Forum AstroCD
http://astrocd.pl/forum/

Misja Rosetta
http://astrocd.pl/forum/viewtopic.php?f=59&t=5016
Strona 1 z 1

Autor:  Grzegorz Czernecki [ wtorek, 11 listopada 2014, 21:35 ]
Tytuł:  Misja Rosetta

Jakby kogoś interesowało lądowanie próbnika Philae na komecie Churiumov-Gierasimienko to tutaj ESA prowadzi bezpośrednią relację.http://rosetta.esa.int/

Autor:  Marek Substyk [ środa, 12 listopada 2014, 11:06 ]
Tytuł:  Re: Misja Rosetta

Lądownik oddzielił się od Rosetty. Gratulacje.

Autor:  Kuba Kowarczyk [ środa, 12 listopada 2014, 18:23 ]
Tytuł:  Re: Misja Rosetta

No to wylądowalim na komecie :D Wooooohoooo :D 8-)

Autor:  Amadeusz Jędrzejczyk [ środa, 12 listopada 2014, 23:07 ]
Tytuł:  Re: Misja Rosetta

"Holy shit we landed a spacecraft on a comet!" ;)

Autor:  Artur Janda [ czwartek, 13 listopada 2014, 00:42 ]
Tytuł:  Re: Misja Rosetta

Holy shit and god damn! We are there!

Autor:  Marek Substyk [ piątek, 14 listopada 2014, 11:46 ]
Tytuł:  Re: Misja Rosetta

Philae : „Tak teraz wygląda mój nowy dom”
Udało się, ale nie tak jakbyśmy się tego spodziewali. Gdyby nie brak możliwości obserwacji lądowania na żywo w telewizji, mielibyśmy niezły horror.
Okazuje się, że przewidywania o niemożliwości zakotwiczenia 2,5 metrowych harpunów były jak najbardziej trafne. Harpuny nie wbiły się w powierzchnię, a co gorsza śruby, które miały zamocować lądownik na stałe do powierzchni, nie trzymają się podłoża jak było to planowane. Prawdopodobnie struktura samej powierzchni w miejscu lądowania okazała się zbyt luźna.
Zacznijmy jednak od samego początku.
Po odłączeniu się od Rossety, lądownik Philae zaczął wolno zbliżać się do powierzchni w kierunku pierwszego z planowanych miejsc lądowania, oznaczonych jako J, a później przemianowanym na Algkia.
Potwierdzenie lądowania operacji dotarło na Ziemię 12 listopada 2014 r. o godzinie 17:03. W ESA nastała euforia, która trwała kilka minut, a tylko kontrolerzy lotu zauważyli dziwny zanik sygnału bezpośrednio po wylądowaniu.
Okazało się, że harpuny nie zadziałały i odbił się on od powierzchni, szybując aż kilometr! Po kolejnym zetknięciu z kometą odbił się na kolejne kilka metrów i osiadł w małej rozpadlinie lub przy boku skały dwoma z trzech nóg. Zostało to potwierdzone na pierwszych zdjęciach z miejsca lądowania.
Na szczęście okazało się, że wylądował w prawidłowej pozycji… ale za to schował się w cieniu!
W ciągu pierwszych dni lądownik może korzystać z głównych baterii, litowe chlorkowo-tionylowe o pojemności 1200 Wh, te jednak nie przewidziano do kolejnego podładowania. Zapas energii lądownik gromadzi w bateriach litowo-jonowych. Generator słoneczny tworzą pokrywające kadłub krzemowe ogniwa słoneczne, które dają w odległości 3 au, 9 W energii.
Obecnie wszystko więc zależy od możliwości zasilenia lądownika. ESA rozważa właśnie różne plany, a wśród nich wprowadzenie go w stan uśpienia do momentu, aż kometa obróci się w taki sposób, aby na baterie słoneczne zaczęło by docierać światło.
http://ptma.pl/?p=380

Załączniki:
witamy_na_komecie_2.jpg
witamy_na_komecie_2.jpg [ 475.06 KiB | Przeglądane 6785 razy ]

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 2
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/