Forum AstroCD
http://astrocd.pl/forum/

Kryminalna przeszłość nasej gwiazdy.
http://astrocd.pl/forum/viewtopic.php?f=59&t=1892
Strona 1 z 1

Autor:  Tomasz Wężyk [ sobota, 27 listopada 2010, 13:10 ]
Tytuł:  Kryminalna przeszłość nasej gwiazdy.

Załącznik:
oort_cloud.jpg
oort_cloud.jpg [ 25.5 KiB | Przeglądane 4814 razy ]


Symulacje komputerowe przeprowadzone przez amerykańskich astronomów pokazują, że Słońce może mieć za sobą kryminalną przeszłość - mogło ukraść komety od innych gwiazd. Być może dotyczy to również komety Halleya.

Daleko za orbitą Neptuna, ostatniej planety Układu Słonecznego, znajduje się obłok Oorta zawierający miliardy komet. Hipotezę istnienia takiego rezerwuaru komet zaproponował w 1950 roku holenderski astronom Jan Oort. Do tej pory nie udało się bezpośrednio zaobserwować obłoku Oorta, ale większość astronomów uważa, że jest on źródłem komet długookresowych.

Według standardowego modelu komety powstały razem z naszym Układem Słonecznym i zostały wyrzucone na wielkie odległości poprzez grawitacyjne zaburzenia od dużych planet. Według zespołu Hala Levisona z Southwest Research Institute (SWRI) taki model nie jest jednak w stanie wytłumaczyć ilości obserwowanych komet, gdyż według badaczy sugeruje ona obecność 400 miliardów komet w obłoku Oorta, a model standardowy pozwala na populację zaledwie 6 miliardów.

W zamian naukowcy proponują model, w którym komety pochodzą także od innych gwiazd. Jako argument za swoją hipotezą wskazują, że niektóre komety mają bardzo wydłużone orbity, a sam obłok Oorta może sięgać nawet do odległości 100 tysięcy jednostek astronomicznych, czyli około 1 roku świetlnego. Gdyby Słońce minęło inną gwiazdę w odległości 2 lat świetlnych, mogłoby zabrać część komet z analogicznego obłoku kometarnego wokół tej gwiazdy.

We wczesnej swojej historii Słonce miało dużo więcej okazji niż obecnie do podbierania komet innym gwiazdom. "Wiadomo, że gwiazdy rodzą się w gromadach. Słońce powstało w wielkiej społeczności innych gwiazd, które uformowały się z tego samego obłoku gazu. W tej nowonarodzonej gromadzie gwiazdy były tak blisko siebie, że grawitacyjnie zabierały sobie nawzajem komety." mówi Levison.

Levison i jego zespół uważa, że ponad 90 procent obserwowanych komet pochodzących z obłoku Oorta powstało w dyskach protoplanetarnych innych gwiazd, w tym słynne komety 1P/Halley i C/1995 O1 (Hale-Bopp).

Wyniki badań grupy Levisona zostały zaprezentowane podczas konferencji działu nauk planetarnych Amerykańskiego Towarzystwa Astronomicznego i opublikowane w biuletynie towarzystwa.

Komety uznawane są za obiekty, dzięki którym można poznać wczesną historię Układu Słonecznego. Być może dzięki nim naukowcy odkryją też sekrety innych gwiazd.


Więcej informacji:

The Sun Steals Comets from Other Stars

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 2
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/