Teraz jest czwartek, 28 marca 2024, 21:39

Strefa czasowa: UTC + 2




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Marzec 2010
PostNapisane: wtorek, 30 marca 2010, 12:49 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Wkrótce kolejny start wahadłowca Discovery
Kolejny start wahadłowca Discovery nastąpi 5 kwietnia. Procedura przygotowań do lotu już się rozpoczęła.

Będzie to drugi lot wahadłowca w tym roku. Na ten rok zaplanowano w sumie pięć startów promów kosmicznych, ostatni we wrześniu.

Celem misji będzie dostarczenie sprzętu do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS, w tym modułu logistycznego Leonardo. Wyprawa potrwa 13 dni, w tym czasie zaplanowano trzy wyjścia astronautów w kosmos.

Misja STS-131 będzie 38. startem promu Discovery oraz 33. misją serwisową do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS.
http://wiadomosci.wp.pl/kat,18032,title ... omosc.html

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 

 Tytuł: Re: Marzec 2010
PostNapisane: wtorek, 30 marca 2010, 12:50 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Polski satelita poleci w kosmos
W przyszłym roku w kosmos zostanie wystrzelony pierwszy polski satelita. Jak dowiedział się dziennik "Polska", konstrukcja kosztuje 14,2 mln złotych.

Obiekt jest tworzony przez grupę naukowców z Centrum Astronomicznego PAN i Centrum Badań Kosmicznych PAN. Zadaniem urządzenia będzie obserwacja gwiazd jaśniejszych niż Słońce. To niejedyny taki obiekt tworzony przez Polaków - pisze gazeta.W 2014 roku w kosmosie znajdzie się także satelita zbudowany przez studentów.

Choć te dwie konstrukcje nie oznaczają, że Polska zamierza się stać kosmicznym mocarstwem, to są dowodem zmian, jakie zachodzą w krajowej nauce.
http://wiadomosci.wp.pl/kat,18032,title ... prasa.html

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Marzec 2010
PostNapisane: wtorek, 30 marca 2010, 13:02 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
"Zbliża się sezon na Merkurego"
Końcówka marca i pierwsza połowa kwietnia to najlepszy czas w tym roku do obserwacji Merkurego - poinformował PAP dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.
Merkury to najbliższa Słońcu planeta. Na niebie nie oddala się ona od Słońca na więcej niż 28 stopni, a przez to warunki do jej obserwacji są zawsze trudne. Podobno Merkurego nie dojrzał nigdy sam Mikołaj Kopernik, choć jest to raczej legenda niż fakt historyczny.

Tymczasem najbliższe dwa tygodnie będą sprzyjały obserwacji Merkurego. Końcówka marca i pierwsza połowa kwietnia są bowiem najlepszym w roku 2010 okresem do obserwacji tej planety.
Merkurego widać około godziny po zachodzie Słońca około 10 stopni nad zachodnim horyzontem. Maksymalna wysokość planety (12 stopni) zostanie osiągnięta 9 kwietnia. Doskonałym drogowskazem do Merkurego będzie bardzo jasna Wenus, która świeci kilka stopni powyżej. Obie planety jest bardzo trudno pomylić ze sobą, bo Wenus jest ponad 15 razy jaśniejsza od Merkurego. Nie oznacza to, że ten ostatni jest słaby, bo świeci on i tak z blaskiem porównywalnym do najjaśniejszych gwiazd na niebie.
http://wiadomosci.onet.pl/2148288,16,zb ... ,item.html

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Marzec 2010
PostNapisane: wtorek, 30 marca 2010, 21:32 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Asteroida uderzy w Ziemię w 2036 r.? Komu zależy na ukryciu prawdy?
Asteroida 99942 Apophis do niedawna uznawana była za jedno z największych kosmicznych zagrożeń dla Ziemi. Od czasu odkrycia obiektu w 2004 r. specjaliści z NASA co rusz zmieniali prognozy związane z ryzykiem jego kolizji z Błękitną Planetą. Ostatnie doniesienia doprowadziły jednak do powstania w niektórych kręgach atmosfery niepokoju. Jak poinformował serwis BBC, decydenci obniżyli wartość dotacji przekazywanych na ośrodki obserwacyjne i infrastrukturę radarową. Jednym z projektów, który najbardziej ucierpi na cięciach jest program obserwacji asteroidy Apophis.
Wspomniane ciało niebieskie należy do tzw. grupy Atena, czyli planetoid bliskich Ziemi. Od czasu, kiedy odkryto je 6 lat temu, nieustannie zmieniane są dane szacunkowe dotyczące prawdopodobieństwa uderzenia asteroidy w Ziemię. Najpierw 24 grudnia uznano, że wynosi ono aż 1 do 233, by następnego dnia określić je jako 1 do 45. Według obliczeń z dnia 27 grudnia prawdopodobieństwo, że dojdzie do katastrofy wynosiło aż 1 do 37, a jej średnicę oszacowano wówczas na 390 metrów.
Wg najnowszych szacunków ryzyko, że Apophis uderzy w Ziemię jest jednak niewielkie. Mogłoby do niego dojść ewentualnie w 2036 r. Udało się też zaktualizować informacje na temat wielkości asteroidy - zgodnie z najświeższymi wyliczeniami jej średnica wynosi ok. 270 metrów.

Mimo że ryzyko wystąpienia kataklizmu jest w tej chwili minimalne, eksperci nie mają wątpliwości, że gdyby do niego doszło, rozmiary klęski byłyby przeogromne. Energia wyzwolona podczas ewentualnego zderzenia byłaby porównywalna z detonacją 510 megaton trotylu. Dla porównania, podczas katastrofy tunguskiej wartość ta szacowana była na maksymalnie 3-10 megaton, a potężna erupcja wulkanu Krakatau w 1883 r. wyzwoliła energię równoważną z 200 megatonami trotylu.
Właśnie ze względu na potencjalne konsekwencje, które swoim zasięgiem objęłyby olbrzymie obszary naszej planety, wielu specjalistów uważa, że dotacje dla centrów obserwacyjnych nie powinny być uszczuplane. Z napływających informacji wynika, że programem cięć w znacznym stopniu zostało dotknięte Obserwatorium Arecibo zajmujące się śledzeniem obiektu 99942 Apophis. Aby ośrodek nadal działał na taką skalę jak dotychczas, potrzebne jest dodatkowe wsparcie w wysokości ok. 2-3 milionów dolarów rocznie. Jeśli środki się nie znajdą, obserwacje planowane na lata 2011-2013 będą musiały zostać porzucone.

Obserwatorium Arecibo, czyli radioteleskop z czaszą o średnicy 305 metrów miał w styczniu 2013 r. przeprowadzić pomiar i wykluczyć ryzyko zderzenia. "Jeśli dokonamy pomiaru w 2013 r. istnieje szansa wynosząca ok. 95 procent, że będziemy w stanie udowodnić, że Apophis nie uderzy w Ziemię w 2036 r." - powiedział dr Michael Nolan z centrum badawczego. Naukowiec dodał, że Obserwatorium Arecibo jest w tej chwili jedynym na świecie ośrodkiem, który dysponuje odpowiednią aparaturą mogącą dokonać tak niezbędnego w tej sytuacji precyzyjnego pomiaru.
Ograniczenie zakresu badań sprawi, że jeszcze przez długi czas nie będziemy mogli spać spokojnie.
http://niewiarygodne.pl/kat,1017181,pag ... omosc.html

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Marzec 2010
PostNapisane: środa, 31 marca 2010, 21:15 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Opublikowano przegląd nieba w podczerwieni
Międzynarodowy zespół naukowców analizujący dane z japońskiego satelity AKARI opublikował dzisiaj przegląd całego nieba w podczerwieni. W analizie danych udział brali polscy naukowcy, którzy opracowali nową metodę odróżniania rodzajów obiektów astronomicznych w podczerwieni.

Podczerwień to zakres fal dłuższych niż światło widzialne, a krótszych niż fale radiowe. Wiele obiektów we Wszechświecie można zobaczyć tylko w tym zakresie długości fali, m.in. miejsca narodzin gwiazd, bardzo odległe galaktyki, czy obiekty chłodne, takie jak planety pozasłonecznej.

Obserwacje w podczerwieni są jednak utrudnione, gdyż większość promieniowania w tym zakresie pochłania ziemska atmosfera. Dlatego stosuje się obserwatoria wynoszone w kosmos. Pierwszym satelitą obserwującym w podczerwieni był IRAS wystrzelony w 1983 r. W roku 2006 wysłano japońskiego satelitę AKARI, którego zadaniem jest sporządzenie mapy całego nieba w zakresie podczerwonym. W ramach tej misji z Japonią współpracuje Europejska Agencja Kosmiczna ESA.

Satelita AKARI zaobserwował setki tysięcy obiektów i tutaj pojawia się problem - jak odróżnić które z obiektów znajdują się w naszej Galaktyce - Drodze Mlecznej, a które to inne odległe galaktyki. Niestety identyfikacja obiektów poprzez szukanie ich odpowiedników w zakresie widzialnym nie zawsze jest możliwa, gdyż wiele z podczerwonych źródeł nie ma optycznych odpowiedników, albo nie ma pewności co do ustalenia który obiekt z zakresu widzialnego odpowiada podczerwonemu.

Naukowcy postanowili więc opracować nową metodę klasyfikacji danych, używającą wyłącznie "kolorów" z zakresu podczerwonego. Jako "kolor" rozumiemy tutaj różnicę w jasnościach obiektu na dwóch różnych zakresach długości fali. Kolor daje nam informację o tym czy dany obiekt promieniuje bardziej w falach dłuższych czy krótszych.

W świetle widzialnym zwykłe gwiazdy są zwykle bardziej "niebieskie" niż galaktyki, nie było jednak pewności czy podobna zależność będzie występować w dalekiej podczerwieni. Zespołowi naukowemu z udziałem polskich naukowców udało się z sukcesem opracować dla zakresu podczerwonego taką właśnie metodę odróżniania gwiazd od galaktyk.

Autorami nowej metody analizy danych są Agnieszka Pollo (adiunkt w Instytucie Problemów Jądrowych w Warszawie i Obserwatorium Astronomicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie), Piotr Rybka (student Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie) i Tsutomu T. Takeuchi (Nagoya University, Nagoya, Japan). Artykuł opisujący uzyskane przez zespół wyniki ukaże się w kwietniowym numerze czasopisma naukowego "Astronomy & Astrophysics" poświęconego wynikom misji AKARI.

[ Astronomia.pl - Krzysztof Czart ]

Źródło: Instytut Problemów Jądrowych im. Andrzeja Sołtana
http://www.astronomia.pl/wiadomosci/index.php?id=2454

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4

Strefa czasowa: UTC + 2


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 57 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL