowiec biorący udział w projekcie WISE. Mainzer w wolnych chwilach sama tworzy biżuterię. Wyjaśnia, że brązowe karły wydają się zielonymi klejnotami z powodu metanu w ich atmosferze.
Podobnie jak Jowisz, brązowe karły są stworzone z gazów, z których większość stanowi metan, siarkowodór i amoniak. Te gazy są zabójcze dla człowieka w wysokich stężeniach i nie pachną też najlepiej.

- Gdybyśmy mogli zamknąć w butelce fragment atmosfery brązowego karła i przywieźli ją na Ziemię, poczulibyśmy zapach zgniłych jaj z dodatkiem amoniaku – mówi Mainzer.

Brązowe karły są większe od planet, ale mniejsze od gwiazd. Zaczynają one swój żywot jako gwiazdy, ale mają za mało masy do kontynuacji fuzji atomowej w ich jądrach. Z upływem czasu brązowe karły stygną, aż do momentu, kiedy można je zobaczyć tylko w podczerwieni. Może istnieć wiele takich obiektów w pobliżu naszego układu słonecznego, ale astronomowie znają ich jak dotąd tylko kilka. Badacze oczekują, że WISE znajdzie ich setki, także te najbliższe i najzimniejsze ze wszystkich.

Dla naukowców brązowe karły stanowią doskonałe laboratorium do badań nad atmosferą obiektów kosmicznych.

- To świetna okazja do lepszego zrozumienia fizyki atmosfer planet, ponieważ nie mają one obok siebie wielkich, przeszkadzających gwiazd i stałych powierzchni – mówi Michael Cushing, naukowiec związany z projektem.

Nowy brązowy karzeł został nazwany WISEPC J045853.90+643451.9 ze względu na swoje położenie na niebie. Znajduje się on od 18 do 30 lat świetlnych od Ziemi i jest jednym z najzimniejszych znanych brązowych karłów z temperaturą ok. 600 Kelvinów (ok. 330 stopni Celsjusza).

Naukowcy są podekscytowani, ponieważ pierwszy taki obiekt został odnaleziony przez sondę już w 57. dniu misji. Badacze mają więc nadzieję na dalsze, liczne odkrycia – czytamy w serwisie physorg.com.

(TSz)

http://wiadomosci.onet.pl/nauka/najzimn ... omosc.html

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Listopad 2010
PostNapisane: czwartek, 11 listopada 2010, 10:57 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
750. numer czasopisma "Urania - Postępy Astronomii"



Ukazał się szósty tegoroczny numer dwumiesięcznika "Urania - Postępy Astronomii". Jest to czasopismo popularnonaukowe wydawane przez Polskie Towarzystwo Astronomiczne (PTA) i Polskie Towarzystwo Miłośników astronomii (PTMA).

Okładkę numeru 6/2010 zdobią mgławice - pozostałość po supernowej Cassiopaiea A oraz mgławica NGC 346 z Małego Obłoku Magellana. W numerze zawarto trzy obszerne artykuły. Pierwszy stano treść wykładu inaugurującego rok akademicki na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, który wygłosił Peter N,. Wilkinson, profesor radioastronomii na Uniwersytecie w Manchesterze, a także doktor honoris causa UMK. Drugi z tekstów szczegółowo przedstawia strukturę protuberancji słonecznych, a trzeci poświęcony jest biografii astronoma Jana Śniadeckiego (1756-1830).

Poza tym w czasopiśmie zawarto informacje bieżące, m.in. relację z otwarcia planetarium w Niepołomicach, informację o wystawie kamienia księżycowego w Częstochowie, tekst o nazwaniu jednego z pierwiastków chemicznych imieniem Mikołaja Kopernika (pierwiastek 112 - copernicium), wzmiankę o nagrodzie dla filmu dokumentalnego o poszukiwaniu grobu Kopernika, czy listę nowych władz PTMA. Przedstawiono też sprawozdanie z XIV Ogólnopolskiego Zlotu Miłośników Astronomii (OZMA) oraz Międzynarodową Olimpiadę z Astronomii i Astrofizyki (IOAA), która odbyła się w Chinach (sukcesy na niej odnieśli polscy uczniowie).

W numerze poddano też krytyce niedawne doniesienia prasowe na temat odkrycia w kosmosie antracenu (należącego do cząsteczek organicznych). Profesor Jacek Krełowski z UMK szczegółowo uzasadnia, że odkrywcy antracenu niewłaściwie zidentyfikowali linie widmowe, a nawet pomylili obserwowane gwiazdy! Autor zwraca również uwagę, że wcześniejsze odkrycie naftalenu przez tez zespół badawczy również budzi wątpliwości.

Urania ogłosiła konkurs "Moje Okno na Wszechświat", w którym uczestnicy mają do rozwiązania quiz ogólnoastronomiczny oraz zadanie znalezienia lokalizacji dla obserwatorium astronomicznego oraz zaplanowania prowadzonych w nim obserwacji i innej jego działalności. Zwycięzca będzie miał natychmiastową szanse realizacji swojego pomysłu, gdyż nagrodą główną w konkursie jest kopuła astronomiczna o wartości 14 tysięcy złotych oraz teleskop o wartości 5 tysięcy złotych.

Więcej informacji:

* Urania - Postępy Astronomii


[ Astronomia.pl - Krzysztof Czart ]
http://www.astronomia.pl/wiadomosci/index.php?id=2648

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 2


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 52 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL