Teraz jest czwartek, 28 marca 2024, 15:00

Strefa czasowa: UTC + 2




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Luty 2010
PostNapisane: poniedziałek, 1 lutego 2010, 20:41 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Już wiemy jak powstał Księżyc
Europejscy naukowcy zajmujący się genezą Księżyca, dzięki wzbogaceniu jednej z teorii o nowe wątki, uwiarygodnili koncepcję zakładającą, że Srebrny Glob powstał w wyniku wybuchu nuklearnego. Czy to przełom w zakresie dociekań na temat sposobu powstania Księżyca?
Istnieje wiele teorii omawiających proces kształtowania się Księżyca. Najpopularniejsza z nich zakładała, że naturalny satelita Ziemi powstał w wyniku uderzenia w naszą planetę asteroidy lub innego olbrzymiego obiektu. Siła uderzenia miała być tak silna, że doszło do oderwania się sporego fragmentu globu, który znalazł się następnie na orbicie i znany jest dziś wszystkim jako Księżyc... Badania prowadzone na powierzchni Księżyca podważyły jednak tę teorię. Zdaniem niektórych naukowców, gdyby Księżyc powstał w wyniku uderzenia asteroidy w powierzchnię Ziemi, to składałby się w 80 procentach z elementów składowych obiektu, który uderzył w Ziemię, a kolejne 20 procent stanowiłyby składniki pochodzące z naszej planety. Tymczasem obecne na powierzchni Księżyca skały niemal niczym nie różnią się od tych obecnych na Ziemi. - poinformował serwis popsci.com. To sprawia, że najpowszechniejsza dotąd teoria nie ma racji bytu.
Inna koncepcja, nazywana też teorią rozczepienia głosiła, że Księżyc oddzielił się od Ziemi pod wpływem potężnej siły działającej na Ziemi. Naukowcy nie potrafili jednak odpowiedzieć dotąd na pytanie, skąd mogłaby pochodzić olbrzymia siła prowadząca do oderwania się fragmentu Ziemi, a potem do pokonania przez niego pola grawitacyjnego planety.
Wielu naukowców podważało teorię rozczepienia, ale teraz dzięki uzupełnieniom wprowadzonym przez europejskich badaczy, została ona uwiarygodniona. Specjaliści ze Starego Kontynentu zasugerowali, że siła odśrodkowa naszej planety doprowadziła do nagromadzenia się wokół płaszczyzny równikowej pierwiastków takich jak uran czy tor. Kiedy koncentracja tych pierwiastków była już odpowiednio wysoka, doszło do reakcji łańcuchowej i w jej efekcie do wybuchu jądrowego. W wyniku potężnej eksplozji, "przyszły" Księżyc oddzielił się od Ziemi i został umieszczony na orbicie.

Mimo tego, że udało się uprawdopodobnić tę wersję powstania Księżyca, wewnątrz teorii istnieją wciąż inne niezgodności, które wymagają dalszych badań.
http://niewiarygodne.pl/kat,1017181,pag ... caid=59914

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 

 Tytuł: Re: Luty 2010
PostNapisane: wtorek, 2 lutego 2010, 18:54 
Offline
Ranga: [4]
Ranga: [4]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 4 października 2009, 13:48
Posty: 901
Dobry czas na obserwowanie planetoidy Westy

Przez najbliższe dwa miesiące będzie można obserwować gołym okiem planetoidę Westę - poinformował PAP dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.


"Gdy zastanowimy się, które planety możemy zobaczyć gołym okiem, jednym tchem wymienimy Merkurego, Wenus, Marsa, Jowisza i Saturna. Okazuje się jednak, że nie tylko. W zasięgu nieuzbrojonego wzroku, nawet bez konieczności wyjeżdżania w jakieś wyjątkowo ciemne i odludne strony, są jeszcze Uran i planetoida Westa, których maksymalny blask sięga niespełna 5,5 wielkości gwiazdowej" - powiedział.

Zapewnił, że osoba obdarzona dobrym wzrokiem, w dobrych warunkach, jest w stanie zobaczyć gwiazdy nawet trzykrotnie od nich słabsze.

Olech przypomniał, że Westa była czwartą z kolei odkrytą planetoidą i po raz pierwszy dojrzał ją niemiecki astronom Heinrich Wilhelm Olbers w marcu 1807 roku. "Obecnie wiemy, że jest to ciało o średnicy około 530 kilometrów, poruszające się po prawie kołowej orbicie o promieniu 2,4 jednostki astronomicznej, której pełen obieg zajmuje 1325 dni" - dodał.

Jak wyjaśnił, za najsłabsze gwiazdy widoczne gołym okiem uznaje się te o jasności 6,5 magnitudo, choć tak naprawdę bardzo dużo zależy od wzroku danego człowieka i warunków w jakich obserwuje się gwiazdy. "Właśnie taką jasność osiągnęła teraz Westa, która na dodatek wciąż jaśnieje, zbliżając się do opozycji, która wystąpi w nocy z 17 na 18 lutego. Dzięki temu przez najbliższe dwa miesiące planetoida ta będzie dostępna obserwacjom okiem nieuzbrojonym" - poinformował naukowiec.

Zwrócił uwagę, że obecnie Westa znajduje się w centrum gwiazdozbioru Lwa, niespełna 10 stopni na północny-wschód od Regulusa - najjaśniejszej gwiazdy tej konstelacji.

"Tak się szczęśliwie składa, że w momencie opozycji, czyli w okolicy 17 lutego, Westę będzie nam najłatwiej odnaleźć, bo będzie ona świecić tuż obok innej jasnej gwiazdy - gamma Leo. Atrakcja będzie tak naprawdę jeszcze większa. Gamma Leo, która ma jasność 2,5 magnitudo, ma bliską (bo oddaloną o tylko 22 minity łuku) sąsiadkę o jasności 4,8 magnitudo i oznaczoną symbolem 40 Leo. Westa, przesuwając się po sferze niebieskiej, w dniach 16-17 lutego, przejdzie dokładnie pomiędzy tymi gwiazdami" - zapowiedział Olech.

Zaznaczył, że choć planetoida jest widoczna gołym okiem, nawet najmniejsza lornetka pozwoli zlokalizować ją i dojrzeć w sposób znacznie skuteczniejszy. AOL

PAP - Nauka wPolsce

kap


Opublikowano: 2010-02-02 01:53

Uwaga! Artykuł pochodzi z portalu internetowego Nauka w Polsce.
http://www.naukawpolsce.pap.pl/palio/html.run?_Instance=cms_naukapl.pap.pl&_PageID=1&s=szablon.depesza&dz=szablon.depesza&dep=369858&data=&lang=PL&_CheckSum=-409079316

Mapka zapożyczona z wątku Janusza Wilanda
http://www.astrocd.pl/forum/viewtopic.php?f=88&t=739
Załącznik:
vesta_2010_luty_m.gif
vesta_2010_luty_m.gif [ 19.11 KiB | Przeglądane 5570 razy ]


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Luty 2010
PostNapisane: wtorek, 2 lutego 2010, 19:46 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Polscy miłośnicy astronomii będą obserwować tranzyt planety XO-3b


Polscy miłośnicy astronomii przyłączyli się do europejskiej kampanii organizowanej przez włoskie obserwatorium Merate - 13 lutego mają zarejestrować tranzyt odkrytej niecałe 3 lata temu supermasywnej planety pozasłonecznej XO-3b.

Jest to jedna z pilotażowych akcji przed startem projektu angażującego miłośników astronomii w obserwacje związane z alertami satelity GAIA, czyli przygotowywanej na rok 2012 astrometrycznej misji Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Obserwacje w Polsce zorganizował program EU-HOU oraz grupa astro-amatorów związanych z forum dyskusyjnym astro-forum.org. Dane zebrane podczas obserwacji przeprowadzonych w Polsce 13 lutego zostaną włączone do kampanii międzynarodowej.

Procedury i techniki amatorskiej rejestracji zjawiska, oraz procedury opracowywania danych fotometrycznych zostały zebrane pod adresem http://www.astroamator.info/tranzyt_XO-3b.html, na specjalnej stronie przygotowanej przez miłośników astronomii, którzy mają już na swoim koncie doświadczenia w rejestracji zaćmień w pozasłonecznych układach planetarnych.

Jak przekonuje Marcin Wardak, redaktor serwisu astropolis.pl, do obserwacji nie jest potrzebny bardzo zaawansowany teleskop. "Wystarczy instrument z tzw. półki ekonomicznej, choć konieczna jest możliwość podłączenia kamery CCD lub odpowiedniego aparatu cyfrowego".

Do wzięcia udziału w kampanii zaproszone są także szkolne kółka astronomiczne dysponujące własnymi teleskopami. "Obserwacja tranzytów to jedna z najskuteczniejszych obecnie metod wykrywania planet pozasłonecznych. Trudno o lepszą ilustrację do lekcji o układach planetarnych niż samodzielne obserwacje planety przysłaniającej swoją macierzystą, gwiazdę" - dodaje dr hab. Lech Mankiewicz, dyrektor Centrum Fizyki Teoretycznej PAN i jeden z koordynatorów programu EU-HOU w Polsce.

[ Astronomia.pl - Jan Pomierny ]

Źródło: EU-HOU

http://www.astronomia.pl/wiadomosci/index.php?id=2392

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Luty 2010
PostNapisane: wtorek, 2 lutego 2010, 19:54 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Astronauta polskiego pochodzenia dowódcą Endaevoura
Dowództwo misji STS-130, która wystartuje 7 lutego promem Endaevour obejmie astronauta polskiego pochodzenia, George D. Zamka. Wraz z nim na Międzynarodową Stację Kosmiczną polecieć ma kopia rękopisu Preludium A-dur op. 28 nr 7 i płyta z koncertem muzyki Fryderyka Chopina.

Polskie korzenie George D. Zamki sięgają - jak opowiadał - regionu dzisiejszego Pomorza. Mieszkał tu jego pradziadek August Zamka, który był stolarzem. W 1885 roku pradziadek astronauty wyjechał wraz z rodziną do Milwakee i otworzył tam sklep meblowy.

W 2007 roku Zamka poleciał w kosmos w misji STS-120. Członkiem tamtej załogi był inny astronauta polskiego pochodzenia Scott E. Parazynski. Wtedy astronauci promowali w kosmosie historię Polski, umieszczając na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej emblemat 7 Eskadry Myśliwskiej im. Tadeusza Kościuszki.
Zamka jest pilotem, wylatał ponad 4000 godzin w ponad 30 różnych samolotach. W czerwcu 1998 r. trafił do NASA. Był specjalistą m.in. ds. technicznych i dowodzenia, zajmował się szkoleniami, był instruktorem. W roku 2007 odbył swój pierwszy lot kosmiczny jako pilot STS-120.

Teraz obejmie dowództwo promu Endeavour w misji STS-130. Zabierze ze sobą na Międzynarodową Stację Kosmiczną kopię rękopisu Preludium A-dur op. 28 nr 7 i płytę z koncertem utworów Chopina w wykonaniu Karola Radziwonowicza i Orkiestry Sinfonia Viva. Nuty utworu Chopina po powrocie na ziemię zostaną zostaną przekazane Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego przez astronautów w czasie ich pobytu w Polsce w maju tego roku.

Misja promu Endeavour STS-130 potrwa 13 dni. Załoga wahadłowca dostarczy na Międzynarodową Stację Kosmiczną ostatnie moduły oraz specjalną kopułę, przez którą będzie można obserwować Ziemię oraz inne obiekty kosmiczne.
http://wiadomosci.wp.pl/kat,1356,title, ... omosc.html

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Luty 2010
PostNapisane: środa, 3 lutego 2010, 20:49 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Nauka odetchnęła, Słońce wyszło ze "śpiączki"
Trwający około trzech lat bezprecedensowy okres niezwykle małej aktywności Słońca zakończył się. Jak poinformował wiodący brytyjski ośrodek astrofizyczny - Laboratorium Rutheford Appleton, w tym tygodniu otrzymano dane o pojawieniu się na Słońcu licznych plam. - Nauka światowa z ulgą odetchnęła. Słońce wyszło z zagadkowego dla naukowców okresu długotrwałej "śpiączki" - powiedział pracownik Laboratorium prof. Richard Harrison.

W połowie 2007 roku nasza gwiazda zakończyła okres zwiększonej aktywności, której towarzyszyły potężne i częste zaburzenia pól magnetycznych, a także gigantyczne wytryski w otwartą przestrzeń kosmicznej rozżarzonej plazmy. Następnie w latach 2008 i 2009 Słońce wykazywało niezwykłą bierność - w okresie tym zarejestrowano 250 dni, w których nie dostrzeżono na nim plam. Czegoś takiego nie notowano od 1913 roku.

Niektórzy naukowcy ogłosili hipotezę, że Słońce szybko stygnie i mieszkańcy Ziemi powinni przygotować się na nowe i potężne katastrofy naturalne.

Jednakże w tym tygodniu z satelitów uzyskano dane o wznowieniu aktywności Słońca. Wszystko wskazuje na to, że rozpoczął się nowy cykl aktywności słonecznej, której szczyt przypadnie na 2012 rok - poinformował prof. Harrison.

http://wiadomosci.wp.pl/kat,18032,title ... omosc.html

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Luty 2010
PostNapisane: piątek, 5 lutego 2010, 16:07 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Dziwne zjawisko - Pluton robi się coraz bardziej czerwony
Orbitalny teleskop Hubble wykrył, że powierzchnia jednego z najbardziej odległych od Słońca ciał Układu Słonecznego - Plutona zmienia kolor a znajdujące się na powierzchni pola azotowego lodu zmieniają kształt.

Zdjęcia wykonane przez Hubble'a wykazały, że powierzchnia Plutona jest obecnie o ok. 20-30% bardziej czerwona niż w ciągu poprzednich dziesięcioleci.

Na zdjęciach widać też, że pola lodowe złożone z zestalonego azotu w jednych rejonach zanikają a w innych rozszerzają się, przy czym na półkuli północnej stają się jaśniejsze, a na południowej ciemniejsze.
Zdaniem astronomów powierzchnia Plutona, który w 2006 r. stracił status "pełnoprawnej" planety ze względu na jego niewielkie rozmiary i został uznany za "planetę-karła", zmienia się w stopniu większym niż jakiegokolwiek innego ciała w Układzie Słonecznym. Jest to tym bardziej niezrozumiałe, że pory roku na Plutonie zmieniają się bardzo wolno - co ok.120 lat ziemskich. Pluton potrzebuje aż ponad 248 lat ziemskich aby wykonać jedno okrążenie wokół Słońca.

- Widok tych zmian, tak dużych i tak szybkich, jest nieco zaskakujący. To jest bez precedensu
astronom Marc Buie z Southwest Research Institute Widok tych zmian, tak dużych i tak szybkich, jest nieco zaskakujący. To jest bez precedensu - powiedział astronom Marc Buie z Southwest Research Institute w Boulder, w stanie Kolorado.

Dodał, że w latach 1954-2000 Pluton fotografowany z Ziemi nie zmieniał koloru. Potem jednak zaczęły następować zmiany, które ustabilizowały się ok. roku 2002. Naukowiec powiedział, że wykrył te zmiany już wtedy, ale nie opublikował swojego odkrycia obawiając się, że popełnił pomyłkę lub, że zawiodła aparatura teleskopu.

Jednak wykonane w tym samym czasie zdjęcia satelity Plutona, Charona, nie wykazały żadnych zmian i Buie zdecydował się na ujawnienie swych ustaleń.

Astronom powiedział, że można podać prawdopodobną przyczynę zmian, ale nie ich szybkość. Na Plutonie jest dużo metanu, który zawiera atomy węgla i wodoru. Wodór jest uwalniany przez strumienie zjonizowanych cząstek wysyłanych przez Słońce, tzw. wiatr słoneczny. Pozostaje węgiel, który nadaje otoczeniu czerwonawo czarny kolor.

Naukowcy nie potrafią też wyjaśnić zaskakujących zmian gęstości i obszaru pól azotowego lodu. Temperatura na Plutonie wynosi ok. minus 230 st. Celsjusza, przy czym na obszarach ciemniejszych jest o ok. 17 st. wyższa.

Bardzo długi okres obiegu Plutona wokół Słońca powoduje, że naukowcy nie wiedzą jakie panują na nim warunki gdy znajduje sie najdalej od Słońca. Ostatni taki okres nastąpił w 1870 r., czyli na kilkadziesiąt lat przed odkryciem Plutona.
http://wiadomosci.wp.pl/kat,18032,title ... omosc.html

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Luty 2010
PostNapisane: sobota, 6 lutego 2010, 09:40 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Oto nieznane nagranie z katastrofy Challengera
Amatorski film, na którym widać katastrofę promu Challenger, przeleżał na strychu 24 lata. Teraz ujrzał światło dzienne. Tuż przed śmiercią przypomniał sobie o nim jego autor - mieszkaniec Florydy, Jack Moss - i przekazał instytucji o nazwie Space Exploration Archive w Luisville. O sprawie pisze lokalna gazeta z tego miasta Courier-Journal.com.

To nagranie (zobacz je w serwisie studio.wp.pl) jest dziełem przypadku. 28 stycznia 1986 Jack Moss testował właśnie kupioną kamerę. Obiektem był startujący właśnie prom kosmiczny.

Widać, jak Challenger wznosi się, pozostawiając na niebie smugę białego dymu. I wtedy następuje ten tragiczny moment: dym rozdziela się na dwa pasma. Nikt jeszcze nie zdaje sobie sprawy, co się stało. Chwilę potem dwie smugi przeplatają się i niemal zatrzymują w powietrzu. A potem ślad się rozmywa. - To chyba jakieś problemy - komentuje autor nagrania.
Co się wtedy stało? Kiedy Moss kierował obiektyw na startujący prom, nikt tego jeszcze nie wiedział, ale wyrok już zapadł. Najprawdopodobniej między pierwszą a trzecią sekundą lotu w prawym silniku wspomagającym nie wytrzymał pierścień uszczelniający. Gorące gazy zaczęły wydostawać się na zewnątrz i płonąć. Płomień przepalił dziurę w zbiorniku wahadłowca. Dokładnie w 73 sekundzie misji, kiedy Challenger był na wysokości 9 mil, prom dosłownie rozpadł się w powietrzu.

Film przeleżał na strychu 24 lata. W grudniu 2009 r. Moss zmarł, ale wcześniej przypomniał sobie o nagraniu. Przekazał je Space Exploration Archive z Luisville. Razem z dyrektorem tej instytucji zdecydowali, że film trzeba upublicznić.
http://wiadomosci.wp.pl/kat,1356,title, ... omosc.html
http://studio.wp.pl/mid,889277,wideo.html

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Luty 2010
PostNapisane: sobota, 6 lutego 2010, 10:34 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Najchłodniejszy brązowy karzeł - 227 stopni C
Brązowy karzeł należący do układu podwójnego SDSS1416+13 ma rekordowo niską temperaturę na swojej powierzchni. Wynosi ona tylko 227 stopni Celsiusza - informują astronomowie z University of Hertfordshire.
Brązowe karły to obiekty będące czymś pośrednim pomiędzy planetami "gazowymi olbrzymami" a zwykłymi gwiazdami. Jeśli chodzi o górną granicę masy brązowego karła, to tutaj sprawa jest jasna - wynosi ona 0.08 masy Słońca. Obiekty o większej masie są w stanie zapoczątkować we wnętrzu reakcje termojądrowe, a więc być normalnymi gwiazdami.

Jeśli chodzi o dolną granicę masy, astronomowie jeszcze nie wiedzą gdzie dokładnie ona leży - obecnie wydaje się, że wynosi ona kilkanaście mas Jowisza.

Więcej światła na ten problem mogą rzucić układy takie jak SDSS1416+13. To układ podwójny składający się z dwóch brązowych karłów. Większy z nich - SDSS 1416+ jest 75 razy cięższy od Jowisza, a jego temperatura na powierzchni wynosi 1230 stopni Celsiusza. To na tyle niska temperatura, że choć obiekt jest widoczny w świetle widzialnym, większość swojej energii promieniuje w świetle podczerwonym.

Obserwacje wykonane właśnie w podczerwieni przy pomocy, United KingdomInfrared Telescope (UKIRT), 8,2-metrowego teleskopu Subaru na Hawajach i Spitzer Space Telescope (SST) pozwoliły na odkrycie nietypowych właśności drugiego składnika układu - SDSS 1416+13B. Informują o tym astronomowie z University of Hertfordshire kierowani przez Bena Burninghama i Philipa Lucasa.

SDSS 1416+13B okazał się być także brązowym karłem, tyle że najbardziej chłodnym ze wszystkich znanych nam obiektów tego typu. Astronomowie oszacowali, że temperatura jego powierzchni dochodzi do tylko 227 stopni Celsiusza. Cieplej bywa choćby na powierzchni Merkurego. Masa SDSS 1416+13B wynosi tyle co 30 mas Jowisza.

Dlaczego temperatura brązowego karła jest tak ważnym parametrem? Tym,co różni brązowego karła od planety jest kontrakcja - czyli czerpanie energii z grawitacyjnego kurczenia się obiektu. Ta kontrakcja następuje bardzo szybko w pierwszych fazach życia, a później mocno zwalnia. Wtedy brązowy karzeł zaczyna stygnąć, a stygie tym szybciej im mniejszą ma masę. SDSS 1416+13B jest całkiem masywny, a więc jego rekordowo niska temperatura świadczy o bardzo zaawansowanym wieku. Astronomowie szacują go na aż 10 miliardów lat. Wynik ten jest potwierdzony przez obserwacje spektroskopowe, które wskazują na bardzo małe ilości pierwiastków cięższych od wodoru i helu.
http://wiadomosci.onet.pl/2124551,16,na ... ,item.html

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Luty 2010
PostNapisane: niedziela, 7 lutego 2010, 18:38 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Amerykańska agencja kosmiczna NASA przełożyła o 24 godziny start promu kosmicznego Endeavour na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) ze względu na pochmurne niebo nad Centrum Kosmicznym im. Kennedy'ego na Florydzie.

Amerykański wahadłowiec miał wystartować w niedzielę o godzinie 4.39 czasu lokalnego (10.39 czasu polskiego) z kosmodromu na Przylądku Canaveral.

- Naprawdę próbowaliśmy, lecz warunki pogodowe były zbyt niestabilne. Z tego powodu zdecydowaliśmy się na przełożenie startu o 24 godziny - powiedział Mike Leinbach, odpowiedzialny w NASA za start promu.
http://wiadomosci.wp.pl/kat,18032,title ... omosc.html

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Luty 2010
PostNapisane: poniedziałek, 8 lutego 2010, 10:56 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Stare i młode kratery na Marsie


Europejska Agencja Kosmiczna ESA przedstawiła zdjęcia obszaru na Marsie, na którym widać obok siebie stare i młode kratery. Zdjęcia wykonała sonda kosmiczna Mars Express.

Sfotografowany obszar nosi nazwę Sirenum Fossae i znajduje się w okolicach Południowych Wzgórz (Southern Highlands). Sirenum Fossae rozciąga się na ponad 2500 kilometrów, na południe od wulkanicznego rejonu Tharsis z najwyższym wulkanem w Układzie Słonecznym (Olympus Mons). Na terenie Sirenum Fossae znajduje się system rowów tektonicznych.

Na podstawie wyglądu kratery mogą być usegregowane według wieku. Największy krater widoczny na zdjęciu ma 34 kilometry średnicy, drugi ma 28 km i jest młodszy - po pierwsze częściowo zniszczył większy krater, a po drugie procesy erozji dopiero wygładzą jego strukturę. Najmłodszy jest najmniejszy krater o średnicy 9 kilometrów, który znajduje się na brzegu średniego krateru.

Sonda Mars Express wystartowała z Ziemi 2 czerwca 2003 r., do Marsa dotarła w grudniu 2003 r. i do dzisiaj krąży na orbicie wokół Czerwonej Planety. Sonda wykonuje m.in. zdjęcia powierzchni planety z dużą rozdzielczością 10 metrów na piksel, a wybranych obszarów z rozdzielczością nawet 2 metrów na piksel.

Mars Express jest misją europejską. Oprócz niej na orbicie marsjańskiej i na powierzchni planety znajdują się amerykańskie sondy i łaziki.

Więcej informacji:
http://www.astronomia.pl/wiadomosci/index.php?id=2393

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Luty 2010
PostNapisane: poniedziałek, 8 lutego 2010, 10:57 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Misja kosmiczna Cassini przedłużona aż do 2017 r.


NASA przedłużyła czas trwania misji Cassini. Sonda będzie badać Saturna i jego księżyce jeszcze przez kilka lat, do roku 2017, co przedłuża czas trwania misji do 20 lat.

Budżet agencji kosmicznej NASA przewiduje po 60 milionów dolarów rocznie na przedłużoną fazę misji. "Ta misja nigdy nie przestała dostarczać zaskakujących wyników naukowych" powiedział Jim Greek, dyrektor oddziału nauk planetarnych w NASA.

Przedłużenie do roku 2017 oznacza, że misja będzie trwać 20 lat. Sonda została wystrzelona z Ziemi w październiku 1997 r. W roku 2004 r. dotarła do Saturna. Misja była początkowo zaplanowana do roku 2008, ale przedłużono ją o 27 miesięcy, do września 2010 r. Teraz wiadomo, że czeka nas jeszcze dodatkowe 7 lat badań Saturna.

Do tej pory sonda wykonała 125 orbit wokół planety, 67 przelotów w pobliżu Tytana oraz 8 przelotów koło Enceladusa. Sonda okrąży Saturna jeszcze 155 razy, przeleci dodatkowo 54 razy koło Tytana oraz 11 razy koło Enceladusa.

Dzięki rozszerzeniu czasu trwania misji będzie można zbadać dokładniej sezonowe oraz długoterminowe zmiany pogody na planecie i na jej księżycach. Sonda dotarła do planety zaraz po przesileniu zimowym na półkuli północnej, a przedłużona misja potrwa do kolejnego przesilenia zimowego.

Cassini posiada 12 instrumentów naukowych oraz dodatkowo wypuściła europejski próbnik Huygens, który wylądował na Tytanie, największym księżycu Saturna. Jest to misja amerykańskiej NASA wykonywana we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną ESA oraz z Włoską Agencją Kosmiczną.

[ Astronomia.pl - Krzysztof Czart ]

Źródło: NASA

http://www.astronomia.pl/wiadomosci/index.php?id=2394

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Luty 2010
PostNapisane: poniedziałek, 8 lutego 2010, 10:57 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Planowany start misji NASA do badania Słońca


Na wtorek amerykańska agencja kosmiczna NASA zaplanowała start misji, której celem będą badania Słońca. Solar Dynamics Observatory (SDO) ma zostać wyniesione w kosmos za pomocą rakiety Atlas 5.

Solar Dynamics Observatory jest jednym z głównych punktów programu naukowego NASA o nazwie Living With a Star (LWS - Żyjąc z Gwiazdą). Celem programu LWS są badania Słońca i Układu Słonecznego w tych aspektach, które mają bezpośredni wpływ na nasze życie.

Planowany start obserwatorium SDO ma nastąpić we wtorek 9 lutego pomiędzy godzinami 16:30 a 17:30 polskiego czasu. Start może zostać przełożony, jeśli opóźni się dzisiejszy start promu kosmicznego Endeavour.

Satelita zostanie umieszczony na geosynchronicznej orbicie o okresie orbitalnym około 24 godzin. Całkowita masa SDO to około 3 tony, a rozmiary wynoszą 4,5 x 2,2 x 2,2 metra. Zasilanie zapewnią panele baterii słonecznych rozciągające się na 6,5 metra i mające moc około 1500 W. Dane będą przesyłane na Ziemię z prędkością 130 megabitów na sekundę.

Obserwatorium SDO ma badać aktywność słoneczną oraz jej wpływ na pogodę kosmiczną. Będzie uzyskiwać informacje na temat wnętrza Słońca, pola magnetycznego, plazmy w koronie słonecznej oraz promieniowania. SDO ma pracować naukowo przez 5 lat, ale zapasy paliwa wystarczą na jeszcze dodatkowy pięcioletni okres działania.

[ Astronomia.pl - Krzysztof Czart ]

Źródło: NASA

http://www.astronomia.pl/wiadomosci/index.php?id=2395

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Luty 2010
PostNapisane: poniedziałek, 8 lutego 2010, 10:58 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Ludzie są kosmitami, którzy "przybyli" na Ziemię z przestrzeni kosmicznej
Jedno z najczęściej stawianych przez ludzi pytań dotyczy potencjalnej obecności inteligentnych form życia w innych rejonach wszechświata. Tymczasem zdaniem uznanego brytyjskiego naukowca, ludzie są też kosmitami. Prof. Chandra Wickramasinghe - popularny na Wyspach astronom wykładający na Uniwersytecie Cardiff uważa, że my sami wywodzimy się z kosmosu, a precyzyjniej - z przestrzeni znajdującej się poza obszarem ziemskiej atmosfery.
Zdaniem Wickramasinghe, deliberując o genezie człowieka, należy cofnąć się o 3,8 miliarda lat. Wtedy właśnie mikroby, które pojawiły się na Ziemi za pośrednictwem komet, zaczęły się pomnażać. Według naukowca, to one stanowią symboliczne "ziarno", dzięki któremu zaczął kształtować się człowiek. Astrobiolog uważa, że mówienie o tym, że życie ludzkie pochodzi spoza obszaru Ziemi jest w pełni uzasadnione.
Tak, wszyscy jesteśmy kosmitami - dzielimy kosmiczne pochodzenie." - powiedział naukowiec. "Za każdym razem nowy układ planetarny formuje kilka mikrobów, które przeżywają i trafiają na kometę. One następnie się pomnażają i 'zasiewają' inne planety."

Badacz na łamach dziennika "The Daily Telegraph" zaprezentował teorię, wedle której jesteśmy częścią olbrzymiego łańcucha, który na przestrzeni milionów lat nieustannie się rozszerza na kolejne części kosmosu, przekazując życie na następne planety.
Choć Wickramasinghe sugeruje, że życie pochodzi z przestrzeni kosmicznej, a jego nośnikiem są komety, nie potrafi wyjaśnić kluczowego epizodu, jakim było powstanie samych mikrobów, które ewoluowały w bardziej złożone formy życia.

Teoria głoszona przez Wickramasinghe nosi nazwę panspermii i jest nie w smak przedstawicielom wielu innych środowisk naukowych. Oponenci uważają, że choć nie da się tej hipotezy obalić w sposób naukowy, to wprowadza ona niepotrzebny chaos do uporządkowanego zbioru informacji.
http://niewiarygodne.pl/kat,1017181,pag ... omosc.html

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Luty 2010
PostNapisane: poniedziałek, 8 lutego 2010, 17:53 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Chopin i Jerzy w kosmosie - zdjęcia Polaka
George D. Zamka

Dowództwo misji STS-130, która wystartowała o godzinie 10.14 promem Endaevour objął astronauta polskiego pochodzenia, George D. Zamka. Wraz z nim na Międzynarodową Stację Kosmiczną poleciała kopia rękopisu Preludium A-dur op. 28 nr 7 i płyta z koncertem muzyki Fryderyka Chopina.
Polskie korzenie George D. Zamki sięgają - jak opowiadał - regionu dzisiejszego Pomorza. Mieszkał tu jego pradziadek August Zamka, który był stolarzem. W 1885 roku pradziadek astronauty wyjechał wraz z rodziną do Milwaukee i otworzył tam sklep meblowy. W 2007 roku Zamka poleciał w kosmos w misji STS-120. Członkiem tamtej załogi był inny astronauta polskiego pochodzenia Scott E. Parazynski. Wtedy astronauci promowali w kosmosie historię Polski, umieszczając na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej emblemat 7 Eskadry Myśliwskiej im. Tadeusza Kościuszki.
Misja promu Endeavour STS-130 potrwa 13 dni. Załoga wahadłowca dostarczy na Międzynarodową Stację Kosmiczną ostatnie moduły oraz specjalną kopułę, przez którą będzie można obserwować Ziemię oraz inne obiekty kosmiczne.
Zarówno moduł Tranquility, jak i kopułę wykonała kosztem ponad 400 mln dolarów włoska firma Alenia na zlecenie Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Montaż obu elementów zakończy podstawowy etap budowy ISS. Nuty utworu Chopina po powrocie na ziemię zostaną przekazane Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego przez astronautów w czasie ich pobytu w Polsce w maju tego roku. Tegoroczna misja promu Endeavour zbiega się w czasie z obchodami dwusetnej rocznicy urodzin Fryderyka Chopina.

Zamka jest pilotem, wylatał ponad 4000 godzin w ponad 30 różnych samolotach. W czerwcu 1998 r. trafił do NASA. Był specjalistą m.in. ds. technicznych i dowodzenia, zajmował się szkoleniami, był instruktorem. W roku 2007 odbył swój pierwszy lot kosmiczny jako pilot STS-120.

Załogę Endeavoura stanowią wyłącznie obywatele USA, w tym jedna kobieta. Wahadłowiec ma się połączyć z ISS w środę.
http://polonia.wp.pl/gid,11935155,gpage ... leria.html

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Luty 2010
PostNapisane: wtorek, 9 lutego 2010, 10:00 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii Oddział w Toruniu zaprasza na cykl spotkań z astronomią. Wykłady odbywają się w poniedziałki o godz. 18:00 w sali kinowej Ratusza Staromiejskiego (drzwi w prawo zaraz za bramą główną). Wstęp wolny.

Strona WWW: http://www.ptma-torun.astronomia.pl
----------------------------------------------------------------------------------------
Warszawa
Wykłady odbywają się w budynku Centrum Astronomicznego PAN, ul. Bartycka 18, tel. 651-05-00, dojazd autobusami: 108 z Placu Trzech Krzyży i 167 z Woli i Ochoty. Wszystkie wykłady odbywają się w poniedziałki o godz. 17:00. W pogodne dni po wykładach pokazy nieba. Wstęp wolny.

Organizatorzy: Centrum Astronomiczne im. M. Kopernika PAN, Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii - Oddział w Warszawie

Strona WWW: http://www.camk.edu.pl
-----------------------------------------------------------------------------------------
Wrocław
Wykłady odbywają się w sali wykładowej Instytutu Astronomicznego na ul. Kopernika 11. Dojazd tramwajami 1, 2, 4 i 10 lub autobusami 145, 146 i E (przystanek przy ZOO). Wykład trwa około godziny, a jeśli jest pogoda, po wykładzie planowany jest pokaz nieba za pomocą 20-cm refraktora Clarka-Repsolda. Wstęp wolny.

Strona WWW: http://www.astro.uni.wroc.pl
-----------------------------------------------------------------------------------------
Żywiec
Spotkania astronomiczne w ramach MRO 2009 odbywają się co pewien czas w siedzibie PTTK w Żywcu przy ul. 3 Maja 16. Do tej pory w roku 2009 odbyły się trzy spotkania. Następne spotkanie odbędzie się we wrześniu 2009 r. Dokładna data zostanie podana później. http://www.konkurs2009.republika.pl

Strona WWW: http://www.zkaantareszywiec.cba.pl
http://www.astronomia.pl/wyklady/

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Luty 2010
PostNapisane: środa, 10 lutego 2010, 11:15 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Astronauci będą mieli jeszcze lepsze widoki
Amerykański prom Endeavour przycumował rano czasu polskiego do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), na którą dostarczył nowy moduł mieszkalny i kopułę widokową.

Połączenie zostało potwierdzone o godz. 6.00 czasu polskiego. Stacja i wahadłowiec znajdowały się na wysokości 364 kilometrów nad Oceanem Atlantyckim, na zachód od Portugalii.

Sześcioosobowa załoga Endeavoura spędzi na stacji ponad tydzień. Instalację nowych komponentów astronauci rozpoczną w czwartek wieczorem, pomogą też przy pracach remontowych. Załoga ISS składała się do tej pory z pięciu osób.
Wahadłowiec wystartował z przylądka Canaveral na Florydzie w poniedziałek. W trakcie 13-dniowego pobytu na orbicie załoga Endeavoura dokona montażu modułu Tranquility - ostatniego z głównych stałych elementów ISS.

Moduł ten ma być główny skupiskiem aparatury, zapewniającej astronautom normalne warunki bytowe. Znajdą się w nim m.in. urządzenia do oczyszczania powietrza z dwutlenku węgla i przetwarzania moczu oraz jedna z łazienek.

Wahadłowiec wiezie również posiadającą siedem okien kopułę, która będzie przymocowana do Tranquility. Zapewni astronautom rozległy widok na stację i jej otoczenie oraz umożliwi wizualną kontrolę prac, wykonywanych zdalnie sterowanym wysięgnikiem. Centralny iluminator kopuły o średnicy 79 centymetrów jest największym oknem, jakie zostanie zainstalowane w obiekcie kosmicznym.

Kiedy nowy moduł i kopuła zostaną zainstalowane stacja będzie ukończona w 98%.

NASA planuje jeszcze cztery loty zaopatrzeniowe wahadłowców na stację orbitalną, zanim zostaną one wycofane ze służby pod koniec bieżącego roku.
http://wiadomosci.wp.pl/kat,1356,title, ... omosc.html

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Luty 2010
PostNapisane: piątek, 12 lutego 2010, 09:42 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Dwóch astronautów wyszło na zewnątrz stacji ISS
Dwóch astronautów, robert Behnken i Nicholas Patrick z załogi wahadłowca Endeavour wyszło w czwartek na zewnątrz Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) aby rozpocząć montaż ostatniego dużego elementu stacji - włoskiego modułu Tranquility wyposażonego w specjalne pomieszczenie obserwacyjne.

Liczący siedem metrów długości i 4,5 metra szerokości moduł o masie 18 ton został dostarczony na stację przez Endeavoura. Pomieszczenie obserwacyjne Tranquility wyposażone jest w siedem dużych okien zapewniających doskonałe warunki do pracy. Do zakończenia montażu potrzebne będą jeszcze dwa wyjścia w otwartą przestrzeń kosmiczną.

Podczas obecnego wyjścia, które potrwa ok. siedmiu godzin, astronauci zdemontują pokrywę ochronną portu amerykańskiego modułu Unity, do którego zostanie zamontowany moduł Tranquility.
Następnie wysuną zaczepy modułu Tranquility, który znajduje się w ładowni wahadłowca, tak aby automatyczny wysięgnik stacji, sterowany z wewnątrz, mógł pochwycić moduł i przenieść go do portu Unity.

Podczas kolejnych "spacerów kosmicznych" astronauci będą musieli połączyć kable łączące stację z nowym modułem.

Misja Endeavoura następuje w momencie krytycznym dla agencji NASA po decyzji prezydenta Obamy rezygnacji z programu Constellation. Przewidywał on powrót Amerykanów na Księżyc do roku 2020 z perspektywą wykorzystania tego ciała niebieskiego do lotu na Marsa.

W zamian Obama przewiduje przedłużenie okresu użytkowania stacji ISS co najmniej do roku 2020 i wykorzystywanie pojazdów prywatnych firm do przewożenia astronautów na stację. Na razie jednak takie pojazdy nie istnieją. Dlatego po roku 2010 jedynym środkiem transportu na stację pozostaną rosyjskie Sojuzy.

W budowie stacji ISS, której wartość ocenia się na 100 mld dolarów uczestniczyło 16 krajów.
http://wiadomosci.wp.pl/kat,18032,title ... omosc.html

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Luty 2010
PostNapisane: piątek, 12 lutego 2010, 18:44 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 15:33
Posty: 5189
Lokalizacja: Katowice-Janów
Brytyjscy naukowcy zaobserwowali przy pomocy teleskopu Hubble'a rzadkie zjawisko, dwie zorze polarne na Saturnie. Co 15 lat szósta planeta Układu Słonecznego jest tak ułożona wzgledem Ziemi, że można równocześnie obserwować oba jej bieguny. Pierścienie Saturna, ustawione dokładnie w płaszczyźnie naszej planety są wtedy praktycznie niewidoczne.

http://www.rmf24.pl/nauka/news-dwie-zor ... nId,237823

_________________
Moje Fotki
tel.512174124 , 511960672
gg: 11790876 e-mail: grzegorzczerneckiastro@interia.pl
TS APO 102/520 f5.1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI 290 MM Mini, Canon EOS 550D.

------------------------------------------------------------
https://drive.google.com/file/d/18pMRcxQoFbOvi1dYEZwy3l8hyanneo3k/view?usp=sharing


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Luty 2010
PostNapisane: poniedziałek, 15 lutego 2010, 13:20 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Drugi pogrzeb Mikołaja Kopernika
W Toruniu trwają przygotowania do ponownego pogrzebu Mikołaja Kopernika. 19 lutego odnalezione niedawno szczątki astronoma przyjadą do jego rodzinnego miasta. Z tej okazji m.in. zostanie uruchomiony portal naukowy jego imienia.

- Hołd najwybitniejszemu spośród torunian oddamy w dniu jego urodzin, w świątyni, w której został ochrzczony, przy chrzcielnicy, której do chrztu użyto. Uroczystości będą pierwszą stacją ponownego pochówku Mikołaja Kopernika - powiedział Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego, który patronuje uroczystościom kopernikańskim.

Uroczysta ceremonia sakralna, wpisująca się w wydarzenia związane z zaplanowanym na maj symbolicznym powtórnym pochówkiem Mikołaja Kopernika w katedrze we Fromborku, odbędzie się w Kaplicy Kopernikańskiej toruńskiej katedry świętych Janów. Rozpocznie się w piątek rano złożeniem urny w kaplicy i mszą świętą pod przewodnictwem metropolity warmińskiego arcybiskupa Wojciecha Ziemby.
Oprawą wydarzenia religijnego będą między innymi wystawa oryginalnych rękopisów wielkiego astronoma, przechowywanych w zbiorach archiwum Archidiecezji Warmińskiej (Kopernik był duchownym katolickim, pełnił między innymi funkcje kanclerza warmińskiej kapituły katedralnej i kanonika warmińskiego) oraz kopernikańska konferencja naukowa. Autografy zostaną wystawione w Sali Królewskiej toruńskiego Ratusza Staromiejskiego.

Otwarcie wystawy, które zaplanowano na 18 lutego, zostanie połączone z koncertem muzyki dawnej i projekcją filmu dokumentalnego "Tajemnica kodu Kopernika", będącego zapisem poszukiwań grobu uczonego, a następnie zabiegów o identyfikację jego szczątków.

W sobotę odbędzie się otwarta dla publiczności konferencja naukowa poświęconą Mikołajowi Kopernikowi. Wezmą w niej udział między innymi wybitny astronom i historyk astronomii, emerytowany profesor Uniwersytetu Harvarda prof. Owen Gingerich oraz australijski astrofizyk polskiego pochodzenia, wieloletni szef radioastronomii bońskiego Instytutu Maxa Plancka prof. Richard Wielebinski, a także prof. Krzysztof Mikulski z Zakładu Historii Gospodarczej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika (Kopernik-naukowiec zajmował się także gospodarką, w ekonomii znane jest prawo Kopernika-Greshama) i dr Jarosław Włodarczyk z Instytutu Historii Nauki PAN.

Podczas konferencji zostanie po raz pierwszy zaprezentowany szerokiej publiczności portal naukowy "Nicolaus Copernicus Thorunensis" przygotowany wspólnie przez toruński uniwersytet i władze miejskie. Publiczną prezentację poprowadzi redaktor naczelny portalu, dr Michał Targowski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

Powtórny pogrzeb odnalezionych niedawno szczątków astronoma odbędzie się 22 maja w katedrze we Fromborku. Odbywać się tam wówczas będą uroczystości 700-lecia warmińskiego grodu i 750-lecia Warmińskiej Kapituły Katedralnej.

Podczas pochówku Kopernika Toruńska Orkiestra Symfoniczna, Chór Astrolabium oraz soliści Teatru Wielkiego wykonają "Requiem" Mozarta, a także "Cosmopolis", okolicznościowy utwór zamówiony przez władze Torunia, pod batutą kompozytora - Krzesimira Dębskiego. (neska)
http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title, ... omosc.html

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Luty 2010
PostNapisane: wtorek, 16 lutego 2010, 09:36 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Astronauci montują panoramiczną kopułę
Astronauci z załogi wahadłowca Endeavour kontynuują prace przy montażu nowej kopuły obserwacyjnej Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Kopuła mająca siedem panoramicznych okien została umieszczona przy pomocy automatycznego wysięgnika stacji na swoim miejscu przy nowym module Tranquility, dostarczonym do stacji przez wahadłowiec.

Załoga montuje obecnie kable i linie przesyłowe danych łączące obserwatorium z modułem Tranquility oraz wyposaża go w niezbędną aparaturę.
Jeden z astronautów, Terry Virts, powiedział, że obserwatorium "jest po prostu piękne". Zapewni ono bez porównania lepsze od dotychczasowych warunki do prowadzenia badań Ziemi i kosmosu.

W celu zakończenia montażu astronauci z Endeavoura wyjdą jeszcze po raz trzeci i ostatni w przestrzeń kosmiczną
http://wiadomosci.wp.pl/kat,1356,title, ... omosc.html

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 2


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 50 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL