Teraz jest czwartek, 28 marca 2024, 17:40

Strefa czasowa: UTC + 2




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Sierpień 2010
PostNapisane: poniedziałek, 2 sierpnia 2010, 09:52 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Awaria klimatyzacji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej
Zepsuł się jeden z dwóch systemów chłodzenia obsługujących amerykańskie, europejskie i japońskie laboratoria na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (MSK). Konieczne stało się wyłączenie części sprzętu na MSK, generującego wysoką temperaturę.

Trzej rosyjscy kosmonauci i trzej astronauci NASA, którzy znajdują się na pokładzie, są całkowicie bezpieczni. Załoga spała, kiedy doszło do awarii. Obudziły ją sygnały alarmowe. Zespół zabrał się natychmiast do pracy, by zabezpieczyć ostatni działający system chłodzenia przed przeciążeniem.

Podjęto decyzję o przygotowaniu dwóch wypraw na zewnątrz stacji, by naprawić awarię.

MSK, wart 100 mld dol. wspólny projekt 16 państw, ma dwa systemy chłodzenia, obniżające wysoka temperaturę generowaną przez sprzęt. Utrata jednego z systemów spowodowała między innymi wyłączenie dwóch z czterech żyroskopów stacji, które gwarantują MSK właściwą orientację w przestrzeni, jeden z dwóch systemów komunikacji i jeden z dwóch odbiorników GPS.

Inżynierowie stacji Doug Wheelock i Tracy Calwell Dyson przygotowywali się do wyjścia w najbliższy czwartek na zewnątrz stacji, by zainstalować nowy robot-dźwig oraz przygotować MSK na przyjęcie pojemnika do składowania sprzętu, który ma być dostarczony stacji przez prom Discovery w listopadzie.

Prace te będą odłożone na później, a astronauci zajmą się naprawą awarii.

Według NASA, bez kontroli temperatury część MSK zwrócona w stronę słońca, musiałaby wytrzymać temperaturę rzędu 121 stopni, podczas gdy w części stacji pogrążonej w mroku słupek termometru spadłby do -157 stopni.

http://wiadomosci.wp.pl/kat,18032,title ... omosc.html

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 

 Tytuł: Re: Sierpień 2010
PostNapisane: poniedziałek, 2 sierpnia 2010, 09:53 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Niebo w sierpniu - idealne warunki do obserwacji
Klasyczną atrakcją sierpniowego nieba są Perseidy. W tym roku warunki do obserwacji tego roju będą idealne.
W sierpniu Słońce nadal zbliża się do równika niebieskiego, więc dni stają się coraz krótsze. 1 sierpnia wschód naszej dziennej gwiazdy nastąpi o godzinie 4:56, a zachód o godz. 20:27. W końcu tego miesiąca Słońce wzejdzie o 5:45, a zajdzie o 19:26. W sierpniu Słońce wstępuje w znak Panny.

Kolejność faz Księżyca jest w nadchodzącym miesiącu następująca: ostatnia kwadra - 3 VIII o godz. 6:59, nów - 10 VIII o godz. 05:08, pierwsza kwadra - 16 VIII o godz. 20:14 i pełnia - 24 VIII o godz. 19:04. Najbliżej Ziemi Srebrny Glob znajdzie się 10 sierpnia o godzinie 19:57, a najdalej 25 sierpnia o godzinie 7:52.
Niewątpliwą atrakcją sierpnia są meteory z roju Perseidów. Rój ten jest aktywny od połowy lipca do praktycznie ostatnich dni sierpnia i swoje maksimum osiąga typowo w okolicach nocy z 12 na 13 sierpnia. W tym roku wypada ono w drugiej połowie nocy z 12 na 13 sierpnia, czyli w czasie idealnym dla obserwatorów w Polsce. Gdy połączymy ten fakt z nowiem Księżyca, który wypada 10 sierpnia, otrzymamy świetne warunki do podziwiania tegorocznego maksimum aktywności.

Merkury znajduje się na niebie w pobliżu Słońca i jego obserwacje w sierpniu nie są możliwe.

Pogarszają się warunki wieczornej widzialności Wenus. Na początku miesiąca, godzinę po zachodzie Słońca, planetę można będzie dojrzeć jeszcze na wysokości 5-6 stopni nad zachodnim horyzontem. Pod koniec sierpnia obserwacje planety Bogini Miłości staną się jednak niemożliwe.

Niedaleko Wenus świeci Mars. Jest on jednak ponad 250 razy od Wenus słabszy, przez co, ze względu na jasną łunę wieczorną, jego obserwacje są bardzo trudne, albo wręcz niemożliwe.

Polepszają się za to warunki do obserwacji Jowisza. Świeci on w drugiej połowie nocy w konstelacji Ryb. Ponieważ planeta zbliża się do opozycji, jej blask sięga -2.9 wielkości gwiazdowej, a średnica tarczy dochodzi do prawie 50 sekund łuku.

Saturn świeci na niebie w tym samym rejonie nieba co Wenus i Mars.W związku z tym, z jego dojrzeniem będziemy mieli takie same problemy jak w przypadku Marsa.

W sierpniu możemy bez problemów podziwiać Urana i Neptuna. Uran świeci w Rybach - niedaleko jasnego Jowisza, a Neptun na granicy gwiazdozbiorów Wodnika i Koziorożca. Do obserwacji obu tych planet warto wykorzystać lornetkę.

Lornetka przyda nam się także do obserwacji planetoid (6)Hebe i (8)Flora, które w sierpniu znajdują się blisko opozycji i są przez to stosunkowo jasne. Hebe świeci na tle gwiazd z konstelacji Wieloryba, a Florę widać w Wodniku.

Na naszym niebie wciąż widać kometę 10P/Tempel 2. Choć jej blask słabnie, nadal możemy dojrzeć ją przy pomocy większych lornetek. Kometę widać w drugiej połowie nocy w gwiazdozbiorze Wieloryba
http://wiadomosci.onet.pl/2204539,16,ni ... ,item.html

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Sierpień 2010
PostNapisane: wtorek, 3 sierpnia 2010, 21:39 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Komety trojańskie - najbardziej nieprzewidywalne zagrożenie
Mityczny drewniany koń przyniósł niespodziewaną klęskę mieszkańcom Troi. Dziś historia może się powtórzyć, choć w nieco zmienionej formie. Astronomowie ostrzegają nas bowiem przed tzw. trojańskimi kometami, które mogą przynieść zagładę naszej planecie - informuje New Scientist.

Są nimi sporych rozmiarów planetoidy, krążące w obrębie orbity Neptuna, praktycznie zgodnie z ruchem planety. Jeśli odłączą się i skierują w stronę Ziemi, mogą stać się śmiertelnym zagrożeniem. Według przewidywań astrofizyków prawie 3 / 4 potencjalnych zagrożeń dla naszej planety związanych jest z obiektami znajdującymi się w jej bliskim położeniu. Około 1000 z nich jest ściśle monitorowanych. Pozostałą część, potencjalnie niebezpiecznych komet, trudno jest namierzyć.
Zainteresowanie naukowców wzbudziły ostatnio tzw. centaury. Są to planetoidy pokryte lodem, które charakteryzują się stałym torem lotu po orbicie pomiędzy Neptunem a Saturnem. Powracają do wnętrza Układu Słonecznego regularnie co 200-300 lat. Zakres ich ruchu jest prawie niezmienny, a naukowcy są w stanie przewidzieć ewentualne odchylenia.

Ich podróż kończy się albo stopieniem przez ciepło Słońca albo zderzeniem z innym ciałem, nie wiadomo jednak dokładnie skąd się biorą, co nadaje im pierwotny pęd i wprawia w ruch. Profesor Jonathan Horner z University of Durham w Wielkiej Brytanii dopatruje się ich początku właśnie w kometach trojańskich, które wybijając się z przestrzeni wokół Neptuna, zaczynają żyć drugim życiem – wolnego centaura.
Wszystko wskazuje na to, że wyjaśnienie to może być słuszne, a co za tym idzie, kolejne z asteroid Neptuna mogą „uciec”, W przeciwieństwie do tych, których tor ruchu już znamy, nowe planetoidy obiorą go w sposób zupełnie spontaniczny. Ze względu na bliskość naszej planety, istnieje możliwość, że któraś z nich doprowadzi do zderzenia, zwłaszcza, że szacuje się, iż wokół Neptuna może krążyć nawet 10 milionów ciał o średnicy przekraczającej 1km. W chwili obecnej naukowcy zidentyfikowali zaledwie 6 sztuk!

Część naukowców apeluje o zachowanie umiaru we wzbudzaniu tego typu sensacji. Zdaniem Hela Levisona z Southwest Research Institute w Boulder, Colorado, prawdopodobieństwo, że Ziemia znajdzie się akurat na drodze takiej planetoidy jest nadal niezwykle małe, nawet jeśli obiektów rzeczywiście jest aż 10 milionów. Co innego, gdyby był ich miliard, wtedy moglibyśmy się martwić – uspokaja. Z drugiej strony, trudno zakładać, że ewentualni kosmiczni uciekinierzy, będą się przejmować regułami prawdopodobieństwa. We wszechświecie wszystko jest możliwe, a ryzyko, choćby niewielkie, istnieje.
http://odkrywcy.pl/kat,111402,page,2,ti ... omosc.html

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Sierpień 2010
PostNapisane: niedziela, 8 sierpnia 2010, 18:24 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Trzeci raz spróbują naprawić klimatyzację w kosmosie
Konieczny będzie trzeci spacer w przestrzeni, by naprawić klimatyzację na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) - poinformowali przedstawiciele NASA.

Dwoje amerykańskich astronautów Douglas Wheelock i Tracy Caldwell Dyson wyszło wcześniej w sobotę z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), by wymienić pompę w systemie chłodzenia, która zepsuła się przed tygodniem.

W sobotę astronautom nie udało się dokonać większych postępów. Podczas prób naprawienia systemu chłodzenia doszło do wycieku amoniaku i w rezultacie Wheelock i Dyson nie zdołali usunąć zepsutej pompy
Pompa przestała działać w ubiegły weekend i unieruchomiła część systemu chłodzenia w amerykańskiej części stacji. Gdyby zepsuła się i druga część, co - jak twierdzi dyrektor programu ISS w NASA Mike Suffredini - jest niemożliwe, Amerykanom nie zagrozi niebezpieczeństwo, bowiem będą mogli znaleźć schronienie u rosyjskich kolegów. W rosyjskiej części ISS klimatyzacja funkcjonuje prawidłowo.

Astronauci podejmą kolejna próbę naprawienia awarii najwcześniej w środę, ponieważ inżynierowie muszą opracować następne etapy prac. NASA informuje, że sytuacja na ISS jest stabilna.
http://wiadomosci.wp.pl/kat,18032,title ... omosc.html

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Sierpień 2010
PostNapisane: niedziela, 8 sierpnia 2010, 18:55 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Rozpoczął się konkurs SkyQuest!


Dziś zaczyna się pierwsza edycja konkursu obserwacyjnego SkyQuest. Kierowany jest do młodych adeptów astronomii - młodzieży, uczniów gimnazjum i szkół średnich. "Wakacyjne spotkanie z niebem" - bo taki brzmi claim konkursu - będzie się składało z pięciu tygodniowych edycji. Poza uczestnikami, swoją rolę w rywalizacji będą mieli również miłośnicy astronomii (mentorzy), których zadaniem będzie pomoc uczestnikom w realizacji zadań.

Uczestnicy SkyQuest-a będą prezentować swoje obserwacje na stronie internetowej konkursu (w formie blogu): http://www.skyquest.pl. Wpisy będą oceniane na bieżąco przez miłośników astronomii oraz jury konkursowe złożone z zawodowych astronomów.

"Celem konkursu jest zachęcenie wszystkich do spojrzenie w górę i poznanie zjawisk widocznych na niebie. Wystarczy tylko odrobina chęci aby zajrzeć przez okno lub wyjść na podwórze, aby zdobyć dla samego/samej siebie kawałek Wszechświata." - wyjaśnia Kamil Złoczewski organizator i juror konkursu.

Pomocą w wykonaniu zdań obserwacyjnych będzie dedykowane forum SkyQuest'a a także obecność konkursu w serwisach Facebook, Twitter i Flickr.

Przebieg konkursu w skrócie wygląda następująco. Konkurs będzie się składał z pięciu tygodniowych edycji. W trakcie każdego tygodnia uczestnik SkyQuest - uczeń gimnazjum lub szkoły średniej - z pomocą mentora, miłośnika astronomii - ma do wykonania i przedstawienia na blogu SkyQuest jedno zadanie obserwacyjne. W ostatecznej ocenie będą brane pod uwagę 4 najwyżej ocenione opisy obserwacji.

Aby zostać uczestnikiem lub mentorem w SkyQuest należy zarejestrować się najpóźniej w drugim tygodniu konkursu, tj. do 19 sierpnia i zaprezentować na swoim blogu konkursowym relację dotyczącą wykonania 4 obserwacji nieba (jedna obserwacja może być wykonana przed przystąpieniem do konkursu).

Zapraszamy do udziału w SkyQuest i przypominamy, iż termin rejestracji w konkursie mija 19 sierpnia. Organizatorzy konkursu wciąż poszukują sponsorów nagród.

Organizatorami SkyQuest są: Polskie Towarzystwo Astronomiczne oraz Pracownia Komet i Meteorów, wspierani przez serwis Astropolis.pl. Patronat medialny nad konkursem sprawuje m.in. portal Astronomia.pl. Sponsorzy nagród to: Fundacja na rzecz promocji i rozwoju nauk przyrodniczych - Galileo, Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne, Astrokrak i sponsorzy indywidualni.

Więcej informacji:
http://www.skyquest.pl

[ Astronomia.pl - Jan Pomierny ]

Źródło: PTA, PKiM
http://www.astronomia.pl/wiadomosci/index.php?id=2551

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Sierpień 2010
PostNapisane: niedziela, 8 sierpnia 2010, 18:56 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Wybuch supernowej widziany w 3D


Astronomowie uzyskali trójwymiarowy widok materiału wyrzuconego w wybuchu supernowej. Do obserwacji użyto Bardzo Dużego Teleskopu VLT z zamontowanym unikalnym spektrografem całego pola.

Badanym obiektem jest pozostałość po wybuchu supernowej SN 1987A, która eksplodowała w 1987 r. w Wielkim Obłoku Magellana. Była to pierwsza od 383 lat supernowa widoczna gołym okiem, a jej obserwacje dostarczyły astrofizykom wielu informacji na temat eksplozji supernowych.

Najnowsze obserwacje zostały wykonane przez zespół naukowców z Wielkiej Brytanii, Szwecji i z Europejskiego Obserwatorium Południowego ESO. Użyli oni Bardzo Dużego Teleskopu (VLT - Very Large Telescope) z systemem optyki adaptywnej i zamontowanym spektrografem całego pola SINFONI, pracującym w bliskiej podczerwieni.

Dzięki uzyskanym danym udało się opracować trójwymiarową rekonstrukcję centralnej części materiału pozostałego po wybuchu supernowej. Okazuje się, że wybuch nie był symetryczny, w niektórych kierunkach był silniejszy i szybszy niż w innych. Takie zachowanie supernowej zostało przewidziane przez niektóre z najnowszych modeli komputerowych, nowe obserwacje są więc pierwszym bezpośrednich potwierdzeniem tych modeli.

Analiza obserwacji wskazuje, że pierwszy materiał wyrzucony w eksplozji supernowej poruszał się z prędkością 100 milionów km/h, czyli około jednej dziesiątej prędkości światła. Po 10 latach dotarł do wcześniej istniejącego pierścienia złożonego z gazu i pyłu, a będącego efektem wcześniejszej fazy umierania gwiazdy. Kolejna fala materiału porusza się już dziesięciokrotnie wolniej i jest podgrzewana przez pierwiastki radioaktywne wytworzone w trakcie wybuchu.

Więcej informacji:
Seeing a Stellar Explosion in 3D (ESO)

[ Astronomia.pl - Krzysztof Czart ]

Źródło: ESO

http://www.astronomia.pl/wiadomosci/index.php?id=2550

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Sierpień 2010
PostNapisane: wtorek, 10 sierpnia 2010, 18:29 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
"Musimy skolonizować kosmos, by przetrwać"
W najbliższych 200 latach ludzkość musi skolonizować kosmos, jeśli chce przetrwać w dłuższej perspektywie czasowej - powiedział w poniedziałek portalowi Big Think światowej sławy astrofizyk i kosmolog Stephen Hawking.
Według Hawkinga, egzystencjalnych zagrożeń dla ludzkości, podobnych do kryzysu kubańskiego z 1963 r., grożącym wybuchem wojny nuklearnej będzie w przyszłości więcej i już teraz należy przygotować awaryjne plany na taką ewentualność.

"Podobne kryzysy będzie trudno ominąć w najbliższych stu latach nie mówiąc o tysiącu lat, czy tym bardziej milionie lat. Będzie potrzeba większej troski i osądu po to, by je ominąć" - stwierdził.
Ale jestem optymistą. Jeśli w najbliższych 200 latach uda się uniknąć katastrofy, to w miarę jak będziemy się rozprzestrzeniać w przestrzeni kosmicznej, ludzki gatunek powinien stać się bezpieczny" - dodał.

"Jeśli jesteśmy jedynymi rozumnymi istotami zamieszkującymi galaktykę, to powinniśmy zapewnić sobie przetrwanie i kontynuację gatunku" - wyjaśnił.

68-letni prof. Hawking, od lat związany z uniwersytetem w Cambridge, ostrzegł, że przyrost ludności w połączeniu z wyczerpywaniem się nieodtwarzalnych bogactw mineralnych Ziemi, oznacza, że ludzkość, jeśli chce utrwalić osiągnięty postęp, musi spoglądać ku gwiazdom.

"Liczba ludności oraz wyczerpywanie się zasobów planety Ziemi rosną w tempie geometrycznym. To samo dzieje się z naszą zdolnością zmiany otoczenia na dobre i na złe" - zaznaczył.

We wcześniejszym wywiadzie z początku br., Hawking ostrzegł, że badania kosmosu mogą okazać się niebezpieczne. Wyprowadził stąd wniosek, że ludzie powinni wystrzegać się kontaktu z nieznanymi sobie formami życia, które mogą okazać się wrogie.

źródło informacji: INTERIA.PL/PAP
http://fakty.interia.pl/nauka/news/musi ... 1516697,14

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Sierpień 2010
PostNapisane: środa, 11 sierpnia 2010, 08:12 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
B. szef NASA przeżył katastrofę samolotu
Były republikański senator z Alaski Ted Stevens zginął w katastrofie małego samolotu, który rozbił się w poniedziałek wieczorem czasu lokalnego na Alasce - poinformował rzecznik rodziny Mitch Rose. W katastrofie zginęło pięć osób.

Samolotem podróżowało dziewięciu ludzi - poza senatorem na pokładzie znajdował się m.in. były szef NASA Sean O'Keefe. Początkowo nie było wiadomo, czy przeżył on wypadek, ale potem źródła zbliżone do rodziny podały, że O'Keefe i podróżujący z nim syn ocaleli.

Sean O'Keefe, który w latach 2001-2005 kierował amerykańską agencją kosmiczną NASA, jest szefem północnoamerykańskiej filii koncernu aerokosmicznego EADS.

W miejscowych mediach pojawiały się sprzeczne doniesienia na temat losu senatora Stevensa. Cytowany przez nie przyjaciel rodziny najpierw poinformował o śmierci polityka, ale później dodał, że nie zostało to potwierdzone.

Ostatecznie jednak rzecznik potwierdził, że rodzina senatora "została powiadomiona, iż nie przeżył on wypadku".

Z wcześniejszych informacji amerykańskiej telewizji CNN wynika, że cztery osoby przeżyły katastrofę. Stan dwóch z nich określany jest jako ciężki. Pozostałe dwie osoby odniosły niezagrażające ich życiu obrażenia.

Samolot rozbił się w poniedziałek wieczorem czasu lokalnego, około 30 km na północ od Dillingham na południowym zachodzie Alaski. Poszukiwania ofiar, które wznowiono we wtorek rano, odbywały się w trudnych warunkach pogodowych.

86-letni Ted Stevens, który był najdłużej piastującym mandat republikańskim senatorem, przebywał na Alasce wraz z rodziną i byłymi współpracownikami z Kongresu. Brał udział w wycieczce wędkarskiej. Towarzyszącej mu żony, Catherine, nie było na pokładzie samolotu, który się rozbił.

Amerykańskie media przypominają, że w 1978 r. Stevens był jedną z dwóch osób, które przeżyły katastrofę samolotu na lotnisku w Anchorage. Zginęła wówczas jego pierwsza żona Anna.

Ted Stevens, który w 1968 r. po raz pierwszy zajął miejsce w Senacie USA, dwa lata temu przegrał wybory na swą siódmą kadencję z demokratycznym rywalem Markiem Begichem. Stevens był wcześniej oskarżony o składanie fałszywych zeznań dotyczących podarunków, jakie otrzymał w latach 1999-2006 od jednego z koncernów naftowych.

To trzeci samolot, który w ostatnim czasie rozbił się na Alasce. W dwóch poprzednich wypadkach śmierć poniosło w sumie siedem osób.

(oso, mg, ms)

TAGI: nasa, sean o'keefe, alaska, wypadek, samolot, usa

http://wiadomosci.wp.pl/kat,1356,title, ... omosc.html

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Sierpień 2010
PostNapisane: czwartek, 12 sierpnia 2010, 09:11 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Drugi spacer w kosmosie o wiele bardziej udany
Podczas drugiego wyjścia w otwartą przestrzeń dwójka amerykańskich astronautów z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) zdołała zdemontować zepsutą pompę systemu chłodzenia w części stacji, co się nie udało podczas pierwszego spaceru.
Astronauci Douglas Wheelock i Tracy Caldwell Dyson podjęli dziś drugą - tym razem udaną - próbę demontażu wadliwej pompy ciekłego amoniaku do jednego z obwodów chłodzących stacji i przygotowania miejsca robót do zainstalowania agregatu zapasowego.

Podczas poprzedniego wyjścia w sobotę, 7 sierpnia, próba wznowienia pracy systemu chłodzącego nie powiodła się z powodu znacznego wycieku amoniaku.
Tym razem udało się usunąć zepsutą 355-kilogramową pompę wielkości wanny - pisze agencja Associated Press, dodając, że zapasowa pompa zostanie zainstalowana w czasie trzeciego spaceru w niedzielę.

Wstępnie amerykańska agencja kosmiczna NASA sądziła, że dwa wyjścia wystarczą.

Pompa przestała działać 31 lipca i unieruchomiła część systemu chłodzenia w amerykańskiej części stacji. Gdyby zepsuła się i druga część, co - jak twierdzi dyrektor programu ISS w NASA Mike Suffredini - jest niemożliwe, Amerykanom nie zagrozi niebezpieczeństwo, gdyż będą mogli znaleźć schronienie u rosyjskich kolegów. W rosyjskiej części ISS klimatyzacja funkcjonuje prawidłowo.

Na ISS przebywa obecnie trójka Amerykanów i trzech Rosjan.

źródło informacji: INTERIA.PL/PAP
http://fakty.interia.pl/nauka/news/drug ... 1517689,14

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Sierpień 2010
PostNapisane: czwartek, 12 sierpnia 2010, 18:03 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Perseidy urządzą spektakl na niebie!
W drugiej połowie nocy z 12 na 13 sierpnia wystąpią najlepsze warunki do podziwiania tegorocznego maksimum aktywności roju Perseidów - poinformował PAP dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

Perseidy są dużym i znanym rojem, którego meteory możemy obserwować od połowy lipca do ok. 25 sierpnia. Maksimum aktywności tego roju, w którym zwykle widać około stu "spadających gwiazd" na godzinę, występuje co roku ok. 12 sierpnia.

Tego roku spodziewany okres najwyższej aktywności roju nastąpić ma 12 sierpnia od godz. 20 do godz. 9 następnego dnia.

Ostatnie prognozy francuskich astronomów Petera Jenniskensa i Jeremiego Vaubaillona przewidują, że główne i szerokie maksimum powinno pojawić się 13 sierpnia o godzinie 5:20 naszego czasu.

Naukowcy przewidują jeszcze jedno maksimum związane ze śladem pyłowym wyrzuconym z komety109P/Swift-Tuttle w roku 1479. Pik ten ma trwać około jednej godziny i ma wystąpić 12 sierpnia o godzinie 18:49 naszego czasu.
Druga połowa nocy z 12 na 13 sierpnia będzie w Polsce najlepszym czasem do obserwacji Perseidów. Radiant roju, czyli miejsce z którego wybiegają jego meteory, znajduje się na granicy konstelacji Perseusza i Kasjopei. Wieczorem jest jeszcze nisko nad horyzontem, ale w drugiej połowie nocy potrafi wznosić się na wysokość 50-60 stopni, co zapewnia świetne warunki do obserwacji i gwarantuje dużo meteorów.

Dodatkowym argumentem zachęcającym do obserwacji jest nów Księżyca z 10 sierpnia. W samym maksimum aktywności Księżyc będzie tuż po nowiu i jego wąski rogal zajdzie wieczorem, zupełnie nie przeszkadzając w obserwacjach.

Meteory najlepiej obserwować z ciemnego miejsca oddalonego od świateł miejskich. Do obserwacji należy się przygotować. Warto więc zaadoptować wzrok do ciemności. Gdy nasze oczy odpoczną od światła przez około 10-15 minut, łatwiej będzie nam zauważyć słabsze meteory. Obserwacje można prowadzić siedząc na wygodnym leżaku lub leżąc na materacu czy karimacie. Nie trzeba patrzeć w jakimś konkretnym kierunku, bo meteory widać na całym niebie. Warto więc wybrać tą część nieboskłonu, która jest najciemniejsza i najmniej zasłonięta drzewami czy budynkami. Potem wystarczy tylko spokojnie wodzić wzrokiem na niebie i wypatrywać meteorów. W drugiej połowie nocy z 12 na 13 sierpnia nie będziemy długo na nie czekać, bo, w dobrych warunkach, aktywność na poziomie grubych kilkudziesięciu meteorów na godzinę (a więc około jednego zjawiska na minutę) jest w zasadzie gwarantowana. (PAP)

http://odkrywcy.pl/kat,111402,page,2,ti ... omosc.html

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Sierpień 2010
PostNapisane: czwartek, 12 sierpnia 2010, 20:03 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Konkurs na opis ulubionego gwiazdozbioru
Czy masz swój ulubiony gwiazdozbiór? Większość naszych Czytelników za najładniejszą uważa konstelację Oriona - w przeprowadzanych sondach około 60 procent osób wskazuje właśnie ten gwiazdozbiór.

Weź udział w konkursie, wybierz swój ulubiony gwiazdozbiór i opisz go w ciekawy sposób. Następnie prześlij opis do portalu Astronomia.pl na adres konkurs@astronomia.pl z tytułem "Ulubiony gwiazdozbiór". Najciekawsze opisy zostaną nagrodzone!

Konkurs został ogłoszony przez portal Astronomia.pl. Nagrodami będą książki "Atlas nieba. Gwiazdy, planety, Wszechświat", ufundował je wydawca Wydawnictwo Arkady. Atlas ten został właśnie wznowiony, jego patronem medialnym jest nasz portal. Mamy pięć takich atlasów dla autorów najlepszych opisów konstelacji. Dodatkową nagrodą będzie publikacja opisów na łamach portalu Astronomia.pl.

Konkurs trwa od 12 sierpnia do 5 września 2010 r. Tekst opisu może mieć dowolną formę i długość. Prosimy nie dołączać zdjęć, ocenie będzie podlegać sam tekst - ciekawość i oryginalość opisu, poprawność merytoryczna i poprawność językowa.

Więcej informacji:
Regulamin konkursu

[ Astronomia.pl - Krzysztof Czart ]
http://www.astronomia.pl/wiadomosci/index.php?id=2555

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Sierpień 2010
PostNapisane: czwartek, 12 sierpnia 2010, 20:04 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Mgławica Tarantula sfotografowana 67-megapikselową kamerą
Astronomowie korzystający z należącego do ESO teleskopu VISTA wykonali bardzo szczegółowe zdjęcie Mgławicy Tarantula, wraz z rejonami tworzenia się gwiazd. Sfotografowane obiekty znajdują się w sąsiedniej galaktyce Wielkim Obłoku Magellana.

VISTA to największy na świecie teleskop do przeglądów nieba, ma aż 4,1 metra średnicy, pracuje w podczerwieni i należy do Europejskiego Obserwatorium Południowego ESO. Pracuje w Chile w Obserwatorium Paranal, gdzie panują jedne z najlepszych na świecie warunków klimatycznych do prowadzenia obserwacji astronomicznych. VISTA może być też traktowany jako wielki cyfrowy aparat fotograficzny, jego matryca ma 67 megapikseli.

Sąsiednie galaktyki, Wielki oraz Mały Obłok Magellana, są celem jednego z przeglądów prowadzonych instrumentem VISTA. Przegląd ten nosi nazwę VISTA Magellanic Cloud Survey. Obejmie obszar nieba o powierzchni 184 stopni kwadratowych, co odpowiada powierzchni prawie tysiąckrotnie większej niż tarcza Księżyca w pełni. Stanowi jeden z sześciu dużych przeglądów na niebie południowym zaplanowanych w ciągu pierwszych pięciu lat działania teleskopu.

Na zaprezentowanym zdjęciu w centrum widać rejon gwiazdotwórczy 30 Doradus, zwany też Mgławicą Tarantula. W środku mgławicy położona jest gromada RMC 136 z najmasywniejszymi znanymi gwiazdami. Po lewej znajduje się gromada gwiazd NGC 2100, po prawej można dostrzec pozostałość po supernowej SN1987A. Poniżej środka znajduje się seria rejonów gwiazdotwórczych, w tym NGC 2080, zwany też "Mgławicą Głowy Ducha" oraz gromada gwiazd NGC 2083.

Więcej informacji:
Ambitious Survey Spots Stellar Nurseries
Mgławica Tarantula - zdjęcie bez opisów

[ Astronomia.pl - Krzysztof Czart ]

Źródło: Europejskie Obserwatorium Południowe ESO
http://www.astronomia.pl/wiadomosci/index.php?id=2553

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Sierpień 2010
PostNapisane: czwartek, 12 sierpnia 2010, 20:05 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Kosmiczny teleskop WISE rozgrzewa się
Wysłany przez NASA podczerwony kosmiczny teleskop WISE zaczyna nagrzewać się. Przyczyną jest kończenie się chłodziwa potrzebnego do zmrażania wrażliwych na ciepło instrumentów teleskopu.

Teleskop posiada dwa zbiorniki z materiałem chłodzącym, dzięki któremu instrumenty pracują w temperaturze zaledwie 12 kelwinów, czyli minus 258,15 stopnia Celsjusza. Jeden z nich jest już wypróżniony i temperatura zaczyna się podnosić.

Najbardziej czułym na ciepło instrumentem obserwatorium jest detektor pracujący w zakresie najdłuższych fal. Gdy temperatura wzrosła do 31 kelwinów, dane przez niego generowane przestały mieć znaczenie naukowe. Pozostałe instrumenty teleskopu WISE mogą jeszcze pracować, dopóki drugi zbiornik zawiera chłodziwo.

WISE ukończył już swoje główne zadanie, którym było wykonanie mapy całego nieba w zakresie fal podczerwonych. Koniec tego zadania nastąpił 17 lipca b.r. Po tym dniu w ramach misji wykonano jeszcze 1,5 miliona dodatkowych zdjęć obejmujących setki milionów obiektów astronomicznych. Do tej pory WISE odkrył ponad 29 tysięcy nowych planetoid, ponad 100 obiektów przelatujących blisko Ziemi oraz 15 komet.

Aktualnie obserwatorium wykonuje drugi przegląd prawie połowy nieba, ale możliwe, że chłodziwo skończy się zanim to zadanie zostanie wykonane.

Więcej informacji:
WISE Spacecraft Warming Up

[ Astronomia.pl - Krzysztof Czart ]

Źródło: NASA / JPL
http://www.astronomia.pl/wiadomosci/index.php?id=2552

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Sierpień 2010
PostNapisane: piątek, 13 sierpnia 2010, 18:10 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Naiwny Niemiec kupił działki... na Księżycu
W zapomnienie poszły już takie oszustwa, jak "sprzedaż" mostu, pomnika czy historycznej budowli jakiemuś naiwnemu prowincjuszowi. Oszuści korzystają dziś z internetu i potrafią sprzedać naiwniakowi Księżyc.

35-letni mieszkaniec bawarskiego Kulmbach był przekonany, że trafia mu się wspaniała okazja, gdy w internecie znalazł ofertę kupna działek na Księżycu. Natychmiast zaczął inwestować w te nieruchomości, płacąc kartą kredytową.

Oszuści nie tylko wyłudzili od niego pieniądze za księżycowe działki, ale też przechwycili jego informacje bankowe i ukradli mu z konta wiele tysięcy euro.

Agencja dpa, która opisała tę historię, przypomina: działki w kosmosie - a więc także na Księżycu - nie mają wartości handlowej. Osoba prywatna nie może nabyć żadnych praw do kawałka Księżyca, Wenus czy Drogi Mlecznej.

Bez względu na taki stan prawny, w internecie nie brakuje "atrakcyjnych" propozycji zainwestowania w Księżyc.
http://wiadomosci.wp.pl/kat,1515,title, ... omosc.html

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Sierpień 2010
PostNapisane: niedziela, 15 sierpnia 2010, 11:16 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Odkryto planetoidę trojańską koło Neptuna


Astronomowie odkryli planetoidę trojańską w strefie Neptuna. Do obserwacji użyto dwóch teleskopów: 8,2 metrowego Subaru oraz 6,5 metrowego Teleskopu Magellana. Planetoida otrzymała oznaczenie 2008 LC18.

Punkty Lagrange'a, zwane inaczej punktami libracyjnymi, to pięć miejsc w przestrzeni, w których siły grawitacyjne dwóch masywnych ciał (np. Słońca i planety) równoważą się. W takich punktach mniejsze ciała, takie jak asteroidy, mogą długo pozostawać stałe względem planety.

Trzy punkty Lagrange'a L1, L2 oraz L3 są niestabilne, niewielkie przemieszczenie obiektu może spowodować jego szybką ucieczkę z okolic takiego punktu. Z kolei dwa pozostałe punkty, L4 i L5, są stabilne, na skutek czego ziarna pyłu i inne obiekty gromadzą się i pozostają w ich okolicy.

Planetoidy pozostające na takiej orbicie zwane są trojańskimi. Dzielą one orbitę wokół Słońca z planetą, ale nie kolidują z nią, gdyż cały czas przebywają w okolicy punktów Lagrange'a.

Obserwacje prowadziło dwóch astronomów Scott Sheppard (Karnegie Institution, Waszyngton, D.C., Stany Zjednoczone) i Chad Trujillo (Gemini Observatory, Hilo, Hawaje). W ciągu ostatnich kilku lat Sheppard i Trujillo odkryli trzy z sześciu znanych planetoid trojańskich Neptuna w punkcie L4.

Punkt L5 jest natomiast bardzo trudny do obserwacji. Do poszukiwań planetoidy trojańskiej astronomowie użyli zatem teleskopu Subaru o średnicy 8 metrów. Gdy w okolicach punktu L5 udało im się odkryć obiekt 2008 LC18, za pomocą 6,5 metrowego Teleskopu Magellana określili orbitę ciała. Odkrywcy szacują rozmiar odkrytej planetoidy na około 100 kilometrów. Przypuszczają, że jest około 150 planetoid trojańskich Neptuna o podobnych rozmiarach w okolicach punktu L5 i podobna populacja koło punktu L4.

"Trojańskie asteroidy Neptuna większe niż 50 km powinny być liczniejsze niż takie same ciała o podobnych rozmiarach w głównym pasie planetoid między Marsem, a Jowiszem. Znamy ich mniej tylko dlatego, że na niebie są bardzo słabe, gdyż znajdują się tak daleko od Ziemi i Słońca" mówi Sheppard.

Wyniki badań zostaną opublikowane w czasopiśmie naukowym "Science" w numerze z 13 sierpnia.

[ Astronomia.pl - Krzysztof Czart ]

Źródło: Subaru Telescope
http://www.astronomia.pl/wiadomosci/index.php?id=2554

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Sierpień 2010
PostNapisane: niedziela, 15 sierpnia 2010, 11:17 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Europejskie Obserwatorium Południowe mówi po polsku
Jedna z największych instytucji astronomicznych na świecie - ESO - otworzyła dzisiaj polską wersję swojej witryny internetowej. ESO to skrót od nazwy Europejskie Obserwatorium Południowe.

ESO to organizacja zrzeszająca czternaście krajów europejskich, przeznaczona do prowadzenia badań astronomicznych. Posiada kilka obserwatoriów astronomicznych na półkuli południowej z najnowocześniejszymi teleskopami do badań kosmosu: La Silla (teleskopy klasy 2 i 3 metrów z superdokładnym spektrografem HARPS do poszukiwania planet pozasłonecznych), Paranal (interferometr VLTI z teleskopami 8-metrowymi oraz teleskopy do przeglądów nieba) i teleskop submilimetrowy APEX na płaskowyżu Llano de Chajnantor.

ESO jest także europejskim partnerem projektu ALMA - olbrzymiej sieci radioteleskopów, będącej właśnie w trakcie konstrukcji. Drugim projektem przyszłości, który zamierza zrealizować ESO, jest konstrukcja gigantycznego 42-metrowego teleskopu optycznego.

Do Europejskiego Obserwatorium Południowego należą: Austria, Belgia, Czechy, Dania, Finlandia, Francja, Hiszpania, Holandia, Niemcy, Portugalia, Szwajcaria, Szwecja, Wielka Brytania oraz Włochy. Niestety jak dotąd nie przystąpiła do niego Polska.

Na język polski zostały przetłumaczone najważniejsze informacje na temat obserwatoriów i teleskopów, którymi dysponuje organizacja oraz na temat planowanych projektów. Na bieżąco tłumaczone są także komunikaty prasowe organizacji, przedstawiające odkrycia dokonywane instrumentami należącymi do ESO.

"Polska witryna jest elementem sieci popularyzacji nauki ESO, nazwanej ESON. Sieć działa w krajach członkowskich organizacji i w wybranych państwach nie należących do ESO.", mówi Krzysztof Czart z portalu Astronomia.pl, który odpowiada za polską wersję stron ESO.

"ESO dzieli wyniki swoich badań z tak dużą częścią Europy, jak to tylko możliwe. Jesteśmy bardzo zadowoleni i dumni, że nasi polscy koledzy tłumaczą na język polski wyniki badań z naszych obserwatoriów." dodaje Lars Lindberg Christensen, kierownik Działu Popularyzacji w ESO.

Strony ESO po polsku można znaleźć pod adresem www.eso.org/public/poland/

Więcej informacji:
Polska wersja witryny ESO
ESO Website now Includes Icelandic, Polish and Turkish Translations

[ Astronomia.pl - Krzysztof Czart ]
http://www.astronomia.pl/wiadomosci/index.php?id=2556

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Sierpień 2010
PostNapisane: wtorek, 17 sierpnia 2010, 16:29 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Troje użytkowników komputerów odkryło nowego pulsara

Troje zwyczajnych użytkowników komputerów zostało odkrywcami nowego pulsara. Niemiec oraz para Amerykanów udostępnili część mocy obliczeniowej swoich komputerów projektowi Einstein@Home.

W projekcie Einstein@Home bierze udział ponad 250 tysięcy ochotników ze 192 krajów, którzy udostępniają do obliczeń czas swoich domowych i biurowych komputerów. Obliczenia są wykonywane w momencie gdy procesor komputera nie wykonuje innych czynności, nie przeszkadzają więc w normalnej pracy. Głównym celem projektu są poszukiwania fal grawitacyjnych.

"To niezwykły moment dla projektu i dla naszych ochotników. Dowodzi bowiem, że publiczny udział w badaniach naukowych może doprowadzić do nowych odkryć we Wszechświecie. Mam nadzieję, że zainspiruje to więcej osób do przystąpienia do odkrywania sekretów ukrytych w danych.", mówi Bruce Allen, kierownik projektu Einstein@Home.

Analizowana próbka danych pochodziła z danych zgromadzonych przez radioteleskop w Arecibo. Nieznanego wcześniej pulsara odkryto dzięki obliczeniom wykonanym na komputerach Chrisa i Helen Colvinów z Ames w Iowa (Stany Zjednoczone) oraz Daniela Gebhardta z Uniwersytetu w Mainz (Niemcy).

Nowy obiekt otrzymał oznaczenie PSR J2007+2722. Jest to szybko rotująca gwiazda neutronowa, dokonująca aż 41 obrotów w ciągu jednej sekundy. Znajduje się w odległości około 17 tysięcy lat świetlnych od Ziemi. Jest gwiazdą pojedynczą, co jest nietypowe wśród tak szybko rotujących pulsarów. Astronomowie przypuszczają, że pulsar PSR J2007+2722 mógł utracić swojego gwiazdowego towarzysza. Być może jednak jest to młody pulsar, który powstał z mniejszym niż zwykle polem magnetycznym.

Einstein@Home to projekt, w którym może wziąć udział każdy użytkownik komputera. Witryna internetowa programu jest dostępna pod adresem einstein.phys.uwm.edu.

Więcej informacji:
Witryna Einstein@Home
"Citizen Scientists" Discover New Pulsar in Arecibo Telescope Data
Pulsar Discovery by Global Volunteer Computing (artykuł naukowy)

[ Astronomia.pl - Krzysztof Czart ]

Źródło: Einstein@Home oraz ASTRON - Netherlands Institute for Radio Astronomy
http://www.astronomia.pl/wiadomosci/index.php?id=2557

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Sierpień 2010
PostNapisane: środa, 18 sierpnia 2010, 13:55 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Ostatnie dwa dni zapisów do konkursu SkyQuest


Jeszcze tylko dwa dni pozostały młodym miłośnikom astronomii na zgłoszenie się do konkursu Sky Quest - wakacyjnego spotkania z niebem organizowanego przez Polskie Towarzystwo Astronomiczne oraz Pracownię Komet i Meteorów. Konkurs kierowany jest do młodzieży - uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.

SkyQuest składa się z pięciu tygodniowych edycji, podczas których uczestnicy astronomicznej rywalizacji prezentują wyniki swoich obserwacji na stronie internetowej http://www.skyquest.pl. Ich wpisy są na bieżąco oceniane przez doświadczonych miłośników astronomii oraz jury konkursowe złożone z zawodowych astronomów. To osoby, które na co dzień zajmują się przede wszystkim pracą naukową, jednak chcą zadbać również o popularyzację astronomii i edukację.

"Dobrze zdajemy sobie sprawę, jak ważny jest impuls, dzięki któremu młody człowiek zaczyna się interesować daną dziedziną wiedzy. Impuls i inspiracja, której naszym zdaniem warto pomóc" - tłumaczy Kamil Złoczewski, doktorant w warszawskim Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika i autor koncepcji konkursu.

Inicjatywa zorganizowania SkyQuest jest pochodną innego konkursu ("Odkryj swój Wszechświat"), który podczas Międzynarodowego Roku Astronomii 2009 zorganizowało Polskie Towarzystwo Astronomiczne (PTA) i czasopismo "Wiedza i Życie". I choć pomysłodawcami obu "spotkań z niebem" byli zawodowi astronomowie, a formuła SkyQuest formalnie rozwijana jest przez PTA oraz Pracownię Komet i Meteorów (PKiM), to bardzo ważną rolę mają w niej także doświadczeni miłośnicy astronomii - to oni są mentorami, którzy wspomagają uczniów przy obserwacjach. Jak dotąd w ten sposób w konkurs zaangażowało się piętnaście osób z całej Polski.

Wszystkie zadania konkursowe wymagają przeprowadzenia obserwacji, jednak przy realizacji każdego z nich uczestnicy dowiadują się czegoś nowego o ciałach niebieskich i obiektach różnego typu - od gwiazdozbiorów, przez meteory, Księżyc, planety i mniejszych ciał Układu Słonecznego oraz obiekty z katalogu Messiera, do gwiazd zmiennych i Słońca. Zadania zakładają również wykorzystanie różnych technik obserwacyjnych, w tym tych wirtualnych, bazujących na zdalnie sterowanych teleskopach internetowych.

"Chcielibyśmy, aby dla uczestników konkursu był to początek poważnego zaangażowania w astronomię. Przede wszystkim miłośniczą, choć nie ukrywamy, że bylibyśmy bardzo szczęśliwi, gdyby w przyszłości któryś z laureatów zdecydował się rozwijać swoją pasję także na studiach wyższych" - mówi Złoczewski. "Dlatego właśnie zadbaliśmy, aby w puli nagród znalazły się także wyjazdy do kilku polskich obserwatoriów. Liczymy, że dzięki takim wizytom laureaci wejdą w środowisko, dzięki któremu będą mogli systematycznie zdobywać wiedzę i umiejętności" - dodaje pomysłodawca konkursu.

Do 18 sierpnia do SkyQuest zgłosiło się 31 uczniów. Rejestracja uczestników jest możliwa do 19 sierpnia, do północy, na stronie http://www.skyquest.pl.

Organizatorzy konkursu to PTA i PKiM, przy wsparciu serwisu Astropolis.pl. Patronat medialny sprawuje portal Astronomia.pl oraz serwisy: Kosmonauta.net, Astrohobby.pl, Astro4u i Astronomica.pl. Sponsorami konkursu są: Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne, Fundacja na rzecz promocji i rozwoju nauk przyrodniczych - Galileo, Vademecum Miłośnika Astronomii, Astrokrak, sklep Astrohobby, Piotr Brych - Wielki Atlas Nieba i Jesion Brand Nature.

http://www.astronomia.pl/wiadomosci/index.php?id=2558

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Sierpień 2010
PostNapisane: środa, 18 sierpnia 2010, 13:56 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Ile masy potrzeba na czarną dziurę? – nietypowa gwiazda rzuca wyzwanie teorii
Astronomowie znaleźli gwiazdę, która stanowi wyzwanie dla obecnych teorii na temat ewolucji masywnych gwiazd i powstawania czarnych dziur. Mimo swojej dużej początkowej masy gwiazda stała się magnetarem, a według teorii powinna być czarną dziurą.

Międzynarodowy zespół astronomów z Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Niemiec i Holandii szczegółowo zbadał gromadę gwiazd Westerlund 1 położoną w odległości 16 tysięcy lat świetlnych i widoczną na niebie południowym w gwiazdozbiorze Ołtarza. Odkryta w 1961 r. gromada jest przesłonięta przez obłok gazu i pyłu, a związku z tym bardzo trudna do obserwacji, więc do badań użyto wielkiego teleskopu VLT, należącego do Europejskiego Obserwatorium Południowego ESO.

Z wcześniejszych badań wiadomo było, że gromada ta zawiera setki bardzo masywnych gwiazd świecących miliony razy jaśniej niż Słońce i mających średnice nawet po 2000 razy większe niż nasza dzienna gwiazda. Szacuje się, że gromada zawiera co najmniej 100 tysięcy mas Słońca w gwiazdach zgromadzonych w obszarze o promieniu zaledwie 6 lat świetlnych (dla porównania odległość od Słońca do innej najbliższej gwiazdy to 4 lata świetlne).

"Gdyby Słońce znajdowało się w centrum tej nadzwyczajnej gromady, nasze nocne niebo byłoby pełne setek gwiazd tak jasnych jak Księżyc w pełni" mówi Ben Ritchie z Open University (Wielka Brytania), główny autor publikacji naukowej opisującej wyniki badań, opublikowanej w "Astronomy and Astrophysics".

Astronomowie odkryli w gromadzie obecność mangetara, rodzaju gwiazdy neutronowej o niezwykle silnym polu magnetycznym, biliardy razy silniejszym niż ziemskie. Magnetar powstaje gdy odpowiednia gwiazda wybucha jako supernowa. Magnetar z gromady Westerlund 1 to zaledwie jeden z kilku tego typu obiektów znanych w Drodze Mlecznej.

Dzięki temu, że magnetar jest członkiem gromady gwiazd, naukowcom udało się ustalić z gwiazdy o jakiej masie obiekt ten się uformował - otrzymany wynik to nie mniej niż 40 mas Słońca. Nie mierzono jednak bezpośrednio magnetara. Wszystkie gwiazdy gromady mają podobny wiek, oceniany na od 3,5 do 5 milionów lat. Wiadomo, że im masywniejsza gwiazda, tym krócej żyje, zatem gwiazda, która wybuchła i pozostawiła po sobie magnetara musiała mieć większą masę, niż nadal istniejące gwiazdy gromady. Zbadano więc podwójny układ zaćmieniowy W13, gdyż w takim układzie masy można wyznaczyć bezpośrednio z ruchów gwiazd.

Wynik nie mniej niż 40 mas Słońca dla obiektu, który uformował magnetara, rodzi problemy dla teorii. Do tej pory uważano, że gwiazdy o początkowej masie od 10 do 25 mas Słońca wytworzą gwiazdę neutronową, a te powyżej 25 mas Słońca pozostawią po sobie czarną dziurę. "Rodzi się więc trudne pytanie: jak masywna musi być gwiazda, aby skolapsować do czarnej dziury, jeśli gwiazdy ponad 40 razy masywniejsze niż Słońce nie potrafią dokonać tego wyczynu" zauważa współautor Norbert Langer z Uniwersytetu w Bonn (Niemcy).

Naukowcy przypuszczają, że gwiazda, która stała się magnetarem (progenitor), narodziła się razem z gwiazdowym towarzyszem. Jego obecność ułatwiła pozbycie się olbrzymich ilości masy przez progenitora (gwiazda musiała utracić aż 95 proc. swojej początkowej masy). Obecnie jednak w pobliżu magnetara nie widać obiektu towarzyszącego, możliwe więc, że wybuch, w którym powstał magnetar, spowodował rozłączenie układu podwójnego.

Więcej informacji:
Ile masy potrzeba na czarną dziurę? - astronomowie stawiają wyzwanie aktualnym teoriom

[ Astronomia.pl - Krzysztof Czart ]

Źródło: Europejskie Obserwatorium Południowe ESO
http://www.astronomia.pl/wiadomosci/index.php?id=2559

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Sierpień 2010
PostNapisane: czwartek, 19 sierpnia 2010, 08:02 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Zagadka długiego minimum aktywności Słońca rozwiązana
Naukowcom udało się wyjaśnić zagadkę nietypowo długiego i głębokiego minimum aktywności słonecznej, które obserwowaliśmy od roku 2008 do początków roku 2010 - informuje najnowszy numer czasopisma "Geophysical Research Letters".
Słońce powoli wychodzi z minimum swojej aktywności, które trwało przez ostatnie prawie 3 lata i było wyjątkowo długie oraz wyjątkowo ubogie w plamy. Do niedawna przyczyna takiego stanu rzeczy była dla naukowców zagadką. Najnowszy numer czasopisma "Geophysical Research Letters"przynosi artykuł grupy naukowców kierowanej przez Mausumi Dikpati z National Centre for Atmospheric Research (NCAR) i Rogera Ulricha z University of California w Los Angeles, który proponuje mechanizm wyjaśniający to nietypowe zachowanie naszej dziennej gwiazdy.

Naukowcy sugerują, że wydłużenie minimum aktywności Słońca mogło być spowodowane przez zmianę przepływu słonecznej plazmy. Powierzchnia Słońca i warstwy tuż pod nią są bowiem w ciągłym ruchu. Plazma przepływa tam w zamkniętym cyklu, poruszając się najpierw w kierunku biegunów, a potem spływając do równika.

Dikipati, Ulrich i reszta grupy zaobserwowali, że w ostatnim cyklu słonecznym plazma dochodziła bliżej biegunów niż w poprzednich cyklach. Droga jaką miała ona do przebycia, w związku z tym, wydłużyła się i przez to spływała ona do biegunów później niż zwykle.

Modele wykonane przez naukowców pokazują jednoznacznie, że takie wydłużenie drogi plazmy słonecznej może mieć zauważalny wpływ na aktywność naszej dziennej gwiazdy i wydłużyć jej cykl poprzez znaczne wydłużenie okresu minimum aktywności.
http://wiadomosci.onet.pl/2211643,16,za ... ,item.html

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 2


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 55 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL