Teraz jest wtorek, 23 kwietnia 2024, 15:49

Strefa czasowa: UTC + 2




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Witam
PostNapisane: poniedziałek, 29 kwietnia 2013, 20:57 
Offline
Nowy użytkownik

Dołączył(a): niedziela, 28 kwietnia 2013, 21:01
Posty: 30
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Nieraz zastanawiam się co jest tak naprawdę powodem, że patrzenie w niebo jest tak pasjonujące, ale pytanie to może pozostać bez odpowiedzi. Ważne że serce bije wtedy szybciej. Tak było odkąd pamiętam. Astronomia była jednak dla mnie niczym piękna kobieta wobec, zawsze byłem bardzo nieśmiały.
Kiedyś kolega powiedział mi: „Jeśli lubisz programy astronomiczne obejrzyj sobie Cuda Wszechświata i Cuda Układu Słonecznego prowadzone przez prof. Briana Coxa”. Potem obejrzałem cykl „Jak działa wszechświat” i parę innych. I wtedy przełamałem się by zrobić pierwszy krok. Zaczęło się więc banalnie jakiś rok temu.
Przeprosiłem się z lornetką otrzymaną na komunię (rosyjską 10x50) i obecnie przeżywa ona swoją drugą młodość zabierając mnie daleko między gwiazdy. Kiedy tylko pogoda mi pozwala uczę się nieba używając oczu, wyżej wspomnianej lornetki, „Obrotowej Mapy Nieba”, „Atlasu nieba” i wspomagam się również fajną aplikacją na Androida Google SkyMap. „Przewodnik Miłośnika Astronomii” to również kawał dobrej roboty i pozycja, której było mi trzeba. Stale kupuję czasopismo „Astronomia Amatorska”.
Z natury jestem samotnikiem, więc większość moich przyszły gwiezdnych podróży odbędę pewnie sam, jeśli nie liczyć lornetki i teleskopu, na który z niecierpliwością już oczekuję. Zdecydowałem się na przystąpienie do forum, ponieważ na pewno niejednokrotnie będę potrzebował Waszej fachowej wiedzy.
Poza tym lubię fizykę, chemię i posłuchać (ew. poczytać) o mechanice kwantowej w jakiejś przystępnej formie. A żeby nie było za poważnie to lubię też dobre (konwencjonalne) kino grozy, pograć na konsoli, jazdę samochodem i dobrą kawę tez lubię.
Mam na imię Piotr. Mam 30 lat. Z zawodu jestem inżynierem budownictwa.

Serdecznie Witam Was Wszystkich.


Góra
 Zobacz profil  
 

 Tytuł: Re: Witam
PostNapisane: poniedziałek, 29 kwietnia 2013, 22:29 
Offline
Ranga: [5]
Ranga: [5]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 24 stycznia 2012, 16:27
Posty: 1485
Lokalizacja: Katowice
Witam i pozdrawiam. :)
Piotrze, podobno ważniejsze od odpowiedzi są odpowiednio sformułowane pytania i to one są miarą intelektu. Podobno... Zatem, warto pięknie pytać. ;)

_________________
MAK 150, ED80, refraktor TS 152/900, EQ3-2
ASI 120 MM CMOS (mono), Lumix G3
Celestron Outland LX 10x42, Bresser 8x56


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Witam
PostNapisane: wtorek, 30 kwietnia 2013, 07:07 
Offline
Ranga: [3]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 9 lipca 2012, 22:33
Posty: 458
Lokalizacja: Görny Ślönsk
Witam i pozdrawiam

_________________
GSO 10", FASTRON-5S LED, Platforma Paralaktyczna L.J., Synta 150/750, ATM 80/400, Celestron 15 x 70 , Canon 5D,Canon 5D mkIII, Canon D60, ES: 4,7 6,7 14 24, Lumicon: OIII , UHC

Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Witam
PostNapisane: wtorek, 30 kwietnia 2013, 07:15 
Offline
Ranga: [5]
Ranga: [5]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 19 stycznia 2010, 20:38
Posty: 1058
Lokalizacja: Czeladź
Witam i pozdrawiam :)

_________________
Radek
tel. 508 249 269
telep Sky-Watcher SKDOB 10", SW 80/400 AZ3,
SW 80ED HEQ5
SCOPOS 30, SWA 8,13,22, Super Plössl 10, 25, Hyperion 5
DO FOREST II 8x42, lidletka 10x50
------------------------------------------------------------
III Wielka wyprawa obserwacyjna Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. Weź w niej udział poprzez internet.



Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Witam
PostNapisane: wtorek, 30 kwietnia 2013, 07:36 
Offline
Ranga: [4]
Ranga: [4]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 2 sierpnia 2011, 18:25
Posty: 922
Lokalizacja: Czeladź
Witam.

_________________
SW DOB 10" / MAK 90+kity
SWWA 6mm+Scopos30mm+SWWA9mm+Hipek17mm+UHC-S 2"
Lornetki Tento 7x35 DeltaOptical Entry 10x50
Variatio delectat;)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Witam
PostNapisane: wtorek, 30 kwietnia 2013, 07:38 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 30 sierpnia 2009, 20:50
Posty: 2803
Lokalizacja: Ruda Śląska
Witamy i zapraszamy.

_________________
------------------------------------------------------------
Wielka wyprawa Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii na całkowite zaćmienie Słońca. USA 2017.



Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Witam
PostNapisane: wtorek, 30 kwietnia 2013, 08:40 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 13:05
Posty: 4756
Lokalizacja: Tarnowskie Góry zaroski przy farze.
Witaj na pokładzie.

_________________
http://www.cro.pl/forum
6 0 5 8 4 9 4 9 3
Karlik 20", GSO 12", Powermate 2",ES 20 - 100*,ES 14, ES 8.8, ES 6.7, OIII, Ultrablock, UHC-S, Pomarańczowy, 10X50
Piwo ma wartości odżywcze, podczas gdy żywność nie ma wartości piwnych


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Witam
PostNapisane: wtorek, 30 kwietnia 2013, 08:54 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:04
Posty: 3866
Lokalizacja: Chorzów
Witaj na forum !

Piotr Kalaga napisał(a):
Z natury jestem samotnikiem, więc większość moich przyszły gwiezdnych podróży odbędę pewnie sam...

Będziesz miał troszkę trudniej, poznawanie nieba w grupie, czy to na spotkaniach lokalnych, czy też na zlotach pozwala skorzystać z doświadczeń i sprzętu innych pasjonatów nieba, nie trzeba wówczas na nowo "odkrywać Ameryki", a sama nauka idzie szybciej.
Natomiast nie jest to niemożliwe, w samotności też się da kontenplować niebo, a czasem nawet tej samotności potrzeba.

_________________
Adam Skrzypek

GSO 10", SW ED80, SW 90/900, AZ4, Nikon Action VII 10x50
Star Adventurer, Canon 1100D mod


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Witam
PostNapisane: wtorek, 30 kwietnia 2013, 12:57 
Offline
Nowy użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 24 kwietnia 2013, 18:24
Posty: 19
Lokalizacja: Lublin
Widzę że jest Pan inż. budownictwa. Też zamierzam dążyć do inż. Obecnie jestem w technikum budowlanym.
Witam na forum ;)

_________________
Lornetka: Tento 10x50


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Witam
PostNapisane: środa, 1 maja 2013, 14:42 
Offline
Nowy użytkownik

Dołączył(a): niedziela, 28 kwietnia 2013, 21:01
Posty: 30
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Właściwie pisząc o samotnych obserwacjach już trochę wątpiłem, że tak będzie. Miałem już wtedy za sobą trochę postów przeczytanych na forum i widzę, że spotkania w większej grupie będą raczej nieuniknione. Do tej pory nie znałem osób, z którymi mógłbym na temat astronomii dłużej porozmawiać, dlatego bardzo cieszę się z przystąpienia do forum, ponieważ czuje, że jestem tu między swoimi. Będę śledził propozycję wyjazdów na wspólne obserwacje i prawdopodobnie prędzej czy później pojawię się ;)

W zimę na początku roku zdecydowałem się na zakup teleskopu, ale obecnie musze jeszcze poczekać, ponieważ nie jest dostępny od ręki. Oczywiście mam pełną świadomość, że początki obserwacji to raczej przygoda z lornetką, ale chciałbym zobaczyć też bliżej np.: Księżyc, Jowisza, Saturna. Niebo nad moim domem bardzo rzadko jest przejrzyste. Już jak widzę M42 w Orionie gołym okiem to uważam że jest super. Słyszałem, że są miejsca, w których galaktykę M31 widać gołym okiem. Ja musze jej szukać przez lornetkę. Dlatego wiem że potrzebuje czegoś więcej niż lornetki ze względu na słabe niebo, ale również zdaję sobie sprawę że oglądanie nieba przez teleskop to oglądanie bardzo zawężonego obszaru. Nieraz gdy obserwuje przez lornetkę to chciałbym nawet mniejszego zbliżenia (np. o połowę) by widzieć szerzej.

Zdecydowałem się na zakup teleskopu Newtona GSO na montażu Dobsona 12’’. Słyszałem, że jest to bardzo dobry wybór. Jest to duży teleskop może nawet za dobry na początek, ale chcę coś kupić raz by nie myśleć potem, że gdybym sobie trochę więcej dołożył to byłoby dużo lepiej. Rozważam wciąż jeszcze ten sam model 10’’ ze względu na mobilność, ale nie wiem czy zmienię zdanie. Może jak poskładam w swoim hatchbacku tylnie i przednie siedzenie od pasażera do jakoś tą 12-stkę tam wmontuje.

Pozdrawiam, życząc pogodnych nocy. :)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Witam
PostNapisane: środa, 1 maja 2013, 14:54 
Offline
Ranga: [1]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 4 lutego 2013, 15:52
Posty: 91
Lokalizacja: Wodzisław Śląski
Witam na forum. Mam nadzieję że kolega widział 12" na żywo :) Możliwości na pewno ogromne, lecz okupione transportem. Zauważyłem że większość kolegów z forum decyduje się raczej na 10". Czasami też zdarzają się okazję na markecie...niedawno jeden z użytkowników sprzedawał Meade 12". Obecnie optyka się dosyć dynamicznie rozwija. Coraz lepiej chińczycy sobie radzą. Myślę osobiście że kupowanie sprzętu wyższej jakości żeby był na bliżej nieokreśloną przyszłość mija się z celem. Ja postanowiłem kupować to co mi jest potrzebne na tu i teraz.

Fajnie że do nas dołączyłeś i życzę powodzenia w wyborze sprzętu.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Witam
PostNapisane: środa, 1 maja 2013, 16:10 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:04
Posty: 3866
Lokalizacja: Chorzów
Piotr Kalaga napisał(a):
Niebo nad moim domem bardzo rzadko jest przejrzyste. Już jak widzę M42 w Orionie gołym okiem to uważam że jest super. Słyszałem, że są miejsca, w których galaktykę M31 widać gołym okiem. Ja musze jej szukać przez lornetkę. Dlatego wiem że potrzebuje czegoś więcej niż lornetki ze względu na słabe niebo...

Pamiętaj że duży teleskop pod kiepskim niebem niewiele wniesie. Będziesz miał jasne tło, a obiekty które uda Ci się dostrzec będą blade i bez życia. Nie obejdzie się więc bez wycieczek pod ciemniejsze niebo. Wiem bo jestem w tej samej sytuacji. Skoro masz jasne niebo pozostanie się skupić na obiektach Układu Słonecznego (zwłaszcza, jak wspomniałeś - Księżyc, Jowisz, Saturn), obiekty głębokiego nieba to już raczej na wyjazdach. Ciemnego nieba nie zastąpi nawet największe lustro.

_________________
Adam Skrzypek

GSO 10", SW ED80, SW 90/900, AZ4, Nikon Action VII 10x50
Star Adventurer, Canon 1100D mod


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Witam
PostNapisane: środa, 1 maja 2013, 17:24 
Offline
Nowy użytkownik

Dołączył(a): niedziela, 28 kwietnia 2013, 21:01
Posty: 30
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Rozumiem. Dziękuję za cenne uwagi.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Witam
PostNapisane: środa, 1 maja 2013, 19:47 
Offline
Ranga: [1]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 23 lipca 2012, 22:09
Posty: 144
Lokalizacja: Pszów
Witaj Piotrze!
Napisz może jeszcze gdzie mieszkasz, bo nie zauważyłem tego w Twoim profilu ani w poście. Może będziesz miał okazję podjechać do kogoś i zobaczyć w akcji jakiś sprzęt, to z pewnością pomoże Ci w wyborze.

Pozdrawiam

_________________
"...miłość niezmierzona mieszka pod namiotem z gwiazd." - F. Schiller

Synta 10", Lunt LS35T B400 H-alpha, Celestron SkyMaster 15x70, Vixen NLV 6mm, ES 14 mm, Sky Watcher UWA 20mm, Baader Scopos 30 mm, Lumicon H-Beta 1.25", Lumicon OIII 1,25, Baader UHC-S 1.25",


Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Witam
PostNapisane: środa, 1 maja 2013, 20:54 
Offline
Ranga: [1]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 10 kwietnia 2013, 21:10
Posty: 108
Lokalizacja: Rybnik
Ja również witam i zaświadczam, że taki wspólny wyjazd to bardzo dobra zabawa :)

_________________
Pozdrawiam,
Paweł

GSO 10", Celestron 15x70, GSO 30mm, Delta Optical Planetary 12,5; 6mm, UltraBlock 2"


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Witam
PostNapisane: środa, 1 maja 2013, 22:48 
Offline
Nowy użytkownik

Dołączył(a): niedziela, 28 kwietnia 2013, 21:01
Posty: 30
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Rzeczywiście nie dodałem swojej lokalizacji do profilu. Już nadrabiam. Mieszkam w małym miasteczku koło Dąbrowy Górniczej - Ząbkowice, czyli trochę na uboczu. Niebo jednak nie często tu rozpiesza, choć jak dla mnie momentami i tak jest piękne.

Perspektywa wyjazdów z teleskopem ze względu na moje możliwości transportowe sugeruje kupno nie więcej niż 10-tki. To też zawsze ok. 2/3 ceny niż cena 12-tki co nie jest dla mnie bez znaczenia. Nie wiem jeszcze jak będzie. Kupno 12-stki zaakceptowałem już w swoim budżecie. Niewątpliwie drogą do właściwego wyboru jest zobaczenie w akcji obu średnic. Nie wiem czy będe miał taką możliwość. Pewnie zdecyduję się na 12-tkę dla spokoju ducha choćbym miłabym się z nią ograniczyć tylko do własnego podwórka. Ewentualnie na pierwszych spotkaniach będe bez teleskopu licząc, że ktoś z Was pozwoli na chwilkę popatrzeć ;) a potem będe myślał co dalej.

Pozdrawiam.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Witam
PostNapisane: środa, 1 maja 2013, 22:57 
Offline
Ranga: [1]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 23 lipca 2012, 22:09
Posty: 144
Lokalizacja: Pszów
Popatrzeć ktoś Ci na pewno pozwoli. Wierz, że nic tak nie pomoże jak zobaczenie sprzętu na żywo. Ocenisz gabaryty, wagę, możliwości przenoszenia. Dla mnie 10tka jest jeszcze mobilnym sprzętem, z którym bez problemu daję sobie radę. Oczywiście, że marzy mi się coś w granicach 14 czy 16 cali ale to już potwory, które sprawiały by mi problem pod względem przenoszenia. Jasna sprawa, że najlepiej brać największą rurę na jaką nas stać, tylko warto rozważyć kwestię, czy sprzęt nie będzie stanowił problemu logistycznego i czy niechęć do jego taszczenia nie zniszczy nam zapału do obserwacji.

_________________
"...miłość niezmierzona mieszka pod namiotem z gwiazd." - F. Schiller

Synta 10", Lunt LS35T B400 H-alpha, Celestron SkyMaster 15x70, Vixen NLV 6mm, ES 14 mm, Sky Watcher UWA 20mm, Baader Scopos 30 mm, Lumicon H-Beta 1.25", Lumicon OIII 1,25, Baader UHC-S 1.25",


Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Witam
PostNapisane: czwartek, 2 maja 2013, 06:25 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:04
Posty: 3866
Lokalizacja: Chorzów
Piotr Kalaga napisał(a):
Rzeczywiście nie dodałem swojej lokalizacji do profilu. Już nadrabiam. Mieszkam w małym miasteczku koło Dąbrowy Górniczej - Ząbkowice, czyli trochę na uboczu.

Noż to do Ryczowa masz 30 km, a tam już się da sporo pooglądać :idea: i to z ekipą z naszego forum. Poczytaj tutaj:
http://www.astrocd.pl/forum/viewtopic.php?f=5&t=3129
Gdybym ja miał 30km do najbliższej miejscówki obserwacyjnej to byłbym szczęśliwy 8-) .

Przy okazji zrobiłem sobie zestawienie odległości miejscówek od siebie. I tak:
Wiśnicze - 50 km
Ryczów - 60 km
Łebki (Lisów) - 70 km
Maciowakrze - 95 km
Zwardoń - 120 km.

_________________
Adam Skrzypek

GSO 10", SW ED80, SW 90/900, AZ4, Nikon Action VII 10x50
Star Adventurer, Canon 1100D mod


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Witam
PostNapisane: czwartek, 2 maja 2013, 15:45 
Offline
Nowy użytkownik

Dołączył(a): niedziela, 28 kwietnia 2013, 21:01
Posty: 30
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Już sprawdziłem. Ryczów na wschód od Ogrodzieńca. To rzeczywiście blisko. Jeśli tylko będzie tam spotkanie to bardzo chętnie się wybiorę. Dziękuję za informację.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Witam
PostNapisane: piątek, 3 maja 2013, 22:24 
Offline
Ranga: [1]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 28 września 2011, 09:01
Posty: 103
Lokalizacja: Olkusz
Witam imiennika ;) jakby co to zapraszam do siebie w okolicy Olkusza mam fajną miejscówkę odrobinę gorszą od Ryczowa. Pozdrawiam.

_________________
SW Synta 8", kitowe 25 i 10, Scopos 30mm, Baader G.Ortho 12,5mm, ES 6,7 mm, UO orto 18 HD


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 2


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 28 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL