Teraz jest czwartek, 9 kwietnia 2020, 06:13

Strefa czasowa: UTC + 2

Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku
Autor Wiadomo┼Ť─ç
 Tytu┼é: ES 9mm 100
PostNapisane: wtorek, 3 marca 2015, 19:12 
Nowy u┼╝ytkownik

Do┼é─ůczy┼é(a): sobota, 29 marca 2014, 02:20
Jupi ! :D Przepraszam, nie mog─Ö si─Ö powstrzyma─ç przed pochwaleniem si─Ö. Dzisiaj odebra┼éem now─ů zabawk─Ö. Wielgachne, pi─Ökne pude┼éko. Co ciekawe do tej pory na zdj─Öciach widzia┼éem wersje z azotem, a ta moja jest z argonem. Chyba nowa produkcja idzie z takim wype┼énieniem. Nie mog─Ö si─Ö doczeka─ç, kiedy b─Ödzie okazja zamontowa─ç go w wyci─ůgu. Kolejny ma┼éy kroczek w kierunku kompletowania sprz─Ötu :)

Sprz─Öt: GSO 12", ES 4,7, ES 9, GSO Super View 15, GSO Super View 30, GSO Barlow 2X.

G├│ra

Tytu┼é: Re: ES 9mm 100
PostNapisane: poniedzia┼éek, 9 marca 2015, 12:33 
Nowy u┼╝ytkownik

Pierwsze obserwacje dosy─ç pobie┼╝ne. Mia┼éem tylko ok. godziny w miar─Ö ciemnego nieba mi─Ödzy zachodem S┼éo┼äca a wschodem Ksi─Ö┼╝yca dwa dni po pe┼éni. Po wschodzie Ksi─Ö┼╝yca tylko Jowisz do obserwacji. Warunki nie by┼éy wi─Öc najlepsze. Du┼╝e pole okularu pomaga "┼éapa─ç" ksi─Ö┼╝yce. Nie zauwa┼╝y┼éem w tym przypadku efektu tr├│jwymiarowo┼Ťci (kt├│r─ů opisywa┼éa jedna osoba w recenzji na Astromaniaku), ale... wcze┼Ťniejsze obserwacje Wielkiej Mg┼éawicy w Orionie uwidoczni┼éy ten efekt. Pierwszy raz zamiast p┼éaskiego obrazu mgie┼éki widzia┼éem pod┼Ťwietlon─ů od ty┼éu przez gwiazdy materi─Ö mg┼éawicy. Ca┼éo┼Ť─ç M42 nie mie┼Ťci┼éa si─Ö w polu widzenia. W mojej marnej praktyce obserwacyjnej to zdecydowanie najpi─Ökniejszy widok jaki widzia┼éem. Obserwacje by┼éy prowadzone bez filtr├│w na 12" Newtonie, powi─Ökszenie ok. 167x.

Sprz─Öt: GSO 12", ES 4,7, ES 9, GSO Super View 15, GSO Super View 30, GSO Barlow 2X.

G├│ra

PostNapisane: poniedzia┼éek, 9 marca 2015, 17:50 
Witaj w gronie u┼╝ytkownik├│w okular├│w 100 st :)
Ja mog─Ö tylko doda─ç, ┼╝e widoki dawane przez tego typu okulary s─ů nie do opisania (wiem, nie ka┼╝dy lubi tak du┼╝e pole i nie widzie─ç ca┼éej diafragmy). Prawdopodobnie jak ju┼╝ przyzwyczaisz si─Ö do obrazu dawanego przez tego typu konstrukcje, to pewnie poszukasz kolejnych ogniskowych tych okular├│w.
Jestem ciekaw por├│wnania ES├│w 100 st z Ethosami. Czy rzeczywi┼Ťcie warto dop┼éaci─ç do TV czy te┼╝ lepiej nie przep┼éaca─ç i wybra─ç ES :)

G├│ra

PostNapisane: wtorek, 10 marca 2015, 21:12 
Nowy u┼╝ytkownik

S─ůdz─ůc po opiniach (mi─Ödzy innymi na tym forum) dotycz─ůcych optyki Ethosy s─ů lepsze, ale wiele os├│b r├│wnocze┼Ťnie stwierdza, ┼╝e stosunek jako┼Ťci do ceny przemawia na korzy┼Ť─ç ES-├│w. Mo┼╝e kto┼Ť narzeka─ç na nadmiar pola, ale my┼Ťl─Ö, ┼╝e u┼éatwia ono wyszukiwanie obiekt├│w (zw┼éaszcza dla takiego pocz─ůtkuj─ůcego jak ja). Ten okular na razie znakomicie wype┼énia mi luk─Ö w sprz─Öcie. Nast─Öpny, kt├│ry kupi─Ö to b─Ödzie chyba 14mm. Ja jestem ciekaw, czy ca┼éa ta seria jest parafokalna. Robi┼éem przymiark─Ö (z czystej ciekawo┼Ťci) "dziewi─ůtki" z Barlowem GSO. Zestaw wygl─ůda jak jaki┼Ť szukacz wetkni─Öty nie tam gdzie trzeba :D. Po ┼éykendzie pode┼Ťl─Ö por├│wnanie z kitowym 9mm Plosll,a :D To jest widok. Niestety to wszystko uwidacznia g┼é├│wn─ů wad─Ö tego okularu, a mianowicie wielko┼Ť─ç (no i wag─Ö), ale co┼Ť za co┼Ť. Tutaj podsy┼éam skradziony z innego forum link z por├│wnaniem "czternastek".

G├│ra

PostNapisane: ┼Ťroda, 11 marca 2015, 01:30 
Ranga: [4]
Ranga: [4]

Do┼é─ůczy┼é(a): poniedzia┼éek, 19 listopada 2012, 22:37
Irek Misiak napisał(a):
S─ůdz─ůc po opiniach (mi─Ödzy innymi na tym forum) dotycz─ůcych optyki Ethosy s─ů lepsze, ale wiele os├│b r├│wnocze┼Ťnie stwierdza, ┼╝e stosunek jako┼Ťci do ceny przemawia na korzy┼Ť─ç ES-├│w. Mo┼╝e kto┼Ť narzeka─ç na nadmiar pola, ale my┼Ťl─Ö, ┼╝e u┼éatwia ono wyszukiwanie obiekt├│w (zw┼éaszcza dla takiego pocz─ůtkuj─ůcego jak ja). Ten okular na razie znakomicie wype┼énia mi luk─Ö w sprz─Öcie. Nast─Öpny, kt├│ry kupi─Ö to b─Ödzie chyba 14mm. Ja jestem ciekaw, czy ca┼éa ta seria jest parafokalna. Robi┼éem przymiark─Ö (z czystej ciekawo┼Ťci) "dziewi─ůtki" z Barlowem GSO. Zestaw wygl─ůda jak jaki┼Ť szukacz wetkni─Öty nie tam gdzie trzeba :D. Po ┼éykendzie pode┼Ťl─Ö por├│wnanie z kitowym 9mm Plosll,a :D To jest widok. Niestety to wszystko uwidacznia g┼é├│wn─ů wad─Ö tego okularu, a mianowicie wielko┼Ť─ç (no i wag─Ö), ale co┼Ť za co┼Ť. Tutaj podsy┼éam skradziony z innego forum link z por├│wnaniem "czternastek".

Cze┼Ť─ç,

U┼╝ywam aktualnie 14mm i 5,5mm z serii ES 100st. Niczego mi nie brakuje. Faktycznie waga troch─Ö przeszkadza ale za to... ;)
Z t─ů wy┼╝szo┼Ťci─ů TV to sprawa dyskusyjna. Nie mia┼éem okazji sprawdzi─ç ale s┼éysza┼éem opinie, ┼╝e TV wymagaj─ů osiowego patrzenia w odr├│┼╝nieniu od ta┼äszego ES.
Jak spotkamy si─Ö na zlocie mo┼╝esz sprawdzi─ç parafokalno┼Ť─ç. U┼╝ywam swoich okular├│w wy┼é─ůcznie w wyci─ůgach z clamping ringiem!
Przy okazji, por├│wnywa┼éem swojego ES14 z wkr─Öcon─ů soczewk─ů GSO 1,5x barlowa 2x 2" ED do ES8,8/82st. Zaskoczy┼éo mnie, ┼╝e obrazy pod wzgl─Ödem transmisji by┼éy identyczne mimo tak wielu soczewek w powy┼╝szym zestawie z barlowem.

Columbus 13"; TSAPO906; HEQ5; SAM; QHY183; EOS6D

G├│ra

PostNapisane: ┼Ťroda, 11 marca 2015, 10:49 
Moderator globalny
Moderator globalny

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 13:05
Amadeusz Jędrzejczyk napisał(a):
Faktycznie waga troch─Ö przeszkadza ale za to...

Amadeo, waga m├│wisz :?: :roll:
Ja u┼╝ywam Naglera 31 z Powermate 2X. :o :D
To jest hardcore. ;)

Piwo ma warto┼Ťci od┼╝ywcze, podczas gdy ┼╝ywno┼Ť─ç nie ma warto┼Ťci piwnych

G├│ra

PostNapisane: ┼Ťroda, 11 marca 2015, 19:36 
Amadeusz Jędrzejczyk napisał(a):
Nie mia┼éem okazji sprawdzi─ç ale s┼éysza┼éem opinie, ┼╝e TV wymagaj─ů osiowego patrzenia w odr├│┼╝nieniu od ta┼äszego ES.
Jak spotkamy si─Ö na zlocie mo┼╝esz sprawdzi─ç parafokalno┼Ť─ç. U┼╝ywam swoich okular├│w wy┼é─ůcznie w wyci─ůgach z clamping ringiem!

Ja u┼╝ywam do okular├│w czego takiego https://deltaoptical.pl/blizej_nieba/extender-47mm-do-baader-clicklock-2-2956247,d3218.html
Trzyma mocno i pewnie. No i łatwo się w rękawiczkach obsługuje.

W por├│wnaniu do Meade S5000 UWA, to Ethosy s─ů du┼╝o mniej wra┼╝liwe na osiowo┼Ť─ç, ale mo┼╝e w ES jest jeszcze lepiej.
Parafokalno┼Ť─ç jest. Niewielkie doregulowanie mikroregulacj─ů jest wymagane.

G├│ra

PostNapisane: wtorek, 17 marca 2015, 18:16 
Nowy u┼╝ytkownik

Jeszcze por├│wnanie dw├│ch "dziewi─ůtek" - jak obiecywa┼éem.

Za┼é─ůczniki:
1.jpg
1.jpg [ 204.56 KiB | Przegl─ůdane 3620 razy ]

G├│ra

PostNapisane: pi─ůtek, 20 marca 2015, 09:07 
Nowy u┼╝ytkownik

Do┼é─ůczy┼é(a): ┼Ťroda, 12 lutego 2014, 15:29
Gratuluj─Ö i przyznam szczerze ┼╝e sam rozwa┼╝am zakup.
Od niedawna te┼╝ posiadam Newtona 12 i planuje wymian─Ö Nlv 10 na co┼Ť z szerszym polem.
Na pocz─ůtku bra┼éem pod uwag─Ö Delosa 10, ale kusilo pole Ethosa. Cena jednak zaporowa
wi─Öc je┼╝eli Es niewiele ust─Öpuje jako┼Ťci─ů to wyb├│r wydaje si─Ö prosty.
Gdyby był jeszcze parafokalny do Es 30 którego posiadam byłoby genialnie.
Pytanie czy kto┼Ť por├│wnywal do Es 82 (aspekt jako┼Ťci u┼╝ytkowania, m├│j Es 14 ma tendencj─Ö do zaparowania,
no i aspekt jako┼Ťci obrazu -czy 82 i 100 r├│┼╝ni─ů si─Ö tylko polem)?

G├│ra

PostNapisane: poniedzia┼éek, 20 kwietnia 2015, 20:43 
Ranga: [2]

Do┼é─ůczy┼é(a): niedziela, 6 wrze┼Ťnia 2009, 14:22
Nie ,jako┼Ť─ç pow┼éok w Es ach 100* to inna liga.Nie generuj─ů mi─Ökkiego obrazu co jest przypad┼éo┼Ťci─ů ES ├│w 82*.Warte ceny nie tylko za pole ale te┼╝ za transmisj─Ö.Mia┼éem 9mm i 20mm ,kolega mia┼é 14mm.Chyba 14mm najlepiej skorygowany.Zosta┼é nam tylko 20mm ,pozosta┼ée wypar┼éy Pentaxy.

G├│ra

PostNapisane: wtorek, 21 kwietnia 2015, 10:04 
Moderator globalny
Moderator globalny

Do┼é─ůczy┼é(a): niedziela, 30 sierpnia 2009, 20:50
Ja zabieram swoje Ethosy do Zwardonia b─Öd─Ö w pi─ůtek wieczorem 24.04.2015. Do sprawdzenia: 3,7mm 110* i 6mm, 8mm, 10mm, 13mm i 17mm 100*.

Potem pogadacie czy warto. :D

G├│ra

Wy┼Ťwietl posty nie starsze ni┼╝:  Sortuj wg  
Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku

Strefa czasowa: UTC + 2

Kto przegl─ůda forum

U┼╝ytkownicy przegl─ůdaj─ůcy ten dzia┼é: Brak zidentyfikowanych u┼╝ytkownik├│w i 4 go┼Ťci

Nie mo┼╝esz rozpoczyna─ç nowych w─ůtk├│w
Nie mo┼╝esz odpowiada─ç w w─ůtkach
Nie mo┼╝esz edytowa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz usuwa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz dodawa─ç za┼é─ůcznik├│w

Szukaj:
Skocz do: