Teraz jest czwartek, 28 marca 2024, 11:23

Strefa czasowa: UTC + 2




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Sierpień 2010
PostNapisane: piątek, 20 sierpnia 2010, 10:31 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
NASA: Księżyc się skurczył
Księżyc, naturalny satelita Ziemi, skurczył się w ciągu ostatnich 800 milionów lat. To zaskakujące odkrycie ogłosili w czwartek w Waszyngtonie naukowcy z NASA.
Księżyc jest mniejszy niż był kiedyś i - co więcej - nadal będzie się kurczyć - powiedział Tom Watters, jeden z naukowców, którzy dokonali tego odkrycia. Badania wykazały, że w ciągu ostatnich 800 milionów lat promień tego naturalnego satelity Ziemi zmniejszył się o około 100 metrów.

Odkrycie to było możliwe dzięki analizie tysięcy zdjęć powierzchni Księżyca. Naukowcy szukali na niej śladów lodu, a znaleźli ślady kurczenia się Księżyca. Według badaczy, zmniejszył się on i zmniejsza się nadal na skutek spadku temperatury.
http://fakty.interia.pl/nauka/news/nasa ... 1521054,14

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 

 Tytuł: Re: Sierpień 2010
PostNapisane: piątek, 20 sierpnia 2010, 10:56 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Polscy astronomowie zbudują ogólnoświatową sieć teleskopów


Dr hab. Maciej Konacki, polski astronom pracujący obecnie w Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika PAN, który ma już za sobą kilka znaczących sukcesów w obszarze poszukiwania i badania planet pozasłonecznych, został właśnie wyróżniony w prestiżowym konkursie Europejskiej Rady Nauki. Grant, który Konacki otrzyma wraz ze swoim zespołem umożliwi m.in. zbudowanie sieci teleskopów na całej południowej półkuli.

Zaproponowany przez Konackiego projekt ma na celu odkrywanie planet obiegających gwiazdy podwójne (jego angielski tytuł brzmi: "Eclipsing binary stars as cutting edge laboratories for astrophysics of stellar structure, stellar evolution and planet formation"). W konkursie "Starting Independent Researcher Grant" prowadzonym przez Europejską Radę Nauki (European Research Council - ERC) panel złożony z 17 czołowych europejskich astronomów i astrofizyków przyznał mu maksymalną ocenę.

Projekt będzie realizowany przez zespół "Solaris", który pod kierownictwem Konackiego pracuje w CAMK PAN. W jego skład wchodzą doktoranci: Krzysztof Hełminiak, Stanisław Kozłowski, Milena Ratajczak i Piotr Sybilski.

Zadaniem zespołu, w pierwszej fazie projektu, będzie przygotowanie czterech w pełni automatyzowanych (pracujących samodzielnie, bez potrzeby częstej obecności człowieka) teleskopów, które staną na trzech kontynentach - w Ameryce Południowej (Chile lub Argentyna), Afryce (RPA) i Australii.

"Budując co najmniej cztery teleskopy, które będą w pełni zrobotyzowanymi instrumentami, zbudujemy tak naprawdę jeden globalny teleskop" - tłumaczy Milena Ratajczak, doktoranta z zespołu "Solaris". "W ten sposób będziemy mogli prowadzić obserwacje niemalże bez przerw - przez cały czas w przynajmniej jednej z naszych lokalizacji będzie noc" - dodaje Ratajczak.

Każdy z czterech instrumentów będzie miał półmetrowe zwierciadło główne. Pierwszy z teleskopów został już zbudowany - jego powstanie sfinansowała Fundacja na rzecz Nauki Polskiej, w ramach subsydium FOCUS (Maciej Konacki uzyskał je na realizację projektu "Pozasłoneczne planety w układach gwiazd podwójnych i wielokrotnych").

"Po budowie pierwszego instrumentu dysponujemy już pewnym doświadczeniem, ale jednocześnie zdajemy sobie sprawę, że w najbliższy czasie stoją przed nami przede wszystkim wyzwania inżynieryjne oraz informatyczne - najpierw przy budowanie teleskopów, a później przy stworzeniu oprogramowania do ich obsługi" - mówi Piotr Sybilski.

Projekt, którego łączny budżet wynosi 1,5 miliona euro, ma potrwać pięć lat. Zespół "Solaris" planuje w tym czasie rozwinąć także edukacyjną i popularyzatorską stronę swojej działalności. "Działa już nasza strona internetowa oraz blog. Dzięki nim chcielibyśmy informować nie tylko o realizacji kolejnych etapów projektu, ale także o tym co będziemy robić dla szkół czy pasjonatów astronomii" - zachęca do śledzenia serwisu internetowego Ratajczak.

Strona projektu jest dostępna pod adresem http://www.projektsolaris.pl.

[ Astronomia.pl - Jan Pomierny ]
http://www.astronomia.pl/wiadomosci/index.php?id=2560

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Sierpień 2010
PostNapisane: piątek, 20 sierpnia 2010, 20:15 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Naukowcy szukają drugiej Ziemi
Od momentu kiedy w 1990 roku profesor Wolszczan odkrył pierwsze planety spoza układu słonecznego (tzw. egzoplanety), astronomia dokonała na tym polu dużych postępów. Do dziś znamy już ponad 360 takich planet. Niestety jak na razie żadna z nich nie wydaje się na tyle gościnna, by mogło pojawić się na niej życie.

Aby się pojawiło, przynajmniej w takiej postaci jaką możemy sobie wyobrazić w oparciu o ziemską biologię, niezbędne jest spełnienie wielu warunków. Potencjalna planeta musi posiadać wodę, która powinna chociażby okresowo znajdować się w stanie płynnym. Ponadto niezbędna jest stała powierzchnia, na której ewolucja mogła by zacząć swoje dzieło. Dodatkowym czynnikiem jest konieczność obrotu wokół własnej orbity, aby nie występowała sytuacja gdzie jedna strona jest ciągle skierowana w ku słońcu, a drugą spowijają wieczne ciemności.
Najbliższą spełnienia tych warunków jest odkryta w 2007 roku przez Stéphana Udry z Uniwersytetu w Genewie planeta nazwana Gliese 581c. Orbituje po mniejszej niż ziemska orbicie, wokół typu gwiazdy określanej jako czerwony karzeł. Energia emitowana przez ten rodzaj gwiazd jest dużo mniejsza niż naszego słońca. Niewielka orbita Gliese może poza tym powodować, że planeta jest stale zwrócona jedną stroną ku swojej gwieździe. Z tego względu naukowcy wykluczają raczej możliwość występowania tam życia.

Na międzynarodowej konferencji astronomicznej, która odbyła się niedawno w Rio de Janeiro, przedstawiono dotychczasowe sukcesy i pokazano metody jakimi posługują się badacze, by odkrywać nowe planety.

Europejski satelita o nazwie CoRoT rozpoczął misję w grudniu 2006 roku. W celu identyfikacji planet wykorzystuje metodę, która polega na szukaniu niewielkich zmian w jasności obserwowanych gwiazd. Jeśli tak się zdarzy może to świadczyć o istnieniu ciał niebieskich, które przechodząc przed tarczą gwiazdy częściowo ją przesłaniają. Misja ta umożliwiła do tej pory odkrycie około 80 egzoplanet. Większość jest około trzydziestokrotnie większa od ziemi i posiada skalną powierzchnię. Niestety ze względu na swój szybki czas obrotu wokół macierzystych gwiazd nie może istnieć na niej życie. Pocieszający jest fakt, że wiele z tych planet występuje w grupach, a obecność stabilnych układów planetarnych sprzyja ewolucji.
Amerykanie wystrzelili satelitę nazwanego Kepler na cześć badacza, który opisał prawa rządzące ruchem planet. Kepler jednocześnie obserwuje światło płynące ze 100000 gwiazd. Ponieważ jest wyposażony w bardziej czułe instrumenty niż CoRoT, możemy się spodziewać kolejnych odkryć.

Nieco inny sposób na szukanie egzoplanet przyjęła grupa badawcza dr Michela Mayora. Nakierowują spektrograf HARPS z obserwatorium astronomicznego w La Silla, w Chile na bardzo jasne gwiazdy. Każdorazowo czas obserwacji nie jest dłuższy niż piętnaście minut. Daną gwiazdę obserwuje się 50 razy w roku przez okres dwóch lat. Następnie porównuje się uzyskane obrazy. Jeśli na którymś z nich gwiazda znajduje się w nieco innej pozycji, dowodzi to że w jej okolicy znajduje się ciało o dużej masie które będąc w bliskiej odległości przyciąga ją siłą grawitacji. W ten sposób zidentyfikowano 16 nowych planet. Skuteczność tej metody jest tym większa, że pozwala wychwycić planety o masie zbliżonej do naszej Ziemi.
Prędzej, czy później wszystkie te wysiłki zaowocują odnalezieniem planety bardzo przypominającej Ziemię, planety na której życie mogłoby się rozwijać bez przeszkód. Być może obserwacje wszechświata zmienią też postrzeganie naszego w nim miejsca.

http://odkrywcy.pl/kat,111402,page,2,ti ... omosc.html

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Sierpień 2010
PostNapisane: niedziela, 22 sierpnia 2010, 11:05 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Wielki Zderzacz Hadronów na półmetku
Large Hadron Collider (LHC) - gigantyczny akcelerator do badania najmniejszych cząstek materii - działa już z połową zaplanowanej energii. - Pod koniec sierpnia zwiększymy intensywność zderzanych wiązek - mówi szef zespołu technicznego CERN dr Andrzej Siemko.
Wszystko idzie zgodnie z planem. Jesteśmy pewni, że elektromagnesy, niezbędne do działania akceleratora, pracują doskonale, podobnie jak połączenia między nimi. Zadaniem moim i grupy, którą kieruję, jest utrzymanie tego stanu i dopilnowanie, aby wszystko pracowało możliwie bezawaryjnie - powiedział w rozmowie z PAP dr Siemko.

Jak jednak dodał, bezawaryjna praca tak złożonej aparatury nie jest możliwa w stu procentach. - Przy takim ogromie urządzenia i liczbie elementów, normalnym jest, że od czasu do czasu coś przestaje funkcjonować. To można porównać np. do eksploatacji wszystkich samochodów w Polsce. Jest niemożliwe, żeby wszystkie samochody w Polsce funkcjonowały przez cały rok bez żadnej usterki. Coś musi się w którymś zepsuć i tak naprawdę psuje się co chwilę. Cały akcelerator jest skonstruowany w ten sposób, że wszystkie urządzenia krytyczne są zdublowane, więc nawet gdy coś nie działa, to jego funkcje przejmuje urządzenie zapasowe. Niemniej jednak, jeśli coś przestało działać, musi być naprawione - podkreślił fizyk.

Large Hadron Collider (ang. Wielki Zderzacz Hadronów), znajdujący się w ośrodku badawczym Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN) pod Genewą, został po raz pierwszy uruchomiony we wrześniu 2008 r. Po początkowych trudnościach, w tym poważnej awarii, która wstrzymała pracę akceleratora na kilka miesięcy, ostatecznie aparatura zaczęła działać w marcu tego roku i od tej pory regularnie dochodzi w nim do zderzeń cząstek. Wygląda to tak, że w tworzącej okrąg rurze o średnicy niecałych 10 cm krążą wokół akceleratora dwie przeciwbieżne wiązki protonów, rozpędzone do energii 3,5 Teraelektronowolta (TeV). Jest to około 3,5 tys. razy więcej niż energia protonu w stanie spoczynku. W kilku miejscach na 27-kilometrowej trasie tory wiązek przecinają się i dochodzi tam do zderzeń. Tam też zainstalowana jest aparatura pomiarowa - detektory rejestrujące efekty kolizji.

- Odbywamy tzw. przebiegi fizyczne, które polegają na tym, że do akceleratora wstrzykuje się zaprogramowaną liczbę cząstek, przyspiesza się je do energii 3,5 TeV i wiązki krążą, zderzając się ze sobą. Zderzają się przez dosyć długi okres - średnio jest to 10-12 godzin. Najdłuższy taki "run", jaki mieliśmy, trwał 30 godzin. Przez te 30 godzin te cząstki krążyły i część protonów uległa zderzeniom ze sobą, a to było rejestrowane przez detektory. Po takim okresie kontrola nad wiązką jest już przeważnie trudna, więc +fizyczny run+ trzeba zakończyć i usunąć wiązkę z akceleratora. Następnie przeprowadza się tzw. run techniczny, kiedy bada się zarejestrowane zjawiska pod kątem oceny pracy samego akceleratora - to zwykle robi się za dnia, w czasie kiedy ci, którzy się tym zajmują, są w pracy. A później szykuje się następną wiązkę do badań fizycznych i zwykle przez całą noc jest rejestracja zderzeń itd. itd. - opowiadał PAP dr Siemko.

Nie jest łatwo "wcelować" jednym protonem w drugi, dlatego trzeba je zagęścić tak bardzo, żeby przy przecięciu się torów wiązek, jak najwięcej cząstek miało szansę się zderzyć. To ważne, bo im częściej dochodzi do kolizji, tym szybciej można zarejestrować interesujące, bądź nowe zjawiska i potwierdzić lub obalić teorie fizyczne. Jak wyjaśnił dr Siemko, wiązka w LHC składa się z "paczek", z których każda zawiera po ok. 100 mld protonów. Długość paczki wynosi kilka centymetrów, a jej grubość jest trzykrotnie mniejsza od grubości ludzkiego włosa. Docelowo "paczek" w każdej wiązce ma być 2808. Biorąc pod uwagę, że w ciągu sekundy każda paczka okrąża akcelerator ponad 11 tys. razy, to, kiedy akcelerator osiągnie już pełną wydajność, może dochodzić nawet do 600 milionów zderzeń na sekundę.

Obecnie do LHC można wpuścić wiązkę składającą z nieco ponad jednej setnej docelowej liczby "paczek". - W tej chwili osiągnęliśmy intensywność wiązki, wynoszącą 25 "paczek" po 100 mld protonów. Postanowiliśmy, że na tej intensywności akcelerator będzie pracował cały miesiąc, żeby zbadać stabilność różnych urządzeń i zobaczyć jak to w dłuższym okresie czasu się zachowuje - tłumaczył dr Siemko. Jak dodał, już pod koniec sierpnia intensywność wiązki zostanie podwojona. Później będzie sukcesywnie zwiększana aż do końca 2011 r. - Przez ten czas akcelerator będzie pracował z energią 3,5 TeV. Do tej pory mamy nadzieję osiągnąć ok. połowę maksymalnej zaplanowanej intensywności wiązki - dodał fizyk.

Także energia LHC ma wzrosnąć. Maszyna jest zaprojektowana do rozpędzania protonów do energii 7 TeV. Jak tłumaczył dr Siemko, pod koniec 2011 r. na kilkanaście miesięcy akcelerator zostanie wyłączony w celu przygotowania go do ponownego uruchomienia, tym razem już z maksymalną energią. Eksperymenty mają zostać wznowione na wiosnę 2013 r.

LHC znajduje się w specjalnym kolistym tunelu, 100 metrów pod ziemią. Tunel ma średnicę ok. 9 km i ok. 27 km obwodu. Został zaprojektowany do poszukiwania nieodkrytych do tej pory cząstek elementarnych (wśród nich cząstki Higgsa, która miałaby wpływać na masę wszystkich innych cząstek) oraz do symulacji w mikroskali zjawisk podobnych do tych, jakie mogły zachodzić w pierwszych sekundach po Wielkim Wybuchu. Wszystko po to, aby lepiej poznać zasady, rządzące otaczającym nas światem.

LHC jest dla przeciętnego człowieka maszyną tyleż fascynującą, co niezrozumiałą. Nieliczne informacje na temat akceleratora, które przebijają się do powszechnej świadomości, budzą u ludzi podziw i lęk, bo mowa w nich o antymaterii, mikroskopijnych czarnych dziurach czy dodatkowych wymiarach.

Nic dziwnego, że urządzenie to, tajemnicze nie tylko ze względu na swoje przeznaczenie, ale też położenie w tunelu 100 metrów pod ziemią, stało się m.in. inspiracją dla popularnej powieści sensacyjnej "Anioły i demony". Jej autor Dan Brown wpadł na pomysł osnucia fabuły wokół eksperymentów prowadzonych pod Genewą po tym, jak sam odwiedził ośrodek i miał możliwość zobaczenia m.in. będącego wtedy w budowie LHC.

W okresie poprzedzającym pierwsze uruchomienie akceleratora pojawiły się też głosy, że doświadczenia prowadzone w LHC będą bardzo niebezpieczne, a wręcz, że zagrożą dalszemu istnieniu Ziemi. Kilka grup osób podzielających ten pogląd próbowało nawet pozwać do różnych sądów organizację CERN, domagając się zaniechania eksperymentów.

Na razie do żadnego z tych argumentów żaden sąd się nie przychylił, a LHC działa od marca i podobnie jak reszta Ziemi, mimo codziennych nieuniknionych usterek, ma się dobrze.

źródło informacji: INTERIA.PL/PAP
http://fakty.interia.pl/nauka/news/wiel ... 1521649,14

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Sierpień 2010
PostNapisane: niedziela, 22 sierpnia 2010, 11:06 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Kosmiczny wykrywacz antymaterii rusza w podróż
Instalacja do poszukiwania antymaterii i ciemnej materii w kosmosie wyruszy we wtorek, 24 sierpnia, z ośrodka Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN) w podróż, która zakończy się na orbicie Ziemi - poinformowało PAP biuro prasowe CERN.
Urządzenie o nazwie Alpha Magnetic Spectrometer (AMS) to bardzo skomplikowany detektor cząstek elementarnych, podobny do takich, jakie używane są w najnowocześniejszych laboratoriach fizycznych na Ziemi. Został jednak zaprojektowany do pracy w otwartej przestrzeni kosmicznej. Docelowo zostanie zainstalowany jako zewnętrzny moduł Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), gdzie będzie poszukiwał śladów takiej materii, jakiej na Ziemi spotkać nie można.

W projektowaniu i budowie AMS uczestniczyło 600 fizyków z 56 instytucji z 16 krajów. Wszystko zaczęło się w 1999 r. z inicjatywy laureata Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki z 1976 roku Amerykanina Sama Tinga.

Jednym z zadań AMS będzie próba wykrycia w przestrzeni kosmicznej atomów antyhelu - odpowiednika znanego nam gazu szlachetnego helu, ale składającego się z antymaterii. Chodzi o weryfikację teorii, mówiącej, że w kosmosie mogą znajdować się duże skupiska antymaterii, której na Ziemi praktycznie się nie spotyka.

Naukowcy przypuszczają, że obecność w pobliżu Ziemi pojedynczych atomów antyhelu może świadczyć o tym, że w odległych obszarach wszechświata antymaterii może być więcej niż zwykłej materii, czyli że w sumie obu tych rodzajów materii byłoby we Wszechświecie tyle samo.

Jak informuje oficjalna strona projektu, AMS ma badać skład promieniowania kosmicznego z taką dokładnością, że wykryłby atomy antyhelu, nawet gdyby tylko jeden taki atom znajdował się wśród 10 miliardów innych cząstek.

Drugi problem, do którego rozwiązania ma przyczynić się detektor, to zagadka tzw. ciemnej materii. Na razie wiadomo o niej tyle, że to nieznana forma materii, znajdująca się w kosmosie. Badania astronomów wykazały, że w odległych od Ziemi miejscach są skupiska materii, mającej dużą masę, ale niewidocznej, bo niewydzielającej światła. Ponieważ tak nie zachowują się żadne znane obiekty kosmiczne, określono je właśnie mianem ciemnej materii. Fizycy przypuszczają, że składa się ona z nieznanych do tej pory cząstek. Wiadomo tyle, że owej ciemnej materii jest we wszechświecie kilkakrotnie więcej niż "zwykłej", widzialnej materii.

"Cała grupa uczestnicząca w tworzeniu AMS jest zachwycona, że wreszcie detektor wyrusza. To moment przełomowy dla eksperymentu. Zbliżamy się do chwili, kiedy instalacja zostanie przewieziona promem kosmicznym na Międzynarodową Stację Kosmiczną i tam ostatecznie zainstalowana. Faza konstrukcyjna się zakończyła, teraz czekamy z niecierpliwością, aż zacznie się faza zbierania danych" - skomentował planowany wyjazd detektora z CERN prof. Sam Ting - obecnie rzecznik i patron eksperymentu.

Jak informuje oficjalna strona internetowa projektu badawczego, AMS ze stacji kosmicznej ISS już na Ziemię nie wróci, będzie tam działał nieprzerwanie, dopóki stacja będzie istniała. Detektor o wadze 8,5 tys. kg i objętości 64 metrów sześciennych będzie gromadził dane z prędkością ok. siedmiu gigabitów na sekundę. Po wstępnej obróbce, ilość ta zostanie zredukowana do ok. dwóch Megabitów na sekundę, które będą przesyłane do centrum kosmicznego w amerykańskim Houston w stanie Teksas, a stamtąd przekazywane dalej do kilku różnych ośrodków naukowych na świecie, jako materiał do analizy dla naukowców.

Koszt całego przedsięwzięcia jest szacowany na ok. 1,5 mld dolarów.

We wtorek, 24 sierpnia, AMS zostanie przewieziony z ośrodka badawczego CERN pod Genewą na genewskie lotnisko, skąd w czwartek, 26 sierpnia, samolotem transportowym amerykańskich sił powietrznych C-5M Super Galaxy zostanie przetransportowany do Centrum Kosmicznego im. Kennedy'ego na Florydzie. W tym locie towarzyszyć mu będzie 65 naukowców, którzy przygotują detektor do ostatniej podróży, którą NASA planuje na koniec lutego przyszłego roku. Będzie to jednocześnie ostatni lot amerykańskiego wahadłowca w kosmos, zanim promy te zostaną ostatecznie wycofane z użycia.
http://wiadomosci.onet.pl/2212114,16,ko ... ,item.html

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Sierpień 2010
PostNapisane: wtorek, 24 sierpnia 2010, 07:56 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Sensacyjny eksperyment: przeżyły w kosmosie 553 dni
Brytyjscy naukowcy odkryli bakterie, które mogą przetrwać w otwartej przestrzeni kosmicznej. Sensacyjnych wyników dostarczył eksperyment prowadzony w ostatnich latach na orbicie okołoziemskiej.

Naukowcy wzięli kawałki skał z morza w hrabstwie Devon i dwa lata temu wysłali je na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Tam przyczepili je do kadłuba po zewnętrznej stronie.

Półtora roku później jeden z astronautów przywiózł je z powrotem na Ziemię. - Wsadziliśmy te skałki do wody, która po kilku miesiącach zmętniała i zazieleniła się - mówi szef eksperymentu profesor Charles Cockell z Open University.
Okazało się, że jeden gatunek tzw cyjanobakterii przeżył w kosmosie 553 dni. Organizmy przetrwały, choć były narażone na brak wody, gwałtowne zmiany temperatur i silne promienie ultrafioletowe.

Naukowcy chcą teraz sprawdzić, czy takie bakterie mogą podróżować między planetami, oraz czy można by je wykorzystać przy budowie kosmicznych baz dla człowieka, na przykład na księżycu.

(bart)
http://wiadomosci.wp.pl/kat,1356,title, ... omosc.html

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Sierpień 2010
PostNapisane: wtorek, 24 sierpnia 2010, 19:34 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Sensacyjne odkrycie astronomów
Odkrycie najliczniejszego znanego pozasłonecznego układu planetarnego ogłoszono we Francji. System HD 10180 liczy co najmniej pięć, a może nawet siedem planet. W tym drugim przypadku układ ten byłby podobny do Układu Słonecznego, w którym znajduje się osiem planet.

Układ HD 10180 ma pięć planet o masach od 13 do 25 mas Ziemi, czyli zbliżonych do masy Neptuna.

- Mamy powody, aby wierzyć, że istnieją jeszcze dwie planety - powiedział Christophe Lovis z Obserwatorium Genewskiego w Szwajcarii, główny autor artykułu opisującego badania. Samo odkrycie zostało zaprezentowane w Observatoire de Haute-Provence we Francji.
System planetarny HD 10180 jest gęściej "zaludniony" planetami niż wewnętrzna część Układu Słonecznego (do orbity Marsa) i ma w tym rejonie więcej masywnych planet. Przypuszczalnie w układzie tym nie istnieje gazowy olbrzym taki jak Jowisz w Układzie Słonecznym. Poza tym wszystkie planety nowo odkrytego systemu mają prawie kołowe orbity.

Zespół astronomów prowadził obserwacje przy pomocy 3,6-metrowego teleskopu w Obserwatorium La Silla w Chile, należącego do Europejskiego Obserwatorium Południowego ESO. Na teleskopie zamontowany jest niezwykle precyzyjny spektrograf HARPS.

Badacze przez sześć lat prowadzili obserwacje gwiazdy HD 10180 położonej 127 lat świetlnych od nas, a widocznej na niebie w gwiazdozbiorze Hydry.

Do tej pory astronomowie znali piętnaście pozasłonecznych układów planetarnych z co najmniej trzema planetami. Dotychczasowym rekordzistą był system 55 Cancri z pięcioma planetami.
http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title, ... omosc.html

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Sierpień 2010
PostNapisane: wtorek, 24 sierpnia 2010, 19:35 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 15:33
Posty: 5189
Lokalizacja: Katowice-Janów
O tym samym Adam już założył temat.

_________________
Moje Fotki
tel.512174124 , 511960672
gg: 11790876 e-mail: grzegorzczerneckiastro@interia.pl
TS APO 102/520 f5.1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI 290 MM Mini, Canon EOS 550D.

------------------------------------------------------------
https://drive.google.com/file/d/18pMRcxQoFbOvi1dYEZwy3l8hyanneo3k/view?usp=sharing


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Sierpień 2010
PostNapisane: środa, 25 sierpnia 2010, 08:09 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Wkrótce na niebie pierwsze Alfa Aurigidy
Pierwsze meteory z roju Alfa Aurygidów będzie można zobaczyć na niebie już od nocy ze środy na czwartek - poinformował PAP dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.
Rój Alfa Aurygidów został odkryty przez niemieckich obserwatorów C. Hoffmeistera i A. Teichgraeberga w nocy z 31 sierpnia na 1 września 1935 roku. Mieli oni możliwość zaobserwowania około 30 meteorów w ciągu godziny.

Obszerna analiza obserwacji tego roju z lat 1988-2000 została opublikowana przez Audrisa Dubietisa i Rainera Arlta na łamach czasopisma "WGN". Pokazuje ona, iż aktywność Alfa Aurygidów trwa od 25 sierpnia do około 7-8 września, a poza maksimum potrafi ona sięgać nawet poziomu 7 meteorów na godzinę.

W tym roku maksimum oczekiwane jest 1 września ok. godz. 9 naszego czasu, a więc w czasie niekorzystnym dla obserwatorów w Polsce. Warto jednak wyjść na obserwacje nad ranem w nocy z 31 sierpnia na 1 września, kiedy radiant roju potrafi wznosić się na wysokość ponad 50 stopni nad horyzontem. Wtedy zobaczyć będzie można nawet 15-20 "spadających gwiazd" w ciągu godziny.(
http://wiadomosci.onet.pl/2213664,16,wk ... ,item.html

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Sierpień 2010
PostNapisane: czwartek, 26 sierpnia 2010, 12:07 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Bliźniaczy Układ Słoneczny
Odkrycie najliczniejszego znanego pozasłonecznego układu planetarnego ogłoszono we wtorek we Francji. System HD 10180 liczy co najmniej pięć, a być może nawet siedem planet. Jeśli się to potwierdzi, układ ten byłby bardzo podobny do Układu Słonecznego, w którym znajduje się osiem planet.

Układ HD 10180 ma pięć planet o masach od 13 do 25 mas Ziemi, czyli zbliżonych do masy Neptuna. Okresy orbitalne planet wynoszą od 6 do 600 dni, a odległości od gwiazdy mieszczą się w zakresie od 0,06 do 1,4 jednostki astronomicznej (jedna jednostka astronomiczna to średnia odległość Ziemi od Słońca).

"Mamy też dobre powody, aby wierzyć, że istnieją jeszcze dwie planety" - mówi Christophe Lovis z Obserwatorium Genewskiego w Szwajcarii, główny autor artykułu opisującego badania, który został wysłany do czasopisma naukowego "Astronomy and Astrophysics". Natomiast samo odkrycie zostało zaprezentowane podczas międzynarodowego kolokwium "Wykrywanie i dynamika tranzytujących egzoplanet" w Observatoire de Haute-Provence we Francji.

Wśród dwóch dodatkowych planet jedna może mieć masę podobną do Saturna i okres orbitalny 2200 dni. Druga natomiast może być najmniej masywną egzoplanetą - zaledwie 1,4 masy Ziemi i okres orbitalny jedynie 1,18 ziemskich dni. System planetarny HD 10180 jest gęściej "zaludniony" planetami niż wewnętrzna część Układu Słonecznego (do orbity Marsa) i ma w tym rejonie więcej masywnych planet. Przypuszczalnie w układzie tym nie istnieje gazowy olbrzym taki jak Jowisz w Układzie Słonecznym. Poza tym wszystkie planety nowo odkrytego systemu mają prawie kołowe orbity.

Zespół astronomów prowadził obserwacje przy pomocy 3,6-metrowego teleskopu w Obserwatorium La Silla w Chile, należącego do Europejskiego Obserwatorium Południowego ESO. Na teleskopie zamontowany jest niezwykle precyzyjny spektrograf HARPS.

Badacze przez sześć lat prowadzili obserwacje gwiazdy HD 10180 położonej 127 lat świetlnych od nas, a widocznej na niebie w gwiazdozbiorze Hydry. W sumie dokonano 190 pomiarów prędkości radialnych gwiazdy. Analiza danych wykazała, że gwiazda wykonuje niewielkie ruchy do przodu i do tyłu, spowodowane grawitacyjnym oddziaływaniem okrążających ją planet.

Korzystając z danych dla nowego układu oraz dla innych systemów planetarnych, odkrywcy układu planetarnego HD 10180 znaleźli odpowiednik reguły Titiusa-Bodego, która występuje w Układzie Słonecznym - odległości planet od gwiazdy centralnej wydają się odzwierciedlać regularny wzór. "Może to być ślad po procesach formowania się tych układów planetarnych" - przypuszcza Michel Mayor z Obserwatorium Genewskiego (Szwajcaria), będący członkiem zespołu badawczego.
Badacze wskazali też na związek pomiędzy masą systemu planetarnego a masą i składem chemicznym gwiazdy centralnej. Bardzo masywne układy planetarne odkrywane są koło gwiazd masywnych i bogatych w metale (w astronomii mianem metali nazywa się wszystkie pierwiastki inne niż wodór i hel), natomiast cztery najmniej masywne układy znaleziono w pobliżu gwiazd o małej masie i niewielkiej zawartości metali.

Do tej pory astronomowie znali piętnaście poza słonecznych układów planetarnych z co najmniej trzema planetami. Dotychczasowym rekordzistą był system 55 Cancri z pięcioma planetami. (PAP)
http://odkrywcy.pl/kat,111402,title,Bli ... caid=6ac5c

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Sierpień 2010
PostNapisane: czwartek, 26 sierpnia 2010, 18:00 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
W Toruniu rozpoczyna się festiwal światła Skyway 2010
Od dzisiaj do soboty w Toruniu odbędzie się festiwal instalacji świetlnych. W tym roku tematem przewodnim jest "taniec grawitacji", a poszczególne rozświetlone miejsca mają być symbolami poszczególnych planety i innych ciał Układu Słonecznego.

Miejscem festiwalu będzie całe toruńskie Stare Miasto. Ale festiwal będzie odbywał się też w innych punktach: na osiedlu Na Skarpie, na Krakowskim Przedmieściu oraz w obserwatorium astronomicznym UMK w Piwnicach koło Torunia.

Początek imprezy zaplanowano na 26 sierpnia o godzinie 21:00 w ruinach zamku krzyżackiego. Kontynuacja nastąpi w postaci "Niekończącej się Czerwonej Imprezy" w Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu".

Organizatorami festiwalu są Miejska Instytucja Kultury Toruń 2016, Urząd Miasta Torunia, Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego, a patronami honorowymi Ambasada Portugalii oraz Ambasada Federacyjnej Republiki Brazylii. Dyrektorem artystycznym festiwalu jest Portugalczyk Mário Caeiro.

Poszczególne imprezy będą odbywać się w dniach od 26 do 28 sierpnia. Na Rynku Staromiejskim będzie można znaleźć Słońce. Planetarium i areszt śledczy przemienią się w Merkurego. Na fasadzie Teatru im. Wilama Horzycy pojawi się kolekcja obrazów zatytułowana Wenus.

Ziemię będzie symbolizować instalacja na supermarkecie Uniwersam i przedstawienie na ulicy Szerokiej. Księżyc znajdziemy koło Collegium Maximum na pl. Rapackiego. Czerwone kolory Marsa będzie można przeżyć w Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu".

Instalację nazwaną imieniem planetoidy Ceres będzie można zobaczyć na Szkole Podstawowej nr 1 (ul. Wielkie Garbary). Z kolei w instalacji pt. "Jowisz" główną roblę odegra bruk deptaku, który będzie ekranem dla barwnej i dynamicznej animacji.

Portugalscy artyści zaprezentują krajobraz zatytułowany "Saturn", który będzie można podziwiać na ruinach zamku krzyżackiego. W innym miejscu - w ogrodzie teatru Baj Pomorski - będzie instalacja "Uran" wykorzystująca zjawisko fluorescencji. W pomieszczeniach dawnego posterunku policji przy skrzyżowaniu ul. Bydgoskiej i Kujota będzie można zobaczyć alternatywny, wirtualny krajobraz pt. "Neptun". W tym samym miejscu spotkamy też "Komety" Instytutu B61.

Daleko poza Starym Miastem, bo na obrzeżach Torunia, na osiedlu Na Skarpie na ul. Malinowskiego przygotowano instalację pt. "Pluton". Z kolei na Bydgoskim Przedmieściu będzie szereg różnych rozświetleń - organizatorzy będą zachęcali mieszkańców do rozświetlenia swoich mieszkań. Dla autorów najlepszych instalacji świetlnych przewidziano nagrody.

Przez wszystkie trzy dni festiwalu "Astrodramę" będzie prezentować teatr uliczny. Zaplanowano też dwa panele dyskusyjne na temat "Sztuka i astronomia". Chętni będą mogli też wziąć udział w nocnym zwiedzaniu obserwatorium astronomicznego w Piwnicach (odjazd spod fontanny Cosmopolis).

Stowarzyszenie Rowerowy Toruń przygotowało z kolei przejazd Nocnej Rowerowej Masy Krytycznej - początek przejazdu na Rynku Nowomiejskim.

Spis wszystkim imprez wraz z mapką można znaleźć na witrynie internetowej festiwalu pod adresem www.skyway.art.pl.

Więcej informacji:
Witryna festiwalu Skyway

[ Astronomia.pl - Krzysztof Czart ]

http://www.astronomia.pl/wiadomosci/index.php?id=2563

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Sierpień 2010
PostNapisane: piątek, 27 sierpnia 2010, 17:14 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Odkryto dwie planety tranzytujące na tle tej samej gwiazdy
Amerykańska agencja kosmiczna NASA ogłosiła dzisiaj odkrycie po raz pierwszy aż dwóch planet tranzytujących koło gwiazdy podobnej do Słońca. Odkrycia dokonano w ramach misji kosmicznej Kepler.

Gwiazda, w pobliżu której znaleziono planety, otrzymała oznaczenie Kepler-9, a planety: Kepler-9b i Kepler-9c. Planety mają masy zbliżone do masy Saturna, a ich okresy orbitalne wynoszą 19 i 38 dni. Aby potwierdzić istnienie planet potrzebowano 7 miesięcy obserwacji.

Dodatkowo naukowcy z NASA podejrzewają istnienie trzeciej tranzytującej planety koło gwiazdy Kepler-9. Planeta ta może mieć promień równy 1,5 promienia Ziemi i okrążać swoją gwiazdę co 1,6 dni. Potwierdzenie istnienia tej planety wymaga jednak jeszcze dalszych obserwacji.

Tranzyt planety przed gwiazdą możemy obserwować w sytuacji gdy orbita planety jest odpowiednio usytuowana względem gwiazdy. W Układzie Słonecznym możemy z Ziemi obserwować tranzyty Merkurego i Wenus na tle tarczy Słońca. W przypadku innych gwiazd nie widzimy tarczy planety, ani nawet tarczy gwiazdy, a jedynie niewielkie osłabienie światła gwiazdy spowodowane przez tranzytującą planetę.

Do tej pory metodą tranzytów odkryto 99 planet spośród ogólnej liczby znanych 488 kandydatek na planety pozasłoneczne.

W ramach misji Kepler w dniu 8 marca 2009 r. wyniesiono w kosmos teleskop o średnicy 0,95 metra. Działa on jako fotometr, czyli instrument mierzący jasność gwiazd. Teleskop ma bardzo duże pole widzenia (105 stopni kwadratowych) i jednocześnie monitoruje blask 100 tysięcy gwiazd. Głównym celem misji jest odkrywanie planet pozasłonecznych.

Więcej informacji:
NASA's Kepler Mission Discovers Two Planets Transiting the Same Star

[ Astronomia.pl - Krzysztof Czart ]

Źródło: NASA
http://www.astronomia.pl/wiadomosci/index.php?id=2564

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Sierpień 2010
PostNapisane: niedziela, 29 sierpnia 2010, 09:40 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Putin zainaugurował budowę kosmodromu Wostocznyj
Premier Władimir Putin zainaugurował budowę nowego kosmodromu Wostocznyj, podkreślając znaczenie dla Rosji "niezależnego dostępu do przestrzeni kosmicznej". Poinformował, że pierwsze loty załogowe wystartują z tej bazy już w 2018 roku.
Budowa rozpoczęła się w obwodzie amurskim, na dalekim wschodzie kraju. Kosmodrom będzie wyposażony w wyrzutnie satelitów, pasy startowe oraz urządzenia wytwarzające tlen, wodór i azot.

Putin podkreślił w sobotę "strategiczne znaczenie" posiadania "niezależnego dostępu do przestrzeni kosmicznej". Rosja wystrzeliwuje obecnie swoje i obce satelity z dzierżawionego od Kazachstanu kosmodromu Bajkonur.

Premier ogłosił także, że pierwsze satelity zostaną wystrzelone z nowej bazy w 2015 roku, a loty załogowe wystartują już w 2018 roku.

Putin określił kosmodrom jako "jeden z największych i najbardziej ambitnych projektów we współczesnej Rosji", dający szanse "tysiącom młodych fachowców". Przy kosmodromie ma powstać miasto z 30-40 tys. mieszkańców. Na razie do miejsca budowy prowadzi tylko jedna droga - z oddalonego o trzy godziny jazdy Błagowieszczeńska.

Według wicepremiera Siergieja Iwanowa pierwszy etap budowy pochłonie ponad 779 mln dolarów.

Nowa baza kosmiczna, chociaż mniejsza niż zbudowany w 1955 roku Bajkonur w Kazachstanie, będzie pierwszym
kosmodromem cywilnym w Rosji.
http://fakty.interia.pl/nauka/news/puti ... 1524484,14

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Sierpień 2010
PostNapisane: niedziela, 29 sierpnia 2010, 16:08 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Kolejny tydzień konkursu SkyQuest


Dziś rozpoczyna się czwarty tydzień konkursu SkyQuest - "Wakacyjnego spotkania z niebem". Konkurs ma na celu zachęcić młodzież do obserwacji nieba, a w szczególności zaś do obserwacji aktualnie widocznych zjawisk astronomicznych. Młodzi adepci astronomii wykonują zadania pod opieką mentorów wyłonionych z grona miłośników astronomii i opisują je we wspólnym blogu prowadzonym na stronie internetowej konkursu - http://www.skyquest.pl. Zapisy do konkursu zostały zamknięte 20 sierpnia, a rywalizacja będzie trwała do 10 września.

Jak do tej pory 16 osób wykonało i opisało ponad 40 zadań obserwacyjnych. Wśród opisów można znaleźć zarówno obserwacje Słońca, Księżyca, obiektów katalogu Messiera, jak i zjawisk atmosferycznych zachodzących na dziennym niebie. W trakcie niepogody uczestnicy są zachęcani do realizacji zadań opartych o aktywność w internecie np. wirtualnych obserwacji nieba on-line, eksploracji archiwów zdjęć Kosmicznego Teleskopu Hubble'a czy wzięcia udziału w projektach społecznościowych Zooniverse. Wytrawni miłośnicy astronomii zachęcają do obserwacji poprzez wpisy blogowe ze wskazówkami jak obserwować gwiazdy zmienne, komety, meteory, gwiazdozbiory itp.

Aktywność uczetników konkursu nie ogranicza się do wpisów na blogu. "Mentorzy, poza ocenianiem prac konkursowych, pomagają uczestnikom na bieżąco, udzielając im wskazówek dotyczących obserwacji nieba pod ich wpisami, na forum konkursowym oraz w prywatnej korespondencji" - mówi Kamil Złoczewski organizator i juror w konkursie. Konkurs jest także obecny w innych mediach internetowych np. serwisie społecznościowym Facebook (http://pl-pl.facebook.com/pages/skyques ... 1119935748).

Jury konkursowe ma zamiar nagrodzić wszystkich uczestników i mentorów aktywnych w konkursie. Dla najlepszych Uczestników przygotowane są nagrody - m.in. teleskop, lornetki, meteor literatura astronomiczna. Nagrodą główną w grupie mentorów jest talon na zakupy w sklepie ze sprzętem astronomicznym oraz roczne rabaty na zakupy w sklepach internetowych.

Organizatorzy konkursu to Polskie Towarzystwo Astronomiczne i Pracownia Komet i Meteorów, przy wsparciu serwisu Astropolis.pl. Patronat medialny sprawuje portal Astronomia.pl oraz serwisy: Kosmonauta.net, Astrohobby.pl, Astro4u i Astronomica.pl. Sponsorami konkursu są: Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne, Fundacja na rzecz promocji i rozwoju nauk przyrodniczych - Galileo, Vademecum Miłośnika Astronomii, Astrokrak, sklep Astrohobby, Piotr Brych - Wielki Atlas Nieba i Jesion Brand Nature.

[ Kamil Złoczewski ]

http://www.astronomia.pl/wiadomosci/index.php?id=2565

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Sierpień 2010
PostNapisane: poniedziałek, 30 sierpnia 2010, 07:58 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Skąd się biorą planetoidy podwójne?
Nowe obserwacje pokazują, że szybko rotujące planetoidy mogą się dzielić tworząc tym samym pary planetoid - informuje najnowszy numer czasopisma "Nature".
Planetoidy podwójne są dość często obserwowane w Układzie Słonecznym. Dotychczas jednak nie było jasne, czy częściej powstają one z poprzez podział większego obiektu, czy też przez grawitacyjne związanie się dwóch zupełnie różnych ciał.

Najnowszy numer czasopisma "Nature" przynosi artykuł grupy astronomów kierowanej przez Petra Praveca z Instytutu Astronomicznego w Ondrejovie, który rzuca więcej światła na ten problem. Naukowcy wykorzystali dwa teleskopy - 1-metrowy w Wise Observatory w Izraelu i 1.54-metrowy teleskop duński na La Silla w Chile - do obserwacji prawie setki planetoid podwójnych o rozmiarach od jednego do około dziesięciu kilometrów. Uzyskane krzywe zmian blasku zostały użyte do wyznaczenia prędkości ich rotacji oraz stosunków mas i rozmiarów.

Wyniki uzyskane przez grupę Praveca pokazują, że głównym procesem prowadzącym do powstawania planetoid podwójnych jest tzw. efekt YORP (skrót pochodzi o nazwisk jego odkrywców - Yarkovsky-O'Keefe-Radzievskii-Paddack). Jego działanie polega na tym, że światło słoneczne padające na powierzchnię planetoidy ogrzewa ją. Ogrzana powierzchnia oddaje potem swoją energię przestrzeni kosmicznej poprzez emisję fotonów w podczerwieni. To zmienia tempo rotacji planetoidy i w pewnych okolicznościach może prowadzić do rozpędzania rotacji do dużych prędkości. W przypadku ciała o średnicy kilku kilometrów, w zależności od jego gęstości, gdy okres rotacji dojdzie do około 2-4 godzin, planetoida może ulec podziałowi.

W przypadku planetoidy o średnicy 10 kilometrów, efekt YORP jest w stanie doprowadzić do jej podziału już po czasie około kilku-kilkunastu milionów lat.

Zaraz po podziale orbity obu ciał są chaotyczne. Z czasem, mniejszy obiekt zaczyna "kraść" energię rotacyjną większego ciała. W efekcie większe ciało znów rotuje wolniej, a mniejsze poszerza swoją orbitę. W niektórych przypadkach dochodzi nawet do rozerwania takiego układu i podziału na dwie osobne planetoidy.

Co ciekawe, część układów podwójnych badanych przez grupę Praveca zawiera trzecie, małe ciało. Astronomowie nie wiedzą jeszcze czy powstaje on drogą kolejnych podziałów rozpędzanych planetoid czy też jest przechwytywane z zewnątrz.
http://wiadomosci.onet.pl/2215040,16,sk ... ,item.html

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Sierpień 2010
PostNapisane: poniedziałek, 30 sierpnia 2010, 08:00 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Amatorska rakieta kosmiczna
W duńskiej firmie powstała amatorska kapsuła, za pomocą której będzie możliwe wysłanie człowieka w samotną podróż w kosmos. O powodzeniu tego projektu przekonamy się 30 sierpnia, gdy z umieszczonej na Bałtyku łodzi podwodnej zostanie wystrzelony jej prototyp.

Kristian von Bengtson i Peter Madsen to dwaj zapaleni wynalazcy, którzy w 2004 roku postanowili zbudować amatorską rakietę, która będzie w stanie wystrzelić człowieka w kosmos. Nie poprzestali na marzeniach. Założona przez nich firma, Copenhagen Suborbitals prowadzi od tego czasu projekt budowy takiego wehikułu i wszystko wskazuje na to, że są bliscy sukcesu. W dodatku jest ona organizacją non-profit, nie czerpie funduszy z państwa lecz opiera się w całości na środkach przekazanych przez sponsorów.
Mimo iż ich projekt, głównie ze względu na gabaryty, wydaje się samobójczy, udało im się znaleźć stałe, dobre źródło finansujące ich prace. Są przekonani o nadchodzącym sukcesie. Ich zdaniem takie jednoosobowe kapsuły do suborbitalnych podróży to przyszłość transportu i turystyki. Pełna nazwa kapsuły HEAT Rocket brzmi: Hybrid Exo Atmospheric Transporter, czyli Hybrydowy Egzo Atmosferyczny Transporter. Kapsuła, którą zmontowali w dość niepozornie wyglądającym warsztacie, została w pełni wykończona, a pierwszy test, na razie bezzałogowy, zaplanowano na 30 sierpnia bieżącego roku. Jeżeli próba zakończy się sukcesem, do kolejnego testu będą potrzebowali ochotnika. Do wnętrza zmieści się wyłącznie szczupła osoba średniego wzrostu. Sama kapsuła jest niewiele większa, więc możliwość ruchu jest bardzo ograniczona. Lot będzie się odbywał w pozycji stojącej, z lekko podkurczonymi nogami. Na wysokości głowy znajduje się przeszklone zwieńczenie konstrukcji, umożliwiające oglądanie widoków.

Wynalazcy opracowali sposób bezpiecznego dla pasażera odpalania rakiety oraz system spadochronów, które umożliwią wytracenie prędkości oraz lądowanie w morzu. Problemem może się jednak okazać manewrowanie torem lotu już po starcie. Bengtson i Madsen jednak nie tracą pogody ducha, są pewni, że jeszcze wszystko dopracują. Nie pozostaje nam nic innego jak trzymać kciuki i z niecierpliwością czekać na pierwsze testy HEAT Rocket. Ciekawe tylko ilu śmiałków odważy się w przyszłości z niej skorzystać.
http://odkrywcy.pl/gid,12611645,title,A ... jecie.html
http://odkrywcy.pl/kat,111398,title,Ama ... caid=6acb7

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Sierpień 2010
PostNapisane: poniedziałek, 30 sierpnia 2010, 08:49 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Zbadano fale akustyczne i cykl magnetyczny odległej gwiazdy
Międzynarodowy zespół astronomów zbadał cykl magnetyczny odległej gwiazdy, analogiczny do cyklu słonecznego. Dokonano tego badając za pomocą techniki asterosejsmologii fale akustyczne rozchodzące się w gwieździe.

Naukowcy zbadali gwiazdę HD49933, położoną 100 lat świetlnych od Ziemi, a na niebie widoczną w konstelacji Jednorożca. Przeanalizowano dane ze 187 dni, uzyskane przez francuską misję kosmiczną CoRoT, która wystartowała w grudniu 2006 r. Misja ta jest realizowana we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną ESA i kilkoma krajami.

Gwiazda HD49933 jest większa i gorętsza od Słońca. Okazało się, że jej cykl magnetyczny jest krótszy niż słoneczny. Dotychczasowe badania cyklów magnetycznych gwiazd wskazywały na przypadki podobne do 11-letniego cyklu słonecznego. Tym razem mamy jednak do czynienia z cyklem o długości mniej niż rok. Krótszy okres oznacza, że naukowcy mogą szybciej zaobserwować cały cykl, a nie tylko jego fragmenty.

Astronomom udało się też wykryć oznaki występowania plam gwiazdowych, analogicznych do plam na Słońcu. Są to obszary o intensywnej aktywności magnetycznej na powierzchni gwiazdy.

"Ogólnie mówiąc, gwiazda dzwoni jak dzwon", mówi członek zespołu badawczego Travis Metcalfe z amerykańskiego National Center for Atmospheric Research NCAR. "Gdy przechodzi przez swój cykl plam gwiazdowych, ton i głośność dzwonienia ulega zmianie w bardzo specyficzny sposób, przesuwając się w stronę wyższych tonów o niższym natężeniu dźwięku w szczycie cyklu magnetycznego".

Zespół naukowców planuje rozszerzyć badania na inne gwiazdy obserwowane przez misję CoRoT, a także przeanalizować dane z amerykańskiej misji Kepler. Grupa badawcza obejmuje astronomów ze Stanów Zjednoczonych, Francji i Hiszpanii.

Więcej informacji:
Distant star's sound waves reveal cycle similar to the Sun’s

[ Astronomia.pl - Krzysztof Czart ]

Źródło: NCAR & UCAR
http://www.astronomia.pl/wiadomosci/index.php?id=2566

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Sierpień 2010
PostNapisane: poniedziałek, 30 sierpnia 2010, 19:50 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Doskonały czas na podziwianie Jowisza
Wrzesień to doskonały czas do podziwiania Jowisza, który znajduje się właśnie w opozycji - informują astronomowie.
Wrzesień to miesiąc równonocy jesiennej, czyli momentu przejścia Słońca przez równik niebieski z półkuli północnej na południową. W tym roku momentu tego, związanego z początkiem astronomicznej jesieni, oczekujemy 23 września o godzinie 5:09 naszego czasu.

Ponieważ deklinacja Słońca maleje, dni stają się coraz krótsze. W Warszawie, 1 września, nasza dzienna gwiazda wzejdzie o godzinie 5:47, a zajdzie o 19:24. Natomiast 30 września jej wschód możemy obserwować o godzinie 6:35, a zachód o 18:16.

Wrzesień to doskonały czas do podziwiania największej planety Układu Słonecznego. Jowisz przebywa teraz w opozycji, w związku z tym jego blask jest największy (wynosi aż -2.9 wielkości gwiazdowej), a średnica tarczy sięga 50 sekund łuku. Planetę widać przez całą noc w konstelacji Ryb.

W drugiej połowie września wystąpią dobre warunki do obserwacji Merkurego. W okolicach 21 września, godzinę przed wschodem Słońca planetę widać około 10 stopni nad wschodnim horyzontem.

Warunki do obserwacji Wenus, we wrześniu, są bardzo trudne. Podobnie jest z Marsem i Saturnem, które znajduje się na sferze niebieskiej tylko kilka stopni od Wenus, a są od niej znacznie słabsze.

Niedaleko Jowisza, także w gwiazdozbiorze Ryb, świeci Uran. Jego jasność wynosi 5.7 wielkości gwiazdowych, jest więc w zasięgu obserwacji "gołym okiem". Dnia 19 września Uran i Jowisz znajdą się w odległości kątowej tylko 0.8 stopnia od siebie.

W pierwszej połowie nocy możemy obserwować Neptuna. Świeci on w konstelacji Koziorożca i aby go dojrzeć należy użyć lornetki lub małego teleskopu.

Także w pierwszej połowie nocy, w gwiazdozbiorze Strzelca, możemy dojrzeć Plutona. Niestety do jego obserwacji potrzebujemy już sporego teleskopu amatorskiego.

We wrześniu nie ma żadnego bardzo dużego roju meteorów. Największym dostępnym są Alfa Aurigidy aktywne od 25 sierpnia do 8 września. Zwykle w maksimum, występującym w okolicach 1 września, można dojrzeć około 10 zjawisk na godzinę.
http://wiadomosci.onet.pl/2215539,16,do ... ,item.html

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Sierpień 2010
PostNapisane: wtorek, 31 sierpnia 2010, 08:58 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Gotowy projekt nowej rosyjskiej rakiety nośnej Rus-M


Po ponad roku prac projektanci nowej rosyjskiej rakiety kolejnej generacji przedstawili jej projekt do oceny przez agencję kosmiczną Roskosmos. Nowa rakieta nośna nazywa się Rus-M.

Na wiosnę 2009 r. Rosyjska Federalna Agencja Kosmiczna Roskosmos zamówiła projekt nowej rakiety nośnej do wynoszenia w kosmos przyszłych statków załogowych PPTS, które mają zastąpić dotychczasowe statki Sojuz. Przetarg wygrała firma TsSKB-Progress, która 25 sierpnia 2010 r. zaprezentowała projekt podczas spotkania Naukowego i Technicznego Komitetu agencji kosmicznej.

Według założeń rakieta ma być dwustopniowa i mieć trzy silniki startowe przy pierwszym członie. Rodzina rakiet Rus-M ma składać się z kilku wersji rakiet różniących się maksymalnym udźwigiem. W najsilniejszej wersji rakieta ma wynosić ładunki o masie ponad 100 ton.

Rakiety Rus-M mają startować z nowego kosmodromu Wostocznyj, którego budowa rozpocznie się w południowo-wschodniej Rosji w 2011 r.

Więcej informacji:
Rus-M design is ready
Rus-M. Nowa rodzina rakiet nośnych (PPTS)

[ Astronomia.pl - Krzysztof Czart ]

http://www.astronomia.pl/wiadomosci/index.php?id=2568

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Sierpień 2010
PostNapisane: wtorek, 31 sierpnia 2010, 09:54 
Offline
Ranga: [4]
Ranga: [4]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 28 marca 2010, 11:23
Posty: 684
Ruskie budują, budują a ludziska im głodują ;) Podobno zamknęli akademie wojskowe i nie przyjmują nowych rekrutów. Wszyscy młodzi lgną do wojska bo to jedyna pewna firma z dobrym zarobkiem. :!:


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 2


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 41 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL