Teraz jest czwartek, 9 kwietnia 2020, 03:57

Strefa czasowa: UTC + 2

Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku
Autor Wiadomo┼Ť─ç
 Tytu┼é: Lidletka 10x50 vs Celestron SkyMaster 15x70
PostNapisane: sobota, 25 sierpnia 2012, 09:06 
Moderator globalny
Moderator globalny

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 13:05
SkyMastera posiadam od dawien dawna, a kilka dni temu kupi┼éem lidletk─Ö pod nazw─ů Rocktrail. Dotar┼éa do mnie wczoraj i korzystaj─ůc z chwili delikatnie powiedziawszy w miar─Ö dobrej pogody i miejskiego za┼Ťwietlonego prawie po zenit nieba postanowi┼éem sobie por├│wna─ç obie lornetki.

Skymaster 15X70:
typ - Porro
powi─Ökszenie - 15x
┼Ťrednica obiektyw├│w - 70 mm
pole widzenia (m@1000m) - 77,05
┼║renica wyj┼Ťciowa - 4,7 mm
odleg┼éo┼Ť─ç od oka - 18 mm
minimalna odleg┼éo┼Ť─ç ostrzenia 10 m
waga - 1,3 kg
pryzmaty - BAK4
powłoki antyodblaskowe - MC
regulacja ostro┼Ťci centralna oraz na prawym okularze
kolor: czarny
(┼╝ywcem skopiowane z Delty :D)

Rockrtail 10X50:
Powi─Ökszenie: 10x
Średnica obiektywów 50 mm
Pole widzenia: 114m na 1000m
Rozmiar: 195x165x65mm
Waga: 800g

Za cyferkę 1 tu przyjmę Celesrtona, a 2 to Rocktrail. Będzie łatwiej i szybciej.

Do por├│wna┼ä wybra┼éem kilka obiekt├│w, kt├│re akurat by┼éy dost─Öpne i nie zakryte chmurami, lub za┼Ťwietlone przez zachodz─ůce S┼éo┼äce. Godzina by┼éa do┼Ť─ç wczesna, bo oko┼éo 21.00

Ksi─Ö┼╝yc:
1 - Duży, wyraźny z ładnym szczegółem trudny do obserwacji z uwagi na ciężar i powiększenie lornetki.
2 - Mniejszy niż w 1, ale całkiem ładny, ostry, z wyraźnymi kraterami łatwy do obserwacji - waga i rozmiary tej lornetki.

M 13:
1. Wyra┼║na du┼╝a kropa, bez problemu odr├│┼╝niaj─ůca si─Ö od t┼éa. Do┼Ť─ç jasna jak na lornetk─Ö. Przyjemna w obserwacji, a zarazem trudna z tych samych powod├│w co przy ┼éysym. Do┼Ť─ç wysoko na niebie i po chwili ┼éapki bol─ů.
2 - Mniejsza ni┼╝ w 1, jednak dobrze widoczna, odcinaj─ůca si─Ö spokojnie od t┼éa. Przyjemna w obserwacji, ┼éatwa do odszukania, ┼éapy nie bol─ů jak przy Ksi─Ö┼╝ycu.

M 27:
1 - Wyra┼║na do┼Ť─ç du┼╝a plama, dla osoby znaj─ůcej niebo w stopniu podstawowym, ┼éatwa do odnalezienia, ale ju┼╝ nie tak jasna jak M13. Przyjemna w obserwacji, lecz r├│wnie┼╝ trudna. Waga, rozmiary i powi─Ökszenie lornetki robi─ů swoje.
2 - Wiele mniejsza ni┼╝ w 1, ale mo┼╝liwa do obserwacji. Tu jednak przewaga 15X70 by┼éa wi─Öksza, poniewa┼╝ lepiej oddawa┼éa obraz tej mg┼éawicy. Niemniej jednak spokojnie 2-k─ů mo┼╝na jej wyszukiwa─ç i ogl─ůda─ç. Kolejny raz ┼éatwo┼Ť─ç i brak b├│lu r─ůk pozwala┼é d┼éu┼╝ej zerka─ç 2-k─ů.

M 31:
1 - Nawet jak na warunki miejskie 1-ka da┼éa czadu. Wielka kropa z rozci─ůgni─Ötymi szeroko ramionami. ┼üatwa i przyjemna w obserwacji. Do┼Ť─ç niskie po┼éo┼╝enie Andromedy pozwala┼éo nacieszy─ç oko. R─Öce ju┼╝ tak nie bola┼éy jak przy wy┼╝szych obiektach.
2 - O wiele mniejsza niż w 1, ale również wyraźna plama. ramiona jednak już tak nie powalały jak w 1. Bardzo łatwa i przyjemna do obserwacji. Łapki nie bolały w ogóle.

Chichoty (NGC 884 i NGC 869):
Tu powiem, że i w 1 i w 2 były bardzo fajne, w 2 trochę większe.

Gromada ET (NGC 457)
1 - Oczy ET widoczne do┼Ť─ç ┼éatwo, reszta s┼éabiutko.
2 - Oczy ET widoczne, reszta na granicy percepcji (wiem jak wygl─ůda, wi─Öc pewnie sobie reszt─Ö bardziej wyobra┼╝a┼éem ni┼╝ widzia┼éem)

To tak w skrócie tyle. Więcej się nie dało wylookać, bo chmurwy tak skutecznie z minuty na minutę zmieniały nieboskłon, że pozbierałem się od chałupy.

Kt├│ra lepsza?
Chyba nie mogę tego jednoznacznie stwierdzić, bo każda miała swoje wady i zalety.
Sam obraz lepszy jest w Celestronie, a ┼éatwo┼Ť─ç, przyjemno┼Ť─ç, szybko┼Ť─ç odnajdywania czy obs┼éuga jest domen─ů mniejszej lornetki.
Fajnie jest mie─ç dwie. Celestrona ju┼╝ chcia┼éem sprzedawa─ç, ale si─Ö z nim przeprosi┼éem i daj─Ö mu drug─ů szans─Ö.

Przy kolejnych obserwacjach, a na pewno ju┼╝ w Zwardoniu, o ile nam pozwoli pogoda por├│wnamy je w wi─Ökszym gronie i wsp├│lnie ocenimy, kt├│ra jest lepsza, a bior─ůc wasze sprz─Öty postaramy si─Ö wybra─ç najlepsz─ů.
Co wy ma to :?:

PS
Pan dobra rada. Dla os├│b, kt├│re maj─ů problem z ostrzeniem czy kolimacj─ů zw┼éaszcza SkyMaster├│w, ale tak┼╝e innych lornetek. Ustawcie regulacj─Ö muszli na 0 i wykr─Ö─çcie jeden z obiektyw├│w odrobin─Ö Ja wykr─Öca┼éem lewy), patrz─ůc w tym samym czasie w jaki┼Ť punkt na niebie. Ostro┼Ť─ç wr├│ci do normy a problemy z podw├│jnym widzeniem znikn─ů.

Piwo ma warto┼Ťci od┼╝ywcze, podczas gdy ┼╝ywno┼Ť─ç nie ma warto┼Ťci piwnych

G├│ra

Tytu┼é: Re: Lidletka 10x50 vs Celestron SkyMaster 15x70
PostNapisane: sobota, 25 sierpnia 2012, 10:36 
Administrator
Administrator

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:04
Fajny temat. Mo┼╝e si─Ö wielu osobom przyda─ç.

A co do lidletki - mia┼éem z nimi (w liczbie mnogiej) styczno┼Ť─ç w sklepach Lidla :) , wtedy by┼éy pod mark─ů Bressera, i powiem, ┼╝e w przeciwie┼ästwie do og├│lnych opinii ona mnie nie urzek┼éa, a przeluka┼éem kilka jak leci. Obraz by┼é za┼╝├│┼écony a w polu widzenia widzia┼éem cienie (rz─Ösy?), dopiero wykr─Öcenie muszli ocznych a tym samym oddalenie oczu od okular├│w pomog┼éo. Bior─ůc pod uwag─Ö cen─Ö nowej lidletki to wola┼ébym kupi─ç model Voyager II 10x50 brandowany przez Delta Optical. Cena na dzie┼ä dzisiejszy to 109 z┼é, a jej parametry (te┼╝ ┼╝ywcem spisane ze stronki):

model: 10x50 WA
powi─Ökszenie: 10x
┼Ťrednica obiektywu: 50 mm
pryzmaty: K-9
pole widzenia na 1000 m: 122 m
rozdzielczo┼Ť─ç: 5.97"
waga: 750 g

Ona specjalnie nie przeszkadza w obserwacjach (obraz jest bardziej "przezroczysty"), jedynie w nocy daj─ů si─Ö we znaki mocne odblaski, warstwy przeciwodblaskowe s─ů kiepskie czy raczej ich nie ma (ja nie potrafi┼éem ich zidentyfikowa─ç, obiektywy wygl─ůdaj─ů na czyste niczym nie pokryte szk┼éo). Mia┼éem ich par─Ö w r─Ökach z racji pe┼énienia przez te lornetki cz─Östej roli prezentu i jako┼Ť─ç ich by┼éa powtarzalna.
Nie zapominajmy jednak ┼╝e m├│wimy o lornetkach kosztuj─ůcych oko┼éo 100 z┼é (lidletka vs Voyager II).

Zobaczymy zatem co lornetki poka┼╝─ů pod zwardo┼äskim niebem, ja wezm─Ö swoj─ů to mamy ju┼╝ do test├│w trzy:
- Celestron SkyMaster 15x70
- Rocktrail 10x50
- Nikon Action VII 10x50

Je┼Ťli kto┼Ť jedzie do Zwardonia i bierze lornetk─Ö niech tutaj si─Ö wpisze, zrobimy ma┼éy ranking :) .

A wracaj─ůc do SkyMastera 15x70 - dzi─Öki uprzejmo┼Ťci mojego kolegi ;) mia┼éem cz─Öto okazj─Ö przez ni─ů poluka─ç i powiem tak, ┼╝e gdyby nie og├│lnie znane problemy z kolimacj─ů to jest to super lornetka, daje naprawd─Ö przyzwoite obrazy. M31 wygl─ůda jak lataj─ůcy spodek. A to ┼╝e jest ci─Ö┼╝ka, ma mniejsze pole widzenia i tym samym trudniej si─Ö ni─ů obserwuje - to jest jej cecha, nie wada, i kupuj─ůcy musi o tym wiedzie─ç.

GSO 10", SW ED80, SW 90/900, AZ4, Nikon Action VII 10x50
Star Adventurer, Canon 1100D mod

G├│ra

PostNapisane: sobota, 25 sierpnia 2012, 11:35 
Moderator globalny
Moderator globalny

Adam, teraz po "tuningu" 15X70 daje obrazy PUNKTOWE :!:

G├│ra

PostNapisane: sobota, 25 sierpnia 2012, 13:53 
Moderator globalny
Moderator globalny

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 15:33
Ja wezm─Ö mojego Vojager-a 10x50 ( made in DO) o ,kt├│rym Adam wspomina┼é tylko jest chyba do kolimacji bo ja w nim widz─Ö jako┼Ť podw├│jnie ,co dziwne Ania nie ;)

TS APO 65Q, SW 12"Dobson, HEQ5 Pro SynScan(modyfikowany), SBIG ST2000XCM, ZWO ASI 071 MC PRO, Canon EOS 550D, SONY DSC H7, IDAS LPS P2 2", UHCs 2".
<iframe width="300" height="419" src="https://zrzutka.pl/44s9ha/widget/13" frameborder="0" scrolling="no"></iframe>
------------------------------------------------------------
https://drive.google.com/file/d/18pMRcxQoFbOvi1dYEZwy3l8hyanneo3k/view?usp=sharing

G├│ra

PostNapisane: sobota, 25 sierpnia 2012, 16:39 
Ranga: [4]

Do┼é─ůczy┼é(a): czwartek, 10 marca 2011, 19:16
To ja si─Ö wstrzymam z zakupem a┼╝ wr├│cicie ze Zwardonia i napiszecie refleksje z obserwacji :)

G├│ra

PostNapisane: sobota, 25 sierpnia 2012, 19:43 
Administrator
Administrator

Adam Krawczyk napisał(a):
Adam, teraz po "tuningu" 15X70 daje obrazy PUNKTOWE :!:

No w┼éa┼Ťnie, jak jest dobrze skolimowana to nie ma bata, moim zdaniem w skali bezwzgl─Ödnej daje jednak najlepsze obrazy. Chodzi mi tylko o to, ┼╝e ┼éatwo o jej rozkolimowanie, trzeba si─Ö z ni─ů w miar─Ö ostro┼╝nie obchodzi─ç, zreszt─ů jak i z ca┼é─ů generalnie optyk─ů.
Grzegorz Czernecki napisał(a):
Ja wezm─Ö mojego Vojager-a 10x50 ( made in DO) o ,kt├│rym Adam wspomina┼é tylko jest chyba do kolimacji bo ja w nim widz─Ö jako┼Ť podw├│jnie ,co dziwne Ania nie ;)

Bierz Grze┼Ť, Adam Ci j─ů ustawi, da┼é rad─Ö z dwoma to i da rad─Ö z trzeci─ů ;) .

Czyli do test├│w ju┼╝ mamy:
- Rocktrail 10x50
- Nikon Action VII 10x50
- DO Voyager 10x50

G├│ra

PostNapisane: sobota, 25 sierpnia 2012, 20:15 

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 2 sierpnia 2011, 18:25
Mam nadziej─Ö was odwiedzi─ç w Zwardoniu z 13/14, albo 14/15.09, wreszcie b─Öd─Ö mia┼é urlop. B─Ödzie ze mn─ů Synta i, jak ju┼╝ o lornetkach mowa, b─Ödzie te┼╝ DO Entry 10x50. A┼╝ jestem ciekawy waszej fachowej oceny tego instrumentu. Dla mnie jest OK, ale... no w┼éa┼Ťnie. Jak przez nic innego, czy lepszego si─Ö nie patrzy┼éo... ;)

Variatio delectat;)

G├│ra

PostNapisane: sobota, 25 sierpnia 2012, 22:15 
Administrator
Administrator

Artur Janda napisał(a):
... DO Entry 10x50... Dla mnie jest OK, ale... no w┼éa┼Ťnie.

No co ty, to niezła lornetka, bez kompleksów proszę :) .

Czyli do test├│w mamy:
- Rocktrail 10x50
- Nikon Action VII 10x50
- DO Voyager 10x50
- DO Entry 10x50
Szykuje się niezła rywalizacja w segmencie 10x50 :idea:

A ja z tego wszystkiego wyszed┼éem na balkon ze swoj─ů lornetk─ů poogl─ůda─ç miejskie, za┼Ťwietlone ┼éun─ů i Ksi─Ö┼╝ycem niebo. Sam Ksi─Ö┼╝yc ostry i plastyczny (co dwoje oczu to nie jedno), do tego par─Ö eM-ek: M11, M13, M15, M27, M71, kiepsko bo kiepsko, ale da┼éo si─Ö.

G├│ra

PostNapisane: sobota, 25 sierpnia 2012, 22:29 

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 2 sierpnia 2011, 18:25
Ale┼╝ ┼╝adnych kompleks├│w. Po prostu brak modeli do por├│wnania( z wyj─ůtkiem tych, co w stopce, a tu r├│┼╝nica zdecydowanie na plus DO, ale to chyba nie dziwi ). Ju┼╝ mi da┼ée┼Ť jak─ů┼Ť nadziej─Ö. Dzi─Öki :) Reszt─Ö si─Ö zobaczy.

Variatio delectat;)

G├│ra

PostNapisane: niedziela, 26 sierpnia 2012, 19:42 
Moderator globalny
Moderator globalny

Bierzcie lornetki. Swoim do┼Ťwiadczeniem postaram si─Ö pom├│c.

G├│ra

PostNapisane: poniedzia┼éek, 17 wrze┼Ťnia 2012, 14:02 

Do┼é─ůczy┼é(a): czwartek, 10 marca 2011, 19:16
I udało wam się cos potestować te lornetki czy jednak nie było okazji ??

G├│ra

PostNapisane: poniedzia┼éek, 17 wrze┼Ťnia 2012, 16:30 
Administrator
Administrator

Lidletka si─Ö gdzie┼Ť zawieruszy┼éa..., a DO Entry nie dojecha┼éa.

Por├│wnali┼Ťmy jednak SkyMastera 15x70 z Nikonem Action VII 10x50. Opr├│cz r├│┼╝nic oczywistych spowodowanych ich cechami (powi─Ökszenie, pole widzenia, ci─Ö┼╝ar) por├│wnali┼Ťmy sam obraz jaki daj─ů obydwa te instrumenty. Por├│wnanie by┼éo przeprowadzone w ci─ůgu dnia.
Nie da si─Ö ukry─ç ┼╝e Nikon dawa┼é obrazy przyjemniejsze dla oka. Obraz by┼é bardziej klarowny, kontrastowy, mo┼╝na powiedzie─ç ┼╝e "przezroczysty", a obserwowane obiekty wydawa┼éy si─Ö by─ç 3D. Natomiast Celestron dawa┼é obraz bardziej przygaszony i "p┼éaski". Oczywi┼Ťcie r├│┼╝nica nie by┼éa tak kolosalna jak si─Ö to mo┼╝e wydawa─ç z powy┼╝szego opisu, jednak z ┼éatwo┼Ťci─ů da┼éo si─Ö j─ů wy┼éapa─ç.

G├│ra

Wy┼Ťwietl posty nie starsze ni┼╝:  Sortuj wg  
Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku

Strefa czasowa: UTC + 2

Kto przegl─ůda forum

U┼╝ytkownicy przegl─ůdaj─ůcy ten dzia┼é: Brak zidentyfikowanych u┼╝ytkownik├│w i 2 go┼Ťci

Nie mo┼╝esz rozpoczyna─ç nowych w─ůtk├│w
Nie mo┼╝esz odpowiada─ç w w─ůtkach
Nie mo┼╝esz edytowa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz usuwa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz dodawa─ç za┼é─ůcznik├│w

Szukaj:
Skocz do: