Teraz jest czwartek, 28 marca 2024, 16:35

Strefa czasowa: UTC + 2




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Autor Wiadomość
 Tytuł: Recenzje użytkowników
PostNapisane: czwartek, 27 maja 2010, 18:28 
Offline
Ranga: [8]
Ranga: [8]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 6 września 2009, 19:02
Posty: 2845
Czas założyć dział : Recenzje użytkowników
niech nam pomoże poruszać szarymi komórkami i przyniesie dobre wspomnienia spędzone z naszymi astro-klamorami

_________________
Equinox 100/900 , TS90/500


Góra
 Zobacz profil  
 

 Tytuł: Re: Recenzje użytkowników
PostNapisane: czwartek, 27 maja 2010, 20:55 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:04
Posty: 3866
Lokalizacja: Chorzów
Bardzo proszę:
http://www.astrocd.pl/forum/viewforum.php?f=99

_________________
Adam Skrzypek

GSO 10", SW ED80, SW 90/900, AZ4, Nikon Action VII 10x50
Star Adventurer, Canon 1100D mod


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Recenzje użytkowników
PostNapisane: czwartek, 27 maja 2010, 21:57 
Offline
Ranga: [8]
Ranga: [8]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 6 września 2009, 19:02
Posty: 2845
Orzeszku , dzięki. I stało się natchnienie :mrgreen:

_________________
Equinox 100/900 , TS90/500


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Recenzje użytkowników
PostNapisane: czwartek, 27 maja 2010, 22:28 
Offline
Nowy użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 21 maja 2010, 19:27
Posty: 23
Lokalizacja: Warszawa
Olku popieram Cię
Adam - że jest to nie znaczy że żyje
Potrzebny jest oddzielny dział gdzie My/Wy opiszemy swoje recenzje na temat sprzętu i ich kombinacji, ale uzależnione od stopnia zaawansowania. Ogólny temat "Sprzęt astronomiczny" jest, że tak powiem ogólny ;) . Potrzebne jest rozróżnienie.
Dział dla początkujących - jest wiele w stylu "mój pierwszy teleskop", ale sam to przerabiałem przez miesiąc i nie wybrałem dla siebie najlepiej. Teraz mimo, że mam radochę z oglądania to bym wybrał inny teleskop i inne okulary.
W tych tematach przede wszystkim wypowiadają się zaawansowani użytkownicy przekazując bezcenną wiedzę na podstawie swoich doświadczeń. Jednak doznania wizualne z obserwacji "dobrymi" teleskopami z "dobrymi" okularami na "dobrych" montażach wiele początkującemu (niskobudżetowcowi) nie powiedzą o początku przygody z astronomią. A chyba o to chodzi, żeby zarazić tym bakcylem jak najwięcej osób. Każdy kiedyś zaczynał i był uzależniony od sprzętu na którego go było stać.
W tych wątkach dla początkujących, my amatorzy szukamy ścieżki rozwoju sprzętu, przykładowo:
teleskop -> średnie okulary -> średni teleskop -> dobre okulary -> dobry teleskop (lub drugi teleskop) -> własna ścieżka
Dywagacje w stylu wyższości teleskopu X nad Y czy montażu, czy okularów - w oderwaniu od użycia ich w kombinacji z potencjalnym sprzętem i przeznaczeniem nie dadzą rozwiązania.
Proponuję wypowiedzieć się na temat swoich sprzętów z użyciem konkretnych rozwiązań.

_________________
refraktor SW 90/900 EQ5
Hyperion 21mm (+ ring 28mm), NLV 6mm


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Recenzje użytkowników
PostNapisane: czwartek, 27 maja 2010, 22:39 
Offline
Ranga: [8]
Ranga: [8]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 6 września 2009, 19:02
Posty: 2845
Mariuszu moja odpowiedź na Twoje pytanie :
Recenzja do działu recenzje , a dywagacje co lepsze czy gorsze do działu ogólnego dotyczącego sprzętu.
Oczywiście im więcej sprzętu opisanego , tym większy mętlik dla początkującego , ale tu znowu skieruj się do działu o teleskopach okularach czy montażach
Tak jest czytelniej i prościej. Inaczej z recenzji zrobi się potok wypowiedzi kompletnie nie związanych z opisywanym sprzętem (czytaj : przepychanka , co lepsze)

_________________
Equinox 100/900 , TS90/500


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Recenzje użytkowników
PostNapisane: czwartek, 27 maja 2010, 23:17 
Offline
Nowy użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 21 maja 2010, 19:27
Posty: 23
Lokalizacja: Warszawa
Olek
Właśnie mi o to chodzi, żeby recenzenci sprzętu opisywali go w odniesieniu do konkretnego zastosowania.
Recenzja powinna dotyczyć sprzętu w zastosowaniu z aktualnie użytkowanym wyposażeniem i w konkretnym celu, żeby uniknąć opisów w stylu: okular X czy teleskop Y jest najlepszy bo go mam i super przez niego widać - mimo, że przy innej konfiguracji sprzętowej i innych obiektach nie jest to najlepszy wybór.
Początkujący mają dosyć czytania ogólnych tematów z których niewiele wynika w kwestii rozwoju ich sprzętu (czytaj: przepychanka, co lepsze). Po pierwszych tygodniach obserwacji mają już ogólne pojęcie o możliwościach sprzętowych i planują przyszłościowo rozwój swojego zainteresowania. W większości są inteligentni.
Te recenzje mają im pomóc. Więc niech będą pomocne.

_________________
refraktor SW 90/900 EQ5
Hyperion 21mm (+ ring 28mm), NLV 6mm


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Recenzje użytkowników
PostNapisane: piątek, 28 maja 2010, 14:29 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:04
Posty: 3866
Lokalizacja: Chorzów
Postaram się odpowiedzieć Mariuszowi.

Rozumiem, że Mariusz jako osoba początkująca, chciałby mieć przedstawione gotowe recepty, na zasadzie że ten a ten okular z tym teleskopem świetnie się sprawuje, do tego dodamy taki filtr i będzie gites. Cały zaś zestaw najlepiej będzie się nadawał do takiego a takiego celu. I to wszystko jeszcze w pewnych ramach cenowych. Gotowe recepty - przedstawione przez bardziej doświadczonych obserwatorów - byłyby naprawdę czymś fajnym.

Ja sam kiedyś na jakimś forum założyłem wątek dotyczący synergii w astronomii. Z synergią mamy do czynienia wtedy, kiedy dwa przeciętne elementy połączone ze sobą dają niewspółmiernie duży efekt w stosunku do poszczególnych składników. W sprzęcie audio na przykład może to dotyczyć przeciętnego wzmacniacza i przeciętnych kolumn, które to urządzenia razem podłączone grają rewelacyjnie, po prostu pasują do siebie.
W astro to samo zjawisko może mieć miejsce zestawiając np. okular z teleskopem. Np. Synta 8" + Scopos 30 - co prawda nie jest to zły sprzęt z osobna, ale połączony razem za te pieniążki daje naprawdę świetne efekty.
Zachęcałem wtedy forumowiczów do opisywania swoich doświadczeń na tym polu, czyli do przedstawiania gotowych "recept" - niestety odzew był niewielki. Dlaczego ? Bo chyba takich recept nie ma. Każdy z nas jest inny, każdy inaczej odbiera obserwacje.

Nie jest to problem zresztą for astronomicznych - zobaczcie inne fora gdzie recenzuje się sprzęt. Nawet jeśli 99% osób twierdzi że coś jest super-hiper, to i tak znajdzie się 1% takich, co stwierdzi że dany sprzęt jest do bani.
Obawiam się, że takich przepychanek, o jakich wspominał Mariusz, nie da się po prostu uniknąć. One są i będą.

Pozostają nam więc recenzje o jakich wspomina Olek i Wasze doświadczenia z własnych obserwacji. A co do decyzji zakupowych - niestety, najlepiej sprzęt przed zakupem pooglądać na zlotach, to daje najwięcej. Jeśli takiej możliwości nie mamy, to prawie każdy zakup jest ryzykiem.

PS. Ja mógłbym powiedzieć że dobrym zestawieniem jest Synta 8" i LVW 8,13,22. Po pewnej ewolucji doszedłem do tego stanu i jestem zadowolony, nie korci mnie wymiana telepa czy szkieł na Pentaksy. Ale to jest moja subiektywna opinia i wiele osób może się z nią nie zgodzić. I jak tu uniknąć przepychanek? Nie wiem.

_________________
Adam Skrzypek

GSO 10", SW ED80, SW 90/900, AZ4, Nikon Action VII 10x50
Star Adventurer, Canon 1100D mod


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Recenzje użytkowników
PostNapisane: piątek, 28 maja 2010, 14:53 
Offline
Ranga: [7]
Ranga: [7]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 27 sierpnia 2009, 10:54
Posty: 2027
Mariusz ,tak sie zastanawiam kto doradzał ci zakup refraktora 90/900 ?
i czym te dorady motywował ?

_________________
Dysortografik - "20 calowy Karlikowiec


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Recenzje użytkowników
PostNapisane: piątek, 28 maja 2010, 19:09 
Offline
Nowy użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 21 maja 2010, 19:27
Posty: 23
Lokalizacja: Warszawa
Adam
Dziękuję za sprowadzenie mnie na ziemię

_________________
refraktor SW 90/900 EQ5
Hyperion 21mm (+ ring 28mm), NLV 6mm


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Recenzje użytkowników
PostNapisane: piątek, 28 maja 2010, 19:10 
Offline
Ranga: [8]
Ranga: [8]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 6 września 2009, 19:02
Posty: 2845
Panowie i Panie nie czas na gadanie tylko na pisanie :mrgreen:

_________________
Equinox 100/900 , TS90/500


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Recenzje użytkowników
PostNapisane: piątek, 28 maja 2010, 19:12 
Offline
Nowy użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 21 maja 2010, 19:27
Posty: 23
Lokalizacja: Warszawa
Piotr Rączka napisał(a):
Mariusz ,tak sie zastanawiam kto doradzał ci zakup refraktora 90/900 ?
i czym te dorady motywował ?


Piotr
To była moja świadoma decyzja:
1) podparta określonym budżetem (czytaj: nieprzekraczalnym pod karą ...tu można się domyślić... :) )
2) opisami na różnych forach o teleskopach dla początkujących
Oczywiście pkt.1 był priorytetowy :cry:

W przyszłości nie będzie problemu, że pójdzie do piwnicy - są dzieci w rodzinie ;)

_________________
refraktor SW 90/900 EQ5
Hyperion 21mm (+ ring 28mm), NLV 6mm


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku

Strefa czasowa: UTC + 2


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL