Teraz jest sobota, 27 kwietnia 2024, 13:29

Strefa czasowa: UTC + 2




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Co do obserwacji ?
PostNapisane: piątek, 6 listopada 2009, 21:03 
Offline
Nowy użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 3 listopada 2009, 14:31
Posty: 14
Lokalizacja: Kamionki / Kórnik
Witam.

Jako ,że zaczynam i nabieram 'smaka" na nowe doznania pytam się co powinno byc następnym zakupem do OBSERWACJI planet na początek oraz jasnych mgławic jeśli chodzi o okulary . Ze standardowych okularów w momencie zakupu sa PL 10, 15 i 25 , ale już widzę ,że nie jest to to czego się spodziewałem - tzn chciaz lekkiego WOW! a tu .. Jowisz np. oprócz księżyców to tyle ( lornetka dobra dawała mi podobne radości) . Widoczna ode mnie M31 gołym okiem nie przyprawiła mnie o zawrót głowy gdy oglądałem ja przy kombinacji pl10 , barrow 2x :( .
Stąd pytanie co powinienem kopić tak aby nie żałować wydanych pieniędzy na sprzęt i czerpać radość z obserwacji . Nie chce kupować czegoś na razie tylko coś co mi posłuży w przyszłości i jeśli miało by to kosztować kilka setek to wydam ale wole mieć "satysfakcje " z wydanej kasy ...

proszę o sugestie ....

aha . czy nie ma możliwości " wypożyczenia " okularów zanim się zdecyduję na zakup ( oczywiści zapłacone są za wszystkie wybrane " ale po decyzji jest zwrot zastawu jeśli są zwracane )

Może to dobra metoda dla sklepów ???/ tak tylko myślę ..
dzięki

_________________
Marcin Otto.

Bresser Messier R-127S LXD75 i takie tam... LVW 5mm
Lornetki : Celestron 15x70; i 10x50


Góra
 Zobacz profil  
 

 Tytuł: Re: Co do obserwacji ?
PostNapisane: piątek, 6 listopada 2009, 22:08 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:04
Posty: 3866
Lokalizacja: Chorzów
Hmmm... sprobuję cos napisać choć w tym temacie nie jestem zbyt mocny bo nie mam takiego sprzętu. Teleskop jaki posiadasz - Bresser Messier R127S to jasny 5" achromat o ogniskowej 635mm. Taki sprzęt z definicji służy do przeglądu nieba i szerokich pól, natomiast planetki niekoniecznie muszą wyglądać super. Dochodzi do tego aberracja chromatyczna i kiepskie okulary, stąd pewnie mierne wrażenia przy oglądaniu Jowisza. Do Jowisza musisz zastosować duże powiększenie, a więc okular 10mm (powiększenie 63x) lub 10mm + barlow 2x (powiększenie 127x). Z tego co słyszałem to ten kitowy barlow jest kiepskiej jakości, więc może go lepiej wcale nie używać.
Jeśli chodzi o M31 to jest to bardzo rozległy obiekt, a więc tu podszedłbym z okularem 25mm aby mieć najmniejsze powiększenie i największe pole. Z tego co pisałeś to robiłeś akurat dokładnie na odwrót ;) :D . Nastaw się raczej na jasne mgławice i galaktyczki oraz gromady otwarte, które powinny być ładnie widoczne.
Jeśli chodzi o rady jakie kupić okulary, to mając na uwadze że jest to jasny achromat to pewnie skończy się na lantanach. Masz np. dwie serie Vixena do wyboru - tańszą NLV i droższą LVW z większym polem. Do tego przydałby się jakiś filtr typu semi-apo lub fringe-killer. To tak pokrótce. Są na forum osoby posiadające achromaty podobne co do charakteru (150/750), może coś sensownego doradzą.
Pozdrawiam i proszę, nie zniechęcaj się ;) .

_________________
Adam Skrzypek

GSO 10", SW ED80, SW 90/900, AZ4, Nikon Action VII 10x50
Star Adventurer, Canon 1100D mod


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Co do obserwacji ?
PostNapisane: piątek, 6 listopada 2009, 22:20 
Efekt WOW w obserwacjach planetarno/Księżycowych wywołuje nasadka dwuoczna.
Generalnie wymaga ona mniejszych powiększeń (dla podobnego efektu co obserwacje mono), więc może też być 'sposobem' na aberrację Twojego achromatu!?


Góra
  
 
 Tytuł: Re: Co do obserwacji ?
PostNapisane: piątek, 6 listopada 2009, 22:32 
Offline
Ranga: [2]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 6 września 2009, 14:22
Posty: 184
Filtr Fringe-Killer sobie odpuść. W Twoim 127R ,Jowisz był zielony jak łąka. Nie do przełknięcia.Lepiej wyglądał z aberą bez filtra.

_________________
Taurus 16",ED 120,Lornetka Canon 15x50 stabilizacja obrazu.Pentax XO-2,5,XW-3,5,XW-5,XL-7,XW10,XW-20.ES-30.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Co do obserwacji ?
PostNapisane: piątek, 6 listopada 2009, 22:49 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 13:48
Posty: 1415
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski
Rozwiązaniem twoich bolączek będzie pojechanie na jakiś zlot. Tam będziesz miał okazję przetestować różne okularki. Ja sam tak zrobiłem i wiem czego chce, teraz zbieram kaskę na skoposa haha

_________________
Canon EOS 1Ds i klika szkiełek do niego.

WŁASNY INSERTER VIDEO PRZYSTOSOWANY DO OBSERWACJI POZYCJI I ZAKRYĆ.
WŁASNA SŁUŻBA CZASU OPARTA NA SYGNALE DCF77
WŁASNY RADIOTELESKOP W BUDOWIE


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Co do obserwacji ?
PostNapisane: sobota, 7 listopada 2009, 00:01 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 30 sierpnia 2009, 20:50
Posty: 2803
Lokalizacja: Ruda Śląska
Tomasz Wężyk napisał(a):
Rozwiązaniem twoich bolączek będzie pojechanie na jakiś zlot. Tam będziesz miał okazję przetestować różne okularki. Ja sam tak zrobiłem i wiem czego chce, teraz zbieram kaskę na skoposa haha

Popieram. Jedź na zlot i zobaczysz tak jak ja. Koparka mi opadła.
Mam mały refraktor 80/400, ale nie ma szans na duże powiększenia z 5 mm LVW obraz był co najwyżej zadowalający, ale Krzysiu miał niezłą zabawę, nawet ze zwykłym 10 mm PL i 5 mm UWA
Może zainwestuj dodatkowo w 8-12" Newtona i dobre okulary, jak chcesz coś do planet to mak lub SC?
Moje doświadczenie jest niewielkie, ale sam zobaczysz jak pojedziesz na zlot czy np na stragan.
Ja powoli dokupuję. Też mam wątpliwości. Nikt nie jest wszechwiedzący
Pozdrawiam
Olek

PS Może paść pogoda we wtorek Nagler 31 mm :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

_________________
------------------------------------------------------------
Wielka wyprawa Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii na całkowite zaćmienie Słońca. USA 2017.



Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Co do obserwacji ?
PostNapisane: sobota, 7 listopada 2009, 00:11 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:04
Posty: 3866
Lokalizacja: Chorzów
Zarówno achromat 80/400 jak i 127/635 nie jest sprzętem do dużych powiększeń i nie ma co liczyć na cuda. Faktycznie jako uzupełnienie do planet można polecić maczka (patrz Kuba) lub ogólnie do wszystkiego Newtona, tak jak napisał Olek. Nie ma teleskopu uniwersalnego niestety ...

_________________
Adam Skrzypek

GSO 10", SW ED80, SW 90/900, AZ4, Nikon Action VII 10x50
Star Adventurer, Canon 1100D mod


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Co do obserwacji ?
PostNapisane: sobota, 7 listopada 2009, 00:22 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 15:33
Posty: 5191
Lokalizacja: Katowice-Janów
Tomasz Wężyk napisał(a):
Rozwiązaniem twoich bolączek będzie pojechanie na jakiś zlot. Tam będziesz miał okazję przetestować różne okularki. Ja sam tak zrobiłem i wiem czego chce, teraz zbieram kaskę na skoposa haha

Cześc Marcinie ,zgadzam się w 100% z tym co napisał Tomek, ja tak zrobiłem i nie żałuję ,Ty pewnie też nie będziesz żałował ,też inaczej to sobie wyobrażałem!! ;)

_________________
Moje Fotki
tel.512174124 , 511960672
gg: 11790876 e-mail: grzegorzczerneckiastro@interia.pl
TS APO 102/520 f5.1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI 290 MM Mini, Canon EOS 550D.

------------------------------------------------------------
https://drive.google.com/file/d/18pMRcxQoFbOvi1dYEZwy3l8hyanneo3k/view?usp=sharing


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Co do obserwacji ?
PostNapisane: sobota, 7 listopada 2009, 13:03 
Offline
Ranga: [8]
Ranga: [8]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 6 września 2009, 19:02
Posty: 2845
Na początek do szerokiego pola i mgławic (tych większych) to masz do wyboru SWANA 25 lub 33 i Scoposa 30 mm
Jeżeli chodzi o okulary planetarne to tu już kwestia gustu , zasobności portfela , nie ma złotego środka.
Okulary krótkoogniskowe są różnie wykonane i każdy musi się do nich przymierzyć , jednemu pasuja ORTHO , inni chwalą SWANY
Dobrym wyborem , ale z małym polem są okulary serii NLV , a jak masz trochę więcej na zbyciu to LVW i wyżej ( cenowo oczywiście )
Wszystko jest kwestią gustu.
Tak jak Adam pisał i tak staniesz przed zakupem jeszcze jednego sprzętu , bo refraktor do planet to tylko APO
Niedługo będzie w testach APO 127 , ale tanim rozwiązaniem planetarnym ( Saturn, Jowisz , Mars , Wenus , Księżyc i Słońce )
jest MAK 102 w obserwacjach niewiele ustępuje MAKowi 150, i doskonale uzupełnia się to z refraktorem.
A jak Cię wciągną mgiełki , to nie ma że boli , ale minimum 12 cali newton.

A wszystkie twoje dylematy rozwiąże jeden wyjazd na zlot astro , Pozdrawiam

_________________
Equinox 100/900 , TS90/500


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Co do obserwacji ?
PostNapisane: sobota, 7 listopada 2009, 18:55 
Offline
Nowy użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 3 listopada 2009, 14:31
Posty: 14
Lokalizacja: Kamionki / Kórnik
Dzieki za sugestie .

z pewnościa zlot to jest to i jak sie ułoży to będę i popatrze co widac u innych .
Fakt ,że juz sie zastanawiam nad czyms nastepnym :D ( ale to po zlocie )

Postaram sie cos wybrac i pokombinowac .
Z pewnościa dam znac jakie sa efekty i wrażenia .

pozdro.
Marcin

_________________
Marcin Otto.

Bresser Messier R-127S LXD75 i takie tam... LVW 5mm
Lornetki : Celestron 15x70; i 10x50


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Co do obserwacji ?
PostNapisane: niedziela, 8 listopada 2009, 02:28 
Offline
Ranga: [7]
Ranga: [7]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 27 sierpnia 2009, 10:54
Posty: 2027
W jednej kwestii nie zgoze sie z Olkiem do szerokiego pola przy ogniskowej 635mm okular 17mm to max
Swany i scoposy dadza powiekszenie zaledwie ok.20 razy a to moim zdaniem za mało

_________________
Dysortografik - "20 calowy Karlikowiec


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Co do obserwacji ?
PostNapisane: niedziela, 8 listopada 2009, 02:50 
Offline
Ranga: [7]
Ranga: [7]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 27 sierpnia 2009, 10:54
Posty: 2027
Piotr Rączka napisał(a):
W jednej kwestii nie zgoze sie z Olkiem do szerokiego pola przy ogniskowej 635mm okular 17mm to max
Swany i scoposy dadza powiekszenie zaledwie ok.20 razy a to moim zdaniem za mało

oczywiście ten 17mm ma być szerokokątny
moim osobistym typem byłby tu UWA 17mm :D
przy polu wlasnym 70 dawalby pole widzenia 1,8st. i powiekszenie 37x

_________________
Dysortografik - "20 calowy Karlikowiec


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Co do obserwacji ?
PostNapisane: niedziela, 8 listopada 2009, 09:42 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:04
Posty: 3866
Lokalizacja: Chorzów
Piotrze, masz na myśli pewnie ten okular. Piszę o tym specjalnie bo SkyWatcher strasznie miesza z oznaczeniami SWA i UWA i osoba początkująca mogłaby mieć kłopot w rozróżnieniu o który okular tak naprawdę chodzi.

_________________
Adam Skrzypek

GSO 10", SW ED80, SW 90/900, AZ4, Nikon Action VII 10x50
Star Adventurer, Canon 1100D mod


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Co do obserwacji ?
PostNapisane: niedziela, 8 listopada 2009, 09:58 
Offline
Nowy użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 1 października 2009, 09:23
Posty: 34
Lokalizacja: Oborniki k.Poznania
Najlepiej będzie jak przyjedziesz do Jezior,będziesz miał do porównania Swana 40mm,Scoposy 35,30mm ,SW UWA 13mm,Hyperiona 13mm,LVW 8mm,UWANA 7mm że nie wspomnę o Pentaxach.No chyba że ten Kórnik,Kamionki nie leżą koło Poznania :D

_________________
LB 10",Scopos 35mm,SW UWA 13mm,ORION SUPERWIDE 8mm
Ultrablock 2"


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Co do obserwacji ?
PostNapisane: niedziela, 8 listopada 2009, 11:00 
Offline
Ranga: [7]
Ranga: [7]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 27 sierpnia 2009, 10:54
Posty: 2027
Adam Skrzypek napisał(a):
Piotrze, masz na myśli pewnie ten okular. Piszę o tym specjalnie bo SkyWatcher strasznie miesza z oznaczeniami SWA i UWA i osoba początkująca mogłaby mieć kłopot w rozróżnieniu o który okular tak naprawdę chodzi.

dokladnie ten :D

_________________
Dysortografik - "20 calowy Karlikowiec


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Co do obserwacji ?
PostNapisane: niedziela, 8 listopada 2009, 11:49 
Offline
Ranga: [1]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 26 sierpnia 2009, 21:32
Posty: 63
Marcin Otto napisał(a):
(...) ale już widzę ,że nie jest to to czego się spodziewałem - tzn chciaz lekkiego WOW! a tu .. Jowisz np. oprócz księżyców to tyle ( lornetka dobra dawała mi podobne radości) . Widoczna ode mnie M31 gołym okiem nie przyprawiła mnie o zawrót głowy gdy oglądałem ja przy kombinacji pl10 , barrow 2x (...)


Hej,
Na początku spróbuj zapoznać się z artykułem o źrenicach wyjściowych teleskopów, M31 w powiększeniu 127x to raczej nie najlepszy pomysł dla takiej apertury. Dość przystępnie źrenice wyjściowe są opisane na forum "Astromaniak". Wtedy zobaczysz jakie ogniskowe okularów będą działały z Twoim teleskopem i przy jakich obiektach.
Moim zdaniem jeżeli obrazy dawane przez Twój teleskop nie są takie jakich oczekiwałeś, to nie kupuj nowych okularów aż tak dramatycznych różnic w obrazach nie doświadczysz. Na twoim miejscu załatwił bym sobie jakiś programik astro poczekał na nów Księżyca i jeszcze raz podszedł do najjaśniejszych obiektów DS. Teraz będzie pięknie widoczna M42 w Orionie.
No i najważniejsze, zorientuj się czy w okolicy nie ma jakiś obserwatorów bardziej zaawansowanych, na pewno pokażą swoje sprzęty i
wyjaśnią większość wątpliwości.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Co do obserwacji ?
PostNapisane: niedziela, 8 listopada 2009, 12:16 
Offline
Ranga: [3]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:03
Posty: 265
Lokalizacja: Katowice
Hej
M21 jest rozległa , więc obserwujey ją pod ciemnym niebem w małym powiększeniu. Wogóle do galaktyk ciemne niebo to podstawa. Do mgławic możemy posilić się filtrami, do Galaktyk nie a więc są to najbardziaj wymagające mgiełki. Nie szalej z okularami bo jak Ci się to nie spodoba to kasy wydasz i nic z tego nie będzie. SWANY krótkie są fatalne- im SWAN dłuższy tym lepszy. Krótkie są dobre NLV i ORTO- z tych o logicznej cenie. Dalej LVW i Tele Vue. Co ważne Plossle dobrze współgrają z Barlowami więc można posiłkować się plosslem plus barlowem. NLV już z barlowem nie stanowią tak dobrego duetu( wg moich obserwacji) Np. Naglery i Hyperiony mają wbudowanego w siebie barlowa :!: Ale fakt, najpierw pojedź na zlot, ktoś pozwoli ci włożyć inny okular do teleskopu i zobaczysz czy go chcesz czy nie- to najlepszy sposób.

Pozdrawiam
Piotrek

_________________
Teleskopy :Achromat 80/400, Synta 10" Dobson, Statyw foto
Okulary: Explore Scientific 24mm, Hyperion 13 , Hyperion 8 + FTR 28 i 14
Lornetka: Tento 12x40, DO Forest II 8x42
Szukacz: Red dot Finder, Telrad, 9x50
Filtry: Celestron Polaryzacyjny 1.25"


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Co do obserwacji ?
PostNapisane: niedziela, 8 listopada 2009, 13:34 
Offline
Nowy użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 3 listopada 2009, 14:31
Posty: 14
Lokalizacja: Kamionki / Kórnik
Hmm.

Czyli nadal sie uczę i staram rozumiec . uff alez to złożone .
;)

_________________
Marcin Otto.

Bresser Messier R-127S LXD75 i takie tam... LVW 5mm
Lornetki : Celestron 15x70; i 10x50


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Co do obserwacji ?
PostNapisane: niedziela, 8 listopada 2009, 14:16 
Offline
Ranga: [1]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 26 sierpnia 2009, 21:32
Posty: 63
Marcin Otto napisał(a):
Hmm.

Czyli nadal sie uczę i staram rozumiec . uff alez to złożone .
;)


Dokłanie :) na nowy sprzęt szkoda kasy wydawać. Podobno wznawiają książkę "Niebo na Weekend", jeżeli zaczynasz obserwacje to warto się z nią zapoznać. Podstawowa zasada to zapomnieć o widokach ze zdjęć astro, teleskopem w większości przypadków zobaczysz mniej lub bardziej ukształtowane mgiełki, ew. gromady otwarte wyglądają jak rozsypane kryształki.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Co do obserwacji ?
PostNapisane: niedziela, 8 listopada 2009, 20:48 
Offline
Ranga: [8]
Ranga: [8]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 6 września 2009, 19:02
Posty: 2845
Piotr Rączka napisał(a):
W jednej kwestii nie zgoze sie z Olkiem do szerokiego pola przy ogniskowej 635mm okular 17mm to max
Swany i scoposy dadza powiekszenie zaledwie ok.20 razy a to moim zdaniem za mało


Piotrek , ja nie zgodze się z tobą , 30 mm daje piękne pole 3 stopni. Chyba nie oglądałeś przez refraktor z takim polem
Ale sądzę że nie nam tu decydować , mnie bardzo ciszą 3 stopnie i mrowie gwiazdek drogi mlecznej , pomiędzy tym wszystkim jak na dłoni emki
Marcin , pooglądasz - polubisz , albo i nie :lol:

P.S. osobiście zastanawiam się nad hand grenade 35 mm ,

_________________
Equinox 100/900 , TS90/500


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 2


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 51 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL