Teraz jest czwartek, 2 kwietnia 2020, 21:49

Strefa czasowa: UTC + 2

Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku
Autor Wiadomo┼Ť─ç
 Tytu┼é: Od nadmiaru boli g┼éowa - czyli co zrobi─ç :-)
PostNapisane: sobota, 27 lipca 2013, 21:07 
Nowy u┼╝ytkownik

Do┼é─ůczy┼é(a): ┼Ťroda, 4 sierpnia 2010, 14:17
Witam po prawie 3 latach nieobecno┼Ťci, mam taki dylemat: ze wzgl─Ödu na bark czasu, potrzebn─ů mobilno┼Ť─ç zakupi┼éem 3 lata temu Maka 127 z monta┼╝em EQ3-2 w komplecie z aluminiowymi nogami. Wystawiam go od czasu do czasu na taras, raz- dwa razy w roku jad─Ö na dzia┼ék─Ö, wtedy te┼╝ telepa zabieram. W czym problem? Ano w tym, ┼╝e uda┼éo mi si─Ö korzystnie zakupi─ç taki monta┼╝ Bresser EXOS-2 z GOTO - bardzo fajny, z tym ┼╝e troch─Ö mniej mobilny.

Teraz pytanie: czy EQ3-2 sobie zostawi─ç (mam w nim lunetk─Ö biegunow─ů) na szybkie wyjazdy czy wyniesienie Maka na taras - do samych obserwcji ksi─Ö┼╝yca czy planetek (manualnie jednak szybciej..), czy te┼╝ go sprzeda─ç (aczkolwiek fortuny za niego przecie┼╝ nie dostan─Ö) a brak miejsca na przechowanie monta┼╝u nie jest problemem....

Obserwuj─Ö okazjonalnie, jak w w─ůtku przywitaniowym pisa┼éem, wr├│ci┼éem do obserwacji po ponad 3 dekadach ( w podstaw├│wce uczestniczy┼éem do ko┼éa astronomicznego gdzie mieli┼Ťmy jaki┼Ť 60mm refraktor (stary nawet jak na tamte czasy), dwa male maczki - chyba 50mm albo 60mm, mieli┼Ťmy te┼╝ obiektyw MTO 1000 z dorobionym wyci─ůgiem okularowym oraz jeden du┼╝y teleskop Cassegraina 150mm na monta┼╝u paralaktycznym z nap─Ödem na 1 o┼Ť (zasilanie z gniazdka). Teraz sobie powoli przypominam niebo :-)

Wi─Öc wzgl─Ödem tego pytania mojego?

G├│ra

Tytu┼é: Re: Od nadmiaru boli g┼éowa - czyli co zrobi─ç :-)
PostNapisane: czwartek, 1 sierpnia 2013, 19:04 
Ranga: [4]
Ranga: [4]

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 2 sierpnia 2011, 18:25
Hmm.. Szczerze m├│wi─ůc nie rozumiem, gdzie tu widzisz dylemat. Skoro masz dwa monty, to korzystaj z obu wedle potrzeby. Jak nie potrzebujesz kasy "na gwa┼ét" to nie sprzedawaj. Nie wiesz kiedy kt├│ry Ci si─Ö bardziej przys┼éu┼╝y. Nikt przecie┼╝ jeszcze nikomu nie zabroni┼é posiadania dw├│ch czy pi─Öciu monta┼╝y, czy teleskop├│w. Od przybytku g┼éowa NIE boli. Pozdro;)

Variatio delectat;)

G├│ra

Wy┼Ťwietl posty nie starsze ni┼╝:  Sortuj wg  
Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku

Strefa czasowa: UTC + 2

Kto przegl─ůda forum

U┼╝ytkownicy przegl─ůdaj─ůcy ten dzia┼é: Brak zidentyfikowanych u┼╝ytkownik├│w i 6 go┼Ťci

Nie mo┼╝esz rozpoczyna─ç nowych w─ůtk├│w
Nie mo┼╝esz odpowiada─ç w w─ůtkach
Nie mo┼╝esz edytowa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz usuwa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz dodawa─ç za┼é─ůcznik├│w

Szukaj:
Skocz do: