Teraz jest czwartek, 28 marca 2024, 18:58

Strefa czasowa: UTC + 2




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Sierpień 2010
PostNapisane: wtorek, 31 sierpnia 2010, 15:41 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Uzyskano widmo młodej planety pozasłonecznej
Astronomowie z Uniwersytetu Hawajskiego otrzymali widmo planety pozasłonecznej i określili jej temperaturę. Do obserwacji użyli 10-metrowego teleskopu Keck II.

Układ planetarny HR 8799 został odkryty w 2008 r. poprzez uzyskanie jego bezpośredniego zdjęcia. Półtora roku po tym odkryciu astronomom udało się uzyskać widmo jednej z planet. Obserwowana planeta nosi oznaczenie HR 8799b i jest jedną z trzech dużych planet okrążających gwiazdę HR 8799 odległą o 130 lat świetlnych od Ziemi. Na niebie układ ten znajduje się w konstelacji Pegaza.

Egzoplaneta HR 8799b jest około 100 tysięcy razy słabsza niż gwiazda, którą okrąża. Aby uzyskać widmo planety astronomowie użyli 10-metrowego teleskopu Keck II z systemem optyki adaptywnej, obserwując obiekt przez wiele godzin. Do otrzymania widma posłużył specjalny spektrograf OSIRIS, który rozdzielił światło gwiazdy i planety.

Metoda wyznaczenia temperatury planety oparta została na ustaleniu składu chemicznego jej atmosfery. W szczególności obecność lub brak metanu może być wyznacznikiem panujących w niej warunków. Planeta HR 8799b nie ma wcale metanu w swojej atmosferze albo ma go bardzo niewiele, co w połączeniu z wcześniej uzyskanymi zdjęciami i teoretycznymi modelami atmosfer o niskich temperaturach pozwoliło naukowcom oszacować, że najmniejsza możliwa temperatura atmosfery planety wynosi około 1100 kelwinów (niecałe 830 stopni Celsjusza), a najlepiej pasujące modele wskazują na przedział od 1300 do 1700 kelwinów.

Model oparty na widmie planety wykazuje jednak wynik o kilkaset kelwinów większy niż oszacowania na podstawie wieku planety i ilości emitowanej energii, które dają rezultat 800-900 kelwinów. Badacze podejrzewają, że różnica może być spowodowana tym, że atmosfera planety jest bardziej zapylona i zachmurzona niż przewidują to obecne modele teoretyczne.

Artykuł opisujący odkrycie zostanie opublikowany w czasopiśmie "Astrophysical Journal". Głównym autorem publikacji jest Brendan Bowler, student Uniwersytetu Hawajskiego.

Więcej informacji:
Spectrum of Young Extrasolar Planet Yields Surprising Results
Publikacja naukowa: Near-Infrared Spectroscopy of the Extrasolar Planet HR 8799 b

[ Astronomia.pl - Krzysztof Czart ]

Źródło: W. M. Keck Observatory
http://www.astronomia.pl/wiadomosci/index.php?id=2569

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 

 Tytuł: Re: Sierpień 2010
PostNapisane: wtorek, 31 sierpnia 2010, 21:06 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
NASA testuje potężną zabawkę
NOWA RAKIETA PRZYSZŁOŚCI DZIAŁA


Z rykiem, płomieniem długim na 200 metrów i wielką chmurą kurzu, NASA przetestowało największą rakietę w swoim rodzaju. Trwająca dwie minuty próba kosztowała 75 milionów dolarów i zakończyła się sukcesem. - Nie ma nic lepszego dla inżyniera, niż oglądać taki test - powiedział Douglas Cooke, szef działu eksploracji NASA.
Podczas testu rakieta osiągnęła ciąg rzędu 1633 ton i generowała równowartość 22 milionów koni mechanicznych. Do utrzymania takiej potęgi w miejscu, konieczne było zbudowanie specjalnego, powiększonego stanowiska testowego na pustyni w Utah. Płomienie wylotowe osiągały temperaturę 3000 stopni

Techniczne Cudo

Ares I jest powiększoną i zmodyfikowaną wersją rakiet, potocznie nazywanych "boosterami", które pomagają wynosić na orbitę amerykańskie promy kosmiczne.

Prace nad Aresem zostały zapoczątkowane w ramach programu Constellation. Owocem prac ma być rakieta, wynosząca w przestrzeń kosmiczną statki kosmiczne Orion, którymi Amerykanie mają podróżować do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, po wycofaniu ze służby wahadłowców.

Powiększona wersja nazywana Ares V, miała być napędem dla statków kosmicznych, którymi amerykańscy astronauci mieli powrócić na Srebrny Glob.

Niepewna przyszłość

Obecnie na budowę nowej rakiety NASA wydała już około miliard dolarów. Niestety dla agencji, nad całym programem, zapoczątkowanym w 2004 przez prezydenta G.W.Busha, gromadzą się czarne chmury.

Administracja prezydenta Baraka Obamy, chce skasować Constellation, ponieważ jest za drogi. Wynoszeniem kosmunautów i ładunków na orbitę mają zająć się bardziej ekonomiczne prywatne firmy. Już została anulowana część programu, w ramach której miał się odbyć lot na księżyc.

http://www.tvn24.pl/0,1671644,0,1,nasa- ... omosc.html

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Sierpień 2010
PostNapisane: środa, 1 września 2010, 08:37 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Zagłada dinozaurów - winne podwójne uderzenie meteorytów
Do zagłady dinozaurów 65 mln lat temu przyczyniły się przynajmniej dwa uderzenia meteorytów, a nie jedno - uważają naukowcy brytyjscy na podstawie najnowszych badań, opublikowanych na łamach "Geology".
Dotychczas uważano, że jedynym śladem po uderzeniu w Ziemię meteorytu niosącego śmierć dinozaurom, jest krater na półwyspie Jukatan w Ameryce Środkowej. Najnowsze badania dowodzą, że podobny krater znajduje się na Ukrainie. Zdaniem naukowców, coraz bardziej prawdopodobne jest, że na dinozaury spadł cały deszcz meteorytów.

W 1980 r. zaproponowano teorię o zagładzie dinozaurów, spowodowanej uderzeniem w Ziemię olbrzymiego meteorytu. Wydawała się ona wielu naukowcom kontrowersyjna. Było tak do czasu, kiedy wskazano krater Chicxulub na półwyspie Jukatan, jako ślad po tym wydarzeniu.

W 2002 r. zidentyfikowano drugi potencjalny ślad - krater Bołtysz na Ukrainie.

Najnowsze badania, prowadzone przez prof. Davida Jolleya z Aberdeen University, opierają się na analizie pyłków i zarodników roślin w warstwie mułu, który wypełnił dno krateru.

Naukowcy odkryli, że zaraz po uderzeniu krater zasiedliły paprocie. Zdaniem badaczy, paprocie mają nadzwyczajną zdolność do "odzyskiwania" zniszczonych terenów, dlatego są dobrymi wskaźnikami katastrof.

Naukowców zaskoczyło jednak kolejne odkrycie - jeszcze jeden "wysyp" paproci w warstwie późniejszej o kilka tysięcy lat. Wskazywałoby to na kolejne uderzenie meteorytu.

Zdaniem współautora badań, prof. Simona Kelleya z Open University, może to oznaczać, że dinozaury były bombardowane deszczem meteorytów w ciągu kilku tysięcy lat.
http://fakty.interia.pl/nauka/news/zagl ... 1525310,14

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3

Strefa czasowa: UTC + 2


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 68 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL