Teraz jest czwartek, 28 marca 2024, 13:45

Strefa czasowa: UTC + 2




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Autor Wiadomość
 Tytuł: Filtry Baader Planetarium
PostNapisane: środa, 26 sierpnia 2009, 15:30 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 24 sierpnia 2009, 14:27
Posty: 9555
Lokalizacja: Chorzów
Wszystko o filtrach Baader Planetarium

Filtr mgławicowy Baader UHC-S
Filtr mgławicowy wysokiej przepuszczalności Baader UHC-S – podkreśla prawdziwe kolory gwiazd. Nowa generacja filtrów mgławicowych odcinających zanieczyszczenie światłem. Unikalny design wykorzystujący zasadę „złotego środka” przepuszcza wystarczająco dużo światła nawet dla teleskopów o małej aperturze jednocześnie zachowując wysoki kontrast tradycyjnego UHC (filtrów „Ultra High Contrast” czyli o wyjątkowo wysokim kontraście).
Dokładnie „uszyte na miarę” tak aby blokowały wszystkie najczęściej spotykane emisje od świateł ulicznych. Jest to rozsądna alternatywa dla wszystkich poprzednich generacji filtrów Deep Sky i UHC zarówno przy zastosowaniach wizualnych jak i fotografii.
Jest to uniwersalny filtr mgławicowy. Działa w dwóch podstawowych pasmach, przepuszcza promieniowanie od około 450 do 540nm (pasmo zawierające linię O-III), oraz od około 600 do 700nm (w paśmie tym mieści się m.in. linia H-alfa). Środkowa część widma widzialnego zawierająca między innymi linię sodową emitowaną przez latarnie jest wycinana. Jest to więc też jednocześnie świetny filtr LP. Filtry te stosuje się do obserwacji mgławic emisyjnych takich jak np. Veil, czy też do mgławic planetarnych. Filtr ten do prawidłowego działania podczas obserwacji wizualnych wymaga teleskopu o średnicy 20cm lub większej. Ograniczenie to oczywiście nie występuje w astrofotografii.
Nawet godzinna kąpiel w gotującej się wodzie nie spowoduje obniżenia jakości tych filtrów! Wszystkie są całkowicie odporne na zadrapania i można je często czyścić bez żadnych obaw.

Obrazek

Obrazek

Filtr wąskopasmowy Baader O-III
Nie będzie już chyba nic lepszego dla astronomów prowadzących wizualne obserwacje obiektów deep sky – ten filtr ma najlepsze osiągi ze wszystkich filtrów mgławicowych, zwłaszcza pod niebem bardzo zanieczyszczonym światłem.
Spośród dostępnych na rynku filtrów O-III o najwęższym paśmie przenoszenia, idealnie nadaje się do wykonywania zdjęć za pomocą CCD ze względu na niedościgniony kontrast. Nie daje się zauważyć żadnego pogorszenia jakości obrazu nawet przy największych powiększeniach. Ma takie same ultra-twarde, ekstremalnie trwałe nanoszone próżniowo powłoki dielektryczne jak te stosowane w filtrze UHC-S.
Filtr Baader O-III skutecznie blokuje całe spektrum wizualne z wyjątkiem linii widmowej O-III, eliminując irytujące kolorowe otoczki wokół gwiazd, które często pojawiają się w filtrach O-III produkowanych za pomocą mniej zaawansowanych technologii powlekania.

Obrazek

Obrazek

Filtr Baader Solar Continuum (540nm)
Filtr kontinuum słonecznego Baader (540 nm) – długo pozostawał sekretnym narzędziem astronomów prowadzących profesjonalne obserwacje Słońca.
Niezrównany kontrast szczegółów fotosfery jest osiągany przez ekstremalnie wąskie półpasmo zaledwie 8 nm. Działa jak monochrometr niwelując skutki atmosferycznych turbulencji aby dawać obrazy które w zauważalny sposób wyglądają bardziej stabilnie.
Generator optymalnego ustawienia ostrości całkowicie eliminuje zgadywanie zwykle konieczne przy ogniskowaniu – obraz nagle „zaskakuje” i jest ostry jak brzytwa dokładnie w punkcie zogniskowania.
Fotografuj Słońce tak jak robią to profesjonaliści!
Sekret słynnych obrazów Słońca – używaj wyłącznie w połączeniu z folią zabezpieczającą AstroSolar albo klinem bezpieczeństwa Herschela albo innymi bezpiecznymi filtrami umieszczanymi przed obiektywem.

Obrazek

Obrazek

[img]http://www.astrocd.pl/images/strony/plama_sloneczna.jpg
[/img]fot. plama na Słońca sfotografowana przy uzyciu filtra Solar Continuum

Filtr Baader Neodynium Moon&Skyglow
Super kontrastowy filtr dla wszystkich reflektorów i teleskopów apochromatycznych
Po raz pierwszy opracowany przez Schotta / Zeissa w Jenie i z ogromnym sukcesem sprzedawany przez całą dekadę jako filtr „Księżyc i świecenie nieba”.
Klienci nazwali go filtrem uwydatniającym RGB, bo zwiększa widoczne nasycenie delikatnych odcieni.
Najnowsza seria produkcyjna osiąga zadziwiającą przepuszczalność 95% dzięki odpornym na zadrapanie 7-warstwowym wielokrotnym powłokom na obu powierzchniach wypolerowanego, równoległego płaszczyznowo substratu.
Nie możesz powiedzieć że naprawdę widziałeś jak wygląda Wielka Czerwona Plama w Twoim reflektorze póki nie użyjesz tego filtra.
Jest to filtr poprawiający kolorystykę i kontrast obserwowanych obiektów, dodatkowo też posiada własności filtru Light Pollution, redukującego wpływ oświetlenia ulicznego na obserwowane obrazy nieba. Filtr ten przyciemnia tło nieba, wzmacnia natomiast składową czerwoną, zieloną i niebieską. Filtr ten zmniejsza też naświetlenie nieba i spadek kontrastu wywołany przez obecność Księżyca na niebie w czasie obserwacji. Świetnie sprawdza się w kombinacji z filtrem Fringe Killer. Charakteryzuje się doskonałą jakością wykonania – powierzchnie filtru są wzajemnie równoległe a odchylenia od równoległości w żadnym miejscu powierzchni nie przekraczają 30” kątowych. Powłoki odporne są na ścieranie i zadrapania.

Obrazek

Obrazek

Opis oryginalny: http://www.astrocd.pl/pliki/pdf/filtr_neodymium.pdf

Semi APO
Filtr Baader Semi-APO przeznaczony dla właścicieli refraktorów achromatycznych i usuwa większość nieprzyjemnych i obniżających kontrast fioletowo-żółtych artefaktów, które mogą występować w refraktorach achromatycznych. Filtr dodatkowo pozostawia obraz w naturalnych barwach.
Wysoka trasmisja światła i wspomniana już neutralna barwa powodują, że jest niezauważalny w użyciu. W rzeczywistości Semi-APO w pewien sposób łączy Neodymowy Moon&Skyglow oraz niecowzmocniony Fringe Killer, usuwając jednak dużo więcej fioletu.
Zauważa się wyostrzenie obrazu i kontrastu, co jest wyjątkowo widoczne podczas obserwacji takich planet jak Mars czy Jowisz. W szczególności Mars, widoczny przez filtr Semi-APO wzmacnia wyrazistość szczegółów na powierzchni, co ciekawe niezależnie od rodzaju teleskopu. W tym przypadku filtr osłabia niebieską część spektrum
Filtr uzupełnieniony został o powłoki UV/IR Cut co powoduje, że obcina dodatkowo pasmo podczerwone i ultrafioletowe podnosząc rozdzielczość uzyskiwanych obrazów - szczególnie podczas astrofotografii.

Obrazek

Filtr Baader UV/IR-Cut
Filtr odcinający ultrafiolet (UV) i podczerwień (IR) – absolutnie konieczny przy wykonywaniu zdjęć CCD i z webcama. Odpowiada filtrowi L (czyli „luminancji”) w zestawie filtrów RGB. Zapewnia punktowe obrazy gwiazd.
Odbija niepożądane promieniowanie podczerwone nie nagrzewając się, dając jednocześnie 98 % przepuszczalność w całym spektrum widzialnym. Substrat polerowany równolegle i płaszczyznowo pozwala stosować ten filtr w dużej odległości od płaszczyzny ogniskowania, zwłaszcza jeśli stosujemy przezierniki lornetkowe oraz przy projekcji okularowej.
W połączeniu z innymi filtrami pojawiają się ekscytujące możliwości! Na przykład jeśli połączymy go z filtrem kontinuum słonecznego, całe dostępne spektrum elektromagnetyczne zostaje zablokowane z wyjątkiem wąskiego rejonu wokół 540 nm.
Ogólne właściwości filtra: odcina promieniowanie podczerwone, redukuje nagrzewanie się układu optycznego przy obserwacjach Słońca, niezbędny przy obserwacjach klinem Herschela z teleskopami lustrzanymi, pozwala uzyskiwać punktowe obrazy gwiazd w astrofotografii (usuwa aberrację chromatyczną w zakresie podczerwieni i ultrafioletu). Powłoki są utwardzane, odporne na zarysowania, mogą być czyszczone bez obaw o uszkodzenie. 7 warstwowe powłoki przeciwodblaskowe odbijają 0.3% światła. Transmisja światła wynosi 98%.

Obrazek

Obrazek

Opis oryginalny: http://www.astrocd.pl/pliki/pdf/filtr_uv_ir_cut.pdf

Filtr Baader Fringe Killer
Filtr dla refraktorów do wszelkich obserwacji wizualnych a zwłaszcza do zdjęć za pomocą CCD. Znacznie redukuje niebieskawe i czerwonawe „widmo wtórne” refraktorów achromatycznych jednocześnie tylko w nieznacznym stopniu zmieniając wierność odwzorowania kolorów dla danego obrazu. Blokuje długości fal bliskiej podczerwieni od 700 do 1150 nm dając znacznie ostrzejsze obrazy gwiazd we wszystkich refraktorach. Mając największą sumaryczną przepuszczalność, pozwala uniknąć niepożądanych strat światła wprowadzanych przez wiele tak zwanych filtrów MV (czyli minus violet – odejmujących fiolet).
Idealny w połączeniu z innymi filtrami a zwłaszcza filtrem O-III jeśli używamy go do pracy z CCD.
Ogólnie filtr w nowatorski sposób redukuje niebieską poświatę wokół obiektów, odcina barwę czerwoną powyżej 650nm, w barwie niebieskiej odcina 50% promieniowania w zakresie 450nm do 480nm, charakteryzuje się doskonałą transmisją światła, odcina promieniowanie podczerwone w zakresie 656-1150nm, jest tym samym przydatny w astrofotografii, poprawia odwzorowanie odcieni na powierzchniach planet. Kombinacja filtru Fringe Killer i i czerwonego filtru Baadera staje się w pewnym stopniu zamiennikiem filtru H-Alfa. Zestaw taki daje szerokość pasma 70nm. W kombinacji z filtrem Neodymium Moon & Skyglow uzyskujemy znaczącą poprawę kontrastu przy obserwacjach Księżyca i planet. Dzięki doskonałej jakośći wykonania gwarantowany jest brak widocznych zniekształceń obrazu do powiększenia minimum 300 razy. Z każdej strony filtr został pokryty 50-cioma warstwami powłok. Są to powłoki odporne na zadrapania, utwardzane, niewrażliwe na zmywanie.

Obrazek

Obrazek

Opis oryginalny: http://www.astrocd.pl/pliki/pdf/filtr_fringe_killer.pdf

Filtr pasmowy podczerwieni Baader IR-Pass
Baader Planetarium wprowadziło najnowsze narzędzie z kolekcji "trików z kapelusza" dla astrofotografów. Filtr Baader IR-Pass blokuje fale o długości poniżej 670 nm. Na większych długościach, obrazy planet są o wiele mniej zniekształcone przez zakłócenia ze strony frontów atmosferycznych (seeing). Łącząc obraz luminancji wykonany przez filtr IR-Pass z klatkami RGB frames uzyskujemy znaczącą poprawę ogólnej ostrości obrazu. Wiele z najlepszych na świecie amatorskich obrazów mgławic planetarnych zostało wykonanych przy wykorzystaniu tej właśnie techniki. Filtr IR-Pass ma także pozostałe wybitne cechy, które wyróżniają wszystkie inne filtry Baader. Wysoka jakość optyczna, substrat wolny od linii położonych blisko siebie, oraz wysokowydajne powłoki dają obrazy tak ostre i kontrastowe jak to tylko możliwe.

Obrazek

Obrazek

Filtr Baader Contrast Booster
Filtr Contrast Booster w znacznym stopniu eliminuje aberrację chromatyczną powstałą w achromatycznych refraktorach. Filtr ponadto redukuje niebieski odcień (aberrację) pojawiający się na krawędziach jasnych obiektów. Stanowi dobry zamiennik filtru księżycowego.
Ogólnie filtr poprawia odwzorowanie kolorów w refraktorach achromatycznych, pozwala na wykorzystanie pełnych możliwości refraktora achromatycznego, redukuje aberrację chromatyczną, wzmacnia szczegóły widoczne na powierzchniach ciał Układu Słonecznego. (dobrze sprawdza się przy obserwacjach Jowisza), może zastępować klasyczny filtr żółto-zielonym, poprawia kontrast i kolorystykę tarczy Księżycowej, przyciemnia tło nieba, jest przydatny w astrofotografii – redukuje niebieską poświatę wokół fotografowanych obiektów. (zalecany w kombinacji z IR-Cut), wykonany ze szkła neodymowego, tylne powłoki przeciwodblaskowe 7-warstwowe o współczynniku odbicia światła 0.2%, powłoki przednie dielektryczne, 23-warstwowe, utwardzane. Filtr odporny na ścieranie. Transmisja światła wynosi 95%

Obrazek

Opis oryginalny: http://www.astrocd.pl/pliki/pdf/filtr_c ... ooster.pdf

Porównanie przepuszczalności filtrów
Obrazek

Filtr Baader K-Line 395 nm
FiltrFiltr przeznaczony do fotografowania Słońca w wapniowej linii widmowej o długości 395 nm. Linia ta nosi oznaczenie K a szerokość pasma tego filtru wynosi 8 nm. Filtr K-Line daje niezwykły obraz Słońca, pozwala fotografować granulacje i pochodnie słoneczne.
Filtr Baader K-Line składa się z folii słonecznej fotograficznej ND3.8 i filtru K. Zestawu takiego nie wolno wykorzystywać wizualnie (do obserwacji wizualnych wymagana folia 5.0). Słońce widziane w takim filtrze (3,8+K) może wydawać się niegroźne, ale tutaj oko może uszkodzić znaczna ilość promieniowania UV.
Filtr K-Line może również być wykorzystywany do fotografowania pasma chmur nad planetą Wenus.

Obrazek

Filtry słoneczne - porównanie wyglądu Słońca
1. Astrosolar + IR Cut + Solar Continuum (po lewej)
2. Baader K Calcium filter + Astrolar (srodek)
3. H-alpha, SolarSpectrum (po prawej)

Obrazek

Filtr Baader H-Alpha 7nm
Filtr wąskopasmowy Baader H-Alpha 7nm (6562.8 Å) pozwala uzyskać obrazy regionów H-II o najwyższym kontraście przy możliwie krótkich czasach ekspozycji. Jego wąskie pasmo w regionie H-Alfa ma transmisję ponad 90%. Jednocześnie całkowicie eliminuje zanieczyszczenia światłem antropogenicznym. Filtr został wyjątkowo precyzyjnie wyszlifowany tak by powierzchnie były idealnie równoległe i dokładne do 1/4 długości fali na całej powierzchni. Wielowarstwowe dielektryczne powłoki nakładane plazmowo i utwardzone jonowo są wyjątkowo twarde i trwałe. Powłoki w tym filtrze nie ulegają uszkodzeniom podczas normalnego użytkowania i czyszczenia.

Filtr Baader H-Alpha 35nm
Filtr wąskopasmowy Baader H-Alpha 35nm (6562.8 Å) pozwala uzyskać obrazy regionów H-II o najwyższym kontraście przy możliwie krótkich czasach ekspozycji. Jego wąskie pasmo w regionie H-Alfa ma transmisję ponad 95%. Jednocześnie całkowicie eliminuje zanieczyszczenia światłem antropogenicznym. Filtr został wyjątkowo precyzyjnie wyszlifowany tak by powierzchnie były idealnie równoległe i dokładne do 1/4 długości fali na całej powierzchni. Wielowarstwowe dielektryczne powłoki nakładane plazmowo i utwardzone jonowo są wyjątkowo twarde i trwałe. Powłoki w tym filtrze nie ulegają uszkodzeniom podczas normalnego użytkowania i czyszczenia.

Filtr Baader H-Beta 10nm
Filtr wąskopasmowy Baader H-Beta 10nm (4865 Å) pozwala uzyskać obrazy trudnych do obserwacji obiektów mgławicowych jak na przykład mgławicy „Koński Łeb” w Orionie (IC 434), „Kalifornia” w Perseuszu (NGC 1499). Jego wąskie pasmo w regionie H-Beta ma transmisję ponad 90%. Sam filtr H-beta izoluje wyłącznie światło o długości 4865 Å, całkowicie blokując pozostałą część widma. W ten sposób uzyskujemy najwyższy kontrast pomiędzy czernią nieba a delikatnym świeceniem w paśmie H-beta. Dla niektórych obiektów jedynie połączenie dobrej widoczności w miarę dużego teleskopu oraz filtru H-beta daje szansę na ich dostrzeżenie. Jednocześnie filtr całkowicie eliminuje zanieczyszczenia światłem antropogenicznym. Filtr został wyjątkowo precyzyjnie wyszlifowany tak by powierzchnie były idealnie równoległe i dokładne do 1/4 długości fali na całej powierzchni. Wielowarstwowe dielektryczne powłoki nakładane plazmowo i utwardzone jonowo są wyjątkowo twarde i trwałe. Powłoki w tym filtrze nie ulegają uszkodzeniom podczas normalnego użytkowania i czyszczenia.

Filtr Baader Narrowband O-III (10nm) CCD
Filtr wąskopasmowy Baader Narrowband O-III 10nm to filtr, który idealnie izoluje linie widmowe zjonizowanego tlenu (496nm i 501nm), oferując najwyższy kontrast ze wszystkich dostępnych na rynku filtrów O-III. Doskonale nadaje się do wykonywania zdjęć za pomocą kamer CCD ze względu na niesamowity kontrast. Nie zauważymy żadnego pogorszenia jakości obrazu, nawet przy dużych powiększeniach.
Filtr ten pozwala na obserwację szczegółów mgławic, które bez niego widoczne są jedynie na astrofotografiach. Szczególnie polecany do obserwacji „Mgławica Laguna” - M8 w Strzelcu, „Mgławica Orzeł” M16 w Wężu, „Mgławica Omega” M17 w Strzelcu czy nawet M57 w Lutni.
Filtr został wyjątkowo precyzyjnie wyszlifowany tak by powierzchnie były idealnie równoległe i dokładne do 1/4 długości fali na całej powierzchni. Wielowarstwowe dielektryczne powłoki nakładane plazmowo i utwardzone jonowo są wyjątkowo twarde i trwałe. Powłoki w tym filtrze nie ulegają uszkodzeniom podczas normalnego użytkowania i czyszczenia.

Filtr Baader S-II Narrowband (10nm) CCD
Filtr wąskopasmowy Baader S-II Narrowband 10nm (6724 Å) pozwala uzyskać obrazy mgławic w paśmie promieniowania siarki. Przy zastosowaniu dwóch dodatkowych filtrów H-Alfa oraz O-III mamy możliwość uzyskiwania obrazów mgławic, tak ja je wykonuje Kosmiczny Teleskop Hubble’a (wszystkie muszą być wykonywane osobno).
Jego wąskie pasmo w regionie S-II 10nm ma transmisję ponad 90%. Jednocześnie całkowicie eliminuje zanieczyszczenia światłem antropogenicznym. Filtr został wyjątkowo precyzyjnie wyszlifowany tak by powierzchnie były idealnie równoległe i dokładne do 1/4 długości fali na całej powierzchni. Wielowarstwowe dielektryczne powłoki nakładane plazmowo i utwardzone jonowo są wyjątkowo twarde i trwałe. Powłoki w tym filtrze nie ulegają uszkodzeniom podczas normalnego użytkowania i czyszczenia.

Filtry kolorowe (planetarne) i ich zastosowania

#15 Ciemnożółty
Księżyc - Poprawia kontrast między tworami na powierzchni Księżyca o zmiennej jasności w teleskopach 6" i większych, zwłaszcza gdy zastosujemy go w połączeniu z filtrem polaryzacyjnym lub filtrem neutralnej przepuszczalności. Wenus - trochę pomaga w uwidocznieniu niskokontrastowego pasmowania chmur w grubej powłoce przesłaniającej planetę. Mars - zwiększa kontrast czap biegunowych, obszarów zaszronionych, niskich chmur oraz burz pyłowych względem obszarów pustynnych o barwie ochry. Wyostrza także brzegi żółtych chmur pyłowych. Jowisz - przydaje się do przyciemnienia prądów atmosferycznych zawierających tonacje o czystoniebieskim odcieniu oraz wydobycia szczegółów w małych czerwono-pomarańczowych tworach strefowych w pasach. Przydaje się do badań rejonów podbiegunowych. Saturn - przydaje się do przyciemnienia prądów atmosferycznych zawierających tonacje o czystoniebieskim odcieniu oraz wydobycia szczegółów w czerwono-pomarańczowych tworach strefowych w pasach. Poprawia widoczność przerwy Cassiniego w pierścieniach. Uran i Neptun - pomocny do wydobycia bardzo subtelnych ciemniejszych szczegółów w teleskopach 10" i większych. Komety - poprawia rozdzielczość obrazu warkoczy kometarnych. Przepuszczalność 67 %.

#21 Pomarańczowy
Księżyc - bardzo przydaje się do poprawienia kontrastu między tworami powierzchniowymi w teleskopach 6" i większych, z filtrem polaryzacyjnym lub bez. Merkury - przyciemnia ziemskie niebo podczas obserwacji dziennych aby wydobyć rzadko dostrzegalne subtelne różnice albedo na powierzchni. Wenus - przyciemnia ziemskie niebo podczas obserwacji dziennych aby bardziej wyraźnie uwidocznić fazy. Mars - zwiększa kontrast czap biegunowych, obszarów zaszronionych, niskich chmur oraz burz pyłowych względem obszarów pustynnych o barwie ochry. Wyostrza także brzegi żółtych chmur pyłowych. Jowisz - uwidacznia strukturę pasów oraz wydobywa wstęgi i szczegóły w rejonach podbiegunowych. Saturn - poprawia strukturę pasów atmosferycznych i podkreśla rejony podbiegunowe o tonacji niebieskiej. Komety - można go nałożyć na filtr #38A aby poprawić kontrast pomarańczowych linii sodu D w gazowych warkoczach komet w teleskopach 10" i większych. Poprawia rozdzielczość obrazu głowy i warkoczy pyłowych w teleskopach 10" i większych. Obserwacje Słońca - stosuje się go jeśli chcemy uzyskać właściwe odwzorowanie barw gdy używamy filtra słonecznego z mylaru. Przepuszczalność 46 %.

#80A Pośredni niebieski
Księżyc - bardzo przydaje się jako filtr księżycowy zwiększający kontrast przy ciemnym tle nieba w teleskopach 6" i większych. Merkury - może ułatwić obserwacje rzadko widocznych ciemniejszych tworów powierzchniowych oglądanych o zmroku, gdy planeta jest nisko nad horyzontem. Wenus - zwiększa kontrast widocznych czasami przyciemnień w górnej warstwie wenusjańskich chmur. Mars - przydaje się do poprawienia widoczności tworów powierzchniowych oraz lokalnych burz pyłowych, chmur i mgły z ziarenek lodu, w teleskopach 8" lub większych, zwłaszcza podczas występowania ciągle jeszcze nie wyjaśnionego fenomenu tzw. fioletowego przejaśnienia (kiedy to marsjańska atmosfera - zwykle widoczna w barwie fioletowej tylko jako jasny, jednolity dysk ze względu na rozpraszanie krótszych fal świetlnych w cienkiej atmosferze - staje się przezroczysta dla filtra fioletowego lub niebieskiego, odsłaniając duże ciemne twory powierzchniowe). Jowisz - używa się go głównie do wyostrzania granic między czerwonawymi pasami a przyległymi jasnymi strefami w górnej atmosferze. Pomaga umiejscowić Wielką Czerwoną Plamę i wstęgi w pasach. Saturn - wydobywa szczegóły w pasach, strefach oraz rejonach podbiegunowych tarczy planety. Komety - pozwala uzyskać największą rozdzielczość obrazu gazowych warkoczy kometarnych w teleskopach 8" i większych. Przepuszczalność 30 %.

Filtr polaryzacyjny o przepuszczalności 30 %
Filtr ten przepuszcza 30 % padającego (odbijanego) światła blokując te fale świetlne, które nie wibrują równolegle do jego osi polaryzacji. Można go użyć jako filtra irradiacyjnego czyli redukującego poświatę, do obserwacji Księżyca i planet. Ponieważ światło Księżyca i planet ma przypadkową polaryzację, obracanie pojedynczego filtra polaryzacyjnego nie zapewni selektywnej i regulowanej redukcji poświaty, w przeciwieństwie do obrazu naziemnych odbić od metalu, szkła czy wody. Można jednak nałożyć dwa polaryzatory i obracać je względem siebie aby stworzyć system o zmiennej przepuszczalności od 5 do 30 %. Jeden polaryzator można zestawiać z filtrami barwnymi do obserwacji Księżyca i planet gdzie potrzebna jest większa redukcja poświaty, bez negatywnego wpływu na podbicie kontrastu. Podobnie jak w przypadku filtrów o neutralnej przepuszczalności, pomaga to w rozdzielaniu gwiazd podwójnych przez redukcję poświaty i dyfrakcji wokół jaśniejszego składnika. Filtr przydaje się również do obserwacji naziemnych w lunetach z okularem 1.25" aby zredukować odblaski od wody, szkła itp., podczas obserwacji ptaków lub badań przyrodniczych.
Przepuszczalność 30 %.

#12 Żółty
Księżyc - Poprawia kontrast między tworami na powierzchni Księżyca o zmiennej jasności w teleskopach 6" i większych, zwłaszcza gdy zastosujemy go w połączeniu z filtrem polaryzacyjnym lub filtrem neutralnej przepuszczalności. Wenus - trochę pomaga w uwidocznieniu niskokontrastowego pasmowania chmur w grubej powłoce przesłaniającej planetę. Mars - zwiększa kontrast czap biegunowych, obszarów zaszronionych, niskich chmur oraz burz pyłowych względem obszarów pustynnych o barwie ochry. Wyostrza także brzegi żółtych chmur pyłowych. Jowisz - trochę pomaga w przyciemnieniu prądów atmosferycznych zawierających tonacje o czystoniebieskim odcieniu oraz wydobyciu szczegółów w małych czerwono-pomarańczowych tworach strefowych w pasach. Przydaje się do badań rejonów podbiegunowych. Saturn - trochę pomaga w przyciemnieniu prądów atmosferycznych zawierających tonacje o czystoniebieskim odcieniu oraz wydobyciu szczegółów w czerwono-pomarańczowych tworach strefowych w pasach. Poprawia widoczność przerwy Cassiniego w pierścieniach. Uran i Neptun - trochę pomaga w wydobyciu bardzo subtelnych ciemniejszych szczegółów w teleskopach 10" i większych. Komety - uwidacznia szczegóły żółtawych pyłowych warkoczy i poprawia kontrast głowy komety. Przepuszczalność 74 %.

#25A Czerwony
Księżyc - trochę pomaga zwiększyć kontrast między tworami powierzchniowymi w teleskopach 8" i większych. Merkury - poprawia obserwacje prowadzone o zmroku, gdy planeta jest nisko nad horyzontem. Wenus - zmniejsza jasność ziemskiego nieba podczas obserwacji dziennych pozwalając na dostrzeżenie widocznych czasami deformacji linii terminatora. Mars - przydaje się do poprawienia kontrastu i rozdzielczości czap polarnych, obszarów zaszronionych oraz marsjańskich "mórz" względem obszarów pustynnych w kolorze ochry, w teleskopach 8" i większych, zwłaszcza gdy Mars jest nisko nad ziemskim horyzontem, ponieważ czerwone światło, które przepuszcza filtr, jest najmniej ugięte przez ziemskie prądy atmosferyczne. Jowisz - bardzo pomocny w umiejscawianiu formacji chmur o odcieniu niebieskim oraz obszarów podbiegunowych na tarczy planety o jaśniejszych odcieniach. Komety - poprawia rozdzielczość pyłowych warkoczy kometarnych w teleskopach 10" i większych. Przepuszczalność 14 %.

#56 Jasnozielony
Księżyc - przydatny aby zwiększyć kontrast tworów powierzchniowych w teleskopach 6" i mniejszych. Wenus - przydatny do badań wyglądu wenusjańskiej powłoki chmur oraz aby zmniejszyć jasność ziemskiego nieba podczas obserwacji dziennych (jest to doskonała pora na oglądanie tej planety, ponieważ duży kontrast Wenus względem ciemnego nocnego nieba często powoduje, że jej oglądanie staje się niewygodne i nie zadowalające, podczas gdy za dnia zakres konrastu nie jest aż tak duży, irradiacja w oku jest zmniejszona a subtelne twory na tarczy Wenus są czasem lepiej widoczne). Mars - doskonały do zwiększenia kontrastu czap polarnych oraz obszarów zaszronionych w teleskopach 6" i mniejszych. Jowisz - zwiększa widoczność Wielkiej Czerwonej Plamy (która obecnie przypomina raczej Słabą Czerwoną Plamę) w teleskopach 6" i mniejszych. Przydaje się do obserwacji mało kontrastowych odcieni czerwieni i niebieskiego widocznych w astmosferze Jowisza. Uwidacznia białe twory w atmosferze planety. Saturn - uwidacznia białe twory w atmosferze planety. Przepuszczalność 53 %.

#ND-6 Filtr neutralnej przepuszczalności 25 %
Filtr ten redukuje irradiację, poświatę oraz jasność podczas obserwacji planet i Księżyca w teleskopach o średniej aperturze, przepuszczając do oka tylko 25 % światła zbieranego przez teleskop. Ponieważ światło jest przepuszczane przez filtr równomiernie w całym spektrum, doskonale nadaje się on do obserwacji planet, ponieważ jasne tarcze planet zostają przyciemnione do bardziej komfortowych poziomów bez zmiany koloru. W dodatku filtr można zestawiać z filtrami barwnymi aby zapewnić jednocześnie zmniejszenie poświaty i zwiększenie kontrastu. Filtr pomaga rozdzielić gwiazdy podwójne o znacznej różnicy jasności przez redukcję poświaty i dyfrakcji wokół jaśniejszego składnika. Filtr ten działa najlepiej z teleskopami o aperturze 3.5 do 6" albo z większymi, jeśli zestawimy go z filtrami barwnymi. Przepuszczalność 25 %.

#23A Jasnoczerwony
Księżyc - trochę pomaga zwiększyć kontrast między tworami powierzchniowymi w teleskopach 8" i większych. Merkury - poprawia obserwacje prowadzone o zmroku, gdy planeta jest nisko nad horyzontem. Zmniejsza jasność ziemskiego nieba aby ułatwić obserwacje za dnia. Wenus - zmniejsza jasność ziemskiego nieba podczas obserwacji dziennych pozwalając na dostrzeżenie widocznych czasami deformacji linii terminatora. Mars - odfiltrowuje światło niebieskie rozproszone w marsjańskiej atmosferze dla poprawienia kontrastu i rozdzielczości czap polarnych, obszarów zaszronionych, niskich chmur oraz burz pyłowych względem obszarów pustynnych w kolorze ochry, zwłaszcza gdy Mars jest nisko nad ziemskim horyzontem, ponieważ czerwone światło, które przepuszcza filtr, jest najmniej ugięte przez ziemskie prądy atmosferyczne. Jowisz - uwidacznia strukturę pasów oraz wydobywa wstęgi i szczegóły w rejonach podbiegunowych. Saturn - przydatny do badań bardziej niebieskich pasów i rejonów podbiegunowych. Komety - poprawia rozdzielczość pyłowych warkoczy kometarnych w teleskopach 10" i większych. Przepuszczalność 25 %.

#38A Ciemnoniebieski
Księżyc - trochę pomaga zwiększyć kontrast między tworami powierzchniowymi w teleskopach 8" i większych. Merkury - może ułatwić obserwacje rzadko widocznych ciemniejszych tworów powierzchniowych oglądanych o zmroku, gdy planeta jest nisko nad horyzontem. Wenus - zwiększa kontrast widocznych czasami przyciemnień w górnej warstwie wenusjańskich chmur. Mars - przydaje się do poprawienia widoczności tworów powierzchniowych oraz lokalnych burz pyłowych, chmur i mgły z ziarenek lodu, w teleskopach 8" lub większych, zwłaszcza podczas występowania ciągle jeszcze nie wyjaśnionego fenomenu tzw. fioletowego przejaśnienia (kiedy to marsjańska atmosfera - zwykle widoczna w barwie fioletowej tylko jako jasny, jednolity dysk ze względu na rozpraszanie krótszych fal świetlnych w cienkiej atmosferze - staje się przezroczysta dla filtra fioletowego lub niebieskiego, odsłaniając duże ciemne twory powierzchniowe). Jowisz - używa się go głównie do wyostrzania granic między czerwonawymi pasami a przyległymi jasnymi strefami w górnej atmosferze. Pomaga umiejscowić Wielką Czerwoną Plamę i wstęgi w pasach. Saturn - wydobywa mało kontrastowe szczegóły między pasami i strefami na tarczy planety. Komety - pozwala uzyskać największą rozdzielczość obrazu gazowych warkoczy kometarnych. Przydatny w teleskopach 10" i większych dla obserwacji pomarańczowych linii sodu D w gazowych warkoczach komet w połączeniu z filtrem #21. Przepuszczalność 17 %.

#58 Ciemnozielony
Księżyc - doskonały gdy chemy zwiększyć kontrast tworów powierzchniowych w teleskopach 8" i większych. Wenus - zwiększa kontrast dostrzegalnej czasem struktury chmur. Zmniejsza jasność ziemskiego nieba podczas obserwacji dziennych (jest to doskonała pora na oglądanie tej planety, ponieważ duży kontrast Wenus względem ciemnego nocnego nieba często powoduje, że jej oglądanie staje się niewygodne i nie zadowalające, podczas gdy za dnia zakres konrastu nie jest aż tak duży, irradiacja w oku jest zmniejszona a subtelne twory na tarczy Wenus są czasem lepiej widoczne). Mars - doskonały do zwiększenia kontrastu czap polarnych oraz obszarów zaszronionych w teleskopach 8" i większych. Jowisz - zwiększa widoczność Wielkiej Czerwonej Plamy (która obecnie przypomina raczej Słabą Czerwoną Plamę) w teleskopach 6" i mniejszych. Przydaje się do obserwacji mało kontrastowych odcieni czerwieni i niebieskiego widocznych w astmosferze Jowisza. Uwidacznia białe twory w atmosferze planety. Saturn - uwidacznia białe pasy chmur i rejony podbiegunowe. Komety - przydaje się do obserwacji jaśniejszych komet w teleskopach 8" i większych. Przepuszczalność 24 %.

#ND-3 Filtr neutralnej przepuszczalności 50 %
Filtr ten redukuje irradiację, poświatę oraz jasność podczas obserwacji planet i Księżyca w małych teleskopach, przepuszczając do oka tylko 50 % światła zbieranego przez teleskop. Ponieważ światło jest przepuszczane przez filtr równomiernie w całym spektrum, doskonale nadaje się on do obserwacji planet, ponieważ jasne tarcze planet zostają przyciemnione do bardziej komfortowych poziomów bez zmiany koloru. W dodatku filtr można zestawiać z filtrami barwnymi aby zapewnić jednocześnie zmniejszenie poświaty i zwiększenie kontrastu. Filtr pomaga rozdzielić gwiazdy podwójne o znacznej różnicy jasności przez redukcję poświaty i dyfrakcji wokół jaśniejszego składnika. Filtr ten działa najlepiej z teleskopami o aperturze 3.5" i mniejszymi, lub 3.5" do 6", jeśli zestawimy go z filtrami barwnymi. Przepuszczalność 50 %.

#8 Jasnożółty
Księżyc- Poprawia kontrast i zmniejsza irradiację między tworami na powierzchni Księżyca o zmiennej jasności w teleskopach poniżej 5", zwłaszcza gdy zastosujemy go w połączeniu z filtrem polaryzacyjnym lub filtrem neutralnej przepuszczalności. Wenus - czasami pomaga w uwidocznieniu niskokontrastowego pasmowania chmur w grubej powłoce przesłaniającej planetę. Mars - przyciemnia niebieskie i zielone "morza", oazy oraz "kanały" rozjaśniając jednocześnie obszary "pustynne" o barwie pomarańczowej. Wyostrza także brzegi żółtych chmur pyłowych. Jowisz - trochę pomaga w przyciemnieniu prądów atmosferycznych zawierających tonacje o czystoniebieskim odcieniu oraz wydobyciu szczegółów w małych czerwono-pomarańczowych tworach strefowych w pasach. Saturn - trochę pomaga w przyciemnieniu prądów atmosferycznych zawierających tonacje o czystoniebieskim odcieniu. Uran i Neptun - trochę pomaga w wydobyciu bardzo subtelnych ciemniejszych szczegółów w teleskopach 10" i większych. Komety - uwidacznia szczegóły żółtawych pyłowych warkoczy i poprawia kontrast głowy komety. Przepuszczalność 83 %.

#47 Fioletowy
Merkury - może ułatwić obserwacje rzadko widocznych słabych tworów powierzchniowych w teleskopach 8" lub większych. Wenus - zwiększa kontrast widocznych czasami przyciemnień w górnej warstwie wenusjańskich chmur. Mars - przydaje się do wykrywania wysokich chmur oraz mgieł nad czapami polarnymi w teleskopach 8" lub większych, zwłaszcza podczas występowania ciągle jeszcze nie wyjaśnionego fenomenu tzw. fioletowego przejaśnienia (kiedy to marsjańska atmosfera - zwykle widoczna w barwie fioletowej tylko jako jasny, jednolity dysk ze względu na rozpraszanie krótszych fal świetlnych w cienkiej atmosferze - staje się przezroczysta dla filtra fioletowego lub niebieskiego, odsłaniając duże ciemne twory powierzchniowe). Jowisz - używa się go głównie do wyostrzania granic między czerwonawymi pasami a przyległymi jasnymi strefami w górnej atmosferze. Pomaga umiejscowić Wielką Czerwoną Plamę i wstęgi w pasach w teleskopach 8" lub większych. Saturn - nadaje się do uwydatniania struktury pierścieni w teleskopach 8" lub większych. Komety - przydaje się do obserwacji jaśniejszych komet w teleskopach 8" i większych. Przepuszczalność 3 %.

#82A Jasnoniebieski
Księżyc - bardzo przydaje się jako filtr księżycowy zwiększający kontrast przy ciemnym tle nieba w teleskopach 5" i mniejszych. Jest także bardzo przydatny w teleskopach 6" i większych jeśli zestawimy go z filtrem polaryzacyjnym albo neutralnej przepuszczalności. Merkury - może ułatwić obserwacje rzadko widocznych ciemniejszych tworów powierzchniowych oglądanych o zmroku, gdy planeta jest nisko nad horyzontem. Wenus - zwiększa kontrast widocznych czasami przyciemnień w górnej warstwie wenusjańskich chmur. Mars - przydaje się do poprawienia widoczności tworów powierzchniowych oraz lokalnych burz pyłowych, chmur i mgły z ziarenek lodu, w teleskopach 5" i mniejszych, zwłaszcza podczas występowania ciągle jeszcze nie wyjaśnionego fenomenu tzw. fioletowego przejaśnienia (kiedy to marsjańska atmosfera - zwykle widoczna w barwie fioletowej tylko jako jasny, jednolity dysk ze względu na rozpraszanie krótszych fal świetlnych w cienkiej atmosferze - staje się przezroczysta dla filtra fioletowego lub niebieskiego, odsłaniając duże ciemne twory powierzchniowe). Jowisz - używa się go głównie do wyostrzania granic między czerwonawymi pasami a przyległymi jasnymi strefami w górnej atmosferze w teleskopach 5" i mniejszych. Pomaga umiejscowić Wielką Czerwoną Plamę (która obecnie przypomina raczej Słabą Różową Plamę). Saturn - wydobywa niektóre mało kontrastowe szczegóły w pasach, strefach oraz rejonach podbiegunowych tarczy planety w mniejszych teleskopach. Komety - pozwala uzyskać największą rozdzielczość obrazu gazowych warkoczy kometarnych w teleskopach 5" i mniejszych. Przepuszczalność 73 %.

#ND-9 Filtr neutralnej przepuszczalności 13 %
Filtr ten redukuje irradiację, poświatę oraz jasność podczas obserwacji planet i Księżyca w małych teleskopach, przepuszczając do oka tylko 50 % światła zbieranego przez teleskop. Ponieważ światło jest przepuszczane przez filtr równomiernie w całym spektrum, doskonale nadaje się on do obserwacji planet, ponieważ jasne tarcze planet zostają przyciemnione do bardziej komfortowych poziomów bez zmiany koloru. W dodatku filtr można zestawiać z filtrami barwnymi aby zapewnić jednocześnie zmniejszenie poświaty i zwiększenie kontrastu. Filtr pomaga rozdzielić gwiazdy podwójne o znacznej różnicy jasności przez redukcję poświaty i dyfrakcji wokół jaśniejszego składnika. Filtr ten działa najlepiej z teleskopami o aperturze 6" do 8" lub większymi.
Przepuszczalność 13 %.

Opisy oryginalne:
- http://www.astrocd.pl/pliki/pdf/filtry_ ... _kolor.pdf
Ogólny opis filtrów Baader'a:
- http://www.astrocd.pl/pliki/pdf/filtry_ ... onalne.pdf

_________________
Pozdrawiam, Marek Substyk
Portal AstroCD, http://www.astrocd.pl, Forum AstroCD, http://www.forum.astrocd.pl
Sklep Allegro AstroCD - literatura i pomoce naukowe dla miłośników astronomiiObrazek facebook.com/Wydawnictwo.AstroCD
Obrazek Mój profil na Facebooku
tel. 880-184-000 (prywatny), e-mail: astrocd@astrocd.pl (prywatne), m.substyk@urania.edu.pl (Urania-PA), marek.substyk@ptma.pl, zarzad@ptma.pl (PTMA);
tel. 575-572-330 (praca), e-mail: katowice@deltaoptical.pl
------------------------------------------------------------

Wielkie Wyprawy Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. USA 2020/Islandia 2020



Góra
 Zobacz profil  
 

 Tytuł: Re: Filtry Baader Planetarium
PostNapisane: czwartek, 27 sierpnia 2009, 12:52 
Offline
Ranga: [3]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 21:31
Posty: 481
Od siebie dodam (jako że posiadałem UHC-s i OIII 1,25" Baadera), że największą wada filtrów są słabiutkie, wyrabiające się, często klinujące w tulejkach gwinty. Filtr UHC-s to najtańsze rozwiązanie wąskopasmowe. Filtr OIII z kolei blokuje linie tlenu aż nazbyt dobrze...tak że w apreturze 8" wielu może pouczyć się jak po wypiciu metanolu :lol:
Generalnie konkurencyjne OIII wypadają znacznie lepiej.
Ale cenowo te filtry są w zasięgu niemajętnych obserwatorów, i stanowią często jedyny pomost do zobaczenia słabo widocznych mgławic typu Veil.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Filtry Baader Planetarium
PostNapisane: czwartek, 27 sierpnia 2009, 13:43 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:04
Posty: 3866
Lokalizacja: Chorzów
Widzisz Ignisdei, dzięki Tobie mam odpowiedź na nurtujący mnie problem. Sam mam dwa 1,25" filtry Baadera: Moon&Skyglow i UHC-S właśnie. UHC-S-a nabyłem jako używanego, i zauważyłem, że nie mogę dokręcić go do końca, bo się klinuje, czyli coś nie tak z gwintem. Z kolei kupiony jako nówka Moon&Skyglow wkręca się cacy. Teraz już wiem dlaczego. Ciekawe czy filtry innych producentów też cierpią na tą przypadłość ??

_________________
Adam Skrzypek

GSO 10", SW ED80, SW 90/900, AZ4, Nikon Action VII 10x50
Star Adventurer, Canon 1100D mod


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Filtry Baader Planetarium
PostNapisane: czwartek, 27 sierpnia 2009, 13:49 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 10:12
Posty: 3375
Lokalizacja: SiemCe
A ja mam używany Moon&skyglow i nówkę szary 0,9 Baader'a, obydwa w wersji 1,25" i obydwa wkręcają się dobrze. Trzeba tylko uważać, by dobrze trafić w gwint i nic nie przykręcać na siłę.
Co do Veil'a, to O-III faktycznie jest na niego najlepszy. Z resztą w Jodłowie Veil'a było widać i bez filtra w refraktorze 150/750 no i co mnie zdziwiło - w szukaczu 9x50 :shock:

_________________
refraktor SW 150/750, Orion EON 72/430, MAK 90/1250, FirstScope 76/300
AZ4, Vixen Porta, AllView, FASTRON-5s
Canon EOS 600D, Canon EOS 300D, Canon 50 mm f/1.8 II, Canon 17-85 mm f/4-5.6
ToupTek Camera GPCMOS1200KMB

Zapraszam serdecznie na mojego bloga: https://modeler4884.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Filtry Baader Planetarium
PostNapisane: czwartek, 27 sierpnia 2009, 14:24 
Offline
Ranga: [3]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 21:31
Posty: 481
Kuba Kowarczyk napisał(a):
A ja mam używany Moon&skyglow i nówkę szary 0,9 Baader'a, obydwa w wersji 1,25" i obydwa wkręcają się dobrze. Trzeba tylko uważać, by dobrze trafić w gwint i nic nie przykręcać na siłę



Kuba ten Moon&skyglowek to był Baader czy może Orion?
Generalnie w połowie moich szkieł te filtry siedziały w miarę dobrze w innych sie klinowały a w jeszcze innych latały siłą grawitacji szybem tulei wyciągu, lądując na LG -przykład UW SW 11mm z aluminiową tuleją :lol:

Kuba Kowarczyk napisał(a):
Co do Veil'a, to O-III faktycznie jest na niego najlepszy.


Bo blokuje linie tlenu a UHC-s to typowy ALP.
One inaczej działają. Mi chodziło, że Baader to filtr dla ubogich dlatego był pierwszym moim filterkiem.

Jeśli chodzi o ALP to takie UHC-s Baadera nie podskoczy UB Oriona czu UHC Lumicona za Chiny Ludowe.
Tak samo OIII Baadera nie podskoczy OIII Oriona czy Lumicona.

Kuba Kowarczyk napisał(a):
Z resztą w Jodłowie Veil'a było widać i bez filtra w refraktorze 150/750 no i co mnie zdziwiło - w szukaczu 9x50


Bo to jest dokładnie to co mówię -w podmiejskim niebie Veila nie zobaczymy w szukaczu ze względu na LP -naświetl 30s Canonem zobaczysz czerwień sodówek
Palec Boży zaświetla jeszcze dodatkowo 52 Cygni.

Co tam Veil ja w szukaczu, w Mołodyczu (Podkarpacie 15km od granicy Ukraińskiej zasięg 7mag) widziałem w szukaczu Crescenta!

ps. Będąc w Bieszczadach koniecznie określcie zasięg. I w zenicie i tak na 20-30 stopniu!
PS2. W Kudłaczach Janusz Płeszka pożyczył mi na noc swojego Naglera 31mm 2" i Lumicona UHC 2" normalnie takich Veili jak żyje nie oglądałem.. mózg staje -gdybym miał ten zestaw w Mołodyczu!


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Filtry Baader Planetarium
PostNapisane: czwartek, 27 sierpnia 2009, 16:51 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 10:12
Posty: 3375
Lokalizacja: SiemCe
Robert Twarogal napisał(a):
Kuba ten Moon&skyglowek to był Baader czy może Orion?

Oba filrty co mam są Baader Planetaruim.

ps. Veil & Crescent RULEZ 8-)

_________________
refraktor SW 150/750, Orion EON 72/430, MAK 90/1250, FirstScope 76/300
AZ4, Vixen Porta, AllView, FASTRON-5s
Canon EOS 600D, Canon EOS 300D, Canon 50 mm f/1.8 II, Canon 17-85 mm f/4-5.6
ToupTek Camera GPCMOS1200KMB

Zapraszam serdecznie na mojego bloga: https://modeler4884.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Filtry Baader Planetarium
PostNapisane: niedziela, 8 listopada 2009, 22:57 
Offline
Ranga: [8]
Ranga: [8]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 6 września 2009, 19:02
Posty: 2845
Robert Twarogal napisał(a):
Od siebie dodam (jako że posiadałem UHC-s i OIII 1,25" Baadera), że największą wada filtrów są słabiutkie, wyrabiające się, często klinujące w tulejkach gwinty. Filtr UHC-s to najtańsze rozwiązanie wąskopasmowe. Filtr OIII z kolei blokuje linie tlenu aż nazbyt dobrze...tak że w apreturze 8" wielu może pouczyć się jak po wypiciu metanolu :lol:
Generalnie konkurencyjne OIII wypadają znacznie lepiej.
Ale cenowo te filtry są w zasięgu niemajętnych obserwatorów, i stanowią często jedyny pomost do zobaczenia słabo widocznych mgławic typu Veil.


Oj , Robercie pojechałeś i to na maxa , właśnie ten OIII dla nie majętnych działa i to bardzo dobrze z refraktorem 150 mm
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Polecam lekturę tutaj :
viewtopic.php?f=47&t=152

_________________
Equinox 100/900 , TS90/500


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Filtry Baader Planetarium
PostNapisane: niedziela, 8 listopada 2009, 23:14 
Offline
Ranga: [7]
Ranga: [7]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 27 sierpnia 2009, 10:54
Posty: 2027
No to odświeżyles temat :lol: :lol: :lol:

_________________
Dysortografik - "20 calowy Karlikowiec


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Filtry Baader Planetarium
PostNapisane: niedziela, 8 listopada 2009, 23:21 
Offline
Ranga: [8]
Ranga: [8]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 6 września 2009, 19:02
Posty: 2845
Piotr Rączka napisał(a):
No to odświeżyles temat :lol: :lol: :lol:


Robercie , jeżeli tak pojechałeś po Baaderach to napisz proszę mądrzej o posiadanych przez Ciebie filtrach.
Recenzje , opinie , porównania. Bo opisywane przez Ciebie filtry są 1,5 do 2 razy droższe
A słowo nie "nie podskoczy" to nic nie znaczy , rozumiem że jak nimi rzucasz to dalej zalecą ?


Wiesz , teraz troszke nie w temacie , można pisać różne opinie ale nie popierajmy ich opiniami : Baader jest dla ubogich !!
Odrazu powiedzmy że SCT są tylko dla maniaków , a LVW to nieporozumienie cenowe.
A co z Fraunhoferem , czy to nie substytut APO ?

_________________
Equinox 100/900 , TS90/500


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Filtry Baader Planetarium
PostNapisane: poniedziałek, 9 listopada 2009, 00:12 
Offline
Ranga: [7]
Ranga: [7]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 27 sierpnia 2009, 10:54
Posty: 2027
Aleksander Halor napisał(a):
Piotr Rączka napisał(a):


Wiesz , teraz troszke nie w temacie , można pisać różne opinie ale nie popierajmy ich opiniami : Baader jest dla ubogich !!
Odrazu powiedzmy że SCT są tylko dla maniaków , a LVW to nieporozumienie cenowe.
A co z Fraunhoferem , czy to nie substytut APO ?

A teraz to ja sie nie wypowiem bo;
a) mam filtr boadera
b)mam SCT i jestem maniakiem (gdybym nie byl przeznaczyłbym pieniądze na wodke)
c) LVW mozna kupic za rozsądne pieniądze z drugiej ręki (co robie)
d) nie wiem co to Fraun.......bo co to jest substytut to wiem, to jest Erzatc :D
pozdrawiam piotr

_________________
Dysortografik - "20 calowy Karlikowiec


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Filtry Baader Planetarium
PostNapisane: wtorek, 10 listopada 2009, 01:37 
Offline
Ranga: [8]
Ranga: [8]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 6 września 2009, 19:02
Posty: 2845
Szybka ściąga charakterystyk filtrów w jednym pdfie
(to samo co na górze , ale w jednym kawałku)


Załączniki:
Baader_filter_overview.pdf [124.03 KiB]
Pobrane 592 razy

_________________
Equinox 100/900 , TS90/500
Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku

Strefa czasowa: UTC + 2


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 36 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL