Teraz jest czwartek, 28 marca 2024, 15:47

Strefa czasowa: UTC + 2




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Kwiecień 2010
PostNapisane: środa, 14 kwietnia 2010, 14:31 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Nowy nabór do oddziału kosmonautów rosyjskich
Federalna Agencja Kosmiczna Rosji (Roskosmos) zamierza przeprowadzić nowy nabór do oddziału kosmonautów. Wśród kandydatów jest kobieta - poinformował w wywiadzie dla "Rossijskoj Gazety" - szef Roskosmosu Anatolij Perminow.
"Wybierzemy ośmiu kandydatów na kosmonautów. Wśród pretendentów jest kobieta" - powiedział Perminow. Według niego, w Roskosmosie przygotowaniami do lotów objętych jest 33 kosmonautów. Dziewiętnastu z nich nie latało jeszcze w kosmos.

Perminow zaznaczył, że Aleksandr Skworcow i Michaił Kornijenko, którzy niedawno przybyli na Międzynarodową Stację Kosmiczną, przygotowywali się do swojego lotu bardzo długo. "Mają oni skomplikowany program prac do wykonania. Zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę fakt, że w maju MSK wzbogaci się o nowy moduł badawczy" - powiedział.

Szef Roskosmosu poinformował, że do końca roku na stację międzynarodową poleci 8 rosyjskich statków: trzy Sojuzy TMA i pięć towarowych Progresów-M. Sojuzy przetransportują na MSK 9 kosmonautów i astronautów. Tylu też przewiozą ze stacji na Ziemię.

W wywiadzie dla "Rossijskoj Gazety" Perminow powiedział też, że pierwszy start z nowego kosmodromu Wostocznyj na Dalekim Wschodzie Rosji przewidziany jest na 2015 rok.
http://wiadomosci.onet.pl/2154776,16,no ... ,item.html

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 

 Tytuł: Re: Kwiecień 2010
PostNapisane: piątek, 16 kwietnia 2010, 08:11 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
NASA i Chrysler tworzą zespół dla wspólnych prac badawczo-rozwojowych


Amerykańska Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA) oraz Chrysler, jeden z największych w Stanach Zjednoczonych koncernów motoryzacyjny podpisały umowę o współpracy dotyczącej R&D. Podobne porozumienie w styczniu bieżącego roku zawarły również firmy Ford i United Space Alliance.

Obie umowy dotyczą przede wszystkim rozwoju i wymiany technologii bezprzewodowych, tworzenia materiałów kompozytowych oraz budowy nowego rodzaju akumulatorów. Dla producentów samochodów, w tym Chryslera i Forda szczególnie ważny jest ten ostatni obszar, ze względu na rosnące zainteresowanie klientów pojazdami o napędzie elektrycznym i hybrydowym.

"To wspaniała okazja do wymiany wiedzy i danych w obszarach, które są kluczowe zarówno dla nas, jak i dla NASA" - powiedział po podpisaniu trzyletniej umowy Scott Kunselman, starszy wiceprezydent Chryslera ds. inżynierii.

Zainaugurowana właśnie współpraca agencji kosmicznej i producenta samochodów w rzeczywistości jest kolejnym wspólnym przedsięwzięciem NASA i Chryslera. Do stworzenia wspólnego zespołu o podobnych zadaniach doszło po raz pierwszy w latach sześćdziesiątych, gdy gigant z hrabstwa Oakland w stanie Michigan był odpowiedzialny za budowę rakiet Redstone dla programu Mercury oraz silników pomocniczych dla pierwszych statków programu Apollo.

"Inwestycje w technologie NASA na przestrzeni kilku ostatnich dekad przyniosły już setki udanych zastosowań. Jestem przekonany, że współpraca z Chryslerem pomoże nam kontynuować tę tradycję" - oświadczył Mike Coats, dyrektor należącego do NASA Centrum Lotów Kosmicznych im. Johnsona w Houston.

[ Astronomia.pl - Jan Pomierny ]

Źródło: Wired
http://www.astronomia.pl/wiadomosci/index.php?id=2464

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Kwiecień 2010
PostNapisane: piątek, 16 kwietnia 2010, 11:15 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
USA: nowy plan kosmiczny Obamy
Amerykański prezydent Barack Obama przedstawił dzisiaj nowy program podboju Kosmosu. Ma on stanowić odpowiedź na zarzuty krytyków, że jego administracja obniżyła ambicje USA na tym polu.
Podczas wystąpienia w Centrum Kosmicznym im. Kennedy'ego na Florydzie prezydent oznajmił, że jako cel programu wyznacza pierwszy załogowy lot na Marsa w połowie lat 30. naszego stulecia, a wcześniej dotarcie statku kosmicznego zZgodnie z przedstawionym przez Obamę programem, do 2025 r. USA mają dysponować nowym promem kosmicznym przeznaczonym do długodystansowych lotów. "Zaczniemy od pierwszego w historii załogowego lotu na asteroidę. Sądzę, że do połowy lat 30. będziemy mogli wysłać ludzi na orbitę Marsa i ściągnąć ich z powrotem na Ziemię. Kolejną misją będzie lądowanie na Marsie" - oznajmił amerykański prezydent.

Są to jednak daty, kiedy Obama dawno już nie będzie prezydentem, gdyż nawet jeśli zostanie wybrany na drugą kadencję, pozostanie na urzędzie tylko do 2016 r. "Oczekuję, że zobaczę to na własne oczy" - podkreślił jednak prezydent.

Amerykański program podboju Kosmosu stał się przedmiotem zażartego sporu, który - jak się obawiają komentatorzy - może opóźnić dalsze załogowe loty kosmiczne.

Kilka miesięcy temu Biały Dom odwołał ambitny program Constellation, opracowany przez poprzednią administrację prezydenta George'a W. Busha.

Program ten miał kosztować 100 miliardów dolarów i przewidywał budowę rakiet i lądowników kosmicznych nowej generacji, dzięki którym USA ponownie zawiozłyby astronautów na Księżyc. W przyszłości możliwy byłby pierwszy lot załogowy na Marsa.

Administracja Obamy zrezygnowała z planu powrotu na Księżyc i przesunęła termin ewentualnego lotu na Marsa. Budowę nowych rakiet i pojazdów kosmicznych, które przewoziłyby najpierw załogi na międzynarodową stację kosmiczną, postanowiono zlecić firmom prywatnym. Nowy plan uzasadniono m.in. potrzebą oszczędności.

Nowe pojazdy kosmiczne mają zastąpić wycofywane wahadłowce, latające na orbitę okołoziemską od ponad 30 lat. Kiedy przestaną one latać, USA będą zdane na Rosję przy transportowaniu załóg amerykańskich na stację kosmiczną. Rosja zapowiedziała ostatnio podwyższenie opłat za tę usługę.

Pierwszy program kosmiczny Obamy spotkał się z surową krytyka słynnych astronautów, uczestników programu Apollo, którzy lądowali na Księżycu.

Neil Armstrong, który pierwszy postawił stopę na Księżycu, Gene Cernan, ostatni człowiek, który tam wylądował, oraz Jim Lovell, kapitan statku Apollo 13, który w 1970 miał awarię i cudem powrócił na Ziemię, ostrzegali w liście otwartym, że USA grozi utrata pierwszeństwa w podboju Kosmosu i "drugorzędna pozycja" na tym polu.

Krytycy przypominają, że Chiny, Rosja, a nawet Indie i Brazylia mają ambitne programy kosmiczne. Zwracają też uwagę, że firmy prywatne, którym zamierza się przekazać zadanie budowy nowych statków kosmicznych, dopiero startują i nie mają odpowiedniego doświadczenia.

Przeciw likwidacji programu Constellation występuje też Kongres, gdyż oznacza to, że nie zostanie stworzonych 25 tys. przewidzianych w nim nowych miejsc pracy.

Eksperci przypominają, że program kosmiczny ma szersze znaczenie, wykraczające poza sam podbój przestrzeni.

Chodzi o implikacje dla bezpieczeństwa narodowego, gdyż rakiety cywilne mają swoje odpowiedniki wojskowe. Poza tym funkcjonowanie takich sektorów jak lotnictwo, transport, a także poszukiwanie strategicznych surowców, jak ropa naftowa, zależy od sztucznych satelitów krążących po orbicie i zbierających i wysyłających niezbędne dane techniczne.

Jak pisze czwartkowy "Wall Stret Journal", eksperci obawiają się, że w wyniku samego sporu realizacja jakiegokolwiek programu kosmicznego opóźni się o lata.
http://wiadomosci.onet.pl/2156060,12,us ... ,item.html

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Kwiecień 2010
PostNapisane: wtorek, 20 kwietnia 2010, 08:26 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Na Wenus mogą znajdować się aktywne wulkany
Najnowsze dane przesłane przez europejską sondę Venus Express świadczą o tym, że na powierzchni Wenus ciągle mogą znajdować się aktywne wulkany.
Badacze z kalifornijskiego Laboratorium Napędu Odrzutowego rozpoznali na zdjęciach w podczerwieni relatywnie świeże ślady strumieni lawy, których skład chemiczny wyraźnie różni się od otaczającego go podłoża.

Zdaniem ekspertów, ostatnie erupcje wulkaniczne na Wenus mogły mieć miejsce zaledwie 2,5 miliona lat temu i być może niektóre obszary tej planety nadal są aktywne.
http://wiadomosci.onet.pl/2157730,16,na ... ,item.html

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Kwiecień 2010
PostNapisane: czwartek, 22 kwietnia 2010, 08:38 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Nadchodzi maksimum aktywności roju Lirydów
Najbliższe noce to okres największej aktywności ciekawego roju Lirydów - poinformował dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.
W dniach od 16 do 25 kwietnia każdego roku, na naszym niebie widać meteory z aktywnego róju Lirydów, który został utworzony przez kometę C/1861 G1 (Thatcher).

Maksimum aktywności występuje zazwyczaj w okolicach nocy z 21 na 22 kwietnia, z tym że w bardzo zmiennych z roku na rok momentach. Obecnie wydaje się, iż największe szanse dojrzenia dużej liczby meteorów w tym roku będziemy mieć w okolicach godz. 19. naszego czasu w dniu 22 kwietnia.
Nie są to najlepsze wiadomości dla obserwatorów w Polsce, bo przecież w tym czasie jest jasno, a Słońce dopiero chyli się ku zachodowi, przez co obserwacje meteorów nie są możliwe. Z drugiej jednak strony, Lirydy często pokazują dużą liczbę maksimów, często szerokich trwających nawet kilkadziesiąt godzin. Noc z 21 na 22 kwietnia, a nawet z 22 na 23 kwietnia, powinna być więc pod czujną obserwacją wszystkich osób zainteresowanych obejrzeniem nawet 20 meteorów na godzinę.

Radiant Lirydów, czyli miejsce z którego zdają się wylatywać jego meteory, leży na pograniczu gwiazdozbiorów Lutni i Herkulesa. Wysoko nad horyzontem jest więc dopiero w drugiej połowie nocy i wtedy najlepiej obserwować Lirydy.

International Meteor Organization (IMO), jak przy każdym dużym roju, publikuje na swojej stronie wykres aktywności, który jest generowany na bieżąco, wraz z napływem nowych obserwacji. Jak na razie nie dzieje się nic ciekawego. Obserwacje pochodzące z wtorku pokazują, że aktywność roju nie przekracza poziomu 5 meteorów na godzinę. W najbliższych godzinach powinno to się jednak zdecydowanie zmienić.

Prognozy pogody na najbliższą noc dają największe szanse na bezchmurne niebo obserwatorom znajdującym się w Polsce południowej.
http://wiadomosci.onet.pl/2159022,16,na ... ,item.html

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Kwiecień 2010
PostNapisane: czwartek, 22 kwietnia 2010, 14:25 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Penetrator CHOMIK wgryzie się w księżyc Marsa

CHOMIK to nazwa polskiego penetratora geologicznego, który w ramach rosyjskiej misji kosmicznej Fobos-Grunt za kilka lat ma polecieć na księżyc Marsa - Fobosa. Prace nad instrumentem rozpoczęli właśnie naukowcy z Centrum Badań Kosmicznych PAN w Warszawie.

Zadaniem penetratora będzie "wgryzienie" się w powierzchnię księżyca i pobranie próbek, które później mają trafić na Ziemię - materiał zostanie umieszczony w specjalnym pojemniku, a ten we wnętrzu rosyjskiej kapsuły powrotnej, która w 2014 roku wyląduje w Kazachstanie.
"Jeśli wszystko przebiegnie zgodnie z planem, za kilka lat będziemy w posiadaniu pierwszego przedmiotu, który wróci na Ziemię z księżyca innej planety" - mówi dr inż. Karol Seweryn z CBK PAN.
CHOMIK powstaje w Laboratorium Mechatroniki i Robotyki Satelitarnej Centrum Badań Kosmicznych PAN. Umowa dotycząca budowy penetratora została podpisana z Instytutem Badań Kosmicznych Rosyjskiej Akademii Nauk oraz Naukowo-Produkcyjnym Zjednoczeniem im. S. A. Ławoczkina - jednym z największych podmiotów rosyjskiego przemysłu kosmicznego.

Dzięki porozumieniu polscy naukowcy mogą uczestniczyć w pracach międzynarodowego zespołu, który zajmie się analizą materiału pochodzącego z powierzchni Fobosa. Umowa gwarantuje również zwrot polskiego pojemnika na grunt.

Fobos, większy z dwóch marsjańskich księżyców, jest drobną, nieregularną bryłą o rozmiarach 27x22x18 km i małej gęstości (1,9 g/cm3). Słaba grawitacja czyni go atrakcyjnym celem dla misji kosmicznych. Prędkość ucieczki jest zbliżona do prędkości sprintera i wynosi ok. 11 m/s, dzięki czemu manewry lądowania i startu są stosunkowo łatwe do przeprowadzenia.
http://tech.wp.pl/kat,1009791,title,Pen ... omosc.html

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Kwiecień 2010
PostNapisane: czwartek, 22 kwietnia 2010, 18:31 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Rewelacyjne zdjęcia powierzchni słońca
Niedawno wystrzelone przez NASA Obserwatorium Dynamiki Słońca (SDO) przesłało pierwsze zdjęcia, które stwarzają naukowcom ogromne perspektywy do badań nad procesami zachodzącymi w naszej najbliższej gwieździe. Aktywność słońca ma wpływ na całą naszą planetę.

Niektóre zdjęcia bardzo dokładnie pokazują jak plamy słoneczne wyrzucają materię poza gwiazdę. Na innych, w bardzo dużym zbliżeniu widać aktywność na powierzchni słońca. Kosmiczne obserwatorium wykonało też pierwsze pomiary rozbłysków słonecznych w szerokim spektrum promieniowania ultrafioletowego.
http://odkrywcy.pl/kat,111394,title,Rew ... caid=6a092

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Kwiecień 2010
PostNapisane: piątek, 23 kwietnia 2010, 09:03 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Wystartował kosmiczny rakietoplan
Bezzałogowy wojskowy rakietoplan wystartował w nocy z czwartku na piątek z Przylądka Canaveral na Florydzie.

Statek kosmiczny nazwany X-37B wyniosła na orbitę rakieta nośna Atlas 5.

Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych (USAF) poinformowały, że start odbył się pomyślnie. Rakieta wystartowała o godzinie 1.52 czasu polskiego i wzniosła się nad Ocean Atlantycki.

Jak podaje strona internetowa sił powietrznych, "Orbitalny Pojazd Doświadczalny (Orbital Test Vehicle - OTV) jest niebojowym systemem, będącym niezawodną, bezzałogową kosmiczną platformą doświadczalną wielokrotnego użytku dla USAF. Cele programu OTV obejmują eksperymenty kosmiczne, ograniczanie ryzyka i ustalanie praktycznych przedsięwzięć w dziedzinie technologii pojazdów kosmicznych wielokrotnego użytku".

Producentem X-37B jest koncern Boeing. Pojazd dostosowano rozmiarami do ładowni wahadłowców, które miały go pierwotnie wynosić na orbitę. Długość rakietoplanu wynosi 8,9 metrów, rozpiętość skrzydeł 4,5 metrów, a masa startowa 5 ton. Do zasilania aparatury pokładowej służą baterie słoneczne.

Podczas pierwszego lotu orbitalnego X-37B wypróbowane zostaną przede wszystkim automatyczny system sterowania i osłona termiczna, chroniąca go przed wysoką temperaturą przy wchodzeniu w gęste warstwy atmosfery.

http://wiadomosci.wp.pl/kat,18032,title ... omosc.html

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Kwiecień 2010
PostNapisane: niedziela, 25 kwietnia 2010, 09:50 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
20 lat teleskopu Hubble'a
20 lat temu - 24 marca 1990 roku prom kosmiczny Discovery wyniósł na orbitę okołoziemską teleskop Hubble'a. Od tego momentu stał się on jednym z najważniejszych narzędzi w historii astronomii - dokonał znaczących odkryć kosmicznych i zaczął dostarczać astronomom materiały, które niejednokrotnie zmieniały poglądy na budowę i ewolucję wszechświata. Teleskop Hubble'a znajduje się na orbicie okołoziemskiej na wysokości ok. 600 kilometrów, po której pędzi z prędkością 27 tys. kilometrów na godzinę. Okrąża naszą planetę w ciągu 97 minut. Ma 13,2 metra długości, maksymalną średnicę 4,4 metra i masę 11 100 kilogramów. Wymiarami przypomina amerykański szkolny autobus. Jego budowa kosztowała półtora miliarda dolarów.
http://fakty.interia.pl/galerie/fakty/2 ... ze,1249678

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Kwiecień 2010
PostNapisane: niedziela, 25 kwietnia 2010, 21:11 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Tajemniczy obiekt spadł z nieba pod Tel Awiwem
Mieszkańców Tel Awiwu zaintrygowało dziwne wydarzenie: na plażę niedaleko miasta spadł rozżarzony obiekt o wyglądzie dużego czarnego kamienia, a Instytut Geologii w Jerozolimie wykluczył, że to meteoryt.

- Nie jest to meteoryt lub UFO, lecz raczej obiekt stworzony przez człowieka - oświadczyła profesor Faina Gilman z Instytutu Geologii.

- W sobotę rano obiekt o gąbczastej konsystencji, wielkości dużego otoczaka, spadł na plażę kilkaset metrów ode mnie i zaczął płonąć - opowiedział dziennikarzom ratownik Israel Rokah.

Z pomocą kolegi, używając wiosła, kilkakrotnie spychali obiekt do wody, ale zaczynał płonąć ilekroć na powrót wyciągali go na piasek. Zgasł dopiero po dłuższym czasie.

Izraelski Instytut Geologii bada obecnie pochodzenie i skład tajemniczego obiektu.

http://wiadomosci.wp.pl/kat,1356,title, ... omosc.html

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Kwiecień 2010
PostNapisane: poniedziałek, 26 kwietnia 2010, 19:42 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Stacja kosmiczna - monitoring rejonów klęsk żywiołowych
Dowódca Międzynarodowej Stacji Kosmicznej Oleg Kotow przeprowadził z kosmosu monitoring rejonów klęsk żywiołowych. Jego dokładne rezultaty przywiezie na Ziemię 31 maja.
Na ten dzień zaplanowane jest lądowanie statku Sojuz TMA-17, na którym Kotow i jego koledzy Timothy Creamer oraz Soiti Noguti powrócą do domu po półrocznej pracy na orbicie okołoziemskiej.

Podmoskiewskie Centrum Sterowania Lotami (CSL) poinformowało, że Oleg Kotow przeprowadził eksperyment Huragan, mający zwiększyć efektywność prognozowania trzęsień ziemi, erupcji wulkanów, powodzi, pożarów lasów, tajfunów i innych katastrof.

CSL wyjaśniło, że bezpośrednim celem eksperymentu było opracowanie zadań dla naziemno-kosmicznego systemu ostrzegania przed katastrofami. W ramach tych badań należy wyjaśnić jaka aparatura jest najodpowiedniejsza dla obserwacji tych czy innych zjawisk, opracować metody operatywnego przekazywania informacji i ich analizy.

Wykorzystując cyfrowe aparaty Kodak z 400-milimetrowym lub 800-mm obiektywem astronauci i kosmonauci obserwują wichury, pożary i inne klęski żywiołowe w wyznaczonych rejonach oraz przekazują informacje na Ziemię.

http://wiadomosci.onet.pl/2160256,16,st ... ,item.html

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Kwiecień 2010
PostNapisane: poniedziałek, 26 kwietnia 2010, 19:43 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Z Florydy wystartował bezzałogowy kosmiczny rakietoplan
Bezzałogowy wojskowy rakietoplan wystartował w nocy z czwartku na piątek z Przylądka Canaveral na Florydzie.
Statek kosmiczny nazwany X-37B wyniosła na orbitę rakieta nośna Atlas 5.

Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych (USAF) poinformowały, że start odbył się pomyślnie. Rakieta wystartowała o godzinie 1.52 czasu polskiego i wzniosła się nad Ocean Atlantycki.

Jak podaje strona internetowa sił powietrznych, "Orbitalny Pojazd Doświadczalny (Orbital Test Vehicle - OTV) jest niebojowym systemem, będącym niezawodną, bezzałogową kosmiczną platformą doświadczalną wielokrotnego użytku dla USAF. Cele programu OTV obejmują eksperymenty kosmiczne, ograniczanie ryzyka i ustalanie praktycznych przedsięwzięć w dziedzinie technologii pojazdów kosmicznych wielokrotnego użytku".

Producentem X-37B jest koncern Boeing. Pojazd dostosowano rozmiarami do ładowni wahadłowców, które miały go pierwotnie wynosić na orbitę. Długość rakietoplanu wynosi 8,9 metrów, rozpiętość skrzydeł 4,5 metrów, a masa startowa 5 ton. Do zasilania aparatury pokładowej służą baterie słoneczne.

Podczas pierwszego lotu orbitalnego X-37B wypróbowane zostaną przede wszystkim automatyczny system sterowania i osłona termiczna, chroniąca go przed wysoką temperaturą przy wchodzeniu w gęste warstwy atmosfery.
http://wiadomosci.onet.pl/2160260,16,z_ ... ,item.html

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Kwiecień 2010
PostNapisane: wtorek, 27 kwietnia 2010, 19:43 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
"Unikać kontaktów z innymi istotami rozumnymi"
Słynny brytyjski astrofizyk Stephen Hawking oświadczył, że człowiek powinien unikać wszelkich kontaktów z innymi cywilizacjami, jakie mogą znajdować się we Wszechświecie ponieważ konsekwencje takich kontaktów mogą okazać się katastrofalne.
Zdaniem Hawkinga, jest prawie pewne, że we Wszechświecie istnieją inne istoty rozumne, ale nawiązanie z nimi kontaktu mogłoby być "zbyt ryzykowne".

- Jeśli obcy złożyliby nam wizytę to jej konsekwencje byłyby bardziej doniosłe od tych, jakie nastąpiły po dotarciu Krzysztofa Kolumba do Ameryki. A jak wiadomo, nie były one szczególnie korzystne dla Indian - powiedział naukowiec w nadanym w niedzielę pierwszym odcinku nowego programu telewizyjnego Discovery Channel "Wszechświat Stephena Hawkinga".

Hawking przypuszcza, że większość obcych form życia to prawdopodobnie mikroorganizmy lub odpowiedniki ziemskich zwierząt. Jednak zaawansowane w rozwoju istoty mogą okazać się groźne.

- Obcy, po osiągnięciu odpowiedniego stopnia rozwoju, mogą zacząć podróżować i dążyć do podboju i kolonizacji planet, na których wylądują - uważa astrofizyk.

68-letni Hawking zdobył światową sławę swymi pracami poświęconymi podchodzeniu i rozwojowi Wszechświata oraz teorii grawitacji. Jest autorem m. in. "Krótkiej historii czasu", jednego z najważniejszych i najpoczytniejszych dzieł .
http://fakty.interia.pl/nauka/news/unik ... 1469660,14

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Kwiecień 2010
PostNapisane: środa, 28 kwietnia 2010, 17:30 
Offline
Nowy na forum

Dołączył(a): wtorek, 29 grudnia 2009, 13:07
Posty: 6
Lirydy nie dopisały wysoką aktywnością
Tegoroczne Lirydy nie popisały się wysoką aktywnością. W swoim maksimum pokazały nieco ponad 15 meteorów na godzinę - informuje International Meteor Organization (IMO).
IMO zebrało jak na razie dane ze 119 obserwacji wykonanych przez 23 obserwatorów (w tym jednego z Polski). Zaobserwowali oni w sumie 258 meteorów z roju Lirydów.

Materiał ten wskazuje, że tegoroczne Lirydy pokazały jedno wyraźne maksimum, które wystąpiło 22 kwietnia o godzinie 21.22. Wyznaczona na ten moment aktywność sięgała 16 +\- 3 meteorów na godzinę. To niezbyt wysoki poziom jeśli weźmie się pod uwagę, że zwykle Lirydy pokazują około 20 meteorów na godzinę, a są lata, gdy aktywność jest jeszcze wyższa i sięga nawet 90.

W tym roku moment maksimum wypadł trochę później niż zapowiadana przez prognozy godzina 19.

Lirydy zakończyły swoją aktywność 25 kwietnia. Następny duży rój meteorów, który na naszym niebie da aktywność wyższą od Lirydów to dopiero sierpniowe Perseidy

http://wiadomosci.onet.pl/2161133,16,li ... ,item.html


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Kwiecień 2010
PostNapisane: czwartek, 29 kwietnia 2010, 08:24 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Gigantyczny teleskop stanie na Cerro Armazones
European Extremely Large Telescope (E-ELT) o średnicy zwierciadła 42 metrów stanie na chilijskiej górze Cerro Armazones - poinfomowało Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO).
European Extremely Large Telescope (E-ELT) to wart miliard dolarów projekt ESO. Zwierciadło teleskopu-giganta ma się składać w sumie z tysiąca segmentów. "Małe" zwierciadło wtórne tego teleskopu będzie większe niż 5-metrowe zwierciadło teleskopu Hale'a na Mt. Palomar, który przez wiele lat był największym teleskopem na Ziemi.

Według najnowszych planów, pierwsze światło E-ELT ma dać w roku 2018.

We wtorek ESO poinformowało, że wybrało już lokalizację dla swojego giganta - stanie on na górze Cerro Armazones (3 060 m n.p.m.) znajdującej się w centrum chilijskich Andów. Będzie to jedno z wyżej położonych obserwatoriów w Chile, choć nie najwyższym na świecie, np. obserwatorium ma Mauna Kea na Hawajach znajduje się na wysokości 4207 m n.p.m.
http://wiadomosci.onet.pl/2162447,16,gi ... ,item.html

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Kwiecień 2010
PostNapisane: piątek, 30 kwietnia 2010, 20:46 
Offline
Nowy na forum

Dołączył(a): wtorek, 29 grudnia 2009, 13:07
Posty: 6
Zagadka życia na Ziemi bliska rozwiązania

Naukowcy potwierdzają: po raz pierwszy odnaleziono na powierzchni asteroidy wodę i substancje organiczne. Odkrycie może potwierdzać kontrowersyjną dotąd teorię na temat początków życia na Ziemi - informuje sciencedaily.com
Teoria, o której mowa, głosi, że ziemskie życie nie rozwinęło się samo, ale powstało z pomocą materiałów, które trafiły na naszą planetę z przestrzeni kosmicznej. Brakowało dotąd dowodów, że asteroidy mogłyby przenosić tego typu ładunek, obecnie jest pewne, że to się zdarzało.

W początkach istnienia naszego globu kosmiczny gruz, z powodu braku atmosfery, w której mógłby się spalić, dużo częściej docierał do powierzchni. W ten sposób mogły dotrzeć na Ziemię pierwsze substancje organiczne – takie jak te, których próbki udało się dostrzec na powierzchni asteroidy 24Themis.

http://wiadomosci.onet.pl/2163023,16,za ... ,item.html


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Kwiecień 2010
PostNapisane: poniedziałek, 3 maja 2010, 11:10 
Offline
Nowy na forum

Dołączył(a): wtorek, 29 grudnia 2009, 13:07
Posty: 6
W maju czeka nas wiele atrakcji na niebie
Atrakcją majowego nieba będzie dla obserwatorów dobra widoczność większości jasnych planet - poinformował dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN.
Deklinacja Słońca w maju wciąż rośnie, przez co dzień jest coraz dłuższy i przybywa go w sumie ponad godzinę. 1 maja w Warszawie nasza dzienna gwiazda wzejdzie o 5.06, a zajdzie o 20.01, a 31 maja wzejdzie o 4.22, zaś zajdzie o 20.46. W maju Słońce wstępuje w znak Bliźniąt.

Ciemne i bezksiężycowe noce będziemy mieli w środku miesiąca. Kolejność faz Księżyca w maju jest bowiem następująca: ostatnia kwadra - 6 maja o godz. 6.15, nów - 14 maja o godz. 3.04, pierwsza kwadra - 21 maja o godz. 1.43 i pełnia - 28 maja o godz. 1.07. Najbliżej Ziemi Srebrny Glob znajdzie się 20 maja o godz. 10.40, a najdalej 6 maja o godz. 23.54.

Merkury, Uran i Neptun znajdują się na sferze niebieskiej blisko Słońca i ich obserwacje w maju są albo bardzo trudne, albo wręcz niemożliwe.

Wieczorem, przez cały miesiąc, możemy natomiast obserwować Wenus. Godzinę po zachodzie Słońca planeta świeci około 15 stopni nad zachodnim horyzontem. Nie jest to duża wysokość, ale Wenus jest bardzo jasna, więc z jej odnalezieniem nie będzie problemów.

W godzinach wieczornych widać także Marsa. Świeci on jednak dużo wyżej od Wenus i znajduje się obecnie na granicy konstelacji Raka i Lwa. Czerwona Planeta jest jednak aż 100 razy słabsza od Wenus.

Maj to miesiąc, w którym zaczyna się kolejny sezon na obserwacje Jowisza. Na początku miesiąca, godzinę przed wschodem Słońca, największą planetę Układu Słonecznego widać tylko 4 stopnie nad horyzontem. Z czasem warunki się jednak poprawiają i pod sam koniec maja wartość ta wzrasta do 13 stopni.

Z blaskiem podobnym do Marsa świeci Saturn. Planetę z pierścieniami możemy obserwować wieczorem w gwiazdozbiorze Panny.

W maju będziemy mogli obserwować dwie najbardziej znane planety karłowate - Plutona i Ceres. Ten pierwszy jest widoczny przez prawie całą noc w konstelacji Strzelca. Problemem jest jego mała jasność, która powoduje, że do jego obserwacji należy użyć teleskopu o średnicy zwierciadła około 25-30 cm. Do obserwacji Ceres wystarczy zwykła lornetka.

Oprócz Plutona i Ceres możemy dojrzeć jeszcze dwie stosunkowo jasne planetoidy: (2) Pallas i (4) Vestę. Ta pierwsza znajduje się na granicy gwiazdozbiorów Korony Północnej i Wolarza, a druga w Lwie. Do obserwacji obu wystarczy średniej wielkości lornetka.

W dniach 19 kwietnia - 28 maja aktywny będzie rój Eta Aquarydów, związany z kometą Halley'a. Maksimum aktywności wypada 6 maja. Problem jednak w tym, że w naszych szerokościach geograficznych obserwacje Eta Aquarydów są praktycznie niemożliwe. Aby oglądać je w pełnej krasie, trzeba wybrać się w okolice leżące bliżej równika.


http://wiadomosci.onet.pl/2164385,16,w_ ... ,item.html


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Kwiecień 2010
PostNapisane: poniedziałek, 3 maja 2010, 11:11 
Offline
Nowy na forum

Dołączył(a): wtorek, 29 grudnia 2009, 13:07
Posty: 6
Nowy rój na liście IMO
W najbliższych dniach swoją aktywność zaczynają bardzo słabo zbadane Eta Lirydy - nowy rój, który niedawno zagościł na oficjalnej liście rojów meteorów Intertnational Meteor Organization (IMO).
Eta Lirydy są związane z kometą C/1983H1 IRAS-Araki-Alcock, której orbita zbliża się bardzo do orbity Ziemi. Już sam ten fakt sugerował, że materiał wyrzucony z komety może być źródłem roju meteorów.

Od pewnego czasu zaczęły to potwierdzać obserwacje fotograficzne i wideo, które wskazują na to, że Eta Lirydy na naszym niebie faktycznie widać. Wstępne wyniki wskazują na to, że meteory z tego roju możemy obserwować od 3 do 12 maja z maksimum w okolicach 9 maja. Nie jest jednak wykluczone, że rój jest aktywny aż do 17 maja, a maksimum aktywności wypada dzień lub nawet dwa później.

Rój nie doczekał się jak na razie solidnej i poświęconej mu kampanii wizualnej, w związku z tym zupełnie nie znamy poziomu jego aktywności. Dane wideo wskazują jednak, że nie powinniśmy oczekiwać liczby meteorów większej niż 3-5 sztuk na godzinę.

Radiant roju, czyli miejsce na sferze niebieskiej, z którego zdają się wybiegać jego meteory leży na granicy konstelacji Lutni i Łabędzia. Najlepsze warunki do obserwacji występują więc w drugiej połowie nocy. Księżyc nie będzie przeszkadzał w obserwacjach w okolicach maksimum aktywności i zaraz po nim, bo będzie wtedy zbliżał się do nowiu.

Eta Lirydy, ze względu na swoją niewielką aktywność, są rojem trudnym do obserwacji. Dla odmiany nasza mała wiedza o roju silnie zachęca do zajęcia się nim na poważnie.

Wszystkich, który chcieliby wykonać wartościowe naukowo obserwacje tego roju odsyłamy do stron internetowych Pracowni Komet i Meteorów (PKiM) na http://www.pkim.org, gdzie można znaleźć instrukcje jak wykonywać tego typu obserwacje.
http://wiadomosci.onet.pl/2164000,16,no ... ,item.html


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Strefa czasowa: UTC + 2


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 59 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL