Teraz jest czwartek, 28 marca 2024, 21:22

Strefa czasowa: UTC + 2




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Autor Wiadomość
 Tytuł: William Optics
PostNapisane: czwartek, 25 kwietnia 2013, 11:04 
Offline
Ranga: [1]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 4 lutego 2013, 15:52
Posty: 91
Lokalizacja: Wodzisław Śląski
Trzy lata temu kupiłem do celów łowieckich lornetkę WO 7x50. Nie miałem wtedy żadnego doświadczenia ze sprzętem optycznym i kierowałem się raczej opinią Kolegów. Kierując się liczbą zmierzchu wybrałem 7x...z perspektywy czasu biorąc pod uwagę zastosowanie astronomiczne mogłem kupić jednak dziesiątkę. Pomimo tego jestem z niej ultra zadowolony. Jakość obrazu to dla mnie rewelacja. Jedyne co to stosunkowo duża masa jak na lornetkę o tak małych gabarytach, ale wiąże się to bezpośrednio z zastosowaniem szkieł ED.

To tak woli wstępu. A na poważnie to zastanawiam się czy inne produkty firmy WO również są tak dobrej jakości...a przynajmniej jak mi się wydaje. Zauważyłem że firma ma w ofercie teleskopy...okulary i osprzęt. Szczególnie zainteresował mnie taki produkt:

http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/lornetka-william-optics-22x70,d1397.html

Można powiedzieć że za te pieniądze można kupić już fajnego ED'ka. Z drugiej strony lornetka to coś co jednak jest najszybciej gotowe do użycia i mobilne.

Jakie macie Koledzy doświadczenia z firmą William Optics?


Góra
 Zobacz profil  
 

 Tytuł: Re: William Optics
PostNapisane: czwartek, 25 kwietnia 2013, 14:54 
Offline
Ranga: [3]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:03
Posty: 265
Lokalizacja: Katowice
Hej

Co do firmy WO i mojej styczności z jej produktami

Miałem okular WO SWAN 15 i był kiepski. Niestety do jasnych teleskopów się nie nadawał, poprostu słaby okular. Do Maka f/15 tak ale do newtona f/4.7 absolutnie nie.

Obserwowałem natomiast lornetką WO 10x50ED i było bardzo dobrze ale niestety jest ciężka i nie ma centralnej regulacji ostrości( do astro nie przeszkadza bo się ostrość raz nastawi i git). Ta co ty proponujesz to już duże bydle. jakiś statyw żurawowy to obowiązek. To że ED kupisz za to to nic, lornetka to nie teleskop. Inne cele obserwacyjne masz. Na dobrym żurawiu pewnie będą super widoki. Ja obserwowałem przez Celestrona bodaj 20x80. Ale niestety z ręki. O ile obraz jest naprawde fajny o tyle po chwili trzymania obserwować się nie da.


Pozdrawiam
Piotrek

_________________
Teleskopy :Achromat 80/400, Synta 10" Dobson, Statyw foto
Okulary: Explore Scientific 24mm, Hyperion 13 , Hyperion 8 + FTR 28 i 14
Lornetka: Tento 12x40, DO Forest II 8x42
Szukacz: Red dot Finder, Telrad, 9x50
Filtry: Celestron Polaryzacyjny 1.25"


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: William Optics
PostNapisane: czwartek, 25 kwietnia 2013, 21:32 
Offline
Ranga: [1]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 10 kwietnia 2013, 21:10
Posty: 108
Lokalizacja: Rybnik
Toż to prawdziwy mercedes wśród lornetek :D przy takiej wadze nie obędzie się bez porządnego, stabilnego statywu bo obserwacja z ręki raczej nie wchodzi w grę :) Swoją drogą muszę przy najbliższej okazji sprawdzić tą Twoją lornetkę 7x50.

Pozdrowionka :mrgreen:

_________________
Pozdrawiam,
Paweł

GSO 10", Celestron 15x70, GSO 30mm, Delta Optical Planetary 12,5; 6mm, UltraBlock 2"


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: William Optics
PostNapisane: czwartek, 25 kwietnia 2013, 23:18 
Offline
Ranga: [8]
Ranga: [8]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 6 września 2009, 19:02
Posty: 2845
Co do SWANa 15 to mała dygresja związana z jego budową ( po prostu tak miało być ) jest to okular Erfla na który składa się 5-6 elementów. Głównym celem konstrukcji tego okularu jest uzyskanie obszernego pola widzenia rzędu 70 stopni Wadą tej konstrukcji optycznej jest jednak znacznie rozmyty obraz na brzegach pola widzenia przy zastosowaniu z szybkimi teleskopami , głównie f/5
I jego zastosowanie ogranicza się do sprzętów f/10 i w dół (maki , SCT , długie refraktory i newtony) Co do jakości wykonania nie można też mieć żadnych uwag.

_________________
Equinox 100/900 , TS90/500


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: William Optics
PostNapisane: piątek, 26 kwietnia 2013, 13:39 
Offline
Ranga: [3]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:03
Posty: 265
Lokalizacja: Katowice
Hej

Tak to prawda co piszesz ale np. Baaderowi nic nie stało na przeszkodzie zrobić o niebo lepszego Hyperiona w tej samej klasie cenowej. Dodatkowo Hyperion to szkiełko ze znacznie lepszymi akcesoriami( fine tuning rings, jakieś adaptery itp).
Krótko mówiąc WO popusł ten okular a szkoda. Jak widac można zrobic dobry i tani okular.
Np. Vixen dał taką cenę LVW że niech sobie je sam kupi. Za ta cenę masz 82 stopniowego ESa który tez jest moim zdaniem znacznie ciekawszą propozycją od lantana Vixena. Ale tak to jest. :D


Pozdrawiam
Piotrek

_________________
Teleskopy :Achromat 80/400, Synta 10" Dobson, Statyw foto
Okulary: Explore Scientific 24mm, Hyperion 13 , Hyperion 8 + FTR 28 i 14
Lornetka: Tento 12x40, DO Forest II 8x42
Szukacz: Red dot Finder, Telrad, 9x50
Filtry: Celestron Polaryzacyjny 1.25"


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku

Strefa czasowa: UTC + 2


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL