Teraz jest wtorek, 19 marca 2024, 06:08

Strefa czasowa: UTC + 2




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Synta 8 - OIII czy UHC
PostNapisane: poniedziałek, 27 stycznia 2014, 19:32 
Offline
Ranga: [3]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 25 września 2010, 22:16
Posty: 418
Lokalizacja: Kwieciszewo
Mam do posiadaczy filtrów OIII i UHC pytanie, chodzi mi o filtry firmy Baader.

Chciałbym kupić jednego, tylko nie wiem do końca którego, jedni chwalą UHC ale nie zawsze od Baadera, za to OIII Baadera jest przez niektórych uważany za częściej używany.

Tylko czy OIII nie będzie za ciemny w 8 calach?

Czytam i czytam i mam mętlik w głowie, na początku byłem przekonany do UHC, ale teraz OIII przeważa, nie mogę wydać więcej niż 300 złotych (chodzi o gwint 1.25), OIII jest droższy o 60 złotych ale jakoś przeboleje.

Wiem że oba były by idealne, ale na początek jeden ale lepszy, często obserwuje koło domu a tam jest trochę niebo zanieczyszczone LP, także i na to patrzę bo UHC przepuszcza więcej światła z tego co wyczytałem.

Jeśli możecie wystawcie konkretne opinie, bez zbędnych ale, ten albo ten i na tym koniec.

Wiem że już było, ale zawsze coś się na forum będzie działo, a ja zadecyduje o zakupie po opiniach z tego wątku, bo tak jak już wspomniałem, od 2 dni ciągle czytam, jak tak dalej pójdzie to nie kupię żadnego :D .

_________________
Teleskop - Synta 8
Okulary - Morpheus 4,5 mm, Plossl 10 mm, 25 mm, UWA 14 mm


Góra
 Zobacz profil  
 

 Tytuł: Re: Synta 8 - OIII czy UHC
PostNapisane: poniedziałek, 27 stycznia 2014, 20:08 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:04
Posty: 3866
Lokalizacja: Chorzów
Odpowiem przewrotnie - 2" Orion Ultrablock. Jak by to miał być ten jeden jedyny filtr do Synty 8", to byłby właśnie ten. Cena wysoka, ale może znajdzie się - choć o nią trudno - używka za kwotę nieco przekraczającą budżet (była ostatnio na Maniaku).

Zastanów się poważnie nad 2" - będziesz chciał pooglądać całego Veila i będzie kicha. A Scoposa masz. Te filtry o których piszesz to filtry mgławicowe, a jest parę takich pokaźnych obiektów że bez 2" nie podchodź - wspomniany już Veil, Ameryka Północna z Pelikanem, California itd. itp.

Co do Baadera OIII - jak dla mnie w 8" za ciemny - odczucie typowo subiektywne. Zaś Baader UHC to raczej UHC-S - mam takiego (1,25") i moim zdaniem jest słabszy od UltraBlocka. Kiedyś próbowałem nim podejść do Veila z okularem LVW 22mm (też 1,25") i niespecjalnie to wyszło.

Zastanów się jeszcze raz na spokojnie, jak już wydać kasę to raz i porządnie.

_________________
Adam Skrzypek

GSO 10", SW ED80, SW 90/900, AZ4, Nikon Action VII 10x50
Star Adventurer, Canon 1100D mod


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Synta 8 - OIII czy UHC
PostNapisane: poniedziałek, 27 stycznia 2014, 20:19 
Dwucalowy filtr zawsze można wkręcić do przedłużki wyciągu i tylko okulary zmieniać. Jak weźmiesz 1,25 to już do 2 calowego nie wkręcisz.
Przy okazji zapytam odnośnie Orion Ultrablocka - jak się on ma do TV Bandmate Nebustar?


Góra
  
 
 Tytuł: Re: Synta 8 - OIII czy UHC
PostNapisane: poniedziałek, 27 stycznia 2014, 20:43 
Offline
Ranga: [3]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 25 września 2010, 22:16
Posty: 418
Lokalizacja: Kwieciszewo
Dobra, skoro chcecie bym poszedł z torbami.... :lol: (żart oczywiście)

Ultablock także wchodzi w grę w takim wypadku.

Czekam na dalsze opinie.

_________________
Teleskop - Synta 8
Okulary - Morpheus 4,5 mm, Plossl 10 mm, 25 mm, UWA 14 mm


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Synta 8 - OIII czy UHC
PostNapisane: poniedziałek, 27 stycznia 2014, 20:51 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:04
Posty: 3866
Lokalizacja: Chorzów
Jacek Milecki napisał(a):
Przy okazji zapytam odnośnie Orion Ultrablocka - jak się on ma do TV Bandmate Nebustar?

Tego niestety nie wiem.

Bartku, na mojej (byłej) 8" Syncie przećwiczyłem swojego 2" Ultrablocka, swojego 1,25" Baadera UHC-S i miałem okazję często spoglądać przez 2" Baadera OIII, stąd moja opinia.

_________________
Adam Skrzypek

GSO 10", SW ED80, SW 90/900, AZ4, Nikon Action VII 10x50
Star Adventurer, Canon 1100D mod


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Synta 8 - OIII czy UHC
PostNapisane: poniedziałek, 27 stycznia 2014, 20:53 
Offline
Ranga: [4]
Ranga: [4]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 19 listopada 2012, 22:37
Posty: 632
Bartek Krasicki napisał(a):
Dobra, skoro chcecie bym poszedł z torbami.... :lol: (żart oczywiście)

Ultablock także wchodzi w grę w takim wypadku.

Czekam na dalsze opinie.

UB spadły ostatnio w cenie. Kiedyś trzeba było dać 400zł za używany. Teraz można znaleźć nowy za tyle a używkę na giełdzie nawet za 300zł.
Dzisiaj jest już spore nasycenie tymi bardzo dobrymi filtrami.
Ponadto 2" zawsze można łatwiej odsprzedać gdybyś jednak chciał wymienić UHC na OIII.

_________________
Pozdrawiam, Amadeusz

Columbus 13"; TSAPO906; PST; HEQ5mod; SAM; ASI533; ASI290; EOS6D


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Synta 8 - OIII czy UHC
PostNapisane: poniedziałek, 27 stycznia 2014, 21:39 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 15:33
Posty: 5189
Lokalizacja: Katowice-Janów
Adam Skrzypek napisał(a):
Odpowiem przewrotnie - 2" Orion Ultrablock. Jak by to miał być ten jeden jedyny filtr do Synty 8", to byłby właśnie ten. Cena wysoka, ale może znajdzie się - choć o nią trudno - używka za kwotę nieco przekraczającą budżet (była ostatnio na Maniaku).

Zastanów się poważnie nad 2" - będziesz chciał pooglądać całego Veila i będzie kicha. A Scoposa masz. Te filtry o których piszesz to filtry mgławicowe, a jest parę takich pokaźnych obiektów że bez 2" nie podchodź - wspomniany już Veil, Ameryka Północna z Pelikanem, California itd. itp.

Co do Baadera OIII - jak dla mnie w 8" za ciemny - odczucie typowo subiektywne. Zaś Baader UHC to raczej UHC-S - mam takiego (1,25") i moim zdaniem jest słabszy od UltraBlocka. Kiedyś próbowałem nim podejść do Veila z okularem LVW 22mm (też 1,25") i niespecjalnie to wyszło.

Zastanów się jeszcze raz na spokojnie, jak już wydać kasę to raz i porządnie.

Jak wyżej !!!

_________________
Moje Fotki
tel.512174124 , 511960672
gg: 11790876 e-mail: grzegorzczerneckiastro@interia.pl
TS APO 102/520 f5.1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI 290 MM Mini, Canon EOS 550D.

------------------------------------------------------------
https://drive.google.com/file/d/18pMRcxQoFbOvi1dYEZwy3l8hyanneo3k/view?usp=sharing


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Synta 8 - OIII czy UHC
PostNapisane: poniedziałek, 27 stycznia 2014, 22:14 
Offline
Ranga: [3]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 9 lipca 2012, 22:33
Posty: 458
Lokalizacja: Görny Ślönsk
Hej, jeśli to ma być ten jeden to tylko Ultrablock, pomimo iż jego charakterystyka to UHC, i do OIII mu jeszcze jeszcze, to filtr godny polecenia. Po pół roku używania stwierdziłem że chcę mieć oba filtry osobno, i już niebawem, prawdopodobnie mój 2" Ultrablock trafi na giełdę. Co nie zmienia faktu że to bardzo dobry filtr. Jeszcze jedna mała rada, filtry 2" jak najbardziej na tak, ale pamiętaj żeby doposażyć się w przejście 2" -> 1,25" z długim profilem, żeby nie obijać filtra okularami 1,25. Ja zakup przejściówki zostawiłem na 2 plan, i ostatnio zauważyłem że na filtrze pozostał ślad z okularu.

_________________
GSO 10", FASTRON-5S LED, Platforma Paralaktyczna L.J., Synta 150/750, ATM 80/400, Celestron 15 x 70 , Canon 5D,Canon 5D mkIII, Canon D60, ES: 4,7 6,7 14 24, Lumicon: OIII , UHC

Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Synta 8 - OIII czy UHC
PostNapisane: poniedziałek, 27 stycznia 2014, 22:45 
Offline
Ranga: [3]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 25 września 2010, 22:16
Posty: 418
Lokalizacja: Kwieciszewo
Przejściówka wchodzi bezpośrednio w wyciąg, tak jak redukcja 1,25'' czy najpierw trzeba ją włożyć do 2'' adapteru? Tego co był w komplecie z syntą.

_________________
Teleskop - Synta 8
Okulary - Morpheus 4,5 mm, Plossl 10 mm, 25 mm, UWA 14 mm


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Synta 8 - OIII czy UHC
PostNapisane: poniedziałek, 27 stycznia 2014, 22:50 
Offline
Ranga: [3]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 9 lipca 2012, 22:33
Posty: 458
Lokalizacja: Görny Ślönsk
to jest taka przejściówka jak ta Synciata, z tym że jest dłuższa i ma gwint filtrowy na końcu.
http://deltaoptical.pl/adapter-delta-op ... d2370.html

_________________
GSO 10", FASTRON-5S LED, Platforma Paralaktyczna L.J., Synta 150/750, ATM 80/400, Celestron 15 x 70 , Canon 5D,Canon 5D mkIII, Canon D60, ES: 4,7 6,7 14 24, Lumicon: OIII , UHC

Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Synta 8 - OIII czy UHC
PostNapisane: poniedziałek, 27 stycznia 2014, 23:09 
Offline
Ranga: [3]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 25 września 2010, 22:16
Posty: 418
Lokalizacja: Kwieciszewo
Czyli to http://deltaoptical.pl/adapter-delta-op ... d2370.html plus to https://deltaoptical.pl/filtr-orion-ult ... d3247.html no i jest ponad 500, trudno.

Nie wiem dlaczego wcześniej nic nie czytałem o tym Ultrablocku, nadrabiam zaległości i jestem coraz bardziej na tak.

Jeśli ktoś chce coś jeszcze dodać to niech dodaje :), a Panom wyżej dziękuje za rady.

_________________
Teleskop - Synta 8
Okulary - Morpheus 4,5 mm, Plossl 10 mm, 25 mm, UWA 14 mm


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Synta 8 - OIII czy UHC
PostNapisane: poniedziałek, 27 stycznia 2014, 23:12 
Offline
Ranga: [1]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 3 maja 2013, 10:25
Posty: 110
Lokalizacja: Opole
Myślę, że i kasy powinno Ci wystarczyć na zakup tych filtrów jedynie czy nie stracisz cierpliwości na poszukiwaniu używek. Mam filtr UHC-S i OIII Baader-a i jestem z nich bardzo zadowolony. Weil przy UHC-S wychodzi super na mojej 8-ce i nie zauważyłem mocnego przyciemnienia obrazu tak jak to wszyscy podają. Jak byłem w Zwardoniu i mając te filtry pokazywałem kolegom jak ładnie widać przez te filtry i widziałem że wielu było zaskoczonych. Proponuję żebyś na spokojnie zaczął polować na te filtry i jak będzie jakieś spotkanie to sobie założysz pożyczając od kolegów filtry i sprawdzisz sam czy ci będą odpowiadać. Te filtry 2" w bardzo dobrym stanie zakupiłem po ok 180 zł. Czyli minimalnie przekroczysz stan deklarowanej kwoty.

_________________
Celestron C8-NGT 200/1000, Sky-Watcher Pro-series MAK 150/1800, Uniwersał 90/900,
lornetka TPL 20x80 GIANT,  30x60,
Canon EOS 60D, ALccd 5,
Baader UHC-S 2", Baader O-III 2",
PTMA Katowice.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Synta 8 - OIII czy UHC
PostNapisane: poniedziałek, 27 stycznia 2014, 23:37 
Nie wiem jak w Syncie w moim GSO extender ma gwint na końcu i nie trzeba nic kupować. Może to kwestia wyciągu. Mam krótki wyciąg i GSO fabrycznie daje 3 cm extender w gwintem i wyjmowalną redukcję.
Jako, że Ethosy ostrzą jeszcze wyżej niż Meade UWA, musiałem dokupić jeszcze ze 3 cm. Wziąłem coś takiego http://deltaoptical.pl/extender-47mm-do-baader-clicklock-2-2956247,d3218.html. Teraz spokojnie mogę filtry wkręcać w extender bez obaw o powierzchnię filtru.
Zobacz jak głęboko wchodzi okular w wyciąg i sprawdź czy wystaje poza przedłużkę (o ile wyciąg synty ją ma w standardzie). Jeśli nie wystaje, to nie trzeba nic kupować dodatkowo tylko filtr 2 calowy :)


Góra
  
 
 Tytuł: Re: Synta 8 - OIII czy UHC
PostNapisane: poniedziałek, 27 stycznia 2014, 23:52 
Offline
Ranga: [4]
Ranga: [4]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 19 listopada 2012, 22:37
Posty: 632
Po przetestowaniu kilku filtrów mgławicowych doszedłem do wniosku, że ideałem jakości i szczegółowości jak dla mnie są tylko dwa, tj.
- Orion Ultrablock - delikatniejszy
- Lumicon OIII - mega kontrastowy.
Każdy z nich pokazuje mgławice inaczej i warto mieć zawsze oba. Z ww. gdybym miał do wyboru to jednak Ultrablock jest podstawowym.
Zamiast Lumicona OIII sam posiadam TeleVue i też nie narzekam chociaż myślę tak, jak napisałem powyżej. Lumicon to filtr referencyjny podobnie jak w okularach referencyjnymi są TeleVue. W przypadku powyższych filtrów zakup będzie 100% inwestycją w prawdziwą jakość na lata.

Co do filtrów Baadera, jest to jakaś ekonomiczna alternatywa choć po tym co widziałem na własne oczy, nie chciałbym mieć w walizce żadnego z nich.

Jeszcze jedna uwaga. Kupując używanego Ultrablocka sprawdź mocowanie. Na rynku wtórnym są egzemplarze z kanadyjskim nietypowym gwintem. Jest bardzo kłopotliwy. Źle się wkręca i z czasem się wyrabia. Może nawet uszkodzić gwint filtrowy w okularze. Ja akurat miałem taki właśnie egzemplarz i musiałem kupić nową oprawę filtra (najlepiej GSO), którą wymieniłem i jest OK. Mimo tego warto mieć UB w walizce. Daje piękne, kontrastowe i bogate w szczegóły obrazy. Nie zamienię tego świetnego filtra nawet na Lumicona UHC.

_________________
Pozdrawiam, Amadeusz

Columbus 13"; TSAPO906; PST; HEQ5mod; SAM; ASI533; ASI290; EOS6D


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Synta 8 - OIII czy UHC
PostNapisane: wtorek, 28 stycznia 2014, 00:16 
Offline
Ranga: [3]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 25 września 2010, 22:16
Posty: 418
Lokalizacja: Kwieciszewo
Jacku, niestety u mnie takowego gwintu nie ma, wiec jeśli w 100% zdecyduje się na 2'' Oriona to prędzej czy później będę musiał wydać jeszcze kilka złotych, no ale trudno.

Amadeusz, jeśli zdecyduje się na Oriona, to na 99% będzie to nówka, więc chyba nie będzie w Delcie takowej z takowym gwintem?

_________________
Teleskop - Synta 8
Okulary - Morpheus 4,5 mm, Plossl 10 mm, 25 mm, UWA 14 mm


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Synta 8 - OIII czy UHC
PostNapisane: wtorek, 28 stycznia 2014, 00:19 
Offline
Ranga: [3]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 9 lipca 2012, 22:33
Posty: 458
Lokalizacja: Görny Ślönsk
I tu Cię muszę zmartwić, bo ja kupowałem nówkę ( aczkolwiek z kraka) i niestety miałem z tym gwintem .

_________________
GSO 10", FASTRON-5S LED, Platforma Paralaktyczna L.J., Synta 150/750, ATM 80/400, Celestron 15 x 70 , Canon 5D,Canon 5D mkIII, Canon D60, ES: 4,7 6,7 14 24, Lumicon: OIII , UHC

Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Synta 8 - OIII czy UHC
PostNapisane: wtorek, 28 stycznia 2014, 00:34 
Offline
Ranga: [3]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 25 września 2010, 22:16
Posty: 418
Lokalizacja: Kwieciszewo
Jeśli będzie się źle wkręcał, to oddam go na gwarancje, to chyba będzie jedyna możliwość.

_________________
Teleskop - Synta 8
Okulary - Morpheus 4,5 mm, Plossl 10 mm, 25 mm, UWA 14 mm


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Synta 8 - OIII czy UHC
PostNapisane: wtorek, 28 stycznia 2014, 00:54 
Offline
Ranga: [4]
Ranga: [4]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 19 listopada 2012, 22:37
Posty: 632
Bartek Krasicki napisał(a):
Amadeusz, jeśli zdecyduje się na Oriona, to na 99% będzie to nówka, więc chyba nie będzie w Delcie takowej z takowym gwintem?

Wystarczy, że poprosisz przed zakupem o sprawdzenie. Po wkręceniu w dowolny 2" okular od razu widać, czy pasuje czy nie.
Gdybym wiedział, że mam nietypowy gwint to od razu wymieniłbym sobie oprawę jednak przekonałem się dopiero kiedy już mi się zakleszczył w okularze.
Jest trochę bałagan z tymi Orionami bo obie wersje produkowane są w Korei i nigdzie na opakowaniu ani na oprawie nie podają jaka to jest odmiana.

_________________
Pozdrawiam, Amadeusz

Columbus 13"; TSAPO906; PST; HEQ5mod; SAM; ASI533; ASI290; EOS6D


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Synta 8 - OIII czy UHC
PostNapisane: wtorek, 28 stycznia 2014, 00:58 
Offline
Ranga: [3]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 25 września 2010, 22:16
Posty: 418
Lokalizacja: Kwieciszewo
Amadeusz Jędrzejczyk napisał(a):
Bartek Krasicki napisał(a):
Amadeusz, jeśli zdecyduje się na Oriona, to na 99% będzie to nówka, więc chyba nie będzie w Delcie takowej z takowym gwintem?

Wystarczy, że poprosisz przed zakupem o sprawdzenie. Po wkręceniu w dowolny 2" okular od razu widać, czy pasuje czy nie.
Gdybym wiedział, że mam nietypowy gwint to od razu wymieniłbym sobie oprawę jednak przekonałem się dopiero kiedy już mi się zakleszczył w okularze.
Jest trochę bałagan z tymi Orionami bo obie wersje produkowane są w Korei i nigdzie na opakowaniu ani na oprawie nie podają jaka to jest wersja.



No racja, to nie będzie przecież wielki problem, nie chciałbym być w podobnej sytuacji. Dzięki za rady.

_________________
Teleskop - Synta 8
Okulary - Morpheus 4,5 mm, Plossl 10 mm, 25 mm, UWA 14 mm


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Synta 8 - OIII czy UHC
PostNapisane: wtorek, 28 stycznia 2014, 09:28 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 13:05
Posty: 4756
Lokalizacja: Tarnowskie Góry zaroski przy farze.
8" jest na pewno zbyt małym teleskopem na OIII Baadera. Tak jak pisali koledzy, najbardziej uniwersalny jest UB za najrozsądniejsze pieniądze, w jedynym słusznym rozmiarze 2".
Najlepszy natomiast jest OIII Lumicona, ale gdybyś sprzedał teleskop, to jeszcze by Ci brakło.

_________________
http://www.cro.pl/forum
6 0 5 8 4 9 4 9 3
Karlik 20", GSO 12", Powermate 2",ES 20 - 100*,ES 14, ES 8.8, ES 6.7, OIII, Ultrablock, UHC-S, Pomarańczowy, 10X50
Piwo ma wartości odżywcze, podczas gdy żywność nie ma wartości piwnych


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 2


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL