Teraz jest czwartek, 2 kwietnia 2020, 18:36

Strefa czasowa: UTC + 2

Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku
Autor Wiadomo┼Ť─ç
 Tytu┼é: Nasadka Binokularowa i Barlow do Synty Sky-Watcher R-120/600
PostNapisane: wtorek, 17 marca 2015, 11:55 
Nowy na forum

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 17 marca 2015, 11:34
Szanowni koledzy mam pytanie odno┼Ťnie nasadki binokularowej do teleskopu Sky Watcher R120/600 (BK1206AZ3) . Czy warto kupi─ç tak─ů nasadk─Ö do tego teleskopu je┼╝eli tak to jakiej firmy by si─Ö do niego najbardziej nadawa┼éa . Poniewa┼╝ jestem pocz─ůtkuj─ůcym u┼╝ytkownikiem nie wiem te┼╝ czy kupi─ç z oryginalnymi okularami oraz co w tym wypadku z soczewk─ů Barlowa poniewa┼╝ niekt├│re firmy proponuj─ů te soczewki r├│wnie┼╝ w zestawie ( jak─ů najlepiej kupi─ç gdy┼╝ wyb├│r jest przeogromny i ceny r├│wnie┼╝ ?) . Mam do dyspozycji oko┼éo 1000 z┼é i chc─Ö ten sprz─Öt wykorzystywa─ç i do ogl─ůdania krajobrazu jak i nieba . Oczywi┼Ťcie odno┼Ťnie ceny to chodzi mi o rad─Ö , ┼╝eby r├│wnie┼╝ nie wyda─ç niepotrzebnie za du┼╝o pieni─Ödzy na elementy tego zestawu a tylko niezb─Ödne i konieczne do uzyskania najlepszego efektu - prosz─Ö o pomoc i rad─Ö Miros┼éaw

G├│ra

Tytu┼é: Re: Nasadka Binokularowa i Barlow do Synty Sky-Watcher R-120
PostNapisane: wtorek, 17 marca 2015, 16:05 
Ranga: [4]

Do┼é─ůczy┼é(a): poniedzia┼éek, 19 listopada 2012, 22:37
Cze┼Ť─ç,

U┼╝ytkowa┼éem ten achromat z nasadk─ů bino.
Najlepszym rozwi─ůzaniem b─Ödzie zakup nasadki Baader MaxBright lub William Optics i dokupienie osobno parki dobrych (i jasnych) okular├│w 60-66st. oraz barlowa GSO 2" 2x ED.
Korektor 1,6x w zestawie z nasadk─ů WO jest kiepskiej jako┼Ťci. Du┼╝o lepsze efekty uzyskasz wkr─Öcaj─ůc soczewk─Ö 1,5x z ww. barlowa GSO do noska 2"-T2 i to do nasadki.
120/600 ogniskuje z nasadk─ů bez barlowa tylko na wprost. Po za┼éo┼╝eniu nasadki k─ůtowej b─Ödziesz zmuszony korzysta─ç z barlowa (lub lepiej samej soczewki barlowa). Plus jest taki, ┼╝e barlow wyeliminuje aberracj─Ö w┼éasn─ů nasadki bino.
Nie wiem jak w refraktorze bo w newtonie nasadka nie ogniskowała mi z TV Powermate 2x.
Również oryginalny korektor WO 1,6x nie zapewniał ogniskowania.
Po podniesieniu lustra w newtonie mo┼╝na wykorzysta─ç korektor komy GSO 1,1x ale nie wiem, czy w 120/600 wystarczy. Nie mam ju┼╝ tego refraktora.
Og├│lnie czym mniejsza krotno┼Ť─ç barlowa tym lepsza jako┼Ť─ç i ja┼Ťniejsze obrazy.

Używane bino bez kitowych (i słabych) okularów kupisz za ok. 500zł. Barlow GSO chyba ok. 250zł.
Ceny nowych to odpowiednio 750-800zł i 350zł za barlow GSO.

Polecam wyselekcjonowanie egzemplarza nasadki w sklepie. Zar├│wno BP, WO, SW i TS maj─ů bardzo r├│┼╝nej jako┼Ťci egzemplarze. Pod tym wzgl─Ödem chyba najlepiej wypada Baader i WO.

Columbus 13"; TSAPO906; HEQ5; SAM; QHY183; EOS6D

G├│ra

PostNapisane: ┼Ťroda, 18 marca 2015, 18:38 
Nowy na forum

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 17 marca 2015, 11:34
Bardzo dzi─Ökuj─Ö Ci Amadeuszu za tak wyczerpuj─ůc─ů porad─Ö w sprawie mojego zakupu - bardzo mi pomog┼ée┼Ť w podj─Öciu decyzji , mimo wszystko musz─Ö jeszcze troch─Ö poczyta─ç gdy┼╝ jak pisa┼éem jestem pocz─ůtkuj─ůcym u┼╝ytkownikiem i nie wszystko od razu " ┼éapi─Ö " - ale bardzo mi pomog┼ée┼Ť za co dzi─Ökuj─Ö i pozdrawiam serdecznie Miros┼éaw .

G├│ra

PostNapisane: czwartek, 19 marca 2015, 22:05 

Do┼é─ůczy┼é(a): poniedzia┼éek, 19 listopada 2012, 22:37
Mirosław Rzewuski napisał(a):
Bardzo dzi─Ökuj─Ö Ci Amadeuszu za tak wyczerpuj─ůc─ů porad─Ö w sprawie mojego zakupu - bardzo mi pomog┼ée┼Ť w podj─Öciu decyzji , mimo wszystko musz─Ö jeszcze troch─Ö poczyta─ç gdy┼╝ jak pisa┼éem jestem pocz─ůtkuj─ůcym u┼╝ytkownikiem i nie wszystko od razu " ┼éapi─Ö " - ale bardzo mi pomog┼ée┼Ť za co dzi─Ökuj─Ö i pozdrawiam serdecznie Miros┼éaw .

Mi┼éo mi je┼Ťli co nieco pomog┼éem :) Pami─Ötaj jeszcze o okularkach. Kitowe erfle od WO s─ů zbyt ciemne.
S─ů dwie dobre szko┼éy zak┼éadaj─ůce parki orciak├│w vs. parki pl├Âssli.
Orciaki dadz─ů przez bino genialn─ů transmisj─Ö ale widoki b─Öd─ů troch─Ö jak przez studni─Ö ze wzgl─Ödu na ma┼ée pole(poni┼╝ej 50st.). Optymalne s─ů tu np. Baader BGO lub UO Ortho.
Z wielu przetestowanych wybra┼éem jednak plossle Meade S5000 PL. Maj─ů dobr─ů transmisj─Ö i pole 60st. idealne do bino. Niestety s─ů trudne do zdobycia.
S─ů te┼╝ np. ekonomiczne SW WA 66st., kt├│re chwal─ů binomaniacy na s─ůsiednim forum. Inne tanie plossle mog─ů sprawia─ç problemy z zachowaniem osiowo┼Ťci.
Co ciekawe, lantanowe wielosoczewkowe ES-y, LVW, itp. w og├│le nie nadaj─ů si─Ö do binonasadki.
Warto te┼╝ pami─Öta─ç, ┼╝e parki musz─ů si─Ö zawiera─ç w przedziale ogniskowych 10-25mm gdy┼╝ kr├│tsze zdegraduj─ů obraz a d┼éu┼╝sze b─Öd─ů winietowa─ç. Na pocz─ůtek najbardziej uniwersalna b─Ödzie parka 20mm po┼é─ůczona z soczewk─ů barlowa 1,5x.
Przez nasadk─Ö bino ogl─ůdam Srebrny Glob, S┼éo┼äce, Jowisza, Saturna, Marsa, komety (wraz z widocznym pi─Öknie warkoczem) i niekt├│re jasne DS-y, np. M42, M13, M57.

Columbus 13"; TSAPO906; HEQ5; SAM; QHY183; EOS6D

G├│ra

Wy┼Ťwietl posty nie starsze ni┼╝:  Sortuj wg  
Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku

Strefa czasowa: UTC + 2

Kto przegl─ůda forum

U┼╝ytkownicy przegl─ůdaj─ůcy ten dzia┼é: Brak zidentyfikowanych u┼╝ytkownik├│w i 3 go┼Ťci

Nie mo┼╝esz rozpoczyna─ç nowych w─ůtk├│w
Nie mo┼╝esz odpowiada─ç w w─ůtkach
Nie mo┼╝esz edytowa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz usuwa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz dodawa─ç za┼é─ůcznik├│w

Szukaj:
Skocz do: