Teraz jest czwartek, 28 marca 2024, 19:03

Strefa czasowa: UTC + 2




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Wrzesień 2010
PostNapisane: środa, 15 września 2010, 08:07 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Międzynarodowa Noc Obserwacji Księżyca
W najbliższy weekend wypada Międzynarodowa Noc Obserwacji Księżyca - informują strony internetowe amerykańskiego czasopisma "Sky and Telescope".
Końcówka lata to dobry czas do wieczornej obserwacji Księżyca, przetaczającego się nisko nad południowym horyzontem, a przez to często dającego malownicze kombinacje z elementami rzeźby terenu, budynkami czy drzewami. Zachęca to do uwieczniania takiego zjawiska na zdjęciu oraz obserwacji, zarówno tych wykonanych gołym okiem, jak i przez lornetkę, lunetę czy większy teleskop.
Aby mieć bardziej formalny powód do obejrzenia naszego naturalnego satelity możemy wykorzystać Międzynarodową Noc Obserwacji Księżyca ("International Observe the Moon Night"), która wypada 18 września. W tym czasie, wieczorem, Księżyc będzie świecił niespełna 20 stopni nad południowo-zachodnim horyzontem w konstelacji Koziorożca. Niewiele później, bo około godziny 21:15 naszego czasu, dojdzie do górowania Srebrnego Globu. Widać go wtedy prawie dokładnie 20 stopni nad południowym horyzontem.
Księżyc wygląda efektownie w zasadzie w każdej sytuacji. Można go bez problemów obserwować gołym okiem. Ciekawe efekty przynosi wykorzystanie lornetki, bo powiększenie 7-10x, pozwala zobaczyć kratery szczególnie dobrze odcinające się na linii terminatora (czyli linii dnia i nocy). Mając dostęp do lunety lub teleskopu warto użyć większych powiększeń. Wtedy kratery i księżycowe "morza" ukażą nam się w pełnej krasie.
Więcej o Międzynarodowej Nocy Obserwacji Księżyca można znaleźć na oficjalnej stronie tego projektu: http://observethemoonnight.org/ .
INTERIA.PL/PAP
http://fakty.interia.pl/nauka/news/mied ... 1531420,14

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 

 Tytuł: Re: Wrzesień 2010
PostNapisane: środa, 15 września 2010, 08:49 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Bakterie skolonizują dla nas kosmos
Kolonizacja innych planet przez ludzi to odległa wizja przyszłości. Przede wszystkim jak do tej pory, wszystkie znaki na niebie wskazują, że żadna z planet Układu Słonecznego nie nadaje się do życia dla ludzi. Problemem jest brak odpowiedniej dla naszych organizmów atmosfery. Ludzie musieliby żyć w specjalnie dostosowanych do tego celu bazach. Co innego bakterie.

Co prawda do życia, podobnie jak nam, jest im niezbędna woda, ale jej śladowe ilości odkryto już na przykład na Marsie. Niektórzy uczeni postulują więc, aby zaszczepić planecie życie, wysyłając na nią odpowiednio spreparowane ziemskie bakterie, które byłyby w stanie przetrwać i mnożyć się w niesprzyjających dla nas warunkach.
Dużym wyzwaniem byłoby wyznaczenie odpowiedniego miejsca pierwszego lądowania ponieważ magnetosfera Marsa jest bardzo słaba i pokrywa niecałe 40% planety. Najprawdopodobniej można byłoby jednak znaleźć stanowiska zasobne w wodę i pokryte atmosferą chroniącą przed szkodliwym promieniowaniem kosmicznym.
Również Wenus rozważana jest jako potencjalne miejsce do zasiedlenia. Aby uczynić planetę zdatną do zamieszkania, w pierwszym etapie należałoby się pozbyć nieprawdopodobnie gęstej atmosfery złożonej z dwutlenku węgla i obniżenie panującej tam temperatury 450 stopni Celsjusza. Najprawdopodobniej jednak oba te zjawiska są ze sobą powiązane. Olbrzymie ilości dwutlenku węgla zawartego w wenusjańskiej atmosferze są bowiem przyczyną powstawania efektu cieplarnianego, który podgrzewa planetę.
Nadmiar dwutlenku węgla można usunąć dzięki zasiedleniu planety glonami, które w procesie fotosyntezy wiązałyby szkodliwy nadmiar CO2 i wydzielały do atmosfery życiodajny tlen. Wyzwaniem dla biotechnologów byłoby w tym przypadku takie zmodyfikowanie alg, aby mogły swobodnie się rozwijać w toksycznej atmosferze Wenus, gdzie poza gigantyczną ilością dwutlenku węgla znajdują się jeszcze toksyczne związki siarki.

Po pewnym czasie, liczonym w tysiącach lat, na obie wstępnie przygotowane planety, można byłoby wprowadzać bardziej złożone organizmy tak, aby na koniec odtworzyć ziemski ekosystem.
Bardziej śmiałe projekty zakładają wysyłanie odpowiednio przygotowanych mikroorganizmów na planety znajdujące się poza Układem Słonecznym. Dzięki analizom spektroskopowym można bowiem ustalić skład atmosfery otaczającej badane planety, które leżą poza zasięgiem obecnych i planowanych statków kosmicznych. Ludzkość mogłaby w ten sposób przygotować sobie dobry grunt pod przyszłą kolonizację.

Jednak wielu naukowców i filozofów jest bardzo przeciwnych idei tak zwanego terraformowania. Uczeni mówią, że takie działanie może skutecznie zaburzyć ewentualnie rodzące się na takich planetach „oryginalne” życie, co z pewnego punktu widzenia wiązałoby się z unicestwieniem potencjalnych, inteligentnych cywilizacji.
Istnieje też całkiem pokaźna grupa naukowców, którzy są zdania, że życie na Ziemi pojawiło się w podobny sposób. Być może nie było to celowe działanie pozaziemskich cywilizacji, a przypadkowa kontaminacja mikroorganizmami przyniesionymi na naszą planetę wraz z uderzającymi w nią kometami.

W NASA powstała już specjalna jednostka, która ma zająć się badaniami nad ewentualną możliwością zanieczyszczenia badanych planet przez sondy kosmiczne. Sytuacja, w której okazałoby się, ze odkryte ślady pozaziemskiego życia pochodzą tak naprawdę z niedokładnie wyczyszczonych urządzeń „Made on Earth” była by dosyć niezręczna.

http://odkrywcy.pl/kat,111394,title,Bak ... caid=6ae38

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Wrzesień 2010
PostNapisane: środa, 15 września 2010, 15:18 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Zdumiewające odkrycie w kosmosie - Polacy na czele
W międzygwiazdowych obłokach o ekstremalnie małej gęstości naukowcy, m.in. Polacy, znaleźli cząsteczkę chemiczną o nieoczekiwanie złożonej strukturze. Odkrycie zmusza do zmiany sposobu myślenia o procesach chemicznych zachodzących w pozornie pustych obszarach galaktyki.

Badania z użyciem ośmiometrowego teleskopu w Paranal Observatory w Chile przeprowadził zespół naukowców z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika (UMK) w Toruniu, Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO), Instytutu Chemii Fizycznej PAN (IChF PAN) w Warszawie oraz Uniwersytetu w Seulu. Grupą kieruje prof. dr hab. Jacek Krełowski z Centrum Astronomii UMK - poinformował IChF PAN.

Znaleziona przez naukowców cząsteczka to kation dwuacetylenu. - Dwuacetylen jest cząsteczką nieoczekiwanie dużą jak na przezroczyste obłoki międzygwiazdowe. Dotychczas znajdowano tam połączenia co najwyżej trzech atomów: węgla C3 i wodoru H3+. Aby wyjaśnić obecność kationu dwuacetylenu, będziemy musieli zweryfikować obecne modele astrochemiczne - podkreśla jeden z odkrywców, doc. dr hab. Robert Kołos z Zespołu Astrochemii Laboratoryjnej IChF PAN.
Gęstość przezroczystych obłoków międzygwiazdowych jest ekstremalnie mała. - Rozcieńczenie materii w takich obłokach odpowiada gęstości otrzymanej w wyniku rozprowadzenia jednej szklanki powietrza w pustym sześcianie o podstawie mającej powierzchnię małego kraju. To znacznie mniej od najlepszej próżni wytwarzanej w laboratoriach - wyjaśnia Kołos. Obłoki te mają jednak ogromne rozmiary, sięgające nawet kilkudziesięciu lat świetlnych, dlatego znajdujące się w obłokach cząsteczki mają szansę oddziaływać z penetrującym obłok promieniowaniem elektromagnetycznym. Badaniem oddziaływań promieniowania z materią zajmuje się dział nauki zwany spektroskopią.

Cząsteczki pochłaniają i emitują fotony wyłącznie o określonych energiach (a zatem i długościach fal), odpowiadających różnicom między poziomami energetycznymi charakterystycznymi dla danej cząsteczki - tłumaczą przedstawiciele IChF PAN. Zatem wskutek oddziaływania z rozrzedzonymi gazami w przezroczystych obłokach, powszechnymi w naszej i innych galaktykach, światło gwiazd dociera do Ziemi nieco zmienione. Brakuje w nim fal o pewnych długościach - tych, które zostały zaabsorbowane przez atomy i cząsteczki chemiczne znajdujące się po drodze.

W latach 20. XX wieku astrofizycy zaobserwowali, że światło jest pochłaniane przez ośrodek międzygwiazdowy w sposób, którego nie udało się wyjaśnić obecnością wówczas znanych, bardzo prostych składników gazu międzygwiazdowego. Dzisiaj za pomocą fal radiowych wykrywa się cząsteczki dość duże - rekordzistą jest liczący 13 atomów cyjanopoliacetylen HC11N - ale rodzą się one wewnątrz gęstych, nieprzezroczystych obłoków, gdzie są chronione przed niszczącym promieniowaniem.

Cząsteczki o budowie niesymetrycznej - takiej jak wspomniany cyjanopoliacetylen: liniowy ciąg atomów węgla zakończony z jednej strony wodorem, z drugiej azotem - są zdolne do emitowania lub pochłaniania fal radiowych.

Kation dwuacetylenu pozostawał długo nieuchwytny, ponieważ jest symetryczny, a zatem niewidzialny dla radioteleskopów. Obecne obserwacje optyczne sugerują jednak, że jest to dość pospolity składnik ośrodka międzygwiazdowego.

- Osobliwe właściwości optyczne obłoków przezroczystych, związane z obecnością tzw. rozmytych linii absorpcji międzygwiazdowej DIB, czyli Diffuse Interstellar Bands, pozostają tajemnicą od prawie 90 lat. Zyskały nawet miano najstarszej nierozwiązanej zagadki spektroskopii - stwierdza prof. Jacek Krełowski. - Obecne odkrycie pozwoliło dodać do zbioru DIB nową linię i zarazem zidentyfikować ją jako pochodzącą od kationu dwuacetylenu H-CC-CC-H+.

Według naukowców, dzięki wykryciu kationu dwuacetylenu można przypuszczać, że wśród rozmytych linii międzygwiazdowych są i inne pochodzące od podobnych, symetrycznych cząsteczek. - Wydaje się prawdopodobne, że zagadka DIB zostanie wkrótce w istotnej części wyjaśniona - uważa Kryłowski.
http://wiadomosci.wp.pl/kat,18032,title ... omosc.html

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Wrzesień 2010
PostNapisane: piątek, 17 września 2010, 08:55 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Oznajmiam z wielkim bólem tą smutną wiadomość
Clarence A. " Sy " Syvertson, były dyrektor NASA Ames Research Center . Zmarł wieczorem 13 września 2010 w wieku 84 lat.
Wzorowy naukowiec. Pogrzeb zaplanowano na tą niedzielę.
Można składać kondolencje na podanej stronie :(
http://www.nasa.gov/centers/ames/news/f ... rston.html

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Wrzesień 2010
PostNapisane: piątek, 17 września 2010, 08:55 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Pokazano zdjęcie idealnej galaktyki spiralnej
Europejskie Obserwatorium Południowe ESO opublikowało szczegółowe zdjęcie galaktyki spiralnej NGC 300. Łączny czas ekspozycji zdjęć, z których skonstruowano obraz galaktyki, wyniósł prawie 50 godzin.
Galaktyka NGC 300 została odkryta na początku XIX wieku przez szkockiego astronoma Jamesa Dunlopa podczas obserwacji prowadzonych w Australii. Jest to jedna z najbliższych i najlepiej widocznych galaktyk spiralnych (widać ją przez lornetkę). Galaktyka ta jest prawie idealnym przypadkiem galaktyki spiralnej - nie posiada nieregularności, a więc jest modelowym egzemplarzem do badań struktury i składu galaktyk spiralnych.
Zaprezentowany obraz NGC 300 to złożenie zdjęć wykonanych w wielu filtrach za pomocą instrumentu Wide Field Image (WFI) pracującego na 2,2-metrowym teleskopie w Obserwatorium La Silla w Chile. Dane zbierano przez wiele nocy obserwacyjnych rozłożonych w kilkuletnim okresie czasu. Zsumowany czas ekspozycji wszystkich ekspozycji wyniósł prawie 50 godzin.
Wewnątrz galaktyki NGC 300 odkryto niedawno jedną z najmasywniejszych gwiazdowych czarnych dziur, w układzie podwójnym z gwiazdą Wolfa-Rayeta. NGC 300 oraz inna galaktyka NGC 55 rozpoczynają proces zderzania się.
http://wiadomosci.onet.pl/nauka/pokazan ... omosc.html

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Wrzesień 2010
PostNapisane: piątek, 17 września 2010, 08:56 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
"Kosmiczne taksówki" dla multimilionerów

Już za pięć lat mają się rozpocząć loty "kosmicznych taksówek" przewożących turystów-milionerów w przestrzeń międzygwiezdną, w tym na międzynarodową orbitalną stację kosmiczną wraz z jej załogami.
Koncern Boeing zawarł umowę z firmą Space Adventures Ltd., z którą ma organizować loty w kosmos począwszy od końca 2015 r. Rakiety będą wynosić w przestrzeń specjalną kapsułę zbudowaną przez Boeinga i mieszczącą siedem osób - czworo członków załogi orbitalnej stacji kosmicznej i troje pasażerów.
Space Adventures, firma z siedzibą w Vienna (przedmieście Waszyngtonu), zorganizowała już siedem podróży kosmicznych turystów, ale na rosyjskich statkach Sojuz. Ich ceny kształtowały się w granicach 20-40 milionów dolarów.
Loty planowane w partnerstwie z Boeingiem będą pierwszymi z USA. Prezes Space Adventures, Eric Anderson, twierdzi, że z czasem turystyka kosmiczna stanie się tańsza.
Plany obu firm są zgodne z kierunkiem dalszego rozwoju wypraw kosmicznych popieranym przez administrację prezydenta Baracka Obamy.
Proponuje ona inwestowanie w prywatne koncerny, takie jak Boeing, aby pomóc im w budowie pojazdów kosmicznych, które byłyby wynajmowane przez NASA do przewożenia załóg na orbitalną stację kosmiczną.
Koncepcja prywatyzacji podboju kosmosu jest przedmiotem zagorzałego sporu w USA - krytykuje ją wielu byłych astronautów, m.in. z programu Apollo, serii wypraw na Księżyc w latach 60. i 70.
Krytycy administracji popierają program budowy na potrzeby NASA rządowej rakiety Ares I, która ma zastąpić wycofywane z eksploatacji wahadłowce w przewożeniu załóg na stację kosmiczną.
Plan ten, opracowany jeszcze za rządów poprzedniego prezydenta George'a Busha, przewiduje też budowę w przyszłości jeszcze potężniejszych rakiet, które poleciałyby na Księżyc, asteroidy i na Marsa.
Problemem są jednak wysokie koszty - wielu polityków i ekspertów argumentuje, że w sytuacji wielkiego deficytu budżetowego i zadłużenia Ameryki nie stać teraz na taki program. Terminy ewentualnych lotów na Księżyc i na Marsa były już parokrotnie przesuwane.
http://wiadomosci.onet.pl/swiat/kosmicz ... omosc.html

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Wrzesień 2010
PostNapisane: sobota, 18 września 2010, 08:04 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Wulkany na obcych planetach
Kilka miesięcy temu wybuch wulkanu na Islandii sparaliżował ruch lotniczy w Europie. Na pytanie o możliwość obserwacji efektów wybuchów wulkanów na planetach krążących wokół innych gwiazd amerykańscy astronomowie odpowiadają: tak.

Naukowcy z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics opracowali model erupcji wulkanów na egzoplanecie podobnej do Ziemi. Sprawdzili jakie gazy wulkaniczne można wykryć w atmosferze takiej planety. Model pokazuje, że dwutlenek siarki pochodzący z olbrzymich wybuchów jest potencjalnie możliwy do wykrycia, gdyż tworzy się go bardzo dużo, a proces usuwania go z atmosfery jest powolny.
Jednym z największych wybuchów ziemskich wulkanów była eksplozja wulkanu Pinatubo na Filipinach w 1991 r. Wybuch Pinatubo rozprzestrzenił w atmosferze 17 milionów ton dwutlenku siarki. Trafił on do stratosfery, warstwy atmosfery znajdującej się od 10-18 km do 45-50 km nad powierzchnią Ziemi. Z kolei największa zanotowana w historii erupcja wulkanu Tambora w 1815 r. była około dziesięciokrotnie silniejsza.

"Wybuchy o skali wulkanu Tambora nie zdarzają się na Ziemi często, ale mogą być powszechne na młodszych planetach, albo silnie aktywnych pływowo - tak jak księżyc Io. Po wykryciu jednego wybuchu można poszukiwać kolejnych, aby dowiedzieć się jak często występują na innych planetach" - mówi Wade Henning z zespołu badawczego.
Aby wykryć dwutlenek siarki astronomowie muszą obserwować planetę pozasłoneczną, której orbita jest tak usytuowana, że planeta co pewien czas przechodzi za swoją gwiazdą. Wtedy od zarejestrowanego światła gwiazdy razem z planetą można odjąć światło gwiazdy bez planety (gdy ta jest schowana za gwiazdą) i w ten sposób uzyskać widmo planety, w którym następnie poszukuje się oznak występowania różnych cząsteczek.

Lisa Kaltenegger z zespołu badawczego uważa, że za pomocą Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba (następcy Kosmicznego Teleskopu Hubble'a) będzie można w najbliższych układach planetarnych dostrzec efekty wybuchów wulkanów od 10 do 100 razy silniejszych niż wybuch Pinatubo. (PAP)
http://odkrywcy.pl/kat,111402,title,Wul ... caid=6ae7f

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Wrzesień 2010
PostNapisane: sobota, 18 września 2010, 08:05 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Jowisz zbliży się rekordowo blisko do Ziemi
W nocy z poniedziałku na wtorek największa planeta Układu Słonecznego - Jowisz zbliży się na rekordowo małą odległość od Ziemi - poinformowała amerykańska agencja NASA.
Obie planety dzielić będzie zaledwie 558,8 mln km. Taki zjawisko najczęściej zachodzi raz na ok. 50 lat.
Ostatni raz Jowisz i Ziemia zbliżyły się tak do siebie w 1963 r., a następna taka okazja nadarzy się dopiero w 2022 r.
Według naukowców z NASA, Jowisza będzie można obserwować nocą gołym okiem, oczywiście w sprzyjających warunkach atmosferycznych.
A przy pomocy małego teleskopu, lub nawet silniejszej lornetki, będzie można obserwować nie tylko samą planetę ale i jej satelity.
Z dostrzeżeniem Jowisza na nocnym niebie nie powinno być większych trudności. W nocy z poniedziałku na wtorek jaśniej od niego świecić będzie tylko Księżyc.
Jowisz będzie jaśniejszy od wszystkich gwiazd, w tym od zazwyczaj najmocniej świecącego Syriusza.
INTERIA.PL/PAP
http://fakty.interia.pl/nauka/news/jowi ... 1533483,14

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Wrzesień 2010
PostNapisane: niedziela, 19 września 2010, 09:28 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
XIV Festiwal Nauki w Warszawie rozpoczęty
XIV Festiwal Nauki rozpoczął się w Warszawie. Największą w kraju imprezę popularyzującą naukę otworzył wykład pt.: "Niejasne strony Wszechświata" poświęcony nierozwiązanym dotąd zagadnieniom fizycznym. Festiwal potrwa do niedzieli 26 września.

- Mówienie o nauce w sposób mądry, czyli również przystępny jest częścią misji naukowca - powiedział podczas otwarcia Festiwalu prezes Polskiej Akademii Nauk prof. Michał Kleiber.

Jak zaznaczył, współczesna nauka jest niezwykle zatomizowana i dlatego czasami nawet naukowcy nie potrafią zrozumieć siebie nawzajem. - Tymczasem nauka jest piękna, fascynująca i ważna - dodał prezes PAN.
Rektor Uniwersytetu Warszawskiego prof. Katarzyna Chałasińska-Macukow ubolewała, że zbyt często popularyzacja nauki, zwłaszcza w mediach, zamiast przybliżać wiedzę wprowadza w błąd. - Dlatego to, co dzieje się podczas Festiwalu i co będzie się działo przez cały rok w Centrum Nauki Kopernik, to najlepszy sposób na tworzenie świadomego społeczeństwa, rozumiejącego procesy zachodzące w świecie - zaznaczyła rektor UW.

W wykładzie inaugurującym Festiwal prof. Krzysztof Meissner z Wydziału Fizyki UW i Instytutu Problemów Jądrowych w Świerku przedstawiał pytania, na które współcześni fizycy wciąż nie potrafią znaleźć odpowiedzi.

- Wiek XX ogłoszono wiekiem fizyki, ze względu na niezwykłe osiągnięcia w tej dziedzinie wiedzy. Jednak, mimo tego, ile już wiemy, wciąż istnieją fundamentalne pytania, na które nie potrafimy odpowiedzieć - powiedział Meissner.

Jak wyjaśnił jednym z wciąż nierozwiązanych problemów jest kwestia ciemnej energii. - Zaledwie 4% Wszechświata stanowi materia świecąca, czyli wszystko to, co widzimy. 23% to ciemna materia, a aż 73% ciemna energia" - mówił prelegent.

Czym jest ciemna energia? Meissner wyjaśniał, że jest to tzw. stała kosmologiczna, czyli stała gęstość Wszechświata umożliwiająca jego ciągłe rozszerzanie, przy zachowaniu gęstości. Zaznaczył, że dotychczasowe wyjaśnienia teoretyczne tej stałej okazały się całkowitą porażką.

W ciągu dziewięciu dni Festiwalu Nauki odbędzie się ponad 550 warsztatów, wykładów, debat, pokazów, wystaw, a także Festiwal Nauki w Jabłonnie i Festiwal Nauki Małego Człowieka. W przygotowanie festiwalowych atrakcji zaangażowanych było ponad tysiąc naukowców z uczelni i instytucji naukowych stolicy.

Jak zapowiedziała przewodnicząca rady programowej Festiwalu, prof. Magdalena Fikus, co roku organizatorzy starają się opowiadać o tym, co nowego osiągnięto w różnych dziedzinach nauk. Dlatego w programie tegorocznego festiwalu znalazły się zagadnienia budzące w ostatnim czasie największe zainteresowanie opinii publicznej, m.in. kwestie związane z komórkami macierzystymi, biologią syntetyczną i nanotechnologiami.

Podczas festiwalowych spotkań miłośnicy nauki dowiedzą się również np. jakimi skandalami żyli nasi dziadkowie i pradziadkowie, w jaki sposób wykrywa się seryjnych zabójców, czy komputer może czytać ze zrozumieniem i dlaczego wybuchają wulkany.

Efektowne eksperymenty pozwolą wyjaśnić m.in. jak powstaje tęcza, a jak fatamorgana i dlaczego niedźwiedzie polarne są białe. Z kolei festiwalowe wycieczki będą szansą na zwiedzenie reaktora Maria w Świerku, Obserwatorium Astronomicznego w Ostrowiku czy Kampinosu.

Ponieważ program Festiwalu opracowano tak, by mogły z niego skorzystać osoby w każdym wieku. Dlatego na liczne atrakcje mogą liczyć również najmłodsi pasjonaci nauki.

W ramach cyklu "Poznaj świat muzyki" dzieci poznają świat dźwięków, podczas "Pikniku geologicznego" dowiedzą się, jak zbudowana jest Ziemia i co można z niej "wyciągnąć". Na "Festiwalu Nauki Małego Człowieka" m.in. wykształcą prawidłowe nawyki żywieniowe.

Szczegółowe informacje na temat FN oraz pełny program jego tegorocznej edycji znajdują się na stronie internetowej www.festiwalnauki.edu.pl. Wstęp na wszystkie imprezy jest bezpłatny, choć z powodu ograniczonej liczby miejsc, na niektóre będą obowiązywały wcześniejsze zapisy.
http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title, ... omosc.html

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Wrzesień 2010
PostNapisane: wtorek, 21 września 2010, 08:24 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Dziś przez zwykłą lornetkę będzie można zobaczyć Jowisza i jego księżyce
W poniedziałek w nocy Jowisz i Ziemia znajdą się w minimalnej odległości od siebie - poinformował PAP dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.
Oznacza to, że długości ekliptyczne tej planety - będącej w opozycji - i Słońca różnią się o 180 stopni.
Opozycją astronomowie nazywają takie ustawienie planety zewnętrznej, w którym świeci ona dokładnie po przeciwnej stronie nieba niż Słońce. Planeta zewnętrzna to taka, która znajduje się dalej od Słońca niż Ziemia. Długość ekliptyczna jest wielkością opisującą ruch planet Układu Słonecznego.
Taka konfiguracja zawsze stwarza bardzo dobre warunki do obserwacji Jowisza znajdującego się w opozycji. Jest on bowiem najwyżej nad horyzontem w okolicach północy, przez co obserwacje największej planety Układu Słonecznego są najłatwiejsze. Dodatkowo odległość Jowisza od Ziemi jest najmniejsza, a przez to blask największy.
Opozycje Jowisza zdarzają się co 13 miesięcy. Opozycja opozycji jednak nie równa, bo orbity Ziemi i Jowisza nie są okręgami lecz elipsami. Ich spłaszczenie powoduje, że nawet w samej opozycji odległości obu planet od siebie mogą być różne. 20 września, Jowisz i Ziemia znajdą się wyjątkowo blisko siebie - bliżej o około 75 milionów kilometrów niż podczas ostatnich kilku zbliżeń. Następny raz obie planety będą tak blisko siebie dopiero w roku 2022.
Jowisz świeci teraz na granicy konstelacji Wodnika, Ryb i Wieloryba. Blask planety jest tak duży (wynosi obecnie -2.8 wielkości gwiazdowej), że z jej odnalezieniem nie powinniśmy mieć najmniejszego problemu. Najlepsze warunki do obserwacji Jowisza występują tuż po północy, kiedy planetę widać 35 stopni nad południowym horyzontem. Trochę trudniej dojrzeć go wieczorem, bo trzeba go wtedy szukać około 10-15 stopni nad południowo-wschodnim horyzontem.
Opozycja Jowisza, to nie tylko okazja do podziwiania go gołym okiem. Warto skierować na niego jakiś instrument optyczny. Już lornetka z większym powiększeniem lub prosta luneta dająca kilkudziesięciokrotne powiększenie pozwoli zobaczyć wyraźnie tarczę planety i cztery galileuszowe księżyce Jowisza. Amatorski teleskop o średnicy zwierciadła 15-25 cm da nam jeszcze więcej, bo możemy nim dostrzec szczegóły na powierzchni planety, a także jej słabsze księżyce.
INTERIA.PL/PAP
http://fakty.interia.pl/nauka/news/dzis ... 1534172,14

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Wrzesień 2010
PostNapisane: wtorek, 21 września 2010, 08:25 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Wielki międzynarodowy sukces polskich uczniów
Polscy uczniowie zwyciężyli w Międzynarodowej Olimpiadzie Astronomii i Astrofizyki w Pekini, zdobyli tam jeden złoty i dwa srebrne medale - poinformował dr Waldemar Ogłoza z Instytutu Fizyki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, który opiekuje się polską reprezentacją.
Międzynarodowa Olimpiada z Astronomii i Astrofizyki, którą zorganizowano po raz czwarty, odbyła się w dniach 12-21 września.
Zawody były przeznaczone dla najlepszych uczniów szkół średnich, wyłonionych na drodze eliminacji krajowej. W tym roku uczestnicy zmierzyli się z 17 zadaniami teoretycznymi oraz dwoma zadaniami praktycznymi, polegającymi na wykonaniu obserwacji astronomicznych, a także dwoma zadaniami związanymi z ich analizą.
W zawodach olimpiady uczestniczyło kilkadziesiąt zespołów z całego świata.
Złoty medal olimpiady zdobył Przemysław Mróz z VII LO im. Juliusza Słowackiego w Warszawie, który dodatkowo zdobył również nagrody za najlepszy sumaryczny wynik we wszystkich konkurencjach oraz za najlepszy wynik w części praktycznej.
Srebrne medale zdobyli: Damian Puchalski z Liceum Akademickiego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i Maksymilian Sokołowski z I LO im. Mikołaja Kopernika w Krośnie, a wyróżnienie Jakub Bartas z I LO im. Bolesława Chrobrego w Pszczynie.
Zawody następnej Międzynarodowej Olimpiady Astronomii i Astrofizyki odbędą się w 2011 r. w Gdańsku. Wydarzenie to uświetni obchody 400. rocznicy urodzin gdańskiego astronoma - Jana Heweliusza. Olimpiada jest jednym z programów edukacyjnych Międzynarodowej Unii Astronomicznej, który ma na celu wyłanianie najzdolniejszych młodych ludzi zainteresowanych naukami ścisłymi i techniką.
http://wiadomosci.onet.pl/nauka/wielki- ... omosc.html

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Wrzesień 2010
PostNapisane: wtorek, 21 września 2010, 08:40 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Ponad 800 milionów ludzi wzięło udział w wydarzeniach Międzynarodowego Roku Astronomii 2009
Opublikowano końcowy raport Międzynarodowego Roku Astronomii 2009. Podsumowanie liczy sobie 1300 stron i omawia wszystkie kraje biorące udział w wydarzeniu. Międzynarodowi organizatorzy szacują, że w imprezach roku astronomii wzięło udział 815 milionów osób.

Międzynarodowy Rok Astronomii 2009 został uchwalony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ i na poziomie ogólnoświatowym koordynowany był przez UNESCO oraz Międzynarodową Unię Astronomiczną. Działania w ramach roku astronomii podejmowano w 148 krajach świata, w tym w Polsce. Był to największy projekt popularyzacji nauki w ostatnich dziesięcioleciach.

Międzynarodowi organizatorzy dysponowali budżetem w wysokości około 660 tysięcy euro. Do tej kwoty należy doliczyć budżety narodowych komitetów, które były w bardzo różnej wysokości (na przykład Słowacja - 35 tys. euro, Węgry - 41 tys. euro, Ukraina - 50 tys. euro, Czechy - 100 tys. euro, Słowenia - 430 tys. euro, USA - 810 tys. euro, Korea Południowa - 826 tys. euro, Włochy - 1 mln euro, Wielka Brytania - 1,175 mln euro, a najwięcej Brazylia - 2 mln euro), a także środki wydatkowane niezależnie przez rozmaite instytucje i stowarzyszenia.

Przykładem ogólnoświatowego projektu jest "100 godzin astronomii", trwające przez kilka dni na całym świecie pokazy nieba przez teleskopy i towarzyszące im inne atrakcje. Inną globalną inicjatywą był Galileoskop - tani teleskop, którym wiele osób mogło po raz pierwszy popatrzeć w niebo inaczej niż gołym okiem. Galileo Teachers Training Program był z kolei projektem szkoleń skierowanych do nauczycieli. Wielu przechodniów z pewnością natknęło się w swoich miastach na wystawy prezentowanych w dużym formacie zdjęć kosmosu. Takich głównych projektów ogólnoświatowych było w sumie 12, uzupełnionych przez 16 projektów specjalnych. Dodatkowo poczty wielu krajów wydały znaczki z tematyką astronomiczną.

Poza ogólnoświatowymi projektami, w poszczególnych krajach organizowane były projekty na skalę krajową, projekty regionalne, a także liczne imprezy lokalne prowadzone przez instytucje państwowe, samorządowe, uniwersytety, a także przez stowarzyszenia i kluby miłośników astronomii.

Światowy raport wymienia tylko kilka imprez, które miały miejsce w Polsce. W naszym kraju zorganizowano ich jednak o wiele więcej - co najmniej 178, taka ich liczba została zgłoszona do polskiej strony roku astronomii. Jednym z najoryginalniejszych polskich pomysłów był pomnik planetoidy (12999) Toruń, który odsłonięto w Toruniu w lutym 2009 r. (to prawdopodobnie jedyny tego typu pomnik na świecie). Odsłonięcie pomnika było jednocześnie oficjalnym otwarciem obchodów roku astronomii w Polsce.

Międzynarodowa witryna roku astronomii ma adres www.astronomy2009.org, a polska strona z archiwum imprez znajduje się pod adresem www.astronomia2009.pl. Pełen tekst finalnego raportu na temat Międzynarodowego Roku Astronomii 2009 dostępny jest tutaj.

Więcej informacji:
Światowa witryna Międzynarodowego Roku Astronomii 2009
Polska witryna Międzynarodowego Roku Astronomii 2009
Raport końcowy Międzynarodowego Roku Astronomii 2009 (plik PDF, 130 MB)

[ Astronomia.pl - Krzysztof Czart ]

Źródło: Międzynarodowy Rok Astronomii 2009
http://www.astronomia.pl/wiadomosci/index.php?id=2582

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Wrzesień 2010
PostNapisane: środa, 22 września 2010, 09:07 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Amerykańska sonda LRO już przez rok wykonuje mapy Księżyca
Amerykański satelita Księżyca - Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO) - ukończył etap misji określony jako "faza eksploracji". Teraz zarządzanie misją przejmie dział naukowy projektu. Sonda wykonuje szczegółowe mapy Księżyca.

Sonda wystartowała z Ziemi 18 czerwca 2009 r., a wykonywanie mapy Srebrnego Globu rozpoczęła we wrześniu 2009 r. Wśród szczegółowych zdjęć przesłanych przez LRO znajdują się m.in. nowe fotografie miejsc lądowania statków Apollo, a także zdjęcia radzieckiego łazika Łunochod 1. Dane z sondy pokazały również, że stale zacienione obszary na Księżycu są chłodniejsze niż Pluton. W obszarach tych może występować woda i wodór.

16 września b.r., po roku wykonywania szczegółowej mapy Księżyca, zakończyła się część misji zarządzana przez dział eksploracyjny projektu. LRO będzie nadal przesyłać dane zebrane podczas ostatniego roku do Systemu Danych Planetarnych, które je archiwizuje i dystrybuuje do ośrodków naukowych. Sonda będzie wykonywać mapy Księżyca jeszcze przez co najmniej dwa lata (maksymalnie przez cztery).

LRO znajduje się na orbicie wokół Księżyca, czyli jest jego sztucznym satelitą. Okrąża go raz na dwie godziny po orbicie polarnej (przebiegającej nad biegunami), na wysokości około 50 km nad powierzchnią. Sonda ma na swoim pokładzie chip, na którym zostało zapisanych 1,6 miliona imion zgłoszonych przez osoby z całego świata w ramach akcji "Wyślij swoje imię na Księżyc".

Więcej informacji:
Witryna misji LRO
Ten Cool Things Seen in the First Year of LRO

[ Astronomia.pl - Krzysztof Czart ]

Źródło: NASA
http://www.astronomia.pl/wiadomosci/index.php?id=2585

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Wrzesień 2010
PostNapisane: czwartek, 23 września 2010, 08:31 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
W piątek Europejska Noc Naukowców
Nocne wykłady i eksperymenty, spotkania z naukowcami i zwiedzanie niedostępnych na co dzień laboratoriów - m.in. takie atrakcje czekają na mieszkańców wielu miast Polski w najbliższy piątek - podczas Europejskiej Nocy Naukowców.
Europejska Noc Naukowców to inicjatywa Komisji Europejskiej, realizowana w ramach 7. Programu Ramowego. Odbywa się od 2005 roku, zawsze w ostatni piątek września. W ubiegłorocznej edycji uczestniczyło 200 miast z 30 europejskich państw.
W tym roku w Polsce szczególnie atrakcyjny program czeka m.in. na mieszkańców Poznania, Torunia, Krakowa i Katowic.
Podczas tegorocznej Śląskiej Nocy Naukowców pod hasłem "Nie spać, zwiedzać!" popularyzujące naukę pokazy, doświadczenia i wykłady odbędą się w Katowicach, Gliwicach, Rybniku, Zabrzu, Sosnowcu i Cieszynie.
Goście Śląskiej Nocy podczas nocnych eksperymentów dowiedzą się np. dlaczego nietoperz może latać w całkowitych ciemnościach. Będą też mieli okazję zaprojektować własny model samochodu i zagrać na elektronicznej harfie, w której niewidzialnymi strunami będzie promieniowanie podczerwone.
Po raz czwarty z atrakcji Nocy Naukowców skorzystają mieszkańcy miast Małopolski - Krakowa, Tarnowa i Nowego Sącza. Czekają na nich pokazy, eksperymenty z udziałem publiczności, warsztaty, spotkania z naukowcami, a na najmłodszych - konkursy, gry i zabawy.
Wszyscy zainteresowani będą mogli obejrzeć pokaz wyładowań piorunowych i dowiedzieć się, jak wygląda codzienne życie tuż u stóp wulkanów - na Islandii. Naukowcy postarają się wyjaśnić, czy istnieje życie poza Ziemią, opowiedzą o zjawisku tsunami i wykorzystaniu promieniowania jądrowego w medycynie.
Popularyzatorzy nauki z Wydziału Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego przygotowali spektakl z pokazami chemicznymi pt. "Alchemia czterech żywiołów", dlatego Auditorium Maximum UJ w tę noc zmieni się w pracownię siedemnastowiecznego krakowskiego alchemika - Sędziwoja.
Pod okiem astronomów można będzie m.in. obserwować Słońce, Księżyc, nauczyć się korzystać z obrotowej mapy nieba. Drzwi dla zwiedzających otworzą m.in. Laboratoria Wysokich Napięć i Konwersji Odnawialnych Źródeł Energii AGH, Instytut Fizyki Jądrowej PAN.
Organizatorzy Nocy w Poznaniu zapewniają zaś, że tej jedynej nocy naukowcy odejdą od swoich codziennych obowiązków, aby bawić się wspólnie z publicznością.
Podczas nocnego spotkania poznaniacy będą mogli m.in. za pomocą mikroskopów przyjrzeć się z bliska światu roślin i zwierząt, a przy użyciu urządzeń kuchennych i powszechnie dostępnych środków chemicznych wyizolują DNA - np. z ludzkiej śliny. Dowiedzą się, jak działa słuch i wzrok człowieka i w jaki sposób można je badać. Dzięki eksperymentom i doświadczeniom poznają zjawisko luminescencji i zobaczą najpiękniejsze eksperymenty fizyczne.
Noc Naukowców zorganizuje również gdańskie Centrum Hewelianum i Centrum Nauki Experyment z Gdyni. Uczestnicy gdańskich warsztatów będą mogli poznać zwyczaje, życie i niezwykłe cechy nietoperzy. Podczas eksperymentów fizycznych dowiedzą się, czym jest atmosfera, co to jest ciśnienie atmosferyczne, jak latają samoloty i dlaczego świeczkę można zdmuchnąć z daleka.
Goście CN Experyment zobaczą specjalnie w tym celu przygotowane pokazy Science Show, z których dowiedzą się m.in., jak zamrozić butelkę za pomocą palca lub spowodować jej zniknięcie w wodzie.
W tym roku po raz pierwszy Noc Naukowców odbędzie się także w Toruniu. Pracownicy i studenci Wydziału Chemii UMK zaprezentują liczne pokazy chemiczne i proces produkcji szkła. Osoby zainteresowane budową i działaniem tomografu optycznego wezmą udział w jego budowie, będąc jednocześnie twórcami i tworzywem. Atrakcją Planetarium będzie pokaz nieba, a także możliwość uczestnictwa w eksperymencie rozerwania półkul magdeburskich. Specjalną atrakcją imprezy będzie pokaz kuglarski połączony z komentarzem fizyka.
Szczegółowe informacje na temat przebiegu Nocy Naukowców w poszczególnych miastach można znaleźć na stronie www.nocnaukowcow.pl
http://fakty.interia.pl/nauka/news/w-pi ... 1534884,14

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Wrzesień 2010
PostNapisane: piątek, 24 września 2010, 11:26 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 15:33
Posty: 5189
Lokalizacja: Katowice-Janów
http://www.rmf24.pl/nauka/news-odkrycie ... nId,299049

_________________
Moje Fotki
tel.512174124 , 511960672
gg: 11790876 e-mail: grzegorzczerneckiastro@interia.pl
TS APO 102/520 f5.1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI 290 MM Mini, Canon EOS 550D.

------------------------------------------------------------
https://drive.google.com/file/d/18pMRcxQoFbOvi1dYEZwy3l8hyanneo3k/view?usp=sharing


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Wrzesień 2010
PostNapisane: piątek, 24 września 2010, 14:54 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Rosjanie nie mogą odczepić się od stacji kosmicznej
Po raz pierwszy w historii Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) rosyjska kapsuła Sojuz nie może zgodnie z planem od niej odcumować i powrócić na Ziemię. O kłopotach na ISS poinformowało centrum lotów.

W kapsule Sojuz na Ziemię ma powrócić dwóch rosyjskich kosmonautów i amerykańska astronautka. Powrót opóźnia się i nie wiadomo, kiedy to dokładnie nastąpi. Jednak rosyjskie centrum lotów zapewnia, że stanie się to jeszcze w piątek.

Amerykańskie media poinformowały, powołując się na NASA, że przyczyną problemu są haki mocujące kapsułę do stacji, które po prostu nie otworzyły się, tym samym uniemożliwiając odcumowanie Sojuza. Rosyjscy inżynierowie gorączkowo pracują nad rozwiązaniem tego problemu.
Rosjanie Aleksander Skworcow i Michaił Kornijenko oraz Amerykanka Tracy Caldwell Dyson od początku kwietnia prowadzili badania naukowe na ISS.

http://wiadomosci.wp.pl/kat,18032,title ... omosc.html

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Wrzesień 2010
PostNapisane: sobota, 25 września 2010, 08:28 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Kapsuła Sojuz wylądowała na Ziemi
Kapsuła Sojuz TMA-18 z dwoma rosyjskimi kosmonautami i amerykańską astronautką wylądowała w sobotę bez komplikacji na stepie Kazachstanu - poinformowało rosyjskie Centrum Kontroli Lotów pod Moskwą.

- Lądowanie przebiegło tak, jak zaplanowano. Według pierwszych danych załoga czuje się dobrze - powiedział rzecznik centrum, którego cytuje agencja Interfax.

Rosjanie Aleksandr Skworcow i Michaił Kornijenko oraz Amerykanka Tracy Caldwell-Dyson prowadzili badania naukowe na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) od początku kwietnia.

Po lądowaniu wszyscy przejdą badania lekarskie w polowym szpitalu, a następnie zostaną przetransportowani helikopterem do Karagandy, skąd Rosjanie polecą do Moskwy, a Amerykanka do Houston.

Kapsuła odłączyła się od Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (IIS) o 4.02 czasu polskiego w sobotę, dzień po pierwszej w historii ISS nieudanej próbie odcumowania od stacji. Amerykańskie media informowały, powołując się na NASA, że przyczyną problemu były haki mocujące kapsułę do stacji, które nie otworzyły się.

Według szefa rosyjskiej agencji kosmicznej Roskosmos Anatolija Pierminowa wstępna analiza, przeprowadzona przez komisję techniczną, wykazała, że do systemu komputera pokładowego docierał fałszywy sygnał o braku hermetyczności po zakryciu luku na stacji. - Badanie potwierdziło hermetyczność zarówno statku, jak i stacji, co jest najważniejsze - zapewnił Pierminow. Załodze ISS udało się jednak "oszukać" system, tak by nie odbierał fałszywych danych.

(ms, oso)

TAGI: NASA, sojuz, ISS, kapsuła, kosmos
http://wiadomosci.wp.pl/kat,18032,title ... omosc.html

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Wrzesień 2010
PostNapisane: sobota, 25 września 2010, 08:29 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Tysiące uczestników imprez Europejskiej Nocy Naukowców
Tysiące ludzi we włoskich miastach wzięły udział w Europejskiej Nocy Naukowców, zorganizowanej w krajach Unii z inicjatywy Komisji Europejskiej. Na placach urządzono laboratoria pod gołym niebem, wystawy i pokazy.

W Rzymie około 20 tysięcy osób przybyło na imprezę dla miłośników astronomii, na którą zaprosił włoski Komitet Badań Naukowych i miejscowe Planetarium. Mimo bardzo późnej pory stawiły się całe rodziny z dziećmi. Ludzie ustawili się w długich kolejkach, by uczestniczyć w atrakcyjnych prezentacjach z wykorzystaniem najnowszych osiągnięć techniki i słuchać o podróżach w czasie.

Astrofizyka i fizyka królowały w miasteczku Frascati niedaleko Wiecznego Miasta, kolebce nauk ścisłych. Dla uczestników imprez Nocy Naukowców przygotowano tam niecodzienną atrakcję: telemost z ośrodkiem badań CERN w Genewie.
Fanom nauki zaprezentowała się także Europejska Agencja Kosmiczna. Dzięki technologii 3D można było "wejść" do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Dzieci bawiły się w budowę rakiet, poznawały warunki stanu nieważkości.

Ale radosne, interaktywne imprezy Nocy Naukowców, których celem miało być przede wszystkim nakłonienie najmłodszych pokoleń, by zaprzyjaźniły się z nauką, miały we Włoszech także inną wymowę. Pracownicy świata nauki wykorzystali je również, by dać wyraz swemu niezadowoleniu z powodu niskich nakładów na badania i trudności, na jakie napotykają z powodu chronicznego niedofinansowania.

- Bez badań naukowych nie ma wzrostu - przypomnieli naukowcy.
http://wiadomosci.wp.pl/kat,18032,title ... omosc.html

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Wrzesień 2010
PostNapisane: sobota, 25 września 2010, 16:55 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
"Cudowna" gwiazda znów jest widoczna
Jedna z najbardziej znanych gwiazd zmiennych naszego nieba - Mira Ceti - znów jest widoczna gołym okiem i wciąż jaśnieje - poinformował dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.
W sierpniu 1596 roku David Fabricius obserwował Merkurego i aby wyznaczyć jego pozycję na niebie, jako gwiazdy referencyjnej, użył świecącego niedaleko obiektu. Kilka dni później, podczas kolejnej obserwacji zobaczył, że użyta do porównania gwiazda pojaśniała ponad dwa razy, a jeszcze później osłabła tak mocno, że przestała być widoczna gołym okiem.

Tak zaczęła się historia jednej z najbardziej znanych gwiazd naszego nieba, która świeci w gwiazdozbiorze Wieloryba (łac. Cetus) i jest oznaczona grecką literą omicron. Od XVII wieku, kiedy okazało się, że gwiazda cyklicznie słabnie i jaśnieje, w sposób który był wtedy zupełnie niezrozumiały, Omicron Ceti zaczęto nazywać "Cudowną", przez co obecnie często określa się ją nazwą Mira Ceti lub po prostu Mira.

Dziś wiemy już, co jest przyczyną zmian jasności Miry. Obiekt ten jest czerwonym olbrzymem o masie trochę większej od Słońca i rozdętym do rozmiarów prawie 400 razy większych niż nasza dzienna gwiazda. Jego zewnętrzne warstwy są niestabilne pod względem pulsacji, przez co nadymają się i kurczą regularnie z okresem 331 dni.

Zmiany promienia gwiazdy od około 330 do ponad 400 promieni Słońca oraz zmiany temperatury powierzchni odbywające się w zakresie od 2900 do 3200 K powodują, że znacznie zmienia się moc promieniowania Miry. W efekcie, w maksimum swojego blasku, Omicron Ceti potrafi dochodzić do 2-3 wielkości gwiazdowej, a więc być stosunkowo jasną gwiazdą bez problemów widoczną gołym okiem. W minimum natomiast spada do około 10 wielkości gwiazdowej (a więc jest kilkaset razy słabsza), przez co trudno ją dojrzeć nawet przez sporą lornetkę.

Obecnie Mira zbliża się do maksimum swojego blasku, który osiągnie w połowie października. Już teraz ma jednak około 4 wielkości gwiazdowe, a więc stała się bez problemów dostrzegalna gołym okiem.

Wieczorem, około godziny 22, Mira świeci małe kilkanaście stopni nad południowo-wschodnim horyzontem. Najwyżej, bo około 30 stopni nad południowym horyzontem, odnajdziemy ją około godziny 2 w nocy. Przez najbliższe 3-4 dni w obserwacjach będzie jeszcze przeszkadzał Księżyc po pełni, który przejdzie niedaleko Miry przesuwając się nad nią, na tle gwiazd z konstelacji Ryb i Barana.

Sama końcówka września oraz pierwsze dwa tygodnie października stworzą jednak świetne warunki do obserwacji. Maksimum blasku gwiazdy powinno wypaść w okolicy połowy października.

źródło informacji: INTERIA.PL/PAP
http://fakty.interia.pl/nauka/news/cudo ... 1536462,14

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Wrzesień 2010
PostNapisane: sobota, 25 września 2010, 17:14 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Goldendale w USA oficjalnie parkiem ciemnego nieba
Jednym z najważniejszych wydarzeń podczas Walnego Zgromadzenia i Europejskiego Sympozjum jest ogłoszenie nowych członków międzynarodowego programu Dark Sky Places. W tym roku nie mogło być inaczej. W lipcu na spotkaniu Zarządu, komisja rewizyjna IDA zaproponowała nadanie tymczasowego statusu parku ciemnego nieba dla Goldendale Observatory State Park (GOSP) w Waszyngtonie. Propozycja ta została jednogłośnie zaakceptowana przez Zarząd. Proces aplikacyjny trwa od roku i GOSP jest obecnie w fazie przeprowadzenia kilku niezbędnych zmian, które umożliwią mu otrzymanie oficjalnego statusu parku ciemnego nieba.
Goldendale Observatory Interpretive Center znajduje się na wzgórzu, na północ od Goldendale w stanie Waszyngton. Jest to niepowtarzalny obiekt oferujący szeroki wachlarz programów kształcenia zarówno dla nowicjuszy, jak i doświadczonych obserwatorów gwiazd. W budynku znajduje się wiele teleskopów, w tym 62-centymetrowy teleskop używany do nocnych obserwacji. Obiektem zarządza Departament Parków Stanowych w Waszyngtonie, a kierownikiem obserwatorium jest amator astronomii Steve Stout, który przed każdym spotkaniem wygłasza ciekawy wykład.

W imieniu członków Rady Kapituły IDA zachęcamy Państwa do zgłaszania parków, rezerwatów lub innych przedsięwzięć w Waszym regionie do nadania im oficjalnego statusu Dark Sky.





Źródła: David Ingram z IDA Northwest

Tłumaczenie: Katarzyna Cwynar
http://www.ciemneniebo.pl/index.php?opt ... 5&Itemid=1

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 2


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 63 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL