Forum AstroCD
http://astrocd.pl/forum/

Nasadka Binokularowa i Barlow do Synty Sky-Watcher R-120/600
http://astrocd.pl/forum/viewtopic.php?f=46&t=5180
Strona 1 z 1

Autor:  Mirosław Rzewuski [ wtorek, 17 marca 2015, 11:55 ]
Tytuł:  Nasadka Binokularowa i Barlow do Synty Sky-Watcher R-120/600

Szanowni koledzy mam pytanie odnośnie nasadki binokularowej do teleskopu Sky Watcher R120/600 (BK1206AZ3) . Czy warto kupić taką nasadkę do tego teleskopu jeżeli tak to jakiej firmy by się do niego najbardziej nadawała . Ponieważ jestem początkującym użytkownikiem nie wiem też czy kupić z oryginalnymi okularami oraz co w tym wypadku z soczewką Barlowa ponieważ niektóre firmy proponują te soczewki również w zestawie ( jaką najlepiej kupić gdyż wybór jest przeogromny i ceny również ?) . Mam do dyspozycji około 1000 zł i chcę ten sprzęt wykorzystywać i do oglądania krajobrazu jak i nieba . Oczywiście odnośnie ceny to chodzi mi o radę , żeby również nie wydać niepotrzebnie za dużo pieniędzy na elementy tego zestawu a tylko niezbędne i konieczne do uzyskania najlepszego efektu - proszę o pomoc i radę Mirosław

Autor:  Amadeusz Jędrzejczyk [ wtorek, 17 marca 2015, 16:05 ]
Tytuł:  Re: Nasadka Binokularowa i Barlow do Synty Sky-Watcher R-120

Cześć,

Użytkowałem ten achromat z nasadką bino.
Najlepszym rozwiązaniem będzie zakup nasadki Baader MaxBright lub William Optics i dokupienie osobno parki dobrych (i jasnych) okularów 60-66st. oraz barlowa GSO 2" 2x ED.
Korektor 1,6x w zestawie z nasadką WO jest kiepskiej jakości. Dużo lepsze efekty uzyskasz wkręcając soczewkę 1,5x z ww. barlowa GSO do noska 2"-T2 i to do nasadki.
120/600 ogniskuje z nasadką bez barlowa tylko na wprost. Po założeniu nasadki kątowej będziesz zmuszony korzystać z barlowa (lub lepiej samej soczewki barlowa). Plus jest taki, że barlow wyeliminuje aberrację własną nasadki bino.
Nie wiem jak w refraktorze bo w newtonie nasadka nie ogniskowała mi z TV Powermate 2x.
Również oryginalny korektor WO 1,6x nie zapewniał ogniskowania.
Po podniesieniu lustra w newtonie można wykorzystać korektor komy GSO 1,1x ale nie wiem, czy w 120/600 wystarczy. Nie mam już tego refraktora.
Ogólnie czym mniejsza krotność barlowa tym lepsza jakość i jaśniejsze obrazy.

Używane bino bez kitowych (i słabych) okularów kupisz za ok. 500zł. Barlow GSO chyba ok. 250zł.
Ceny nowych to odpowiednio 750-800zł i 350zł za barlow GSO.

Polecam wyselekcjonowanie egzemplarza nasadki w sklepie. Zarówno BP, WO, SW i TS mają bardzo różnej jakości egzemplarze. Pod tym względem chyba najlepiej wypada Baader i WO.

Autor:  Mirosław Rzewuski [ środa, 18 marca 2015, 18:38 ]
Tytuł:  Re: Nasadka Binokularowa i Barlow do Synty Sky-Watcher R-120

Bardzo dziękuję Ci Amadeuszu za tak wyczerpującą poradę w sprawie mojego zakupu - bardzo mi pomogłeś w podjęciu decyzji , mimo wszystko muszę jeszcze trochę poczytać gdyż jak pisałem jestem początkującym użytkownikiem i nie wszystko od razu " łapię " - ale bardzo mi pomogłeś za co dziękuję i pozdrawiam serdecznie Mirosław .

Autor:  Amadeusz Jędrzejczyk [ czwartek, 19 marca 2015, 22:05 ]
Tytuł:  Re: Nasadka Binokularowa i Barlow do Synty Sky-Watcher R-120

Mirosław Rzewuski napisał(a):
Bardzo dziękuję Ci Amadeuszu za tak wyczerpującą poradę w sprawie mojego zakupu - bardzo mi pomogłeś w podjęciu decyzji , mimo wszystko muszę jeszcze trochę poczytać gdyż jak pisałem jestem początkującym użytkownikiem i nie wszystko od razu " łapię " - ale bardzo mi pomogłeś za co dziękuję i pozdrawiam serdecznie Mirosław .

Miło mi jeśli co nieco pomogłem :) Pamiętaj jeszcze o okularkach. Kitowe erfle od WO są zbyt ciemne.
Są dwie dobre szkoły zakładające parki orciaków vs. parki plössli.
Orciaki dadzą przez bino genialną transmisję ale widoki będą trochę jak przez studnię ze względu na małe pole(poniżej 50st.). Optymalne są tu np. Baader BGO lub UO Ortho.
Z wielu przetestowanych wybrałem jednak plossle Meade S5000 PL. Mają dobrą transmisję i pole 60st. idealne do bino. Niestety są trudne do zdobycia.
Są też np. ekonomiczne SW WA 66st., które chwalą binomaniacy na sąsiednim forum. Inne tanie plossle mogą sprawiać problemy z zachowaniem osiowości.
Co ciekawe, lantanowe wielosoczewkowe ES-y, LVW, itp. w ogóle nie nadają się do binonasadki.
Warto też pamiętać, że parki muszą się zawierać w przedziale ogniskowych 10-25mm gdyż krótsze zdegradują obraz a dłuższe będą winietować. Na początek najbardziej uniwersalna będzie parka 20mm połączona z soczewką barlowa 1,5x.
Przez nasadkę bino oglądam Srebrny Glob, Słońce, Jowisza, Saturna, Marsa, komety (wraz z widocznym pięknie warkoczem) i niektóre jasne DS-y, np. M42, M13, M57.

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 2
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/