Teraz jest czwartek, 2 kwietnia 2020, 08:42

Strefa czasowa: UTC + 2

Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku
Autor Wiadomo┼Ť─ç
 Tytu┼é: Celestron FirstScope 76/300
PostNapisane: niedziela, 2 czerwca 2013, 16:08 
Moderator globalny
Moderator globalny

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 10:12
Na wst─Öpnie chcia┼ébym bardzo serdecznie podzi─Ökowa─ç Januszowi Wilandowi za naklejki jakie dzi─Öki Jego uprzejmo┼Ťci mog┼éem umie┼Ťci─ç na moim najnowszym astro-nabytku :D
Teraz to już zupełnie nowy model:

Celestron FirstScope AstroJaWil & Nocny Obserwator Limited Edition 8-)

Czasami cz┼éowiek robi r├│┼╝ne dziwne rzeczy... Ja ostatnio pope┼éni┼éem zakup OGROMNEGO wprost Newtona. Ka┼╝dy mi┼éo┼Ťnik astronomii pewnie zna ten model. Pewnie pierwsze pytanie jakie nasunie si─Ö Wam na usta b─Ödzie brzmia┼éo: "po co Ci takie ma┼éy telep!?" :lol: Ot├│┼╝ pomys┼é zrodzi┼é si─Ö do┼Ť─ç spontanicznie. Czasami chcia┼éoby si─Ö popatrze─ç przez chwilk─Ö na S┼éo┼äce czy Ksi─Ö┼╝yc z okna, a nie chce si─Ö wyci─ůga─ç i sk┼éada─ç wi─Ökszego sprz─Ötu. A tak - malutki newtonik mo┼╝na spokojnie posadzi─ç na parapecie czy stole i spokojnie poczyni─ç najprostsze obserwacje, kt├│re przecie┼╝ daj─ů r├│wnie wielk─ů frajd─Ö jak te bardziej zaawansowane, przez wiele wi─Öksze apertury.

Pozwolę sobie zatem napisać, kilka słów o tym maleństwie.

Teleskopik faktycznie jest i┼Ťcie mikroskopijnych rozmiar├│w. Bez wi─Ökszych trudno┼Ťci mo┼╝na go schowa─ç do plecaka, czy podr─Öcznej torby. Jak spojrza┼éem do ┼Ťrodka tuby i zobaczy┼éem lustereczko (lustro brzmia┼éo by tu niestosownie) to pierwsze co mi przysz┼éo do g┼éowy, to ┼╝e wsadzili do tego telepka lusterko z jakiej┼Ť damskiej kosmetyczki :lol: W celi LG brak ┼Ťrub kolimacyjnych, jednak LW takowe posiada. Sam─ů cel─Ö mo┼╝na wraz ze zwierciade┼ékiem bez wi─Ökszych problem├│w wyj─ůc w celu przeczyszczenia optyki. Wyci─ůg pracuje lekko, cho─ç daje si─Ö we znaki lepki smar, brak clamping ring├│w i mikroruch├│w. Dobson, a raczej Dobsonik chodzi p┼éynnie i bez zarzut├│w. Na monta┼╝u znajduje si─Ö naklejka upami─Ötniaj─ůca Mi─Ödzynarodowy Rok Astronomii 2009. Na tubce jest te┼╝ miejsce na szukacz. Mo┼╝na zakupi─ç szukacz dedykowany do tego teleskopu, albo przykr─Öci─ç do tubki Sky-Watcher'owsk─ů stopk─Ö i zamocowa─ç zwyk┼éego red-dota. Ja, z uwagi i┼╝ przyzwyczai┼éem si─Ö do red-dot├│w, wybra┼éem drug─ů opcj─Ö.

No ale jak wiadomo nie ma r├│┼╝y bez kolc├│w... Dwie rzeczy mnie do┼Ť─ç negatywnie zaskoczy┼éy w tym telepku. Pierwsza to okulary jakie dodane s─ů seryjnie do teleskopu. O ile 20mm Huygensa jeszcze znios─Ö to 4mm jest kompletn─ů pora┼╝k─ů. Obraz - masakra. Brzegi pola widzenia powywijane jak spaghetti. Jedynie centrum 30-stopniowego pola widzenia jest zno┼Ťne. Ale wyostrzenie czegokolwiek tym okularem w tym telepku mo┼╝na uzna─ç za mission impossible. Wed┼éug mnie po prostu wstyd dodawa─ç takie okulary do telepa, kt├│ry z za┼éo┼╝enia producenta mia┼é by─ç (cyt.) "ho┼édem dla kobiet i m─Ö┼╝czyzn zas┼éu┼╝onych dla szerzenia wiedzy o otaczaj─ůcym nas ┼Ťwiecie." O wiele lepszym zabiegiem ze strony producenta by┼éo by wywalenie tych "zatyczek wyci─ůgu" i dodanie np. jakiej┼Ť praktycznej torby to transportu teleskopu. Drugim mankamentem, albo raczej wielkim faux pax ze strony producenta jest zamieszczenie na tubie teleskopu przekr─Öconego nazwiska naszego rodzimego astronoma, matematyka i konstruktora - Jana Heweliusza. Troch─Ö si─Ö serce kraje, gdy si─Ö widzi, jak w ┼Ťwiat poszed┼é produkt, na kt├│rym obok nazwisk s┼éanych astronom├│w i odkrywc├│w widnieje nazwisko "Jan Hewliusz"...

Co do obserwacji astronomicznych, narazie dane mi by┼éo podziwia─ç tylko Saturna i plamy na S┼éo┼äcu. Saturn w powi─Ökszeniu 43x bardzo przyjemnie si─Ö prezentowa┼é. R├│wnie┼╝ obrazy S┼éoneczka by┼éy niczego sobie. Wiadomo - daleko temu do obraz├│w generowanych przez soczewkowego braciszka EON'a 72/430, ale frajda z obserwacji jest, a to najwa┼╝niejsze. Teraz czekam jeszcze na Ksi─Ö┼╝yc. Jak pogoda pozwoli to spr├│buj─Ö zapi─ů─ç do wyci─ůgu maluszka kamerk─Ö internetow─ů i mo┼╝e udda si─Ö pope┼éni─ç jakie┼Ť podstawowe astro-fotki.

Tyle ode mnie. Generalnie telepik wywar┼é na mnie bardzo pozytywne wra┼╝enie. Za ka┼╝dym razem gdy zerkam na niego ma mojej twarzy pojawia si─Ö u┼Ťmiech. Kr├│tko m├│wi─ůc - niez┼éa zabawa za ┼Ťmieszne pieni─ůdze. Jednak osobi┼Ťcie nie poleca┼ébym go pocz─ůtkuj─ůcym mi┼éo┼Ťnikom astronomii. Moja rada - celujcie w "nieco" wi─Öksze apertury ;)

Za┼é─ůczniki:
01.JPG
01.JPG [ 38.53 KiB | Przegl─ůdane 2340 razy ]
02.JPG
02.JPG [ 37.72 KiB | Przegl─ůdane 2340 razy ]
03.JPG
03.JPG [ 43.64 KiB | Przegl─ůdane 2340 razy ]
IMG_0011.JPG
IMG_0011.JPG [ 46.04 KiB | Przegl─ůdane 2340 razy ]
IMG_0012.JPG
IMG_0012.JPG [ 49.02 KiB | Przegl─ůdane 2340 razy ]

ToupTek Camera GPCMOS1200KMB

Zapraszam serdecznie na mojego bloga: http://www.kubafotoblog.blogspot.com
G├│ra

Tytu┼é: Re: Celestron FirstScope 76/300
PostNapisane: niedziela, 2 czerwca 2013, 18:27 
Ranga: [4]

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 2 sierpnia 2011, 18:25
Jak dla mnie bomba, a raczej bombka :D Bardzo sympatyczne maleństwo. Zrób mu fotę przy 12-ce;)

Variatio delectat;)

G├│ra

PostNapisane: niedziela, 2 czerwca 2013, 19:06 
Moderator globalny
Moderator globalny

Artur Janda napisał(a):
Zr├│b mu fot─Ö przy 12-ce;)

M├│wisz i masz :lol:
Za┼é─ůcznik:
00.jpg
00.jpg [ 61.17 KiB | Przegl─ůdane 2310 razy ]

Przy okazji zauważyłem, że LW w Meadzie jest większe od LG w Celestronie :mrgreen: :ugeek:

G├│ra

PostNapisane: niedziela, 2 czerwca 2013, 19:30 
Ranga: [5]
Ranga: [5]

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 24 stycznia 2012, 16:27
Kuba, ju┼╝ to kiedy┼Ť napisa┼éem: ...ma┼ée jest pi─Ökne (cho─ç niew─ůtpliwie du┼╝y wi─Öcej mo┼╝e). Kiedy┼Ť u┼╝ywa┼éem ma┼éej lunetki do przegl─ůdowych obserwacji S┼éo┼äca - czy warto wyci─ůga─ç wi─Ökszy sprz─Öt? Rozumiem zatem Twoj─ů ide─Ö. I ma┼ée jest zwyczajnie... pi─Ökne.

G├│ra

PostNapisane: niedziela, 2 czerwca 2013, 21:22 

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 2 sierpnia 2011, 18:25
No faktycznie. Pewn─ů r├│┼╝nic─Ö da si─Ö zaobserwowa─ç;)

Variatio delectat;)

G├│ra

PostNapisane: niedziela, 2 czerwca 2013, 22:19 
Moderator globalny
Moderator globalny

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 13:05
M├│j Nagler 31 jest od niego wi─Ökszy. :lol: :lol: :lol:
A na powa┼╝nie, kiedy┼Ť na miejsc├│wce Janusza i Tomka w W├│jcinie mia┼éem okazj─Ö spojrze─ç przez to "cudo".
Szukanie obiekt├│w, to du┼╝e wyzwanie, ale poradzi┼éem sobie przyk┼éadaj─ůc do tuby laser.
Co┼Ť tam by┼éo wida─ç, jednak obserwacje tym Newtonem traktowa┼ébym jako odskoczni─Ö i niez┼éy fun.

Size does matter. :lol: :lol:

Piwo ma warto┼Ťci od┼╝ywcze, podczas gdy ┼╝ywno┼Ť─ç nie ma warto┼Ťci piwnych

G├│ra

PostNapisane: niedziela, 2 czerwca 2013, 22:23 
Moderator globalny
Moderator globalny

Adam Krawczyk napisał(a):
M├│j Nagler 31 jest od niego wi─Ökszy :lol:

Hahaha... to było dobre... :D
Adam Krawczyk napisał(a):
Co┼Ť tam by┼éo wida─ç, jednak obserwacje tym Newtonem traktowa┼ébym jako odskoczni─Ö i niez┼éy fun. Size does matter :lol: :lol:

Nie inaczej Ada┼Ť. Jajca musz─ů by─ç... :mrgreen:

G├│ra

Wy┼Ťwietl posty nie starsze ni┼╝:  Sortuj wg  
Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku

Strefa czasowa: UTC + 2

Kto przegl─ůda forum

U┼╝ytkownicy przegl─ůdaj─ůcy ten dzia┼é: Brak zidentyfikowanych u┼╝ytkownik├│w i 3 go┼Ťci

Nie mo┼╝esz rozpoczyna─ç nowych w─ůtk├│w
Nie mo┼╝esz odpowiada─ç w w─ůtkach
Nie mo┼╝esz edytowa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz usuwa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz dodawa─ç za┼é─ůcznik├│w

Szukaj:
Skocz do: