Teraz jest piątek, 29 marca 2024, 03:48

Strefa czasowa: UTC + 2




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - sierpień 2010
PostNapisane: niedziela, 15 sierpnia 2010, 04:33 
Offline
Ranga: [3]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 25 czerwca 2010, 21:02
Posty: 447
Witam.
Właśnie zakończyłem swoje dzisiejsze obserwacje,które były bardzo udane. :)
Na pierwszy ogień poszły MGC869 i884 w Kasjopei-widok w scoposie 30 zapiera dech,obie w polu widzenia,niebo czarne,widoczna droga mleczna.

Potem M31 i M33-scopos znowu nie zawiódł-obie w polu widzenia,jednak M33 zdecydowanie na pierwszym planie i po raz pierwszy widziałem że to ogromny dysk z jasnym centrum.

Plejady M45-zawsze je podziwiam,oglądający ze mną twierdzili że to Mała Niedźwiedzica,a myśleli tak od zawsze przez około 40 lat. :shock: :lol:

Wielka Niedźwiedzica-M81 i M82,znowu obie w polu,pięknie i wyraźnie widoczne,układ podwójny Mizar i Alkor rozdzielony bez problemu scoposem przy powiększeniu zaledwie 50x.

Łabędź-Albireo, coś pięknego,już przy 50x wyraźnie widać czerwoną i niebieską gwiazdę,obie ładnie kontrastują.

Herkules-M13 i M92 rozbite scoposem,ale przy powiększeniu 94x okularem Orto 16mm to już niezła jazda,ładnie widać pojedyncze gwizdki.

Lutnia i M57-Fajne ciasteczko z dziurką o niebieski zafarbie,nie muszę się wpatrywać zerkaniem,widzę ją wyraźnie w środku okularu,ale żeby zobaczyć kolorek trzeba troszkę na nią popatrzeć.

Strzała M27-tutaj wyraźna jasna mgławica,widoczna jak na dłoni.

Przyszedł czas na Jowisza i jego księżyce-po zajrzeniu w okular oślepłem na chwilę,założyłem filtr planetarny 82A na scoposa i efekt murowany,widzę jego pasy i księżyce ustawione w jednej linii ale powiększenie 50x to mało.Więc zamontowałem barlowa 2x i przy powiększeniu 100x już jest dobrze,pasy wyraźne i widać chyba wielką czerwoną plamę choć od czasu do czasu obraz faluje,większego powiększenia nie daję.


Godz 4.00,optyka zaparowała :roll: więc czas się zwijać,to były udane obserwacje. :D

Teraz idę to odespać.


Góra
 Zobacz profil  
 

 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - sierpień 2010
PostNapisane: niedziela, 15 sierpnia 2010, 07:03 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 15:33
Posty: 5189
Lokalizacja: Katowice-Janów
Tomasz Raulin napisał(a):
Na pierwszy ogień poszły NGC 869 i 884 w Kasjopei.
A nie przypadkiem w Perseuszu :?: ;)

_________________
Moje Fotki
tel.512174124 , 511960672
gg: 11790876 e-mail: grzegorzczerneckiastro@interia.pl
TS APO 102/520 f5.1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI 290 MM Mini, Canon EOS 550D.

------------------------------------------------------------
https://drive.google.com/file/d/18pMRcxQoFbOvi1dYEZwy3l8hyanneo3k/view?usp=sharing


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - sierpień 2010
PostNapisane: niedziela, 15 sierpnia 2010, 09:36 
Offline
Ranga: [3]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 25 czerwca 2010, 21:02
Posty: 447
Grzegorz Czernecki napisał(a):
Tomasz Raulin napisał(a):
Na pierwszy ogień poszły NGC 869 i 884 w Kasjopei.
A nie przypadkiem w Perseuszu :?: ;)



Tak,to mój błąd wynikający ze sposobu odnajdywania,zawsze łatwiej odnaleźć mi Kasjopeję,potem troszkę niżej i są.Soki za błąd. :oops:


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - sierpień 2010
PostNapisane: niedziela, 15 sierpnia 2010, 12:42 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:04
Posty: 3866
Lokalizacja: Chorzów
Trochę spóźniona relacja z czwartku 12 sierpnia.

Jako że to czas Perseidów postanowiłem spędzić romantyczny wieczór z żonką na działce 8-) . Przy okazji wystawiłem telepa żeby co nieco pooglądać. Noc dopisała, była ciepła i sucha, jedynie niebo było nieco rozjaśnione pewnie przez wysokie cirrusy. Perseidy oczywiście dopisały, troszkę udało nam się ich zauważyć. Oprócz tego zrobiliśmy Syntą przegląd letnich eM-ek. Dłużej przypatrywaliśmy się przepięknej Albireo w różnych okularach, ale w dużych powiększeniach ta parka prezentuje się najlepiej. Na deser zostawiliśmy Veila i Jowisza. Całe szczęście że obserwacje można już prowadzić gdzieś od 22.00, bo jednak nazajutrz trzeba wcześnie wstać do pracy.

_________________
Adam Skrzypek

GSO 10", SW ED80, SW 90/900, AZ4, Nikon Action VII 10x50
Star Adventurer, Canon 1100D mod


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - sierpień 2010
PostNapisane: niedziela, 15 sierpnia 2010, 13:11 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:04
Posty: 3866
Lokalizacja: Chorzów
Adam Krawczyk napisał(a):
Wczoraj Z Adamem i rodzinami wylookaliśmy pół nieba i nie będę wymieniał tu co było, bo to jak zawsze standardy obserwacyjne. Widzieliśmy też kilka ładnych Perseidów, przy okazji wzbudzając niezłe zamieszanie w stylu "LECIAŁ WIDZIAŁEŚ?" :lol: Była kupa śmiechu.

Tak, to było w piątek 13 sierpnia. Mieliśmy do dyspozycji jedną Syntę 8" ale za to dwie walizki ze szkiełkami :) . Druga z kolei nocka obserwacyjna była znowu ciepła i sucha.
Oczywiście, tak jak napisał Adam, na pierwszym planie były Perseidy, jak najbardziej nadają się one do rodzinnych obserwacji. Poza tym mieliśmy okazję porównać 2" baaderowskie filtry UHC-S i OIII. Co by jednak nie mówić, OIII daje dużo lepsze efekty na Veilu w mojej Syncie, obraz nie jest specjalnie za ciemny. OIII spisał się również dobrze na innych obiektach, chociażby na M27 czy M57. Oczywiście powtórzylismy eksperyment z założeniem jednocześnie UHC-S'a i OIII na okular i... efekty były nad wyraz dobre :o . Co do samego UHC-S'a, to do Veila niezbyt się nadaje (przynajmniej w mojej konfiguracji, ze SWAN-em 33), co nie zmienia faktu, że jest to jeden z bardziej uniwersalnych filtrów.
Co do obserwowanych eM-ek, było ich sporo (nic dziwnego, Adam K. jest lepszy niż GoTo), nie ma się tu co rozpisywać, były to letnie standardy. Z ciekawostek to nie udało nam się dostrzec ciemniejszych eM-ek w Wielkiej Niedźwiedzicy (myślę o M101, M97, M108, M109). W czasie zeszłomiesięcznego nowiu było je widać rewelacyjnie. I seeing pewnie zrobił swoje, i sama Wielka Niedźwiedzica leży już niżej nad horyzontem.
Obserwacje były bardzo udane, i co najważniejsze spędzone w miłej atmosferze. Dzięki dla całego teamu K.

_________________
Adam Skrzypek

GSO 10", SW ED80, SW 90/900, AZ4, Nikon Action VII 10x50
Star Adventurer, Canon 1100D mod


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - sierpień 2010
PostNapisane: niedziela, 15 sierpnia 2010, 19:22 
Offline
Ranga: [1]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 7 maja 2010, 23:23
Posty: 61
witam

ja wczoraj pod długiej przerwie podszedłem do sprawy systematycznie od prawej do lewej. M3, M53, M13, M92, M5, M12, M10, M107 ale tak ledwie ledwie, M14, M9 a potem to już nie wiem co wielkie zamieszanie dużo obiektów mgławicowych, które rozszyfrowywał będę przy następnym podejściu i muszę trochę głębiej w noc gdyż akurat w tym kierunku wyrasta dom sąsiada

_________________
GSO 8", GSO SV 30, soligor MT-800, trochę okularów


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - sierpień 2010
PostNapisane: niedziela, 15 sierpnia 2010, 21:29 
Offline
Ranga: [3]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 27 sierpnia 2009, 13:49
Posty: 482
Lokalizacja: Łaziska Górne
Witajcie :)
W piątek skorzystałem z pięknej pogody i pojechałem w rejon pomiedzy Wisłą a Szczyrkiem. Myślałem, że przy tak ładnej pogodzie i w takim miejscu będą miał dobre obserwacje, a przy okazji znajdę jakąś dobrą miejscówkę. Niestety nie dość, że po chwili lookania w niebo przyszły chmury to jeszcze wystraszyłem właścicieli niedalekiej posesji :D
Wczoraj natomiast prowadziłem obserwacje z domowego balkonu :) Zobaczyłem Veila z UHC-S (faktycznie bez filtra nie do zobaczenia), M57, M13, Albireo, Jowisza. Do sukcesów zaliczam M71, M56 oraz Urana, które widziałem pierwszy raz w życiu :P
Pozdrawiam :)
Tomek

_________________
Teleskop Sky-Watcher SKDOB 10"; Okulary: Super Plössl 10, 25 oraz UWA 8, Filtry: UHC-S 2", szary #96-0,9; Lornetka Celestron SkyMaster 15x70


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - sierpień 2010
PostNapisane: niedziela, 15 sierpnia 2010, 21:31 
Offline
Ranga: [4]
Ranga: [4]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 28 marca 2010, 11:23
Posty: 684
W którym miejscu byłeś Tomku? Byłeś może na przełęczy salmopolskiej ?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - sierpień 2010
PostNapisane: niedziela, 15 sierpnia 2010, 21:39 
Offline
Ranga: [3]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 27 sierpnia 2009, 13:49
Posty: 482
Lokalizacja: Łaziska Górne
Tam się wybierałem, ale po dojechaniu na Biały Krzyż wróciłem się. Nie umiałem znaleźć tam dobrego miejsca na obserwacje, a w dodatku było już ciemno. Wylądowałem za Malinką w rejonie Rastoki. Byłem tam pierwszy raz w życiu, dobrze że się nie zgubiłem ;)

_________________
Teleskop Sky-Watcher SKDOB 10"; Okulary: Super Plössl 10, 25 oraz UWA 8, Filtry: UHC-S 2", szary #96-0,9; Lornetka Celestron SkyMaster 15x70


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - sierpień 2010
PostNapisane: niedziela, 15 sierpnia 2010, 22:13 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 30 sierpnia 2009, 20:50
Posty: 2803
Lokalizacja: Ruda Śląska
A my 13 i 14.08 obserwowaliśmy w Pieskowej Skale. Trochę ok 24.00 zaczęła się podnosić mgła i niebo trochę zbladło, 14.08 by lepszy.
Olek

Może w najbliższy weekend ponownie na 3 dni jedziemy.

_________________
------------------------------------------------------------
Wielka wyprawa Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii na całkowite zaćmienie Słońca. USA 2017.



Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - sierpień 2010
PostNapisane: poniedziałek, 16 sierpnia 2010, 07:18 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:04
Posty: 3866
Lokalizacja: Chorzów
I dla porządku relacja z sobotnich obserwacji 14 sierpnia.

To trzecia z kolei moja nocka obserwacyjna pod rząd w okolicach tego nowiu. Tym razem postanowiłem zrobić remanent i pooglądać letnie eM-ki, które mi jakoś wcześniej umknęły. Na pierwszy ogień poszła M39, bardzo ładna gromada otwarta w Łabędziu, o rozmiarach porównywalnych do Księżyca w pełni. Oczywiście aby ją w pełni docenić należy użyć długoogniskowego okularu szerokokątnego (u mnie jest to SWAN 33). Gromadka ta to zbiór w miarę regularnie rozrzuconych gwiazdek o podobnej jasności. W krótszym okularze (LVW22) mieści się jeszcze w polu widzenia choć trudno ją wyłapać na tle pozostałych gwiazd.
Kolejna gromada otwarta tej nocy to M52 w Kasjopeji, nazywana czasem "Solą i Pieprzem". Ta gromada prezentowała się lepiej w LVW22, i jako taka bardzo mi się podobała. Przy okazji zahaczyłem o M103, ale ta z kolei nie wywarła na mnie dużego wrażenia.
W planach miałem jeszcze M72 i M73 w Wodniku, ale mimo usilnych starań nie udało mi się ich dostrzec. Niebo po tej stronie tonęło trochę w łunie i było ogólnie nieco rozmyte.
Poza tymi "zapomnianymi" eM-kami moim łupem padły m.in. M51, M81, M82, M27, M57, M71, M11, M13, M92, M56, M31, M32, M110 czyli to co zwykle się ogląda o tej porze roku. Do tego jak zwykle Veil, Jowisz i Albireo na deser.
Ta trzecia z kolei nocka obserwacyjna była równie ciepła jak pozostałe, za to znacznie bardziej wilgotna. Rosa już stała na teleskopie, lusterko wtórne jednak nie zaparowało, zapewne z powodu mojego ASCT, które głównie z tego powodu zmajstrowałem.
Te trzy nocki obserwacyjne muszę zaliczyć do udanych, choć miesiąc temu w czasie nowiu niebo było u mnie znacznie lepsze.

_________________
Adam Skrzypek

GSO 10", SW ED80, SW 90/900, AZ4, Nikon Action VII 10x50
Star Adventurer, Canon 1100D mod


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - sierpień 2010
PostNapisane: wtorek, 17 sierpnia 2010, 11:41 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 13:05
Posty: 4756
Lokalizacja: Tarnowskie Góry zaroski przy farze.
Adam Krawczyk napisał(a):
Tomasz Suchodolski napisał(a):
Mimo szczerych chęci cel w postaci Veil-a nie został osiągnięty.


Tomku do Veila musisz mieć niestety filtry. Inaczej nici z obserwacji.

Odpowiem Ci jeszcze raz Tomku. Na Mazurach w czarnym LP, nie musisz mieć jednak filtrów do Veila, co doświadczyłem na własnej skórze, a raczej oku.
Po powrocie naskrobie kilka słów na ten temat.

_________________
http://www.cro.pl/forum
6 0 5 8 4 9 4 9 3
Karlik 20", GSO 12", Powermate 2",ES 20 - 100*,ES 14, ES 8.8, ES 6.7, OIII, Ultrablock, UHC-S, Pomarańczowy, 10X50
Piwo ma wartości odżywcze, podczas gdy żywność nie ma wartości piwnych


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - sierpień 2010
PostNapisane: czwartek, 19 sierpnia 2010, 10:05 
Offline
Ranga: [4]
Ranga: [4]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 28 marca 2010, 11:23
Posty: 684
Wczoraj trochę polukałem z balkonu. Łysy szybko zniknął za blokami, ale w oczy latarnie waliły jak szalone :( Gwiazdy tak do 3mag tylko widoczne. Obserwacje krótkie ale udało się Jowisza, Urana, M2, M15, M31, i spać bo do pracy ;)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - sierpień 2010
PostNapisane: czwartek, 19 sierpnia 2010, 11:33 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 13:05
Posty: 4756
Lokalizacja: Tarnowskie Góry zaroski przy farze.
Siedzę już od niedzieli na Mazurach i jak do tej pory miałem tylko raz pogodę i to tylko do 1 w nocy, gdyż przyszła burza i wygoniła mnie go domu. Dziś również nie zanosi się na pogodę, więc wieczorem trzeba będzie się skupić na Lechu (tym z Poznania :lol: ), a później Adam będzie skakał na skoczni imienia Adama Małysza w Wiśle.
Najbardziej wkurza mnie to, że za dnia jest jeszcze w miarę OK, a wieczorem taka kiła, że nic tylko się urżnąć w trupa. :evil:
Nic to, trzymam twardo dalej i mimo późnego dziś zachodu Księżyca (około 0.30) mam nadzieję, że się jednak trochę wypogodzi.
Wracam w sobotę, a nie w niedzielę jak planowaliśmy, więc czasu nie zostało zbyt dużo.
Nie ma pogody i bezchmurnego nieba oraz grzybów. Niech to szlag... :evil:

Na pocieszenie byliśmy wczoraj w Wilczym Szańcu pod Kętrzynem. Mieliśmy bardzo fajnego przewodnika, który opowiedział nam o wydarzeniach z tamtych lat. Osobiście widziałem kilkakrotnie film "Walkiria" z Tomkiem Cruisem, więc miałem jakieś pojęcie o tym miejscu i wydarzeniach.
Co ciekawe Pan przewodnik ocenił film jako dość wiarygodny z rzeczywistymi wydarzeniami, jednak co ciekawe, pierwsze co przyszło mi do głowy, to zupełnie inna roślinność jak w filmie. Na ekranie drzewa iglaste, świerki, sosny itd, a w rzeczywistości same drzewa liściaste.
Od razu wpadło mi to w oko, więc postanowiłem spytać jak to z tymi drzewami jest.
Miły Pan przewodnik bardzo ubolewał nad tą nieścisłością, ale zapewnił, że cała reszta filmu pokrywa się w zasadzie z faktami.
To tyle.
O obserwacjach opowiem Wam po powrocie, a jest o czym pisać.
Nerka. ;)

_________________
http://www.cro.pl/forum
6 0 5 8 4 9 4 9 3
Karlik 20", GSO 12", Powermate 2",ES 20 - 100*,ES 14, ES 8.8, ES 6.7, OIII, Ultrablock, UHC-S, Pomarańczowy, 10X50
Piwo ma wartości odżywcze, podczas gdy żywność nie ma wartości piwnych


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - sierpień 2010
PostNapisane: czwartek, 19 sierpnia 2010, 13:08 
Offline
Ranga: [3]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 10 października 2009, 19:05
Posty: 343
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Witam
Wczoraj udało mi się poobserwować, choć do 20:00 były chmury
Zacząłem o 21:30:
Księżyc, M13, Alkor z Mizarem, Wieszak- Cr399 ale tylko lornetką, M31 lornetką i teleskopem, potem (Chyba) namierzyłem Chichotki lornetką.
Na koniec Jowisz. Bardzo ładnie widać księżyce oraz pas

Pozdrawiam
Kamil

_________________
Wizual:SKDOB 10" + okulary
Foto: HEQ-5, ED-80, EOS 500D; QHY5+ SK 804


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - sierpień 2010
PostNapisane: piątek, 20 sierpnia 2010, 09:32 
Offline
Ranga: [3]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 10 października 2009, 19:05
Posty: 343
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Witam
Wczoraj obserwowałem wieczorem, i dzisiaj rano
Wieczorem widziałem piękny księżyc, M13, M31, Alkora z Mizarem, Jowisza, trochę kiepsko, nisko nad horyzontem.
Rano obserwowałem od 2:00
Piękny Jowisz z wyraźnie widocznym pasem i księżycami ( Wyraźna zmiana położenia księżyców) M31- widać wyraźniej niż wieczorem, M45-Plejady Bardzo ładnie, choć tuż nad latarnią.
Obserwacje uważam za bardzo udane :)
pozdrawiam
Kamil

_________________
Wizual:SKDOB 10" + okulary
Foto: HEQ-5, ED-80, EOS 500D; QHY5+ SK 804


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - sierpień 2010
PostNapisane: piątek, 20 sierpnia 2010, 22:42 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 19:19
Posty: 1750
A ja przed chwilą oglądałem Księżyc.

Załącznik:
2010_08_20_ks_d.jpg
2010_08_20_ks_d.jpg [ 392.93 KiB | Przeglądane 4488 razy ]

_________________
Pozdrawiam
Janusz Wiland
Zapraszam na http://www.astrojawil.pl
polecam mój darmowy program Nocny Obserwator - pomoc przy teleskopie w nocy,
Obrazek
OCTOPUS TN 150/1230, OCZKO TN 210/1120, ED80, MIKRON TN 122/630.
Obrazek
FASTRON-5m, FASTRON-7, FASTRON-8T i HEQ5.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - sierpień 2010
PostNapisane: sobota, 21 sierpnia 2010, 02:02 
Offline
Ranga: [4]
Ranga: [4]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:00
Posty: 548
Lokalizacja: Tychy
ja też widziałem ten sam Księżyc ;-)

Dzisiaj korzystając z pogody wytoczyłem armatę na taras. Po Księżycu, wzrok zawiesiłem na Wieszaku. Następnie naszła mnie ochota obejrzeć jakieś błyskotki więc namierzyłem Mgławicę Pierścień (M57). Fajny taki pierścionek ale pomyślałem sobie, żeby dobrze na mnie wyglądał musiałbym trochę przypakować. Zacząłem się więc rozglądać za Hantlami (M27) i trochę poćwiczyłem na nich (wzrok oczywiście;)). Obejrzałem oczywiście Jowisza z Księżycami, niedaleko widziałem taką niebieską gwiazdkę. Gdy ją namierzyłem od razu chciało mi się krzyknąć U-Rany! Ale niestety nie jestem na 100% pewien czy to był Uran ;) Udało mi się za to z całą pewnością namierzyć M56 ale jako bardzo słabiutką mgiełkę.

Idę jeszcze rzucić okiem na M31 i spróbuję poszukać komety choć wydaje mi się, że nic z tego nie wyjdzie. Jeżeli mi się powiedzie to na pewno napiszę.

_________________
Tak wiem, że na tym awatarze wyglądam jak z innej planety ale myślałem, że to właśnie o to chodzi w Astronomii!
Lornetka: Bushnell Falcon 10x50; Teleskop: Sky-Watcher (Synta) SKDOB 6"
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - sierpień 2010
PostNapisane: sobota, 21 sierpnia 2010, 04:54 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 19:19
Posty: 1750
Właśnie skończyłem oberwacje.

Zaliczyłem kometę Tempel (10P) mam ją na zdjęciach. Nad ranem o świcie wspaniały seeing. Dawno tak Pięknie ze szczegółami Jowisza nie widziałem - ED-ek to jest to !!! Obok mala niebieskawa tarczka Urana.
Nad ranem podziwiałem niebo zimowe czyli Plejady, Hiady, M42.

Zapraszam na fotki do moich aktualności :

http://www.astrojawil.pl/aktu.htm

A tutaj jedna fotka:

Załącznik:
2010_08_21_uran_d.jpg
2010_08_21_uran_d.jpg [ 634.26 KiB | Przeglądane 4478 razy ]

_________________
Pozdrawiam
Janusz Wiland
Zapraszam na http://www.astrojawil.pl
polecam mój darmowy program Nocny Obserwator - pomoc przy teleskopie w nocy,
Obrazek
OCTOPUS TN 150/1230, OCZKO TN 210/1120, ED80, MIKRON TN 122/630.
Obrazek
FASTRON-5m, FASTRON-7, FASTRON-8T i HEQ5.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - sierpień 2010
PostNapisane: sobota, 21 sierpnia 2010, 11:20 
Offline
Nowy użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 4 sierpnia 2010, 14:17
Posty: 31
Lokalizacja: Łódź
ja miałam tylko siłę obejrzeć Jowisza (pierwszy tydzień po urlopie w pracy jest straszny..), pokazałem też Jowisza z księżycami żonie. Suportem w obserwacjach zajmowały się moje koty :-) dokupiłem do mojego montażu EQ3-2 napęd, w weekend będę walczył z jego montażem.
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 2


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 45 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL