Teraz jest czwartek, 28 marca 2024, 14:46

Strefa czasowa: UTC + 2




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Luty 2010
PostNapisane: środa, 17 lutego 2010, 10:05 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Astronauci z promu Endeavour wyszli na kosmiczny spacer
Astronauci z promu kosmicznego Endeavour po raz trzeci i ostatni w czasie obecnej misji wyszli w otwartą przestrzeń kosmiczną.

Jak podała amerykańska agencja lotów kosmicznych NASA, ich najnowsze zadanie to montaż ostatnich części Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

Amerykanin Bob Behnken wraz z Brytyjczykiem Nicholasem Patrickiem opuścili komorę dekompresji o godzinie 3.15 czasu polskiego. Przewidziane w czasie spaceru prace mają potrwać około 6 godzin 30 minut.
W pierwszej kolejności kosmonauci odsłonią nowe obserwatorium w kształcie kopuły w module Tranquility. Usuną izolację z siedmiu okien i odblokują okiennice.

Później ich koledzy przebywający wewnątrz stacji uruchomią otwieranie okiennic i - jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem - ich oczy zobaczą największy i najlepszy obraz Ziemi, jaki kiedykolwiek mogli podziwiać ludzie przebywający w kosmosie.

Obserwatorium w przywiezionym przez Endeavoura i zamontowanym niedawno europejskim module Tranquility kosztowało 27 mln dolarów. NASA nazwała je "oknem na świat".
http://wiadomosci.wp.pl/kat,18032,title ... omosc.html

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 

 Tytuł: Re: Luty 2010
PostNapisane: środa, 17 lutego 2010, 11:21 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Toruńskie Denary


19 lutego, w rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika, do obiegu zostaną wprowadzone Denary Toruńskie. Lokalne dukaty z wizerunkiem wielkiego astronoma będzie można wymieniać na towary i usługi do 24 czerwca 2010 r. na terenie całego Torunia. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął prezydent Torunia Michał Zaleski.
19 lutego1473 roku w Toruniu na świat przyszedł jeden z najbardziej znanych na świecie Polaków. Z okazji rocznicy narodzin Mikołaja Kopernika Mennica Polska i Muzeum Okręgowe w Toruniu przygotowały niestandardową akcję promującą miasto. Mianowicie, dla uczczenia pamięci wielkiego astronoma zostały wyemitowane dukaty lokalne o nazwie Denary Toruńskie.

Wizerunek Mikołaja Kopernika, który znalazł się na Denarach został zaprojektowany przez Witolda Nazarkiewicza. Jako wzór posłużyła mu rekonstrukcja XVI-wiecznego portretu astronoma z konwalią, wykonana w 1989 r. przez prof. Józefa Flika. Obraz znajduje się w zbiorach Muzeum Okręgowego w Toruniu.

Mimo, iż każdy dukat posiada nominał i będzie mógł być wymieniony na usługi lub towary w specjalnych punktach na terenie Torunia, nie jest monetą i nie zastępuje prawnych środków płatniczych.

Denary Toruńskie w wersji obiegowej mają nominał "7", który odpowiada 7 złotym. Będzie można je wymieniać na towary i usługi w wybranych punktach handlowych Torunia od 19 lutego do 24 czerwca 2010 roku. Dotychczas zainteresowanie akcją zgłosiły Miejski Zakład Komunikacji, Muzeum Okręgowe oraz podmioty handlowe zrzeszone w fundacji "Stare Miasto". Znamy już 28 miejsc, w których honorowane będą Denary, a organizatorzy czekają na dalsze zgłoszenia instytucji i firm zainteresowanych wzięciem udziału w przedsięwzięciu
Wszystkie punkty akceptujące lokalne dukaty opatrzone będą specjalną naklejką. Należy podkreślić, że nakład emisji "7 Denarów Toruńskich" wynosi 30 000 szt. Warto zatem zachować Denar Toruński jako niepowtarzalną i jedyną w swoim rodzaju pamiątkę, gdyż dodatkowej emisji nigdy nie będzie. W dniu zakończenia produkcji niszczy się bowiem stemple, stanowiące pierwowzór dukatów.

Ponadto, Mennica Polska przygotowała też limitowaną serię 1000 srebrnych Denarów Toruńskich o nominale 777. Nominał nawiązuje do upływającej w tym roku 777. rocznicy założenia miasta. Srebrne Denary Toruńskie mają wartość kolekcjonerską i posiadają certyfikat Mennicy Polskiej zaświadczający o wysokiej jakości i kunszcie wykonania. Będą one dostępne jedynie w kasach Muzeum Okręgowego w Toruniu.
- Jestem przekonany, że Denar Toruński będzie cieszył się dużym zainteresowaniem zarówno ze strony mieszkańców, jak i turystów odwiedzających nasze miasto - powiedział prezydent Zaleski, podkreślając wyjątkowość tego wydarzenia. Prezydent zwrócił uwagę również na znaczenie liczby "7", widniejącej na naszych lokalnych dukatach, a uznawanej w europejskiej cywilizacji za szczęśliwą.

Warto podkreślić, iż po raz pierwszy w historii mennictwa polskiego dukaty lokalne zostały wybite techniką amerykańską. Aby obejrzeć drugą stronę Denara należy obrócić go do góry, a nie - tak jak zazwyczaj - w poziomie.

Mennica Polska od lat zajmuje czołowe miejsce w rankingu mennic na świecie. Jest jedynym w Polsce producentem monet obiegowych i kolekcjonerskich emitowanych przez Narodowy Bank Polski, a także producentem oraz wyłącznym dystrybutorem monet emitowanych przez Banki Centralne innych państw. Ponadto, od ponad 240 lat zajmuje się wybijaniem medali i odznaczeń. Wielokrotnie otrzymywała prestiżowe nagrody, w tym m.in. w 2006 roku "Nagrodę za najpiękniejszą monetę obiegową świata - 2 zł Expo 2005". Mennica Polska, stosując najnowocześniejsze światowe technologie i zatrudniając wysokiej klasy specjalistów, kreuje produkty najwyższej jakości.

Pierwszy dukat lokalny, upamiętniający 75-lecie istnienia gminy Jastarnia, został wyemitowany w 2006 roku. Od tego czasu Mennica Polska wybiła dla polskich samorządów (m.in. dla Gdańska oraz Wrocławia) już około 3 milionów szt. dukatów tego rodzaju w ponad 200 różnych emisjach. Wszystkie, chętnie kupowane przez mieszkańców i turystów jako pamiątka z podróży, okazały się doskonałym narzędziem promocji.

>>>Pobierz listę punktów honorujących Toruńskie Denary
http://www.torun.pl/index.php?status=0&news_id=8852

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Luty 2010
PostNapisane: środa, 17 lutego 2010, 11:32 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Odkryj Kopernika


Wyjątkowy prezent urodzinowy dostaną za kilka dni miłośnicy astronomii. 19 lutego 2010 r., w dniu 537 urodzin Mikołaja Kopernika, ruszy NICOLAUS COPERNICUS THORUNENSIS - internetowy portal naukowy poświęcony postaci i naukowej spuściźnie największego polskiego astronoma.
Portal, publikowany pod adresem: copernicus.torun.pl, to wspólne przedsięwzięcie Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i Miasta Toruń, realizowane we współpracy z Instytutem Historii Nauki Polskiej Akademii Nauk.

KOPERNIKAŃSKI PORTAL NAUKOWY

Portal NICOLAUS COPERNICUS THORUNENSIS jest miejscem prezentacji spuścizny Kopernika w postaci ARCHIWUM zdigitalizowanych rękopisów pozostawionych przez Astronoma, opracowanych również w transkrypcji łacińskiej oraz w przekładzie. Cyfrowa BIBLIOTEKA zamieszczona na portalu umożliwia lekturę dawnych i współczesnych publikacji dotyczących życia Kopernika, jego działalności i znaczenia. BIOGRAFIA Astronoma, uprawiane przez niego dziedziny NAUKI oraz losy ODKRYCIA i jego recepcja w nowożytnym świecie przybliżone są również poprzez zamówione specjalnie dla Portalu teksty autorstwa znanych współczesnych uczonych. Bogata GALERIA zawiera kolekcję różnorodnych wizerunków Kopernika, a także zbiór dzieł sztuki, zdjęć, filmów i animacji dotyczących jego osoby lub przedstawiających miejsca związane z działalnością Astronoma oraz obiekty noszące dziś lub w przeszłości jego imię.

- Portal będzie miał charakter internetowej encyklopedii o wielkim astronomie - mówi redaktor naczelny portalu dr Michał Targowski. - Jest pisany przez naukowców, profesjonalistów i pasjonatów z Torunia, Polski i całego świata, którzy znają się na Koperniku i swoją wiedzą chcą podzielić się ze zwykłymi użytkownikami internetu.

NICOLAUS COPERNICUS THORUNENSIS to pierwsze tak obszerne, profesjonalnie przygotowane i publicznie dostępne w internecie źródło informacji i materiałów o Koperniku. Prezentowane w nim kolekcje archiwaliów, książek, dawnych i współczesnych dzieł sztuki a nawet przedmiotów codziennego użytku związanych z Astronomem gromadzą w jednym miejscu obiekty rozproszone po archiwach, bibliotekach i muzeach w kraju i poza granicami Polski. Starannie dobrane grono autorów tekstów tworzą pochodzący z różnych polskich i zagranicznych ośrodków znani naukowcy, popularyzatorzy nauki oraz pasjonaci historii, astronomii, sztuki i samego Kopernika. Ich profesjonalizm i doświadczenie jest gwarancją rzetelności treści publikowanych pod adresem copernicus.torun.pl.

- Postać Kopernika daje z jednej strony możliwość wglądu w historię astronomii, zwłaszcza kosmologii - dodaje dr Targowski. - Pozwala jednak wejrzeć również w medycynę dawnych czasów, a także w ekonomię - Kopernik słynął przecież jako dobry lekarz i teoretyk ekonomii. Ten portal może być też furtką dla osób, które interesują się historią regionów, w których przebywał Kopernik, a także przedstawieniami Kopernika i astronomii w dawnej i współczesnej sztuce.

Witryna skierowana jest do szerokiego grona odbiorców poszukujących informacji o życiu Kopernika, uprawianych przez niego naukach, jego wielkim odkryciu i wpływie na późniejszy rozwój cywilizacji. NICOLAUS COPERNICUS THORUNENSIS będzie tym samym internetową encyklopedią używaną przez uczniów, studentów, naukowców i wszystkich zainteresowanych prezentowaną problematyką. Otwarcie wersji anglojęzycznej w pierwszej połowie 2010 r. udostępni zawartość Portalu dla użytkowników na całym świecie.

KIEDY ZACZYNAMY?

Portal NICOLAUS COPERNICUS TORUNENSIS zostanie uruchomiony 19 lutego 2010 r. - w dniu kolejnej rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika, zbiegającej się równocześnie z obchodami 65-lecia toruńskiego Uniwersytetu noszącego imię wielkiego astronoma.

PUBLICZNA PREZENTACJA

W sobotę 20 lutego w godz. 11.00-13.00 w Sali Mieszczańskiej Muzeum Okręgowego w Toruniu odbędzie się międzynarodowa sesja popularnonaukowa z okazji uruchomienia Portalu NICOLAUS COPERNICUS THORUNENSIS. Z ciekawymi wykładami, ilustrowanymi pokazami wizualnymi, wystąpi na niej międzynarodowe grono współpracujących z Portalem naukowców.

W programie:

Prof. Krzysztof Mikulski (UMK) - Z domu toruńskiego kupca do panteonu nauki. Opowieść o Koperniku


Doc. Jarosław Włodarczyk (PAN) - Mikołaj Kopernik. Zagadkowy obserwator nieba


Prof. Owen Gingerich (USA) - Further notes on the Copernicus diaspora


Prof. Richard Wielebinski (Australia/Niemcy) - Heritage radio telescopes - how do we preserve them for posterity?


Dr Michał Targowski (UMK) - Prezentacja Portalu NICOLAUS COPERNICUS THORUNENSIS.
>>> TUTAJ do pobrania dodatkowe materiały o portalu, zawierające następujące dane: podstawowe informacje: idea; opis zawartości; zarządzanie, realizatorzy i twórcy; partnerzy; perspektywy;
uruchomienie portalu.
http://www.torun.pl/index.php?status=0&news_id=8849

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Luty 2010
PostNapisane: środa, 17 lutego 2010, 14:39 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Lot załogowy na Marsa z nowym systemem napędowym
Lot załogowy na Marsa powinien odbywać się przy wykorzystaniu statku z nowym systemem napędowym a nie istniejących silników rakietowych - powiedział szef Federalnej Agencji Kosmicznej (Roskosmos) Anatolij Perminow.
- W naszych (Rosji) planach na najbliższą przyszłość nie ma lotów na Marsa - podkreślił Perminow. Jego zdaniem, dla urzeczywistnienia takiego lotu trzeba najpierw rozwiązać wiele zadań naukowych. "Wkrótce rozpocznie się naziemny eksperyment Mars-500, w którym aktywnie uczestniczy kilka krajów europejskich" - zaznaczył szef Roskosmosu. Dodał, że zarówno Europejczycy, jak i Amerykanie podchodzą do programu marsjańskiego jako mającego większe perspektywy w porównaniu z programem księżycowym. Jednakże dla jego realizacji konieczne są gruntownie nowe rozwiązania techniczne.

Perminow przytoczył wypowiedź nowego szefa amerykańskiej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA) Charlesa Boldena, który uważa, że "na Marsa należy lecieć nie przy zastosowaniu istniejących silników rakietowych". Powiedział, że w pełni zgadza się z Boldenem, bo "konieczne są nowe systemy napędowe". "Być może będą to urządzenia jądrowe" - podkreślił, zaznaczając, że nie stanowi tajemnicy, iż w Rosji pracuje się nad nimi.Szef Roskosmosu stwierdził, że przy pomocy jądrowego systemu napędowego będzie można podróżować do Marsa nie rok, półtora roku, lecz znacznie krócej. "Jest to jeden z wariantów. Do czasu takiej wyprawy mogą pojawić się także inne systemy, dzięki którym aparaty kosmiczne będą odbywały loty międzyplanetarne. Przyszłość należy do takich systemów" - oświadczył Perminow.
http://wiadomosci.onet.pl/2128857,16,lo ... ,item.html

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Luty 2010
PostNapisane: czwartek, 18 lutego 2010, 21:42 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:04
Posty: 3866
Lokalizacja: Chorzów
Tajemniczy obiekt przelatuje przez kosmos

Naukowcy zaobserwowali w zeszłym tygodniu, za pośrednictwem teleskopu Hubble'a, dziwny obiekt w przestrzeni kosmicznej. Jak na razie ustalili, nie jest to kometa. Nie wiedzą oni także jakiego pochodzenia jest tajemniczy obiekt znajdujący się w odległości 144 mln km od Ziemi – czytamy w serwisie wnd.com.
- Widziałem tysiące zdjęć z kosmosu w mojej karierze, ale na widok tego obiektu opadła mi szczęka. To coś przypomina literę X ze strumienistymi smugami w okolicy ramion – mówi Ray Willard, naukowiec współpracujący z Discovery News.

- Próbujemy ustalić, co to właściwie jest – powiedział z kolei Jim Scotti z Uniwersytetetu Arizony. Zespół Scottiego przygląda się obiektowi z Krajowego Obserwatorium Kitt Peak na przedmieściu Tucson.

- Prawda jest taka, że próbujmy ciągle zrozumieć, co to wszystko oznacza – oświadczył z kolei w wywiadzie dla "Daily Mail" David Jewitt z UCLA. – Najbardziej prawdopodobna wersja zakłada, że jest to rezultat kolizji pomiędzy dwoma asteroidami – dodał. Jak podkreśla, jeśli tak rzeczywiście jest, to jest to pierwsza taka obserwacja w historii.

NASA napisała w specjalnym oświadczeniu: "Teleskop Hubble'a zaobserwował tajemnicze szczątki w kształcie litery X i promienie kurzu, które sugerują, że jest to wynik kolizji asteroidów". Jak podkreślono, czegoś takiego, jeszcze dotąd nie zaobserwowano.

Obiekt, który został ochrzczony jako "P/2010 A2", u części osób budzi religijne skojarzenia. – Cała historia towarzysząca dacie 2012 może skutkować uznaniem przez niektórych ludzi tego obiektu za znak końca świata – twierdzi Villard. Jak dodaje, osoby, które przesadnie wierzą w proroctwa Nostradamusa mogą dostrzec w obiekcie gwiazdę Dawida lub pentagram.


http://wiadomosci.onet.pl/2130423,16,tajemniczy_obiekt_przelatuje_przez_kosmos,item.html

_________________
Adam Skrzypek

GSO 10", SW ED80, SW 90/900, AZ4, Nikon Action VII 10x50
Star Adventurer, Canon 1100D mod


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Luty 2010
PostNapisane: piątek, 19 lutego 2010, 10:30 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Autografy Mikołaja Kopernika na wystawie w Toruniu
Trzy oryginalne dokumenty, napisane przez Mikołaja Kopernika, można oglądać w toruńskim Ratuszu Staromiejskim. W polskich zbiorach zachowało się zaledwie dziesięć autografów astronoma i pokazywane są publicznie niezwykle rzadko.

Dokumenty prezentowane w Toruniu pochodzą ze zbiorów Archiwum Archidiecezji Warmińskiej w Olsztynie. Oglądać je można będzie tylko do niedzieli, ponieważ ze względów konserwatorskich są chronione przed zabójczym dla papieru i atramentu światłem dziennym.

Najobszerniejszy z dokumentów, i jedyny w całości spisany przez Kopernika, to list adresowany do Kapituły Warmińskiej, wysłany z Pieniężna 22 października 1518 roku. Astronom informuje w swym piśmie kapitułę o tym, jakie informacje otrzymał w rozmowie z biskupem Fabianem Luizjańskim.
Drugi z autografów, to dokument spisany w związku z elekcją nowego biskupa Maurycego Ferbera we Fromborku 13 kwietnia 1523 roku. Podpisali się pod nim członkowie Kapituły Warmińskiej: dziekan Jan Ferber, kustosz Maurycy Ferber, archidiakon Jan Sculteti oraz kanonicy: Albert Bischoff, Mikołaj Kopernik, Henryk Snellenberg, Jan Zimmermann i Achacy Freundt.

Ostatni z autografów to unikalny dowód, świadczący o funkcjach Kopernika - sporządzony przez niego inwentarz dokumentów gromadzonych w skarbcu w zamku w Olsztynie, będący źródłem dla badaczy życia astronoma.

Jak podkreślił Marek Rubnikowicz, dyrektor toruńskiego Muzeum Kręgowego, na świecie zachowało się niewiele własnoręcznie wykonanych przez Kopernika rękopisów. W Polsce jest ich około dziesięciu.

Otwarciu ekspozycji autografów towarzyszyła prelekcja prof. Andrzeja Strobla Pt "Jan Heweliusz - badacz Księżyca" oraz koncert muzyki dawnej w wykonaniu toruńskiej Orkiestry Salonowej.

Goście wernisażu obejrzeli także film "Tajemnica kodu Kopernika". Wziął w niej udział autor obrazu, Michał Juszczakiewicz, który towarzyszył z kamerą uczonym szukającym grobu uczonego.
http://wiadomosci.wp.pl/kat,18032,title ... omosc.html

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Luty 2010
PostNapisane: sobota, 20 lutego 2010, 17:07 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 10:12
Posty: 3375
Lokalizacja: SiemCe
Endeavour wraca na Ziemię

Amerykański prom kosmiczny Endeavour odłączył się od Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i wraca na Ziemię. Zakończyła się tym samym misja, która umożliwiła zainstalowanie na stacji nowych modułów. Sześcioosobowa załoga Endeavoura spędziła na stacji ponad tydzień.

Załoga Endeavoura spędziła na stacji ponad tydzień /EPAPowrót na Ziemię jest przewidywany w niedzielę o godz. 22.16 czasu lokalnego (4.16 czasu polskiego) w Centrum Kosmicznym im. Kennedy'ego na Florydzie.

Endeavour dostarczył na ISS nowy moduł mieszkalny i kopułę widokową. Po ich zainstalowaniu stacja jest już ukończona w 98 procentach.

Moduł Tranquility - ostatni z głównych stałych elementów ISS - będzie główny skupiskiem aparatury, zapewniającej astronautom normalne warunki bytowe. Znajdują się w nim m.in. urządzenia do oczyszczania powietrza z dwutlenku węgla i przetwarzania moczu oraz jedna z łazienek.

Do Tranquility została przymocowana posiadającą siedem okien kopuła. Zapewni ona astronautom rozległy widok na stację i jej otoczenie oraz umożliwi wizualną kontrolę prac, wykonywanych zdalnie sterowanym wysięgnikiem. Centralny iluminator kopuły o średnicy 79 centymetrów jest największym oknem w obiekcie kosmicznym.

NASA planuje jeszcze cztery loty zaopatrzeniowe wahadłowców na stację orbitalną, zanim zostaną one wycofane ze służby pod koniec bieżącego roku.

ŹRÓDŁO: http://www.rmf24.pl/nauka/news-endeavou ... nId,238839

_________________
refraktor SW 150/750, Orion EON 72/430, MAK 90/1250, FirstScope 76/300
AZ4, Vixen Porta, AllView, FASTRON-5s
Canon EOS 600D, Canon EOS 300D, Canon 50 mm f/1.8 II, Canon 17-85 mm f/4-5.6
ToupTek Camera GPCMOS1200KMB

Zapraszam serdecznie na mojego bloga: https://modeler4884.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Luty 2010
PostNapisane: niedziela, 21 lutego 2010, 22:48 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Meteoryt dowodem na to, że życie na Ziemi pochodzi z kosmosu?
Meteoryt Murchison znaleziony w 1969 roku w Australii dostarczył kolejnych rewolucyjnych informacji dotyczących początków życia na Ziemi. Przypomnijmy - jeszcze w 2008 roku naukowcom udało się ustalić, iż jeden z ważniejszych składników materiału genetycznego tworzącego DNA ma najprawdopodobniej pochodzenie kosmiczne. Taką rewolucyjną hipotezę postawił międzynarodowy zespół naukowców badający meteoryt Murchison.
Naukowcy z Holandii, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych ustalili, że materiał znaleziony w meteorycie Murchison zawiera cząsteczki uracylu i ksantyny - zasad azotowych wchodzących w skład nukleotydów, prekursorów molekuł tworzących RNA i DNA. Badacze starali się sprawdzić, czy odkryte przez nich cząsteczki przybyła na Ziemię razem z meteorytem, czy są raczej efektem zanieczyszczeń, które nastąpiły już po upadku obiektu na Ziemię. Analiza laboratoryjna wskazała na tę pierwszą możliwość - nukleotydy zawierają izotop węgla, który powstaje tylko w przestrzeni kosmicznej, co oznacza, że badane przez naukowców składniki tworzące DNA także pochodzą z Kosmosu.


Według dr Zity Martins z Imperial College London, odkrycie zespołu może dostarczyć kolejnych wskazówek potrzebnych do uzyskania odpowiedzi na pytanie, skąd pochodzi życie na Ziemi.

"Około 3,8 do 4,5 miliarda lat temu duże kawałki skał podobnych do tych z meteorytu Murchison regularnie bombardowały Ziemię. W tym samym czasie na naszej planecie powstawały pierwsze formy prymitywnego życia, więc możliwe, że jego źródłem były cząsteczki przyniesione właśnie przez deszcz meteorytów" - powiedziała dr Martinis. Meteoryt Murchison spadł na Ziemię 28 września 1969 roku. Jego nazwa pochodzi od niedużej wioski leżącej nad rzeką Goulburn w australijskim stanie Victoria. Murchison jest jednym z najlepiej zbadanych materiałów pochodzących z Kosmosu - od chwili upadku udało się uzyskać ok. 100 kg materii pochodzącej z meteorytu, w kawałkach o masie osiągającej 7 kg.

Najnowsze badania spektroskopowe pokazują jednak dużo więcej niż to, co wiadomo było już w roku 2008. W meteorycie odnaleziono nie tylko związki zasad azotowych - naukowcom udało się m. in. zidentyfikować 14.000 związków chemicznych, które zawierały 70 różnych aminokwasów. Zdaniem badaczy, w meteorycie z Australii jest dużo więcej związków chemicznych, ale technologia użyta do badań nie jest wystarczająca do rozpoznania wszystkich.
http://niewiarygodne.pl/kat,1017181,pag ... omosc.html

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Luty 2010
PostNapisane: poniedziałek, 22 lutego 2010, 10:43 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Bezpieczny powrót z kosmosu - Endeavour już w domu
Prom kosmiczny Endeavour z sześcioosobową załogą wylądował w niedzielę o godz. 22.20 czasu miejscowego (4.20 w poniedziałek czasu polskiego) na przylądku Canaveral, na Florydzie.

Endeavour wylądował w Ośrodku Kosmicznym im. Kennedy'ego po 14 dniowej misji, której celem było zamontowanie nowego modułu i kopuły obserwacyjnej na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

Astronauci trzykrotnie wychodzili w przestrzeń kosmiczną aby wykonać niezbędne prace montażowe.
NASA posiada obecnie trzy promy kosmiczne. Odbędą one jeszcze cztery loty orbitalne przed ostatecznym wycofaniem ich z eksploatacji w końcu br.
http://wiadomosci.wp.pl/kat,1356,title, ... omosc.html

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Luty 2010
PostNapisane: poniedziałek, 22 lutego 2010, 14:28 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Wykład "Struktura Wszechświata" w warszawskim CAMK PAN


W warszawskim Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika dr Krzysztof Bolejko wygłosi wykład pt. "Struktura Wszechświata". To druga odsłona wiosennego cyklu "Spotkania z astronomią".

15 lutego o globalnym ociepleniu mówił prof. Marek Sarna, dyrektor CAMK. W rozpoczętej w ten sposób serii seminariów i prezentacji naukowcy z warszawskich instytucji astronomicznych oraz zaproszeni goście będą mówili o mikrokwazarach (Aleksander Sadowski, 1 marca), znaczeniu pulsarów w fizyce (Leszek Zdunik, 8 marca), zawodzie astronoma (Paweł Pietrukowicz, 15 marca), fotografiach wykonanych przez teleskop Hubble'a (Paweł Moskalik, 22 marca), teorii względności (Przemysław Jacewicz, 29 marca), Wielkim Obłoku Magellana (Ewa Łokas, 12 kwietnia), obserwacjach gwiazd podwójnych (Joanna Mikołajewska, 19 kwietnia), kosmicznej pustce (Maciej Blicki, 26 kwietnia), teleskopie H.E.S.S. (Rafał Moderski, 10 maja), ciemnej materii (Wojciech Hellwing, 17 maja), aktywnych jądrach galaktyk (Bożena Czerny, 24 maja) i gwiazdach kataklizmicznych (Magdalena Otulakowska, 31 maja).

Wykłady cyklu "Spotkania z astronomią" odbywają się w poniedziałki, o godzinie 17:00, w Sali Seminaryjnej CAMK. Współorganizatorem spotkań jest warszawski oddział Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. W pogodne dni po wykładach organizowane są pokazy nieba.

Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika PAN znajduje się na ul. Bartyckiej 18. Do CAMK dojechać można autobusem 108 z Pl. Trzech Krzyży lub 167 z Ochoty, Mokotowa i Woli. Należy wysiąść na przystanku "Figowa".

[ Astronomia.pl - Jan Pomierny ]

http://www.astronomia.pl/wiadomosci/index.php?id=2398

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Luty 2010
PostNapisane: wtorek, 23 lutego 2010, 22:09 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Czy to na pewno Kopernik? Są poważne wątpliwości
Istnieje wiele wątpliwości, czy szczątki odkryte w 2005 r. we fromborskiej katedrze rzeczywiście należały do Kopernika - twierdzi część uczestników konferencji naukowej "Tajemnica grobu Mikołaja Kopernika".

W dwudniowej konferencji uczestniczyli m.in. archeolodzy, antropolodzy, genetycy, historycy, genealodzy, a także astronomowie. Niektórzy z nich byli krytyczni wobec odkrycia we fromborskiej katedrze, część zarzuciła zespołowi badawczemu niedociągnięcia i błędy.

Dr Arkadiusz Sołtysiak z Zakładu Bioarcheologii UW zakwestionował m.in. hipotezę zespołu badawczego, mówiącą o tym, że skoro istnieje zgodność kodu DNA włosa znalezionego w tzw. księdze Stoefflera z DNA czaszki z katedry we Fromborku, to zarówno włos, jak i czaszka należały do Kopernika.
Przechowywane od najazdu szwedzkiego w Uppsali "Calendarium romanum magnum" Johannesa Stoefflera przez prawie ćwierć wieku było używane przez Kopernika. Włos znaleziony w tej księdze miał kod DNA zgodny z DNA czaszki odkopanej pod jednym z bocznych ołtarzy katedry we Fromborku. Pod ołtarzem tym, przypisywanym kanonikowi Kopernikowi, znaleziono jednak kilkanaście różnych pochówków.

"To może być inny kanonik"
Jeśli cranium nr 13 i włos z "Calendarium romanum magnum" należały do jednej osoby, to nie musiał to być akurat Mikołaj Kopernik.
Dr Arkadiusz SołtysiakJeśli cranium nr 13 (czyli domniemana czaszka Kopernika, oznaczona jako pochówek nr 13/2005) i włos z "Calendarium romanum magnum" należały do jednej osoby, to nie musiał to być akurat Mikołaj Kopernik. Mógł to być inny czytelnik tej książki - zauważył Sołtysiak.

Według naukowca, księga ta cieszyła się wówczas dużą popularnością. Należała do Kopernika, ale z pewnością korzystały z niej też inne osoby. Mógł to być np. inny kanonik z Fromborka, który zgubił w księdze włos i podobnie jak Kopernik został pochowany w podziemiach katedry.

Sołtysiak podkreślił też, że na dostępnych mu zdjęciach czaszki z Fromborka nie widać śladów złamania kości nosa, opisywanych przez zespół badający szczątki i uwidocznionych m.in. w rekonstrukcji twarzy, wykonanej przez policyjnych specjalistów. Naukowiec, odpowiadając na pytania z sali, przyznał jednak, że nie może wykluczać, iż podczas bezpośrednich oględzin czaszki dopatrzyłby się śladów złamania.

"Metoda przestarzała"

Według dra Jarosława Bednarka z Zakładu Genetyki Molekularnej i Sądowej Collegium Medicum UMK, zespół badający czaszkę z Fromborka popełnił błąd posługując się metodą typologii antropologicznej. Według niego, jest to metoda przestarzała, kwestionowana już w latach 60. XX w. jako bezpodstawna genetycznie i abiologiczna. Naukowiec przyznał jednak, że nie przesądza to o tym, czy czaszka należała do Kopernika, czy nie.

Dr Tomasz Kozłowski z Zakładu Antropologii UMK w Toruniu ocenił, że rzekomy ślad po urazie, który badacze stwierdzili na czole czaszki z Fromborka, jest tzw. rowkiem tętniczym, czyli wyciskiem naczynia krwionośnego w kości czołowej czaszki. Według Kozłowskiego, takie ślady nosi na czaszkach wiele osób, które nigdy nie doznały urazu głowy. Niektórzy badacze dopatrywali się związku tego śladu z blizną, której doszukiwano się na portretach Kopernika. Niestety, najwcześniejszy z zachowanych portretów astronoma powstał 37 lat po jego śmierci.

- Nie kwestionuję dorobku kolegów badających DNA. Problemem jest dla mnie, czy możemy przyjąć, że fragment mitochondrialnego DNA z włosa niezidentyfikowanej osoby plus szczątki niezidentyfikowanej osoby dają w rezultacie Mikołaja Kopernika - podsumował Kozłowski.

"Nadal nie mam podstaw, by wątpić"

Na konferencji zabrakło dwóch najważniejszych autorów odkrycia - kierującego projektem profesora archeologii Jerzego Gąssowskiego, który nie skorzystał z zaproszenia, oraz olsztyńskiego historyka dr. Jerzego Sikorskiego, będącego autorem hipotezy, dzięki której udało się zlokalizować pochówek. Ten ostatni przesłał tekst referatu, który odczytano w pierwszym dniu konferencji.

Na obradach pojawił się natomiast bp Jacek Jezierski, prepozyt archikatedry fromborskiej, który był pomysłodawcą poszukiwań. - Nadal nie mam podstaw, żeby wątpić w to odkrycie - powiedział ksiądz biskup po wysłuchaniu referatów.

W podobnym tonie wypowiadała się w dyskusji spora część słuchaczy i prelegentów, według których prawdopodobieństwo, że odnaleziona we Fromborku czaszka należała do astronoma, jest w świetle poczynionych badań duże lub bardzo duże. W sali zaznaczył się wyraźny podział.

Krytykującym odkrycie także wytknięto szereg błędów. Dr Tomasz Grzybowski z Zakładu Genetyki Molekularnej CM UMK stwierdził, że ogromna większość krytycznych uwag z zakresu genetyki poczynionych przez kierownika konferencji dr. Michała Kokowskiego powstała w wyniku nieporozumień i nieumiejętnego posługiwania się bazami danych DNA. Dr Tomasz Kupiec z Instytutu Ekspertyz Sądowych w Krakowie zauważył, że niektóre krytyczne referaty oparto na zdjęciach i lekturze popularnonaukowych gazet, a nie analizie naukowych materiałów.

Uczestnicy konferencji byli zgodni, że dopiero odnalezienie krewnych Kopernika lub ich szczątków, a następnie porównanie ich DNA z kodem czaszki z Fromborka mogłoby posunąć badania identyfikacyjne ku rozstrzygnięciu.
http://wiadomosci.wp.pl/kat,18032,title ... omosc.html

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Luty 2010
PostNapisane: piątek, 26 lutego 2010, 09:25 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Sonda Stardust koryguje lot w kierunku komety


Amerykańska sonda kosmiczna Stardust dokonała korekty swojej trajektorii lotu. Celem sondy jest kometa Tempel 1, do której doleci w przyszłym roku.

Manewr korygujący nastąpił 17 lutego, w jego ramach odpalono silniki sondy na czas 22 minut i 53 sekund, co zmieniło prędkość pojazdu kosmicznego o 24 metry na sekundę. Przelot sondy Stardust w pobliżu komety Tempel 1 ma nastąpić w Walentynki przyszłego roku, czyli 14 lutego 2011 r.

Na skutek dokonanej korekty sonda minie kometę o osiem godzin i dwadzieścia minut później niż planowano. Ma to zwiększyć szansę na wykonanie wysokiej rozdzielczości zdjęć powierzchni komety, która ma zaledwie 3 kilometry średnicy. Czas największego zbliżenia do komety jest ważny, gdyż ciało rotuje i różne jego obszary są oświetlane przez promienie słoneczne w różnym czasie.

Misja Stardust wystartowała z Ziemi 7 lutego 1999 r. Sonda pobrała próbki z komety Wild 2 i jako pierwsza w historii dostarczyła je na Ziemię do analizy w laboratoriach, zrzucając je w kapsule w styczniu 2006 r. W roku 2007 NASA nadała misji nową nazwę (Stardust-NExT - New Exploration of Tempel) i udała się w podróż do komety Tempel 1. Ciało to było wcześniej badane przez sondę Deep Impact, wypuściła ona pocisk, który uderzył w jądro komety.

[ Astronomia.pl - Krzysztof Czart ]

Źródło: NASA
http://www.astronomia.pl/wiadomosci/index.php?id=2399

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Luty 2010
PostNapisane: piątek, 26 lutego 2010, 09:26 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Zmarł twórca radioteleskopu w Arecibo


Zmarł Bill Gordon, twórca największego pojedynczego radioteleskopu na świecie. Pracująca w Arecibo antena ma ponad 300 metrów średnicy. Jest znana z badań naukowych i z ... filmów.

Gordon pracował na inżynieryjnym wydziale Cornell University, gdzie w latach pięćdziesiątych rozpoczął prace projektowe nad wielkim systemem radarowym zdolnym do badania ziemskiej jonosfery na dystanse wielu tysięcy kilometrów. Gordon zdawał sobie sprawę, że taki radioteleskop może również zostać użyty do badania Układu Słonecznego oraz na polu radioastronomii (wówczas dość nowej dziedziny astronomii).

Radioteleskop udało się wybudować w 1963 r., wtedy też dokonano nim pomiarów jonosfery. Następnie został użyty do wyznaczenia okresu rotacji Merkurego oraz do badania pulsarów (odkrytych w 1967 r.). W 1974 r. odkryto w Arecibo pierwszy podwójny pulsar.

Teleskop ma średnicę 304,8 metra (1000 stóp). Sama antena jest nieruchoma, natomiast porusza się nad nią odbiornik zbierający fale skupione przez antenę.

Radioteleskop w Arecibo odegrał również rolę filmową - "wystąpił" w filmie "Kontakt" z 1997 opowiadającym o odebraniu sygnału radiowego od pozaziemskiej cywilizacji, a także w jednym z filmów o Jamesie Bondzie z 1995 r. (tytułowa rola "Golden Eye").

Gordon Urodził się 8 stycznia 1918 r. w Paterson w stanie New Jersey w USA. W czasie II wojny światowej służył w siłach lotniczych oraz pracował w Narodowym Komitecie Badań Obronnych (National Defense Research Committee) nad wływem efektów pogodowych na działanie radarów. W 1948 r. przeprowadził się do Cornell. W 1950 r. opublikował teorię rozpraszania fal radiowych w troposferze (wspólnie z H. Bookerem).

Był dyrektorem Obserwatorium Arecibo od 1960 do 1965 r. Jego badania naukowe dotyczyły temperatury, gęstości i chemicznych własności ziemskiej jonosfery. W 1966 r. przeniósł się do Rice University, a w 1985 r. przeszedł na emeryturę. Otrzymał wiele międzynarodowych nagród, m.in. Złoty Medal Balth van der Pol (1966 r.), Złoty Medal Arctowskiego (1984 r.), Medal Radzieckiej Akademii Nauk (1985 r.), a także medal od Uniwersytetu w Sofii (1988 r.).

W roku 1941 jego żoną została Elva Freile. Mieli dwoje dzieci, czworo wnuków i troje prawnuków. Po śmierci żony w 2002 r., w roku 2003 poślubił Mary Elizabeth Bolgiano.

Bill Gordon zmarł 16 lutego z przyczyn naturalnych w Ithaca w stanie Nowy Jork w USA. Miał 92 lata.

[ Astronomia.pl - Krzysztof Czart ]
http://www.astronomia.pl/wiadomosci/index.php?id=2400

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Luty 2010
PostNapisane: sobota, 27 lutego 2010, 10:08 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Meteoryt Murchison zawiera miliony cząsteczek organicznych
Meteoryt Murchison znaleziony w Australii ponad 40 lat temu zawiera miliony cząsteczek organicznych.
Zdaniem badaczy z Instytutu Chemii Ekologicznej w Neuherbergu, zawierające węgiel cząsteczki nie są śladami form życia, ale świadczą o tym, że we wczesnych etapach powstawania Układu Słonecznego istniały warunki konieczne do powstania życia.

Meteoryt z Wiktorii jest prawdopodobnie starszy, niż Słońce, więc jego analiza dostarcza ważnych informacji na temat tego, co działo się we wszechświecie jeszcze przed powstaniem naszego układu planetarnego.
http://wiadomosci.onet.pl/2133743,16,me ... ,item.html

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Luty 2010
PostNapisane: niedziela, 28 lutego 2010, 11:21 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Ogólnoświatowa akcja GLOBE at Night 2010
Od 3 do 16 marca potrwa ogólnoświatowa kampania obserwacyjna, w ramach której każdy chętny może ocenić jak ciemne jest niebo w jego okolicy. Dostępne są materiały w języku polskim.

Akcja GLOBE at Night prowadzona jest co roku. Polega na tym, że uczestnicy sprawdzają ile gwiazd widać w konstelacji Oriona, oceniając w ten sposób jakie najsłabsze gwiazdy można dostrzec gołym okiem w swojej okolicy zamieszkania. Cała procedura nie jest trudna, a organizatorzy dostarczają instrukcje i materiały wyjaśniające jak dokonać oceny. Wśród 14 wersji językowych jest pakiet informacyjny po polsku.

W trakcie ubiegłorocznej akcji otrzymano ponad 15000 pomiarów z całego świata. Po ich zebraniu powstała mapa dostępna na stronie internetowej projektu pod adresem www.globeatnight.org. Znajdują się tam też dodatkowe informacje i materiały.

Akcja GLOBE at Night jest szczególnie polecana dla szkół, może być ciekawym uzupełnieniem lekcji. W jej ramach uczniowie mogą nauczyć się m.in. odnajdywania gwiazdozbioru Oriona na niebie, nauczyć się dokonywać obserwacji i pomiaru, a także zrozumieć wpływ człowieka i cywilizacji na otaczający świat oraz na ich własną okolicę zamieszkania.

Projekt ma na celu także zwrócenie uwagi społeczeństw na problem nadmiernego zanieczyszczenia nocnego nieba sztucznym światłem, które przeszkadza nie tylko astronomom, ale ma także znaczenie ekologiczne, a brak prawdziwej ciemnej nocy może być przyczyną niektórych problemów ze snem.

Rozwoju cywilizacji nikt nie ma zamiaru ograniczać, ale powinny zostać wypracowane rozwiązania, które spowodują stosowanie oświetlenia odpowiedniego do potrzeb (np. lampa oświetlająca ulicę, a nie wszystko dookoła, w tym świecąca w górę w niebo). Takie odpowiednie oświetlenie to także spore oszczędności dla budżetów gmin czy instytucji.

Więcej informacji:
GLOBE at Night 2010

[ Astronomia.pl - Krzysztof Czart ]

Źródło: GLOBE at Night
http://www.astronomia.pl/wiadomosci/index.php?id=2403

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Luty 2010
PostNapisane: niedziela, 28 lutego 2010, 11:22 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
System satelitarny Meteosat Trzeciej Generacji


Pierwszy satelita meteorologiczny Meteosat został umieszczony na orbicie w 1977 r., czyli 33 lata temu. Obecnie trwają prace nad systemem Meteosat Trzeciej Generacji, który ma udoskonalić prognozowanie pogody.

Aktualnie na orbicie działają satelity Meteosat Drugiej Generacji. Zbierane przez nie każdego dnia dane są podstawą dla numerycznych prognoz pogody obliczanych przez najsilniejsze na świecie komputery. System ten ma działać do co najmniej 2015 r.

Trwają jednak już prace nad systemem satelitów kolejnej generacji (Meteosat Trzeciej Generacji). Ma on wystartować w 2015 r. Opracowują go Europejska Agencja Kosmiczna ESA oraz Europejska Organizacja ds. Eksploatacji Satelitów Meteorologicznych (EUMETSAT) .

Obecnie oceniono projekty otrzymane od przemysłu i odpowiednia komisja zarekomendowała Dyrektorowi Generalnemu ESA wybrane z nich. Na początku marca mają być przekazane dodatkowe wyjaśnienia, po czym zostaną ogłoszone nazwy firm, z którymi rozpoczną się negocjacje. 15 marca zbierze się komitet EUMETSAT, który ma zaaprobować projekt programu Meteosat Trzeciej Generacji.

Więcej informacji:
Meteosat Third Generation takes a step forward

[ Astronomia.pl - Krzysztof Czart ]

Źródło: Europejska Agencja Kosmiczna ESA
http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php ... 55#p128455

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Strefa czasowa: UTC + 2


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 44 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL