Teraz jest czwartek, 9 kwietnia 2020, 07:16

Strefa czasowa: UTC + 2

Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku
Autor Wiadomo┼Ť─ç
 Tytu┼é: Baader OIII vs UHC-S
PostNapisane: pi─ůtek, 16 wrze┼Ťnia 2011, 00:17 
Nowy u┼╝ytkownik

Do┼é─ůczy┼é(a): czwartek, 15 wrze┼Ťnia 2011, 07:41
Kiedy podczas spotkania na wiejskiej ┼é─ůce z kilkoma kolegami po raz pierwszy spojrza┼éem na Veila przez filtr OIII Badera postanowi┼éem, ┼╝e Ja te┼╝ musz─Ö taki mie─ç i mimo odwodzenia mnie od takowego zakupu (do Synty 8" jest za ciemny) po tyg. filtr by┼é u mnie w domu. Dodatkowo obok OIII znalaz┼é si─Ö w moich zbiorach UHC-S r├│wnie┼╝ Baader. Zacz─ů┼éem wtedy testowa─ç mo┼╝liwo┼Ťci tych filtr├│w mg┼éawicowych i kiedy tylko pogoda na to pozwala┼éa w r├│┼╝nych warunkach spogl─ůda┼éem na Veila, M27, M57, M97, NGC 291 NGC 7000 zmieniaj─ůc te filtry.
Co zaobserwowałem?
OIII
Veil i NGC 291 widoczne dobrze lub bardzo dobrze w zale┼╝no┼Ťci od warunk├│w (stan atmosfery oraz za┼Ťwietlenie) przy czym w bdb warunkach mog┼éem bez problem├│w dostrzec ┼Ťrodkow─ů cz─Ö┼Ť─ç Veila (welony).NGC291 rozpoznawalna w swoim kszta┼écie. NGC 7000 to dla mnie mieszanina ciemnych i ja┼Ťniejszych mg┼éawic.
Śmiało mogę powiedzieć "do tych mgławic bez filtru nie podchodź"
M27, M57, M97 (he he trzy si├│demki) mo┼╝na dostrzec bez filtr├│w, ale to dopiero zastosowanie wygaszacza gwiazd w postaci OIII daje mo┼╝liwo┼Ť─ç pe┼énego studiowania ich kszta┼ét├│w.
Twierdzenie, ┼╝e nie nadaje si─Ö (jest za ciemny) do teleskop├│w 8" moim zdaniem jest chybione.
UHC-S
Jest filtrem ja┼Ťniejszym przez co przepuszcza wi─Öcej ┼Ťwiat┼éa i z powodzeniem mo┼╝na by stosowa─ç go w teleskopach nawet 6" (Tylko tak przypuszczam bowiem nie sprawdza┼éem), ale jest te┼╝ druga strona czyli teleskopy o wi─Ökszych aperturach. Kontrast pomi─Ödzy t┼éem a obiektem jest zbyt ma┼éy przy zastosowaniu UHC-S w silnych teleskopach. O ile dobrze sprawuje si─Ö przy ja┼Ťniejszych mg┼éach o tyle NGC291 sprawia mu k┼éopot. Veil zdecydowanie odcina si─Ö od t┼éa jednak nie tak jak w OIII. Planetarki wygl─ůdaj─ů ┼éadnie dzi─Öki temu, ┼╝e nie wygasza takiej ilo┼Ťci gwiazd jak ciemny OIII, ale i kontrast jest mniejszy.
Sprawdzi┼éem te┼╝ mo┼╝liwo┼Ťci tych filtr├│w w wygaszaniu ┼Ťwiat┼éa sodowego spogl─ůdaj─ůc na poblisk─ů lamp─Ö i tutaj OIII r├│wnie┼╝ g├│ruje nad UHC-S.
Kiedy┼Ť przeczyta┼éem na jakim┼Ť forum pytanie "Jakie filtry do galaktyk" Nasun─ů┼é mi si─Ö pomys┼é sprawdzenia kt├│rej┼Ť nocy mo┼╝liwo┼Ťci obu filtr├│w. PORA┼╗KA Za to kontrast lekko poprawia si─Ö po zastosowaniu Neodymium. Do galaktyczek to apertura i smolne niebo i nic tego nie zmieni
Wniosek jaki mi si─Ö nasun─ů┼é jest taki: Je┼Ťli posiadam OIII to UHC-S jest tylko ozdob─ů kolekcji. (lepiej wygl─ůda kiedy w walizce s─ů dwa filtry) Po kilkudniowym namy┼Ťle sprzeda┼éem UHC-S.
Teleskop jakiego używałem to Synta 8" wraz z okularami Meade Plossl 5000 26mm i SWAN 15mm.
Kiedy tylko warunki pozwol─ů postaram si─Ö sprawdzi─ç mo┼╝liwo┼Ťci OIII w 10"

G├│ra

Tytu┼é: Re: Baader OIII vs UHC-S
PostNapisane: pi─ůtek, 16 wrze┼Ťnia 2011, 08:40 
Moderator globalny
Moderator globalny

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 13:05
Mam oba te filtry i ┼Ťmia┼éo powiem, ┼╝e oba si─Ö wzajemnie nie wykluczaj─ů. Wszystko zale┼╝y od warunk├│w. Niekiedy lepiej poszczeg├│lne obiekty wida─ç w jednym, a niekiedy w drugim.
I jeszcze jedno. W dobrych warunkach Veila z powodzeniem widać bez żadnych filtrów. Sprawdzałem niejednokrotnie.

Piwo ma warto┼Ťci od┼╝ywcze, podczas gdy ┼╝ywno┼Ť─ç nie ma warto┼Ťci piwnych

G├│ra

PostNapisane: pi─ůtek, 16 wrze┼Ťnia 2011, 09:08 
Administrator
Administrator

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:04
Tak sobie my┼Ťl─Ö ┼╝e do pe┼éni szcz─Ö┼Ťcia powiniene┼Ť kiedy┼Ť lukn─ů─ç przy okazji (zlot czy jakie┼Ť wsp├│lne obserwy) przez Ultrablocka Oriona. Moim zdaniem do Synty 8" pasuje jak ula┼é. Przy czym nie chodzi o por├│wnanie do OIII, to s─ů jednak inne filtry (cho─ç cel maj─ů podobny).

PS. W 10" OIII powala.

GSO 10", SW ED80, SW 90/900, AZ4, Nikon Action VII 10x50
Star Adventurer, Canon 1100D mod

G├│ra

PostNapisane: pi─ůtek, 16 wrze┼Ťnia 2011, 10:13 
Nowy u┼╝ytkownik

Do┼é─ůczy┼é(a): czwartek, 15 wrze┼Ťnia 2011, 07:41
Adam Krawczyk napisał(a):
W dobrych warunkach Veila z powodzeniem widać bez żadnych filtrów. Sprawdzałem niejednokrotnie.

Owszem Ja te┼╝ to sprawdzi┼éem jednak dopiero filtry i fotografia pozwala wnikliwie przygl─ůda─ç si─Ö takim mg┼éawicom.
Adam Krawczyk napisał(a):
Mam oba te filtry i ┼Ťmia┼éo powiem, ┼╝e oba si─Ö wzajemnie nie wykluczaj─ů. Wszystko zale┼╝y od warunk├│w. Niekiedy lepiej poszczeg├│lne obiekty wida─ç w jednym, a niekiedy w drugim.

Ka┼╝dy ma swoje preferencje. Wol─Ö OIII ;)
Adam Skrzypek napisał(a):
Tak sobie my┼Ťl─Ö ┼╝e do pe┼éni szcz─Ö┼Ťcia powiniene┼Ť kiedy┼Ť lukn─ů─ç przy okazji (zlot czy jakie┼Ť wsp├│lne obserwy) przez Ultrablocka Oriona. Moim zdaniem do Synty 8" pasuje jak ula┼é. Przy czym nie chodzi o por├│wnanie do OIII, to s─ů jednak inne filtry (cho─ç cel maj─ů podobny).

PS. W 10" OIII powala.

Zamierza┼éem sprawdzi─ç jego mo┼╝liwo┼Ťci i jeden z koleg├│w obieca┼é mi go po┼╝yczy─ç, jednak sprawa troszk─Ö ucich┼éa.

G├│ra

Wy┼Ťwietl posty nie starsze ni┼╝:  Sortuj wg  
Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku

Strefa czasowa: UTC + 2

Kto przegl─ůda forum

U┼╝ytkownicy przegl─ůdaj─ůcy ten dzia┼é: Brak zidentyfikowanych u┼╝ytkownik├│w i 4 go┼Ťci

Nie mo┼╝esz rozpoczyna─ç nowych w─ůtk├│w
Nie mo┼╝esz odpowiada─ç w w─ůtkach
Nie mo┼╝esz edytowa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz usuwa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz dodawa─ç za┼é─ůcznik├│w

Szukaj:
Skocz do: