Forum AstroCD
http://astrocd.pl/forum/

Astronomia na Śląsku
http://astrocd.pl/forum/viewtopic.php?f=5&t=5408
Strona 1 z 1

Autor:  Adam Gola [ piątek, 27 listopada 2015, 00:01 ]
Tytuł:  Astronomia na Śląsku

Witajcie koledzy i koleżanki!

Mam kilka pytań odnośnie "astronomii" w naszym województwie. Przeglądałem forum i różne strony, ale nie znalazłem żadnych konkretów odnośnie wykładów czy tym podobnych wydarzeń na Śląsku. Niebawem rozpocznie się seria wykładów "Zimowe spotkania z astronomią". Czy oprócz tego w nieodległej przyszłości coś jeszcze się szykuje? Czy często tego typu wydarzenia mają miejsce u nas? Nie wiem czemu, ale odnoszę wrażenie, że w innych częściach kraju takich spotkań jest więcej ;) Może to tylko złudne wrażenie lub są one lepiej promowane ;)

Jakie profity otrzymują członkowie PTMA oraz na co idą składki, jeśli to nie tajemnica? ;)
Organizujecie jakieś spotkania? Słyszałem tylko o tych głośnych, kilkudniowych urlopach (Islandia itp) oraz spotkaniach w Zwardoniu (co jest chyba dostępne dla wszystkich, nieprawdaż?). Organizowane są jakieś inne, mniejsze spotkania, wykłady, prelekcje czy coś w ten deseń? Gdzieś mi się rzuciło w oczy, że kilka(naście?) miesięcy temu mieliście okazję zorganizować jakiś pokaz filmów w kinie w Altusie. Doszło to do skutku czy nie było chętnych? ;)

To chyba na razie tyle, pewnie jakieś pytania jeszcze mi się nasuną.
Najbardziej ciekawi mnie odpowiedź na "eventy" organizowane w naszym województwie - wykłady, prelekcje, tego typu spotkania.

Pozdrawiam!

Autor:  Grzegorz Czernecki [ piątek, 27 listopada 2015, 00:32 ]
Tytuł:  Re: Astronomia na Śląsku

Są organizowane spotkania PTMA, choć ostatnio chyba nie było, jest Kawiarnia Naukowa , którą prowadzi Tomasz Rożek, i przedewszystkim zloty w Zwardoniu , które są nie do zastąpienia niczym innym. Jednym z profitów jakie otrzymuje członek jest zniżka na zakupy w Delta Optical , bodajże 7%, składki idą na różne wydatki związane z funkcjonowaniem towarzystwa, ostatnio zakupiono rzutnik i sprzęt nagłaśniający bez, których ciężko by było organizować prelekcje i wykłady. Został też zakupiony teleskop do obserwacjii słońca LUNT.

Autor:  Marek Substyk [ piątek, 27 listopada 2015, 10:30 ]
Tytuł:  Re: Astronomia na Śląsku

Czy oprócz tego w nieodległej przyszłości coś jeszcze się szykuje?
ODP: W tej chwili mamy zaplanowaną serię wykładów na Wydziale Fizyki UŚ, ul. Uniwersytecka 13. Na początek seria 3 wykładów, potem przerwa bo ferie i prawdopodobnie seria 3-4 wykładów w marcu/kwietniu. Potem rozpoczynają się wyjazdy obserwacyjne.
viewtopic.php?f=135&t=5402

Czy często tego typu wydarzenia mają miejsce u nas?
ODP: To zależy. W okresie wiosenno-jesiennym, to głównie wyjazdy i jest tego tyle, że na inne rzeczy nie ma już czasu. Wiem, że każdy by chciał aby to było nawet codziennie, ale proszę mi uwierzyć, że wiele osób chce tylko teoretycznie, a praktycznie się nie pojawia. Zbyt częste spotkania też mogą się przejeść. Swego czasu takie tempo rosło na spotkaniach w Dąbrowie Górnicznej, na które przychodziło coraz mniej zainteresowanych.

Nie wiem czemu, ale odnoszę wrażenie, że w innych częściach kraju takich spotkań jest więcej ;) Może to tylko złudne wrażenie lub są one lepiej promowane ;)
ODP: Raczej wrażenie, choć nie ukrywam, że wiele oddziałów PTMA, ma spotkania nawet co tygodniowe (np. Warszawa), a większość comiesięczne lub trochę rzadziej.

Jakie profity otrzymują członkowie PTMA oraz na co idą składki, jeśli to nie tajemnica? ;)
ODP: Najpierw profity: Tak jak napisał Grzesiu, zniżki w sklepach ze sprzętem, pierwszeństwo i możliwość wcześniejszej rezerwacji w wielu zlotach, wyprawach etc., możliwość często bezpłatnego udziału w konferencjach, festiwalach. Niektóre instytucje honorują członków PTMA ulgowo, a np. w obserwatorium na Teneryfie dało to nam możliwość skorzystania z kopuły z pół metrowym teleskopem.
Składki idą przynajmniej u nas w 60% na Oddział, 40% oddawane jest do Zarządu Głównego. Z naszej części kupujemy sprzęt, który przydaje się w organizacji zlotów, wykładów. Nie szalejemy, bo nie ma po co. Jeśli jest potrzeba stać nas jest kupić dzięki składkom, wiele rzeczy.

Organizujecie jakieś spotkania? Słyszałem tylko o tych głośnych, kilkudniowych urlopach (Islandia itp) oraz spotkaniach w Zwardoniu (co jest chyba dostępne dla wszystkich, nieprawdaż?).
ODP: Jeśli o tym słyszałeś to słyszałeś o wszystkim. Nie wiem czy jakikolwiek oddział zorganizował: 25. - kilkudniowych zlotów, 5. - dwutygodniowych AstroWczasów, 3. - wyprawy zagraniczne, 2 zorganizowane wycieczki po Polsce (Toruń i Frombork). Gdyby to zsumować daje to ponad 180 dni, czyli pół roku! Nadmienie, że pierwszy zorganizowany wyjazd miał miejsce w sierpniu 2009 roku, czyli 6 lat temu! Statystycznie więc miesiąc w każdym roku, spędzamy bawiąc się w astronomię, poza domem.
W planie kolejne 4 zloty w Zwardoniu, kolejne AstroWczasy (zresztą rekordowe dla prawie 100 osób), kolejna wyprawa na Islandię, wyprawa na zaćmienie Słońca do USA, wycieczka do Olsztyna, Będzie też zlot Oddziału w Lublinie w Steżnicy, kolejny Festiwal Filmowy OFFA (zmiana skrótu).
viewtopic.php?f=188&t=5226

Organizowane są jakieś inne, mniejsze spotkania, wykłady, prelekcje czy coś w ten deseń? Gdzieś mi się rzuciło w oczy, że kilka(naście?) miesięcy temu mieliście okazję zorganizować jakiś pokaz filmów w kinie w Altusie. Doszło to do skutku czy nie było chętnych? ;)
ODP: Był rzeczywiście taki pomysł, który przerodził się w Ogólnopolski Festiwal Amatorskich Filmów Astronomicznych - http://ptma.pl/ofafa/
Realizacja regionalna mijała się z celem.

Autor:  Adam Gola [ piątek, 27 listopada 2015, 15:39 ]
Tytuł:  Re: Astronomia na Śląsku

Dziękuję Wam za odpowiedzi! :)
O zimowych wykładach wiem i, jeśli nic mi w ostatniej chwili nie wyskoczy, będę na pewno.
Kolejne będę śledził.

Wyjazdy na razie są wizją przyszłości. Jak odległej - czas pokaże.

Autor:  Marek Substyk [ poniedziałek, 30 listopada 2015, 10:10 ]
Tytuł:  Re: Astronomia na Śląsku

Właśnie dlatego, trzeba się zmobilizować i przyjechać.
Wykład zapowiada się bardzo ciekawie.

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 2
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/